1889. N°. 1041. Zaterdag 25 Mei. ood- en Beschuitbakker, goed met paard en wagen kan omgaan, dres, met franco brieven', letter X, eau Sohoonh. Courant. Goedewaagen Zonin. GOUDA, ELKINRICBTING EB BOEREBKBECHT. [alfwas-Schiidersknechl gen slaks Nolenslammen rriD koop, I AARDAPPELEN Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. D. DE JONG, "Vóórharen, Schoonhoven. van C. VAN ELK, aan de Veerpoort alhier. Brandassurantie. BINNENLAND. Réclame. BurTOHMTrin Overcleht. Dienstbode. t. by gelegenheid wel nomn coïïraïït. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgaven. 25 h Buffalo- tien, irbij o e. ;o n, wegens om- srstond in dienst ■p* Er biedt zich aan standigheden, om ter reden, een nieri l°ë 'gericht in happy geen bestaat. Z.-Holland, is aldaar geacht de heer P. i van 1 BEURSBERICHTEN. pC. 17 Mei. - 7ÏX 724 72 67 103 93 102H 102} 101} 101H 100 93} 100 90} 72 67 98J 104 1291 106 101} 100} 15}} U* 95} 61 122} 1024 99 101} 1021 113 1051 87» AR KT, naast „DE WAA(>", ontrekken gelden op Effecten voo|: agen onder 1000 h 4 °/0 ’s j*rs; daarboven tot den prolongrtie- •s, volgens Amsterdamsche beurstior- rden; flesten zich mot het koopen en ver ten van EFFECTEN, tegen eenpro- van: '8 °/0 voor fondsen boven de 30 *L .6 ®/a onder 30 isselen COUPONS boven de Amiier* sche baursnoteering. SCHOONHOVENSOHE i groot glas onvervalschte Melk voor 5 Cents. ACHTPLAATS voor STOOMBOOTEN, rvoor men in tjjds wordt gewaarschuwd, ok veracbe Boter, Kaas en Eieren te >men. Zjj, die te Lekkerkerk of ia da omliggende gemeenten tegen zeer ige, vaste jaarpremiënverzekeringen schen te sluiten, wenden zich tot J. DE IG Jr. te Lekkerkerk, vertegenwoordi- voor Lekkerkerk en Omstreken van da gsrhe Assurantie Cle.opgei iar 1805, by welke Maatschap] dichting tot wederopbouw L™. Hetzelfde kan opgemerkt worden op elk ander gebied van menschelyken arbeid. Voor zooverre we nipt uitsluitend winstbejag tot doelwit hebben, een zeer begrypelyke drangreden met het oog op de stoffelijke behoeften des levens, maar ook aan ons werk een hoogere beteekenis willen toege kend zien, behoorden we ons voornamelijk te doen leiden door de begeerte, nuttig te zyn. Niet ieder is in de gelegenheid, aan de bevordering van een groot en algemeen belang een krachtigen stoot te geven,— maar de meesten onzer zullen toch wel het een of ander kunnen doen, ten dienste van anderen, zonder dat daaruit voor hen recht- streeksch loon voortvloeit. Wyden zy daar aan een deel hunner krachten, uitsluitend met het vooruitzicht om van zich te doen spreken, om naam te maken, dan staan zy in elk geval zedelyk lager dan de man die Deze Courant wordt des Zaterdag-morgons uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drio maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bij Zs. Ms. besluit is benoemd tot kantonrechter te Ridderkerk Mr. E. Van Popta, thans griffier bij het kantongerecht te Gorinchem. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Njjmegen (vacature Reuther), werden uit gebracht 1513 stemmen. Gekozen is de heer F. Th. J. H. Dobbelman (katholiek) met 1157 stemmen. Op den heer J. De Koning (liberaal) wer den 345 stemmen uitgebraoht. De le luit. W. Vosmaer wordt met 1 Oct. ontheven van de betrekking van leeraar aan den artillerieoursus te Delft. Tot voorzitter van den polder Weiland en de Bree, onder Bodegraven en i «RNmewd. heer W. Kok ön tot be.tour.lid 4. hMr P Vorduya. Ged. Staten van Zuiu-uuiiand hebben ongegrond verklaard het bezwaar, ingediond door J. Lensen te Schoonhoven tegen de uitspraak van den militieraad in het 3e militiedistrict dezer provincie, waarby hij tot den dienst voor de nationale militie is aangewezen; en niet-ontvankelyk ver klaard het bezwaar, ingediend door P. Kalk- mam Pi. te Capelie a/d Usel, tegen de uitspraak van den militieraad in het 3de militiedistrict dezer provincie, waarby zyn zoon Willem tot den dienst voor de natio nale militie is aangewezen, Op Vrijdag 17 Mei werd door Dykgraafen Hoogheemraden van de Krim- penerwaard te Berg-Ambacht uanbesteed a. Het jaarlyksoh herstellen der djjkeu enz. Aannemers werdenonder Berg-Am bacht le perc. C. Zaanen Hz. Jr. te Am- merstol, f 1502e p. dezelfde, f930; 3e p. dezelfde f170; onder Lekkerkerk, le p. H. De Man te Berg-Ambacht r f 700; 2e p. H, DeJongPz. te Ammerstol, f1050; 3e p. P. Zaanen Hz. te Ammerstol, f280; onder Krimpen a/d Lek, W. Viseer te Berg- Ambacht, f 1250onder Krimpen u/d IJsel, J. Trouwborst te Ouderkerk a/d IJsel, f 690 onder Ouderkerk a/d IJsel, le p. W. ’t Hoen te Alblasserdam, f 32402e p. P. Zaanen Hz. voornoemd, f2000; 3e p. H. De Man voorn., f 4500onder Gouderak en HaastrechtP. Zaanen Hz. voorn., f1960. Totaal f16920. b. De levering van grint, le p. C. De Jong Az. te Berg'Ambachtf410; 2e p. D. Rehorst te Ouderkerk a/d IJsel, f390; 3e p. dezelfde f 4954e p. J. Speksnijder te Ouderkerk a/d IJsel, f390; 5ep. J. Gou- driaan te Gouderak, f 3256e p. D. Rehorst voorn., f615; 7e p. P. Visser te Streefkerk, f300; 8op. J. Breed veld te Nieuw-Lekker- land, f 5459e p. H. Den Breoje te Hardings veld f 15010e p. J. Speksnijder voorn., f320liep. P. Den Breeje te Hardingsveld, f950; 12e p. D. Rehorst voorn., f600. To taal f5490. c. Het gewoon onderhoud der dykskrui- nen, der wegen enz. voor 4 jaren. Aanne mers werden le p. P. De Vos te Berg-Am- baoht, f 350; 2e p. E. Mudde te Lekkerkerk, f330; 3e p. J. Gouwens te Krimpen a/d Lek, f480; 4e p. C. Zaanen Hz. Jr. te Ammerstol; f550; 5e p, A, De Jong te Gouderak, f350; 6e p. J. v. Vliet teLopik, f 690; 7e p. H. Mak te Berg-Ambacht, f700; 8e p. T. v. Dam te Vlist, f930; 9e p. J. Verkerk Hz. te Am- merstol, f 50010e p. H. Mak voorn., f 520 Hop. W, Zaanen te Berg-Ambaoht, f400; 12e p. P. Room te Ouderkerk a/d IJsel, f 590; 13e p. T. Mudde te Lekkerkerk, f560; 14e p. G. Boer te Berg-Ambacht, f360; 15e p. T. Mudde vooru., f 570. Totaal f 7680 (par jaar). d. De levering van 500 ijzeren dykpinnen. Aannemer A. Barneveld te Linschoten f245. e. Het vierjarig onderhoud der dyksma- gazjjnen, peilschaalkasten enz. Aannemer A. J. Stuurman te Ammerstol, f 140 per jaar. Ten behoeve der garnizoens- bakkery had Dinsdag te Ny mogen de aan besteding plaats van 100 HL. roode en 300 HL. witte tarwe. De laagste inschrijver was de heer M. De Gier te Gorinchem, voor de roode tarwe ad f 6,44 en voor de witte ad. f8,72 per HL., van 77 kilo. De begeerte, van zich te doen spreken, is too o«d als de wereld, ten minste, als haar geschiedenis. De Egyptische Pharao’s lieten door een leger van slaven de pyramiden bouwen, niet slechts om aan hun stoffelijk overschot een passende rustplaats te bezor gen, maar bovenal om hun naam voor verge telheid te bewaren. Hadden zy kunnen voor zien, hoe men zeker aantal eeuwen later