Zaterdag 9 Maart. 1889. N°. 1030. SalmiakPaslilles ute en zoele Krakelingen. MUNITIEBROOD. Goedewaagen Zonen, c o o D A, MARKT, naast „DE WAAG”, nemen gelden i deposito: Aanbesteding. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. r ekdijk Benedendami en IJseldam. Slechte politiek. VOORHANDEN A. C. Fjjn van Draat, Koek- en Banketbakker, Schoonhoven. Aanbesteding van Offioiëgle Jennis^eviDgeii. NATIONALE MILITIE. BUITENLAND. BINNENLAND. ruiven-Borst-Honig °u m.iu, Qommeerd en aangenaam huismiddel loest, Heeschheid, Verslijining, Borst- ieelpijn, Bloed hoest, Hoest bij Kin- n, duizendvoudig sedert jaren als zoo- j erkjnd. SCHOOmVBHE COURANT jaars vertegenwoordiger luelpend. 8. W. N. VAN ÜUOIMÜ. S. W. N. VAN NOOTEN tb. Schoonhoven, Uitgever». Schipper 0. D£ JO.tG 1OBHAVEN te SCHOONHOVEN, ht, dat bij hem steeds verkrijgbaar die soorten van puik beste, groole Aardappelen, billijken prijs. Ion algemeen als goed erkend middel an hoest en verkoudheid zijn de ossende en verzachtende KRAEi’ELIEN HOLM, Apo kers, Zeist. Verkrijgbaar in fl esc lij ei ii 20 Cent Apothekers en Drogisten. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Het voorstel der Regeering tot herziening der Provinciale Kiestabelwaarover onlangs in de verschillende gewestelyke wetgevende vergaderingen is beraadslaagd, kwam eenigs- zins onverwacht, en de spoed, met welken men van hoogerhand de behandeling dezer zaak doorgezet wenschte te zien, was meer dan verdacht. Het blijkt dan ook, dat de Regeering geen ander doel heeft dan een poging aan te wenden om langs dien weg de meerderheid in de Eerste Kamer te ver plaatsen, ten einde van die zijde geen He* genstand te ontmoeten by de maatregelen, die zij verder denkt te nemen om uit de overwinning by de stembus van verleden jaar voordeel te behalen, al wordt dit doel ook achter schoonschijnende redenee- ringen weggemoffeld. Wij veroorloven ons dit een party-politiek te noemen in den slechtsten zin van het woord. Het plan, dat thans ten uitvoer wordt gelegd, zal zeker wel vroeger hebben bestaan. Waarom er dan eerst nu mede voor den dag gekomen, zonder dat er, bij de verschil lende gelegenheden, die daartoe aanwezig zijn geweest, met een enkel woord van te hebben gerept? Heeft de Regeering thans, door de zaak als byzonder spoedeischend voor te stellen, de Provinciale Staten wil len intimideeren, ze willen nopen om, zonder behoorlyke overweging en voorbe reiding, den maatregel maargoed te keuren? Dan toont zy een geringen dunk te hebben van den ernst, waarmede onze gewestelyke vertegenwoordigers gewoon zyn de onder werpen, aan haar beraadslaging voorgelegd, te behandelen; weinig besef ook van ons volkskarakter, dat niet in overstemming is met de begeerte om zaken van zooveel be lang met den Franschen slag af te maken. Doch de Regeering wilde voorzichtig zyn, en haar eigen bestaan niet in de waagschaal stellen. De ontmoeting tusschen haar en de Eerste Kamer is nog van te \erschen datum, en vóór deze tot een goed einde was gebracht, kon er aan de volvoering, van het fraaie plan niets gedaan worden. Zelfs de voorbereidende werkzaamheden moesten zoo lang wachtenimmers, indien onze Se natoren toen reeds hadden vermoed, dat er zoo iets broeide, dan zou het hen licht hebben kunnen ontstemmen, wat misschien van invloed had kunnen zyn op de houding, die zij tegenover het Ministerie aannamen. Nu is alles best gegaan. De Eerste Kamer hééft getoond, het landsbelang in de eerste plaats in aanmerking te nemen, en haar oordeel over het beleid der Regeering daar aan ondergeschikt te makenzy deed alsof zij werkelyk overtuigd was, dat deze Re- geering niet hootdzakelyk een party-politiek zou dryven. Hadde zy het bewys gehad, ’t welk zy thans bezit, dat dit wèl baar streven, en tot dusver haar eenig streven