:e in mei. Bijl 1888. Zaterdag 15 December. N°. 1018. EN 1889. de DRIE i Zonen, 1AKING. i i o f f Weekblad voor Zuid-Aolland en Utrecht. aanbevolen. BUTTER, D A, Een geschrift over Zondagsrust. i en voor iedere 4 boveu de 16 bladzijden f0,025 Deze prijsbepaling is ook op de jaargangen van 1888 en vorige jaren, hunne afzonderlijke nummers en registers die afgeleverd worden op of na 1 Januari e. k. SGHOÖÏÏHOVENSGHE GOUW het van groot op ele Nikken v.n 15 ALMANAKKEN dent S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgave» Leerdam. Bohoonrewoerd. Vianeu. Lexmond. Meerkerk. Hoog-Blokland. Hoornaar. Hardinxveld. Ottoland. Willige-Langerak. 1, Schoonhoven. Vliet. Vliet Goud er ak. handigheden gaan c, bijv, de spoor- penbestellers, de Jlurkoetsiers, alle cdedeeling handelen onderleekend) W. KRUIJT. )t of Schilfers, dan 1 in de schedelhuid, uidzeer, vroegtijdig onaangenaamheden den Uaarontwlk- ALMANAKKEN 35, 50 en 60 Cents, MANAKKEN van ingstem met piano- >erd on Mejuffrouw vriendschap opge- LIJKE HOEST Kuchhoest, lauwe Hoest, ie Kooiman. 1,60. lende concerten met oorbanden in den 1 van 8. W. N. oonhoven. Wed. Wolff 4 Zn.; olffGorinchem bij recht bij J. D. den H. Donker; Lek- Starre; üude water Stolwijk bij O. G. it bij Joh. v. d. Dool. letuigschriften. Dub Getuigschriften we- ing van het Hoofd- 21, Amsterdam, en uitstekende wijze wy langs dezen weg 1 betuigen en hem lichting 1889 ten f 0,02® „0,05 0,07* 0,10 van het gevaar en r de sedert vele jaren lenig goed bevonden ST-HONIG. echt verkrijgbaar in van fl. 2,— die van icons van fl. 1,— die ie en flacons van 65 van witte capsulen zijn, waarop neven- Boekhandel van SN te Schoonhovén, Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. ihaar, tevens Baard, id, bruin of zwart, ad en onschadeljjk. van dit middel doende, naar gelang )PHILKHaar kun- Amsterdam. Franco jtwissel of f 2,25 aan •k tegen Rembours. DE WAAG”, i deposito: an f 50 tot f 500, ipvraagbaar; m f 500 tot f 1000, jen opzegging; oven f 1000, met apzegging; gen boven f 1000, isen. HART EN HUIS-, LEEZEN ALMA- .re de Algemeene Verzekering werd el stellendetegen tonen bij de Militie iloten wij Onderge- i contract te sluiten een PLAAT8VER- iVERWISSELAAR Zoo heeft Duitscbland’s voornemen, om eenige millioenen aan de artillerie en vloot te besteden, Husland er toe gebracht om aan versterking van de vloot te denken, wat Duitschland uitstekend te stade zal komen om do gelden toegeataan te krijgen. Onwillekeurig zou men aan een vrienden dienst gaan denken. Do Russische Keizerin is altijd nog onder den indruk van den geweldigen schrik bij het jongste spoorwegongeluk. Men vreest voor blyvende gevolgen. De Duitsche Rijksdag heeft hot ontwerp tot verzekering van oude en gebrekkige werklieden, naar men woet, eene toepassing van ’t geen de overleden Keizer Wilhelm zich reeds voorstelde, naar eene bijzondere commissie van 28 leden verwezen. Naar ’t geen uit de voorloopige gedachtenwisseling bleek, mag men echter de aanneming ver wachten, zij ’t dan bok niet geheel onge wijzigd. Omtrent de plannon dor regeering ton aauzien dor Duitsche nederzetting aan Afrika’s oostkust, heeft Graaf Herbert Von Bismarck in de vergadering der begrootings- commissie uitvoerige mededeelingen gedaan, die doen vermoeden, dat Duitschland er niet aan denkt die posten te verlaten, ‘t Gaat er anders nog steeds ruw toe. Dezer dagen is Bajamojo door de Arabieren uitgeplun derd en uitgemoord; eerst toen zij hiermede gereed waren gelukte het den Duitschers hen op de vlucht te jagen, met achterla ting van amunitie, dooden en gewonden. Doch juist dat onverwachte