met hun zorgvuldig ingepakte, met kunstige en uitvoerige opschriften versierde lijken zou worden gesoldin het gunstigste geval komen zij in een museum terecht, maar ’t gebeurt ook, dat rondzwervende Arabieren er hun potje mee opstoken! wellicht zou den zij zich die moeite hebben gespaard. Over het algemeen hebben de bouwwerken der grijze oudheid dikwyls hun ontstaan te danken gehad aan de ijdelheid van een des poot. Nebucadnesar byvoorbeeld stellen we ons voor, van een der hoogste punten van zyn paleis de blikken uitstrekkende over den omtrek, met den uitroepZiedaar het Babel, dat ik gebouwd heb. Men zal evenwel moeten erkennen, dat soortgelyke reclamemiddelen ontzag verdie nen, omdat zy een grootsch karakter ver- toonen; de genoemde voorbeelden steken gunstig af bij de handelwyze van zoovelen, die om naam te maken misdaden of gewel denarijen pleegden. Herostratus, die den tempel van Diana te Ephesus in brand stak, alleen opdat het nageslacht hem niet zou vergeten, een doel dat hy volkomen heeft bereikt, was volstrekt niet berispelyker dan de veroveraarswier eenig streven was hun roem tot de uiterste einden der aarde uit te breiden. Wat is, wèl beschouwd, roem eigenlyk anders dan réclame voör zyn persoon? Er schynt zekere betoovering in te liggen, zyn naam te hooren uitspreken op een toon, die aan bewondering doet denken; ja, zelfs vindt men er iets aangenaams inbenyd te worden. Dienzelfden naam gedrukt te zien, te midden van de vele die in eennuinmer van een dagblad voorkomen; is ook al iets dat op hoogen prys gesteld wordt, al weet men vooruit, dat die soort van vermaardheid zich over geen langer tijdsverloop dan een enke len dag uitstrekt. De mensen is nu eenmaal een ijdel schepsel, die aan den eeredienst van) zyn persoontje een afgodischen ijver wydt. De Romeinsche Keizers richtten voor zichzelf altaren op, voor welke de slaafsche onderdanen wierook moesten brandenhoe belachelijk wy dit thans ook vindenlaat ons erkennen, dat het niets meer was dan een overdreven openbaring van een echt menschelyken hartstocht, al is het niet juist de mooiste. Diezelfde hartstocht is de dryfveer geweest tot groote inspanning van lichaams- en geesteskrachten, die de bescha ving den vooruitgang ten goede is gekomen hy beeft kunstenaars bezield tot het ontwer pen en uitvoeren van onsterfelijke scheppin gen, dapperen krijgslieden het doodsgevaar doen trotseeren, moedigen mannen de rust aan den huiselyken haard doen prysgeven, om in onbekende gewesten de moeielykhe- den van een moorddadig klimaat en den tegenstand van een vyandige bevolking het hoofd te bieden, ten einde de kennis van den aardbol uit te breiden en den handel nieuwe wegen te openen. En toch"kunnen wy wel onverdeelden lof uitspreken voor het streven van hen die uitsluitend door roemzucht worden ge leid, en voor wier handelingen geen hooger, geen edeler drijfkracht bestond De kunste naar, die geen ander doel voor oogen heeft, loopt gevaar te offeren aan den heerschenden smaak, al is die niet in overeenstemming met reine opvattingen van schoonheid en harmo nie; zyn naam moge, by welslagen, op veler lippen zweven, maar per slot van rekening zal toch blyken, dat hy aan valsche góden heeft geofferd. De echte priester in den tempel der kunst vraagt niet in de eerste plaats naarden by val der menigtehet voorwerp zyner vereering is hem te heilig