AKIKG. vendijk, M, )len. i Zonen. Zaterdag 8 December. 1888. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. rbleekerjj, I. JOOSTEN. UREN SUTTER Iets over de samenstelling van krachtvoeder. >uten. BINNENLAND. BUITENLAND. afge- SCHOONHOVEKSGHE GOURAÏÏT onder boven Leerdam. Sohoonrewoerd. Vianon. Lexmond. Meerkerk. U oog- Blokland. Hoornaar. Hardinxveld. Ottoland. Willige-Langerak. Schoonhoven. Vli'at. Vliet. Gouderak. ordeeld als aanbe- resultaten bij het i waargenomen is ■fife ingesteld on- mpen a/d IJsel. irecteur, v. d. PLOEG. ver- pro- 1-. V”, te GOUDA. jeteekende goed tooindroogerij, agenheid enkele j; ook niet on- inder Gestichts- d werk en bil- id worden. BIT IS atrasseo, Paardenhaar*, Matrassen. s- en Houtwol- S. W. N. VAN NOOTEN Te Schoonhoven, Uitgere». «turen en van de dienste. Dw. Dienaar, JPTIJIN. al 593. n geheelcn dag te en 10 en half 12 Harmonie", op de 21, Amsterdam, n uitstekende wjjae rjj langs de|en weg betuigen en hem lichting 1889 ten re de Algemeene ersekerlng werd tl 8 teil en do, tegen anen bij de Militie oten wij Onderge- contract te sluiten en PLAAT8VER- V ER WISSELA AR Deie Courant wordt des Zaterdagsmorgen* uitgegeven. Prjja: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. EESTEB, lEllk, orten van in Schepen, ■raad JUWEN, 3200 halve kilo's. laatschappy van gevestigd te No. 93, gaat n van alle soort iskans gegrond. Heeren loonhoven, ikerkerk, mond De staltijd is weder daar. Het vee, dat in de weide alles vond, wat het noodig Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Grooto letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën. voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal rekening gebracht. vertegenwoordiger ïLDMANN, groot- e Ruhrort, beveelt ng van prima kwa- ?rove KACHEL* liteit MACHINE- oor Fabrieken en meest concurree- O A. DE WAAG", Effecten voor: 4 °/0 ’s jaars; t den prolongatio- amscho beursvoor- t koopen en IN, tegen een keus enz. x^e prijzen. van Bedden tl. ito succes een ED, PELUW zwaar ge- en hooger. Gorinchem. eer op 'l hoekje lar tegenover. voor het niet verbeterde kanaal van Nieu- wezijlen naar Harlingen. Na een breedvoerige discussie, waarbij vooral de heer Óppedijk en de Minister van Binnenlandsche Zaken de voorstellen verde digden, werd dat voor het kanaal Nieuwe- zijlenHarlingen verworpen met 46 tegen 42 stemmen; de overige werden aangeno men. De Begrooting voor de Landsdruk kerij, en die voor het Domeinfonds, werden vervolgens goedgekeurd; de Surinaamsche Begrooting werd op verzoek van den heer Smidt verdaagd. In de vergadering van Woensdag hield de heer Smidt, naar aanleiding van de ko loniale huishoudelijke Begrooting voor Su riname, een redevoering, waarin spr. op grond zijner ervaring aandrong op krach tige behartiging der materiëele belangen en vereenvoudiging van het bestuur. In het daarop volgend debat verklaarde de Min. van Koloniën zich bereid al het mo- gelijke voor den vooruitgang in Suriname te doen; den eerlang vertrek kenden nieuwen Gouverneur zouden de beschouwingen van den heer Smidt worden medegedeeld. In antwoord op een interpellatie van den heer Schepel over het verbod van vee-invoer in Duitschland, gaf de Min. van Buitenland* sche Zaken te kennen, dat die maatregel op misverstand berustte, daar zich hier te lande geen enkel geval van longziekte heeft voor gedaan; onze gezant te Berlijn heeft nader onderzoek gevraagd. Door eenige sprekers werd opgemerkt, dat in deze zaak door onzen gezant weinig voortvarendheid was betoond. Bij de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting betoogde de heer Lief- tinek, dat van al de beloften, gedurende de verkiezingen gedaan, hoegenaamd