verschijnen en verdwijnen van ongeregelde benden kan nog stroomen bloede kosten. Keizer Wilhelm houdt zich bezig met het opstellen eoner beschrijving van zijne jongste reizen, opgeluisterd door eenige schetsen, door hem zelf vervaardigd. Wijselijk zijnde redactiën der bladen, die de onthullingen uit Keizer Frederik’s dag boek nadrukten, van .alle vervolging ont slagen. Men acht het zelfs waarschijnlijk dat Prof. Geffken zal worden vrijgelaten. Nu dit zou zeker geen onverstandige daad zijn. Frankrijk'» Kamer nam eergisteren met bjjna algemeene stemmen, 545 tegen 9, de buitengewone oorlogsbegrooting aan. Als 't op dergeiyko uitgaven aankomt, komt het Fransche zwak, krijgsroem, woder boven, 't Is echter de vraag of ook zooveel een stemmigheid zal hecrschen, als do inkom stenbelasting, die de uitgaven dekken moot, in beraadslaging komt. In Italië siapte men daarover niet zoo spoedig heen. De commissie en de afdee- lingen uit de Kamer hebben zich unaniem ten aanzien der grondbelasting en met grooie meerderheid ten aanzien der zoutbelasting tegen beide belasting-verhoogingon ver klaard, die moeten dienen om de 146 mil- lioen militaire uitgaven te vinden. Do re geering verkeert hierdoor in een mooielijk geval on niet onwaarschijnlijk is het, dat de Minister van Financiën zal heengaan. Met betrekking tot de beweging, die zich allerwego openbaart, om werkzaam te zijn in 't belang van het herstel van de wereld lijke macht des Pausen, hebben de Italiaan- sche bisschoppen zich onzydig gehouden; ver hij onder gegeven o kan. Is het niet mog< wegbeambten en de 4 koffiehuisbedienden enV. Zondagen van arbeid te ontheffen, dat is geen reden om zich ook het lot van fa briekarbeiders en winkelbedienden niet aan te trekken, Banaliteiten als: gelyk recht voor allen, komen hierbij niet te pas. En verder vereischt het ook de aandacht, of het niet mogelyk is, die groepen van wer kenden, die ook op Zondag hun diensten te presteeren hebben, niettemin in het ge not te stellen van een anderen rustdag, terwijl dan door een verstandige beurtre- geling elk hunner nu en dan ook den Zon dag moet kunnen genieten. Wordt zoo iets bij de Wet voorgeschreven, dan kan de eisch der concurrentie er niet tegenover gesteld worden, want voor alle ondernemers van dezelfde soort gelden dan dezelfde verplich tingen. J. Wy hebben op enkele punten gewezen, die in de redevoering van Naville niet zyn besproken, en by den tegenwoordigen stand van het vraagstuk het meest op den voor grond moeten treden. Nog eens, de tijd der algemeene beschouwingen is voorbij reeds veertig jaar geleden heeft de beroemde pater Lacordaire er hetzelfde van gezegd wat na hem tot in het oneindige is her haald. We moeten ons voortaan bij voor keur bewegen op liet terrein der practyk, waar zoo ontzaglijk veel te overwegen en te doen is. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Grooto letters naar plaatsruimte. Inzending franco uitorlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. BUITENLAND. Overzicht. Al leven we in vollen vrede, toch is men overal bezig do wapenrusting te vol maken. In Italië, Duitschland, Rusland, Engeland, Frankrijk worden millioenon aan gevraagd voor buitengewone militaire doel einden en nauwkeurig let men op elkanders 'e hoi siarkst Het moge in sommige gevallen veel tyd en moeite kosten, een overtuiging bij velen ingang te doen vinden, in zake de wen- schelykheid van geregelde Zondagsrust voor zoovelen als die met mogelijkheid genieten kunnen,zyn wy in de laatstejaren belangryk vooruitgegaan. De vereeniging van dien naam heeft tot die verdelingen bij de