5KEN :er, am, vaardig te worden. 1889. N". 1029. vere iZAAK, E1AJT, Zaterdag 2 Maart. DIJK, 3URG Jf'iTEH. I1V C0., Jk”,[ Amsterdam. 8 I Dordrecht jen «fi Zonen. ’DA, lat, No. 4. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Effecten, de vryheid iderscheidene e bevelen •*3 hoven bij de Vijk B 63. •EN Tz. ibouwers I i MERK w igaar. n Nederland ONDERWIJS. BUITENLAND. BINNENLAND. Iet* over Weduwen- en Weezeppeiisioenen. Gemeente SCHOONHOVEN. Officieels Keiinisg&vioff0D. NATI^ALE MIUTIE. I Cz., Ammsrstol. |oe rde Stadgenooten, I BalteUaud. ggave natfr keuze svolen S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeran. Can. laud. of zuster onver- van E., «he geen eenige jaren W0W1M1 COURANT. Dienaar, temers aangevraagd «toekende bericht zyQe lat hij zich tevena wan ing van ZOUT. BLANKENSTEIJN. 889. b. by den behooren te m en be> 1 en stu- Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjja: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. a. F. Donker, ^ed. O. Boer». J. Drooglever. van der Starre. I. van Beek. Verburg. I. Boom. de Jong van Liefli Meyer. worden onze onder- iht, „bE WAAQ", i op Effecten voor: f MO 4 4 o/, «a jaars I tot den prolongatie* I erdamsoho beursvoor- het koopen en TEN, tegen een die verlangen bij de dienen, zich vóór den 3 kunnen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis van Ouders of Voogden, die hun Kinderen of Pupillen op de School 1ste soort (Hoofdonderwyzer de Heer L. Akkrrhuijs JEzof op do Be waarschool met 1 April a s. wenschen geplaatst te zien, de aangifte daarvan moet plaats hebben op de gemeente-Secretarie a. s. Vrydag 8 Maart, van 13 uur. Schoonhoven, 2 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voomoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDEN DORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. ♦ALBLA88ERWAARD en VIJFHEE- RENLANDEN, A Maart. De kaashandel was deze week weder willig; de prijs gelijk aan de vorige week van f19 tot f22 per 50 kilo, naar gelang der kwaliteit. Naar boter was mede flinke vraag, tegen ver hoogden prijs; men besteedde voor goeboter fI,50 en voor wei boter f 1,20 per kilo. BENSCHOP, 26 Febr. Onze predikant, Ds. J. H. Wensinck, is beroepen naar Nijkerk. GIESENDAM, 26 Febr. De aansluiting onzer gemeente aan de Sliedreohtsohe wa terleiding is tot stand gekomen. GOUDRlAAN 27 Febr. Het vastgesteld kqhier van den hoofdelijken omslag, dienst 1889, bedraagt f772,50. De hoogste aanslag bedraagt f 45, de laagste f 0,50. ♦HAASTRECHT, 1 Maart. Donderdag avond hield de heer Keiler van Hoorn van Dordrecht in het nut alhier eene zeer gees tige voordracht over enkele gebreken van de menschheid. De publieke verkooping van schuren en tuingronden, door notaris Heijman alhier, heeft geen resultaat opgebracht*. Alles werd voor f3100 opgehouden. Hoewel de jongelieden, die jl. Maan dag aan de loting der nationale militie had den deelgenomen, in zeer vroolyke stemming de gemeente binnenkwamen, is alles zeer ordelijk afgeloopen. Nadat zij onder gezang een paar malen het dorp op en neer had den gewandeld,gingen allen rustig huis waarts. ♦LEK8MOND, 25 Febr. Na oene vaca ture van slechts enkele maanden, mocht Leksmond gisteren weder een eigen leeraar zien optreden en wel den heer.J. C.Prins, die des voormiddag» door zijn zwager, den heer H. Jonkers te Nijbroek werd bevestigd, naar aanleiding van 1 Cor. 4 vers 1terwijl de heer Prins des namiddags zijn intree rede uitsprak naar aanleiding van do laatste woorden van het 29e vers uit Handel. 