Zaterdag 29 December. 1888. N°. 1020. JEDDEN Zonen, ENDERS. M. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. AAN, geleden aldaar is EOOEN, A, 9. BINNENLAND. 8TATEN-GENERAAL. OVERGANG. BUITENLAND. te Schoonhoven, grooting had KAKKEN van 15 l. SCHOONHOVENSCHE COURAIT. S. W. N. VAN NOOTJSN Uitgevers. 5. jo. REN- en ENWINKEL outen. 314, OR1NC11EM. ALMANAKKEN 35, 50 en 60 Cents. MANAKKEN van te Bergambacht dezer advertentie, terug te bekomen 105} 101 101} 13|| 12f 89 59H UT* 98A 94J 98 1001 100} 113 105J 871 107} 103 111} 114} 141} 164 van af - 0,30 tot -2,—. in Soheurk. - 0,30. ander. - 0,30. .-0,60. ceuken. - 0,30, 76} 90| 100 67 67' 67| 68 631'. 1021 84 1011 101J 101 i 98/, 99A 961! 861 94/. 82} 68} 651 l‘i’. 13J 811 100} JW, >rdt ingestaan. n f 16 beste die men er- jzen prijs koopt. op het hoekje rins daar tegen- endepót van do 4 0,1854. 0,1860. 1864. 100. Boekhandel van N te Schoonhoven. ALMANAKKEN HART EN HUIS-, 7EEZEN ALMA- <JE v. d. CHR. 5 regels 0,50. Iedere regel ilaatsruimte. Inzending franco o binnenlandsche Advertentiën, wordon slechts 2 maal in E WAAG", leposito f 50 tot f 500, draagbaar f 500 tot f 1000, n opzegging; ■en f 1000, met zegging; >n boven f 1000, en. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 meer 0,10. Grooto letters naar plr~' ui tori ijk tot Vrijdags-namiddags. Allo vopr( 3 maal plaatsing opgegeven, rekening gebracht. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheeie rijk 0,80. Men kan zich abonneereu bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. met boekw. f 0,90. afel, id. - 0,90. .-0,75. met boekw. -1,—. .-0,40. r- 0,60. .-0,60. einer soort). - 0,20. ander. - 0,90. - 0,80. - 0,80. .-0,90. .-0,45. JhrMeljjke, eilige Land - 0,90. .-0,80. >ud en Jong. - 0,35. ats’ rk., 1 C H T EN. pC. 21 Dec. - 5 ei-Nov. 5 ).-Aug. 5 n.-Juli. 5 >r.-Oct. 5 3 5 5 f1000. 5 f1000. 5 5 5 5 )0 p. st. 4} 367/69. 4 4} 4 4 4 ge«*g. Arnhem, subst.-off. Rotterdam. Bij Koninklijk besluit is J. J. Corbyn ontslagen als onderwijzer inplant-, dier-, tuinbouw- en landbouwkunde aan de rijkskweeksohool voor onderwijzers te Haarlem. Het hulpkantoor teLeksmond is o. a. aangewezen voor den dienst der rij kspostspaar ban k. Aan het bureau der genie te Amsterdam werd Maandag aanbesteed het maken van eene damsluis in de Haarlem- mermeerringvaart bij Halfweg (begroot op f64.000). Van de 9 inschrijvers was de minste de heer Aart Do Groot te Heukelum, voor f 53.959. Voorts werd ten bureele der genie aan besteed het maken van een slaperdyk in den Haarlemmermeerpolder. Ie gedeelte (be groeting f 49.900). Van de 7 inschrijvers was de minste de heer Thijs Swets te Ameide, voor f41.930. Maandag is aan het lokaal van het provinciaal bestuur te 's Hage o. a. aan besteed het onderhoud van het jaagpad langs den Rijn, van Leiden tot de Utrocht- sche grens bij Harmelen, ingaande den laten Januari a. s. en eindigende den Sisten De cember 1891. Minste inschrijver was de heer P. Van Woerden, aannemer te IJselstein voor f22.277. Door het prov inciaal b estuur van Noord-Holland is bij enkele inschrijving o. a. aanbesleed Het maken en leveren van betonblokken voor de schutkolkmureu der nieuw te bou wen schutsluis, behoorende tot de uitbrei ding der sluis- en havenwerken te IJmui- den. (Raming f108.300.) Minste inschrij vers A. Volker Lz. te Sliedrechten P A. Bos te Gorinchem, voor f 96.900. De uitvoering van baggerwerken in het Noordzeokanaal en in den mond van zij- kunaal D (naar Nauerna.) (Raming f 10.000.) Minste inschrijvers A. Volker Lz. te Slie drecht en P. A. Bos te Gorinchem, voor f7250. De R'had der gemeente Bleis- wijk heeft in zijne