1889. Zaterdag 1 Juni. N°. 1042. Goedewaagen Zonen, GOUDA, MARKT, naast „DE WAAG”, lalfwas-Schildersknecht J Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. MOES OKHUIJZEN. BOERENKNECHT, i de P. G., niet kunnende melken. -- Dienstbode. - 3 BINNENLAND. Brieven vair Barend, boven f 1000, K., 5 SCHOONHOVENSCÏÏE COÏÏRAiïT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Üitgevert. 5 6 92 103 129} UEd. Dw. Dienaren, «pliate 8TEENENBBUQ. 5 5 6 5 De Ondergeteekende, daartoe vaa verschillende zijden aangetocht, voornemens te Amelde eene UWER URGSGfflML I te richten, indien daarvoor zich genoeg- am leerlingen aanmelden. Ouders of voogden, die hunne kinderen pupillen hiervan wensohen te doen ge lik makenworden verzocht sich vóér Juni a. s. aan te melden. De conditiën gen voor een ieder ter inzage. M. VAN BONZEL, Muziekonderwijzer, Amelde. Er biedt aleh aan: Een Adres, met franco brieven, onder letter T, i het Bureau deser Courant. Prijs der Ad verten tiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vnjdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeveuworden slechts 2 maal in rekening gebracht. nemen gelden A deposito: bedragen van f 50 tot f 500, terstond opvraagbaar; bedragen van f 500 tot f lOOQj met 2 dagen opzegging; bedragen boven f 1000, mei 8 dagen opzegging; 2 jaar* bedragen 1 gen onderpand in fondsen. ’entend of tegen 1 Aug. gevraagd s nette BURGERMEID. Zich in per- te vervoegen by Mevrouw VAN ’T FF STOLK onder Ouderkerk a fdUeel. 73A 72[| 78} 784 66| 103 931 103 103 101 101 raal-Pacific. Oblig. 6 3 ’2* 4 «De Ondergeteekenden, Steenko- lenhandeiaara te Schoonhoven iriohten aan hunne geachte afnemers, dat, •or de verhoogde inkoopsprijzen der STEENKOLEN, prys is gesteld, vanaf 28 Mei a. op 0 Cts. per Hectoliter, aan; et Pakhuis, en 75 Cts. aan et Schip. VALK 4 LA ZONDER. J. DRIESEN. MOES 4 OKHUIJZEN. K. OPBEL. B. VAN DUUBEK.-■M»**""- EEN FLINK i direct werk bekomen bij K. OATS- RG, Mr. Schilder, Ammerstol. ■■JBJL hooilanden fe don ^ttr^Valem plaats, Dp opbrengst was aanmerkelijkdooreengeno- men circa 20 pet., lager dan het vórige jaar. Voor rekening van het depar tement van marine zal een jjzerou werk- vaartuig worde^ gebouwd op de scheeps timmerwerf van de heeren L. Smit Zoon te Kinderdijk. Van 9 aanbiedingen was het laagst door deze firma ingeschreven voor f 15.000. In de*Zaterdag 25 Mei 1.1. ge houden gewone Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Nederlandsche Alge- m een o Maatschappij van Levensverzekering Concordia” to Rotterdam, werd uitvoerig verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar ou rekening en verantwoording overgelegd. Na aftrek van do wegens sterf geval en roiement afgeloopen verzekeringen was uit. 1888 van kracht f 314040 kapitaal met f 12420,45 jaarlijksche premie en f 154,48 koopsom. De gemiddelde leeftijd der verze kerden was 22 jaar en 31 dagen en de door snede van elke verzekering f 72,26 met f 3,74 jaarlijksche premie per f100 kapitaal. De werkelijke sterfte wai 11’*» personen met f901 kapitaal lager dan de berekende sterfte deed verwachten. De gezamenlijke bezittin gen der Maatschappij bedragen f 101456,69 waarvan f 93184,69 uitstaande onder derden. Daar de overwinst zulks toeliet, werd op voorstel van Commissarissen besloten tot uitkeering aan aandeelhouders van 4 pet. over hun storting. Na afloop der gewone vergadering werd eene buitengewone vergadering gehouden van aandeelhouders, waarin, met het oog op de uitbreidingmet algemeene stemmen be sloten werd, tot vergrooting van het kapitaal en dit vastgesteld op één millioen gulden. De machinist’ 1ste kl. V. K., —Tot leeraar in de wiskunde en het rechtlijnig teekenon aan de hoogere burgerschool en de burgeravondschool te Goriuchem ia benoemd de heer W. Massink. in dezelfde