KAN NELLENS KOFFIE, HOOILANDEN "advertentien. -KONINGSFEEST. GODSDIENSTOEFENING Prijscourant Uurwerken. Echte Denckers Zeisen, Salmiak-Pastilles 2 Kleermakersknechts, Eene Boowmanswoning, Grasgewas. A. G. EIJKELENBOOM, Korte Dam 114, him ümsm mm m H. A. VAR BAAREN, Firma Van Helden, KINDER ZANGSCHOOL Schilderijlijsten Een uitstekende PIANO, Te koop: Eene VICTORIA, zoo goed als nieuw, 100 VISITEKAARTEN HET KONINGSFEEST. marktberichte N Gemengd Nieuws. Koningsfeest. Voorhaven, No. 4. HENDRIK SPEK, Aan myne Liberale medekiezers van Ammerstol. J. MEIJER. LEES DIT!! H. A. van BAAREN Jr., ^jTde VEN, India-Rubber-Stempelfabriek BERGAMBACHT, Woensdag 22 Mei 1889, VUURWERK enz. Attentie! VETCLAZEN, H. A. VAN BAAREN, Jaarsveld TWEE WOONHUIZEN, EEN WOONHUIS, PUBLIEKE VERHURING te AMEIDE, VLIST, Molières van af f 3,25, IJZER- EN KOPERWAREN, HavenSCHOONHOVEN, bjj J. DE VEN, Markt, GOUDA. Door plaatsgebrek te koop: H.H. Kaasmakers. den Heor H. COLJÉ. VOORDEELIG AANBOD. Engelsche en Duitsche KINDERWAGENS, Weistraat A 200. VRAAG Uitsluitend voor Schoonhoven verkrijgbaar bjj A. J. DEN UIJL, Weistraat, SCHOONHOVEN. ~9| ♦AMEIDE 81 TIENHOVEN, 16 Mei. De 40-jarige regeering van onzen gelukkig her stelden Vorst werd heden in deze gemeenten feestelyk en met geestdrift herdacht. Van alle openbare en zeer vele particuliere ge bouwen wapperde vroolyk de driekleur en schier aller borst was mot de geliefde oranje kleur versierd. Door vrjjwillige bijdragen der ingezetenen ruimschoots in Btaat ge steld, kon aan de schooljeugd een aangename, recht feestelijke dag worden bereid. Daar toe ten ure in de net versierde school te Ameide bijeengekomen, allen rykelykmet oranje getooid en de jongens van vlaggen roorzien, werd het feest geopend met een warme toespraak van den burgemeester; daarop werden feestliederen gezongen en de jeugd werd mild onthaald. Vervolgens werd een optocht gehouden, en in de school terug gekomen, weder ruim voorzien in den door de wandeling opgewekten eetlust der kleinen. Ten slotte werden aan elk kind geschenken uitgereikt en men kan begrypen hoe opge togen zij huiswaarts gingen. Nog moet vermeld worden eene aller aardigste attentie onzer geachte Ambachts vrouw, mevrouw Van Stolk te Rotterdam, die een kolossaal prachtig uitgevoerd por tret van Z. M. den Koning ten geschenke zond, als bljjvend aandenken aan dezen feestdag en bare sympathie voor de Amei- desche jeugd. Als zoodanig werd het dan Ook dankbaar aanvaard en dadelyk iq de sohool opgehangen. Een serenade van de zangvereeniging „Kunst, Liefde en Vriendschap" besloot dit foest, dat door praohtig weder begun stigd werd en zioh in alle opzichten door opgewektheid en eene soorbeeldige orde kenmerkte. ♦BERG-AMBACHT, 16 Mei. Bij de heden gehouden jaarljjksche verpachting van het grasgewas der wegen en kaden van den polder was de opbrengst f248, tegen f319 in het vorige jaar. Het herinneringsfeest aan het 40 jarig koningschap van Z. M. Willem III zal alhier op Woensdag 22 Mei gevierd wor den. Er heeft zioh eene feestcommissie ge constitueerd, met de heeren J. J. Van der Kaaden aio voors., C. M. Simons, als secr. en A. Cok, als pennr.en eenige andere heeren als commissarissen. Men Btelt zioh voor o. a. eene ringryderjj te doen houden in tilburrys. ♦GIESEN-NIEUWKERK, 13 Mei. Het 40 jarig jubilé van Z. M. den Koning is alhier gevierd door het bijna algemeen uit steken der vlaggen, het onthalen der school kinderen en des avonds door het 'ontsteken van vuurwerk op de Giesen. KRIMPEN a/d IJSEL, 13 Mei. Met goed gevolg werd Zaterdag aan de werf van den scheepsbouwmeester A. J. Otto alhier te water gelaten het yzeren Rijn- schip, genaamd „Anna en Carl", groot p. m. 500 last, voor rekening van den heer K. J. Schmitz te Mannheim. De kiel werd gelegd voor een dergeljjk vaartuig, groot p. m. 450 last, voor rekening van den heer A. Beohert te Eberbaoh. ♦NIEUWERKERK a/d IJSEL, 16 Mei. Maandag was het feest voor de schoolkin deren. Zy werden flink onthaald op broodjes, koek en chocolademelk. De eigenlyke feest dag voor Nieuwerkork was Woensdag. Reeds vroeg in den morgen wapperde uit de meeste gebouwen de Nederlandsohe driekleur, ver sierd met den oranjewimpel. Niettegen staande het voohtige weder werd omstreeks halfzacht een begin gemaakt om den his- torischen optocht te organiseeren. Daar het zioh liet aanzien, dat de regen misschien den geheelen dag wel kon aanhouden, be sloot men maar niet te wachten- 'en stelde de trein zioh omstreeks 9 uren in beweging. De stoet was aldus samengesteld: 1. Éen vaandeldrager te paard. 2. Eere- wacht te paard. 3. Vaandeldrager te paard. 4. Muziekwagen. 5. Prins Willem I te paard, begeleid doOr twee pages te voet. 6. Prins Maurits te paard, begeleid door twee pages te voet. 7. Prins Frederik Hendrik te paard, begeleid door twee pages te voet. 8. Prins Willem II te paard, begeleid door twee pages te voet 9. Prins-Willem III te paard, begeleid door twee pages te voet. 10. Prins Willem IV te paard, begeleid door twee pages te voet. 11. Prins Willem V te paard, begeleid door twee pages te voet. 12. Ko ning Willem I te paard, begeleid door een kamerheer en hoofdofficier te paard. 13. Koning Willem II te paard, begeleid door een kamerheer en hoofdoffieier te paard. 14. Koning Willem III te paard, begeleid door een kamerheer en hoofdofficier te paard, gevolgd door Z. M. naamgenoot in Prin- sencostuum. 15. Een vaandeldrager te paard. 16. Rytuig voor het bestuur der feestcom missie. 17. Eerewaoht te paard. 18. Een vaandeldrager te paard. Na afloop van den optocht volgden volks spelen, die tot 's avonds laat duurden en menigeen deed laohen dat by schudde. Een woord van lof komt toe aan de commissie, die in zeer korten tyd dit feest organiseerde, en goed deed slagen. NOORDELOOS, 15 Mei. Tot predikant is alhier beroepen de heer P. Bokma,- oan- didaat te Utrecht. ♦OTTOLAND, 16 Mei. Door stemgerech tigde ingelanden van den polder Ottoland is met eenparige stemmen (224) herbe noemd tot voorzitter de heer J. D. van Slype en tot heemraad de heer A. Bos. ♦POLSBROEK, 15 Mei. 't Veertigjarig jubiléum van Z. M. den Koning is hier byna ongemerkt voorbygegaan. Zaterdag werd door de Algemeene Armen eone bui tengewone uitdeeling gehouden en Maandag wapperde de nationale driekleur met oranje wimpel uit veler woning. De heer G. Wenk heeft zyn domi cilie naar Linsohoten overgebracht en alzoo opgehouden lid van den raad dezer ge meente te zyn. WOERDEN, 15 Mei. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 134partyen; prijs van Goudsche le soort f 18 af 20,50. 