E 1ÜNDERMARKT E Rundermarkt. ortorico mei Varinas, ZAND, ie, harde IJSELSTEEN. )ORHANDEN p. m. 80 duizend, af- tig van een Watermolen. Met franco on to bevragen bij C. M O H R te irkerk a/d IJsel. Goedewaagen Zonen, GOUDA, ombootdienst op de Lek. in Heeren Veehandelaars wordt hiet* i kennis gegeven, dat de dienst met d* '<BOOT ten 2 uur ’s Maandags 's mor van Culemborg vervalt en dat voortaaij boot Zondags ’s morgens ten 9 uur Culemborg naar Rotterdam zal ekken. je Najaarsbeestenmarkt aldaar dit jaar invalt op N°. 1010. Zaterdag 20 October. 1888. L ■11 Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht.- .7, aars 1' i J. VAN SONSBEEK (Gouda). iensdag den 17. October aanstaande. - - EN GI8TFABRIKANT CIIIEDAM, die uitsluitend do beste iteiten GIST verzendt, icht gaarne in relatie te komen met •en Bakkers. De momenteele prys is lont per Kilo, franco thuis. Monsters en op aanvrage gaarne verstrekt, jrdere information te bekomen onder o „Gist”, aan het Bureau der Schoon- D8che Courant. MANUFACTUREN II. H. Rookers!! urigste aangenaamste A. J. DEN UIJL, Benschop jen bij deze in herinnering, dat do bekende BINNENLAND. BUITENLAND. Overslchf. ARKT, naast „DE WAAG”, nemen gelden a deposito: Ameide insdag 16 October a. s., daags vóór de BEN8CHOP8CHE 8TENMARKT. l) opgekocht voor f 7,00 oq f 7,50 ju bul- I SCHOONHOVEMSCHE COURAYI1. S. X W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. itsch- mate Met heel gemaakt 60 Cts. per K.G. brei ger. te grond m dan dit jaar invalt op chop, den 3. October 1888. •urgemeester en Wethouders voornoemd, BUMA, Burgemeester. Gt. LEKKERKERKER, Weth., L. 8.. GOUDA, 17 Oct. In de gister gehouden zitting van den gemeenteraad werd, over eenkomstig voorstel van Burg, en Weth., besloten tot oprichting van een gymnasium, onder voorwaarde, dat het ryk daarvoor eene jaarlyksche subsidie verleene tot een bedrag gelykstaande met de helft der kos ten na aftrek der inkomsten. EN SPECIALITEIT IN edden en Matrassen, irlngveeren-, Kapok-, Paardenhaar-, Zeegras- en Hontwol-Matrasaen. seren-, Kapok-, Zeegras- en lloutwol- Bedden. IJzeren Stoelen, Dekens enz. Nelle bewerking en lage pfijzen. 'asschen en Opmaken van Bedden en Matrassen. Levert met ’t grootste succes een >ed gevuld KAPOKBED, PELUW i 2 KUSSENS a f8,— zwaar ge lid te zamen A f 10,en hooger. Ian van Houten. mgendijk, Wijk B 214, Gorinchein. Woont dus niet meer op 'l hoekje mgendijk, doch schuin daar tegenover. 2 Oents SIG A A K verkrijgbaar bij EISTRAAT. SCHOONHOVEN. Prijs der Advertontiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Ad verten tiën, voor .1 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. rkrygen op het zoogenaamde „Uooge- A 25 Cent per schouw. Te bevragen OOMS Jz. te Aminerstol. ntneipersd. 8.4 W. N. VAN KOOIEN. BURGEMEESTER en WET HOUDERS der gemeente Bij Koninklijk besluit is aan Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohman, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend ah advooaat-generaal bij den Hoogeu Raad der Nederlanden. Door Z. M. is benoemd tot ad vocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden Mr. J. G. Patijn, gewezen of ficier van Justitie by do Arrond.-Rechtbank te ’s G raven hage. Ten gevolge van de aanneming van het ambt van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad zal de heer Mr. J. G. Patijn het lidmaatschap van de Tweede Kamer, hem in het voorjaar door het kiesdistrict Schie dam opgedragen, reeds nu moeten neerleggen. Volgens de thans geldende grondwet is, in tegenstelling met die van 1848, het lid maatschap van de Staten-Generaal uitdruk kelijk onvereenigbaar verklaard met het ambt van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Bij den Raad van State, afdee- ling voor de geschillen