1888. N°. 1008. I. GOUDA. Zaterdag 6 October. KEN. en Zonen, aengoederen, van het PELEN. ÏÏIÏÏES. teding ILLIGEN. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. T ERARBEID, rekeningen en i, erenvernik- eren enz. V. Stüte, lluljkundlgr. D A, „DE WAAG", deposito: van f 50 tot f 500, opvraagbaar; B Keijser, raat, Schoonhoven, rangen eene groote chillende soorten HEEREN Winterjassen, nde prijzen worden teding Brieven van Barend. BINNENLAND. BUITENLAND, □verzicht. tgevorN. 8AM8OM Van Wool. voor In SM0M0ÏEHHE COURAKT. S. W. N. VAÏ NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». goedkoopst Maga- -Voedingscommissie, icretaris ANNEFT. in alle prijzen a met hoogen arm *4. Vijf jaar gta- IRS-MAOHINES KLEERMAKERS Deze Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. ng van rdappelen lages dor Instructie* 3 het tijdvak van 15 Juni 1889. aanbesteding liggen Zondags, var} 10—2 roei voor gegadigden WANING. ,75. dat dit werk beoogt, (Mr. A. Kkbdijk). ekonde beveelt zich het DELE METALEN, oering wordt ver- sit, fijn en dicht, ilandsche hennep, jpleveren. Voor- VISCHNETTEN, n pryzen, alsook met vierkanten er steeds blijven Fabrikant in Ga* ij de Hoogstraat, rabat. van f 500 tot f 1000, agen opzegging; boven f 1000, mot opzegging; ragen boven f 1000, ndsen. •AMEIDE, 4 Oct. Men schynt ter ge legenheid van de aanstaande paardenmarkt alhier weer op een druk bezoek en honge rige magen te rekenen. Behalve de var kens, schapen enz. toch staan niet minder dan 9 vette koeien ter slachting gereed. Van 27 Sept. 11. tot heden zyn door de dryfnetvisschers alhier 2 zalmen gevan gen, gezamenljjk zwaar 11 kilo. •GROOT-AMMER8, 3 Oct. Laatstl. Woensdag is door stemgerechtigde mans- lidmaten tot notabel der Hervormde ge meente alhier verkozen de heer D. Verlok, in plaats van wijlen den heer A. G. De Kovel. •LEK8MOND, 1 Oct. Tot brievengaarder van het hulppostkantoor alhier is benoemd de heer J. Hartman, ter vervulling der va cature, ontstaan door het overlijden van den heer P. G. Zorn. ♦OTTOLAND, 3 Oct. Heden deden de afgezette diakenen rekening en verantwoor ding voor den wettigen kerkeraad. Tevens gaven de ontzette kerkvoogden hun archief enz. den kerkeraad in bewaring. WILLIGE-LANGERAK, 3 Oct. In de afgeloopen week zijn in de zalmsteken op de visschery alhier slechts 2 zalmen gevan gen terwijl de vlouwvisschers niets gevan gen hebben. Do pryzen der appelen en perendie in de laatste weken door het mooie weder goed bijgekomen zyn, zyn volstrekt niet geëvenredigd naar de pachtsommen ervoor besteed. De fruitbazen maken daardoor slechte zaken. Er zijn fijne soorten van peren, zooals beuró’s en andere, die alhier voor f 6 en meer op den boom gekocht zijn en waarop andere jaren goed wat verdiend werd die thans soms slechts de helft op brengen van den koopprys. De oorzaak van een en ander is in verschillende omstandig heden te zoeken vooreerst in hetwegens de vele regens van den zomer, later aankomen van de vroege soortenaoodat deze nu byna tegelijk aau de markt komen met de latere en de markt daardoor o ver voerd wordt of worden ten andere door dien veel fruit uit andere landenzooals Pruisen moot aangevoerd worden. WOERDEN, 1 Oct. Er loopen hier ge ruchten omtrent den bouw van oen nieuw station. Dit moet in verband worden ge bracht met eene aan te leggen spoorlyn van Dordrecht over Schoonhoven, Ou de water, Woerden naar Amsterdam. •WOERDEN, 3 Oct. De aanvoer op de kaasmarkt bestond heden uit 181 partyeu. Men besteedde voor Goudsche kaas late soort f23 a f26, 2def18f22; Edammer f 25 per 50 kilogram. Handel niet vlug. •ZIJDERVELD, 2 Oct. Heden is tot predikant by de Herv. gemeente alhier be roepen de heer A. Ton Have, caud. tot den H. Dienst by het Prov. Kerkbestuur van N.