KEN N°. 1016. 1888. Zaterdag 1 December. are ZAAK, Heipalen PEN, E KOOP by baeht. i IN MEI. 'stom met piano- d en Mejuffrouw rriendschap opge- LA1TSEN. iklante zaken op Garou en Band in aanmerking, nne offerten, onder ren Bureau dezer Zonen, 1 KAARTEN, r wit carton voor r i,oo ding van het be- e Boekhandelaars l te Schoonhoven. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. lts. Sigaar, bÜ JK (Gouda). stververy ERIJ on DRUK* onhoven A, Galanterieën, aene belangrijke joseerd. AKEN Jr. BINNENLAND. BUITENLAND. Kinder- en Groote- jnenschenaj-beid. HT. NICOI.AAS H/69. 4 i. Ia do 3 S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. SGH00NH0VEK8GHE COURANT. 105 101 101 13» 89 60A 116H 97H 94{ 100} 100} 100} 63H U2| UH 105 88} 109 103 110} 115} 144 167 1474 42} 23 Nor. 76} 90 99} 67/r 67 674 68?. 63} lOlff 864 101} 101} 1004 97} 994 95} 874 93 82} 69} 66 81} 101} j even wat de Commissie van haar verslag omtrent den fa- van vrouwen en meisjes in het Kooiman. o. ide concerten met irhauden in den van 8. W. N. >n hoven. E WAAG”, leposito f 50 tot f 500, raagbaar f 500 tot f 1000, i opzegging; on f 1000, met egging; n boven f 1000, >n. 4 1854. 1860. 1864. 100. aers aan gevraagd Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco üïteriijk tot Vrijdagn-namidcjags. Alle binnenlandsche Ad verten tién voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. Gil TEN. pC. 5 i-Nov. 5 -Aug. 5 .-Juli. 5 ■.-Oct. 5 3 5 5 1000. 5 1000. 5 5 5 5 p. st. 4} OEN. 4 4 4 4 5 4 5 M 6 5 Z R. 5 lig. 3 sel. it. 100. 5 5 5 5 10. 5 ■aand. 5 6 3 3 -2} Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneereu bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Wilson, de handelaar in ridderorden, heeft dezer dagen weder zitting genomen in. de Kamer. Bij zyue eerste verschijning nam do Kamer dadelijk eön uur rust, doch toon bleek dat Wilson zich van die vyandelijke betooging niets aantrok, ging uien rustig voort met den arbeid. De Engelsche Regeeriug heeft in Egypte wederom door haro troepen hulp moeten verleenen tegen de Arabieren, die de stad Suakim zeer in ’t nauw brengen. Hiermede is weer ’t bewijs geleverd dat de ontruiming van dat land door de Engelsche troepen nog in een ver verschiet ligt. In hot La gerhuis is men druk bezig met de artikels- gewijze ^behandeling der bekende Wet tot aankoop van gronden in Ierland. Hoe be- d cu kei ijk daar de toestand is, blijkt niet alleen uit de vele berichten van moorden en pogingen tot moord, maar vooral ook uit de tegenwerking, die de partij der orde ont moet van de zijde der gestelde machten. Zoo werd dezer dagen een politieagent be schuldigd en gevangen genomen wegens „moord met voorbedachten rade”, omdat hij irij de jóngste ongeregeldheden te Middel ton zonder voldoende reden last zou gegeven hebben, tot een charge op het volk, waarbij een man gewond werd en aan de gevolgen overleed. Het Russische Journal du Petersbourg maakt met ingenomenheid gewag van de hartelijke sympathie, waarvan bleek bij het jongste bezoek van den Rnssischen troon opvolger aan het Duitsche hof. Het knoopt daaraan eenige beschouwingen vast over de innige vriendschap, die thans tusschon beide Mogendheden heerscht. De Bulgaarsche officieren bij het Rus sische leger hebben de aanzegging ontvan gen dat zij, of hun ambt moeten laten varen of Russisch worden. Naar men wil, zouden de móesten hunner naar Bulgarije willen wederkeeron, in de hoop door Vorst Ferdi- nun4 -.*4 4- —4—— V—4--.