niets in vervulling komt. Inzonderheid op hei gebied van financiën en van defensie is de teleurstelling groot. De heer De Beaufort wees op het gemis van eenheid, bij dit Mi nisterie op te merkenhij kenschetste de roeping der liberale party in de tegenwoor- -leneensdeels moet lij bs» v prijs geven wat met moeite is verkregen, namely k vrijheid van godsdienst, goed onderwijs anderdeels vooruitstrevend, om te komen tot billy ker verdeeling van las ten, milde uitlegging der Grondwet. De heer Roëll drong aan op verbetering van het gemeentelijk belastingstelsel, de heer Cremer op vrijmaking van den waterweg der hoofd stad naar zee, de heer Domela Nieuwen huis op vermindering van het getal amb tenaren, en kondigde een motie aan, bij de wet op de middelen door hem in te dienen, strekkende om den Min. van Financiën uit te noodigen onmiddellyk over te gaan tot de voorbereiding eener algemeene herzie ning van het belastingstelsel, met vervan ging der indirecte heffingen op eerste levens behoeften door directe belastingen. In de vergadering van Donderdag verde digde de heer Schaepman krachtig de /Re geering tegen het verwijt van gebrek aan voortvarendheid en zeide haar zijn steun oe. Ook de heeren Dijckmeester en Bor- gesius beloofden haar, in het algemeen, hun steun. Laatstgenoemde afgevaardigde drong aan op maatregelen in het belang der la gere klassen. Aan het departement van wa terstaat, handel en nijverheid te 's-Hage werd Woensdag aanbesteed: het onderhoud van de schutsluizen en bijbehoorende wer ken te Nichtevecht, behoorende tot de wer ken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste inschrijver was de heer R. Barneveld te Vreeswijk, voor f2340. Ten bureele van de garni- zoensbakkerij te Amsterdam is aanbesteed de levering van 200 heet jarige roode en 600 heet, jarige witte tarwe, wegende min stens 77 en 76 KG. per heet. Minste in schrijver was voor roode tarwo H. de Gier te Gorinchem, h f7,44 de 78 KG.; voor witte tarwe dezelfde h f7,35 de 76 KG. De nieuye postzegels v»n7‘ot. zullen bruin van kleur zijn (gebrande oker) die van 22* ct. blauwaohtig groen (donker) en die van f 1 paarsch blauw. Te Antwerpen is van wege de vereeniging n Avicuitura” een tentoonstelling gehouden, waar door Nederlandsche inzen ders de volgende prijzen werden behaald: door den heer H. Coert te Molenaarsgraaf, 16 eerste, tweede en derde prijzen; door den heer M. L. Spruijt te Ouderkerk a/d IJsel, elf; door den heer Verhoog te Berg- Ambacht, 9, en door den heer Job v. d. Hove te Nieuwerkerk (Zeeland), 10; boven dien door laatstgenoemde een eereprijs voor eene schoone inzending watervogels en door den heer Spruijt een eereprijs voor de schoonste verzameling van hetzelfde ras, Belgische hoenders. Op den 14den December a. s. hoopt de militaire wachter en waarnemend conducteur der artillerie te fort „Honswyk” den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaren zijn militaire loopbaan heeft begonnen. De heer D. Van Steenbergen onderscheidde zich steeds door trouwe plichtsbetrachting en geniet nog immer de achting zijner superieuren. joven do 30 °/0 Vervolgens kwamen nog ter sprake, bij de afd. Burgerlijke Openbare Werken: uit breiding der irrigatie-werken, verbetering van den ingang van de Straat van Madoera, de wenscheiijkheid van het maken van een droogdok en een reparatiewerf aan de haven van Tandjong Priok, en eenige spoorweg- aangelegen heden. De avond-vergadering van Vrijdag werd ge opend met de voorlezing van oen telegram van den Koning, waarin Z M. in hartelijke bewoordingen dank betuigt voor de door do Kamer uitgesproken gevoelens. Bij de voortzetting van het debat over de