-Brabant en Limburg, te Hilversum. vóór dien vervolgde moet verklaren. *t Is waarlyk een lastig geval, want er zullen ook niet weinfctn zyn, die liever op Zon- rlel|end'.toe-A dampen p^'uépn oiider de wapens ko nt, die^door men, dan in de weet schade ie hebben door werkverzuim. Het eenige wat er op zit, is van de tegenstanders van Zondags- oefeningen een aparte compagnie of sectie te maken, en voor haar een uur in de week aan te wyzen, onder leiding van haar eigen officieren? Zou dat niet gaan? Wel, er zyn aan de schutterij toch reeds zooveel dwaasheden vast, dat er dat beetje nog wel bij kan. Beschuldig my niet, dat ik myn wapen minacht, 't Is wair, ik ben sergeant-majoor, en hoop het te blyven zoolang Neerlands weeke grond hijgt onder ’t wicht van exerceerende schutters, maar in de eerste plaats ben ik, en hoop ik nog veel langer te blyven, een vriend der waarheid. BAREND. gchryving op den 15. October a. s. inge voerd en voor het publiek verkrygbaar ge stéld. Het is niet verboden in de post- bladen iets in te sluiten; mocht dienten gevolge het gewicht 15 gram te boven gaan, dan ia ook het hoogero port verschul digd, voor de brieven van hetzelfde gewicht bepaald, welk port links van het opschrift „Postblad” dour frankeerzegels is te verant woorden. Op dezelfde wijze is te verantwoorden het hoogere port voor postbladen, naar het buitenland bestemd. Gewone aanteekening is toegelaten, wan neer de postbladen, blykens eene verklaring van den afzender op den omslag, geen waarde aan toonder bevatten. De bedoelde verklaring moet van de handteekening of paraaf van den afzender voorzien zyn. De gemeenteraad van Vianen heeft besloten om, zoo de provincie f 150 tot dat doel wil toekennen, op f300 trac- tement een veearts aan te stellen, en met Vreeswijk te corresponderen over samen werking op dit punt. Aan het departement van Wa terstaat te ’s-Hage werd Woensdag aan be steed: het maken van drie dwarskribben aan den linkeroever van de Lek, onder de gemeente Hagestein, provincie Zuid-Holiand, tusschen de kilometerraaien 87 en 89, en onderofficieren, zijn verplicht hun een voor beeld te geven van goede manieren, van betamelykheid; en het is ook de plicht van de officieren, daarop een nauwf*'jr zicht te hóuden. Een sergeant,- ruwe en barsche taal tot gehoorzaamheid tracht te dwingen, moest ongeschikt ver klaard worden om commando te voeren hij bezit niet het zedelijk overwicht, dat van het hoogste belang is, ook in het leger. Voorts kan men eischen, dat ook die jonge menschen elkander leeren respecteerende dagelijksche omgang moet niet afschrik kend zyn voor beschaafden, maar behoort te strekken om den onbeschaafden een be tere vorming te doen verkrijgen. Over maatregelen tot het tegengaan van vloeken in de kazernes is in den laatsten tyd nogal eens gesproken; sommigen zyn van meening, dat een eenvoudig verbod, met strafbepalingen tegen overtreding, daar toe voldoende zal ezyn. Ik geloof er niets van; het kwaad is diep ingeworteld, en kan slechts overwonnen worden door langdu- rigen, aanhoudenden strijd met zedelijke wapenen. De officieren moeten werken op de overtuiging van de onderofficieren, en van deze moet de beweging zich voort planten op de minderen. Het vloeken bij soldaten strafbaar stellen zou niet datgene zyn, waartoe ik het eerst mijn toevlucht zou wenschen te nemen. De quaestie der plaatsvervanging is, naar men