I lioonhoven. as SU) BIEREN, CUE BANK, ITIIA.A.T. CJ 41C. d-, Rivier- en Zeeschade. N°. 1007. 1888. Zaterdag 29 September. en MANTELS. van het merk HT of TEWTWAGEW, azen ZIJRAMEN en oen nieuwe RIJ, bij 0. VAN DAM, Rytuig- te Stolwijk. lel in STEENKOLEN. iedewaagen Zonen. O O U I> -A-, KT, naast „DE WAAG", rekken gelden op Effecten voor: a onder f 1000 k 4 °/0 ’s jaar»; N DER EL8T, inairsin Effecten, :oen. 1 ■u Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. A. BOIL TE KOOP: kei. deposito. rde drank voor het EKROONDE VALK”, GENDIJK te Schoonhoven. C H T, 'e Voorstraat, No. i, dsche Effecten. 6 f 20,- p. B 23,- 5 30,- alleen verkrijgbaar bij HOOGENDIJK. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht Zoutbelasting in Indië. 0 0- il plaats hebben op WOENSDAG A. Gorinohem. de m. 1 i voorzeker den aan te r'eubaarnia- >an ook ale der aan Onder ten Een nieuwe :e, grove RUHRORT KACHEL- *1, aan het pakhuis f 10,85 per hoed mud. lAT W, euw, mooi assortiment Het Bestuur voornoemd, VAN DEN BRAAK, Voorzitter. DOGENBOEZEM, Secretaris. daarboven tot den prolongatie- volgens Amsterdamsche beursvoor- SCHOOÏÏHOVENSCHE COURAKT. rente van 3| pCt. 3 pzegging tegen een rente van 2] pCt kiezende tegen de pro Ion gatieren te 5KENDE VALK en ■UTELS, SLEUTELS", IRDBBCHT. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheole rijk 0,80. Men kan zich abonueoren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. an Nederland en Buitenland. oogste prijzen. van rente en teruggave naar keuzo S. W. N. VAN NOOTEH te Schoonhoven, Uitgeven. Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regol meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uitorlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binneulandsche .Ad vor ton tien voor 8 maal plaatsing opgogevon, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. 4 o as, enige kosten, in eens of bij gedeel- Commissarissen van Toezigt, U. VAN ROOSENDAAL, Notaris. LNSE Bz., Direbteur van de Eerste d. Verz. Mij. op het leven, tegen in- iditeit en ongelukken, gevestigd te Jravenhage. AN ANDEL Tz.Koopman. ULLER, Koopman. BOS, Wethouder van ns van 9 tot 2 uur en des Zaterdagavond en Zondag. en 10 en zich met het koopen en ver- ran EFFECTEN, tegen een pro- n '0 voor fondsen boven de 3O*/o; “"der 30"/,; len COUPONS boven de Amster- beursnoteering. Waarden en Geldswaardige ën. Incasseert en disconteert WISSELS Bij de to Al fen a/d Rijn gehou den harddraverij werd de prijs, f200, behaald door v. Zanten uit Rotterdam, paard „De Prins”; de premie, f75, door Brom uit Utrecht, paard „de Snyboon”; 16 paarden hebben deelgenomen. Ten behoeve der garnizoens- bakkerg te Amsterdam is aanbesteed de levering van 300 HL. witte en 114 HL. roode tarwe. Minste inschrijvers waren voor ♦ALBLABSERWAARD, 27 Sept. Op Dinsdag en Woensdag 2 en 3 October a. s. zal langs de dijken van dit hoogheemraadschap de tweede schouw worden govoord en wel op 2 October langs de Merwede on de Noord en van Ameide langs de Lek tot het be nedeneind van Nieuw-Lekkerland, en op 3 October langs de Noorder Lingo Bazel on Zouwendijken tot Ameide. gAMEIDE, 26 Sept. Gedurende 1887 zijn aan bet postkantoor dezer gemeente behan deld 25183 gefrankeerde en ongefrankeerde brieven 8407 brief kaarten 38680 dag- en weekbladen en gedrukte stukken; 209 mon sters en stalen; 1399 postpakketten; 476 aangeteekende brieven, gezamenlijk met eene aangegeven waarde ad f 121.4-10,95 947 postwissels ad f 12.393,59*204 kwitantiën ad f 1487,40. De goldelyke verantwoording heeft dus dit jaar bedragen de aanzienlijke som van f 135361,94*. Van de postspaarbank wordt weinig ge bruik gemaakt. Hot