2e soort f 15 4 f 17. Derby f19. Handel redelyk. By Kon. besluit is Mr. J. P. P. baron Van Zuylen van Nyevelt, lid van de Eerste Kamer der 8taten-üeneraalrbenoemd tot Minister van Staat. Te LTselstein is het Konings feest gevierd met optochten, muziek-uit- voeringen, illuminatie, volksspelen, uitdee- lingen aan behoeftigen, onthaal der jeugd ens. Woensdag is aan hot Min van Waterstaat te 's Hage o. a. aanbe steed: het aanbrengen van oevervoorzie ningen langs de Nieuwe Merwede, behoo- rende tot de werken der Merwede en Kil len. Minste inschryver W. Volker te Bliedrecht, voor f20.775. ♦—Op de algemeene vergade ring van vennooten der locaalspoorweg- maatsohappy Hollands-Noorderkwartier, den 13. dezer te Medemblik gehouden, werd besloten 3 dividend over 1888 uit te keeren(een bewys van de levensvatbaar heid der door deze Maatschappij gebouwde lijn Medemblik—Hoorngeopend in No vember 1887). Dit resultaat is niet van belang ontbloot met het oog op den ontworpen spoorweg Schoonhoven—Gouda, voor welken bij de eventueele tot staudkoming dezelfde oombi- natiSn werden op getouw gezet. De heer Mr. J. A. Vaillant, Dyk- graaf van Sohieland, heeft als zoodanig zyn ontslag genomen. Benoemd tot onderwijzer in de natuurkennis aan de ryksnormaalsohool te Elshout, gemeente Nieuw-Lekkerland, de heer S. Kakebeeke, hoofd eener school te Lekkerkerk, in plaats van den heer J. Timmer, vertrokken naar Balk. Geslaagd als onderwyzer de heer C. Den Otter te Peursum, leerling der ryksnormaalsohool te Sliedrecht. Ds. E. A. Lazonder te Ooster- wolde is beroepen te Delftshaven en heeft bedankt voor Genemuiden. VARIA. 't Oudste oudje van Haarlem is overle den, de heer Hielke Brugts, die pas geleden zijn lOOsten verjaardag vierde, en te Leiden stierf op 097-jarigen leeftyd Anthonie Bijl, een der weinig overgebleven oud-Btrijders van 't jaar 1812. 't Friesche Bergum heeft een 92-jarig moedertje, dat op haar beurt nog zeven kinderen in leven bezit, waarvan er vjjf 74, 72, 70, 68 en 66 en twee zoo om en by 60 jaren tellen. Als 't oudje haar kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen eens een dag te visite vraagt, heeft ze een gezelschapje van 150 per- Bonen by mêkaar. In 't Old burger Wees huis te Leeuwarden is de betrekking van vader en moeder vacant. Er zijn 14Ö paren, die in aanmerking wenschen te komen I In Kansas, een staat in Amerika, heeft men op 't oogenblik vijf vrouwelyke burgemees- tors. Hoeveel heeren der schepping er de wasch beredderen, weten we niet. In 't kleine Rockanje heeft men groote drukte gehadin 10 dagen tijds vier bruiloften, twee zilveren, een 40 jarige en een gouden. Daar had, in onzen schoonen Mei, nog een groene by moeten wézenEen huisvader te Utrecht houdt binnenkort groote oprui ming. Drie zyuer kinderen, twee zoons en een dochter zijn op 't stadhuis geweest met de boodschap, dat ze op een en denzelfden dag in 't huw'lijksbootje wenschen te treden. 'tjonge mensch, dat dezer dagen met de doohter van zyn kostbaas aan den haal ging, is aangehouden, zoo men weet. Pas geleden stond hy te Arnhem tereoht en de cisoh is {j jaar gevangenisstraf. In 't laatst van '88 ging iemaud uit Breda stilletjes uit huis en de wijde wereld in. Te Rotterdam nam hy dienst op een koopvaarder, die op reis naar Amerika door storm werd beloopen. Onze reiziger schoot er haast 't hachje by in maar, „eind goed al goed", hy kwam te Washington, werd machinist op een groote fabriek en hy verdient nu 40 gld. per week.— De Amerikaansche spoorwegkoning Jaq Gould heeft zoo wat 750 millioen gulden by mêkaar. Dat geeft een jaarlykBohe rente, waaruit aan 72 duidend arbeidersgezinnen een wekelijksch inkomen van 10 gld. kon worden verzekerd. Nam Jaq Gould voor zijn geld postzegels van 5 cents, dan kon den 10 man, dag en nacht door werkende, 27 jaar noodig hebben om ze af te tellen. In 't Friesohe Bozum stierf dezer dagen een oud vrouwtje, dat geen kinderen, maar een kapitaal van 40 duizend naliet. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, zegt 't spreek woord, en ofschoon hier juist andorsom, kwa men 180 verre bloedverwanten opdagen, om iets meê te nemen van de 40 duizend. Op den Haarlemmerdyk te Amsterdam zag men dezer dagen een slager-schutter wandelen, 't geweer op schouder en de vleeschmand er aan. Een onderofficier der infanterie zag het, maar by zyn poging om den slager wat meer schutter! jjk gevoel in te prenten, liep by een pak slagen op van belang. De onder-officier werd einde- lyk door de omstanders uit de stevige om arming van den slager losgerukt en deze ging heen, 't geweer op schouder en zijn vleeschmand er aaül Een Amster dammer op de Westermark t braoht dezer da gen zyn fornuis met pyp op straat, 't Moest Schoon gemaakt worden, maar 't hoefde niet. Een paar straatroovers maakten van de gelegenheid gebruik, dat de man even naar binnen liep en toen hy weer buiten kwam, was de1 kachel verdwenen. Men zegt. Te Amsterdam is een man, die een ingekankerden hekel aan den sohoonmaak had, by de laatste campagne totaal krankzinnig geworden. Hy meende den laatsten tijd zelf een kachel te zyn en wilde zioh oppoetsen, dan weer hield hij zioh voor een zeemleeren lap en pro beerde tegen de rniten op te vliegen. Soms at hy zeep, om zich van binnen te was- schen, of hij streek zjjn krullebol langs de muren en zeide, dat hy een witkwast was. Hy moet lastig zijn alsde sohoon maak zelf, maar men heeft nog hoop, dat de kwaal met de oorzaak zal verdwynou. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 17 Mei. Weinige feesten zijn alhier met zóóveel opgewektheid gevierd geworden als het Ko ningsfeest op jl. Zondag en Maandag. Reeds Zondag wapperden uit de openbare en vele particuliere woningen de nationale vlag met de geliefde oranjekleur. De op wekking van de feestcommissie om den ge denkdag der 40-jarige regeering van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning zoo luisterryk mogelyk te vieren was geheel overbodig. Gelyk de gansche natie, waren ook Schoon- hovens ingezetenen doordrongen van de ernBtige beteekenis van het feest, een feest dat, menschelykerwyze gesproken nimmer is gevierd, doch ook wel niet moer zal ge vierd worden. Zondag werd in verschillende bedehuisen het gewichtige feit herdaoht. De godsdionst- leerareu gingen hunne gemeente in gebed en dankzegging voor en herdachten van den kansel de vele zegeningen, welke de 40-jarige regeering van den Koning voor het Nederlandsohe volk had gebracht on gewaagde van de vrijheden en reohten, aan ieder, van welke belydenis of richting ook, gewaarborgd. In de kerk der Ned. Her vormden werd de godsdienstoefening officieel door verschillende autoriteiten bjjgewoond. Om 