algemeen gelooft, het moeielykste punt in de geschiedenis van onze toekomstige leger-organisatie. Die moeielykheid bestaat niet sedert vandaag of gisteren, en opvol gende Ministers van Oorlog hebben reeds getracht den klip om te zeilen, door bepa lingen in het leven te roepen om jongelui uit de meer beschaafde standen te nopen, uit eigen beweging van het recht tot dienst af koop geen gebruik te maken. Het doel juich ik toe: als het bereikt is zal een wettelyk voorschrift tot persoonlijke dienst vervulling natuurlyk nergens op bezwaar stuitenmaar ik betwijfel, of dé genbtnen maatregelen voldoende rekening houden met de belangen van het leger. Ik herhaal, de toon der kazerne moet verbeterd worden dat kan men zeer in de hand werken, door ook beschaafde jongelieden in het kazerne leven te doen deelen. Zoolang de groote meerderheid daar tot de onderste lagen des volks behoort, blijft het uiterst moeie- lyk, veredeling aan te brengen. Én wat doet men nu? Zy, die bij hun indeefing zekere mate van ontwikkeling en van mintaire geoefendheid kunnen toonen, erlangen niet alleen verkorting van dienst tijd, wat uiterst billijk is,tmaar boven dien verlof om op eigen kosten buiten de kazerne te wonen. Dat laatste is onvoor waardelijk af te keuren. Dat men hun, die de eerste beginselen doorloopen hebben, verlof geve om thuis te blijven zoolang, tot ook de troep dat standpunt heeft be reikt, terwyl dan later de hoogere ver standelijke vorming in aanmerking kan ge nomen worden voor een eventueele bevor dering tot korporaal of sergeantmaar voor het overige moet de leer geldenge lijke monniken gelijke kappen. Had men den moed, de betere elementen aan het leger toe te voegen, men zou eens zien van hoeveel invloed dat zou zyn op het totaal gehalteeen kameraadschappelijk samenzijn der velschillende maatschappelyke klassen trekt nooit de bovenste naar beneden, maar verheft steeds de onderste. Ge weet dat ik een voorstander ben van afschaffing der plaatsvervanging, en geen der argumenten, door de verdedigers van het behoud ten berde gebracht, heeft my kunnen overtuigen dat het ongelijk is aan de zyde van den anti-dienstvervangingbond, welks bestuur onlangs weer een schrijven heeft gericht tot de staatscommissie voor de herziening der militaire wetten, waarin het beginsel van den persoonlijken dienst plicht opnieuw wordt aanbevolen. Maar tevens kan ik niet nalaten te protesteeren tegen eiken vorm van begunstiging, die niet op natuurlyke wyze uit den aard der dingen zelve voortvloeit. Het kazernestel- sel wordt aanbevolen uit een oogpunt van krijgstucht, en dat is waarlijk het éénige, wat er vóór te zeggen valt; welnu dan, ook onze jongelui uit de gegoede standen moeten met die tucht vertrouwd geraken, zoowel als de overigen, om bruikbare sol daten te worden. Üet is niet noodig, daar toe een zóó langen tyd te nemen, dat de militaire dienst een maatschappelyke druk wordt, en het is in stryd met de belangen van de schatkist dien tyd langer dan vol strekt noodig is te doen duren. Uit myn tegenwoordig militaire leven kan ik u met veel nieuws melden. We hebben dezen zomer met slappe krachten en steeds verflauwende geestdrift geschutterd*t is of de lui denken dat het er niemendal op aankomt, of zy het goed doen of niet, over tuigd als zy zyn van hui» volkomen nutte loosheid. Inmiddels verneem ik, dat te Zaandam weer een schutter de krist in zal moeten, omdat hij weigerde op Zondag te exerceeren. Ik begryp niet, dat een ver licht gemeentebestuur martelaars wil aan- kweeken, terwyl de publieke opinie zich 1CHEN van a Schoonhoven. 