Maandag gehouden ver gadering besloten, een hulponderwijzer, die eene belooning van f600 geniet, eervol te ontslaan, om langs dien weg tot vermin dering der jaarwedde te komen, op de ma nier dus als te Montfoort en te Smilde is geschied. De burgemeester heeft terstond gebruik gemaakt van de bevoegdheid, hem bij ar tikel 70 der gemeentewet toegekend, en verklaard dit besluit niet te zuilen uitvoe ren, als naar zijn oordeel strijding met het algemeen belang, en mitsdien behoorende te worden onderworpen aan de koninklijke beslissing omtrent ai of niet vernietiging. Hot huisvly tonder wijs te Al- blassefdam wordt dezen winter bygewoond door een veertigtal jonge lieden, die van den onderwijzer J. Staus onderwijs ontvan gen in twee ploegen. Het onderwijs bestaat in figuurzagen, steken, vlechten en manden- maken. De onkosten werden gedragen door eene toelage van het hier bestaande nuts- departement, daar het bedrag der school gelden slechts gering is. Jammer dat de geldmiddelen niet voldoende zijn om nog een ploeg toe te laten, daar de commissie ook dit jaar weder een twintigtal jongens uit gebrek aan plaats heeft moeten afwyzen. De heer A. Pas GBz, te IJsel- monde is benoemd tot ouderwijzer aan eene bijzondere school te Rotterdam. Beroepen by de Christ. Geref. gemeente te Woerden de heer G. Boi, hoofdonderwyzer te Lopik. zekeringspremie ten behoeve van het voort bestaan der natiën. Doch hoe zou geoor deeld moeten worden over een huisvader, diebyna al zyn inkomsten aanwendt voor contributiën in een assurantiekas, met het oog op de mogelijkheid dat hij de zijnen onverzorgd zou moeten achterlaten, en in middels zyn gezin gebrek iaat lijden en de opvoeding van zijn kinderen verwaarloost? In die noodlottige richting beweegt zich de politiek onzer dagen; de ontevredenheid, hetzy gewettigd, hetzij kunstmatig opgewekt, wordt er door aangewakkerd, zoodat sociaal- democratie, nihilisme, anarchisme, mis schien zullen, zoo ’t niet verandertaan deze reeks nog meer termen worden toege voegd, een welbereiden akker vinden. Het jaar 1888 heeft ons op dat punt geen verbetering gebracht, en dat is, meenen we, liet grootste kwaad dat we op zyn re kening mogen schuiven. Ontevredenheid, zich openbarende in misdadige aanslagen, bleef zelfs niet buiten onze landpalen: in de kroniek van het scheidend jaar staan eenige feiten vermeld, die we thans niet behoeven aan te wyzen, omdat ieder ze onmiddellijk noemen kan, waarover we ons diep hebben te schamen, zoo er ten minste gevoel bestaat voor de solidariteit van het zedelyk leven, en besef van ons aller verantwoordelijkheid voor liet kwaad, dat in de wereld heerscht. Bij Z. M. besluit is gang van 1 Januari a. 8., subst-off. van just, bij de arr.-rechtb. te Mr. G. 8. P. Scheltema, thans van just, bij de arr.-rechtb. te haar ondernomen onderzoek. Decomm.Van rapp. bij monde van den heer RutgersA en de Min. van Waterstaat bestreden bet amen dement, dat met 71 tegen 24 stemmon werd verworpen. De post toezicht op spoorwegen gaf eenigen leden gelegenheid om over slechte dienstregelingen te spreken natuur lijk beloofde de Min. het een en ander té zullen overwegen. Bij de behandeling der spoorwegbegrooting verklaarde de Min. op een vraag van den heer Van Kerkwijk, dat het zijn plan is aan een commissie van ingenieurs ecu onderzoek op te dragen naar de middelen tot herstel van de viaduct te Amsterdam. Bij de verdere behandeling der staatsbe groting had een gedachtenwisseling plaats tusachen den heer Veegens en den heer Rutgers ala voorzitter van de Noord- en Zuid-Hoil. Reddingmaatachappijover de achipbreuk van de Ango” bij Scheveningen