4. Beide boeiende en schoone leerredenen werden door een massa menschen met de grootst mogelyke aandacht aangehoord en aan het einde van de namiddAg-godsdienst- oefening sprak Ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten te Meerkerk den nieuwen leeraar eenige gevoel voile woorden toe en zoog de gemeente op zyn voorstel den nieuwen leeraar eene zegenbede toe. •WILLIGE-LANGERaK, 26 Febr. We gens te hoogeu stand der Lek is van Zon dag op Maandag 11. door de zegenzalm vis- schenj niet kunnen gevisoht worden. Enkele vlouwvissohers hebben echter hun bedryf uitgeoefend, doch met weinig succes. Overzicht. Nog voor het jongste overzicht onzen le zers onder de oogen kwam, was Tirard met zyn nieuw Kabinet voor Frankrijk gereed. Hij deed wat onder de tegenwoordige om standigheden het meest geraden, het eeuig mogelyke was, gematigde mannen van ver schillende repubiikeinsohe nuancen bijeen zoeken, die bereid zijn de loopende zaken af te doen en hun mandaat in October in handen der kiezers te stellen. Als zoodanig werd het ook door den Se naat en de Kamer nöoh met uitbundig ge juich, nóch met blijkbaren tegenzin ontvan gen eu blykens verklaring van zijn hoofd, Tirard, die de onschuldige portefeuille van koophandel voor zich nam, stelt het zich voor, alleen de begrooting voor 1890 af te doen, de legerwet te behandelen en de nieuwe verkiezingen voor te bereiden. Dat afdoen der legerwet wordt gemakkelijk gemaakt, doordien Freycinett de portefeuille van oor log behield. Hoe jong ook, beeft het Kabinet toch reeds eene quaestie te behandelen gehad. De Krausehe kruiser Seignelay ui. heeft 8a- galla aan de Roode zee gebombardeerd, omdat de Russische expeditie naar Abes- simë, onder den kozak Attninuff, die daar haar kamp had opgenlagen, weigerde, op de aanmaning van den Franscheu gezagvoerder, electro-techuiek. hulpbehoevende moeder of zuster onver zorgd moest achte^öu van E., die geen plan beeft l^pbaan te vervolgen, maar overeenige jaren naar Amerika denkt te gaan. Heeft nu A. er wel over nagedacht, dat hij van de Regee- ring vraagt, B en en al die anderen ten zijnen bate te berooven En dan nog, zulk een weduwen- en wee- zenpensioenverzekering mist eiken grond slag van rechtvaardigheid. Als iemand op zyn veertigste jaar in ambtelyke betrekking gaat, en op zijn zestigste in het huwelyk treedt met een vrouwtje van twintig, waarlyk, de oude vryere ih de ambtenaars wereld der toekomst zullen opgeld doen, en de hemel weet aan hoeveel verleiding blootstian van den kant der pensioenmin- nende Eva’s-dochteren dan zal zyn we duwe, misschien als ’t wat meeloopt zullen ook nog kindertjes, jaren lang ondersteund worden. Aan den anderen kant vihdt ge iemand, die vroeg ambtenaar w-rd, vroeg trouwde, en bij zyn dood, behalve eenige volwassen kinderen, een weduwe nalaat die hem een of twee jaren overleeft, en daarvoor heeft hij zich levenslang een zoo aanzienlyk gelde'yk offer moeten getroosten als’ ongetwijfeld zal gevraagd worden bij voldoening aan den wensch tot oprichting van meerdere pensioenfondsen voor weduwen en weezen of uitbreiding van het bestaande fonds tot wyderen kring, van de belang hebbenden zal gevorderd worden! Of zijn wellicht de on Ier wijzers, en de burgemeesters en gemeente-secretarissen, die zich thans tot de Regeering wenden met hun adressen, naiëf genoeg om zich te ver beelden dat de Regeering dat zoo maar voor haar eigen rekening zou nemen? Werd onverhoopt aan het verlangen der heeren gevolg gegeven, dan zouden de lui er duchtig voor moeten betalen. En daarom zeggen wy: onverhoopt. Want er zou een te meer in de wereld komen. i\ög de plan nen ten aanzien van de Ryks-ambtenaren spreken wij niet, omdat, door het heffen van te ruime bijdragen, de toestand veel zi oeger reeds totaal bedorven is, en er een middel moet gevonden worden om dien te verbeteren wij kunnen de Ryksambtena- ren beschouwen als rechthebbenden op het fonds, en gelooven dat in hoofdzaak de voorgestelde weg de beste is om tot een niet al te onbillyke schikking te geraken. Maar wanneer wy zien dat niet-recht hebbenden thans aandringen op een pensi oenregeling voor weduwen en weezen van staatswege, dan moeten wy met aandrang verzoeken, ook de keerzyde der medaille te bezien. Wat men vraagt is, zonder ern stige krenking van rechten, die vooral in de toekomst tot luide klachten'aanleiding zou geven, niet in te willigen. Zij die vragen moeten bedenken dat, zoo een gedwongen korting, gelijk het onver mijdelijk