12 uren werd voor eene groote menigte de volgende proolamatie des Konings door den Burgemeester van de pul van het raad huis afgelezen Geliefde Landgenooten en Onderdanen Heden zyn veertig jaren voorbjjgegaan sedert den dag waarop ik plechtig de Regoe- ring over het Nederlandsohe Volk heb aan vaard. Zal Myn volk van Mij getuigendat Ik Mjjn Koninkljjk woord heb gestand gedaan Ik weet, dat in lief en leed, in blijde en droeve dagen, Mjjn Volk getrouw is gebleven aan My en Mjjn Huis. Ik heb er steeds naar gestreefd, de wel vaart en den bloei van ons Vaderland te bevorderen. Met innigen dank jegens den Almachtige zie Ik op het vervlogen tijdperk terug. Zijn zegen heeft het oud verbond van Oranje en Nederland bevestigd. Over de toekomst van Mijn Huis en Mijn Vojk 'toep IV; op dóyn plechtigen dag dienzelfaen zogen in. Ife herinnering aan het verleden is Mij een waarborg voor de toekomst: Oranje en Nederland onder Godt zegen een, krachtig en vrij! Het Loo, 12 Mei 1889. WILLEM. Met een driewerf „Leve de KoningV wer den deze eenvoudigs doch van het hart tot het hart gesproken woorden van onzen ge liefden vorst begroet. (De Konipkljjke procla matie is vanwege de Feestcommissie in af druk aan iedere woning bezorgd.) Vanwege den gemeenteraad werden per telegram de gelukvenachen van de ingeze tenen aan Z. M. bekend gemaakt. Was Zondag het weer niet veelbelovend en deed regen es wind niet veel goeds verwachten, Maandag waB het daarentegen een uitgezochte heerlijke Meidag. Met kanonschoten werd des morgens te 7 uren den inwoners kokend gemaakt dat de tjjdvan jubelen reeds was aangebroken, ter- wjjlte 9 uren het muziekgezelschap Apollo" door zijne waarlijk gevoelvolle muziek ons allen dankbaar stemde voor den gelukkigen feestdag. Terwyl van alle gebouwen de vlag gen wapperden en een ieder zich met de schoonp oranjekleur had getooid, werd te gen 10 uren in den Doelen een optocht ge organiseerd, die, zoo eenvoudig als hjj was, een zeer ernstig plan ten doel had. Schoon- hovens ingezetenen gevoelden behoefte om het nageslacht in de gelegenheid te stellen kennis te nemen, hoe wjj 13 Mei 1889 hadden doorgebracht. Een zilveren gedenkpenning met daarbij passende oor konde zou den gemeenteraad worden aan geboden. De optocht was samengesteld als volgt a. Eene eerewacht te paard. b. Het mu ziekgezelschap ^Apollo'}, c. Hoornblazers. d. Eep peloton artillerie, e. Dragers van den Grooten Zilveren Gedenkpenniug (met Oorkonde), die namens Schoonhovens inge zetenen den Gemeenteraad op plechtige wijze zou worden aangeboden, f. De feestcom missie met commissarissen, g. Oud-stryders, in een rytuig. h. De Nyverheids-vereeniging voor goud- en zilversmeden, i. De veree- niging „Hulp iu Ljjden". j. Eene deputatie der zangvereeniging „Caecilia". k. De gym nastiek- en Bohermveroeniging „Adolph SpieBs". I. De Sohoonhovensche IJsclub. m. Een peloton artillerie, n. Eene eoro- waoht te paard. Na do stad te hebben doorkruist, verza melden de feestoömmissie en de besturen der versohillende oorporatiën en oud-stryders zich op hot raadhuis, waar de raad bijeen gekomen, zitting had genomen om hot bewys van aandenken van Schoonhovens ingeze tenen in ontvangst te nemen. Zoo ooit, dan voorzeker was dit in de net versierde zaal eene by uitstek plechtige bjjeenkomBt. In eene zeer sierlyke rede gaf de voorzitter der Feestcommissie, de heer L. Akkerhujjs JEz., in handen van den voorzitter van den gemeenteraad, den heer S. P. H. Noordendorp, Burgemeester, den gedenkpenning benevens de oorkonde over, als blijvende herinnering aan dezen gedenk- waardigen dag van het dankbare Schoon hoven. De heer Noordendorp aanvaardde onder het uitspreken van eene even gepaste rede het Souvenir, bestemd voor het archief, om het nageslaoht in de gelegenheid te stel len zioh te kunnen overtuigen hoe het voor geslacht dezegeningon waardeerde van het gelukkig 40 jarig bestuur ran Z. M. Koning Willem Ijl. Na het aanbieden van den eerewjjn en het bezichtigen van den schoonen penning en' do oorkonde, waarvoor den vervaardiger, den heer A.A. Besier als graveur benevens den heer L. Akkerhujjs als schry ver dor oorkonde alle lof werd toegebracht, werd deze bijeen komst gesloten. Meer nog kon van deze sa menkomst worden gemeld, indien de ruimte dit gedoogdealleen zij opgemerkt het tref fend oogenblik, toen door allen een „Leve do Koning" werd aangeheven, het muziekge zelschap Apollo inviel met „Bescherm o God bewaar den grond", dat door alle aanwezi gen ook werd gezongenen ten slotte, om van dit gedeelte te scheiden het heerlyk denkbeeld van den Burgemeester, om deze plechtigheid voor de aan den optooht deel nemende knapen onvergetelijk te maken door hun een aandenken aan te bieden. Nadat in den Doelen, (waarde Voorzitter alle aanwezige oorporatiën op krachtige wijze hulde en dank bfraoht,) de optocht zich weder had ontbonden, had om 12 uren de groote parade plaats vau het garnizoen en de schut terij, die ook werd bijgewoond door hot dagelyksch bestuur. Tegen 2 uren was uitgeschreven eene roos-ringrjjderjj met paard eü tilbury voor dames en heeren. Zestien deelnemende paren hadden zioh aangemeld. De pryzen werden gewonnen als volgt: de 1ste pryzen, een goud damesremontoir- horloge en een met goud gemonteerde si- De penning, 7 oM. in middelljjn, werd vervaardigd in de fabriek van den heer Greup, gegraveerd in die van den heer N. Kooiman. garenkoker, door mejuffrouw en den heer v. d. Heuvel, wonende te Willeskop bjj Oudowater. 2de pryzen, een zilveren armband on een mot goud gemonteerde portemonnaie, door mejuffrouw W. Kooiman en den heer J. Schalij alhier. 3de prjjzen, een zilveren flacon en een zilveren lucifersdoosje, door mejuffrouw M. v. d. Berg alhier en don heer A. Naber te Bloemendaal bjj Gouda. De ringryderjj werd gehouden op de Haven Oostzjjde, welke een zeer prachtige gelegenheid aanbood. Voor de veiligheid en orde was flink gezorgd, terwjjl het muziek gezelschap „Apollo" een zeer ópwekkenden geest onderhield. De pryzen werden door deu voorzitter der feestcommissie, den heer L. Akkerhujjs, op den pui van het raadhuis met een krach tige, echt vaderlandslievende toespraak uit gereikt. Begeleid door de tonen van „Apollo" werd door honderden het Wien Neerlandsoh bloed aangeheven en ook dit gedeelte van het feest was besloten. Eind goed, allee goed. Dat voorzeker kou worden toegepast op den avond van den feestdag. Eene illuminatie met vuur werk, bengaalsohe verlichting en gondel vaart buiten de kom der gemeente, in ons heerlyk plantsoendat was wat nieuws waarvan niemand zioh vooraf eene voorstel ling kon maken. Een zachte, heerlyke