Ind. Begrooting, afd. Oorlog, uitto de heer Land de meening, dat de beri-beri wellicht te bestrijden zou zijn door het verstrekken van gemakkelijk verteerbaar voedsel, en verklaarde zich tegen de op richting eener Indische brigade. Do heer Zaaijor was van oordeel, dat de door prof. Pekelharing aanbevolen dosinfeotie van den bodem ter uitroeiing van beri-beri veel minder zou kosten dan door den Min was opgegeven. De heer Domela Nieuwenhuis kwam op tegen den lof, het Indisch leger toegezwaaid, en noemde de wijze, waarop bij veroveringen wordt te werk gegaan, een gruwel. Ook brandmerkte hij de jong ste gebeurtenissen in Solo, waar naar zijn beweren de soldaten mannen, vrouwen en een kind doodden bjj een godsdienstige bij eenkomst. De heer Van Vlijmen protes teerde tegen deze beleediging van ons dapper Indisch leger; de oorlog is een gruwelijk spel, en ook in Indië kan iets afkeurenswaardigs plaats hebben, ondanks de bevelen der legerhoofden. De heer Levyssohn Norman sloot zich bij deze woor den aanhij wees ook op de latere berichten omtrent hetgeen in Solo jgeschied is, en waarin wel degelijk van een formeele po ging tot opstand melding wordt gemaakt. De Minister van Koloniën behandelde on derscheiden punten door voorgaande spre kers aangeroerd; beaamde de weaschefyk- ..c U:J -mgenaam maken, dige onuftandighedt ig van den bevel- houdend zijn, niet j hebber der infanterie, en de voorgenomen proef omtrent een Indische brigade, zoo mede zyn opgaven betreffende de kosten van desinfectie. Na afdoening dezer afd. (Oorlog) en de volgende (Marine), werd het eindcijfer van Hoofdstuk II, (uitgaven in Ned. Indië), goedgekeurd met algemeene stemmen min 1, die van len heer Domela Nieuwenhuis, nadat echter de heer De Beaufort, ook uit naam van eenige zijner vrienden, uitdruk kelijk had verklaard, dat hun stem vóór dit en de volgende Hoofdstukken der In dische Begrooting niet moest beschouwd worden als een votum van vertrouwen in het beleid en den persoon van dezen Mi nister, maar uitsluitend als een stemming over een administratieve voordracht. Hoofdstuk I(Uitgaven in Nederland), werd na korte discussie unaniem aangeno men; zonder discussie het wetsontwerp tot aanleg van'den spoorweg Warong-Bandreg- Tjilatjap, en Hoofdstuk I, (Middelen in Nederland), van het ontwerp tot vaststel ling der Middelen voor 1889 ten aanzien der Ind. Begrooting. Bij Hoofdstuk II, (Middelen in N.-Indië), drong de heer Cremer nogmaals aan op ver laging van den erfpachtcanon op Java, in het belang der inlandsche bevolking. Vergadering van Zaterdag. De heer W. K. Van Dedem klaagde over de weinige mededeelingen die in de koloniale verslagen worden gevonden omtrent de inlandsche nij verheid, en wees op de zeer groote veran deringen in de landrente-aanslagen in Che- ribon en Bagelen, wat z. i. weifeling verraadt. De Min. achtte het niet wenschelyk, op oude ondernemingen een verlaagde heffing van den canon toe te passen. Voor meer dere gegevens zal gezorgd worden. Ver mindering van landrente ligt in den geest der Regeering; daarbij zal de Min. trachten, het beste stelsel toe te passen. De heer Levyssohn Norman beval, overeenkomstig zijn agrarisch rapport van 1874, een uni- form-canon voor geheel Java aan, toen door hem op f2,50 gesteld. Men moet de onder nemers, die nog bovendien zware lasten te dragen hebben, zooveel mogelijk in de hand werken. Ook dit Hoofdstuk werd met algemeene stemmen aangenomen, waarmede de vast stelling der Indische Begrooting was loopen. Vervolgens werden nog een aantal kleinere wetsontwerpen behandeld en aangenomen, sommige na beraadslaging. Onder deze noemen wijde onteigening ten behoeve van een locaalspoorweg