dan dat hij van dien tempel een kermistent zou maken, en al gaan zyn tydgenooten fijn werken met een bekrompen minachting voorbjjhet dwingt hem niet van richting te verandereii en het vuur te dooven, dat hy met zorgzame hand dag en nacht bran dende hield. Hetzelfde kan opgemerkt worden verricht wat zyn hand vindt om te doen, enkel en alleen omdat hy voelt dat het zyn plicht is, ook voör anderen té’leven. Wanneer wy het woord «réclame” bezi gen, dan denken wy niet hoofdzakelyk, zelfs niet in de eerste plaats, aan de voorbijgaande glorie, die de ijdelheid als een begeerlijk lokaas najaagt, maar aan een maatschap pelijk verschijnsel, dat zich vooral in onze dagen met toenemende kracht vertoont. Er is een spreekwoord, dat voor goe len wyn versiering met kransen overbodig ver klaart. Dat spreekwoord is oud, maar het schynt ook verouderd te zynzoo niet, dan zou men byna moeten zeggen dat er geen wyn van eenigszins dragelyke hoedanigheid meer wast. De Zweedsche Koning Karel XII zei dat er maar één muziekinstrument was dat hem kon behagen, namelyk de trom; onze tyd legt een byzondere voorliefde aan den dag voor den grooten, alias Turksche trom. Een bepaald nadeel van de sterke concurrentie, tegen welke we moeten op roeien is, dat we met de traditiën van be scheidenheid hebben gebroken; elk meent niet slechts, dat zyn uil een valk is, neen, zonder eenig bezwaar hangt men Minerva's leelyken vogel een étiquet om den hals, dat hem in het oog der menigte tot den rang van den edelen luohtbewoner moet verheffen. Openbare aankondigingen van al les en nog wat vloeien over v,an bluf; de onmogeiykste en kostbaarste middelen wor den aangewend om de aandacht te trekken en de overtuiging te vestigen dat men ner gens beter terecht kan, en een blinde dwaas zou zyn als men elders ter markt ging. De menschen spraken vroeger van «eenvoudig en degelyk’de vrees is misschien niet on gegrond, dat met het verdwynen van den eenvoud ook die andere eigenschap zoek geraakt is. De winkelier, die niet achter groote spiegelruiten onder steike gasver lichting etaleert, heeft alle ka»» dat men zyn deur voorbij gaat, al munt zyn koop waar ook uit door geschikte pryzen en so- liede hoedanigheid; hy moet wel offeren aan den heerschenden smaak. Hoogdravende opschriften, overal aangebracht, tot verve lens toe herhaald, moeten de aandacht trek ken ten einde koopers te lokken; wie niet daaraan meedoet, loopt gevaar zyn eigen eenige klant te worden. Onze eeuw is lij dende aan een soort van krankheid, die men «uitstallery” zou kunnen noemenmen pakt uit met alles, men leeft bij vertoon, en legt aan het uiterlyk alles ten koste. Het valt moeielyk, niet met den stroom mede te gaanen wanneer wy de aandacht vestigen op het besproken verschynsel, dan is het niet om voor te stellen een vereeni- ging te vormen tot bestryding van de réclame. Daarby komt nog de vertroostende gedachte dat alle dingen hun lichtzyde hebben, de eene industrie doet de andere bloeien, en als we plotseling terugkeerden tot eenvou diger manieren, dan zou er door velen vrjj wat minder verdiend worden dan thans. Wie voor zyn eigen voordeel de trom laat roeren, moet natuurlyk den tamboer beta len, en deze trekt er dan weer een voor deeltje uit. Alles wel béschouwd, zyn het toch de afnemers, die de kosten dragen. Ja, dat laatste is nu niet bepaald de gunstige zyde van