publiek bediende zich hier liever van de Nuts-Spaarbauk. ♦AMEIDE, 26 Sopt. Ook do dienstbode van het gezin waariu typhus voorkomt is Werd nu het product, evenals bij ons, voor denzelfden prys onder de bevolking gebracht, dan viel er tegen deze regeling niets te zeggen dan hetgeen tegen zoutbe- lasting in het algemeen wordt aangevoerd, en kon men althans niet spreken van on billijkheden. Maar deze laatste worden door de wijze, waarop het monopolie werkt, zeer bevorderd, zoowel ten nadeele van den fiscus als tot schade 'voor de gebruikers. Als de zoutverkooppakhuismeester, bij een jaarlijksch debiet van boven de 6000 pikols is hy gewoonlijk een Europeaan mot f900 ’sjaars tractement als gewaarborgd minimum, anders een inlander met een be zoldiging van minstens f300,per pikol 10 cents, op aanvraag zijn voorraad aan gevuld krijgt, dan moeten er twee gecom mitteerden uit de dessa komen, ten einde de hoeveelheid te vergelijken met het cijfer op den geleidbriet Deze gecommitteerden staan met den ambtenaar op vriendschap- pelyken voet, en daar nu, zonderling genoeg, het zout niet wordt gewogen, maar gemeten, weten zij wel zoo te schudden en in te laden, dat de ambtenaar er een voordeeltje uithaalt. Bovendien mag hij 4 percent in rekening brengen voor spillage, dat is ver lies door vervoer en smelting. In den regel wordt zoodanig verlies ook opgegeven, of schoon het meestal niet meer dan 1 per cent bedraagt, en de pakhuismeester ver plicht is, niet meer te declareeren dan het werkelijk tekort. Doch zijn bezoldiging is te laag om van te leven, daarom worden die kleine misbruiken welwillend door de vingers gezien. Aan de zoutpakhuizen worden geen kleinere hoeveelheden afgegeven dan T‘, pi kol, dus iets meer dan 2 kilogram. Daar komen de debitanten in het klein het halen, en nu geschiedt het meten juist andersom als bij de ontvangst. Het inscheppen gaat zóó langzaam en voorzichtig in zyn werk, dat de zoutkristallen als het ware op el kander worden gestapeld en alle schudden zorgvuldig wordt vermeden. DeheerBroos- hoolt beweert dat in den regel de kooper voor 10 percent wordt benadeeld. Deze tusschenpersonen, de debitanten, kan men niet missen, omdat de zoutpak huizen op groote afstanden van elkander liggen; het zout moet soms drie tot vyf uur gaans ver gehaald worden. Bovendien is het den minderen man niet mogelijk, al woont hij vlak bij het pakhuis, in eens een kwartje bijna voor zout uit te geven. In den regel gaat hy naar de markt, waar een vrouw zit met een mandje zout; soms drijft zij ook nog andere negotie. Voor drie duiten (in Indiö zooveel als een halve stui ver bij ons), krijgt de kooper een kopje vol, waarvan er 90 gaan in pen gantang, (J pikol) de gewone hoeveelheid die door een debitant tegelijk wordt ingeslagen. Voor de pikol zout, die ongeveer f 6,50 aan het pakhuis kost, maar, met de boven aange wezen kleine handigheid misschien nog een gulden duurder wordt, maakt hy dus f 18. Zonder nu te willen beweren, dat het op de markt zitten met een mandje zout uit sluitend voor liefhebbery zou moeten ge schieden, en dat zij, die zich aan dezen handel wyden, bedreigd worden door het gevaar, binnen weinige jaren millionairs te worden, loopt het toch eigenlyk de spui gaten uit, als men nagaat hoe ontzaglyk duur een onmisbaar product door het mo nopolie en de gebrekkige regeling in de uitvoering, voor den minderen man wordt gemaakt. De schryver der Memorie wyst er op, dat reeds jaren lang de belangrijke en hoogst rnoeielyke vraag »in overweging” is, of hel niet beter zou zyn het zout te wegen: die quaestie behoort nog altijd tot de onopge loste. Voorts wil hij, met