van Enschedé naar Oldonzaal, de voordracht tot bestemming van de gebouwen van het Mil. Detentiehuis te Oegstgeest als Rijks-werkinrichting voor vrouwen, en bekrachtiging van eenige pro vinciale heffingen. Tegen de voordrachten, betreffende Friesland, houdende verhoogin- gen van kanaal-, brug- en tolgelden, had de heer Vcegens ernstige bezwaren, die bij 'voortgezette discussie, in de vergadering van Dinsdag, door den heer Zaayer slechts gedeeltelyk beaamd worden; deze afgev. ontried alleen de verhooging der rechten wit en zijn zoowel vi volen. Dat er nadeeli voederen dier koeken niet te ontkennen, Jfr'o derzoek ««bewees, d<ff tfJ^wvaak van de nadeelige werking gelegen was in de slechte waar en in het ondoelmatig gebruik. Jong vee vooral moet niet te veel van deze koe ken hebben en ook moet men to«zien, dat de koeken niet beschimmeld of raizig zyn. Te Wageningen heeft men ook dez^ koeken onderzocht en bevonden dat de samenstel ling van de aardnotenkoeken was44,4 pet. eiwit, 8.7 pet. vet, 4,6 pet. asch, 11 pet. water, 5,5 pet. vezelstof, 25,8 pét. stik- stofvrije extractstoflen. Van katoenzaad- koeken was de samenstelling4*2,6 pet. eiwit, 13,5 pet. vet, 6,9 pet. asch, 9,6 pet. water, 4,7 pet. vezelstof, 21,7 pet. stikstof- vr’ye extractstoflen. Vergelijkt men deze cyfers met die van lijnkoeken, zoo valt het groote verschil dadelyk in het oog. Bij de aardnotenkoeken hadden volgens waarne ming ook al vervalschingen plaats met rijst- pelnieel. Deze vervalsching is gemakkelyk, omdat de lichtgrijze kleur der toeken met die van het meel overeenkomt, Men kan echter de vervalsching met hetmikroskoop zeer goed ontdekken en ook <oor middel van een jodiumoplossing, die de koek blauw kleurt, als er vervalsching heeft plaats ge had. Een zeer goed krachtvoeder is het palmpittenmeel. Wel bevat dit voeder minder eiwit en vet dan dq zooeven be sproken krachtvoedersmaar daar staat tegenover, dat het goedkooper is en dat al het eiwit en vet in dit neel voorko mende, geheel verteerbaar is, terwyl bij lijnkoeken 15 pct. van het eiwit en 10 pet. van het vet onverteerd door het spyskanaal gaat. Bovendien heeft het palmpittenmeel een zeer gunstigen invloed op de melkaf scheiding, en het vetgehalte der melk neemt bij dit voeder dadelijk toe. Ook de samenstelling van dit voeder is te Wage ningen onderzocht en gemiddeld bevat dit voeder 15,2. pet. «iwikJtëffit. vei, 35- -Wd, Jiet dw soldaten aan pet. asch, 11,2 pet. wate?rW,4 pct. vezel- verdedigde do benoeming stof en 34 pet. stikstofvrije extractstoflen. Een ander krachtvoeder is rystmeel, dat bijna dezelfde samenstelling heeft ais ohze granen, namelyk 10,8 pet. eiwit, 8,9 pet. vet, b,6 pet. asch, 11,5 pet. water, 15,5 pet. vezelstof en 47,5 pet. stikstofvrije extract stoflen. Fyn gemalen voederstolïen, zooals rystmeel, kunnen gemakkelijk vervalscht worden en dit gebeurt gewoonlyk met ryst- doppen en zand, waardoor het gehalte aan asch en vezelstof toeneemt. Ook de ze melen, een zeer goed krachtvoeder,worden soms vervalscht met kofliedoppen, welke volstrekt geen voederwaarde bezitten. Nog worden er koeken vervaardigd, die uit een mengsel van allerlei zaden bestaan. Eene soort, waarin de vruchten van den Johan- nesbroodboom voorkomt, wordt veel’in En geland gemaakt. Deze koeken, hoewel zy een goeden smaak hebben, zijn niet aan te raden, omdat het Johannesbrood ongunstig op de verteerbaarheid der andere bestand- deelen werkt en ook omdat zij niet veel vet en eiwit bevatten en niet goedkoop zyn. In ons land worden ook koeken uit allerlei zaden gemaakt. De voornaamste bestanddeelen dezer koeken zyn lijnzaad, maïs, paardeboonen, rogge, haver en gerst. Zy