—awl'U. De President van den Zwitserschen Bonds raad is dezer dagen vrij onverwacht over leden, tengevolge eener verzuimde likdoorn- wond. Griekenland heeft het weer zoover ge bracht, dat het aan eene regeling zijner schuld kan denken. men de namen zelfs niet goed uitspreken kan. Eu blijde gingen we huiswaarts, God dankende, dat we reeds zoo spoedig het einde mochten zien van da troebele^ waardoor onze gemeente geteisterd werd. Met den aan- vang des jaars.brak de storm van onverstand en fanatisme, die reeds lang gedreigd had, losmaar dank zij het krachtig, optreden van het Classicaal bestuur van Dordrecht en onze Kerkvoogdijwaren zeer spoedig de maatregelen zoo genomen, dat de kerk in handen der rechtmatige beheerders bleef. en zietml reeds, vóór het einde des jaars, hebben we weer een eigen predikant; de stoffelijke belangen zijn gehandhaafdon do gemeente, waarvan de doleerenden dach ten, dat zij wel „als was voor gloeiende kolen zou wegqmelten”, (Ps. 681, dat de doleerenden zoo gaarne zingen I) komt op, en we mogen weer in plaats van op Synode en andere Besturen, tot Sterking van eigen hoogmoed, op ons «elven tot verootmoedi ging, maar ook op den levenden Christus tot behoudenis gewezen^ worden. En al worden we van de anderen nu met den liefe- lyken naam van „de vijanden” betiteld het deert ons niet; we zijn goedsmoeds. Het moge anderen gemeenten tot aan moediging zijn, om te volharden in den strijd tegen allen, die, op wat, wijze ook, het heldere licht van het heerlijk evangelie der genade belemmeren willen; wij deelen daarom onze blijdschap mede. Moge onder Gods onmisbaren zegen onze gemeente weer wassen in ledental, maar tevens toenemen in waarachtig geestelijk leven, opdat ook door haar de komst van Gods gezegend koninkrijk bevorderd wordeI God geve dat alle bitterheiddie helaas 1 zoo velen van elkander scheidt, ja zelfs ia zoovele huisgezinnen alhier echtgenooten van echtgenooten, broeders van broeders vervreemdt, maar meer en meer moge wijken, opdat de gezegende werking des evangelies uiutoi uoiQiuiuDiu nuiuoi Door het Provinciaal Kerk bestuur van Noord-Holland is uit zijne be diening ontzet Dr. H. Franzen, predikant te Ankeveen, beroepen bij de doleerende ge meente te Reeuwijk. Het aantal doleerende kerken bedraagt thans in het geheel 225, waarvan er 66 in het bezit zijn van predikanten; 15 candidaten van de vrije universiteit zijn bij de genoemde kerken werkzaam, terwijl het aantal predikanten uit de Hervo/mde kerk die er de evangeliebediening vervullen en tengevolge daarvan werden afgezet, 49 be- draagt In de vacante kerken wordt de dienst voor het grootste gedeelte verricht door oefe naars, die daartoe van de classicale verga deringen eene aanstelling ontvingen. ♦AMEIDE, 26 Nov. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering der ijsclub Ilollandia”, thans 65 leden tollende, is o. a. vastgeateld de rekening over hetjaar 1887/88 in ontvang ad f507,86, in uitgaaf f424,91, en alzoo met een batig slot van f82,95; zijn herkozen de aftredende bestuursleden de heeren J. Saltzherr en A. Van Stave ren, de laatste tevens als Becretaris-Pen- ningmeesteris bepaald dat van de in het vorige jaar aangegane rentelooze geldleening jaarlijks zullen worden afgeloat 25 aandeelen na winters dat geen- en 10 na winters dat wel ijsfeesten zijn gehouden. Verder is het bestuur gemachtigd om met eene commissie van bijstand, bestaande uit 5 daartoe aan gewezen leden, in den aanstaanden win ter zoodanige ijsfeesten te organiseeren als de kas en de omstandigheden zullen toe laten. Onlangs werd aan de firma Diepenhorst alhier opgedragen de levering èener groote