laatstgenoemde weerlegde de beschuldigin gen, tegen maatschappij en personeel ingé bracht. De Min. verklaarde met zyn ambt genoot voor Marino de organisatie van het reddingswezen te overwegen. Na verwerping van een amendement tot voortzetting van de uitgave van het land bouw verslag, werd de begroeting voor Wa terstaat zonder stemming aangenomen. Hoofdstuk X (Koloniën) kwam du aan de orde. De heer De Beaufort verklaarde zijn stem aan deze begroeting te onthouden wegens gemis van vertrouwen in het heleid van dezen Min. De heer W. K. Van Dedem daarentegen had in overleg met enkele libe rale vrienden besloten vóór te stemmen, niet om daarmee vertrouwen uit te drukken, maar om in den tegenwoordigen politieken toestand de administratie niet te belemmeren. De heer Domela Nieuwenhuis bracht den Min. hulde, omdat hij niet als zoovele an deren bij het binnentreden van zijn depar tement zyn denkbeelden van recht en bil lijkheid had prijs gegeven. De Min. van Koloniën verdedigde enkele door hem genomen maatregelen on zijn politiek standpunt in ’t algemeen, waarna het Hoofdstuk Koloniën te ruim halftwee na middernacht! werd aangenomen met 70 tegen 18 stemmen. Vrijdag was Marine (Hoofdstuk VI) aan do orde. De Minister, nog niet geheel van zyn ziekte hersteld, werd met veel sympathie begroet. De heer Travaglino drong er op aan dat de Min. zich niet zou laten af oren gen van zijn plan om de aan te bouwen schepen in Nederland te doen aanmaken. De heer Viruly bestreed in een uitvoerige rede het beleid des Ministers, van wien hij, met het oog op de reorganisatie onzer ver dediging, een meer afwachtende houding had gewonscht. De meest uiteenloopende gevoelens tracht hij door zijn plannen te bevredigen, en legt daardoor het land zware offers op. De heer Van Wassenaar juichte de vorhooging van de opleidingskosten bij het Kon. Instituut toe, waardoor alleen oenigszins bemiddelde jongelieden bij de Marine zullen dienst nemen. De heer Land verklaarde zich over hot algemeen met de plannen van don Min. ingenomen en gaf in overweging, althans een der groote schepen op de Rijkswerf te doen bouwen. De hoor Gildemeester kwam op tegen hetdagelyks, ongevraagd en kosteloos verstrekken van jenever ook aan minderjarige schepelingen. Ook de heer Seret drukte zijn vertrouwen uit in de plannen van don Minister. De heer Heldt drong mede aan op instandhou ding van do Rykswerf, voor aanbouw, dankte den Min. voor zyn gunstige beschikking ten opzichte der losse werklieden, en keurde de verhooging der opleidingskosten aan het Kon.. Instituut af, daar nu aan éón maat- schappelyken stand een voorrecht wordt ver leend. De Min. dankte voor het door som mige ledeü uitgedrukt vertrouwen en we- derlegde de bedenkingen, togen zyn plannen ingebracht. Een amendement van de co mm. van rap porteurs, tot wegneming van den post ad f33 000 voor de herstelling van de .Zilveren Kruis”, wijl de bestemming van dat schip nog met is bepaald, werdna bestrijding door den Min-, aangenomen met 61 tegen 26 stemmen. Andere veranderingen werden in de be- grooting niet gemaakt, die met 68 tegen 16 stemmen werd goedgekeurd. By de Wet op do Middelen, Zaterdag behandeld, kwamen twee motiëu in beraad slaging éón van den heer Domela Nieu wenhuis, waarin de Minister van Financiën wordt uitgenoödigd „on middel lijk die maat regelen te beramen, die een algeheele her ziening van onze belastingwetten voorbe reiden, en wel in dien zien, dat de heffingen op do allereerste behoeften des levens wor den afgeschaft en rekening worde gehouden met do draagkracht der natie”; -één van de heeren Schepel, De Ruiter, Zylker, Liefti