gevolg zou zijn van voldoening aan hun wensch, eens door ieder vry willig werd aangenomen, in dien zin dat men zich, van het eerste oogenblik dat men inkom sten ontvangt, de verplichting oplegde om een gelyk bedrag aan te wenden voor le iens verzekering, men dan de beschikking zou erlangen over een kapitaal, dat onder alle omstandigheden en overeenkomstig ie ders bijzonderen toestand, dus onafhankelijk van ontslag, van vóór-overlydeuvan al of niet Douwen, of wat ook, wordt uit- betaald. De premie voor levensverzekering kon er niet af, zegt men. En hoe drommel zal het dan gaan, als de Regeering verklaart: Het moet, want het is uw verplichte bydrage voor het we duwen- en weezen-pensioenionds? De Tweede Kamer is bijeenge roepen tegen Dinsdag 5 Maart, ’s namid dags te 2 uren. Gedeput. Staten van Zuid- Holland hebben besloten, dat de uitoefening der jachten op waterwild zal worden ge sloten op Woensdag 13 Maart a. s.die van het weispel met k war telen is toe ge la ten van 25 April tot en met 4 Juli a. s.; de visscherij in de binnenwateren (behalve met fuiken, aaïscharen, aalkorven, dobbers en door peuren of scheppen naar aas) zal zijn gesloten van 1 April tot en met 1 Juni a. s.het vissollen met kuilnetten (ook met aukerkuilen en atualboomen) is verboden van 1 April tot 15 Juni a, s.; de kooilie- den zullen hunne kooieenden dit jaar moeten opsluiten of opbokken van het tijdstip der sluiting van jacht op eenden tot en met den 21 en April, on van den 2en Juli tot de opening der jacht op waterwild. De kapitein J. J. O. H. Van Pelt, van het korps torpedisten te Brielle, wordt overgeplaatst bij het le regiment vesting-artillerie, in garnizoen te Utrecht; tot zyiie vervanging is bestemd de kapitein Q. F. G. Vermyne, van het 4e reg. ves ting-artillerie die zich thans op ’s rijks kosten geheel op de hoogte stelt van de Aan het Ministerie van Kolo niën is aanbesteed het leveren van de ijzer werken voor 5 pakhuizenden het Depót van burgerlijke openbare werken in Ned Indië. ’t Minst werd ingeschreven door de firma E. H. Begemann te Helmond, voor f36.800. De heer Mr. J. B. Van Osen- bruggen, lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal, is overleden. Sedert eene lange reeks van jaren was hij kantonrechter te Ridderkerk, en in die rechterlijke be trekking vertrouwd geraakt met de belangen van de streek, waarin hij woonde. Hij ver vulde met nauwgezetheid het hem opgedra gen mandaat, eerst als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en vervolgens als lid der Tweede Kamer. De parlementaire werkzaamheden deden hem, kort na zijne verkiezing, besluiten het lidmaatschap van de Provinciale Staten neer te leggen. Door de associatie dekheng sten maatschappij te Herwynen, is te Wa- mel een 10-jarige hengst voor f 1000 aan gekocht. Dit dier is zevenmaal op tentoon stellingen en keuringen bekroond. De Kon. Ned. Machinefabriek te Helmond, sedert ongeveer 15 jaren be staande, en tot dusver gedreven door haren eigenaar, den heer E. H. Begemann, zal overgaan aan oen daartoe op te richten naam- looze vennootschap onder gelijken naam, met een kapitaal van f 150.000 in aandeelen van f 1000. De fabriek met toebehooren zal wor den overgedrageu tegen eene door taxateurs te bepalen som, welke niet meer dan f 110.000 zal kunnen bedragen. Met den heer Bege mann zal de heer J. B. Kam, ingenieur, als mede-direoteur optreden. - Wegens ver bre eding der brug in den Rijnspoorweg over de Jaapbijzerwe- tering bij station Woerden, zal de scheep vaart door die brag, met vergunning van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, ge stremd zijn gedurende hoogstens 6 wéken, aanvangende Vrydag 1 Maart a. s., ’aoch- tdiids te 6 uren. De commissie tot de zaken der Remonstrantsohe broederschap heeft in hare vergadering van 23 Febr. 11., in de plaats van wijlen Dr. J. W. Bok, tot haren secre taris benoemd Dr. O. P. Tiele, hoogleeraar to Leiden, en in plaats van laatstgenoemden, tot haren voorzitter den heer