is, want wat hebben we, goed beschouwd, nog anders van het Ministerie ondervon den, dan zou wellicht het votum van aan vankelijk vertrouwen, nedergelegd in de aanneming der onderscheiden hoofdstukken van de begrooting, achterwege zyn geble ven. Aan dat gevaar mocht men zich «liet blootstellen, daartoe is »het rustig bezit der regeermacht’’ te zoet. Maar jiu het voorbij is, kunnen de maskers worden afgeworpen. Dat de Regeering zich waarlyk over de Eerste Kamer met te beklagen heeft, is voor haar geen motief om den bestaanden toestand te eerbiedigen. Het enfant terrible de* anti-liberale party, de heer Hallmans, drukt de bedoeling der voorgestelde wjjziging in zyn Venloo’sch Weekblad, met echte kwajongens-openhar tigheid, zeer juist uit. We verzoeken onzen lezers, vooral den kiezers, er wèl nota van te nemen: lijk Boulanger en de zijnen zeer in het har nas jaagt. Met 348 tegen 220 stemmen een tot ..stolde de Kamer de regeering in deze zaak dit Uit- in ’t gelijk. In Zwitserland is een verschil van ge voelen ontstaan tusschen den Bondsraad en den Cantonnalen Raad van Tessino, over do vraag of burgers van het Canton, elders vertoevende, stemgerechtigd zijn ja dan neen. Het doel van den Raad was de liberalen van de stembus te weren en aan de conserva tieven de meerderheid te bezorgen. De Bonds raad nam het echter voor de afwezigen op en dientengevolge ontstonden oplooppn en botsingen, die echter tgdig onderdrukt wer den, hoewel velen liberalen het stemmen onmogelijk werd gemaakt. Toch wonnen deze nog eenige zetels. Italifi beleeft weer een kabinetscrisis, ten gevolge van de minder vriendschappelijke bejegening, die do regeering in den laatsten tijd van de zijde der Kamer ondervond. De oude premier Crispi is echter weer belast met de formeering van een nieuw Kabinet, waarin hij, evenals in het afgetredene, twee portefeuilles, die van binnenlandsche- en bui- tenlandsche zaken, voor zich behoudt. De Paus vierde dezer dagen zyn 80sten verjaardag. Koning Milan van Servië heeft, onder den drang van politieke en huiselijke om standigheden, afstand gedaan van den troon, ton behoeve van zijn 12-jarigen zoon, die voorloopig door oen Regentschap zal worden terzijde gestaan. Koningin Nathalie zal zeker nu wel spoedig wederkoeren. De nieuwe Ainerikaansche president, Harrison, heeft zijn presidentschap aanvaard met een boodschap, waarin hij o. a. in de eerste plaats eene voortzetting van het be schermend stelsel voor de Amerikaansche nijverheid wenschelijk acht. Voorts aan dringt op toenadering tusschen blanken en kleurlingen en eindelijk Europa waarschuwt niet te trachten te Panama nedorzettingen to Ham .ajjco» regooring 4it niot >este, fijnste en goedkoopste soorten van' DRINKCHOCOLAAD KOEKJES of POEDER (CACAO). - ok verkrijgbaar in hussen van de be- le firma’s A. DRIESEN te Rotterdam C. J. VAN HOUTEN en Zoon te! 9«p en anderen. DAGELIJKS VERSOS ij zonder aanbevolen door Hoeren Doe- 1 a de van ouds bekende loonhuveusche Ontbijtkoek. rjjs 30 Cents het stuk en worden alleen ocht, behoorlyk verpakt in perkament- er, bedrukt met den naam der Firma 'p Maandag 11 Maart 188 9, iddags te 12 uur, zal ten bureele vas Garnizoens-Commaqdant, onder nadere dkeuring van den Minister van Oorlog, den aan besteed: Je levering van het MUNITIE.) OOI), ten dienste van het gar- oen alhier, voor het 2e kwar.' 1 1889. mchrjj.inga-biljeUen op gezegeld papier a 'ten voorzien zijn van adres, lyuDen ld Uteekeningen der beide borgen. De Oarnizoens-Commandant voornoom^ M. J. TELCHUIJS. de leden der Provinciale ilaats op de wijze, door de wet te regelen.” Wijzigingen, die verkie zing betreffende, van welken aard ook, kun nen niet anders dan door een wet worden vastgesteld. Van de meerderheid der Twee de Kamer verwachten wy, dat zy die wet zal aannemen, al protesteeren de Staten der beide machtigste provinciën nog zoo luide. Maar dan is er de Eerste Kamer i bedragen van f 50 tot f 500: I terstond opvraagbaar; */o bedragen van f 500 tot f 1000, niet 2 dagen opzegging; I bedragen boven f 1000, mei I 8 dageu opzegging; I ’s jaars bedragen boven f 1000) in onderpand in fondsen. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend: lo. dat de EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD zal plaats hebben te Gouda op Woensdag 20 Maart a. s ,v.m. 1 IJ uur, en dat voor den Militieraad behooren te verschijnen a. De vrijwilligers voor de militie. b. De lotelingen die vrijstelling bezitten wegens ziekeljjke gesteldheid of gebre ken of gemis van de gevorderde lengte. 2o. dat de TWEEDE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD zal plaats hebben te Leiden op 8 April 1888, des namiddags IJ ure, en op Woensdag 17 April 1889, des voor- middags 9J ure, en dat in genoemde zittingen voor den Militieraad behooren te verschjjnon: a. Die lotelingen wier zaak tot de tweede zitting is aangehouden. b. De lotelingen voor het geval dat zjj plaatsvervangers of nummerverwisselaars mochten willen stellen. Schoonhoven, 9 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. vertegenwoordiger van het hoofdkiesdistriot Leiderdorp in de vergadering der Provin ciale Staten. Namens de vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Ned. Leger, werd dezer dagen aan den 86-jarigen oud-strijder Floris Do Leeuw te Dalem de „gouden Willem” uit gereikt. §GORINCHEM, 6 Maart. In eene op 4 Maart jl. in den Doelen alhier gehouden vergadering van de besturen der vry zinnige kiesvereenigingen in het hoofdkiesdistriot Sliedreoht is vastgesteld het reglement van het centraal comité voor de verkiezing van leden voor de 2e Kamer en van de Prov. Staten en zijn tot bestuursleden benoemd do heeren: Dr. P. Langeveld, (voorzitter); J. A. Beret, (secretaris); Slotemaker, (pen ningmeester), allen te Sliedreoht; J. Smit Jzn. te Nieuw-Lekkerland, en P. A. De Ruijter te Meerkerk. Ter vergadering waren vertegenwoordigd de kiesvereenigingen van Sliedreoht, Alblasserdam, Meerkerk, en Amei- de en Tienhoven c. a.die vatf Leerdam en Vianen waren afwezig. ♦ALBLASSERDAM en VIJFHEEREN- LANDEN, 8 Maart. De kaashandel was deze week flauw; de bestede prijs in deze streken beliep van f 19 tot f22 per 50 kilonaar kwaliteit. Hoewel naar boter goede vraag bleef, daalde de prijs 10 cants per kilo en wordt hier thans besteed voor goeboter f1,30; weiboter f 1,10 per kilo. ♦AMEIDE, 7 Maart. Er heeft zich in deze gemeente weder een geval van Typhus voorgedaan. Op de aan geplakte lijsten van kiezers voor de 2e Kamer, de Prov. Staten en den Raad in deze gemeente komen voor 98 namen, waaronder geen kamerbewoners. ♦BERG-AMBACHT, 4 Maart. De heer S. Boorsma, hoofd der school met den bjjbel* hóeft de benoeming tot hoofd eener derge lijke school te Renkum aangenomen. Ten bate der H.Geest-armen is op 27 Febr. jl. eene collecte langs de huizen ge houden door de armmeesters en de leden van het gemeente-bestuur. Deze collecte bracht op 295 gulden en 20 ets. ♦GOUDRIAAN, 7 Maart. Hedenmorgen sloeg het paard van den landman IJ. A. op hol, doordat het schrikte, toen een rad van den wagen, waarvoor bet was gespannen, los raakte. De voerman bekwam eenig letsel, maar gelukkig niert van ernsfigen aard. Alhier is in vereeniging mot de be staande zangvoreoniging, eene ki^derzang- school opgericht. Reeds 52 leden telt deze zangschool. Het hoofd der school is als directeur opgetreden. •HAASTRECHT, 6 Mort. Volgen, de ter visie, liggende lijsten bedraagt het aan tal niet schoolgaande kinderen, van 6 -12 jaar, alhier 10. Voor het jaar 1889/1890 zijn alhier 184 kiezers voor de Tweede