Meiavond, bladstil, wat verlangt men meer voor eene buitenpartjj. Neen, do natuur sprak en noopte een ieder tot dankbaarheid, want „het is niet om te zeggèn mens" zie daar de uitroep van een oud vrouwtjezoo schoon, zoo overweldigend schoon en ver rukkelijk Was het geheel. Wat kwam dat licht, omgeven d^or het donkere groen heerlijk uit! Wat weerkaatste die prachtige licht- ternpel op do brug in het water 1 Welkbe- tooverend effect maakte die ingang van de laan of berceau I Wat verblindend gezicht die groote ster aan den ingang van het plant soen. Welk een overweldigend geheel I Ja, het was nieuw voor Schoonhoven^ doch men wist ook niet dat zooveel schoonB kon worden verkregen. Onze waterparty is wol zoo" bjj uitstek geschikt voor illuminatie, als zeldzaam gevonden kau worden. Een breede gracht met heerlyk weiland daar voor, terwjjl een hoogo oploopendo wal ge sloten wordt door hooge boomen en heerlyk groen, en de stad in don rug. De weer kaatsing iB dan ook eenig. Welk een ver rukkelijke schakeering van bengaalsohe ver lichting; nu eonB alles in het rood, dan weder in het wit of blauween en ander was waarlijk fantastisch, vooral ook het bengaalsch licht onder de brug tegenover het hospitaal. De heer L. F. Redeker, die zich, mede op initiatief van het DagelijkBch Bestuur, met het ontwerpen dor sierljjke verlichting belastte, mag voorzeker dankbaar op zjjnon arbeid terugzien. Maar het schoone geheel werd verkregen door samenwerking en overeenstemming. Het muziekgezelschap „Apollo" en de zang vereeniging „Caecilia", beide in net opge tuigde verlichte vaartuigenlieten beurte lings een nummer hooren, hetgeen de aan gename stemming niet weinig verhoogde. Vervolgens had de Gymnastiek- en Soherm- vöreeniging „Adolph SpiesB" gezorgd, niet do minBte te zijn. Gezeten in een waarljjk schoon opgetuigd vaartuig, sierlyk verlicht en keurig gedrapeerd, werden de turnliede ren gezongendie een ruimen weerklank vonden onder het vrooljjke jubelende publiek. Voegt hierbij nog tol van kleinefraai verlichte vaartuigen die door elkander, van tijd tot tjjd in een zee van bengaalsch vuur heen en weder voeren, waarvan de weer kaatsing in het water in verband met do schoone illuminatie onuitsprekelijk schoon was, en een ieder zal erkennen dat nog nimmer in Schoonhoven zulk een schoone feestavond is bijgewoond. Het vuurwerk, af gestoken door den heer E. Jans, lokte als overal vele toeschouwers en werkte niet minder dankbaar mede tot het schoone ge heel terwjjl de bengaalsohe verlichting dóór de zorg der Feestcommissie op ver schillende plaatsen op ruime schaal tooge- past, aan de wandelaars een onvergetelijk schouwspel te genieten gaf. Eere den ontwerpers en uitvoerders, eere al degenen die zoo jjverig medewerkten om het avondfeest zoo lnisterrjjk mogelijk te doen Blagen. De illuminatie van wege de feest commissie was aangenomen door don hoer H. A. Van Baaren Jr. Behalve het behaalde suoces kunnen zjj verzekerd zyn van den dank van allen, die iets waarachtig schoons op prjjs stellon. Wjj zouden kunnen eindigen, ware het niet dat ons nog overbleef om ook de ingezetenen een woord van dank toe te brengen voor de schoone verlichtingen door hen ontstoken. Ook in de gemeente vooral de Havens, Lopiker- en Koestraat, was de illuminatie in overeenstemming met vele gas- en bloemversieringen bepaald zeer luisterryk. De bengaalsohe verlichting van den toren slaagde ook uitmuntend. Hulde iu de eerste plaats aan de leden ▼an den Raad met ons waardig hoofd der gemeente voor de wyze, waarop zjj gemeend hebben Schoonhoven foest te moeten doen vieren. Hulde aan de leden der vereeni- gingen, die geen moeite en kosten hebben ontzien Om door krachtige medewerking het feest te doen slagen, waarby in de oersto plaats wel mag gedacht worden aan het muziekgezelschap „Apollo", hetwelk, ondor zijn onvermooiden directeur, zich gedurende den geheelen dag beijverde om de feestelijke stemming te verhoogen, en aan de zangver- eenigiug „Caecilia", die zoo belangloos het avondfeest opluisterde. Hulde aan de feestcommissie en commissarissen, die zich den korten tyd hebben ten nutte gemaakt, om een zoo schoonen d.g te vormen, en ook niet vergeten hebben den kinderen oen feestdag te bezorgen, door hen te doen vermaken in oen schoone caroussel. Huldo vooral aan het algemeen voor den gedurende den gansohen dag heerschendeu vroolyken en ordelievenden geest I Wij sluiten dit verslag met de waarheid te bevestigen, dat door eensgezindheid, sa menwerking en harmonie in Schoonhoven op 13 Mei een feest is gevierd ter eere van onzen geëerbiedigden Koning, dat nog lang de aangenaamste herinneringen zal achter laten. Een groot aantal vreemdelingen bewoog zich den geheelen-dag en avond in de stad. De versohillende gelegenheden voor muziek en dansparty werden zeer druk bezooht en alles is in de beste orde afgeloopen. Doorde Feestcommissie werd namens Schoonhovens feestvierende inge zetenen, jl. Maandag oen telegram van ge- lukwensching aan Z M. den Koning ver zonden, hetwelk op de gewone wijze werd beantwoord. Door den Kerkeraad der Ned. Geref. Kerk alhier is op 13 Moi aan Z. M. den Koning een telegram van gelukwen- sohing met Zyn 40-jarige regoering aange boden, waarop het navolgend antwoord is ontvangen Kerkeraad Ned. Ger. Kerk Schoonhoven. De Koning betuigt Hoogstdeszelfs bijzon- deren dank. Adjudant van dienst, Van de Poll. De heer J. Lazonder, na afge legd examen onlangs benoemd tot surnu merair bij de posterijen, is ter verdero op leiding ten poBtkantore alhier werkzaam gesteld. ♦—Toen jl. Zaterdag de heer Lief- tinck in het hotel „Van Zessen" als spreker optrad, was het aantal belangstellenden en nieuwsgierigen, van allerlei politieke rich ting en uit versohillende gemeenten samen gekomen, buitengewoon groot. Ons bestek laat niot toe, de rede des sprekers in haar geheel op te nemen en wy aohten dit, na afloop der verkiezing in ons district, ook niet meer noodzakelyk; wy zullen ons dus bepalen tot een kort overzicht. De heer Lieftinck kwam in krachtige taal, zonder omwegen, uit voor zijne over tuiging, die lynrecht in strjjd is met de coalitie, welke, völgens spreker, niet als partijmaar als eene sooit van „kamerade- rie", do stembus beheorsoht en de politieke richting traoht te verplaatsen. Zelfs nu, by de verkiezing voor de Provinciale Staten, gold alleen de kreet„geen liberaal! en: „de Eerste Kamer moet om 1" Daaraan offerde men zelfs bekwame, hoogst verdienstelijke vertegenwoordigers op. Spreker betoogde dat dit in stryd was met do belangen der provinciën, met do belangen ook van het vaderland. Na uiteenzetting van het vele goede, dat juist door de liboralen in de laatste jaren was tot Btand gebracht, of beproefd om af te stuiten op den tegenstand der anti-libe ralen, bepleitte spreker het hooge belang ooner gezonde liberale staatkunde, ook in den Nederlaudiohen Staat. Vooral teekende de heer L. krachtig pro test tegen hetgeen Dr. Kuijper in do üepu- taton-vorgaderuig had gezegd betreffende he,t Kruis van Golgotha tegenover den „be drieglijken vryheidsboora". Spr. betoogde dat juist de godsdienst van Jezus het krach tigst pleit tegen Dr. Kuipor's uitspraak en waarschuwde met nadruk tegen alle poli tieke kunstonarjjen, waarby niet zelden valsche munt wordt geslagen. Spr. besloot ongevoer aldus: Wat ge doet, doet dat goed. 