behoud van het monopolie, de misbruiken die het aankle ven uit den weg ruimen, door het getal verkoopplaatsen te vermeerderen. Daar waar geen verkooppakhüizen zijn,welker chefs, de pakhuismeesters, een goede be zoldiging moeten hebben opdat men van hen kan vergen dat zij geen minder aan- bevelenswaardige middelen aanwenden- om hun bestaan te verbeteren, wenscht hy, dat door den contróleur, in overleg met het districts-bestuur, een fatsoenlyk inlander ol indo-Europeaan voorzien wordt van een li centie tot zuutverkoop tegen een van regee- lingswege vastgestelden prijs. Eindelijk wil hy, dat aan de pakhuizen de kleinste hoe veelheid, welke men kan verkrijgen, gesteld worde op 1 katti, dat is het honderdstedeel van een pikol, ongeveer zes ons, hectogram men, dat dan kosten zou 6J cent nage- noeg. Als men nagaat, dat bij ons een ons zout, met inbebrip van den accijns, IJ cent kost, en dat de arme Javanen zooveel armer zijn, dan de armste Nederlander, kan men niet anders dan zich bij deze wenschen van den heer Brooshooft, vruchten van een nauwge zet onderzoekaansluiten. *t Belangrijkste wat er ditmaal uit de geschiedenis van den dag valt te vermelden, is de onverwachte openbaarmaking van een Dat zout tot de alleronmisbaarste levens- benooditfhnd,en behoort, gelooven we tame lijk wei vast te staan; als een artikel van weelde beschouwt hel niemand. Alleen in enkele streken, waar het zeer schaars voor komt, en moeielijk van elders kan worden aangevoerd, zooals bijv, bij sommige Afri- kaansche negerstammen, ziet men het als een versnapering nuttigen met een graagte, die door den yverigsten jeugdigen consu ment van suikergoed hier te lande niet wordt geëvenaard. Men kan het dus als eene geniale vinding aanmerken, de consumtie van dit artikel aan belasting te onderwerpen. Deze hef fing treft met gewisheid, zonder iemand te ontzien; men kan zich aan haar niet ont trekken door zich te onthouden van het gebruik van haar object. Van de wieg tot aan het graf blijft men aan haar werking onderworpen, onder welke levensomstan digheden men verkeert; hoe ryker een hoofd des huisgezins met kroost is gezegend, des te meer magen heeft hij van zout te voor zien, des te hooger bedrag betaalt hy aan belasting; ja, dewijl bij den behoeftige het zout nog in de plaats treedt van sommige andere toespijzen, die de meer gegoede tot kruiding van zyn maallyd nuttigt, is juist de man, die het minst heeft te mis sen, de beste klant voor den zoutaccyns. Hij voelt dat niet, zegt zeker tot her vormingen ongezind regeerings-optimisme: ’t gaat bij kleine beetjes tegelyk. Misschien. Maar de invoering en de ver- hooging van de zoutbelasting heeft in Frankryk toch heftig verzet ondervonden. Ook ten onzent is men er slechts noode toe overgegaan, toen geen andere middelen van inkomsten te vinden waren om in dringende behoeften te voorzien. Thans, nu men minder schioomt dan vroeger, om ook de meergegoede» in ruimere mate te doen deelen in de staatsuitgaven, en dieper doordrongen is van de onbillijkheid, belas tingen te behouden die in omgekeerde reden staan tot de draagkracht der inge zetenen, is de afschaffing van den zout- accyns natuurlijk zeer aanstaande. Men leze daarover slechts de parlementaire openings rede van 18 September jl. In Indië bestaat de zoulaccijns over na genoeg geheel Java en Madoera, en een zeker aantal residentiën in de Buitenbezit- I tingen. De jaarlijkache opbrengst is onge- veer 7 millioen gulden, in de laatste jaren was de raming nog iets hooger. Geschiedt#in Nederland de zoutbereiding in particuliere fabrieken onder contróle der fiscale ambtenaren, terwijl voorts de handel