openbare meening niet weinig^tjgedragen of liever zy wortelt zoo vast in den bodem van dezen tyd, en drukt zoo juist uit wal door dui zenden, die geen reden vinden om met haar honderdtallen samen te werken, wordt ge voeld dat men van haar kan zeggen Zij formuleert de gemeenschappelijke gedachte en tracht zulks met toenemende juistheid te doen. Wanneer dan ook de voorzitter en de secre taris van haar hoofdbestuur in de inleiding van een ons dezer dagen toegezonden ge schrift met ingenomenheid op dit feit de aandacht vestigen, behoeven zy geen vrees voor tegenspraak te koesteren. Volkomen gegrond is het wat zij zeggen>Zjj hebben zelfs eenige hoop dat de publieke opinie bezig is de publieke consciëntie wakker te roepen in dit opzicht, de consciëntie, die om velerlei redenen het stilzwygen was geboden al was het alleen uit concurrentie in den handel, of uit overdreven winstbejag." Niet minder waar is evenwel, wat onmid- dellyk op deze woorden volgt»Toch schijnt het hun toedat niet alleen het publiek bij monde vary dë pers, ot door particulier initiatief, hierin heeft bezig te zynmaar dat ook de wetgever hierin de gewichtigste taak heeft te vervullenal dient deze taak om velerlei redenen voorzichtig aangevat en voortgeitet." Daarom meenen wij ook, dat de tyd der algemeene beschouwingen voorby is. De vuiuscheiykheid behoeft niet meer te worden betoogd het staat by allendie over het onderwerp slechts een oogenblik hebben nagedachtvastdat één rustdag op de zeven dagen niet gemist kan worden zonder het lichamelijk en zedelijk welzyn in gevaar te brengenen dat het in alle opzichten de voorkeur vei dient, dien dag van verade ming en ontspanning gezamenlyk te hebben. Rest nog de groote vraag de toepassing van dat beginsel op de veelsoortige maatschap pelijke verhoudingen, waarin de mensclien tot elkander zyn geplaatsten de taak, die de wetgever te vervielen heeft, ten einde inbreuk op een allen toekomend recht te voorkomen en daarby de individueele vrij heid zooveel doenlyk te ontzien. Wanneer het staatsgezag my persoonlijk wil verbiedenop Zondag eenigen arbeid te verrichtendan ontken ik nadrukkelyk het recht daartoe. Maar wil ik, misbruik makende van een toevallige macht, die ik op anderen heb verkregen hen dwingen op dien dag, dien zy als rustdag wenschen, voor my te arbeiden, zonder dat ik daartoe een andere drangreden heb dan myn wil lekeurige beschikkingdan blyft hetzelfde gezag binnen de grenzen zyner bevoegdheid, door my zulks te beletten De heer Ernest Naville heeft, eenige jaren geledenop een congres te Genèveover het vraagstuk van de Zondagsrust een rede voering uitgesproken, waarin hy het zoowel uit een maatschappelyk als uit een godsdien stig oogpunt beschouwde. Het is de Hol- landsche vertaling dier toespraak die thans door de zorg van bovengenoemde heeren hoofdbestuurders het licht ziet,. Twee onder werpen dus, die Naville zorgvuldig uit elkan der wil gehouden zien. >Hetgeen wy onderscheiden,’’ zegt hy terechtbleef langen tyd vermengd. De godsdienstige Zondagswetdoor de kerk geformuleerdwerd door den staat opge legd en door den sterken arm gehandhaafd. Die staat van zaken, vroeger in christenlan den algemeen, begint van lieverlede overal te verdwynen. Zoudt gij daafaan willen vasthouden of hem terugbrengen Met goede bedoelingen ondernomenzou uw poging ijdel blyken. Het voorstel eener Zondagsrust, uitgevaardigd uit naam van den godsdienst en bindende tot welken gods dienstplicht ook, zou al de levende krachten der moderne beschaving in het harnas jagen. Waarom is licht te begrypen. >Met ieders vryheid om zyn godsdienstige