I N°. 1025. 1889. Zaterdag 2 Februari. ;n Schildersleerlin 0 pond Ganzenveeren, Broodbakkersknecht, Aanbesteding. L J. PAUL J"., MOORDRECHT. in geroutineerd Reizigc rij als Reiziger, Depothouder of in i winkel, waar veel is te verknopen. Go rentiëu en van do beste getuigen voor» idr.letter C, Bureau van dit Blad. OOOOKERSU rgrooten der SCHOOL B estek en teekeningen liggen van i ensdag 23 Januari ter inzage op h( jeentehui» en zyn aldaar tegen franc rraag, zoolang de voorraad strekt, vei jbaar, het bestek A f 1,00 en de tot Goedewaagen Zonen. J. VEKÏÏAVE, lubelmaker en Stoffeerder, Schoonhoven, Lopikentraat, SM Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. "41 3 Lekkerkerk Verkoop BOOMEN, ZOETE ROOM, rijsopgave gevraagd van ZOETE. OM, dagelijks te leveren, ranco brieven, onder letter H, aan dtfca khandelaars J. VAN BENTUM en' )N te Gouda. BINNENLAND. ONCELING kt men plaatsing. Behalve kennis vi nsch, rekent en schryft hy zeer got dr., lett. X, Bureau van dit Blad. I LH. Goud- en Zilversmeden BUITENLAND. Beste Rooktabak, a 16 Cents de 5 Ons, bij 1J. DEN ÜIJL, Weistraat, Schoonhoven. Koloniaal bezit BOUWMEID. ---4 Gemeente SCHOONHOVEN. Officiêele Kennisgevingen. Gemeente-Arbeider, sich te wenden tot den Gemeenteraad eigenhandig geschreven adres op segel, en vóór den 15. Februari a. s. Gemeente SCHOONHOVEN. a en rordt H. O. GEELHOED, SaorsUrii. 1 S. W. N. VAN NOOTEN -te Schoonhoven, Uitgeven. dan dertig jaren voorsien, sullen 1B WORDT GEVRAAGD: E. BOERMAN te Hoornaar. E KOOP: ongeveer J. SNOEK te Polsbroek. Jp* Met 1 Februari gevraagd bekwaam T. J. ZIJDERLAAN, ScliMaboveB. SmommfflE COURANT, ÜBGBMEBSTER en WETHOUDÏBl gemeente voornemens op Zaterdag 2 Febriz 1889, des namiddags ten 2 ure, tea aeentehuiae in het openbaar aan te be« en: BURGEMEESTER en WETHOUDERS der OP om vraagd, liefst tegen I Februari) lene Burgerdienstbode, G by C. G. VAN DEN BERG, Bakker te Stolwijk. TE KOOP: NIEUWE ken- en Grenen Schouwen, W. OOMS, Scheepmaker te Ammerstol. ANDBOUWWERKTUIGEN en GE-- SDSOHAPPEN, IJZERWAREN, CU. MTSTEEN WERKEN. HaSCCLU.A, ÏREN en KOPEREN GEWICHTEN ,1 INUKASTEN, WAÏEHHLTEBS enz. enz minelpend. 8. 4 W. N. VAN NOOT KM.' STATBN-GENERAAI.. Het algemeen debat der Eerste Kamer over de Staatsbegrooting voor 1889 werd in de vergadering van Vrijdag 26 Jan. geopend door den heer Fransen van de Putte met een rede, waarin hy, bereidwilligheid tot samenwerking met het Kabinet op den voor grond stellende, betwijfelde of de Minister van Buitenlandsche Zaken wel in staat is te voldoen aan de vereischten, tot een juiste behartiging van zijn veelomvattende taak, ook met het oog op den poiitieken toestand van Europa. took meent spr. dat voor de defensie niet gedaan wordt wat de omstan digheden voorschrijven. Voorts worden drin gende herzieningen, als definitieve regeling van het kiesrecht, verbetering van het be lastingstelsel, aan allerlei dingen die er niet mede ia verbaad staan, vastgeknoopt ea daarom verdaagd. De Min. van Financiën, die verklaard heeft dat hy zich niet ver antwoord zou achten als hij ooit een cent weigerde aan zijn ambtgenooteu voor Oorlog en Marine, geeft zich geen voldoende reken schap van zijne positie in het Kabinet. Ook de houding van den Min. van Koloniën geeft reden tot ongerustheid. De heer Van Lier drong aan op vervanging van de accynsen door een belasting op het roerend vermogen. De heer Van Rooyen herinnerde aan de meermalen geuite bewering dat we n.et weer baar zijn, eischte waakzaamheid met betrek king tot de defensie. De heer Alberda duchtte gevaar van de inmenging des Min. van Koloniën in geloofszaken in Indië en bepleitte de rechten van de voor kinderen van alle belijdenissen toegankelyke Neder- landsche volksschool, met