maatschappelijke omstandigheden verkeeren maar vrijstelling van den dienst hebben, op die manier een voorsprong krygen waarvan de beteekenis niet gering is. Of ik onafgebroken in myn vak werkzaam kan blijven of anderhalf jaar er uit word ge haald, dat scheelt te veel, vooral ook in de toekomst, om er niet eventjes op te wijzen. Het is allesbehalve gemakkelijk te genwoordig, een plaatsje in de maatschappij te veroveren; en men zal zien, dat de dienst plichtigen. dat wil zeggen zij die het va derland den belangrijken dienst bewjjzen zich gereed te maken en altijd gereed te staan voor de verdediging van vrijheid en onafhankelijkheid, dikwyls achter het net komen te visschen. Dat kwaad zou alleen te verhelpen zijn met algemeenen dienstplicht, inaar daar wil de commissie niet aan. Ér is geen geld, om zooveel menschen onder de wapenen te hebben, zeggen de heeren. Wel geven zij toe, dat dit bezwaar te verhelpen zou zyn, door den oefentngsiyd belangrijk te verkor ten, maar ook dat kan niet, volgens hun oordeel, want »op den voorgrond moet staan het verkrygen eener deugdelijke krygs- macht, en daarvoor is noodig een verblyf der dienstplichtigen onder de wapenen, lang genoeg niet alleen om hen voldoende te oefenen in en voor te bereiden tot de taak, die hen in oorlogstijd wacht, maar ook om hen op te leiden tot soldaat, hun in te prenten dien geest van orde en tucht, dat gevoel van samenhang en kameraadschap, dat vertrouwen op hunne meerderen, in één woord al die eigenschappen, zonder welke de krygsmacht in de ure des gevaars nooit aan hare roeping kan beantwoorden.” Dat klinkt, niet waar? Mijnheer de redacteur, gij weet het, ik heb ook gediend, vyf maanden lang, in den rang van fuselier. Een mooi soldaat was ik niet, maar toch’een geschikt soldaat Inderdaad, onder flinke leiding kan, ineen zoo beti ekkelyk korten tyd, mits men dien goed besteedt, althans van een infanterie- corps heel wat gemaakt worden, oek wat de discipline betreft, waarvan de mannen van het vak altyd den mond zoo vol hebben. Doch dat daargelaten, ik jietreur het maar, dat van de uitnemende verdedigings- krachten, die we in onze ferme Holland- sche jongens bezitten, slechts een gedeelte zal worden gebruikt, terwyl men de rest totaal onbenuttigd iaat. Liet men die jongelui maar een korten tyd opkomen om zich in den wapenhandel te oefenen, dan konden zy later vereenigd worden met de landweer, en met deze een wapenmacht vormen, die bij het werk der defensie volstrekt niet te verachten zou kyn. Ter wyl de gemobiliseerde lichtingen ten strijde gingen, zouden deze ïeserve-troepen, gecom mandeerd door een kader dat voor een groot deel uit de militie zelve was ge trokken gereedgemaakt kunnen worden voor de aanvulling van het veldleger of voor de bezetting der forten. Ik wil deze denkbeelden niet onuitge sproken laten, niet om een stelsel van legerinrichting uit te pakken, maar hoofd- zakelyk omdat er zooveel bedenkingen zyn te maken tegen een regeling, die van den een alles, van den anderen niets verlangt. De lasten, die het staatsburgerschap onver- mydelyk medebrengt, moeten zooveel mo- gelyk gelykelyk, en volgens draagkracht, worden verdeeld; dit geldt niet slechts van de stofielyke offers die men brengen moet, maar evenzeer daar, waar men met zyn persoon moet betalen. En al is het nu met mogelyk dat voor allen precies gelyk te makener moet toch naar gestreefd worden. Ik vind dat de staatscommissie zich daar wat meer rekenschap van had moeten geven. Maar we zullen daar nog weleens nader over spreken. Inmiddels heb ik nog altyd het recht my te noemen Uw vriend, v PAREND DE SCHUTTER. - Door Z.M. is benoemd, met in gang van 15 Juni e. k., tot burgemeester van Woerden M. WSchaly. Bij koninklyk besluit ia aan den burgemeester van Oost- en WeatBaren- drecht, B. Van der Gijp Barendre'gt, toe stemming verleend om tot 1 Mei 1890 te Ridderkerk te bljjveu wonen. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer ter voorziening in de vaca ture Brouwers, in het hoofdkiesdistrict Roer mond, is bepaald op 18 Jnni, herstemming, zoo noodig, op 2 Juli. Tot heemraad van den polder Giesen-Oudebenedenkerk, gemeente Giesen- dam, ia gekozen de heer J. A. De Ruiter te Giesendam. De bevolking des Ryks be droeg op 1 Januari 1888 2.204.259 M. 2.246.611 V. Totaal 4.450.870, en is alzoo toegenomen in den loop van 1888 met: 27.924 M. 27.138 V. Totaal 55.062. Dinsdag jl. had de verpach ting van nog eenige overgebleven gras-en 22 Mei, toen onze gemeente bezocht werd door Z. Ex. den Commissaris des Konlngs in deze provincie, bijna algemeen de drie kleur uitgestoken, Vrijdag had de gemeente een nog feestelijker aanzien. Overal wap perden de vlaggen, eerepoorten waren op- gerioht, versieringen aangebracht en ieder was met oranje getooid. Men zou hier het Koningsfeest vieren, ’a Morgens te acht uren verzamelde zich de schooljeugd in de school. Daar werd zij, dank de goede zorg der feestcommissie, rijkelijk onthaald op melk en krentenkoeken. Inmiddels word de optocht opgesteld en omstreeks half tien verliet de jeugd het schoolgebouw, nam plaats in eenige versierde wagens en weldra stelde men zich in beweging. Een flink muziekkorps deed telkens zijne opwekkende tonen hooren. De optocht bestond uit de volgende afdeelingen: le een vaandeldra ger te paard, 2e leden der feestcommissie te paard, 3e leden der feestcommissie in rijtuigen, 4e de muziekanten, 5e de school kinderen, 6e jonge meisjes in versierde rij tuigen gezeten7e jongelingen te paard. De optocht trok door de geheele gemeente en liep in de beste orde af. Weder werd nu de schooljeugd ruim onthaald op melk, krentenkoeken, wijn en koek en de vreugde steeg ten top, toen dë burgemeester met de leden der feestcommissie de school bin nentrad. ’s Middags vermaakte men zich met volksspelen, zooals tonkruien, houtjes- rapen, zakloopen, hardloopen, draadje knip pen en ringnjden te paard. Na afloop daarvan werd de verlichting ontstoken en bij het afsteken van wat Bengaalsch vuur juichte en danste oud en jong van plezier. Tot laat in den nacht duurde de feest vreugde voort, die geen enkel oogenblik gestoord werd, dank zij de goede zorgen der commissie en de medewerking der in gezetenen. Op eene waardige wijze heeft J aat ---tan. CAPELLE a/d IJSSEL, 27 Mei. Thans is door de feestcommissie bepaald dat ’s Ko- nings 40-jarige regeering op Woensdag 5 Juni alhier zal worden gevierd. Er wor den toebereidselen gemaakt tol het houden van een optocht door de gemeente en het geven van volksspelen. ♦GOUDRIAAN, 28 Mei. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente alhier de heer H. J. Noteboom, candidaat te Utrecht. §GROOT-AMMER8, 27 Mei. Nadat op den 13 Mei, door het uitsteken der vlag gen en het onthalen der schoolkinderen, door deu raad der gemeente, bewyzen waren gegeven van algemeqne deelneming in het veertigjarig Kroningsfeest van onzen geöer- biedigden Koning, werd door een aantal burgers beslotendien vreugdedag nog nader te herdenken, door het houden van een optocht door de gemeente en verschil lende volksspelen. Het bestuur, daartoe gekozen, bestond uit de heeren: Dr. Van der Mjjle, eere-voorzitter; J. J. Hendrikse, veearts, voorzitter; J. J. O. Woudenberg, secretaris; W. Kuil, penningmeester; be nevens de leden Hk. Yoorspuij AJz., N. De Vos', Gt. Slob, Govt. Slob, I. MourikTz., Bn. Van As, W. Van As, D. Gelderblom, Hb. Voorspuij AJz., A. Geldprblom, P. Bak ker, O. Tuitel. Binnen enkele dagen waren de werk zaamheden, daartoe beuoodigd, volbracht en kon men den 21. Mei een optocht hou den, die aller verwachting verre overtrof. Door