bevatten veel vocht en gaan daardoor licht schimmelen, zoodat zy juist daardoor minder door de veehouders gekocht wor den, ofschoon het overigens vry goede koeken zyn. Goudriaan, Dec. ’88. A. KARS. 8TATEN-GENERAAL. Bij den aanvang der vergadering van Vrijdag 30 Nov. bracht de Voorzitter der Tweede Kamer, terwyl alle leden van hun zitplaatsen oprezen, in warme en gevoel volle taal hulde aan Z. M. den Koning en aan het Huis van Oranje, welks weder komst vóór 75 jaren dien da£feestelijk werd herdacht. Tot den Min. van Koloniën werd het verzoek gericht, de betuigingen van gehechtheid aan het Koninklijk Huis ter kennis te willen brengen van zijn ambtge noot van Binnenlandsche Zaken, teneinde die Z. M. eerbiedig op te dragenaan welk verzoek Z.Exc. verklaarde, gaarne te wil len voldoen. In behandeling kwam nu het eerste amen dement van den heer Zaaijer, om art. 65, geneeskundigen dienst, te verhoogen met f 42.000, ter handhaving van de maatre gelen tegen verspreiding van syphily. Het am. werd door den Min. bestreden, door onderscheiden leden gesteund, en aangeno men met 52 tegen 30 stemmen. Het tweede amendement van denzeifden afgevaardigde, mede-onderteekend door den heer Schreine- macher, strekkende om f 12.379 uit te trekken voor personeel bij een in de Afd. Buitenzorg op te riebteu parc-vaccinog&ne, mede krach tig door den Min. bestreden, werd aangeno men met 60 tegen 32 stemmen. Bij afd. Mijnwezen drong de heer Van Kerkwijk aan op hervatting dor afgebroken onder handelingen met de Billiton-maat schappij. De Min. vond zyuerzijds daartoe geen aanleiding. OvenlchL Een schoone trek uit het leven van Keizer Frans Jozef van Oostenrijk verdient fa ewrstp te worden vernield. Bij de viering van zyn 40-jarig rogeeringsju- bileum had men allerwego gelden bijeen gebracht voor een passend blijk van her innering. De Keizer heeft echter den wensoh te kennen gegeven, do bijeengebrachte gel den, 30 milhoen gulden bedragende, liever uitsluitend te bestemmen voor liefdadige doeleinden; zij zullen thans ten goede ko men aan scholen, ziekenhuizen, kerken enz. De deelneming in hot feest is overigens algemeen geweest. Er is byna geen ge meente te vinden, waar niet onder feestelijk betoon een Keizerseik is geplant. Hoewel de troonrede, waarmede de Duitsche Rijksdag werd geopend, niet deed vermoeden dat er weer uitbreiding van militaire uitgaven zijn zou, komt thans de regeering, gedron gen door de geruchten in de pers, de be volking de teleurstellende verklaring bren gen, dat eene uitbreiding der artillerie in overweging is en aanleiding zal geven tot het vragen van een buitengewoon crediet. Die uitbreiding wordt, als gewoonlyk, ge motiveerd en smakelijk gemaakt door te wyzen op andore staten, waaronder Frank rijk natuurlijk niet mag ontbreken, die meer en beter hebben. Voorts wordt de twyfelachtigo troost er bijgevoegd, dat de uit gaaf wel beneden 40 a 50 milhoen zal blijven. De ongesteldheid van den Keizer, waar over allerlei verontrustende berichten rond gingen, is zoo goed als geweken. Z. M. ging al weer eens uit. Op economisch ge bied is ’t altijd nog niet geheel in ’t reine tusaohen Duitschland en Rusland. Laatst genoemde staat is eindelyk voor den dag gekomen met de reeds zoolang aangekon- digde nieuwe leening, die volgens de toe lichtingen zou moeten strekken tot aflossing en conversie eener schuld van 1877 en af doening van eene schuld wegens oorlogs- uitgaven in 1877/78. Do Polituche Nach- richten, te Berlyu verschijnende, waarschuwt echter de Duitsche geldmannen, geen vertrou wen te stellen in die toelichting. Zij siet er verontrustende teekenen in en wantrouwt de Russische staatkunde. Die