het réclame-stelselde kunstmatige vermaardheid, dooreen of ander artikel van gebruik verkregen, komt op onzen eigen zak neer. De hedendaagsche handelaar heeft een groot bedrijfskapitaal noodig om zich in te richten en zyn zaak gaande te houden, de rente van dat kapitaal betalen de verbruikers. Zij zyn het, die het orkest der groote-trom-slagers bekostigen en de muzikanten doen bestaan. Is het te verwachten dat wy, dit over wegende ons voortaan zullen afwenden van hen die zich aan het bezigen van réclame- middelen te buiten gaan? Vermoedelyk niet. Het zit nu eenmaal in onze zedenen dat gaat er zoo spoedig niet uit. Maar wel mogen wy de vraag stellen of het verstandig is, altyd aan bombarie en humbug het oor te leenen. Wat zichzelf aanmeldt als het beroemdste, is daarom niet steeds het voortreffelijkste. We moeten meer uit eigen oogen leeren zienen ook onze aandacht geven aan wat zich meer bescheiden op den achtergrond houdtdat is niet alleen plicht ten aanzien van de dingen des dazelykschen levens, maar in elk opzicht. We kyken te veel naar de lange messen die de beoefenaars der keuken-prak- tyk zich aangorden, en beoordeelen daarnaar hun kookseldat is geen goede méthode want met haar werken wy een kwaad in de handalthans we doen onrecht aan we zenlijke verdienste. Er zynom op de meer algemeene strek king van onze beschouwingen terug te ko mener zyn bloemen die in het verborgen bloeien en geuren, er zyn andere die door schitterende kleuren terstond de opmerk zaamheid trekken. De eerste opsporen, haar edele hoedanigheden in hellicht doen treden, geeft niet slechts een eigenaardig genot, maar is tevens een maatschappelijke plicht, aan welks vervulling we by gelegenheid wel eens mogen denken. 1866 èf 1000. 5 - 1872. 5 1873. 5 - 1860 100 p. st. 4} Obl.Niool.8pw. 1867/69. 4 --- :1‘ 4 4 4 5 4 o 1872 5 Pandbrieven. 100 Z R. 5 Ital. Spoorweg Oblig. 8 luss. Spw. 5pC. aandeel. Spw.Chark-Azowpd.sLlOO. 5 :o Jelez Griasi5 x) Jelez—Orel. 5 ;o Kursk—Oharkow. 5 i Amsterdam f100. 3 i Rotterdam3 erpscho loten. 1874. 2’ Wat een Keizerlijk of Koninklijk woord ook nog in onzen tyd vermag, is dezer dagen duidelijk in Dnitscbland bewezen. Dank zy de flinke eu ventandige wijze, waarop de Keizer de werklieden tot gematigdheid en da werkgevers tot billijkheid heeft aange spoord, is het werk in de meeste kolenmy- uon hervat en dus een eind gemaakt aan een toestand, die do nijverheid in *t alge meen zeer gevoelig treffen zou. Do myn- direoteuren hebben tot zekere hoogte toe gegeven aan do eischon van vermiuderdon werktyd, beperkte bevoegdheid tot het doon verrichten van overwerk en verhoogd loon. Het is nu maar te hopen, dat zij woord zullen houden en niet, zooals vroeger, door het niet vervullen der belofte de gevaarlijke beweging onder de werklieden weder zullen ‘aanwakkeren. Hoe aanstekelijk dergelijko gebeurtenissen werken, blijkt uit de her haalde werkstakinges, die dezer dagen in Berlyu voorkomen oader de arbeiders van dit- en dan van dat vak» Ook in het naburige België vindt hot voorbeeld der Duitsche mijnwerkers reeds navolging. Die werkstakingen worden echter gansch eu al op den athtergroud geschoven door de feesten, die men thans te Berlyu viert 1 Koning Humbart van Italië, verge zeld van den Kroonprins en Minister Orispi, zyn Dinsdag te Berlyi aangekomen en met ongewonen luister omvangen. Vau stads wege werd alleen 150.000 Mark besteed tot versiering van de stad en de ingezetenen ble ven niet achter, zoodit het geheel een bui tengewoon grootschon indruk moet maken. Onder de stoet, die 4en Keizer omgaf bij de ontvangst van Koning Humbert aan het station, bevonden zich in de eerste plaats *s Keizers broeder He nrich en de Kroon- F.riX .