Kamer, Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad. Maandag-avond had de laatste open bare vergadering van het Nut plaats. De spreker, de heer F. D. Henny, van Utrecht, droeg vóór de pauze zijne novelle Te laat” voor en na de pauze eenige zijner humo ristische gedichten. ♦HEI- en BOEIOOP, 4 Maart. Don derdag is aan den gemeenteraad overgelegd de rekening over 1888, sluitende als volgt: ontvangsten f3883,908, uitgaven f3567,92, saldo f315,988. §JAARSVELD, 7 Maart. De rekening van het waterschap „de vereenigde uiter waarden” onder deze gemeente, over 1888, bedraagt in ontvang f 992,89, in uitgaaf 689,07», goed slot f 303,81». «LEKKERKERK, 6 Maart. Door den bouwmeester As. Den Oudsten werd heden alhier aanbesteed: het bouwen van een woonhuis voor den heer M. Mudde. Inge schreven werd voor perceel no. 1, Metsel werk, door de heerenA. Constandse f288; C. Van der Wal, f 298B. Verwaal, f 341,34 G. Van der Voet, f345; A. Stoppelen burg Jhz., f 385. Perceel no. 2, timmerwerk: L. Boele, Kinderdijk, f265; H. Koudstaal, f297; W. Pruijt, f323; J. Stam, Nieuw- Lekkerland, f335; P. Borsje, f340. Perceel uo. 3 smidswerk: W. Van Erk, f34,10; II. Van Zoest, f46; O. Van der Graaf, f47,50; en Gebr. W. F. Schreijte Nieuw- Lekkerland, f54,35. Gegund. Do schattingscommissie voor de her- ziening der ongebouwde eigendommen heeft eenige vastgeslelde typen voor deze gemeente verminderd. §LEKSMOND, 7 Maart. Den len April aanstaande hoopt de heer J. Vink, hoofd der school alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren die betrekking aanvaardde. Dat het onzen algemeen gfe- achteu en beminden onderwijzer op dien dag aan goene bewyzeu van belangstelling zal ontbreken, zal ieder toestemmen, die hem in zijn werkkring leerde kennen. UTTOLANÏ», 6 Murk Hol vutge.t«ld kohier van den hoofdelyken omslag dezer Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 1 maal in rekening gebracht. nog, die zeker niet zal terugdeinzen voor de insinuatie dat haar die volgens en geweten .nertoe en- niet verder toeroepen, t sluitend doen om hun zetel te redden. In gevallen zoo als dit, waar het er op aan komt een verderfelijke party-politiek te weerstaan, verheit men zich boven l'yke beschuldiging, en doet men eenvoudig wat moet, zonder te vragen wat er van gezegd wordt. Er is dus nog niet zóóveel reden tot juichen, als men van ministeriëele zyde wel beproeft te beweren. Wél is er reden tot groote bezorgdheid. En dan tot nog iets, De liberalen zien thans duidelyk, op welke gevaarlijke helling de «politiek” ons brengt Als zy niet met vereende krachten, en zoo beslist mogelyk optreden, kunnen allerlei dingen worden verwacht die noodlottig zyn voor de toe komst des vaderlands. Als zy niet waak zaam en werkzaam zyn, vallen onze staats* instellingen ten prooi aan de gevaarlijke proefnemingen der kerkelyke partijen, ge steund door haar socialistische bondgenoo- ten. Als zy de handen niet ineenslaan, en schouder aan schouder het gevaar het hoofd bieden, zal de verantwoordelijkheid voor hetgeen hun tegenstanders bewerken, eenmaal zwaar op hen drukken. Overzicht Gelijk te verwachten was, is de motie van den Engelschen oud-Minister Morley, tot afkeuring van de staatkunde der regee ring met betrekking tot Ierland, met groote meerderheid verworpen. Tijdens die be raadslagingen, waaraan de oude Gladstone een ijverig deel nam, werd een priester in Ierland gevonnisd, omdat hij de pachters had aan gespoord hun pacht niet te betalen en werd proces-verbaal opgemaakt tegen den bisschop van Clommel, die van den kansel heftig uil voer tegeh W awö dat de in de kerk aanwezige militairen het bevel ontvingen het gebouw te verlaten, waaraan echter alleen door de onderoffi cieren, nipt door de manschappen, werd vol daan. Zonderlinge toestanden voorzeker. De valsehheid der brieven, verleden