van bestuur, is Woensdag o. a. behandeld het beroep door C. B. Van Baaren fe Schoonhoven ingo- steld tegen het besluit van burg, en weth. van Utrecht, waarby aan Joh. Ras aldaar vergunning is verleend tot het oprichten van eene sigarendrogenj in den tuin achter het perceel Oudegracht wijk E no. 94. Rapporteur de staatsraad Do Vries. Do heer Van Baaren Ontwikkelde nader zijne be zwaren, die voor den heer Ras werden we- derlegd door Mr. J. F. E. Claringbould, advocaat te Utrecht. Konings beslissing in deze zaak volgt, later. Deze Courant word^Jfes Zaterdag-morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven por drie maanden f 0,70. Franco per post I door hef geheele ryk* 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. aan te knoopen. Dat zou al veel gewon nen zynl Dr? Maofcbnaie’s verweerschrift op de *ne- schuldigingén, hem van Duitsche zijde voor do voeten geworpen, in zake de geneeskun dige behandeling van wijlen Keizer Frederik, is verschenen, doch de Duitsche uitgaaf is dadelijk in Duitschland in beslag genomen en verboden. Toch behelzen de Duitsche bladen uit voerige beschouwingen ten dien aanzien, die niet altijd ten voordooie dor Duitsche geneeskundigen uitvallen. G A S K A L K. (Vervolg en Slot van No. 1007.) Aan het gebruik van kalk op de zwaardere gronden is bovendien nog oen voordeel ver bonden, namelijk dat mon minder paarden kracht noodig heeft om don grond te be werken en de landbouw-werktuigen minder zwaar kunnen zijn, waardoor een geldelijk voordeel verkregen wordt. Het gebruik van kalk in streken, waar de gronden niet of onvoldoende drooggelegd zijn, is zeer aan te raden. In zulke gronden toch bevinden zich plantaardige overblijfselen, die niet ver rotten on zich tot eene schadelijke hoeveel heid ophoopen. Deze soort van plantaar dige zelfstandigheid, zuren humus genoemd, wordt door kalk spoediger tot verrotting gebracht en de humus wordt, zooals mén dit noemt, zoet. Door tfe verrotting ont staat koolzuur en andere nuttige stoffen voor do planten, en tevens worden wormen en insecten door de kalk vernietigd. Maar ook in de minerale bestanddeelen van den grond brengt de kalk een gewenschte ver andering. Door de kalk worden sommige der minerale stoffen van den grond aange tast, tengevolge waarvan b. v. kiezelzuur, kali en andere voedingstoffen oplosbaar worden. Men moet nu evenwel niet meenen dat men bij het gebruik van kalk geen an dere bemesting noodig heeft. de kalk rechtstreeks als mefitstÖf. omdi bijna alle gewassen deze stof noodig hebben, maar het is slechts eene bijzondere mest stof, welke in den grond eene rol vervult, welke zoo gewichtig is, dut mon met recht do kalk een hoogen rang onder de meststoffen moet aanwijzen, maar nooit kan ze in de plaats van stalmest treden. De grond zal door het gebruik van kalk zonder bemes ting den grond wel aantasten en genoeg zame bouwstoffen leveren voor den groei der opvolgende gewassen, maar de deugd zaamheid van den grond zal daardoor lijden en de grond zelve worden uitgeput. De beste tijd om gaskalk in den te brengen is de nazomer, omdat mei vóór den zaaitijd het land minstens drie keer kan ploegen en eggen. Door dit her haalde ploegen wordt de kalk bij herhaling aan de lucht blootgesteld en verliest daar door de bijtende eigenschap. Op weilanden brenge men alleen kalk, welke haar bijtende eigenschap geheel verloren heeft. Vermengd met slootaarde en dan dikwijls omgezet, kan men ze zeer gemakkelijk over het land strooien, hetgeen men ook liefst vroeg in het voorjaar of in het najaar doet. De bemesting met stalmest moet eenigen tijd na het bemesten met kalk plaats hebben, omdat de kalk de ammoniak uit de meeste verbindingen drijft. Is de kalk een week of 6 in deu grond geweest, dan