nek, Smeonge en Veegens, den wensch uitdruk kende naar afschaffing of vermindering van die verbruiksbelastingen welke het minder gegoede deel der bevolking te zwaar druk ken, en oplegging van een grooter aandeel in de staatslasten aan het roerend vermogen. De heer Nieuwenhuis lichtte tiju motie toe mot een beroep op de beloften, by de verkiezingen gedaan. Die van de vijf an dere leden werd aanbevolen door den heer Schepel, als niet vyandig tegen den Min., maar s.'oofcts een aansporing om die her vormingen ter hand te nemen omtrent welke bij de partyen overeenstemming bestaat. De heeren Borgesius, Van Dolden, Van Houten, Lohman, Schaapman, Rutgers en Van der Kaaij bestreden de beide motiëu, op ver schillende gronden, hoofdzakelijk omdat haar aanneming geen practisch nut zou opleveren. Die van den heer Nieuwenhuis werd ver worpen met 79 stemmen tegen 3, die van de heeren Schepel c. s. met 74 tegen 7 stemmen. De Wet op de Middelen werd vervolgens zonder stemming aangenomen, en eveneens het ontwerp tot bekrachtiging eener provinciale heffing in Zeeland. Over de voordracht tot goedkeuring van de over eenkomst mot Frankrijk, om het geschil be treffende de grensscheiding tusachen Suri name on Fransch-Guijana aan oen scheids- rechterlyko uitspraak te onderwerpen, werd op verzoek van den heer Veegens gestemd zij word aangenomen met 67 tegen 3 stem men. Daarna werd de vergadering tot na dere byeenroeping gescheiden. Bij koninklijk besluit is be noemd met ingang van 1 Jan. a. s., tot burgemeester van Jutfaas, W. F. Smits. met in benoemd tot Van de laatste vergaderingen der Tweede Kamer vóór het Kerstrecès hebben we nog melding te maken: beginnen we met die van Donderdag-avond, 19 December. De nieuwe brug over de Potige by Geertruidenberg, waarbij de heer Van Nunen stilstond, zal ons niet ophouden; meer interesseert ons het amendement, voorgesteld door den heer Vos do Wael en vier andere leden, om f 1U.000 uit te trekken als eerste termijn van f30.000 voor subsidie aan de Zuider zee-vereeuiging in de kosten van het door l Wanneer wy op hetjpunt staanafscheid f .te nemén van een jaar; ‘dat wefdra lót dé geschiedenis zal behooren, hebben we de gewoonte, ons met meerdere of mindere nauwkeurigheid rekenschap te geyen van hetgeen het ons bracht: van de verwach tingen, die verwezenlijkt ofonbevredigd gelaten werdenvan de illusiëndie het deed verdwijnen en van de ervaringen, die het er ons in ruil voor gaf; van zonnige en van bewolkte dagen, van vreugd en van leed. Een voortreffelyke gewoonte, waarover al leen de lichtzinnige de schouders ophaalt, en die slechts door den pessimist als hope loos wordt ter zyde gesteld. Met den eerste hebben we niet te rekenende laatste be schouwt zich als ernstig en maakt dus aanspraak op een ernstige bejegening. Kon den wij de som van het gezamenlyk leed in de weegschaal leggen tegen die van de vreugde, door allen gesmaakt, en dan by het voortschreden der beschavings-geschie denis bepalen, in hoeverre de balans meer en meer ten gunste van het actief door slaat, men zou hem met cyfers en feiten kunnen bekeeren. Kon met zekerheid worden uitgemaakt, dat het streven van de broeder schap des menschelyken geslachts, ora bij toeneming licht en schaduw in het maat- schappëlyk samenstel gemeenschappelijk te makenwaardeering en medewerking vindt, er zou grond zyn om van allen te verwach ten, dat zij met meer geduld zich schikken naar ’t geen voorshands niet is te verhel pen, met meer y ver zich inspannen om te overwinnen wat de bevordering van het gemeenschappelijk geluk in den weg staat. Het antwoord op de vraag, of we in dat opzicht zyn