18 88, des middags et bureau van den lelde inrichting, in inbesfeed: van Wollen- en iten behoeve t van bovenge- tal. aanbesteding lig- ;ezegd bureel van iddags 4 uur, al- ischte inlichtingen an. Ihef der inrichting, A. BUTNER. i 15den October ere goedkeuring van log, ten bureele van ndant alhier worden XXX. Het is u. geloof ik, bekend, mynheer de Redacteur I dat ik indertijd nog in andere qua- liteit dan myn tegenwoordige, de eer heb gehad deel uit te maken van Nederlands levende strijdkrachten; in elk geval, zyhet» mij vergund het u bij deze in herinnering te brengen als een omstandigheid, aan welke ik gedeeltelijk myn recht tot meespreken over defensiezaken ontleen. Om de waar heid te zeggen, myn vader, die als vrij williger de campagne van 1830 heeft mee gemaakt, en op het bezit van zyn Metalen Kruis niet weinig trotsch was, betoonde zich met die eervolle onderscheiding, ik bedoel myn inlijving als fuselier bij een onzer infanterie-regimenten, sterker in genomen dan ik toen vermocht te zyn: de heldengeest verkeerde nog in sluimerenden toestand. Eerst later hebben mijn opvat tingen ook in dit opzicht eenige wijzigin gen ondergaan. Enfin, ik mag gerust verklaren, dat ik in die dagen, wat beschaving en verstan delijke ontwikkeling aangaat, niet stond op het peil van de massa der miliciens, wat my echter niemendal hielp tot oplossing van de netelige quaestie van het »koopen” eens remplapants. Ik kon my maar moeie- lyk losmaken van het idéé, dat er schande in stak, »voor zyn nummer op te komen”, en vele myner voormalige vrienden toonden door hun houding, toen ik eenmaal met een politiemuts stokstijf op de kruin door de straten myner geboorteplaats wandelde, dat zij werkelyk van die meening waren. Later in het burgerlijk leven teruggekeerd, heb ik my geenszins bey verd, met die kieschkeu- rige heeren de vroegere banden weer aan te knoopen. Verbeeld u dan myn verbazing, toen op zekeren morgen een piepjeugdig korporaal- tje, pas aan Kampen onttogen, evenals ik nog in de vlegeljaren” en misschien nog niet zoo dicht aan ’teind daarvan, m(j bij een exercitie op de binnenplaats der kazerne volgenderwys toesprak»Jou leelijke boer, kan jy je linkerpoot niet wat verder weg zetten? Hier hoefje niet bang te zyn inde koeien te trappen.” 't Was zoo kluch tig, dat ik het lachen niet kon laten, wat den met drie vlashaartjes prykenden escouade- aanvoerder noopte, met zyn krachtigste piepstem te roepen: Wat lach je, jou Kaf fer!” en toen volgde een vloek, die den indruk maakte alsof een vink plotseling aan ’t brullen sloeg. Vindt ge ’tniet curieus, dat mij die be langrijke épisode uit mijn militaire loopbaan weer te binnen schoot, toen ik dezer dagen in de courant iets las van iemand, van eenigszins hoogeren rang en leeftyd dan myn toenmalige onmiddellyke chef, name- lyk van den Keizer van Oostenryk. Z. M. was tegenwoordig bij de groote legermanoeuvres in het Oosten der monar chie, en keek hoe het ging. Nu, dat was allesbehalve best: mogelijk waren er een groote massa lui by, die hun linkerje weet wel, of andere flaters begingen. Z. M. had geducht het land, en deed luide zyn ongenoegen kennenhy toonde daarby, zegt de berichtgever, volstrekt geen vreemde ling te zyn in de kazernetaal. Dat zou dan moeten beteekenen, dat de Keizer stond te vloeken als een oude Zwitser. Want de kazernetaal, mynheer de Re dacteur, is iets geheel aparts, ook ten on zent, scherp onderscheiden van het ge wone Nederlandsch. Tot een reproductie in schryf- of drukletters leent zy zich al lerminst, alzoo kan ik u geen