waarschuwende stem, die zeer zeker niet zonder invloed zal bly ven op de plaatsing der leening, vormt nog al een scherp contrast met de vrede lievende verzekeringen in de jongste troon rede en de schitterende ontvangst deser dagen den Russisohen troonopvolger te Ber- lyn bereid. Onwillekeurig denkt men hierbij aan onedele drijfveeren öf aan de eene öf aan de andere zijde. In den toestand in het Oosten schijnt eenige verandering op til. Turkije heeft Reschid Bey benoemd tot Keizerlijk Com missaris te Sofia, in stede van den daaraan thans geplaatsten secretaris, en de nieuw benoemde Commissaris heeft reeds officiëele betrekkingen met de regeering aangeknoopt. Niet onwaarschijnlijk is, wat de half-offici- ëele Svoboda daarvan denkt, nl. dat deze maatregel een voorlooper zou zijn van de officiëele erkenning van Vorst Ferdinand als hoofd van Bulgarije. De Grieksche Minister van Financiën, die zich tot taak heeft gesteld het even wicht te herstellen in de zoo hopeloos verwar de staathuishouding, heeft tot nogtoe niet veel succès op zyn pogen. In de Kamer van afgevaardigden werd een motie van wan trouwen tegen hem ingediend, welke echter met 85 tegen 54 stemmen werd verworpen, ’t Is echter te vreezen, dat indien het op de toe passing der financiëele plannen aankomt, die meerderheid aanmerkelijk zal verminderen. Het gaat in de Italiaanache Kamer tegen woordig warm toe, en geen wonder. De regeering vroeg by. buitengewone begroo ting niet minder dan 146 millioen voor Oorlog en Marine aan en stelde als equi valent voor: verhooging van grondbelas ting en zout. Het equivalent zal wel het meeste bezwaar ontmoetendoch zonder dat gaat het niet. Geheel anders is het in de V. 8. van Amerika, waar het overschot op de be grooting den Minister van Financiën zorg baart. Dat overschot is reeds aan gegroeid tot 100 millioen dollars en geeft het uit zicht dat de schuld voor 1890 geheel zal gedelgd zijn, zoodat dan aan afschaffing of vermindering, van belastingen kan wor- 'den gedacht. De met zooveel onrust te gemoet geziene betooging op het graf van Baudin, op 2 dezer in Frankrijks hoofdstad, is tot aller verrassing zonder rustvèrstoring afgeloo- pen. Dit kwam, omdat zoowel de Boulan- gisten als de Patristten-liga zich van deel neming onthield. De eerstgenoemden moes ten bjj monde van den Voorzitter van den Parysohen gemeenteraad heel wat onaan genaams hooren. De stoet telde 200.000 personen. had, moet op stal voornamelijk met hooi gevoed worden. Hooi alleen is echter niet voldoende om den dieren te vergoeden, wat ze in de wei vonden. Er dient dus ander voedsel en wel kraclitvoejler aan het <ee loegediend te worden. Vooral dezen winter zullen de boeren meer dan anders dienen by te voederen, omdat over het algemeen in den afgeloopen zomer de hooioogst niet alleen in hoeveelheid, maar vooral ook in hoedanigheid niet is meegevallen. Het is van het grootste belang dat het kracht voeder goed zy. Dat er nog maar al te dikwerf met krachtvoeder veel geknoeid wordt, is, helaas, maar al te zeer waar. Konden nu de landlieden zelf onderzoeken, hoe de samenstelling van een krachtvoeder is, dan zou men hen niet zoo gemakkelijk kunnen bedriegen. Ik acht het daarom wel de moeite waard iets in het midden te brengen over de samenstelling van kracht voeder en zal daarby gebruik maken van cyfers, welke door het proefstation te Wa- geningen zyn openbaar gemaakt, cyfers, welke verkregen zyn als uitkomsten van een reeks van onderzoekingen gedurende een groot aantal jaren. Bij het onderzoek van een voedermiddel moet op drie zaken vooral gelet worden, namelyk: op zuiverheid, op de hoeveelheid eiwit en op het vetgehalte. Verder dient in