vooruitgegaan, kan niet by elke Oudejaarsavond-overdenking gegeven wor den. Een jaar is zoo kort, en onze feiten kennis zoo door de zwakheid van ons opmerkings-vermogen als door, de beperkt heid van onzen waarnemingskring, is zoo gering! Dien ten gevolge zal het veel van persoonlijke opvattingen en indrukken af hangen, in welke stemming men de balans opmaakt van het scheidend jaar. In één opzicht zyn we althans dankbaar. Reeds sinds geruimen tijd zweeft boven ons werelddeel het gevaar van oorlog; stoor nissen in de verhouding der volken, zooge naamde incidenten, die onder gewone om standigheden ter nauwernood de aandacht zouden trekkendoen ons opschrikken als hoorden we reeds in de verte het kanon gebulder. Ieder begrijpt dat een uitbarsting, I r kwam zij nu, vreeselyker zou zyn dan wat de wereld ooit heeft aanschouwd. Dat ge vaaris in den loop des jaars niet ver- vermeerderd. Toen Duitschland, binnen een tydruimte van weinige maanden, twee Kei- 1 zers verloor, die beiden beschouwd werden als voorstanders van den vrede, heerschte algemeene beduchtheid, want van den jongen Heerscher, in wiens handen de scepter over ging vermoedde men dat hy de militaire macht van Duitschland bij de eerste gelegen heid in het strijdperk zou doen treden. Tot dusver is niets anders geblekendan dat ook hy den vrede aanmerkt als onmisbare voorwaarde van vooruitgang en volksgeluk, en dat het zyn ernstig streven is, de goede betrekkingen met de mogendheden van Europa duurzaam te maken. Daar tegenover slaat echter, en in dit opzicht moeten we wel, tot ons diep leed wezen het bestaansrecht van pessimistische opvattingen erkennen, y dat overal de wa- peningswoede nog is gestegen, zoodat zy het toppunt eener hoogst gevaarlyke razernij bereikt. Ongeloofelyk sciiynt het dat de Regeeringen niet begrypen, hoezeer de op voering van militaire toerustingen de wel vaart der volken dreigt te verstikken, ge tuige byv. Italië, waar de landbouwer m<!ff de vruchten van zyn arbeid zelfs de bela£ tingen niet meer kan betalen en hy daarom, zonder eenige zekerheid van lotsverbetering, zyn schoon vaderland ontvlucht. Het is eenvoudig een fictie, dat die aanhoudende versterking van krygsmacht de kansen van oorlog vermindertomdat daardoor de ver- moedelyke aanvaller gedwongen wordt, zich op eerbiedigen afstand te houden; wy ge- looven veeleer, dat men op die wyze een crisis uitlokt. Als de uiterste grens van spanning bereikt is, moet de band springen. Men zal dan niet meer nadenken over goede en kwade kansen, maar in vertwyfëling elk middelook het meest hopelooze, willen aangrypen om aan een onhoudbaren toestand een eind te maken. Nauw daarmee verwant zyn de verschijn selen op sociaal gebied. De maatschappe lijke betrekkingen zyn meer ingewikkeld geworden dan zy vroeger waren, en haar regeling vereischt meer dan ooit aller zorg en aller samenwerking. De hulpbronnen van de StaatsgemeenSchap kunnen niet beter aangewend worden dan tot wegneming van de hinderpalen, die de min bevoorrechten verhinderen van die gemeenschap voordeel te genieten in zedelyken en stoflëlyken zin doch wanneer de laatste druppel in andere richting wordt atgevoerd, wat dan? Mili taire uitgaven, wordt gezegd, zyn £tn ver af de weer van een J francs >rde brengen der verwoeste 'l'ailc- De taak, van den Minister van Financiën wordt er niet lichter door. In den Senaat ging het zeer rumoerig toe, naar aanleiding eener redevoering van den Senator Challemel Lacour tegen de Boulangisten. Leou Say stelde nl. voor die redevoering algemeen te doen aan plakken doch trok zijn voorstel in, toen er ee;i storm over ontstond. Toen hij zyn