staaltjes aan bieden. Als iemand voor 'teerst daarmee kennis maakt, wordt hij er duizelig van; later gewent dat, inzooverre men ook aan het blaffen en janken van een hond gewoon raakt, ’t zijn ruwe, leelijke klanken die men machinaal aanhoort, meer niet. De toon, waarop officieren tot hun minderen spreken, is in den regel goed, ofschoon ook niet altyd althans ik heb het genoe gen gehad, gedrild te worden onder lei ding van een bataillons-adjudant, die we gens zyn virtuositeit in het vloeken een onbetwiste vermaardheid had verworven. Oude gedienden, voor geen klein geruchtje vervaard, verklaarden van hem op een wyze, die aan stille bewondering deed denken >Nou, die kan er wat mee!” Daarentegen, onder myn tegenwoordige kennissen is ook een luitenant-adjudant, van wien nog nooit iemand een ruw of onzede- ïyk woord gehoord heeft. En eigenaardig is het, dat >voor dien man de soldaten door het vuur zouden vliegen”, zooals my verzekerd «werd. Ik houd het er stellig voor, dat de af keer, dien vele Nederlanders nog hebben van den persoonlijken dienstplicht, voor een groot deel gelegen is in den kazernetoon. Jongelieden, die in de gelederen worden opgenomen om onderwezen te worden in de beMndehng der wapenen en de vervul ling van militaire plichten in vredes- en oorlogstyd, moeten myns inziens beschouwd worden als volwassen leerlingen, en naar dien maatstaf gerespecteerd. De chefs, die dagelyks met hen omgaan, korporaals en Prgs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 3 maal in rekening gebracht. het uitvoeren van baggerwerk in de Lek, onder de gemeente Hagestein, provincie Zuid-Holland, en Tuil en 't Waal, provincie Utrecht, tusschen de kilometerraaien 82 en 89. Minste inschrijver was de heer L. A. Van Haaften te Sliedrecht, voor f 10.900. Te 'sHertogenbosoh is aanbe- sfeed hot verrichten van bagger- en graaf werken en het tot onder profiel herstellen der Zuid-Willemsvaart in Noord-Brabant uit to voeren in 18881893; begrooting f156.000. De minste inschryver was de heer Jan Volker Jsz. te Zwyndrechtvoor de som van f 163.800. Bij den Hoogen Raad kwam Maandag in behandeling de zaak van den steenfabrikant uit Ouderkerk a/d IJsel, die mot bevestiging van een vonnis der recht bank te Rotterdam, door het gerechtshof te 's Graven huge veroordeeld werd tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens het doen eener schriftelijke lasterlyke aanklacht tegen een timmerman en een metselaar te 's llage, waarby hun valschheid in geschrift en ge bruikmaking daarvan werd ten laste gelegd. Mr. Ph. A. Haas, advocaat te Amsterdam, ontwikkelde, na mededeeling van de feitelyke toedracht der zaak, zeer uitvoerig zyne be zwaren tegen het arrest van het Hof, die in een drietal cassatiemiddelen waren neer gelegd. Hoofdzakelijk wees hij er op, dat de ten deze gevorderde schorsing der zaak, de judicieele quaestie, door het Hof ten onrechte was afgewezen. Het Openb. Min. zal in deze zaak den 15den dezer conclusie nemen. Benoemd tot onderwyaer te Heukelum de heer J. De Klerk van Wer kendam. Ds. Joh. Vinke te Enter heeft het beroep naar Gramsbergen aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Montfoort door Ds. Van Heyningen te Heer- jausdam. Daar in den ring Leerdamvan de tien predikantsplaatsen zes vacant zijn, is de ring Gorinchem door het classicaal bestuur van Gouda uitgenoodigd de vacante gemeente Nieuwiand zoolang te bedienen, tot dat de ring Leerdam zelf weer in staat zal zyn, den vacatuurdionst in die gemeente waar te nemen. Bij Koninkigk besluit is tot Commissaris des Konings in