partij kruiwagens, van een byzonder model, ten dienste van den Trans vaalschen spoorweg. Bedoelde wagen» zyn door den Ingenieur der betrokken spoorwegmaatschappij goed gekeurd en in groote kisten gepakt naar u Afrika afgezonden. §’T BEIERSCHE (Stolwyk), 26 Nov. In de Donderdag-avond alhier gehouden vergadering der vereeniging „Tot Nu| en Genoegen” trad als spreker op de heer G. D. Heij van Gouda, die op flinke wijze voordroeg eene novelle van J. A. Engel, getiteld „Haantjepik”. De luide bijvals betuigingen bewezen, hoezeer de spreker zijne hoorders had geboeid. Behalve door den spreker werden nog bijdragen geleverd door de heeren T. Burger, J. Slingerland eu H. A. Westbroek. §JAARSV£LD, 28 Nov. Den 13* De cember e. k. zal in het Raadhuis alhier eene verkiezing plaats hebben van ceu hoofd ingeland door stemgerechtigde ingelanden van den polder Graaf, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. Verbaan. De begrooting van het Groot-Geno- raal onder deze gemeónte voor 1889 be draagt in ontvang on in ^uitgaaf f 3931,28, zonder bijdrage van- of uitkeering aau do verschillende waterschappen. •WIJNGAARDEN, 29 Nov. In do op 28 dezer gehouden raadsvergadering is mej. M. K. De Jong te Berkenwoude benoemd tot on der wy zeros alhier. physieken aard verbonden. Fabrieksarbeid sters vinden weinig of geen gelegenheid, om zich op huishoudelijke werkzaamheden toe te leggen en missen in den regel allen lust tot anderen dan machinalen arbeid. Dientengevolge worden zij, wanneer zij huwenslechts zelden goede huishoudsters. Bij hetgeen onder de leiding der Katholieke geestelijkheid in het belang der arbeidende klassen verricht wordt, tracht men dan ook zooveel mogelijk de meisjes van de fabrieken terug te houden en haar aan te moedigen om zich als dienstboden beschikbaar te stellen. Kan alzoo van den fabrieksarbeid van vrouwen en meisjes in het algemeen niet veel goeds gezegd worden, in het byzonder is die arbeid, waar hij door gehuwde vrou wen verricht wordt, dikwyls noodlottig voor de gezinnen. Hoogst ongunstig wordt ge tuigd omtrent den toestand van die ge zinnen, waarby de vrouw zich buitenshuis met industriëelen arbeid bezig houdt. De huishouding wordt daar veelal verwaarloosd, de jonge kinderen,aan hun lot overgelaten, verzuimen de schoolterwijl de volwassen kinderen en de man hun heil elders dan te huis leeren zoeken, met al de nadeelige ge volgen, die het geregeld bezoek van kroegen als anderszins pleegt mede te brengen. »Het huisgezinwaar de vrouw thuis blyftis financieel beter af, dan dat waar de vrouw medewerkt”: zoo durven getuigen, die het volk kennenuitdrukkelijk verklaren. De bevolking van Tilburg heeft het geluk, dat gehuwde vrouwen daar niet in de fabrieken werkenmaar te Amsterdamte Maastricht en elders is men in dit opzicht minder voorspoedig. •Mag de wetgever in de aangevoerde bezwaren aanleiding vinden om hetzy aan gehuwde vrouwen in het algemeen hetzy allee» aan gehuwde vrouwen met jonge kin deren, den arbeid in fabrieken te verbieden, gelijk door sommigen gewoueoht wordt? De Commissie zou vooralsnog niet tot een dergelyken ingrypenden maatregel durven adviseeren. Daartoe zijn de noodige gege vens zeker niet voorhanden zoolang men zelfs niet weet, in welken omvang alom in den lande in de ondei scheiden takken van nyverheid door gehuwde vrouwen buitens huis gearbeid wordt. Bovendien is de arbeid der gehuwde vrouw in de fabriek somtijds het eenig middel van bestaan Van het ge zin men denke bijv, aan het geval, dat de man door een slepende ziekte tot den