heeft zij zich met koolzuur on andere stoffen ver bonden, zoodat zij nu niet meer zoo bijtend is en de ammoniak niet zoo sterk uitdrijft. GoudriaanOct. ’88. A. KARS. De Fransche Kamers ziju 15 dezer in buitengewone zitting heropend. Die bui tengewone bijeenroeping duidt reeds aan, dat er iels buitengewoons aan de hand was. En zoo was het ook inderdaad. Nadat de Minister-President voorgesteld had de be- grooting tegen Maandag a. s. aan de orde te stellen, met welk voorstol de Kamer zich vereenigde, en de Minister Goblet 2 gele boeken had overgelegd, betreffende de sui- kerconferentie en de onderhandelingen om trent hot Fransch—-Italiaansche handols- tractaat, beklom de Minister-President op nieuw de tribune, om zijn voorstel tot her ziening der Constitutie in te dienen. Na de voorlezing der memorie van toelichting, verbond hy de quaestie van vertrouwen aan zyn voorstel, om het ontwerp in handen eener commissie te stellen. Tot zoover maakte de Kamer het vertrouwen der Re- georing niet beschaamdzij vereenigde zich met de verzending naar de commissie, maar of zij ook verder met de Regeering zal modegaan, wordt nog al ernstig betwijfeld. De meerderheid der Republikeinen zien in het voorstel tot herziening een toegeven aan de radicalen en met name aan Boulanger, waarmede deze toch niet zullen gediend zyn, een bewijs van zwakheid dus, in stede van kracht, gelijk een regeering behoort te zyn, die eene herziening der grondwet op zich neemt. En nu de voornaamste be palingen der herziening. Er wordt voor gesteld Senaat en Kamer beide om de twee jaar te vernieuwen. De Kamer blijft ge kozen door het algemeen stemrecht, voor den Senaat zou eene verkiezing met twee trappen worden ingevoerd. Voorts zou een Staatsraad worden ingevoerd, waarvan de leden door de beide Kamers, op voordracht der Regeering, worden beiwjemd. Dit lichaam zal de wétten voorbereiden en verdedigen. 1W bevoegdheden van den 8anaat worden beperkt tot een afkeurend votum, dat echter slechts 2 jaren van kracht is, dus tot na do eerstvolgende vernieuwing. In zuiver financiöele zaken beslist echter de Kamer in laatste instantie. Het recht tot Kamer ontbinding wordt den President ontnomen. De Ministers moeten wijken voor eene plech tige verklaring der Kamer^dat deze niet langer van hen gediend is. Dit voorloopig resumé is wellicht op sommige punten wat onbestemd of onjuist. Toch blijkt uit een en ander reeds, dat Boulanger en de zijnen met vrucht gewerkt hebben. Zij kunnen tevreden iftjn met hunne overwinning. Het bezoek van den Keizer van Dull land te Rome wekt in niet geringe i den wrevel op der Franschen. Met veel ophef wordt>lan ook melding van de enkele roode blaadjes tusschen de duizende en duizende bloemen, waarmede de Keizerlijke rytuigen bij den intocht te Rome werden bestrooid, welke blaadjes, zooals later gebleken is, in Frankrijk werden bedrukt, met enkele uitdrukkingen, waarin het drievoudig verbond Duitschland-Oos- tenryk-ltalië werd afgekeurd. Boven beschrijving schitterend is de ont vangst van Keizer Wilhelm en zyn gevolg te Rome geweest. De bevolking was als ’t ware uitgelaten van vreugde en geestdrift en de natuurlijkheid, waarmede deze zich openbaarde, getuigde genoegzaam, dat zij niet van hooger band was gelast. Her- haaldelyk moesten de Keizer en de Konink lijke familie, toen het hun gelukt was het paleis te bereiken, op het balkon verschij nen, om het volk dank te zeggen, en te Napels, waar de Keizer thans vertoeft, was de geestdrift nog erger. Do revue op het Centocelleveld by Rome, door honderddui- zende toeschouwers bygewoond, was indruk wekkend. Vooral by dat militaire schouw spel gevoelde de Keizer zich op zjjne plaats. Na afloop van de revue liet hy den bevel hebber zyn compliment