in het artikel, na voldoening van den ac- cyns, vrijgelaten is, in Indië heeft men een ander stelsel moeten toepassen. Overal toch, behalve in de binnenlanden van Java, is het zout in kwistigen overvloed voorhan den de zee draagt het met zich in zoo j oneindige hoeveelheid, dat geen enkel ar tikel van voeding of gebruik, lucht en water alleen uitgezonderd, daarmee is te verge lijken. Het Indisch gouvernement heeft het monopolie van den zoutaanmaakwelk stelsel is ingevoerd onder het Engelsch tusschenbestuur en sedert werd gehand haafd, dat wil hier zeggen, dat alleen ter plaatse, door de regeering aangewezen, zout mag worden gewonnen, hetwelk uan het gouvernement tegen een vastgestelden prys wordt ingeleverd. Die plaats is een deel van het eiland Madoera, en wel de residentie Soemanap. Op een enkele uit zondering na is voor het overige de aan maak verboden. De Vorstenlanden, (de re sidentiën Soeiakarta en Djocjokartaj waar door de meerdere zelfstandigheid der in- landsche heerschers het algemeen bestuur anders is ingei icht, deelen in deze rege- soon vinden, genegoi het verschil afgetri vangen. De Fransche vlag is op do Markiezen eilanden geheschen; echter eerst na eeu hevig gevecht der bevölking, die al eenigen tijd onder beschermheerschap der Fran- schen staan. Er zal waarschijnlijk toch nog eene schik king tusschen Koning Milan van Servië en zijne echtgenoote Nathalie tot staud komen. Eerstgenoemde zou zijn verklaringen van afkeer tegen de Koningin, in bet openbaar geuit, intrekken en de Koningin zou alleen met voorkennis van haren gemaal Servies bodem mogen betreden. In Ierland» hoofdstad is nog al hevig ge vochten tusschen de huzaren en de man schappen van het zgn. Hooglanders-regi- ment, beide belast met de handhaving orde. Zulke tooneulen doen geen goed de pacificatie van het land. De stad Seraheis (Egypte) wordt weder ernstig door de Soudaneozen bedreigd. De positie van de Engelsch-inlandsche bezetting is vrij gevaarlijk. de witte tarwe H. De Gier te Gorinchom iï f 8,50 pjr HL. van 78 kilo en voor de roode tarwe M. De Gier te Gorinohem a f 7,94 per HL. van 80 kilo. Delev^jjjng van de witte of Zeouwsche tarwe benoodigd voor de troepen in het garnizoen te Harderwijk, is door den Minister van Oorlog toegowezen aan den heer II. De Gier te Gorinohem, tegen den prijs van f8,21 por heet. Van I Januari 1889 af zal o. a. het garnizoen vaq Gouda het vleesch foura- geeren in do militaire slagerijwolke in hot voormalig arsenaal aan de Schedeldoeksha- ven te ’s Hage wordt opgericht. Dr. Mozger te Amsterdam zal zich nu toch metterwoon te Wiesbaden vestigen. Het contract is reeds voor veer tien dagen geteekend. Als reden voor zijn vertrek deelde Dr. Mozger aan het Handelsblad mede, dat zijne patiënten voortdurend last hadden en zich beklaagden over de straatschenderijen, welke in Amsterdam ergerlijk zijn, en waarvan zij meermalen het mikpunt waren. Hij had reeds het vorige jaar er op gewezen hoe wenscheljjk het voor den roep van Amster dam als groote stad zou zijn, indien daarop een scherper toezicht wierd gehouden; hoe □oodig sommige verbeteringen in het open baar verkeer warendat alles niet in zijn belang, maar alléén en hoofdzakelijk in bet belang van Amsterdam zelf. Te vergeefs. Zijne wenken waren in den wind geslagen, en op dit oogenblik waren de Amsterdam sche toestanden, waarover hij toen klaagde, erger dan ooit. In Wiesbaden had men daarop wel degelijk gelet; dédr had men gadegeslagen hoe weinig gastvrij Amster dam tegenover zijne vreemde gasten was en bleef, en daar men wist, dat dit de voor naamste grief was van den doctor jegens die stad, bad men de eenmaal afgewezen voorstellen hernieuwd en ditmaal versterkt door argumenten, aan welke do heer Mezger geen weerstand had kunnen bieden. ♦--Wegens het niet verminderen der vaart en alzoo te snel voorbijvaren van het pontveer te Tienhoven aan de Lek, werd door het kantongerecht te Gorinohem, de kapitein van de Duitsche stoomboot „Bismarck”, veroordeeld tot f20 boete en do kosten. Zijnde daarbij in overtreding van het Rynvaartreglement. 