't Is den strjjd tegen of vóór den vooruitgang, 'tls te doen om 't beginsel van Golgotha, om 't hoogste men- scheiyk, 't Christelijk beginsel. Wy ont kennen niet dat wij klein, dat wy zwalc zjjn; maar dat we krachtig sulion meê- werken om den boom der vryheid in Ne derland te handhaven, dat hoop ik, dat verwacht ik van ul Een luid applaus wisselde telkens doze rode af, maar weergalmde vooral na dit op wekkend slot door de zaal. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gomaaktdoor den heer J. W. Valk, bestuurslid dor anti-revolutionaire kiesver- eeniging. Spreker dankte voor do „schoone rede", maar betuigde zjjn loedwozen dat de hoer L. wel wat scherp waB geweost tegen over onze R.-Katholieke landgenooten, die toch ook Nederlanders waren. Daarop liet Spr. volgen eene uiteenzetting van zyue politieke eu godsdienstige overtuiging, ook met hot oog op de aanstaande verkiezing. In de dupliek, die door den heer L. hierop gegeven werd, wekte hy jammer genoeg—- blykbaar het misnoegen van oenige it.-Katholieken. Dit gaf een oogonblik van spanning, dat gelukkig maar kort duurde en, na nog enkele opmerkingen van weerszij den, kon de heerL. besluiten, niet verzui mende nog als zy ne overtuiging uit te spreken: De dogmatiek moet uit - de godediemt in de politiekin elke wet, in elke overtuiging. Laat ons den stryd met oerlyke, blanko, zjj het dan soms scherpe wapenen, niet ontzien. By de Dinsdag gehouden ver kiezing voor drie loden van de Provinoiale Staten hebbon alhier 290 van de 340 kie zers van hun stemreoht gebruik gemaakt. Ter vervulling van de be-' staande vacature, is door het kiescollege der Herv. Gem. alhier het volgende drietal predikanten opgemaakt: Dss. G. P. Kruyff te Domburg, G. Spykerboer te Krimpen a/d IJsel, A. De Vink te Lopik, waaruit terstond beroepen is Ds. G. P. Kruyff te Domburg. Schoonhoven15 Mei. Boter: le qual. 45 ct., 2de qual. 40 ot. per half kilo, kaas f 18 4 20. Vette varkens 23 4 25 ct. Biggen f8 4 f 11. Aangev. 20 stuks. Vette kalveren 23 4 25 ot. Laramoren f8 4 f 13. Aangev. 170 stuks. Aardappelen f4,50. Eieren f2,60 per 100 stuks. Gouda, 16 Mei. Kaas le qual. f 194 21, 20 qual. f17 419, Noordhollandsche f22,— 4 26,—. Aangevoerd 56 partyen. Boterprys goeboter f 1,05 4 1,10, wei- boter f 0,85 4 0,95 per kilo. Goritichcui, 13 Mei. Ristarwe f7,50 4 7,60, roode dito f 6,80 4 7,00, witto dito f 7,50 4 7,75. Inl. rogge f 5,50 4 6,60, alles per heet Aangevoerd 347 runderen. Pryzen: zware kalfkoeien f 2004 240, kalfvaarzen f 120 4 200, melkkoeien f 130 4 220, vaarkoeien f 110 4 150, lj-jarige ossen f100 4 130. Rotterdam, 13 Mei. Tarwe. Vlaamsche, Zeeuwsohe, Flajck. en Overm. de beste f7,80 4 9,00, goede en mindere f 6,00 4 6,40. Rotterdam, 13 en 14 Mei. Aangev. 789 vette runderen, 1045 magere dito, 250 vette en graskalveren, 112 nuchtere kalveren, 110 schapen of lammeren, 372 varkens en 169 biggen. Pryzen: vette runderen le qual. 66 ct., 2e qual. 62 ct., 3e qual. 58 ct.; kalveren le qual. 102 ot., 2e qual. 80 ct.; sohapen le qual. 65 ot., 2e qual. 55 ot, alles per kilo; varkens le qual. 27 ct., 2e qual. 25 ot., 3de qual. 24 ot.; lioht soort 4 20 21 ot per half kilo. Ityegraven, 14 Mei. Op de weekmarkt werdheden aangevoerd: Kaas, 171 wagens, te zmen 9738 stuks, wegende 41018 kilo, prys le soort Goudschef 18,60 4 21,—, 2e sojrt f 16,00 4 17,50. 26 wagens Edammerkaas, prijs le soort f25,0 4 28,00, 2e soort f22,— 4 f24,50. Blijkens telegraphische be- riohtfl van den Gouverneur Generaal van Nedeilandsch-IndiÖdd. 7 en 9 dezer, is onze bezetting te Edi don 30. April jl. en en cbn 2. dezer slaags geweost met eene vyanjige bende, door welke zjj, werd aan- govalen. By die gelegenheid sneuvelde één nindere militair eu werden er zes ge wond Daar de gemeenschap van onze versteking met de reedo bedreigd werd zond de Gouverneur van Atjeh een half bataljon infanterie en eene sectie artillerie naar Edi. Deze troepen landden deu 6. dszer te Edi, en tastten by den op- marsoh naar onze versterking de vyande- lyke stelling naby den hoofdweg aan, waarby aan onze zyde zes mindere mili taire! gewond werden, terwyl de vyund ongeveer zestig dooden had. Otitrent de vyandelykheden in het land schap Edi, ter oostkust van Atjeh, is den 14. 4eser het volgeude telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch IndiJ by hot Departement van Koloniën ontvangen: „In Edi zyn op 8. dezer de troepen tegen den vyand opgerukt. Na hardnekkigen tegenstand werd de vyand geslagen met groot verlies zynerzijds, dat geschat wordt op honderd doodenonzer- zjjds gesneuveld de le luitenant der in fanterie J. J. A. Gaade en vier mjndere militairen; gewond zoventien mindere militairen." Zondag-nacht is de 'Oranje- Tl«g, die van don Uaagsohen toren uitstak, door personen, blykbaar socialisten, die den toren zyn weten binnen te dringen, ver wisseld voor eene roode vlag. Vóór 9 uur wapperde echter weder de Oranjevlag van den toren. De politie doet y verig onderzoek. In Duitschland hebben meer dan 70.000 werklieden den arbeid in de myn werken gestaakt. Waarsohynlyk ook al tengevolge daarvan zyn de steenkolen- pryzen alom stygende. In de Tielsoho cour. van Zaterdag gaven niet minder dan 14 handelaars in dit artikel kennis, dat de prys van het steenkolengruis door hen be paald is op tachtig oents per HL. Te Woerden iB eene party ge rookte elft, die voor een deel reeds ver kocht was, door den aanwezigen agent van politie afgekeurd en voor verbruik onge schikt verklaard. De laatste trein Arnhem- 's-Hage ondervond Woensdag-avond ruim een unr vertraging, doordien naby het sta tion Zevenhuizon een der wielbanden van de maohine sprong, waardoor deze tot stil stand werd gebracht. De trein, dio van Amsterdam kwam, nam de passagiers méde naar Den Haag. Maandag had op de rivier te Gorinohem, ter hoogte Yan de aanlegplaats van de veerstoomboot, eene aanvaring plaatB tusschen de