welke hy subsi- diëering van sectescholen onbestaanbaar acht. De heer Prins kwam op tegen het gemis van financieel beleid van deze Re geer in g. De heer De Bruyn besprak het onderwys en verklaarde o. a. dat in Noord- Brabant en Limburg de openbare school welwillend is aanvaard, omdat zij daar een sectesohool is, welk laatste door den heer ingen A f 1,60 per stel. anwysing zal gehouden worden op I lag 81 Januari, des namiddags ten 2 alichtingen hitekt A. n 6, Rotterdam. VOOR EEN BESCHAAFD ER BIEDT ZICH AAN: zijn te bekomen bij DIRKZWAGER, Statii IN. aan den LINDETAK- Overzicht Geheel onverwacht komt uitWeenen het bericht van het overigden van den Oosten- rijkachen Kroonprins Aartshertog Rudolf. Sinds een paar dagen op het jachtslot Meyer- liug, nabij de hoofdstad, op de jacht, met den Prins Coburg van Saksen en Graef Hoyer als gasten, werd hij Woerisdag-mor gen dood te bed gevonden, waarsohynlyk ten gevolge eener beroerte. Men begrypt welken indruk deze onverwachte gebeurte nis op de Keizerlyke familie en de bevol king heeft gemaakt. Alle vermakelijkheden zijn dadeljjk opgeschort en de zaken staan stil. Daar de overledene alleen eene dochter, 6 jaren oud, nalaat en deze volgens de Oos- tenryksche wet niet voor de troonsopvolging in aanmerking komt, worden de 56-jarige broeder des Keizers, Aartshertog Karei Lo- dewyk en diens zoon Ferdinand nu de naaste rechthebbenden. Deze droevige gebeurtenis zal voorzeker de gemoederen in Hongarye wel wat doen bedaren. Het besluit der Hongaarsche Ka mer van Afgevaardigden, met 267 tegen 141 stemmen genomen, om tot de artikels- gewijze behandeling der aanhangige leger- wet over te gaan, ’t geen goedkeuring der beginselen in zich sluit, deed het volk, aan gevoerd door de studenten, vyandige de monstratie’» houden in de nabijheid van het huis der vertegenwoordigers, zoo zelfs, dat de politie er aan te pas moest komen en handen vol werk had om de orde te hand haven. Zondag jl. vierde Keizer Wilhelm vaa Duitschland zijn Sisten jaardag. Verschei dene vorstelyke personen waren voor die gelegenheid naar Berlyn gekomen en ver schenen op de receptie. Van den Italiaan- sohen Minister Crispi werd een gelukwensch ontvangen, namens ,het Italiaansche volk.” Ais militaire demonstratie werden de vaan dels en standaards van de garde, tot dusver in het paleis van den overleden Keizer be waard, naar dat van den tegenwoordigen Keizer overgebracht, met groote staatsie en onder het uitvaardigen van een dagorder. Het moet den Keizer minder aangenaam hebben aangedaan, dat juist op denzelfden dag te Breslau, waar onlangs de Burge meester werd gekapitteld, omdat hy niet met de zg. Carte/l-party medeging, een so cialisten kleermaker tot lid van den Rijks dag word gekozen. Deze, de Ryksdag, heeft zich bereids in eerste en tweede lezing vereeuigd met het ontwerp, waarbij een crediet van 2 millioen mark wordt toegestaan voor de blokkade van Zanzibar. Alleen de socialisten en het meerendeel der Duitsche vrijzinnigen ver klaarden er zich tegen. J)e toegestane som van 2 millioen zal tot einde Maart 1889 van Europa, in plaats van elkanders betrek- kelyk onbeduidende ondernemingen met een wangunstig oog je aansc’..3?iuim en( in het geniep tegen te werken,'a rtiahden ineen moeten slaan om met een plotselinge en onweerstaanbare machtsontwikkeling het overwicht van het Arabisch element in Afrika te breken. De thans gevolgde manier leidt tot geen resultaat. Afrika is geen land van Euro peesche kolonisatiehoogstens kan m^n hier en daar eenige vaste punten bezetten om de handelsrelaties te onderhouden en te beschermen; aanwinst van grondgebied aldaar staat in zeker opzicht gelijk met aankoop van bouwterrein in de maan. Nu en dan een harfdvol Europeesche