J. H. Maronier, predikant te Rotterdam. Door den Paus is aan den heer G. W. Van Heukelom, pastoor te Jutfaas, het kruis in zilver „Pro Ecclesia et Pontiflce” vorleend. Er zyn sommige vraagstukken, die bij uitnemendheid het vermogen hebben, op het gemoed te werken, omdat zy in ver band staan met tue tanden, die het mede leden gaande maken. Is het byvooi beeld niet iets verschrikke- het te moeten aanzien dat zoo menig- I een, van zyn jeugd af, met volhardenden ijver, met onbezweken plichtsbesef heeft ge arbeid, zooveel zyn krachten toelieten, en nu hy oud geworden is, buiten staat om langer diensten te bewyzen, zonder be staansmiddel aan zyn lot wordt overgelaten zoodat de man, die een lange reeks van jaren op eigen wieken kon dry ven, thans afhankelyk is van de goede gezindheid zyner bloedverwanten of van de openbare liefda digheid? Die man moest een onbezorgden ouden dag hebben, is men dan dadelyk geneigd te zeggen. Niemand kan rechtmatiger aan spraken hebben op pensioen, dan h(|. Dus oordeelt het hart, en daarmee is voor velen de quaestie uitgemaakt. De uit spraak Van het verstand wordt niet afge wacht. En toch zouden er, indien men zich de moeite durfde geven deze zaak met een cri- tisch oog te beschouwen, eenige redenen gevonden worden om tegen dat eerste oor deel verzet aan te teekenen. Aan elke pensioenregeling, door wette- lyke bepalingen in het leven geroepen, kleeft een grove onbillijkheid. Men dwingt een zeker aantal personen, geldelyke bydragen te storten ten behoeve van een minderheid onder hen, die vooreerst het geluk zullen hebben zekeren ouderdom te bereiken en vervolgens voldoen zullen aan eenige bepa lingen, waaraan het recht op pensioen ver bonden is. Dat is in den grond onrecht vaardig. Als de vyf-en-zestigjarige leeftyd als ter- myn is gesteld, waarop een vahede persoon pensioen kan bekomen, dan hebben allen, die vóór dien tijd komen te overlijden, hoe moeielyk het hun ook viel, hun bydiagen te vergeefs gestort. Al verkeeren de erf genamen ook in kommervolle omstandig heden, het geld, dour het hoofd des gezins uitbetaald, is voor hen verloren. Daar komt nog by, dat de aanspraak op pensioen niet wordt toegekend dan na een voorafgaand eervol ontslag. Wordt iemand niet eervol, oi vóór den v\ettelyken termijn eervol, ontslagen, dan gaat de aanspraak te niet. En nu' behoeven we niet te zeggen, dat er tal van pmstandigheden kunnen zyn, die veroorzaken dat het ontslag niet in alle opzichten beantwoordt aan de gestelde voor waarden. Al die regelingè^ hinken op twee Gedach ten, en zullen het tyy ven duen, zoolang met de rationeele weg |vordt bewandeld, die alle onrecht zal doen) verdwynen. Eén van beidendeiStaat als werkgever, om ons voor het ocjgenblik te bepalen by de Ryks-ambtenaren,voor wie een nieuwe pensioenregeling, gtfhjk bekend is, waar- scliynlyk nog in deni loop van dit zitting jaar door de Volksvertegenwoordiging in openbare behandeling aal genomen worden, de Staat moet de pensioenen geheel voor zyn rekening nemen, jen ze dus beschouwen een premie, toegekend voor getrouwe ambtsvervulling gedurende een reeks van jaren, in welk geval hij het recht op pen sioen kan verbinden aan alle voorwaaiden, die door het algemeen belang worden voor geschreven, of hij moet, eenvoudig als administrateur optredende, de gelden, uit de verplichte bydragen verkregen, zoo beheeren, dat zij steeds, onder alle omstandigheden en afgescheiden van alle andere overwe gingen, worden uitbetaald aan de recht hebbenden of hun erfgenamen. Dan mag er ook geen sprake zyn van inhouding van het pensioen, omdat iemand, al is het ook door eigen schuld, niet-eervol uit ’s I mds dienst werd ontslagen. Dan moet uitkee- ring geschieden, zoodra de man óf den be paalden leeftyd bereikt en diensvolgens den staatsdienst verlaat, óf overlydt, óf zyn amb- telyke betrekking met den staat verbroken wordt Elke gulden premie, op zekeren leeftyd gestort, heeft na verloop van een gegeven aantal jaren een bepaalde waarde, die op wiskundige