aan de troepen over- - brengen voor hunne houding, ’tgeen een uitbundig gejuich deed onstaan. By Napels heeft, zooals men weet, de revue over de vloot plaats, die niet min der schitterend was. Bij de toasten op de galadiners ten Hove werd ook de Rijkskan- selier niet vergeten. De Italiaansche Pre mier Crispi seinde Prins Von Bismark een toast over, waarop deze eveneens telegra fisch antwoordde. Het bezoek aan den Paus werd den dag na de aankomst gebracht. Het geschiedde van uit de Duitsche ambassade by den H. V. De Keizer werd door* dezen zeer vriendelijk ontvangeu en had een onderhoud van een klein uur, dat echter men beweert opzet telijk tusschentyds door de komst yan ’s Keizers broeder, Prins Heinrich, werd ge stoord. Nu, uit den aard der Zaak moet een onderhoud van den gaat van Koning Humbert met üen Paus moeielyke mo menten opleveren. Laat er ons echter bij voegen, dat het officiëele blad van het Va- ticaan zich zeer gunstig over het gebrachte bezoek uitlaat. Naar uit Constantinopel wordt gemeld, zouden de Mogendheden besloten hebben om, zjpdtff Vorst Ferdinand van Bulgarije te erkennen, officieuse betrekkingen met hem onder de gemeente Werkendam was neer gedaald. ♦LEKKERKERK, 18 Ooi. Doordecom- missio tot landbouwonderzoek is deze ge meente mede tot type gekozen. Den 75-jarigen gedenkdag van Neer- lands herstelop den 17 Nov. a. zal men trachten hier ook feestelijk te vieren. Aan de bedelaars, welke zoo rustig in deze gemeente rondzwierven, is hun be drijf hier ontzegd. Het voornomen bestaat om in de plaats van do stoomboot „Lokkerkerk” een nieuw stoomschip in de vaart te brengenhetwelk meer naar do tegenwoordige eischen des tyds is ingerioht, tot het vervoer van pas sagiers, goederen en vee. Voor de kaas wordt thans besteed f27,50 a f29,00 per 50 kilogr., terwijl voor meer belegen kaas een veel hoogere prijs wordt bedongen. Voor hot hennepzaad wordt hier geen hooge prijs bedongenhet wordt door de opkoopers opgekocht voor f 7,00 en f7,50 per Heet. LEKSMOND, 15 Oct. Met ingang van 1 November a. s. is B. Van Iperen benoemd tot postbode alhier. §LOPIK, 15 Oct. De hoer B. J. Van Wa- gensveld is benoemd tot ouderwijzer te IJsel- steinop een jaarwedde van f 400. Se dert 1 Juni was hij aldaar als tijdelijk on derwijzer werkzaam. •N1EUWERKERK, a/d IJsel, 18 Oot. Maandag 15 Oct. trad alhier in de leesver- gadering „Eensgezindheid” als steker op do heer H. Hagen van Capelle a/d IJsel, die met zijne lezing: „Het Tweegevecht” van Helvetius Van den Bergh, zoowel als met zjjne bydragen veel bijval inoogstte. Behalve door den spreker werden nog bjj- dragen geleverd door de hoeren Schouten en Van Es van Capelle a/d IJsel. Bij don aanvang der vergadering werd door den vice-president medegedeeld, dat de hoer L. Tol als president der vereeni- ging heeft bedankt en dat in de eerstvol gende bijeenkomst zal worden overgegaan tot het kiezen van eonen voorzitter. «OTTOLAND, 16 Oct. Daartoe aange zocht door den heer J. C. Molier en een aantal andere lidmaten der Nederduitsoh Hervormde Gemeente, had zich hier een comtüissiö gevormd, bestaande uit de leden van den kerkeraad der N. H. G. met den heer Zevenbergen, ten einde maatrege len te nemen om tot een wettig en gere geld beheer terug te keeren. Zoo spoedig inogehjk toog deze commis sie aan ’t werk met het gunstige gevolg, dat reeds heden avond eon verkiezing kon plaats hebben van zes notabelen. Gekozen worden de heeron Jacob Bakken, Kornelis Sterrenburg, Gerrit Damsteeg, Klaas Hoejj- enbos, Jan De Bruyn en Tennis V. d. Hey- den. Onmiddellyk werd nu door deze hee- reu vergadering belegd en overgegaan tot verkiezing van kerkvoogden. Hiertoe wer den gekozen: de heeron Bastiaan De Jong, Kornelis Hoeflaak en Willem Stay. Notaris Geluk