ï±w^“ marek en Graaf Von Moltke. (Eerstge noemde bezocht ook Zaterdag jl. den Rijks dag weer eeus, waar het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen ongeluk ken iu behandeling was, en waar hij de partyen, die zich tegen het ontwerp verzot ten, eons goed d.w. z. op zijne eigenaar dige barsche wijze d faire nam.) De gang naar het slot, het paleis des Keizers, vormde een ongemeen schitterenden op tocht, die alleen ontsierd werd, omdat de Russische attaché zich een onaanzienlijk uitziend huurrytuig had uitgekozen om don rit mede te maken. De woning van den gezant en van zijn Franschen collega waren ook niet versierd, zoodat dit te midden der al- gemeeue deelneming al een zeer zonderlingen, maar tevens ouaangenamen indruk maakt. Tot de eerste plechtigheden en feestelijk heden behoorde een bezoek aan den graf kelder te Charlottenburg, waar een krans werd neërgelegd op het graf van ’s Keizers grootvader. Woensdag had eene groote, schitterende revue plaats over de troepen, het garnizoen van BerlQn en Potsdam vor mende. Tweemaal defileerden de troepen voor den Koninklyken gast. De Keizerin was, mede te paard, in den Vorsteljjken stoet. Zaterdag wordt een bezoek gebracht aan Homburg, waar Keizerin Frederik ver toeft. Op zyn doorreis naar Berlijn, door Zwit serland, werden den Koning ook harteljjke ovaties gebracht Te Göschenen, waar de 8t. Gothard-tunnel eindigt, werd hij opge wacht door den President van het Eedge nootschap Hommer. In de bij die gelegen heid gehouden toespraak werd het groote aandeel, dat Italië aan de totstandkoming van dien tunnel had, in warme woorden herdacht. Te Freiburg, iu Baden, stapte de Koning een wyle uit, oth den Groothertog, dio hom opwaohte, to begroeten on by hem hot middagmaal te gebruiken. Ook in Frankrijke hoofdstad is men druk aan ’t feesten. Zaterdag jl. gaf de President een bal op het Elisée, dat door ongeveer 6000 personen werd bijgewoond. De afgevaar digden, die mede van de partij waren, gaven er een politiek tintje aan. Den volgenden dag werd in tegenwoordigheid vau 30.000 geuoodigden het circus van Bill geopend, een optocht vau roodhuiden, wilde mustangs, koeien, buffels enz., waarbij geschoten en gevochten en gedanst werd. Intusschen gaat de Fransche Kamer voort mot de behandeling der begrootingswetten en de Senaat met de legerwet. Van Boulangers rechtszaak hoort men niets meer. De bewyzen, die men tegen hem meende te vinden, sohjjnen tegen te vallen. *t Ware voor de regeering maar te wenschen, dat waar gebleken ware het ge rucht, dat do brav' général aan eene hope- looze ziekte lydende is en het niet lang meer zou houden. Dit gerucht had zyn oorsprong te danken aan een gezegde van een docter, die echter ’a generaals politiek leven op ’toog had! In Engeland leeft hij vry wel als vergeten burger. Aan Rochefort gelukte het, hem nog even op het tooneel te brengen. Deze had zich ni. beieedigend uitgelaten over zekeren Pilote!, teekenaar van beroep, die hem des wege had uitgedaagd, welke uitdaging even- GEVRAAGD: kan molken, on oen BOERENMEID, torens ook kan melken, bij PIETER DER SAR, op de woning yan de 1. J. J. DE JONG, te Gouderak. EEN FLINK direct werk bekomen bij K. CATS- IG, Mr. Schilder, Ammerstol. GEVRAAGD, zoodra mogelijk in dienst te treden, flinke BOUWMEID, als EIDHUISHOIJDSTEH. Onnoodig zich aan te melden zonder e getuigen. Adres aan het bureau der lonhovenscho Courant rl. Werk. Schuld. .2} to dito 3 Obl. 1867. 