aanmerking gdhomen te worden de hoeveelheid vocht, asch en vezel stof, welke een krachtvoeder bevat, om te kunnen bepalen de hoeveelheid zetmeel, suiker, gom enz. Hierdoor komt men tot eene nauwkeurige bepaling der voeder waarde. Verreweg de meeste landbouwers kunnen evenwel een dergerlyk onderzoek zeil niet bewerkstelligen en moeten dus hun toevlucht nemen tot een scheikundige. Wy zouden u raden u in dit geval te wenden tot de landbouwschool te Wageningen<> Lijnkoeken* worden zeker wel het meest als krachtvoeder aangewend. Wat nu de zuiverheid der koeken betreft, kan het mikroscoop ons groote diensten bewyzen om onderzoek te doen of er ook vreemde bestanddeelen in de koeken aanwezig zyn. Die vreemde bestanddeelen komen in zeer fijn verdeelden toestand in de koeken voor, maar zyn toch aan den eigenaardigen bouw hunner weefsels welke, onder het mikros- koop gezien, zooveel malen worden ver groot - te kennen. De lijnkoek heeft een byzonder gunstigen invloed op de melk en daardoor ook op de boter en kaas, welke er uit wordt gemaakt. Die invloed zal door de vreemde bestanddeelen verminderen en het is daarom wenschelyk, dat men weet zuivere lynkoeken te koopen. Dat er nog al vervalschte lynkoeken in den handel ge bracht worden is te Wageningen bij het scheikundig onderzoek gebleken. Van 1878 lot 1885 werden aan het proef-stalion niet minder dan 700 lijnkoeken onderzocht, waarbij aan het licht kwam dat er onge veer 100 vervalscht waren en dat de voor naamste vreemde bestanddeelen waren dederzaad, schillen van aardnoten-, cacao-, kapok- en katoenzaden, haver, rysteraeel, kofliedoppen enz. De onvervalschte koeken bestonden gemiddeld uit: 30,55 pet. eiwit, 11,48 pet. vet, 6,23 pcL asch, 13,1 pet. water, 8,68 pet. vezelstof en 29,96 pet. stikstofvrye extractstoflen. Het meest liep het pet. eiwit en vet uiteen. Sommige koeken bevatten slechts ‘23,6 pet.andere 37,3 pet. Het vetgehalte varieerde tus- schen 6,*2 en 18,5 pet. De oorzaak van het verschil kan gelegen zyn in de zaden zelve, zoodat van het gehalte van het zaad veel afhangt. Soms bevat het lynzaad weinig eiwit en vet; soms veel. Eenige analyses van lynzaad liepen zoo uiteen, dat er van 17,5 26,6 pet. eiwit en van 30,8 40,6 pet. vet werd geconstateerd. Het verschil in eiwit en vet by de koeken kan ook veroorzaakt worden door het meer of minder hevige persen. Wat de raap- koeken betreft, ook deze kunnen vervalscht worden. Gewoonlyk komen de vreemde bestand deelen met het raapzaad overeen en zyn er zeer nauw aan verwant» Mosterdzaad werd bij onderzoek in raapkoeken gevonden. Dit zaad geeft aan de raapkoeken een scher pen smaak. Verder ontdekte men herik en calcuttaraapzaad in de raapkoeken. Al deze vervalschingen zyn met het bloote oog moeielijk te onderscheiden en daarom is by het onderzoek dezer koeken hetmicros- koop onontbeerlijk. Nu worden er wel is waar niet zoo veel raapkoeken meer ge slagen, omdat de raapolie voor een groot deel vei drongen is door de petroleum, toch zyn de raapkoeken na de lynkoeken het meest geschikte krachtvoeder. Zy bevatten iets minder vet en iets meer eiwit dan de lynkoeken en zyn daardoor voor de vet mesting beter geschikt dan de lynkoeken. Ook heelt de ondervinding geleerd dat eene te ruime voedering van raapkoeken ongunstig op de zuivelproducten werkte. De gemiddelde samenstelling van raapkoe ken is31 pet. eiwit, 10,3 pet. vet, 7,4 pet. asch, 9,7 pet. water, 11 pet. vezelstof en 30,6 pet.stikstofvryeextracistoffen. Nog twee soorten van koeken zyn in den handel, namelyk aardnoot- en katoenzaadkoeken. Deze koekensoorten bevatten zeer veel ei- - '-i

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1