troepen zenden naar Massowah, naar Socakin, naar de schepen van de kusi blokka Ie te Zanzi bar, om die, voor zooverre zij niet door koortsen of vyandelgk lood zyn weggerukt, na onvolbrachte taak terug te nemen, be duidt niets. De Duitsche Rykskanselier zal er evenmin in slagen. Met een klein getal Europeesche officieren en onderofficie ren die een leger van inlanders zullen trachten te vormen, de Oost-Afrikaansche weer in den zadel te helpen, als het deze gelukt is vasten voet te krijgen en haar eigen zen delingen en agenten, benevens de vryge- inaakte slaven, te beschermen. Het bezit van koloniën is niet een zóó groot voorrecht, dat een natie, om er toe te geraken, geen offer te zwaar mag rekenen. Wie ze eenmaal heeft, moet ze houden, moet zorg dragen alle inbreuk op dat bezit af te weren, omdat anders tegelyk de nationale onschendbaarheid schade zou lyden, en moet ze zoo besturen, dat de volle verantwoordelijkheid vóór het beheer met gerustheid wordt gedragen. Doch vol ken, die geen koloniën hebben, zyn daarom niet diep beklagenswaard. Men vergete ook niet, dat by het streven om koloniaal bezit te verwerven, de stryd niet gevoerd wordt tegen een Loopje naakte inboorlin gen met een blaaspyp of pijl en boog als wapen, die angstig vluchten als zij een ge weerschot hooren, maar dat wegens de uitbreiding der handeisbetrekkingen de kans, om een wèlgewa'penden tegenstand te ontmoeten, zeer vermeerderd is. Het spreekwoord: Hebben is hebben, krijgen is de kupst,” vindt ook hier zyn toepassing. Gemeente Sohooshovzm tgn voornemen» Woensdag den 6. Februari a. 1 uur, ter plaatse, publiek te verkoopen: TWEE IEPEBOOMEN. swaar ▼<x>r de bont 86 en 70 cM. in diameter; staande op het exercitieveld. VEERTIG LINDEBOOMEN. Havenstraatachen wal, alsmede LI KEN en RUS opstam aldaar. Allen bjjtyd» genummerd. Inlichtingen geeft de Oemeente-ArchitecL Schoonhovenden 24. Januari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. P. H. NOORDENDORP, Voorsitter. II. G. GEELHOED, Secretaris. HET Een groot deel van de stof, waaruit de dagbladschryvers tegenwoordig ons dage- lyksch rantsoen courantennieuws samenstel len, wordt geleverd door Afrika, het zwarte werelddeel, zooals het weleens is genoemd. We worden onthaald op lange reeksen eentonige berichten, vastgeknoopt aan moeie- lyk uit te spreken en onmogeiyk te ont houden namen, berichten van gevechten en moordpartyen, altijd hierop neerkomende, dat het niet raadzaam is het hoofd in een wespennest te steken. En als iemand nu zegt, dat we dit reeds sinds lang wisten, dan moeten we toch de opmerking maken, dat deze hoogst eenvoudige waarheid voor >Mo- gendheden”, men kan met dien naam aanduiden wat men wil: vorsten, staats lieden of parlementaire meerderheden,— nog een verborgenheid schynt te zyn. Er was een tyd, nog niet zoo heel lang geleden, dat Von Bismarck de plannen, welke sommigen in Duitschland koesterden om hier en daar, vooral ook op de Oost en Westkust van Afrikakoloniën te ver werven, ten hersenschim noemde. Thans is hy juist de man, die de Oost-Afnkaan- sche maatschappij, nu het blykt dat deze het niet kan bolwerken by den heftigen tegenstand, dien zy van den kant der Ara bieren in Zanzibar ondervindt, met Ryks- hulp weer op de been wil trachten te bren gen. Wanneer hem deze inconsequentie door een der sprekers van de vryunnige party onder de aandacht wordt gebracht, geraakt hy in toorn. Nu ja, die heeren lórtschritters moesten ook begrypen, dat men niet altyd ’s avonds van dezelfilemee- ning kan zyn als *s morgens. De omstan digheden, nadere overwegingen, nieuwe gezichtspunten, afwisseling van belangen, komaan, in elk woordenboek ten gebruike van diplomatie en .politiek kan men eenige dozynen dier ailes-eo-niets