Tielsche schroefstoomboot en een schip, to huis behoorende teNieuwor- kerk a/d IJsel, waardoor laatstgemeld vaar tuig nogal schade bekwam. Ongelukken hadden er niet by plaats. Mevrouw: Kaatje, is hot mor gen jou uitgaansdag? Kaatje: Noen mevrouw. Voor veertien dagen is Griet uitgeweest, verleden week was 't myn uitgaansdag, dus morgen is 't de uwe 1 Vervolg der Nieuwstijdingen. By Kon. besluit zyn o. a. be noemd tot ridders in de orde van den Ne- derlandsohen Leeuw Mr. 8. J. Van Geuns, officier van Justitie by de arrondissements-rechtbank te Utrecht. C. J Jl. Bottemaune, bisschop van Haarlem. J. Heykampaartsbisschop der oud-bis- sohoppelyke olerezie van Utrecht. L. Overmansecretaris van de Algemeene Synode der Nederlandscho hervormde kerk. H. Seret, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, bur gemeester dor gemeente Gouda. Dr. J. C. Matthes, hoogleeraar aan de gemeentelyke universiteit te Amsterdam. Dr. A. Kuyper, hoogleeraar aan de vrye universiteit te Amsterdam. A. Moens, inspecteur van het lager on- derwys. De generaal-majoor C. D. H. Schneider, inspecteur der artillerie- De generaal-majoor M. R. Timmerman inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht. J. Van der Vegt, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Zuid-Holland. B. B. W. Verweyde, inspecteur der poste ryen. Uitslag der verkiezing voor leden voor de Provinciale Staten in het Hoofd-kieedistnct Gouda: Uitgebracht 4029 stemmen. Van onwaarde 19. Geldige stemmen 4010. Volstrekte meer derheid 2006 stemmen. Uitgebracht op de hh. Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn 2126 stemmen. G. A. van Houweninge Gz. 2008 stemmen. R. Blok 2008 stemmen. P. Rupke 1922 stemmen. A. van der Straaten 1919 stemmen. A. J. Th. Hofman 1833. Zoodat gekozen zyn de aftredende leden de hh. Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, G. A. van Houweninge Gz. en R. Blok. Hoofdkieidietrict Gorinchem: Uitgebracht 2378 stemmen, blanco en onw. 15 stemmen, geldig 2363, volstrekte meerderheid 1182 stemmen. Uitgebracht op de aftredende leden de heeren 0. D. Grijns (anti-rev.) 1272, W. N. J. Vaq Slype (lib.) 1197 stemmen en op de heeren A. W. de Leeuw (anti-rev.) 1148 en A. D. Koppen Gib.) 1083 stemmen, zoodat de heeren Gryns en van Slype zyn herkozen. Hoofdkieidietrict Sliedrecht: Uitgebracht 2436 Btemmen, van on waarde 11. Gekozen de heeren: W. Goed hart (anti-rev.) met 1315, en A. Klein (anti-rev.) met 1299 st. De heer Van Haaften (lib.) bekwam er 1110, de heer Leis (lib.) 1082 st. Hoofdkieidietrict Ridderkerk Uitgebracht 1917 stemmen, van on waarde 10. Gekozen de heer: Mr. Bichon van IJselmonde (anti-rev.,) metllSl stem men. De heer Mr. J. D. A. Van Blom- mosteyn (lib.) verkreeg er 770. Hoofdkiesdistrict IJseletein: Uitgebracht 2079 stemmen. Gekozen de heeren: Jhr. J. J. Van Asoh van Wyk (anti-rêv., aftr. lid) met 1591Mr. A. G. Wolff (anti-rev.) met 1495 en O. M. Blan- kenheym (ultram., aftr. lid) met 1489 stemmon. Op den heer Jhr. Mr. W. H. De Beaufort (lib., uftr. lid) waren 603 stemmen uitgebracht. Het kantoor eener byzondere telegraafonderneming te Ammerstol zal op 18 dezer open zyn van 8 tot 10 uren voor- en van tot 1 tot 3 en 5 tot 6 uren nam. Door den Minister van Oorlog isten behoeve vun de garnizoensbakkery te Leeuwarden, gegund do levering van 82 HL. roode tarwe, aau H. De Gier, te Go rinohem, voor f6,48 de HL. van 77 K.G. - In de zitting van Dinsdag der Arr.-rechtbank te Rotterdam, stond o. a. terecht E. M. v. d. W, een 20-jarige dienstbode uit Gouda, die op den avond van 14 April met zekeren Alfonaar naar een theetuin g'ng. waar zij by het betalen van de ver tering zag dat hy nog meer geld in een groene beurs had. Eeu oogenblik lator was de beurs verdwenen en werd dit eerst door den benadeelde bij zyn thuiskomst bemerkt. Zy had zioh heden voor dit feit te verant woorden. De beklaagdo bekende de beurs met f 3,50 uit den jaszak van A. te hebben weggenomen. Eisch 3 maanden gevangenis. Mr. H. B. Van der Eist concludeerde ambts halve tot toepassing van een zaohtere straf als het O. M. eisohte. Te Utrecht slaagde voor het aanvullings-examen (apotheker) de heer C. J. Idenburg, van Haastrecht. ♦GOUDA, 16 Mei. Toon het gisteren avond bekend werd, dat do burgemeester herbenoemd was als lid dor Prov. Staten, werden byna overal do vlaggen uitgestoken en was het een gejuioh en gejubel, dat hooren en zien verging. Niet omdat de liberalen ge zegevierd haddendaar vroeg het volk niet naar, neen maar omdat hun burgemeester de overwinning had behaald. Zoodra het bekend was liep oen arm man zoo hard hy kon naar het huis van onzou burgemeester om hem het eerst de tyding te brengen. ZEAb. deed zelf open en meende dat de man het deed om een fooitje te verdienen en bood hem eene gift aan. Doch hy antwoordde: „Dank u burgemeester! ik ben genoeg be loond, nu gij herbenoemd zyt." Hoezeer steekt hierbij het gedrag af van den broodbakker W.J. Derckson, op de Hoog straat alhier. Dezo had Zondag niot gevlagd, maar haar Maandag uitgestoken en Dinsdag en Woensdag laten hangen, daar hy stellig overtuigd wob, dat zyne party de overwin- uing zou hehalen. Toen nu om half zeven bekend wérd, dat de burgemeester horkozen was, trokrhy zyne vlag in. Dit zag het volk en dadelyk oen oploop voor de deur. Geluk kig werd het huis door de politie beschermd. Toen men daar zijn wrevel niet kon koelen, verspreidde mon zich door de stad en wierp hier en daar, zondor aanzieu van partij, de glazen inwaar geen vlag uithing, hetzy men het niet wist, niet te huis was of om andere reden. Heden morgen is door of namens de leden van den gemeenteraad algemeen verzocht om de vlaggen in te trekken, ten einde zooveel mogelyk opstootjes te voorkomen. ♦BOLNES, 16 Mei. Heden-namiddag liep mot goed gevolg te .watervan de werf der heeren Gebrs. Pot, het lichtersohip, genaamd „Ernst Gerard", groot circa 325 last, ge bouwd voor rekening van den heer H. Kiip te Rotterdam. Onmiddellyk daarna is de kiel gelegd voor een dergeiyk schip. JAARSVELD, 13 Mei. De ichooljingd vierde heden 's Konings feest. Óp voorstel van den wethouder, den heer Van der Voort, was eene som tot dit doel uitgetrokken. LOPIKERKAPEL, 14 Mei. In sierlijke en kernaohtige taal herdacht Ds. Vink, van Lopik, Zondag-avond 's Konings veertig jarige regeering. Na een kort overzicht gegeven |o hebben van de helden uit het huis van Oranje, schetste spreker met be zielende woorden meer uitvoerig de jaren 1849—'89 eu maakte eene vergelijking tus- schen hot laatste der vorige en deze eeuw. Met de bede: „Bescherm o Godenz. en hot zingen van psalm 61 vers 5, werd de