gronden op een halve cent na vastgesteld kan worden, en die waarde, onverkort, komt den belangheb bende toe. Er kunnen redenen bestaan, waarom de Staat niet als administrateur fungeert, maar het recht op pensioen by de wet verzekert. Dat recht, of liever het uitzicht op gezegde ondersteuning, is dan een deel van het sa laris, is één van de voorwaarden, waarop de werkgever de diensten van den werker aanneemt. Dan kan er ook geen sprake zyn noch van afloopende, noch van door- loopende kortingen 's Wy zijn niet vreemd aan de gedachte, dat het beginsel, hierboven in ruwe trek ken uiteengezet, allesbehalve algemeen als juist zal worden erkend. We hebben een ganschen menschenleeft'yd al zitten turen op het tot dusver aangenomen, hoogst on logische stelsel, en zijn er aan gewoon geraakt. Misschien, als de studie der levensver zekering voor een halve eeuw reeds op de hoogte had gestaan waarop zy zich thans bevindt, zouden we deze dingen thans niet behoeven te zeggen: men zou nooit zulke rege ingeu in het leven geroepen of besten digd hebben. Thans is het uiterst moeie- lijk van richting te veranderen. De Regee- I ring heelt, ook in haar laatste pe .sioenre- gelingen, die van 1846 en lb<3, de ver plichte premiebetaling verbonden met vooi waardelijke terugbetaling: zij heeft zelfs de premie opgevoerd boven het peil, waar alle gevaar voor een tekort ophield te bestaan. Die teveel betaalde premiën hebben zich opgestapeld lot een groot kapitaal, waarmee men nu eigenlyk verlegen zit, omdat het niet uit te maken is aan wie het wettig toebehoort. Het eenvoudig voor den Staat in beslag te nemen, gaat niet; het alleen aan de tegenwoordige ambtenareo ten goede te doen komen, is evenmin aan te bevelen, omdat zy niet de eenigen zyn die er toe hebben bygedragen, en ook niet allen in dezelfde mate en naar dezelfde evenredig heid. Een uitweg is gevonden in de op richting van een weduwen- en weezenpen- sioenfonds; maar daarbij is alweer zou weinig rekening gehouden met de eischen der bil lijkheid, dat byv. ambtenaren, dit jaar be noemd, er van zullen profiteered terwijl de nagelaten betrekkingen van reeds overleden ambtenaren, die jaren aan jaren hebben gestort, ook nog vóór 1873, toen de door- loopende korting van 2 procent werd af- gescliaft, hoegenaamd niets zullen krijgen. Men beweert dat het uiterst moeielyk zou zijn, de zaak anders te regelen. Wy willen het wél aannemen, daar we niet tot de financiëele specialiteiten behooren, in staat om op deugdelijke gronden dat beweren te bestryden. Maar die moeielykheid is een nieuw bewys voor de stelling, dal een pen sioenregeling van welken aaid jok, tenzy de premie door de belanghebbenden betaald worden en de daarvoor gekochte iechten onder geen omstandigheden verloren gaan, een onrecht bestendigt of vermeerdert. Het is ook geenszins ons voornemen, aanmerkingen te maken op den inhoud van de voorgedragen pensioenwet. We bespre ken slechts liet beginsel, waarop, naar het ons voorkomt, te weinig acht wordt geslagen. Wat we hierboven zeiden, geldt in nog sterker mate de pensioen verzekering voor weduwen en weezen. Wegens gevoelsmo- tieven zou men met eenige sympathie elke regeling willen aanvaarden, die deze onge- lukkigen van een deel hunner rampen zou bevryden: maar vraagstukken van écono- mischen aard moeten van een ander stand punt bekeken worden. Ik heb vrouw en kinderen, zegt A., en als ik kwam te sterven, zouden dezen zon der middel van bestaan zyn. Gaarne zou ik dus, om haar die sombere toekomst te besparen, eenige procenten van myn salaris will.n misseh. Zeer vele anderen veikee- ren in hetzelfde geval. Welnu, laat ons aan de Regeering vragen ons te helpen. Ja, maar wanneer de Regeering aan dat verzoek voldeed, dau zou zy een gelyk of fer moeten viagen van B., die ongehuwd is; van C., wiens echt kinderloos is geble ven van D., die, als hy kwam te sterven, wel geen vrouw en kinderen, maar een het Franach grondgebied te verlaten. Of schoon in ’t eerst hierover hevige