zeggende uitdruk kingen aantreffen. De Duitsche kooplui zoeken hun han dels bet lekk ingen over alle oorden der aarde uit te breiden. Dat is volkomen in den haak, en het ware te wenschen, dat som mige handelaars van zekeren veel kleineren staat gelyken yver aan den dag legden. Doch yver en verstand gaan niet altyd sa men. Diezelfde Duitschers, die zoo tact vol te werk gaanals zy weten, geen an deren steun te hebben dan hun woord en hun persoonlyke handelingen, getuige de manier waarop zy in Zuid-Amerika door het uitzendan van zerr beleefde, overmatig beleefde com mis voyageurs, een grooten om zet van allerlei handelswaren hebben ver kregen, kunnen soms verbazend ruw te werk gaan, als zy maar denken dat het ka non het laatste woord by eventuëele stand jes zal krygen. Dat is de niet onnatuur- lyke overmoed van het machtsbesef, en den buitschers minder kwalyk te nemen, dan de in haar vormen meer verfijnde, in haar wezen minstens even egoïstische politiek, die de Engelschen aan den dag leggen by levraagd oeue bekwame BOUWMEID, dadelijk in dienst te treden, P. G. en i in persoon aan te melden bij JAN, JONG Cs. te Lekkerkerk. Verheyen werd betwist De heer Van Gennep wil ten aanzieu van den Min. van Koloniën, wiens regeeringsdaden hem tot dusver geen wantrouwen inboezemden, een afwachtende houding aannemen. Ook da heer Wertheim spoorde den Min. van Fi nanciën tot hervormenden arbeid aan. De heer Regout wenschte algemeene herziening der handelstractaten. De heer Six be treurde het verband, door de Regeering ge legd tusachen den uitslag der verkiezingen en het christelyk bewustzijn der natie: samenkoppeling van politiek en godsdienst acht hij verderfelijk. De Minister van Bin- nenlandsohe Zaken betoogde dat de verwy- ten tegen zijn ambtgenooten, speciaal dien van Buitenlandsche Zaken gericht, grond missenverdedigde de houding der Re geering ten aanzien der verschilleade on derwerpen van wetgeving, door de sprekers genoemd, en bestreed do meening van den heer Six met betrekking tot den godsdienst als een kracht in den Staat, waarmede ook de kiezers rekening hebben te houden. De Minister van Financiën zette het verband tusschen de verschillende belastingvraag- stukken nader uiteen. In de vergadering van Zaterdag verklaarde de Minister van Oorlog dat hij zich door niets van het zijns inzien» noodzakelijk stand punt voor de hervorming der levende strijd krachten zal laten afbrengefi. De Minister van Koloniën lichtte zijn inzichten omtrent het onderwys in Indië toe door instemming te betuigen met het rapport van den heer Verkerk Pistorius, waarin wordt aangeraden, subsidies te verleenen voor alle scholen, af gescheiden van de vraag of er godsdienstig onderwijs wordt gegeven, en van welken aard dat ia. De heer Van Swinderen spoorde het hoofd van het Kabinet tot omzichtig heid aan met het oog op de verschillende fracties die de meerderheid in de Tweede Kamer vormen. De heer Fransen van de Putte verheugde zich over de gematigdheid, thans door den Minister van Koloniën aau den dag gelegd, on bleef zyn bezwaren tegen den Min. van Buitenlandsche Zaken volhouden. De heer Van Tienhoven wenschte geleidelijke her ziening van het belastingwezen, inzonder heid verruiming van het belastinggebied der gemeenten. Na nog eenige replieken werden de algemeene beraadslagingen ge sloten. In deze vergadering werden de hoofd stakken 11 en IV (Justitie), de Vesting- begrooting, Hoofdstuk VIII (Oorlog), de Spoorwegbegrootiag, en IX, (Waterstaat) aangenomen; tegen de Vestingbegrooting waren 4, tegen hoofdstuk VIII 7 stemmen. Over sommige onderdeelen had nog eenig debat plaats. Maandag kwam Hoofdstak VI (Marine) aan de beurt. De heer Storkde wensche- lykheid van versterking onzer