5 mrijk, Obl. pap. Moi-Nov. 5 to Feb.-Aug. 5 to zilver Jan.-Juli. 5 to a Apr.-Oct. 5 igal, Oblig8 Obl. Hope 1798. 5 xj 6e Serie. 1855. 5 «Obligatie!. 1864if 1000. 5 ;o 4 n'‘A io Obligatieleen. 1875. 1880. Buitenl. Perp. Binnonl. Perp. te Oblig. 1876. Spoorwegl. 1876. ■ika Oblig. 1877. 1876. Oblig. 1865. o a 1863. Oblig. 1870 Pry s der Advertentiëa: Vin 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binuenlandsohe Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts maal in rekening gebracht. beste ontmoeting op straat aan en werden door de politie ingerekend. Nauwelgks had Boulanger dit vernomen, of hij snelde zijn vriend ter hulp en bood zelfs een borg stelling aan, om hem zgne vryheid weder te geven. De Kamers houden zich bezig mot het voorstel tot versterking der vloot, dat nog in derde lezing moet worden goed gekeurd, met de Staatsbegrooting. Tusschen- door werden verworpen door het Lagerhuis een voorstel van Gladstone, tot belasting vau het roerend en onroerend vermogen, een voorstel van Labouchère om de erfelykheid der zetels in het Hoogerhuis af te schaffen, on in ’t Hoogerhuis een voorstel om ook vrouwen zitting te geven in de graafschaps- raden. Door de Zweedsche kamer is een regee- ringsontwerp goedgekeurd tot verscherping van verschillende bepalingen van het straf wetboek, voornamelijk ter bestrijding der socialistische woelingen. Een Vlaardingen, u« der Prov. Staten overleden. Oudshoorn, Alfen en Aarlan- der veen waren Donderdag 16 Mei in feest dos, de driekleur wapperde vau vele huizen en aan den ingang van het terrein der leer- hoeve voor zuivelbereiding was een smaak volle eerepoort opgericht. Geen wonder dat de ingezetenen een blijk van belangstelling wenschten te geven. Met den spoortrein van Leiden kwamen toch aart de hh. de Minis ter van Binnenlandsche Zaken baron Mackay, de Commissaris des Konings in de Provin cie Zuid-Holland Mr. Fook, vergezeld van den heer Dijkmeestar, hoofdatnbtenaar aan het Ministerie van Binnenl. Zaken enden heer yan KijkInspecteur van het middelbaar onderwijs en begeleid door verschillende leden van het bestuur der vereeniging ,de Zuid-Hollandsche Leerhoeve voor zuivel bereiding”. Aan het station te Alfen werden de heeren opgewaoht door den voorzitter der vereeniging Mr. D. Visser van Hazerswoudo, de heeren Bloem, burgemeester van Ouds hoorn, Zaalberg, burgemeester van Alfen en Aarlanderveen, Wakker, Holleman en de Jong, leeraren aan de Leerhoeve, alsmede" den architect, die voortdurend bij den bouw is tegenwoordig geweest, denbeer R. A. Heg, Met veel belangstelling werd de hoeve door de heeren bezocht, waarop in de zoo doelma tig ingerichte gebouwen de verschillende werktuigen in werking werden gebracht en de werkzaamheden werden verricht onder toezicht van de daartoe aangestelde perso nen, door de 21 leerlingen (14 jongens en 7 meisjes), die nu reeds aanwezig zijn om de zuivelbereiding te leeren uitoefenen, zoo als die in den tegenwoordigen tijd moet worden gedreven. Na alles, o. a. de lan derijen, de woning voor den direoteu»^^- - - in oogenschouw te hebben genomepj •nen zich aan een. déum..