1) o Zuider kerk, het zesde be- dehuis dor Ned. Herv. gemeente te 's Gra- venhage, aan den hoek van de Falckstraat en de Hoef kade, werd Zondag-middag in gewijd door haten stichter Dr. C. E. Van Koetsveld. Het eenvoudige, deftige en aan den eisch zeer voldoende gebouw was schier to klein om de breede schare te bevatten, die vóór den aan vang van dezen eersten dienst binnen hare muren was bijeengeko men om getuige der plechtigheid te zijn. Dr. Van Koetsveld hield, na een woord van dank aan allen, rijken en armen, die bjjdragen voor dit gebouw schonken, eene gevoelvolle en indrukwekkende inwijdings rede naar aanleiding van Openb. 21:22, „en ik zag geen tempel in dezelve”. Ds. C. W. J. Van Lummel te Waarder is beroepen tot predikant bij Ned. Geref. gemeente te Vlissingen. Ds. P. Biesterveld, predikant bij de Christ. Geref. Gem. te Gorinchom is beroepen naar Harlingen en naar Alt- Reformirte Kirche te Emlichheim (Pruisen). Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft, in zijne vergade ring van 19 September, den hoer G. Klaar hamer, vroeger predikant by do Hervormde gemeente van Montfoort, thans bij de do- leerende gemeente te Rotterdam, het radi caal als predikant in de Ned. Herv. kerk ontnomen, en hem uit zijne ambten en be dieningen ontzet. De heer Godfried, Israëli tisch godsdienstonderwijzer te Leerdam is als zoodanig benoemd te Rotterdamop eene jaarwedde van 1000 gulden. door die ziekte aangetast. Tot nog toe is de toestand der lyders gunstig. Door de dryfuetvisschers is de laatste 8 dagen slechts een zalm gevangen, zwaar 3 kilo. BENSCHOP, 24 Sept. Het bestuur van dit waterschap heeft opgemaakt de begroo- ting van inkomsten on uitgaven vour het dienstjaar 1889. Zij sluit in ontvangst en in uitgaaf met een gelijk bedrag van f 12571. De omslag is daarin weder bepaald op f3 per hectare. ♦BERG-AMBACHT, 27 Sept. Tot be stuursleden der vereoniging Winterlezin- gen” zyn herkozen do heeren J. G. Bet- tink, J. P. Mahlstede en D. Oskam. Door wijlen den hoer K. W. Verdoold is aan de diaconie dor Ned. Herv. gemeente een legaat vermaakt van f2000. Do pluk van den zaailing-hennep ia alhier afgeloopen en het zaaddorschen aan- gevangou. De opbrengst bedraagt gemid deld J hectoliter zaad per vim. ♦BERKENWOUDE, 25 Sept. Do heer B. J. Ovink, gepens. Indisch predikant te ’s Hage, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. BODEGRAVEN, 24 Sept. Ten gerieve van het reizend publiek verrijst thans tegen over het spoorwegstation een zoogenaamde abri (schuilplaats). De kosten worden ge dragen door de Spoorwegmaatschappij en de gemeente. GIESENDAM, 25 Sopt. Door den heer A. Visser alhier is met gunstig gevolg uf- gelegd het examen voor klerk bij do Rgks- telegraaf. ♦HAASTRECHT, 26 Sept. De rekening van den polder Roozendaal over 1887 be draagt aan ontvangsten f 1873,79* en aan uitgaven f1646,295, derhalve een batig saldo van f227,50. De bugrooting voor 1888 bedraagt aan ontvangsten f2204,875 en aan uitgaven f2204,7Q, De .omslag per HA word vast gesteld op f3,25. In de huishoudelyko vergadering van de vereoniging „Ernst en Vrgheid” werd j.l. Vrydag tot voorzitter herkozen de heer 11. A. Van der Meulen en als bestuurslid van de Zondagsschool