jaar in de Times gepubliceerd, als door Parnell geschreven, is thans klaar gebleken. Do persoon, die ze aan de Times had verkocht, heeft, toen hij zich te Madrid bevond en gevaar liep te worden gevangen genomen, zich zei ven van het leven beroofd, met ach terlating van brieven, waarin hij erkent, valsch spel te hebben gespeeld. Bij het bekend worden van dit feit, is in het La gerhuis, door liberalen en Ieren eene schit terende ovatie gebracht aan Parnell, wiens onschuld zoo helder gebleken was en die tijdens het proces en te voren reeds, toon schier iedereen hep schuldig waande, zulk eene waardige houding innam. Nog altijd trachten de socialisten Zon dags Londen in rep en roer te brengen. Zondag jl. was hun dit bijna gelukt. Zij hadden zich op de Theemskade verzameld. Hoewel de politie handen vol werk had, geinkte het haar de volksmenigte uiteen te jagen. Dultschlands Keizer stelt zich voor, in Augustus a. s. een bezoek te brengen aan Koningin Victoria. Ook Engeland zal dus niet worden vergeten, gelijk men eerst dacht. Onmiddellijk na afloop van den hofrouw zal het huweljjk worden voltrokken tus- schen Prinses Sophie van Pruisen en den Griekschen Kroonprins. Daar het huwelijk bjj volmacht gesloten wordt, zal hare moe der Keizerin Frederik en haar broeder Prins Hendrik haar na de voltrekking van het huwelijk naar Athene begeleiden. Te Elberfeld zal binnenkort een Bocia- listeu-prooes plaats hebben, dat reeds sinds een jaar wordt voorbereid en kolossale uit breiding heeft. Het betrekkelyke dossier tolt niet minder dan 18000 bladzijden. Alle rijksdag-afgevaardigden, tot de partij behoo- rende, zijn er in betrokken. Bij suppletoire begrooting worden aan den Rijksdag belangrijke sommen aange vraagd voor marine en legeraangelegenheden (artillerie) en o. a. ruim 1 millioen voor maatregelen tot onderdrukking van den slavenhandel. Men weet, dit onderwerp en de nederzettingen in Zanzibar houden nauw verband met elkander. In een Zondag jl. plaats gehad hebbend gevecht bij Bagamoye bleven de Duitschers overwinners en bezet ten de plaats. De betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk zijn thans weer zoo goed, dat de Keizer met zijne gemalin deel nam aan een diner ten huize van den Fransohen gezant. De Fransche regeering is met kracht te velde getrokken tegen den zoogenaamden patriottenbond (ligue de patriottes), di§, onder beschermheerschap van Boulanger, op ergerlijke wijze demonstreerden tegen het optreden der Fransche marine tegen Aschinoff, den Russisohen vrijbuiter,dieAbes- synie voor Rusland wil winnen en met zijn expeditie-corps ,eene oude fransche vesting bij Saga'llo had in bezit genomen. De bond is door de regeering ontbonden en hem het recht tot vergadering ontzegd, wat natuur- De Minister van binnenland sche zaken heeft bepaald, lo. dat de ver kiezing van een lid der Tweede Kamer van de 8taten-Generaal in het hoofdkies- district Dordrecht (vacature wegens het overlijden van den heer Van Osenbruggen) zal plaats hebben op Dinsdag 26 Maart o. k.; 2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 9 April daaraan volgende. In de vergadering van hoofd ingelanden en hoofdingelaudplaatsvervan- gers van de Krimpenerwaard, op Vrijdag 29 Maart te Stol wij kersluis te houden, zal de voordracht worden opgemaakt voor de betrekking van hoogheemraad, ten gevolge der periodieke aftreding van den heer W. Boer te Haastrecht. Op Vrjjdag 29 Maart a. s. zal te Stolwjjkersluis eene vereenigde verga dering worden gehouden van dijkgraaf en hoogheemraden met hoofdingelanden van de Krimpenerwaard, in welke vergadering de begrooting van het hoogheemraadschap, dienstjaar 1889/90zal worden behandeld en vastgesteld. Vanwege het departement van Waterstaat enz. is Woensdag te ’s-Hage aanbesteed: de uitvoering van