zeemacht er kennende was van oordeel, dat het beter zou zyn de benoodigdo twee groote schepen in Engeland of Schotland te doen aanbou wen. De heer Viruly had voor Indië liever eenige kleine schepen dan één groot De heer Van de Putte achtte voor onze zeegaten ver sperringen en wegneming van betonning en bebakening het beste weermiddelen drong aan op regeling van de vorhouding der maritieme middelen in Indië. De Minister van Marine vertrouwde, dat hier te lande de beide oorlogsschepen kunnen gebouwd worden, en zette zijn denkbeelden omtrent de verdediging ter zee, zoo van Nederland als van Indiënader uiteen. Hoofdstuk VI werd met 30 tegen 7 stem men aangenomen. 7 Bij Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) keurde de heer Alberda. de opheffing van kweekscholen af en bepleitte subsidieering van kweekscholen voor onderwyzeressen. Hij betreurde zeer de intrekking der sub sidie aan de kweekschool voor bewaarschool- houderessen te Leiden. De heer Melvill van Lijnden trad in eenige beschouwingen over de regeling van het kiesrecht. De heer Van Swinderen verzocht den Min. terug to komen op zyn besluit betreffende de Leid- sche kweekschool. De heer Viruly kwam op tegen de bekrompen inrichting van het academisch ziekenhuis te Leiden. De heer Vening Meinesz deed uitkomen dat de ge meentebesturen geen voldoende macht heb ben om den invoer van ziek vee en vleesch te beletten. De Minister van Binnenlandsche Zaken ontkende de noodzakelykheid van subsidiën aau kweekscholen voor onderwij- zeressen, verdedigde zijn besluit ten aan zien van Leidea, en nam acte van de opmerkingen aangaande het kiesrecht. Keu ring van vleesch moet uitsluitend gemeen tezaak blijven. Hoofdstuk V werd aangenomen zonder stemming. Bij Hoofdstuk VII B (Financiën) drong de heer Van Naamen aan op herziening onzer invoer-tarieven en regeling van het gemeentelijk belastingstelsel. Door den heer De Bruijn werden opmerkingen gemaakt over de wyze waarop in Den Haag de huurwaarde voor de personeele belasting is herschat. Ook dit Hoofdstuk, en evenzoo XI (onvoorziene uitgaven), werden zonder stemming aangenomen. <4 OU D A., ARKT, naast „DE WAAQ", ontrekken gelden op Effecten voor: •gen onder 1000 A 4 °/0 jaara i B daarboven tot den prolongatie-j s, volgens Amsterdamscho beursvoor-j rden; Jasten zich met het koopen en ver-! lenvan EFFECTEN, tegen een pro- i van: 8 °/0 voor fondsen boven de 30*/,; 6»/. ondor isselen COUPONS boven de Amstei- sche beuranoteering. strekken; daarna zal de Rijksdag worden geraadpleegd omtrent het toestaan van ver dere credieten. Zooals de zaken thans te Zan zibar slatin, laat het zich wel aanzien, dat het muisje nog al een langen staart zal heb ben, en dat, indien het Duitschland al moge gelukken vasten voet aan wal te krygen of te behouden, dit nog heel wat bloed en goed zal kosten. Moeielijk laat zich het bericht, dat in deze in overeenstemming met Engeland wordt gehandeld, rijmen met de mededee- ling van daar, dat Engeland zou besloten zyn niet langer meer aan de blokkade deel te nemen. De Engelsche Minister van Oorlog, Stan hope, heeft in eene extra-parlementaire re devoering de openbare meening trachten te winnen voor de voorgestelde versterking van leger en vloot. Als aanloop wees hij op het onvermijdelijke vaa eeaen vreese- Iijken oorlog in Europa in de naaste toe komst. Al zou Engeland, dank zij het beleid zyner staatslieden, er zich waarschijn lijk buiten kunnen houden, toch was het noodzakelyk leger en vloot op alle eventua liteiten voor te bereiden! Delersohe volksvertegenwoordiger O’Brien, die zich voor de rechtbank te Carrick en Suir te verantwoorden had wegens vergrijpen tegen de dwangwetten, is, te midden van ernstige ongeregeldheden, die in de