van Giesendam was op verzoek bij beide verkiezingen tegenwoordig en maakte van deze verkiezingen behoorlyk proces-verbaal op. «TIENHGVEN, 18 Oct. De heeren P. Bouter en D. De Jongh alhier zijn benoemd tot zetters van 's Rijks dir. belastingen in deze gemeente. •WILLIGE-LANGERAK, 16 Ooi. Op de visschery Renswoude alhier zijn de salm- stekeu weggenomen, doordien don 15den October het vissohen met de zegens weer geoorloofd is. Er is echter deze week mot de zegens nog niet govischt. De vlouw- visschers doen nog altijd hun best om een zalm of wat te bemachtigen, doch slechts onkelen mochten wat vangen. Door den onverwaohten, hoogeu wa terstand der Lek zyn vele lage waarden iugeloopeu en zyn de eigenaars of huurders van het stroo en rietgewas daatWfriniet in de gelegenheid het te snijden. Slechts on kelen hadden een begin daarmede gemaakt, doch er staat nog voor honderden guldens aan stroo en riet onder water, zoodat haar alle waarschynlykheid veel schade zal ge leden worden. Vooral zoude schade groot zyn, als de hooge waterstand aan mocht houden iets waar veel kans op is, na zoo'n zomer met vele regens met het oog op do vele toonlandon, dio onder water staan, dewijl de tyd van snyden der tenen spoedig uanbreokt. «WILLIGE-LANGERAK, 18 Oct. Heden werd alhier, na een proefles, afgelegd door 3 onderwijzeressendaartoe uit de sollici tanten naar do vacature aan de openb. school alhier opgeroependoor burgemeester en wethouders in overleg met den arrondisse ment-schoolopzienerhet volgende 3-tal op gemaakt mej. Raadgever te Utrecht, moj. 8. Lazouder te Arnhem en mej. Battenberg te Utrecht. ZEVENHUIZEN, 17 Oct. Voor do va- canto betrekking van onderwyoer aan de openb school No. 1 alhier komen voor de hh> M. W. Van der Hoeven te Waddings- veen, A. Entrop te Berlicum en 0. Lek- kerkerker te Moercapolle. bedragen van f 50 tot f 50(, I terstond opvraagbaar; bedragen van f 500 tot f 1000, i met 2 dagen opzegging; I bedragen boven f 1000, met I 8 dagen opzegging; °/e ’s jaars bedragen boven f 1009, i onderpand in fondsen. it door de Stoomboot „CULEMBORG”, idags afvarende, op de stations benedeij amborg geen Varkens meer geladeij en, doch dezo met eenen VEEBOOT. des morgens op dien dag ten 4 uur Ra geste In vertrekt, zullen worden )erd. -impen a/d Lek, 1 October 1888. I K. SMIT Jz.Directeur De BURGEMEES TER van :t bekend, dat de druk bezochte De Burgemeester van Ameido, DE KLEUN. In dezo zitting was voorts aan de orde een voorstel van burg, en weth. om het schoolgeld öp dr* stads-muziekschool te ver- hoogen en dat te brengen voor het onder wijs op de piano van f20 op f30 ’s jaars, voor dat op eenig ander instrument van f 10 op 12, vöor dat in den zang van fö op f6 en voor dat in dén zang en op eenig in strument behalve de piano van f 12 op f15. De commissie van toezicht op genoemde school en een aantal ouders van leerlingen hadden togen die verhooging, wat betreft het onderwijs op de piano, bezwaren ingo- diend, en don raad verzocht het voorstel niet aan to nomen. Het lokto vele bespre kingen uit, na afloop waarvan hot voorstel van Burg, en Weth. om het schoolgeld voor het piuno-onderwijs te verhoogen, werd ver worpen mot 9 tegen 7 stemmendat om het schoolgeld voor onderwys op eenig an der instrument te verhoogen werd aange nomen met 9 tegen 7 stemmen; over het voorstel tot verhooging van schoolgeld voor onderwijs in den zang staakten de stemmen, zoodat de beslissing daarover is aangehouden tot eene volgende vergadering, liet laatste gedeelte van het voorstel word toen ook aangehouden. Voordracht voor onderwijzeres alhier: mej. G. Kok te Nieuwerkerk a/d IJsel, mej. A. J. Troost te Veenwouden en mej. T. G. Hofstede te Borkeloo. Ofschoon het Zondag alles behalve mooi weór was en