de heer D. Van der Grift. Ais bestuurslid vau den Bond, in plaats van het niet herkiesbare lid C. Den Baars, werd gekozen de heer O. Dogterom. Verleden* week heeft onze rijks veld wachter Dy Rietveld des nachts vier stroo- pers uit Sluipwijk weten machtig te worden. Zij waren juist bezig met een zegen in de uitwatering van den polder Roozendaal te visschen. Zgn onverschrokken houding en een revolver deden zijne pogingen gelukken. KINDERDIJK, 24 Sept. Van de werf der Gebrs. Jonker, scheepsbouwmeesters alhier, werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten het ijzeren Rijuzeilschip, ge naamd Veronica Heudrika”, voor rekening van den heer A. De Voogt van der Straaten te Puttershoek. Daarna werd de kiel ge legd van eene ijzeren sleepkaan voor reke ning der heeren Johs. Schoemaker en Joh. Muller te Beeck bij Ruhrort. MEERKERK, 26 Sept. Ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten alhier heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Hervormde gemeente te 's Heer-Arends kerke (Zeeland). MOORDRECHT, 26 Sopt. De gémeiïnte- begrootingdoor den raad dezer gemeente bij besluit van 25 September vastgesteld, bedraagt in ontvang en uitgaaf f 15.472,81. /'-J-,r de uitgaven zijn begrepen voor kos- van het onderwjjs f 4500 en van het armwezen f2335. Benoemd tot onderwgzer aan de open bare lagere school alhier de heer L. de Vries te Ziorikzee. WADDINGS VEEN, 24 Sept. Dezer dagen had alhier eene .vergadering plaats, waarop eene nieuwe stichting in het leven geroepen werd. Reeds eenigen tijd geleden was door een vgftal heeren het initiatief genomen om hier eene stichting tot stand te brengen, die zich ten doel zou stellen, behoeftige herstellende zieken te hulp te komen met versterkende middelen, en in het algemeen aan zieken, tot den behoef- tigen stand behoorendo, hulp te verleenen, daar waar do geneesheer het noodig acht, of waar armvoogdij of diakonie niet by nlaohte mochten zijn om te doen wat zij wel zouden willen. Dit fonds, dat den naam zal dragen van Nourrisse-fonds, zal, naar men hoopt, zege nend in de gemeente werken. Reeds' vele ingezetenen traden als contribuanten toe, en spoedig zal zeker dit getal toenemen. ♦WOERDEN, 26 Sept. De aauvoor op de kaasmarkt bestond heden uit 169 partijen. Men besteedde voor Goudsche kaan 1ste st. f23 h f26,50; 2do st. f 19 kf 22; Edammer f26 per 50 kilogr. Handel flauw’ IJSELMONDE, 24 Sept. De gemeente raad heeft de begrootiug der gemeente voor 1889 vastgesteld tot een bedrag van f19.529,38J in ontvangst en f19.529,30 in uitgaaf. De kosten van het lager on derwijs zyn geraamd op f7610, terwyl de hoofdolijke omslag ia geraamd op f6800. ling niet. De bevolking van Soemanap maakt dan zout, en levert het in bij de regeerings- ambtenaren. Zij ontvangt voor haar moeite een betaling van f10 per kojan, dus 33| cent per pikol (125 Amsterdamsche ponden, 61.76 K. G.) Dat is niet veel: daar staat tegenover, dat de arbeid ook gering is. Eigenlyk doet de natuur byna al het werk. Men heeft slechts het zeewater by vloed in ondiepe vyvers te laten loopen, waar het verdampt, en de zoutkristallen achter laat, die men daarna verzamelt, om in de dépótpakhuizen ter verzending opgelegd te worden. Vandaar zendt de chef het zout naar de verschillende verkooppakhüizen, op Java, Sumatra, Banka en Borneo. Het transport van het artikel is een onderwerp van open bare aanbesteding. Mr. P. Brooshooft, aan wiens >Memorie over den toestand van Indie” wy de voor naamste bijzonderheden en opgaven voor dit opstel ontleenen, berekent dat gemid deld de Regeering voor elk pikol zout, aan kosten van aanmaak, vervoer, administratie