baggerwerk tot onderhoud van de bodemsdiepte in de haven voor Ryksvaartuigen aan den Hoek van Holland, behoorende tot het onderhoud en herstel der werken van de Nieuwe Maas, het Scheur en den Hoek van Holland, ’t Minst hadden ingeschreven de heeren A. Volker Lz. en P. A. Bos, te Sliodrecht en Gorinchem, voor f0,30 per M». In de Vrgdag-avond te Slie dreoht gehouden vergadering der „Slie- drechtsche kiesvereeniging” werd op voor stel van het bestuur met algemeene stem men besloten om, met het oog op de aan staande herziening der kiestabel, zich met een request te wenden tot de Provinciale Staten, ten einde to wijzen op do allerzon derlingste samenstelling van het hoofdkies- district Sliedreoht (waartoe Giesendam en Papendrecht, de ter wederzijden liggende gemeenten, niet behooren, maar wel de ver wijderde Vijfheerenlanden), en tevens te verzoeken het viervoudig district, zoon Is thans is voorgesteld, te splitsen in twee tweevoudige districten. Immers: trekt men op de kaart eene rechte lijn ten oosten van Groot-Ammers, op de grensscheiding aan tus schen Sliedreoht en Giesendam, dan verkrijgt men twee doelen, met ongeveer gelijk zielental (25.000 inwoners) en wier waterstaats-pol- der, in het algemeen wier gewostelijke be langen volstrekt niet dezelfde zjjn, maar zeer uiteenloopen. Het westeljjk deel kon dan het district Sliedreoht bljjven uitmaken, terwyl de Vjjfboerenlanden met het oos- 'telijk deel van de „Waard”, een nieuw district, „Meerkerk”, „Leerdam", of „Via nen”, konden vormen. Na eene korte ongesteldheid is te Hage overleden de heer Mr. C. W. Hubrecht, oud-lid van Gedeputeerde Staten xonier vau uen Hoummynca umsiag ui van Zuid-Holland en sedert een aantal jaren gemeente, dienst 1889, bedraagt f 515, >De Eerste Kamer moet om, zoo goed is zy niet. En dat kan niet anders dan met eerst de Provinciale Stated def plicht, schillende provinciën om te zetten. Dit nu hiertoe willen we met éénen slag doen, in plaats van er jaren mee te tobben. Begrepen? Korte wetten willen wy er mee maken, want er is haast bij. Na de nieuwe indee- ling der districten komt natuurlijk terstond de ontbinding der Provinciale Staten, en dan heet het in alle provinciën tegen Mei: >Van dik hout zaagt men planken. Er uit met de leden der Staten die op liberale leden der Eerste Kamer stemmen. Deze heeren fyn niet meer te gebruiken. Wy moeten lui hebben die anti-liberale leden naar de Eerste Kamer zenden. Zyn die gekozen, dan volgt de ontbinding de? Eerste Kamer, om de gezuiverde Provinciale Staten aller provinciën in de gelegenheid te stellen, het werk der zuivering der Eerste Kamer in eens te voltooien.” Dat is nu wel heel >lollig” gezegd van >den oude”, maar het zal zeer de vraag zyn, of alles wel zoo van een leien dakje zal gaan, als hier is voorgesteld. Het kon wel eens gebeuren, dat uit dit onbesuisd ingrypen van de Regeering, met de meest partydige bedoelingen, botsingen ontstonden die voor het prestige van het gezag aller- noodlottigst werden. Dat dezelfde mannen van de «rechterzijde”, die steeds den mond vol hebben van de rechten der minderheid, als dat zoo in hun kraam te pas komt, daar thans plotseling geen oog meer voor opendoen, kunnen we eenvoudig voor ken nisgeving aannemen; uit hun antecedenten vinden we geen aanleiding onf-daar erg verwonderd over te zijnen dat bij diezelfde mannen geen spoor van beduchtheid wordt ontdekt, dat de met zooveel driestheid aan gelegde myn weleens verkeerd zou kunnen springen, bij de ervaring die de natie heeft opgedaan van de onmacht dezer Regeering om iets belangrijks tot stand te brengen, en by de toenemende bewustheid dat de combinatie, waardoor de meerderheid voor de Tweede Kamer verleden jaar werd ver kregen, op een hoogst onzedelijken grond slag rust, kunnen wy hun moeielyk kwa