arbeid onbekwaam geworden is. Het is waar, dat voor gevallen van dezen aard de bevoegd heid zou kunnen en behooren te worden voorbehoudenom dispensatie van het ver bod te verleenen. Maar dan nog blijft het bezwaar bestaandat deze inbreuk op de individueele vryheid de strekking zou heb ben, om het aangaan van huwelyken door fabriekarbeidsiers tegen te werken en on wettige sexuëele verhoudingen te bevorderen. nDeze bedenkingen treilen echter in geenen deeie de gelijkstelling van volwassen vrouwen met jeugdige arbeiders, die door een der gehoorde getuigen wordt aanbe volen en ook der commissie gewenscht voorkomt. Aan vrouwen van eiken leef- tyd worde het verrichten van arbeid in fa brieken des Zondags en des nachts verbo den en de noodige verpoozing tusschen den arbeid verzekerd. Voor de ny verheid kan deze bescherming der vrouw geen wezenlyk bezwaar opleverenwanneer slechts haar vryheid, om binnen haar woning te arbei den wanneer en zoolang zy goed vindt onaangetast blijft. •Dat het in elk geval een misbruik is, vrouwen en meisjes ook des Zondags tot fabrieksarbeid te bezigenzal wel niet betwyfëld worden. Toch wordt getuigd, dat dit te Amsterdam in enkele fabrieken soms geruimen tyd achtereen geschiedt. Uit dezelfde plaats wordt medegedeeld, dat sommige vrouwen in koffiev.erlezeryen bij voorkeur des Zondagmorgens werkenten einde een vryen Maandag-namiddag te kun nen genieten. De Zondagsrust zal echter aan bedoelde vrouwen zeker geen schade doen zelfs al worden zy dientengevolge ge noodzaakt dit Maandaghouden te laten varen. •Eveneens zyn er fabriekeió waar vrou- wen en meisjes niet zelden ook des nachts, onder toezicht van ondergeschikte beambten, aan het werk gehouden worden. Het ge beurt, dat zy daar met korte tusschenpoozen 30 36 uren achtereen werken. Die nach- telyke arbeid, door de opzichters wel eens in de hand gewerkt, doch volgens verkla ringen van bevoegde zijde by goed overleg zeer wel te vermijden is zoowel moreel als physiek voor de arbeidsters hoog nadeelig. Den volgenden dag, zoo wordt verklaard, zyn de meesten ziek. De wensch, dat fa brieksarbeid by nacht aan vrouwen wordt verboden, wordt dan ook door verscheidene getuigen uitgesproken.” Wy konden de verzoeking niet weerstaan, dat gedeelte van het rapport, op ons onder werp betrekking hebbende, nagenoeg geheel over te schry ven, omdat heteen der schoonste bladzyden vormt, in genoemd stuk te vinden. Het adviesdoor de Commissie gegeven, is door den Minister gevolgd, en dat is de grootste verdienste van het wetsontwerp. Een Koninklijk besluit van 20 November jl. bevat de volgende bepa lingen Voor de frankeering van brieven en an dere stukken zuilen postzegels worden in gevoerd, ter waarde van 7}, 22} eu 100 cents. Deze zegels zullen, te rekeneu van 15 December a. s., voor het publiek ver krijgbaar zyn. De bepalingen van het Kon. besluit van 12 November 1851 (Stbl. No. 143) zullen mede op doze zegels van toepassing zjjn. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur te ’s Hage is o. a. aanbe- steed hot driejarig onderhoud van de Malle- gatsluis, de draaibrug bij het Rabat en bij- behoorende werken te Gouda (prov. Zuid- Holland), behoorende tot den waterweg vnn Amsterdam naar Rotterdam. Minste inschrij ver W. Bokhoven te Gouda, voor f2990. Door het bestuur d|Cr IJsplub van Kralingen en omstreken wordt mede gedeeld, dat de banen en tenten gedurende dezen winter olectrisch verlicht zullen wor den. Er is dienaangaande eene overeen komst aangegaan met de firma Wm. Smit en Co. te Slikkerveer. De kalfdragende