menige flinke regenbui eene wandeling weinig aanlokkelijk maakte, was reeds vroeg op den Kattensingel, hot Plantsoen en de Crabethstraat eon talrijke menigte bijeengestroomd om getuige te zyu van bet opgaan der luchtballon Excelsior. Tijdens do vulling werden eenige mu ziekstukjes uitgevoerd, om het publiek aan genaam bezig te houden. Even over huif vijf was de vulling geëindigd on ging de ballon statig on langzaam de lucht iu. Behalve den aëronaut Herman Rodonbof doeïT de heer 8. W. Steenweg uit Amster dam de reis mede. Het was inmiddels ge heel droog geworden en het tochtje door de lucht slaagde uitstekend. Te 5 uur 20 min. daalde de ballon op den polder Oud-Hardenhoek (Biesbosch) op 2 uur afstand van Werkendam, neder op het land van den heer J. Baelde, die met den heer H. Vos, landbouwer op de Anna Poulownahoevo op den Kievitswand, alle mogelijke hulp verleende en den luchtrei zigers eene hartelijke ontvangst bereidde. De grootste hoogte die de ballon bereikte, was 1050 M. Even vóór tien uun kwa de reizigers met den goed iii^epaktei Ion te Werkendam aan. Maandag was de heer Rodenhof wederom hier ter stede en gewaagde met alle voldoe ning over zyn luchtreisje. Hy is voorne mens een volgend jaur nogmaals in Gouda op te stygen. «AMEIDE, 16 Oct. De aan voor op do heden hier gehouden beestenmarkt bedroeg slechts ruim 30 runderen. Het spreekt van zelf dat bij zoo’n geringen aanvoer ook do handel van weinig beteekenis was. Meer en meer blykt dat dezo markt op een verkeerden dag invalt. Dos Dinsdags namelyk gaat bjjna ieder veekoopman uit deze streken naar Rotterdam. Misschien zoude zij beter bezocht worden, indien zy daags nk de Benschopsche markt, dus des Donderdags gehouden werd, nrisschiou, want zou van den opgang als van het verval van markten zyn dikwijls de ware oorzaken niet gemukkelyk te radeu. •AkEIUJS, IS Oct. Sedert U Oct. 11. zyn alhier met do drijfnetten gevangen 2 zalmen, te zamen 11* kilo zwaar. Van Woensdag af is er niet meer geviacht. Tot zetters der dir. belastingen in deze gemeente zyn benoemd de heeren G. Jongkind en A. Van Kekem Wzu. «BERKEN WOUDE, 18 Oct. By het be gin dezer week is met het herhalingsondor- wys begonnen. Er hadden zich 9 leerlingen aangcmeld. Zeker zal dit getal nog toenemen. «HOORNAAR, 18 Oct. By do verkie zing van een hoofdingeland van het water schap „de Overwaard” is II. Vrijdag de heer G. Slob Gz. alhier, met algcineene stemmen herkozen. Tot zetters by de directe belastingen in deze gemeente zyn benoemd de heeron A. Van Karsou eu H. Blob Bz. Sedert de vorige weck is do prijs der kaas hagenoeg dezelfdu gebleven. Door de opkoopers wordt thans hier en in do omstrekun 1J1 ii f22,25 eu voor kaas van 7 a 1U KG. tot f23,50 per 50 KG. besteed. LI. Zondag-namiddag te 5 uren, be speurde men hier een luchtballon, die zich statig in-Z. W. richting voortbewoog. Met het bioote oog gezien scheen zy niet groo- ter dan eene gewone steonmand, terwyl door een Binken kyker vrij duidelijk twee personch in bet zoogenaamde schuitje wer den waargenomen. Daags daarna vornatn men dat de ballon „Excelsior”, bestuurd door den Nederlandschen kapitein II. Ro denhof, in gezelschap van deu heer 8. W. Steenweg uit Amsterdam, Zondag-middag te 4{ ure te Gouda opgentegen, omstreeks 5 uren 20 minuten in deu Kievitswaard, Door het bestuan den Lek dijk BoveudatO» i» te aanbosteed het leveren en ten gebruikestellon van het noodgood langs den dijk, voor den winter van 1888/89, in 7 perceelen, te zamen voor f1995. Het bestuur van den Druten action Uiterwaarden-polder heeft den heer W. H. Swets te Hardingsvelddon aannemer van het dichten der gevallen doorbraak in de kade van dien polder, van zijne verplich tingen als aannemer ontslageu. Do heer Swets hoeft voir