lijk nemenmen moet zich onverschrokken toonen, zelfs als men het gevaar ziet naderen. Müar dat men zoo geheel en al rekent buiten de Eerste Kamer, die thans wel zal toonen haar roeping om revolutionaire grepen tegen te houden, met ernst en vastberaden heid Op te vatten, dat vinden wy wel een beetje dom. Sommige Provinciale Staten met een volg zame anti-liberale meerderheid zullen wel licht ja en amen zeggen op de uiterst be twistbare stelling der Regeering, dat het wenschelyk is de districten-indeeling voor de gewestelyke verkiezingen gelyk te maken met die voor de politieke verkiezingen van leden der Tweede Kamer. Maar andere, we hebben hierby vooral het oog op Noord en Zuid-Holland, die zeker wel mee mogen tellen, wyl zij te zamen 19 van de 50 leden ter Eerste Kamer afvaardigen, hebben ook een woordje te spreken. Zij zullen zeggen, dat voor de Staten-verkiezingen de provin ciale belangen geheel en al op den voor grond moeten staan, en dat deze belangen, geen andere, de indeeling der kiesdistricten beheerschen. Vandaar, dan ook, dat zooveel mogelyk is bijeengevoegd, wat by elkander behoort, met betrekking tot bestaansmid delen, verkeer en plaatselyke behoeften. De organen van de rechterzyde betoogen de wenschelykheid om de kiezers voor beide soorten van verkiezingen met dezelfde lei ders in betrekking te stellenmen zou eens zien hoe dat Schaapskudden-argumeut zou beoordeeld worden indien het, bij omge keerde omstandigheden, eens van liberale zyde werd aangevoerd I De ontwerpen zyn, in genoemde en nog een paar andere gewesten, gesteld in han den van Gedeputeerde Staten, om daarop te adviseeren met het oog op de Provin ciale belangen. De Minister had heeren Gedeputeerden er maar stilletjes buiten willen houdenZ.Exc. wenschte waarschyn- lyk geen licht te ontvangen van een zijde, die zyn plannen vermoedelijk in een maar al te juist licht zou plaatsen. Z.Exc. zal zich moeten getroosten, het toch te zien schyneu. En wat nu, als Gedeputeerden, op grond van de provinciale belangen, tot verwer ping adviseeren, en de Staten dienovereen komstig besluiten Men kan hun toch geen districten-indeeling opdringen, buiten de wet om? Ja, de Minister kan en zal ongetwyfeld, hoe de Provinciale Staten ook beslissen, een wetsvoorstel indienen tot wyziging van de Provinciale kiestabel. De laatste alinea van art. 127 der Grondwet zegt: «De verkiezing van Staten heeft pl regelen.” zou kuunen dulden. HJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN den Lekdijk BenedendamM en van der ildam zullen op Maandag 4 Maart 89, des voormiddags ten elf ure, in he IKHUIS te Jaarsveld, aanbesteden: I Het maken van BAZALT-1 jLOOI IN GEN tegen de oevers róór de Schoordijken, in vieï oerceelen. let bestek ligt van af 20 Februari tef ng in hot Raadhuis te Jaarsveld. >e aanwijzing in loco zal plaats hebben Maandag 25 Februari 1889, des voori dags ten tien ure, aanvangende aan Schoordijk, tegenover den Steerioven Sieuwpoort, op 15 minuten afstand vau oonhoven. De levering en het vervoer 'an GRINT, ten behoeve van den lijk en de polderwegen. •e Kameraar van het Hoogheemraadschap' Jaarsveld geeft inmiddels de verlangde rhtingen. t Zegt het voort. Druiven-Borst-Honig van WH. (ENHuIMER te Mains bekomt 3 Vrouw, als middel tegen hoesten, goed. Lnndrath van Rieben, alen beek bijFriedl. (Mecklenb.-Strelits). Alleen echt verkrjjgbaar in flesschenvan twee Gul- /W’ml den, een Gulden en 65 Cents, voorzien van neven- staand fabriekstempel te hoonhoven by de Wed. Wolff Zn.; la bij F. H. A. Wolff; Gorinchem bij Hjjdelaar; Haastrecht by J. D. den eg; Jaarsveld bij H. Donker; Lek- ark bij P. van der Starre; Oude water Jonker Idenburg; Stolwjjk bij C. G. Berg; Bergambacht bij Joh. v. d. Dool. op derge-

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1