vaarzen met 2 breede tanden, die op de laatste ten toonstelling, gehouden te Charloia, vanwege de landbouw-vereenigiug „Eiland IJsel- monde”, met den Ion en 2en prijs werden bekroond, toobohoorende aan den heer O» Barendregt N.Kz. te Barendrocht, zijn door den heer 11. Voorspuij Jz. te Groot-Ammers aangekocht voor verzending naar Parijs voor hetzelfde doel werd ook door genoem den heer aangekocht de met don 2eu prijs bekroonde in de categorie 4 breede tanden, toebehooroude aan den heer M. Plaizier te Rysoord. Men schryft uit Nieuw-Lek- kerlftnd aan de Kerkel. CourantReeds drie weken iff het geleden, sedert de vacature alhier, welke aan het begin dezes jaars door de ontzetting vau den heer P. Sogboor uit zijn ambt ontstond, door de overkomst van den heor L. Hij mans, predikant te Klaaswaal, vervuld werd. Deze werd den 28ston Oct. alhièr bevestigd door zijnen oom, den heer C. Van Dis te Silvolde, die, hoewel van dezelfde plaats geboortig als de afgezette predikant Segboer eu Van ouds eeu vriend vau hem, en hoezeer er daarom voor hem iets zeer pyulyks in was, om des beginsels wille niet geaarzeld hoeft, op vriéndelijk verzoek van zjjuou neef, het wérk der be vestiging op zioh te uetueu. Daarna deed de heor Hijmuus des namiddags zijne in trede. Uit beider woord mochten wy we derom dus vernemoü, dat de rechte prediker des Evangeliej nog iets anders te doeu heeft dan den eenvoudigen haat in te blazen tegen hoögere Colleges, wier bestaan zelfs door velen vroeger niet vermoed werd en waarvan >De Huisvrouw” heeflnog een bedenking. »En wat te zeggen vair dé bepaling, waarby vrouwenarbeid na de be valling verboden wóiW 2ij getuigt voor zeker van een tedere belangstelling voor de vrouw, maar behooren zulke bepalingen wel in een wet thuis? Waar is de greris, wanneer de wetgever zijn goede zorgen zóó ver moet uitstrekken De overdreven zorg heeft waarlijk iets vernederends. Zij behan delt groote inenschen als kleine kinderen. Bovendien is de maatregel een halve maat regel, omdat wel verboden wordt arbeid in de fabriek of werkplaats, maar geenszins andere arbeid. Zoo zal bijvoorbeeld een vrouw wèl een week na de bevalling uit schoonmaken mogen gaan. >En waarom'arbeid verboden tot 4 weken na de bevallingen niet daar vóór, als de arbeid nog veel rnoeielijker valt en veel ge vaarlijker is Heeft de Regeering een ge- neeskundige geraadpleegd De Regeering misschien niet, maar de Enquête-commissie op wier advies zy zich beroept, meer dan een. Bovendien^, herin neren we hier aan een woord van Stuart Mill»Als de wetgever niet al het goede kan doendat hij zou willen, dan doe hij althans datgene wat binnen zijn bereik ligt.” Arbeidsverbod vóór de bevalling moge wen- schelyk zyn maar, is onmogelyk te hand haven want wie zal bepalen wanneer het oogenblik van staking is gekomen Een ter- myn daarna is wèl aan te gevenomdat men een vast uitgangspunt heeft. Wij zien in het voorgestelde verbod een zeer wen- schelyk voorschrift. Kunnen we ons, op de aangegeven gron den geheel vereenigenmet hetgeen het wetsvoorstel ten aanzien van vrouwenarbeid bevatde nadere regeling van den kin derarbeid komt ons ten eenenmale onvol doende voor. Dat te betoogen zal in een volgend artikel ons doel ^jn. Overzicht. De troonrede, waarmede Vrijdag 21 dezer door Koizor Wilhelm van Duitscbland, iu de Witte zaal van het Koninklijk paleis te Berlijn, de zittingen van den. Rijksdag zijn geopend, hoeft, wegens zijn korton en zake- ly ken in houd, algemeen een gunstigen in druk gemaakt. Bij de voorlezing deden zich onder