bijeenkomst gesloten. §MEERKERK, 17 Mei. Per Telegraaf. Volgens officiëel bericht bedroeg de aan voer op de heden alhier gehouden kaas markt 40 wagens. De prys was f17 4 f20. NIEUWPOORT, 17 Mei. Onze predikant, Ds. C. Hartwigsenheeft voor het beroep naar Veen bedankt. ♦OUDEWATER, 16 Mei. Dank het gun stig onthaal dat de finanoiëele commissie voor eene feestelyke herdenking van de 40-jarige regeering van ZM. onzen Ko ning bjj de ingezetenen heeft mogen onder vinden en de bijdrage uit de gemeentekas ad f150, is heden (Donderdag) onder be gunstiging van schoon weder, op waardige wijze feeBt kunnen worden gevierd, naar het volgende programma: 1. inleiding feest door het luiden der klokken van den stads toren en dien der R. C. Kerk. 2. toespraak der onderwyzers aan de schoolgaande kin deren; 8. optooht der schoolkinderen (be halve die der sohool met den By bel), waaraan zich voegden de in do gemeente aanwezige oorporatiën, gedeeltelijk te voet en te paard of per rytuig; 4. bespeling van het carillon 5. gezellige byeonkomst van de feestvieren den in den buitentuin „Rozenburg", waarin als feestredenaar is opgetreden de heer H. Van Aelst; 6. openbare muziekuitvoeringen op deMarktj 7. herhaling van den optocht der verschillende oorporatiën, te voet ofper rijtuig, 's avonds bij fakkellicht; 8. verlichting van de beide torenB on illuminatie van bruggen en straten. Hierbij kan gevoegd worden, dat bijna aan geen huis vlag of oranje ont breekt en ook ieders borst of hoed daar mede is versierd. De gehouden optooht was zeer goed georganiseerd, een flink muziek corps deed daarby dienst (ook voor no. 6. gebruikt), do beminnaars van goede muziek hebben bepaald kunnen genieten. De by- eenkomst in Rozenburg waB eene zeer ge zellige en van veel geestdrift getuigende, waartoe niet weinig bydroeg de alleszins loflelyke wyze, waarop de geachte feestre denaar aan de daartoe door de feestcom missie gedane uitnoodiging heeft willen vol doen. Staande dezo bjjeonkomst werd be sloten Z. M. namens hot feestvierende Oudewater per draad geluk te wenschen. De aanstalten voor illuminatie aan par ticuliere gebouwen zyn mede talrjjk. Dat de feestcommissie ook de armen niet heeft willen vergeten, zal Donderdag 23 dezer blyken tegen den avond van dien dag is n.l. uitgeschreven den slot-feestavond te ver vullen door verschillende corporatiën, n.l. rederijkerskamer „Borger", zangvereeniging „Caecilia", „Oudewater's Mannenkoor", too- neelvereeni^ing „Onderling Genoegen" en turn-vereemging „Brinio", waarvan de op brengst zal strekken ten voordeele der al gemeene armen (aan belangstelling in deze zal het niet ontbreken). ♦OUDEWATER, 17 Mei. De illumina tie, gisteren-avond, is uitmuntend geslaagd^ hèt weder hield zioh ten eindo toe byzon- der goed. Nog dient gemeld, dat de schoolkinderen, na afloop van den optocht, ruimschoots zyn onthaald geworden, waarvoor zy zich ver- eenigden in het oude sohoollokaal. Eene talryke jongedamesschaar verleende hierby hare medewerking. De Dordrechtsohe poffertjes-, wafel- en ververschingskraamvan den Heer Uiter- wijk, was voor deze gelegenheid overgekomen. ♦RIDDERKERK, 15 Mei. Alhier is 's Konings 40-jarig regeerings-jubilé op zoor opgewekte wyze herdacht en hebben onze ingezetenen een feest gevierd, dat nog zeer lang in aangename herinnering zal blyven. Beloofde het programma van het feest ons veelde uitkomst heeft de verwachting verre overtroffen. Tegen 12 uur opende een flink bezet horenorkest van den heer Ooy- kaas van Rotterdam met eenige vaderland- sohe liederen het feest, waarop eenige oogen- blikken daarna de volksspelen een aanvang namen. Mastklimmen, watersteken, wedren enz. wisselden elkaar tot 5 uur in de aan genaamste verscheidenheid af. Schoone pryzen vielen den deelnemers ten deel; van 8—10 uur was het volksconcert op het „groentje", dat geheel 4 giorno verlicht was; terwyl potten Bengaalsch vuur het effeot verhoogden. Een schitterend vuurwerk, het- geon den vervaardiger, den heer A. Gall van Rotterdam, alle eer aandeed, besloot het feest. Dat onder dit alles de draai molen en de poffertjeskraam niet vergeten werden, behoeft geene vermelding. Den geheelen dag heerschte de aangenaamste stemming, die door geen enkelen wanklank werd gestoord. Een woord van lof komt voorzeker toe aan de feestcommissie, die hare taak zoo breed heeft opgevat en met zooveel succes heeft beëindigd. Visscherij-Berichten. AMMERSTOL, 17 Mei. Van ZaterdSg 11 tot en met Vrydag 17 Mei zyn alhier ter markt verkocht: 61 zalmen, wegende van 7—33 halve kilo's; prijs per j kilo van f 1,20 tot f 1,30. 844 elften, prijs per stuk van f0,45 tot fl,00. Op de zalmzegenvisscherij „Het Ker- konrak" zyn van Maandag 6 tot en met Za terdag 11 dezer gevangen 32 zalmen. KRALINGEN, 17 Mei. In de afgeloopen week werden alhier aan de markt aangevoerd 1156 zalmen en 5105 elften; zalm gold f 1,10 4 f 1,35 per 5 ons, elft f 0,55 4 f0,90 per stuk. Burgerlijke Stand. Gem. Sohoonhoven. Van 10 tot 17 Mei 1889. Geboren: Teunis, ouders L. Kapoen en J. Yan Os. Margaretha Johanna Maria, ouders G. W. Rooda en A. M. E. Burg. Krijn Hendrik Fraogois, ouders H. Hamo- link en 0. A. De Koster. Mariaouders R. Yan Baren en B. Kuik. Gerrit Jo hannes, ouders J. Dazler en W. Smitskamp. Ondertrouwd: J. Pruyt en M. Van der Veer. L. M. Hegmans en M. Snel. C. Gyzen en II. Stomps. Getrouwd: H.Van Vliet en C.L. Koppenol. Overleden: H. Copier, oud 3 maanden. Ondertrouwd: LEONARD AGATHUS CORNELIS TIMMERMAN JOHANNA SCHIPPERS. Ameide, 9 Mej im Werkendam, Receptie: Ameide, 19 Mei 1889. Voorspoedig bevallen van een Hinken Jongen MARIE VAN DER STOK REIM ERIN GER. Nienwpoort, 10 Mei 1889. Heden overleed, na een langdurig lyden, zacht en kalmin den ouderdom van ruim 90 jaren, onze waarde Vader en Behuwd- vader, de Heer A. BAKKER, rustend Hoofdonderwyzer te Polsbroek. Uit naam der Kinderen A. BAKKER Az. Haastrecht, 6 Mei 1889. Heden overleed, in den ouderdom van 22 jaren en 4 maanden, onze innig ge- liofde Echtgenoote en Doohter SARA ADRIANA SMIT. Uit aller naam W. BEUKERS. W. SMIT. Haastreoht, 16 Mei 1889. Voor de vele blyken van belangstelling, zoo van hier ah elders ondervonden by gelegenheid onzer 40-jarige Echtvereeni- ging, betuigen wy onzen harteljjken dank. W..KOOI. M. KOOI-BAKKER. Bergambacht, 17 Mei 1889. By deze betuigen wy onzen hartelijkon dank voor de vele blyken van belangstel ling, bjj ons 25-jarig Huwelijksfeest onder vonden. F. L. F. Dl Dl ER. M. DIDIER - DEN OUDEN. Sohoonhoven, 18 Mei 1889. De Commissie voor de feestviering op 13 Mei j.l. betuigt haren oprechten dank aan alle Corporatiën en personen, die, op welke wjjze dan ook, hebben medege werkt tot het vieren van een Koningsfeest, dat voor Schoonhoven steeds tot de geluk kigste herinneringen zal blijven behooren. Namens do Feestcommissie, L. AKKERHUIJS JEz., Voorz. H. G. GEELHOED, Secretaris. De COMMISSIE voor de Feestviering op 18 Mei j.l. bericht, dat alle rekenin gen, op dat feest betrekking hebbende, vóór of op Zaterdag 25 dezer moeten ingelevord worden bij den Penningmeester der Commissie, den Heer C. B. VAN BAAREN. Do rekening eu verantwoor ding £al voor belangstellenden ter visie liggen op Woensdag 29 Mei, 's mid dags van 12 tot 2 uren, in het Hotel „VAN ZESSEN". DE FEESTCOMMISSIE. der Nederd. Ser. Kerk (doleerende). Zondag 19 Mei. Voormiddag. 