woorden werden gewiwold in de pers, is de «aak later doodgebloed, omdat de Russische re geering erkennen moest, dat Atthinoff tot de botsing aanleiding bad gegeven. In Rusland verkeert men nog altijd in gespannen verwachting of de Keizer aan de roaetionnaire voorstellen van Tolstoi, be treffende de hervormingen der prpvinoiale besturen, al dan niet de zijde van den Staats raad zal kiezen, welke die voorstellen ver wierp. Voor een land als Rusland, dat ver langend uitziet naar eenige meerdere vrij heid, is die beslissing van het hoogste belang. Dezer dagen is nog weer een poging ge waagd, om Rusland met Bulgarije, of liever met zijne tegenwoordige regeering te ver zoenen. De Russischgezinde Bulgaar Zanhoff is daartoe te St. Petersburg geweest en zou he't ontwerp eener schikking aan Stambouloff hebben voorgelegd. Men beschouwt echter algemeen de poging als mislukt. Omtrent de huwelyksplannen van den ex-VörsJ; van Bulgarije, Prins van Batten berg, gaan tegenwoordig vreemde geruchten rond. Volgens de Berlijner bladen, zou hij in ’t huwelijk getreden zijn met eene too- neelspeelster, mej. Leitinger te Darmstadt, en zou hij dus van Prinses Victoria van Pruieen voorgoed hebben afgezien. Deze zou intussohen toegestemd hebben in eene huwelijks-aanvraag van Prins Karei van Zweden. Een en ander wordt echter door de Weener bladen tegengesproken. Nu we toch aan het uithuwelijken zijn, vermelden we nog even, dat volgens de laatste berichten het voorgenomen huwelijk tusschen Prinses Alice en den Duitsohen troonopvolger is afgesprongen. De Duitsche Keizer heeft bepaald, dat voortaan de 9e Maart, sterfdag van Keizer Wilhelm I, een algemeene bede-en boete dag zal zijn en dat op dien dag geenerlei openbare vermakelijkheden zullen mogen phatsTieKbem Den Rijksdag wacht een crediet-aanvraag van 22 millioen voor marine-doeleinden. Geen wonder, 8amao en Zanzibar geven tegenwoordig handen vol wérk. NaarSaiuao zal dezer dagen weder een eskader worden uitgerust, tot tuchtiging van Matafaa. Ver zet van Eugelsoho of Amerikaansche zijde is niet te wachten. In de troonrede, waarmede 21 dezer het Eugelsche parlement geopend werd en waarin niets byzonderz voorkwam, werd ten aauzien van het verschil van gevoelen mot betrekking tot de Samao-eilanden gezegd, dat Engeland zal deelnemen aan eene te Berlijn met Amerika en Duitsohland te hou den conferentie. Al werd van den staat van zaken in Ier land in de troonrede mot geen woord ge rept, in het Lagerhuis was die aangelegen heid, gelijk te denken was, schering en inslag van het debat tot vaststelling van een ont werp antwoord op de troonrede. De ex- Mmister van Ierland, John Morley, ijverig gesteund door Gladstone on do lersohe af gevaardigden, viel de regeering hevig aan, stelde eene motie tot afkeuring der regee- rings-staatkunde voor, waarover mei} nog altyd aan 't beraadslagen is. Toevallig valt daarmede samen de ontdekking, dat de brieven, indertijd in de Times openbaar ge maakt en aan Parnell toogeschreven, geheel valsch zijn. Parnell werd daarin op zulk eene leelyke wyze aan den kaak gesteld, dat, ware de valschheid niet gebleken, zijne positie als staatsman onmogelyk ware ge vonden. Het huwelyk van den jeugdigen Keizer van China is voltrokken. De kosten bedroe gen 21 millioen gulden, waarvan 19 millioen door Engelsche bankiers moest worden bij een gebracht. ver- pro sn boven de 30 onder 30»/*; F8 boven de Amster pK- métT walitbit. f BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhovbn maken bekend: lo. dat de latelingen, Zee-militie te uienen, zien i laten April a. s. ter Secretarie aanmelden. 2o. dat vóór den lOden April a Burgemeester dezer gemeente worden ingediend do aanvrage: wjjsstukken van geestelijken denton in de godgeleerdheid, die ont heffing van den werkelijken dienst verlangen. Schoonhoven, 2 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voomoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED.

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1