voorstel had ingetrokken, wilde de Boulangist Naguet het overuemen, doch hij kon niet aan het woord komen. Al staat ook de Minister van Financiën in Italië zwak, het kabinet als zoodanig heeft weer een steuntje ontvangen. Met 231 tegen 45 stemmen nam de Kamer een motie aan, waarin zij haar vertrouwen in do buiteulandsche staatkunde der regeering uitsprak. De beraadslaging over de bui tengewone credieten voor Oorlog en Marine vorderen langzaam. Slechts eeuo kleine meerderheid verklaart er zich voor, zoodat het niet zoo onmogelyk is, dat die credieten het Ministerie nog doen vallen. Bulgarije heeft weder eeus een Ministe riële crisis doorleefd, omdat de Sobranja zich niet kon vereenigen met een voorstel van den Minister van Justitie. In ’t naburige Servië stoken de zegevie rende radicalen vreugdevuren voor de wo ningen hunner tegenstanders. Die buiten sporigheden zullen Koning Milan wellicht het nemen van een besluit „wat te doen” gemakkelyker maken. Eene party die zoo hare overwinning viert, kau niet geacht wor den in staat te zyn tot regeeren. In Spanje is een aanval gepleegd op het huis van Canovas de Castillo. De helscho machine mistte echter haar doel. Eenige officieren van de staf te Madrid hebben een aanval ondernomen tegen het redactie bureel der Correspondancia Mililar, .welk blad de aanhangige militaire wetsont werpen wat.al te zeer bestreden had, naar den zin der heeren. Overzicht Do vrij algemeene oppositie, die in het Engelsche parlement gevoerd werd tegen het op nieuw gewapenderhand optreden van het Engelsche bezettingsleger in Egypte, tot ontzet ran Suakin, is aanmerkelijk be daard, sinds van daar bericht is ontvangen van eene niet on belangrijke overwinning op de troepen van den Mahdi. Het gevecht was hevig en moorddadig. Van den vijand, die met wanhopigen moed stand hield, sneu velden er vooral velen. Belangrijk vooral is het bericht, dat de krijgsgevangenen, ondervraagd, verklaarden niets to weten van eene overgave van Emin Pacha en eene gévangenneming van Stanley. Integendeel zyn van dezen laatste juist dezer dagen op nieuw berichten ontvangen uit Wadelaï, van 28 Augustus jl. Hij had toen aan niets gebrek, terwijl zijn gevolg welva rend was. Ten «auzien van het optreden der En gelsche troepen in Egypte, verklaarde voorts nog de Minister Salisbury aan een maaltijd, dat zoolang de Khedive het verlangt, En- gelands krachten de verplichtingen, welke het Ministerie Gladstone op zjch nam, ver plicht is do bezetting uldaar te handhaven, terwijl Engeland bovendien daartoe verplicht is krachtens het tractaat van Parijs, dat de verplichting oplegt mede te werken tot handhaving der integriteit van het Turk- sche Rijk. Eindelijk is de Turksch—Eogvlsche con ventie betreffende het Suez-kanaal, waar tegen van Fransche zijde zoo geageerd is, door den Sultan bekrachtigd. De Fransche Kamer stuudna millioenen voor oorlogsdoeleinden 200.000 francs voor de inrichting vi feestzaal in het Elysée en 280.000 voor hot in oi riëii toe. Voor het overige hebben wy, Nederlan ders, stof tot dankbaarheid. We zullen niet beweren dat een blik op het staatkundig leven van ons volk ons dat woord in het hart geeft integendeel, op dat gebied is alle reden tot verdubbelde waak zaamheid, tpt bezorgdheid tevens. Evenmin zullen we ontkennen, dat ons kerkelyk le ven, hier te lande steeds een belangrijke factor in de geschiedenis van onzen zede- lyken vooruitgang, verschijnselen van vrien- aelyken en .opbeurenden aar^ aap biedt de geest van uitsluiting dergenen die niet in alle opzichten meegaan, blyft heerschen en zyn noodlottigen invloed uitoefenen. Doch deze beide