enz. moet betalen f‘2,16. De verkoopers in het klein halen de benoodigdheden by den zoutverkooppakhuismeester, en betalen dan f6,50. Het verschil dier beide cyfers is de winst voor den Staat, de opbrengst van het zoutmonopolie. an HANDEL en VERKEER maakt jvoerd wordt op de 3 eerstvolgende ede te dingen tot een prijs van .DEN. 1EPTEMBER, 3 gedeelte van het dagboek.van wijlen Keizer Frederik van Duitschland,floor het Duitsche tijdschrift Die Rundschau. Dö openbaar ge maakte uittreksels Wvben üv^uamelijk be trekking tot het tijdperk van den Fransch- Duihchen oorlog en vermelden menige nog onbekende bijzonderheid uit lien tijd. O. a. omtrent de ontmoeting van d«n Koning van Pruisen en Keizer Napoleon te Sédan, ui tingen van Jules Favre en Thiers en eene door'Koizerin Eugènie aangevende poging om Parijs voor een intocht der Duitsche troepen te bewaren. Gewichtiger zyn de opmerkingen, waaruit blijkt dat er toenmaals oen vaak nog al hoogloopend verschil van geweien bestond tusschen Kroonprins Frederik en Von Bis marck, voornamelijk betreffende de oppor tuniteit van don maatregel on Duitschland weer onder den Keizerscepter te brengen. Te gewichtiger omdat de «itkomst deu Kroonprins in ’t gelijk stelde en naar zgn wonsch de Koning nog op het slagveld tot Keizer van Duitschland werd gekroond. Doch niet alleen hierin openbaarde zich verschil van gevoelen, ook in andere zaken van staatkunde. Ook uit de thans open baar gemaakte stukken blijkt, dat de over leden Keizer Frederik de rogeeringspolitiek in eene andere richting zou hebben ge voerd, dan overeenkwam met de bedoe lingen zijns vaders, van Von Bismarck en van den tegenwoordigen Keizer. En dit juist maakt, dat er aan het open baar gemaakte zooveel gewicht wordt ge hecht. Terwijl de inzender in de Rundschau beweert het dagboek, waarvan 12 afschrif ten zouden bestaan, uit handen van den overleden Keizer ontvangen te hebben, wordt van andere zijde de echtheid betwijfeld, of, gelijk de Nordd. Allgemeine, het orgaan van v. Bismarck, zegt, verondersteld, dat het zoogenaamde dagboek gereviseerd en geïllustreerd is, zooals ook blijkt uit ver schillende onnauwkeurigheden iu tijdsaan duiding enz. Wat er van zij, de onthullingen zullen bij de aanstaande verkiezingen duchtig dienst doen om candidal bevelen of te bestrijden en de opei king op dit oogenblik wordt dan een verkiezingsmanoeuvre beschouwd. Na eerst nog eeu persoonlijk onderhoud gehad te hebben met You Bismarck, die daartoe van Friedrichsruhe naar Berlijn óver kwam, en waarby voorzeker ook de boven bedoelde onthullingen zullen zyn ter sprake gekomen, is de Keizer naar Detmold ver trokken. Van daar brengt de Keizer een bezoek aan de Zuid-Duitsche Hoven, voorts neemt hij deel aan een jachtpartij in Oos tenrijk, om den llden uaar Italië te ver trekken, waar hij tot 22 October verblijft. De anti-Duitsche beweging te Zanzibar houdt nog steeds aan. Alleen vechtende kunnen de Duitschers zich daar handhaven en dit niettegenstaande de Sultan op hunne hand is. Do Fransche Ministers houden zich nog steeds bezig met oreeren, om den volksgeest wat milder te stommen voor de regeering. Thans hield de Minister Lockwy weer eene redevoering te Arcis-sur-A ube en Goblet te Amiens, waarbij op de algemeene verdeeld heid als oorzaak der tegenwoordige zwak heid van Frankrijk wordt gewezen. De Minuter van Marine kan het omtrent zyne begroting nog maar niet met de be- grootings-commissie eens worden. Het ver schil loopt over 5 millioen francs. De be- grootings-commissie kan echter geen per- om den ter wille van afgetr^den voorzitter te ver-

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1