9j aar: U«. GRUHTKÏ te 's Gravenhage. 'sAvonds 6 uur: Ds. GRUNTKE. A. BOUT ER, Mr. Metselaar e^^^ te Schoonhoven, is VERHUISD naar de Bij Brieven van Meerderjarig- verklaring, door den Hoogen Raad der Nederlanden verleend den 18. April 1889, goedgekeurd bij Koninkljjk Besluit Yan des 29. April 1889, No. 34, zjjn aan gedomicilieerd te Groot-Ammersgegeven al de rechten bij de Wet aau meerderjari gen toegekend, behoudens de bepaling van art. 478 van het Burgerljjk Wetboek. JAN VAN DEK JAST, Procureur bjj den Hoogen Raad. Zydie iets te vorderen hebben van - of verschuldigd zjjn aan - of papieren of andere acten onder hunne be rusting hebben, behoorende tot de nala tenschap van Mejuffrouw BARBARA VAN DER GRAAF, Wednwe ARIE SLlK'OER- LAND, in leven zonder beroep, gewoond hebbende te Lekkerkerk, en aldaar over- leden den 30. April 1889, wordeh ver zocht daarvan vóór deu 1. Juni 1889 opgave, betaling of afgifte te doen ten kantore van den Notaris A. J. DE MOOIJ te lekkerkerk. Een enkelen steen aan het gebouw, Hebt gy weêr aangebraoht, Aan het gebouw, dat dienen kan Tot eer van 't nageslaoht. Aannemers, Koopliên, wie gy zjjt, Ik breng U myne hulde, Dat, gij op Dinsdag 14 Mei Zoo trouw uw plicht vervulde. Het oog op God, als liberaal Dan zullen wjj niet falen Eu zingt op 't feest van Zaterdag: Hoezee!!! de Liberalen. Ammerstol, 18 Mei 1889. N I K 0. Remontoir Nikkelf f 6,30. Zilver Z. - 10,50. Goud - 22,50. - (Dames) - 15,75. Wekkors- 3,00. Klokken met slag - 3,25. Regulateurs, 14-daag loopend en slagwerk, zeer fijne kasten - 15,00. MflT" Voorhanden alle fijne merken GOUDEN HORLOGES. KAASRÓERDERS THERMOMETERS KAA8WICHTEN etc., voorhanden bjj Firma VAN HELDEN. Schoonhoven, Ilaven. Markt bij de Hoogstraat, GOUDA. AGENT der van N. TETTERODE, Amsterdam. Pryzen volgens prijscourant der fabriek. IU\J op helder wit cartou in Etuiworden geleverd voor f 1,00 (naar buiten, tegen inzending van het be drag, voor f 1,10) door de Boekhandelaars S. W. N. VAN NOOTEN te Sohoonhoven. Een algemeen als goed erkond middel tegen heest en verkoudheid zjjn de oplossende en verzachtende van KRAEPEL1EN HOLM, Apo thekers, Zeist. Verkrygbaar iu fleschjes 4 20 Cent by Apothekers en Drogistou. aanvang 's morgens 9 nar, bestaande i.i: Mastklimmen en andere Volksspelen, De Ondergeteekende is voor Feestelijke gelegenheden steeds rnim voorzien van Kettingen, Hangers etp. LAMPIONSBENGAALSCH VUUR VUURWERK, KRUIT enz. en.. Firm. VAN HELDEN. Schoonhoven, Haven. 3 EL LANQ, 1 GULDEN. ISAAC KEISER, LopikerstraatSehoonhovea. •nezfijd ojjfiytq 'BnizoiJiaoA i«vn 9JOOB jofoojfl j'zzqflfii^JOA ^oq ««JPH ER WORDEN GEVRAAGD, 1^^" zoo .poedig mogelyk, buiten kost en inwoning, by P. BAKKER te Groot-Ammers. De Notarissen N. F. CAM BIER VAN NOOTEN te Lopik en D. lTO— ROBBEMOND te Harme ien zullen op Donderdag 13 Juni 1889, v.m. 11 nro, ten huize ran A. KARS te Lopik, aan den Uitweg, krachtens art. 1223 B. W., publiek verkoopeu: met afzonderlyk verhuurd VOORHUIS, waarin Herberg met vergunning, benevens diverse pereeelen BOOMGAARD- en WEILAND, onder naby den Uitweg, ter grootte van ruim 2 HECTAREN, 12 AREtf. waarvan een ingerioht tot 2 WONINGEN, met daarby behoorende pereeelen BOUW- en TUINLAND, WEG en WATER,naast het vorige j ingerioht tot 6 WONINGEN, genaamd „Het Hoogo Huis", met ERF en BOUW LAND, onder Jaarsveld, tusschen Grave. Deze Onroerende Goederen, behoorende aan ANTHONIE VAN DER LINDEN te Jaarsveld, zullen worden geveild in pproeelen, zooals in de biljetten uitvoerig ia om schreven. Te aanvaarden met gestanddoening der aan de pereeelen verbonden huur, by de betaling der kooppenningen 1 Augustus 1889. Nadere informatiën ten kantore van voor noemde Notarissen. van ten Herberge 't Fortuinten overstaan van Notaris BODDE te Meerkerk, op WOENSDAG 5 JUNI 1889, 's namiddags ten 5 ure. Informatiën bjj de Heeren BODDE voor noemd en DE KLEIJN te Ameide. Het BESTUUR van het Waterschap den Hoogen-Boezem achter Haastrecht zal op 1 Dinsdag 28 Mei aanstaande, des avonds ten 6 are, in het RAADHUIS te publiek verpachten: Het GRASGEWAS van de kaden en van den Zijdeweg. Verkoopen: Eenige stuiken BRANDHOUT, staande nabij den peilmolen. Aanbesteden: Het SCHOONMAKEN van de Vlist, in pereeelen. heeft eene mime keuze EN VELE SOORTEN PANTOFFELS VAN AF f 1,00. Groote sorteering KINDERWERK. Op nieuw ontvangen DAMES-RIJGSCHOENEN. Net, sterk en lage prijzen. tss* Ook voorhanden bij C. EIJKELENBOOM te Groot-Ammers. MAGAZIJN VAN is ruim gesorteerd in alle Huishoudelijke Artikelen, Wasch- en Kook- fornuizeu. Ledikanten, Wiegen, Duitsche en Engelsche Kinderwagens. Vlechtwerk, Zink, Asphaltdakpapier. Engelsche en gewone Aardenbuizen, Terra-Cotta en andere Bouw- artikelen. De Ondergeteekende, daartoe van versohillende zjjden aangezocht, is voornemens te Ameide eene op te riohten, indien daarvoor zich genoeg zaam leerlingen aanmelden. Ouders of voogden, die hnnne kinderen of pupillen hiervan wenBohen te doen ge- braik maken, worden verzooht zich vóór 1 Juni a. e. aan te melden. De oonditiën liggen voor een ieder ter inzage. M. VAN B0NZEL, Muziekonderwijzer, Ameide. INZETTEN GRATIS. zterke constructie eu aangenaaid van toon. Te bevragen, onder motto Piano, aan het Bureau van dit Blad. Do Ondergeteekende, fabrikant van KAAS STREMSEL, heeft de eer hierbjj kennis te geven dat hy tot eenig verkooper van zyn bovengenoemd artikel voor LOPIK en JAAHSVELD heef! aangesteld Botterdam, 8 Mei 1889. W. H. VAN HASSELT. afkomstig uit eene der beste Fabrieken. Te bevragen by L. BH EE VELD, Mr. Zadelmaker, Firma VAN OORDT, die zioh by voort during aanbeveelt voor het leveren van alle soorten van TUIGENhet maken van MATRASSEN, het bekleeden van RIJTUIGEN, CANAPE'S, STOELEN enz. VOORHANDEN EENE RUIMÉ SORTEERING BREUKBANDEN, .HAND- en REISKOFFERS en alles wat tot het vak behoort. Oosthaven, A 316, Schoonhoven. GROBNMERK.

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 2