de door hem reeds ver richte werkzaamheden eene schadevergoe ding ontvangen van f500. Blijkens telegrafisch bericht van de Indische regeering vernam de re sident van Soerakarta in den uacht van 11 op 12 dezer, dat een dertigtal inlanders, als priesters gekleed, zich meester gemaakt hadden van do pasangrahan te Tawang- mangoe, in hot district Karangpandan, nabjj do grens van Madioen, en door do politie niet waren te verdrijven. Terstond werden militairen derwaarts ge zonden, met een gedeelte van de hjfwacht- dragondei'8 en van het legioen van pangeran Prang-Wodono, terwijl zich ook de resident en genoemde pangeran daarheen begaven. Tongovolgo van dit krachtig optreden werd de poging tot verzet in hare geboorte on derdrukt. Van de bende in de pasangrahan gaven zich 42 personen onder welke vrouwen en kinderen, over, terwijl de leider der bende en tien anderen, die zich niet wilden over geven werden gedood. Niemand is ontko men. De bevolking is volkomen rustig. Staatscourant. Bij een te Heemstede gehou- den harddravery werd de prys van f 175 behaald door „Koningin” van Florijn te Rotterdam; de eerste premie van f50 door „Jonker” van Den Hertog te Charlois en Wel werkt de tweede premie yan f25door „Eoupa” stóf, omdat-' ’Van DJ Rfddorf’ïïfpoldor? Onder vele blijken van belang* stelling heeft Dr. H. W. Schomporge- meente-geneesheer te Leerdamzijn 25-jarig jubiló als zoodanig gevierd. De hoer T. An erna te Gorin- chetn is geslaagd iu hot notarieel staats examen, eerste gedeelte. Door het Gerechtshof te Ain- sterdam is in appèl P. L., wonende te Woer den, veroordeeld tot eene geldboete van f 40 of vervangende hechtenis van acht dagen. Hij werd door de rechtbank te Utrecht, wegens belcediging van een ambtenaar bij geschrift, te Woerden gepleegd veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. De rysgewassen onder Dalem hebben bij publieke verkooping door elkan der circa f 180 per H. A. opgebracht. De campagne aan de beetwor- tolsuikerfabriek te Gorinchem 1888/89 heeft Maandag eenen aan vang genomen. Men meldt het overlyden op 61-jarigon leeftijd van den heer W. J. Van Gorkom districtsschoolopziener te Goes, die, na zijne loopbaan te Groningen begonnen te zijn aan het hoofd eener inrichting voor meer uitgebreid lager onderwys, door wijlen president Burgers, tijdens dien* verblyfbier te landewerd uitgenoodigdhem naar de Transvaal te vergezellenom de leiding der zaken van het onderwijs in de republiek op zich te nemen. Weldra keerde de heer Van Gorkom in het vaderland terug, en na eerst arrondissoments-schoolopziener te Leiden ge weest te zynwerd hij te Goes benoemd. Te Zwolle is Dinsdag, in den ouderdom van 86 jaren, overleden dejieer L. N. Schuurman oud-secreturis van Zwolle, in de administratieve wereld welbekend door zijne uitgaven in zakformaat van verschil lende wetten. Men is bezig gelden byeen te brengen mot het duel om een hoogere bur gerschool op Gereformeerden grondslag op te richten. Het bestuur van de afdeeling Leerdam van den Nederlandschen Protes tantenbond heeft zich tot den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente gewend, met het verzoek éón predikant van vryzinnige be ginselen te beroepen. De Ned. gereformeerde kerk te Vreoswyk houdt nog steeds hare gods dienstoefeningen in de christelyke school. Deze school bevat twee lokalen, waarvan slechts één, uithoofde van het gering aan tal leerlingen, voor het onderwijs in gebruik genomen is. De kerkeraad van genoemde partij heeft nu, in overleg met do commis sie der chr. school, dit ongebruikte lokaal, door het aanbouwen van eene consistorie kamer het plaatsen van een preekstoel banken enz., voorgoed als kerkgebouw laten inrichten.

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1