de Afgevaardigden telkens toe juichingen hooren en dit vooral bij de zin sneden, die betrekking hadden op do ont wikkeling van den economisehen toestand des .Rijks, de arbeidersquaostio, de handha ving des vredes en de betrekkingen tot het buitenland. Hot vindt mede algemeene instemming, dat geon verhooging der oorlogsbegrooting wordt aangovraagd, hoewel daarentegen voor de, naar het oordeel der Regeering, drin gend noodige hervorming der Marine niet minder da i 117 millioen Mark wordt ge vorderd. Die hervorming betreft echter meer eene uitbreiding, daar in de toelich tende memorie wordt gezegd, dat de tor- pedovloot goed is, doch nieuwerwetsche oorlogsvaartuigen ontbreken. Als president van den Rijksdag zal de conservatief VonLevetzows en als vice-pre sidenten de nationaal-liberaal Von Buhl eu het lid der Rijkspartij Vou Unruhe optreden. Do Keizer heeft op de jacht koude gevat en moet zijn kamer houden. Bij de recruteoring in den Elzass hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad, die, als men de berichten uit Parijs mag ge- looven, nog al ernstig zyn geweest. Volgens die berichten zouden 20Ü recruten hunne begeleiders hebben aangevallen en daarna een goed heenkomen gezocht hebben in Zwitserland. Doch in Frankrijks hoofdstad is men tegenwoordig weer geweldig opgewonden. Men spreekt vau staatsgrepeu, ditmaal niet door Monarchisten, Bonapartisten of Bqu- langisten, maar door de Regeeriug beraamd. Volgens die geruchten, door de radicale pers rondgestrooid, zou de Regeeriug voor nemens zijn eeuige Boulangistische en Con servatieve afgevaardigden in hechtenis te doen nemen eu zoodoende de vijanden der regeeringsp^rtij onschadelijk maken. Dit alles zou moeten gebeuren bij eene voor genomen betooging van radicale zyde op 2 December eu op het graf van Baudin, een dor eerste slachtoffers van den Coup d'élal van 1851. Dat er wel iets broeit of althans broeide, mag men opmaken uit het feit, dat dezer da gen door den Bouiangist Laissent in de Kamer de urgentie is verzocht voor een voorstel, «m het stoffelijk overschot van Baudin den 2en December a. s. naar het Pantheon te doen ove.rbrengen, „als veroordeeliug van ieder, die het wagen zou willen geweld aan te wenden tot verkrijgiug of behoud der heerschappij". Die urgentie werd ge weigerd met 470 tegen 21 stemmen, doch daarentegen mot groote meerderheid aan genomen, om diezelfde eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van Hoohe, Carnof, Marceau en Baudin, doch eerst op 14 Juli, deu nationaleu feestdag van het volgend jaar, als protest tegen het Caesarisme. Het wetsontwerp van den Minister van Justitie wordt aangevallen van een zijde, waar men vermoedelyk niet gedacht zal heb ben ernstigen tegenstand te ontmoeten maar veeleer verwacht kon wordendat instemming mét het daar aangetaste hoofd beginsel zou worden betuigd. De voordracht voert tot titelBepalin gen tot het tegengaan van overmatigen ar beid van jeugdige personen en vrouwen.” Wat is dat nu I zegt het weekblad >De Huisvrouw daar worden wyvrouwen, gelyk gesteld met onmondigenalsof wij zelve niet in staat zyn voor onze belangen op te komen. Met de goede bedoeling, om voor onze belangen te ^akenbeperkt men onze vryheid 1 Kras gesprokenniet waar? De Regeering zal er van verbluft staan. Tot dusverre gold by velen demeening, dat de mannen, aan wie by uitsluiting de regeertaak is op gedragen, die omstandigheid niet moete'n bezien als een voorwendsel om de behoeften der vrouwen, voor zooverre deze zich be wegen buiten de» kring van het familiele ven