de provincie Utrecht benoemd A. Baron Schimmelpen- ninek van der Oye van Nyenbeek, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Bij Koninkigk besluit is Mr. O. W. Star Numan, griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot curator der ryks-universiteit te Leiden. Rij koninklyk besluit is de heer Mr. W. Tonckens JLz., met den dag waarop hij het bestuur zal overgeven aan den benoemden gouverneur van Suriname eervol van de waarneming dier betrekking onthevenonder dankbetuiging voor de daarin bewezen dienstenen is de heer Jhr. Mr. M. A. De Savornin Lohman, ad- vocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden benoemd tot gouverneur der kolonie Suriname. Blykens een by het departe ment van koloniën ontvangen telegram is de nieuwbenoemde gouverueur-generaal van Nederlandsch-Indië, Mr. C. Pynacker Hor- dyk, op den 28sten September jl. te Batavia aangekomen en heeft hij den volgenden dag hot bestnur aanvaard. Bij besluit van heeren Gede puteerde Staten der provincie Zuid-Holland, dd. 11 Sept. 11., is bepaald: 1. dat hun college zal bestaan uit 2 afdeeliugen, A en B, en dat de werkzaamheden zullen zyn verdeeld als volgt Afdeeling A. Provinciale en plaatselyke financiën, onderwijs, armwezen, kerkelyke zaken, jacht en visschery, reclames, njks- en plaatselyke belastingen en toepassing der drankwet. Afdeeling B. Gemeentezaken voor zoover die niet aan Afd.’ A. zijn opgedragen, wa terstaat en wegen, waterschapsaangelegon- heden, politie, nijverheid, landbouw, militie, schutterijen en strandvonderijen. 2. dat als leden zullen zitting nemen van Afdeeling Ade heeren Mr. A. C. Van der Kemp, Mr. G. J. Goekoop en Mr. D. Van Weel. Afdeeling Bde heeren Mr. P. L. F. Blussó, Jhr. Mr. H. A. C. do la Bassecour Gaan en Mr. O. J. E. Graaf van Bylandt. De postbladen worden volgens eene door de postkantoren ontvangen agn- n den handel ge- Idel zal spoedig huismoeder zyn, n geldis een m soda. Ie gebruikswg'ze DL ■Schoonhoven by r Moerkerk by Het gerucht, iat vroeger reeds de ronde deed, als zou de Fransche regeering dit maal Boulanger willen voorkomendoor zelve een ontweip tot wijziging der Grond wet in te dienen, wordt bevestigd. Zij be sloot daartoe ockter eerst na lang weifelen. De strekking ervan zou zeer beperkt zijn, nl. zich niet verder uitetrelken, dan tot eenige inkrimping van de bevoegdheid van den Senaat op financieel gebied en regeling van de bevoegdleid van den President tot Kamerontbinding. Goblet heeft dezer dagen wederom eens heftig tegen Boulanger en zyne aanhangeis georeerd. Deze houdt zich intusschen nog steeds schuil. Na het praatje omtrent zijn mislukt voorgenomen bezoek aan des Dnitschen Rijkskanselier, wil men hem na weder te Rome in confe rentie met den Paus gezien hebben. Zich bewust van de waarheid van het «preeliijfoonj, j» Jroebel water i. hot .goed visschen, heeft de Graaf van Pargs, in een brief aan d’Audiffret Pasquier nog weer eens herinnerd aan het Koningschap, als het eenige geneesmiddel dat Frankrijk her stel, eer, roem en geld kan aanbrengen. Frankrijk heeft weerwraak genomen we gens de bekeade maatregelen, in Duitsch- land genomen, ten aanzien van het verblgf van Fransohen aldaar. Die weerwraak is echter zeer oischnldig en doet Frankryk eer aan. Bij decreet van den President is bepaald, dat, in aanmerking nemende het groote aantal vreemdelingen, dat in Frank ryk verblijf houdt, ieder vreemdeling, die zich voortaan aldaar zal willen vestigen, binnen 14 dagen daarvan, onder overlegging der noodige stukken en met opgaaf van het middel van bestaan, aangifte