meeningen te belydenmet de verklaring dat de belyders der ondeischeidene gods diensten allen dezelfde staatkundige rechten genieten en gelyke aanspraak hebben op het bekleeden van waardighedenambten en bedieningen (Grondwet artf lb7 en 109) zyn wettelyke maatregelen op godsdienstig terrein onvereenigbaar. De staat kan over eenkomsten treffen met deze of gene kerk maar daar is geen, daar kan niet meer zijn een nationale kerk, dewyl de natie openlijk heeft afgezien van de eenheid des geloofs. Werd door een staatkundig college, waarin met gelyke rechten belyders van alle gods diensten met tegenstanders van allen gods dienst kunnen zitting hebbenwerd door zulk een college een godsdienstige wet uit gevaardigd het ware een schreeuwende 8 ,12 12 „16 druks n n u,lu bladzijden druks of minder meer. van toepassing het Staatsblad over zij verontschuldigen zich met de opmerking, dat aangezien ,'zij niet onschendbaar zijn, eene aan de Regeering vijandige demon stratie hunne positie zou kunnen kosten. Spanje heeft woder eens een Ministers- crisis doorleefd. Sagasta, do Minister-pre sident, zag zich op een oogenblik verlaten door al zijne collega’s, doch slaagde er spoe dig in anderen te vindendie zich voorstellen de plannen van hunne voorgangers, alge meen stemrecht eu belasting-hervorming, ten uitvoer to leggen. BINNENLAND. Te rekenen van 1 Januari a. b. zal het rijkstelegraaf kantoor te Slikkerveer op werkdagen open ziju van 9 uren voor- tot 2 uren namiddags en van 4 tot 7 uren namiddags. De diensturen op Zon- en feest dagen blijven onveranderd. Vanwege het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid is Woens dag o. a. aanbesteed Het herstellen van den strekdam No. 578 en van het* beslagwork en de bleeslaag No. 580 langs de Domeinplaat aan de Horden, gelegen aan den rechteroever der rivier de Lek, onder de gemeente Jaarsveld, tusschen de kilometerraaien 100 en 101. Minste in schrijver de heer J. Van Vuuren te Zalt- Bommel, voor f 5085. Het onderhoud van de voltooide werken van het Merwedekanaal van benoorden de Schutsluis, bewesten Utrecht, tot de Lek, onder de gemeenten Utrecht, Oudenrijn, Jutfaas en Vreeswyk, provincie Utrecht, gedurende het jaar 1889, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Mer- wede, in twee perceelen. Minste inschrij vers voor het eerste perceel de heer J. Monster te Vreeswijk, voor f3740, en voor het tweede de heer W. Van Dijk te Jutfaas, voor f4290. Bij Koninklijk besluit van 15 November (1888, Stbl. No. 160), is de prijs van het Staatsblad en van het register op hetzelve met ingang van 1 Januari e.k. nader vastgesteld als volgt Voor een abonnement op het Staatsblad f3 per jaar. Voor het Register op het Staatsblad daar enboven f 0,50. Voor afzonderlijke nommers Staatsblad, bevattende 4 of minder bladzijden boven 4 tot 8 Blijkens eene dezer dagen door den heer Minister van Oorlog aan de Commissarissen des Konings iu do verschil lende provincies gerichte missive, is het ZE. voornemen, om, alhoewel tot nog toe het aankoopen in het binnenland van re monte paarden, wat dressuur en geschikt heid betreft, niet geheel uau de verwach tingen heeft beantwoord, voor de in het vol gend dienstjaar benoodigde paarden voor de veld-artillerie, op den voet als zulks in de laatste jaren is geschied, de pogingen tot aankoop in het binnenland te doen voortzetten; alleen voor het tekortkomend gedeelte zal tot aankoop iu het buitenland worden overgegaan. Voorts houdt de Mi nister zich overtuigd dat het, bij doeltref fende verbetering van het paardenras, over eenige jaren en op den duur mogelijk zal blijken, de geheele bereden-artillerie in het binnenland te remonteeren. Bedankt voor het beroep naar Montfoort door Ds. J. W. H. Kalkman te Monster. - Ds. J. L. F. De Meijere, predi kant bij de Evang. Luth. gemeente te Bo degraven is beroepen te Amecsfoort. ♦GORINCHEM, 13 Deo. Aan de open bare lagere school van denbeer G. J. Van flomert iu de Krytstraat alhier is tot onder wijzer benoemd de heer J. Maurer te Ze venbergen. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren H. Posthumus te Zuidhorn, en H. Van der Linden te Vol lenhoven. Tot leden van het burgerlijk armbe stuur in deze gomeente zijn herbenoemd de heeren D. Th. Suerhoff en G. Meulenwerf. In de plpats van den heer M. De Gier, die wegens bijna 80-jarigen leeftijd verzocht had voortaan buiten aanmerking te blijven, werd benoemd de heer T. Homeer. Tot voorzitter van genoemd bestuur is benoemd de hoer A. D. Smits. ♦AMEIDE, 12 Dec. In de II. Maandag alhier gehouden vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging „Ameide, Tien hoven o. a.” is vaslgesteld de rekening over het jaar 1888 en zyn tot Bestuursleden herkozen de heeren J. L. De Jongh en C. Do Jong Jz. alhiertevens werd oerstgemelde als presi dent on de laatste als penningmeester her- legenspraak, ja, een besliste ongerijmdheid. Wil men die verwezenlijken Men loopt gevaar, tot nu eens belachelijke, dan weder hatelijke uitkomsten te geraken. Zelfs zou de uitkomst die beide hoedanigheden kun nen vereenigen. >fn de toestanden der tegenwoordige maatschappij kan dus geen sprake meer zijn van een staatswetdie de inachtneming van den Zondag beveelt, uit naam van den godsdienst of in den zin van welken gods dienstplicht ge ook maar wilt." Een zoo ruiterlijke verklaring van een zeer rechtzinnig man als Naville verdient de volle aandacht. Want het is niet tegen te spreken: ook onder hen, die volkomen overtuigd zyn van de noodzakelijkheid van Zondagsrust, heerscht nog altyd zeker wan trouwen jegens de door wijlen Prof. Hof stede De Groot gestichte vereeniging. Hoe veel malen zy zich in anderen zin heeft uitgelaten, men houdt haar nog altijd ver dacht van langs een omweg tot zekere ver plichte »Zondagsheiliging’’ te willen voeren, en daartoe zou men natuurlyk in geen ge val willen medewerken. Welnu, dat is een voudig een door niets gemotiveerd vooroor deel. Over het gebruik van den Zondag bevatten haar statuten geen enkele bindende bepalingmen wil slechts den vrijen rust dag, niets meer, maar ook niets minder. Zal evenwel die émancipatie-beweging tot het doel leiden, dan moet ook de blik ge vestigd worden op de bezwaren, die tegen algemeene staking van allen verplichten arbeid op Zondag bestaan. De heer Naville heeft in het eerste gedeelte van zyn rede, het tweede laten we als niet hier ter plaatse dienende, buiten bespreking, die zijde van het vraagstuk onaangeroerd gelaten en dat is de reden waarom wy meenen dat hij het, hoe goed ook de dingen gezegd zijn die hy zich voornam te behandelen, geen stap na der tot de oplossing heef t gebracht. Toch komt een der gewichtigste bezwaren een oogenblik B om den hoek kyl^n. Wij tezei» ruuwW i,u>enu:Mo%. nnwie ergens»Zoo iemand weigerde, een rijtuig M1 BgD. te laten inspannen of in een spoorwagen te gaan zitten om een zieke te bezoeken, om M een bedroefde bij te staan om een dienst te bewyzen, en dit weigerde op grond of onder voorwendsel dat het Zondag ishij zou behooren tot de school der Phariseeën, niet tot die van Christus.” Op het uitsluitend maatschappelijk stand punt, door ons ingenomen, geldt een soort gelijke oveiweging. Het is een feit, dat duizenden by duizenden