— 3 -♦«owtaar een meer particulier karakter droeg, doch waaromtrent zeker wel publiek mag zijn, dat de voorzitter allen, ook de regeering en provinciale vertegenwoordigingbedankte voor de medewerking die mocht worden on dervonden, dat de Minister van Binuenland- sche Zaken in eene op prys gestelde rede de pogingen tot daarsielling der Leerhoeve her dacht, het gelukkig achtte dat juist iu deze dagendat de landbouw aller medewerking noodig heeft, de zoolang gekoesterde wensoh is verwezenlijkt en een dronk wijdde aan den bloei der vereeniging, terwyl eindelijk de heer Commissaris des Kouings een glas dronk op den voorzitter der vereeniging, den heer Mr. D. Visser van Hazerswoudo, die door Zjjne Excellentie, en waarmede alleu die tegenwoordig waren instemden, werd genoemd de man die geene bezwaren te groot achtte, doch stond voor de zaak, waarvan men heden het welslagen kon aanschouwen. De tijd dat het spoorwegros zou vertrek ken was aangebroken, men moest scheiden, doch allen waren het eens met den Minis ter vau Binnenlandsohe Zaken, die zeide, dat hij vertrouwde dat op deze wyze de goede naam, dien onze voorvaderen als zui- velbereidera hadden, met medewerking van belanghebbenden, kan worden herwonnen. De zaak van de landloupers te Stolwijk, die eene oude vrouw het leven benamen en deswege door de Rotterdamsche rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld zijn, zal voor het gerechtshof to ’s-Hage den 13 Juni in appèl behandeld worden. In de zitting van Dinsdag der Arr. Rechtbank te Rotterdam werden de volgende personen veroordeeld: E. M. v. d. W., oud 2U jaar, dienstbode te Gouda, beklaagd wegens diefstal van een beurs met geld, tot 3 maanden gevan genisstraf. G. H., koopman te Gouda, beklaagd van wederspannigheid, tot 5 dagen gevangenis straf. Tot bewaarster 2e kl. aan het rijksopvoedings-gestioht te Moutfoort is met 1 Juni a. s. benoemd mej. E. J. Dankaarts, thans directrice van de naai- en breischool te Beekbergen. De heer W. H. Luttenberg, pre dikant te Gorredjjk, heeft den dag herdacht waarop hij vóór 25 jaren te Voorhout de evangeliebediening iu de hervormde' kerk aanvaardde. Te Schoonrewoerd is eene do- leerende kerk gesticht. De kerkeraad der Hervormde gemeente gaat echter met de zoogenaamde reformatie der kerk niet mede. ♦AMKIDE eu TIEN HOVEN, 23 Mei. Naar meu uit goede bron verneemt, is het plan, om te Ameide eeue school met deu bijbel te stichten, tot rijpheid gekomen en heeft zich eene commissie van 5 personen geconstitueerd die het bestuur der vereeni ging uitmakeu on hare erkenning als rechts persoon verzoeken zal. §JAAR8V£LD, 22 Mei. De rekening van den polder Graaf, onder deze gemeente, over 1888 bedraagt in ontvang f 1.66,41; in uit gaaf f128,32; goed slot f 38,09. srstond of tegen 1 Ang. gevraagd nette BURQERMEID. Zich in per- to vervoegen by Mevrouw VAN ’T PF STOLK onder Ouderkerk a/d Usel. K- Mejuffrouw VAN KESTEREN, Voorhaven, Schoonhoven, vraagt o half Juni, eene fatsoenlyke Dienstbode P- G., iemand van buiten. L J. STUURMAN, Mr. Timmerman, aerstol. H lie soorten van puik beste V zijn voortdurend verkrijgbaar bij Schipper

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1