zaal der terechtzitting veroorzaakt werdén door eene opgewonden menigte, ontvlucht ea nog niet achterhaaldniettegenstaande hijVZondag te Castlereagh het woord voerde voor eene vergadering van 10.000 personen. Ook el ders en in Ierland kwamen weder ta( van ongeregeldheden voor. Boulanger is Zondag jl. in Frankrijk’*» hoofdstad met eene meerderheid van 820OO stemmen boven zyn mededinger Jacques Als afgevaardigde voor de Kamer gekozen. Hoe wel tijdens de opening der stembriefjes Pa- rijs in rep en roer was en uitgebreide politie maatregelen waren genomen, bleef alles vrij kalm toon eenmaal de uitslag bekend was. Al leen niet zij, die juist de kalmte hadden be- hooren te bewarende Ministers. Een bui tengewone Ministerraad, die tot na midder nacht voortduurde, werd gehouden om de mogelyke gevolgen van de verkiezing te bespreken. Zelfs verklaarden de Ministers zich bereid hunne portefeuilles ter beschik king te stellen. De president Carnot was echter wys genoeg om dat aanbod niet aan te nemen en den loop der zittingen van de Kamer af te wachten. Daar Boulanger eerst heden zitting zal nemen, zal, wat ge beuren moet, heden plaats vinden. In eene proclamatie aan zijne kiezers zegt Boulan ger, dat thans eene nieuwe Republikeinsche party gevormd is, gevestigd op den grond slag van de eerlijkheid der ambtenaren en dat de Republiek voor alle Franschen van goeden wille openstaat. De Kamer heeft haar ontbindiugsvonnis geteekend. De twaalfjarige Kroonprins van Servië heeft den moed gehad, bij gelegenheid van een door hem aan de officieren aangeboden diner, een toast te wyden aan zyne geliefde moeder f Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts S maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brieven gaarden. de uitbreiding van hun koloniaal gezag. Duitschland is nog in iyn leertyd, Engeland heeft een ervaring van byna drie eeuwen tot zyn beschikking. In enkele opzichten herinnert de Duitsche OosUAfrikaansche Maatschappij aan onze eigen Oost-Indische Compagnie van voor heen. In beide vindt men toekenning van zekere rechten door het souverein gezag onder anderen ook dat van oorlog voeren ter beveiliging van verkregen voordeelen Doch de tyden en omstandigheden, onder welke beide in het leven traden, verschillen nogal iets. Toen onze Compagnie tot stand kwam, werd er meer aan gedacht dat deze den Staat zou te hulp komen, dan omge keerd. De Oost-Afrikaansche is er ter nau- wernood, of zy strekt de handen uit naar Berlyn en roept smeekend met Papageno: Och help my, och red my, anders ben ik verloren! En het Ryk helpt gaarne, want het streeft naar uitbreiding van de ma rine en om voor deze de natie gunstig te stemmen en vooral in gunstige stemming te houden, is het uitzicht op vestiging van het Duitsch overwicht, waar dan ook, al ware het aan den Noórdpool, een zeer bruikbaar middel. Met dat al is men nog niet over de eerste moeielykheden heen. Dat Zanzibar, waar ’t om te doen is, lykt mooier dan het is. Geen Europeaan kan er lichamelyken arbeid van eenige beteekenis verrichten, maar dat is minder, daar zou men wel zwartjes voor kunnen krygen; doch wjj blanken kunnen er niet vechten ook, en dat is erger. Wie niet allerlei voorzorgen in acht neemt, wordt ziek. De Arabieren van Oost-Afrika kunnen daar veel beter tegenzij zyn aan het kli maat gewoon. Zy beschöuwen het als hun roeping, de Muzelmansche beschaving in Afnka uit te brei len, ook door het vestigen van handeisbetrekkingen met de inboor lingen en aangezien zij daarbü in de laatste jaren een macht ontwikkelen, die sommigen doet vragen of wy misschien een vernieu wing zullen aanschouwen van de gebeur tenissen, waardoor in de zevende eeuw de eerste opvolgers van Mohammed zich over een groot deel