zal heb ben te doen. De bepaling is van terug werkende kracht, dusook van toepassing op de vreemdelingen die reeds in Frankrijk gevestigd zyn. De man, die het dagboek van wijlen Keizer Frederik van Duitschland publiceerde, is gevonden. Het is Pr. Geffken, rustend hoogleeraar te Hamburg. Tydgenoot van den overleden Keizer, met wien hij te Bonn samen studeerde, bleven zij steeds zeer be vriend en was het dan ook aan de tusschen- komst van den Kroonprins te danken, dat hij zijne betrekking van diplomatiek ver tegenwoordiger van de stad Hamburg in 1872 verwisselde met die van Hoogleeraar in het volkenrecht en staatsrecht te Straats burg. Daarentegen stuitte eene poging van dezelfde zyde, in 1876 in 't werk gesteld, om Geffken in Duitschen diplomatieken dienst te doen treden, af op den onwil van Von Bismarck, die het hem niet kon ver geven tegen de annexatie van Sleeswyk— Holstein te hebben geschreven. Naar men beweert, zou wgien Keizer Frederik zelf het dagboek aan Geffken overhandigd hebben met machtiging het drie maanden na zijn dood openbaar te maken. De waarheid hiervan, zoowel als do waarheid van het beweren van den Rykskanselier, dat het dagboek voor een goed deel valseh of ver- valscht moet zyn, zal moeten blyken uit het rechtsgeding, dat naar aanleiding der openbaarmaking tegen Geffken en den uitgever van den llundtchau is geopend. De zaak is schering en inslag van den in houd der Duitsche bladen en doet ruim schoots dienst by de verkiezingen. Na een bezoek te Stuttgart en te Mün chen, waar hij luisterryk ontvangen werd en wederzydsohehartelijke begroetingen plaats vonden, kwam de Keizer te Weenen aan. De Keizer en aartshertogen heetten hem aan 't station welkom en de stad was met bloemen getooid. Z. M. blijft tot 10 October gast van Keizer Frans van Oos tenrijk en vertrekt dan naar Italië, waar mede groote aanstalten voor zyn bezoek worden gemaakt. Met het koloniseoren van Duitschland wil het nog maar niet te best gaan. Zanzibar moeten de Duitschers zich vech tende staande houden. Te Kilur o. a. wer den alle Duitechers vermoord, zonder dat de Duitsche kanonneerboot, die in de haven lag, dit kon verhinderen. Op de Bamoa- eilanden, waar de Duitsche troepan Koning Malutoa verjaagden en Tawasese in zijn plaats stelden, doch tevens onder Duitsch protectoraat, zyn de troepen dezer laatsten door die van verjaagden koning gesla gen, zoodat Duitschland van voren af aan kan beginnen. En dat zelfs het rnstig bezit van kolo niën veel geld en moeite kost, kan Enge land getuigen. Behalve voortdurende on lusten en vechteryen in Zuid-Afrika, vordert ook Engolsch-Indië steeds een geduchte troepenmacht om de omringende Staten in bedwang te houden. Verleden jaar was het Birmah, dat het tooneel van een bloe- digen strijd was, thans moest de Radjah van Sikkem bij Tebeth weer getuchtigd worden. Dit is geschied, doch de troepen zullen, om een oog in 't zeil te houden, in den ointrek moeten bivouakkeeren, wat met het oog op het klimaat en het land niet zonder groot bezwaar is. Tot Lord-mayor van Londen is be noemd ter vervanging van Polydoor de Keijzer, do Aiderman James Whitehead, een groot industrieel, bekend om zijne vrijzin nige gevoelens. Een lid van den AmerlkaanHcben Senaat heeft voorgesteld en zyn voorstel heeft kans instemming te vinden pogingen aan te wenden, om tusschen Canada en de Ver- eenigde Staten een unie tot stand te bren gen, waarbij laatstgenoemde Canada’s go- heele staatsschuld, ad 300 millioen Dollars, zou overnemen.

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1