onderwerpen, die we slechts terloops vermelden om den schyn te ontgaan dat we alleen oog hebben voor de zonzijde, moéten voorshands buiten ver dere bespieking blijven. Wat we daarby waarnemen, is meer een algemeen kwaad, waarvan de oorzaak niet by ons volk alleen is te zoekenoveral, waar menschen denken en werken, ziet men zich groepen vormen, met eigen opvattingen en meemngen, en weBicht zal eerst later, als de aandrang daartoe meer weerklank vindt by.de me nigte, de hereeniging worden tot stand ge bracht van wat by elkander behoort. We hadden gevreesd dat 1888 een ramp jaar voor ons vadei land zou worden, in de dagen toen onze geliefde Koning ernstig krank was. Die beduchtheid, waaruit op nieuw de sympathie onzer natie voor het Koningshuis bleek, is geweken, en met op gewektheid konden ooa wij deelnemen aan de feestelijke herdenking van het herstel der nationale zelfstandigheid, nu 75 jaar geleden. Van harte hopen we, dat het jaar, ’t welk wy thans tegemoet treden, ons moge vereenigen in een blyde herdenking van ’s Konings veertigjarige Regeering, en dat nog eenige jaren aan 's Vorsten dierbaar leven mogen worden toegevoegd. Voor onze Koloniën heeft 1888 het ge vaar eener crisis opgeleverd, door een uit barsting van ontevredenheid in sommige streken van Java. Ernstige waarschuwing voor onze Regeering, om toch vooral een geopend oog te hebben voor de behoeften der bevolkingdoor den loop der omstan digheden aan onze hoede toevertrouwd, maar bovendien ook te waken tegen po gingen, om door misdadige opruiing onder zoogenaamd godsdienstige leuzen de licht te ontvlammen gemoederen tot tegenstand en gewelddadig verzet aan te sporen. Mocht het no^ niet gelukken, in liet Noorden van Sumatra een toestand te verkrygen die tot vermindering van het lang met aangenaam verblyf onzer dappere troepen aldaar kan leiden, de algemeene indruk is, dat het ver zet aldaar verflauwt en meer het karakter aanneemt van een soort van kwaadwilligheid, waaraan politieke gedachten vreemd zyn. Er is een tydperk geweest in het alge- loopehjaar, dat jammerklachten aan de orde waren. De vooruitzichten van den oogst waren, ten gevolge eener onmogelyke weers gesteldheid, allerbedroevendst, en het scheen wel, als ging onze landbouwstand den on dergang te gemoet. En hoe is het nu? Dat alles nog goed is terecht gekomen zou een al te stout beweren zyn, maar toch’t is beter gegaan dan men had durven denken. Vraagt men ons, of we de malaise geweken achten? Volstrekt niet, zoo min op landbouw ais op eenig ander gebied; doch erkend moet worden, dat de menschen bij toeneming de handen uit de mouwen steken, en zich de mogelykheid tot herstel niei laten ontnemen door hun slem te voegen in liet koor der klagers. Zoo moet het zijnhandel, industrie, hand werk, ze werpen den ondernemers de schat ten niet zoo maar in den schoot: er moet gearbeid worden, mét helder hoofd en met 4 5 4 I. .4} 5 4} 6 5 0 Z R. 5 biig. 3 deel. .st.100. 5 5 5 r. 5 )00. 5 r.-aand. 5 6 8 8 .2} rappe hand. En als we dan maar wat op gewektheid en vertroutver. bezitten, niet oumidiWlijk den moed Pitöfc zakken bij de eerste de beste teleurstelling, ons schikken naar het onvermijdelijke, kwade kansen moedig het hoofd bieden, och, dan zal het wel gaan met ons in het wereldje, dat nu eenmaal iets anders is dan een bedje van dons en rozenblaren. Moge het u en my geachte lezers, aan dien frisschen zin niet ontbreken, evenmin als aan kalmen moed omvoort te schrijden op de baan, langs welke God ons leiden zal. Zij 1889 voor ons vaderland en voor ieder onzer afzonderlijk, rijk aan zegen

Schoonhovensche Courant | 1888 | | pagina 1