nooit anders dan op Zondag gelegenheid vinden, eenige uit spanning te genietendaartoe hebben zij de diensten ran anderen noodig. Van welken aard die uitspanning zijn zal, hangt af van ieders standpunt van beschaving; doch wan neer iets' niet uit zichzelf onzedelyk is, mag het niet door maatregelen van wettelyken aard onmogelyk .worden gemaakt, omdat misschien werkelyk of alleen in eigen oog, hooger ontwikkelden daarin iets hebben af te keuren. Dat dus op Zondagen het aantal personentreinen moeielijk verminderd kan worden, vooral in den zomer, en het zelfs velen wenschelyk voorkomt op die dagen goedkoope reisgelegenheden in het aanzyn te roepen, is een feit waarmede ook de yverigste voorstanders van Zondags rust rekening hebben te houden; en men zou eenvoudig zyn doel voorby streven, door zich daartegen te verzetten. Zoo zyn er ook industriëele werkzaam heden, die op Zondag niet gestaakt kunnen worden. Zonder ons nu in alle bijzonder heden te verdiepen, kunnen we wyzen op inrichtingen, waar steeds de vuren moeten worden aangehouden; op noodzakelyke re- paratiën aan machinerieën, die behooren te geschieden, wil men op Maandag-morgen den arbeid op de gewone wyze kunnen hervattenop spoedbestellingen, van welker t'ydige uitvoering de arbeid en dus het brood van velen afhangt. Op al deze dingen moet by pogingen tot wettelyke regeling, gelet wordenanders zou men wel een wet ver- krygen, maar zulk een, die van den aan vang af veroordeeld is een doode letter te blyven. ïZondagsrust”, de vereeniging van dien naam, erkent dit alles zij is er niet op uit, om van den wetgever het onmogelyke te vragen, maar zy tracht het gewichtig vraag stuk van alle kanten te bezien, en de we- zenlyke of voorgewende bezwaren tot hun juiste verhoudingen terug te brengen. Ook daarom verdient zij den steun van allen, wien het ernst is met hun. betuiging van de wenschelykheid eener hervorming op dat gebied. Die hervorming kan, naar onze bescheiden meening, slechts geleidelyk zijn. Voorheen vaardigde men maar een wel uit, en daar mee was de zaak afgedaan: de vraag, of belangen gekrenkt werden die geëerbiedigd behoorden te worden, kwam niet in aan merking. Zulke wetten doen weinig nut, omdat zy onuitvoerbaar zyn. Zoo zou liet ook gaan met een absoluut arbeidsverbod. Doch kan men niet alles opeens verkry- gendaartoe is de maatschappij te inge wikkeld en loopen de verschillende, ook algemeene belangen te zeer uiteen, de Wetgever is verplicht te onderzoeken, hoe le werking van uw eel ik a mede, dat en inhoud van 2 fla- ’esultaat verkregen kozen. Met algemeene stemmen (19) werd besloten, in eene a. s. week te houden ver gadering, eene wijziging van art. 5 van ’t reglement, betreffende verlaging der contri butie, te behandelen. ♦BERKEN WOUDE, 13 Dec. In zake den moord, gepleegd op 8. v. V. te Stol wijk, verdient wel vermelding het beleidvol en spoedig optreden van M. Molenaar en F. Loove alhier. Door beider toedoen werden nog in denzelfden nacht de vermoedelijke daders opgospoord. BLE8KENSGRAAF en HOFWEGEN, 11 Dec. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier is afwjjzend beschikt op het adres van enkele lidmaten dier gemeente, houdende het verzoek oin de zoogenaamde reformatie der kerk alhier ter hand to nemen. ♦HOORNAAR, 13 Dec. In de laatste veertien dagen is de prijs der kaas weder f 1 per 50 KG. gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 19,50 k f21,50 per 50 KG. besteed. KINDERDIJK, 10 Deo. Zaterdag is van de Vverf der Gebrs. Jonker, scheeps bouwmeesters alhier, met goed gevolg te water gelaten de ijzeren sleepkaan, genaamd „Subito", voor rekening van den heer P. E. Heil te Dordrecht. Daarna werd de kiel gelegd van oen soortgelijk schip, voor re kening van den heer Friedrich Hardung te Duisburg aan den^Rijn. KRIMPEN a/d IJ BEL, 10 Deo. Bjj den heer A. J. Otto, scheepsbouwmeester alhier, werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten eene ijzeren sleepkaan, groot ruim 200 laat, gebouwd voor rekening van den heer J. Hoebert te Dordrecht. MEERKERK, 10 Deo. Alhier worden pogingen aangewend tot de oprichting eener wekelijksche kaasmarkt, waardoor voorzeker een groot gedeelte van de Alblasserwaard en geheel de Vyfheerenlanden zeer gebaat zal zijn, daar deze gemeente op kleinen afstand is omringd door 23 gemeenten, waar de kaasmakerij hoofdzaak is en boven dien door hare ligging aan de Keulsche- vaart voor verzending zeer gemakkeljjk; wijders bestaat in de geheele waard geen kaasmarkt, zoodat al de kaas aan de huizen wordt opgekocht en voor het meerendeel te Groot-Ammers geleverd. Voor vele kaas makers is die afstand 6 uur en meer, zoodat men bijna zeker mag zijn dat die voorge nomen markt alle kans van slagen zal heb ben zoowel producenten als afnemers vóór spellen haar eene èchoone toekomst. Pakliuisruimten zijn goedkoop te verkrg- gon, althans voor het tegenwoordige; de belastingen zijn alhier zeer laag, zoodat in een en ander wel eene reden gezocht kan worden dat kaaskoopers zich alhier zullen vestigen en pakhuizen zullen inrichten. ♦NIEUWERKERK a/d IJSEL, 13 Deo. In de op 1.1. Woensdag gehouden raads vergadering is tot gemeente-arts benoemd de heer J. M. Langeveld te Sliedrecht. SLIKKERVEER, 10 Deo. Zaterdag is van do werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kuijl alhier te water gelaten het ijzeren rijnschip „Wallenstein", groot ongeveer 550 last, gebouwd voor reke ning van den heer Anton Rings te Rot terdam. Daarna zijn do kielen gelegd voor een dito rijnschip, groot p. m. 335 last, voor rekening van den heer C. A. Sens te Dordrecht, en een dito, groot p. m, 220 last, voor rekening van den heer Theod. Heijmans te 's-Hertogenbosch. •WILLIGE-LANGERAK, 12 Deo. In deze gemeente en de gemeenten Jaarsveld en Lopik, moeton de honden öf vastleggen óf gemuilkorfd zijn, gedurende de maanden December, Januari, Februari en Maart, we gens het voorkomen van een geval van hondsdolheid te Lopik. Alhier heerscht in den laatsten tyd slijmhoest onder de kinderen en heeft zich ook een geval van katarrhale koortsen voor gedaan, dat echter tot nogtoe een gunstig beloop heeft. Van den hoest is één kindje gestorven; bij neemt eohtor in de laatste dagen af. Naar men vernoemt, moet voor eenige dagen een wandelaar ondor deze gemeente 's avonds door iemand op een ongewoon uur en op eene plaats, waar weinig huizen staan, gevraagd zijn om tabak en daarna om gold. Een persoon, die daarvan ver dacht word, en daarover ondervraagd is, kon echter terstond bewijzen, dat hij het ónmogelijk kon godaan bobben. Op de zaltnnsscherij alhier zyn in het begin van deze week 2 zalmen gevan gen. Z[jn de berichten van de zalmvis- scheryen van elders slecht, alhier wil van dezen winter tot nog toe de vangst ook nog niet goed worden. WOERDEN, 12 Dec. Kaas. De aanvoer op heden bedroeg 92 partyenprijs van Goudsche le soort f21 i f23,50, 2e soort f 17 20,50, Edammer f26. Handel flauw. IJSELSl'EIN, 12 Dec. Voor de verkie zing van een raadslid zijn alhier ingeleverd 180 stembriefjes. Er moot herstemming plaats hobbon tusschen den hoer J. M. Vati der Roest, die 83, en don heer E. Van Atne- rongendie 56 stemmen bekwam,

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1