niet te tellendat zij veeleer moeten zorgenaan deze in de eerste plaats hun aandacht te wijdenaangezien de vrouwen geen gelegenheid hebben, haar stem in de volksvertegenwoordiging te verheffen. Dat is een eisch der billijkheid, een ridderplicht. Allemaal illusiemijnheeren 1 Denkt niet dat ge de vrouwen voor onmondigen hebt aan te zien zy zullen welvoor zichzelve weten te zorgen. Op welke wyze, dat is haar geheim ’t welk zy volstrekt niet gehouden zijn aan iemand mede te deelen. Of de redactie van De Huisvrouw” wel- eens aan économische politiek doet, weten we niet. Anders zal het haar misschien opgevallen zyn, dat Ook op bescherming van volwassen arbeiders, mannen wel te verstaan, wordt aangedrongen niet omdat men hen als onmondigen wil aaninerkenmaar omdat zy, van een staathuishoudkundig standpunt geoordeeldde kracht missen om onder alle omstandigheden de billijkheid ten hunnen aanzien te doen betrachten. >De Huisvrouw” zal misschien zeggen nHet is lat van die •mannen”, dat zy zich zooiets laten aan leunen bij onsleden van het andere ge slacht, moet men daarmee niet aan boord komen. Doch met dit argumentzoo het er een iswordt dan opeens de staf ge broken over alles wat naari sociale wetge ving gelijkt. Nu is het wel waar, dat by de voorge stelde weltelyke bepalingen de mannen in het geheel niet betrokken zijn, zoodat we hier te doen hebben met een gedeelte lijke regeling. Wellicht zou de Minister zich den toorn der schoone sekse niet op den hals gehaald hebbenindien hij een andere indeeling hadde gevolgd, door in één ont werp de kinderen en jeugdige personen, in een ander de volwassenenmannen en vrou wen, tot de voorwerpen zyner zorgen te maken. Doch aan het opstellen van wette- lyke voorschriften ten opzichte van mannen arbeid is zóóveel vast, dat er nog heel wat water in zee zal moeten vloeien eer we daarmee klaar zijn. Intusschen heeft de Minister in zyn goedhartigheid gemeend reeds iets voor de vrouwen te kunnen doen, vooral omdat, ook indien hy zich tot de •onmondigen” had bepaaldzyn wetsont werp er verschrikkelyk mager zou uitzien. Nu heeft het, zooals het daar ligt, met zyn achttien artikelennog eenigszins het voor komen van een ernstig stuk werkal valt hetop den keper beschouwdin één op zicht bitter tegen. Dit laatste zeggen we hoofdzakelyk met het oog op de beschikkingen ten aanzien van kinderarbeid voorgesteld. Daarover spreken we nader: voor 't oogenblik blyven we by de vrouwen. Het orgaan dat voor haar als woordvoer der optreedt vindt het niet goed, dat haar alle nachtarbeid in fabrieken en werkplaatsen wordt verbodenwant vele vrouwen en meisjes zullen door zulk een volstrekt ver bod in haar broodwinning worden bena deeld, en dat wel zonder eenig nut hoege naamd wanneer er noch uit het oogpunt van gezondheid, noch uit dat van zedelyk- heid eenig bezwaar is, wat kan dan het verbod rechtvaardigen Hooren wy Enquête in 1 brieksarbeid midden brengt: •Het is een feit, dat vele meisjes uit de arbeidende klassen liever als fabriekarbeid- sters, dan als dienstboden den kost willen verdienen. Zy worden naar de fabrieken getrokken door het genot van hooger loon en grootere onafhankelijkheid van hare oudeis. Ais arbeidsters staan zy veelal tot de gezinnen waartoe zy behooren in de verhouding van commensalendie tegen betaling den kost verdieneneen hoogst ongewenschte toestanddie trouwens ook by den arbeid van jongens voorkomt. Bui tendien zyn aan den vrouwenarbeid in fa brieken veelal bezwaren van moreelen en

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1