der wereld geducht hebben gemaakt, is de onderstelling niet gewaagd, dat de Europeanen, die hen in dat streven zoeken te belemmeren, wel een geschikter tyd voor hun ondernemingen hadden kunnen kiezen. Doch wat nu voornamelijk zal moeten dienen om in ons werelddeel sympathie te wekken voor de koloniale bemoeiingen van zekere mogendheden, is een beroep op den gruwel van den slavenhandel. Wy bezigen dit woord met voordacht, omdat men toch gewoon is het zoo uit te drukken. En inderdaad, die toon is wel geschikt om instemming te verwerven. Een hoog geplaatst Fransch geestelyke, de kardinaal Lavigerie, heeft in eenige der voornaamste Europeesche steden conferenties gehouden over den slavenhandel, en allen opgewekt om dien te helpen vernietigen. Men noemde dat seen kruistocht prediken.” Evenwel, men boude dien naam in zyn gedachten buiten alle overeenkomst met herinneringen aan de gebeurtenissen op het eind der elfde eeuw, toen Peter van Amiëns ook ten stryde riep tegen de songeloovigen”, ten einde de Heilige plaatsen aan hun macht te ontweldigen. Lavigerie is misschien veel welsprekender dan de ex-kluizenaar van toen, maar zyn succes is minder schitterend. Het »God wil hetl” eener tot het hoogste van geestdrift opgevoerde menigte is achter wege gebleven; de bereidwilligheid tot on dersteuning zyner plannen bepaalt zich tot .weinigen, en de Oost-Afrikaansche slaven handel heeft ook deze beweging niet erg te duchten. Dat heeft men er van, als aanstonds de crititk zich met de dingen bemoeit. Men brengt alle hulde aan de edelmoedige toe- wüding van den prelaat, maar vraagt dan tevens: Die slavenhandel, is dat eigenlyk wel zoo erg als het zich laat aanzien? De neger bevolking, die tot slavenarbeid wordt gedoemd, heeft het bij haar Arabische mees ters, zegt men, niet kwaad; vrijgemaakte slaven, die toch ondervinding hebben van het hun toebedeelde lot, vinden het vol strekt niet vreeselyk, als hun Duitsche be schermers door de Arabieren worden over vallen en zij opnieuw worden weggevoerd om tot hun vorigen toestand te worden teruggebracht. Wy gelooven, dat de waarheid in het midden ligt. Zoo dom zyn de Arabieren niet of zy zullen, by de onmogelijkheid om den slavenarbeid te ontberen, wel zorgen dat deze onvrjje werklieden 'over het alge meen niet slecht behandeld worden, ofschoon er natuurlyk geen enkele waarborg bestaat voor het tegendeel. Maar gelijk Von Bis marck onlangs in den Ryksdag opmerkte, de slavenarbeid is een eeuwen- en eeuwen oude productievorm, die maar niet opeens kan worden uitgeroeid. Of, is men overtuigd dat het wèl kan, meent men, dat het een volstrekte nood zakelykheid is den wassenden vloed van het Mohammedanisme in Afrika en elders! af te dammen, dan zou er heel iets anders moeten gebeuren. Dan zouden de volken De BURGEMEESTER der Gemeente Schoon hoven; Waarschuwt een ieder by het ontvangen van geld, hierop vooral toe te zien, daar er schynt te worden getracht valsche muntspeciën of gelijk soortig daaraan, in omloop te brengen, en wel vooral guldenstukken en pasmunt. By ontdekking wordt versocht opgave van den naam van den uitgever. Schoonhoven, den 1. Februari 1889. De Burgemeester. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Schoorhovzm noodigen de personen, die verlangen in aanmerking te komen voor de betrekking van Alleen personen niet ouder en van goede getuigschriften in aanmerking komen. Schoonhoven, den 1. Februari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. P. H. NOORDENDORP, Burgemeester, ii ji iivvi.unvn a, selt zich by deze beleefdelijk aan tot' ■naken on repareeren van alle soorten vaa IEUBELEN, STOELEN enz., i tot lage en concurroerende pryzen. I I

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1