de bereidvaardigheid en‘ medewer king van den geachten burgemeester en de raadsleden der gemeente waren rijtuigen beschikbaar gesteld, waarmede hot bestuur, alsmede het hoofdbestuur der feestcommissie, den optocht zouden volgen, die voorafgegaan werd door een eerewacht te paard met vaan deldrager schieter», burgers en corps met verschillende vaandelsdaarna volgde de muziekwagen met vaandelde voorzitter der zangvereeniging „Min er th” met vaandel waarachter do groote en kleine afdeeling van de zingende leden volgdenalanu volgde het hoofdbestuur der feestcommissie, groen maak sters mat vaandelhet gemeentebesturr ringrjjders met hunne damesburgers en corps met vaandels, ruiters en tot besluit nog de subcommissie met de groenmaakstera van het Bchoonhovensche veer. De optocht gereed zjjnde, trok ten half negen door de Graaflandsche buurt, on der luid gezang van verschillende gele genheidsliederen, waarvoor door den voor zitter der zangvereeniging was gezorgd, tot aan de woning van den geachten burge meester Van der Stok te Nieuwpoort, toen de muziek en zang een lied ter eere van den Koning aanhief en daarna den burge meester, door hot dochtertje van den wet houder A. J. Voorspujj Gtz., Lijsje Voor- spuy, een bouquet werd overhandigd met eenige toepasselijke woorden. De burgemeester bij de leden van den raad plaats genomen hebbende, ging de stoot voorwaarts tot aan het Bchoonhovensche veer, alwaar eenige ververschingen werden gebruikt, waarna zij langzamerhand weder de kom der gemeente naderde, gevolgd door eene zeer groote opgeruimde volksmenigte. Bij het raadhuis aangekomen, werd door den burgemeester en de raadsleden, de feest- *ALBLAS9ERWAARD en VIJFHEE- RENLANDEN, 31 Mei. De handel zoo in kaas als boter was deze week levendig; de boter hooger in prjjs, wordende thans besteed voor kaas f 17 5 f20 per 50 kilo, goeboter f 0,50, weiboter f 0,35 per half kilo. *AMEIDE en TIENHOVEN29 Mei. Wordt elders geklaagd over het afdruipen of afvallon der kersen, hier is dat tot heden niet het geval en beloven de meeste boom gaarden ecu zeer ruime opbrengst. De appel- boomen zullen over ’t algemeen niet dragen naar zij gebloeid hebben en beloven een inid- delmatigen oogst; peren zullen er zeer weinig zyn: een goed geladen boom is eene zeldzaam heid; de pruimeboomen beloven veel, voor zooveel zij niet door insecten zijn aangetast de perzik- en abrikoxeboomen zyn goed gevuld, doch laten thans veel vruchten vallen. §’t BBIER8CHE (STOLWIJK), 27 Mei. By de op Woensdag 22 Mei plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van het polderbestuur, in de plaats van den heer O. Ooms, die tot voorzitter is benoemd, werden uitgebracht 332 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren H. Anker Wz. 219, W. Both Klz. 84, P. Both 24 en A. De Vries 5 stemmen, zoodat eerstgenoemde is verkozen. *BERG-AMBACHT, 27 Mei. Bij de op Vrydag 24 Mei alhier gebonden verkiezing van twee heemraden zijn herkozen de hee ren: P. Van Wyngaarden Az. en D. Schouten; tot gecommitteerde ingelanden werden herkozen de heeren: W. Verduijn Pz., A. Benschop, D. Oskam en F. Van Vliet; in plaats van den heer 0. Bezemer, die niet meer in aanmerking weuschte te komen, werd gekozen de heerJ. A. Van der Straaten. Eene jonge koe, toebehoorende aan de wed. P. Van Vliet, hoeft een kalf ter wereld gebracht met een' varkenskop en een’ varkensstaart. •BERG-AMBACHT, 27 Mei. Uitslag by den wedstrgd in volksspelen op Woensdag 22 Mei: I Mastklimmen. Prys: zilveren remontoir, J* A. Visser; premie: wekker, A. du Hen. F. Veer en A. Looren elk een zoetekoek. Touwtrekken over het water. Ptga: Een ham, Jan Bode; le premie: stuk spek, W. Veer; 2e premie: stuk spek, J. Kok; W. Bode, P. Ros en G. Boelen elk fl. Muiltje loopen. le prys: Gouden flacon, M. De Bruin PMd.2e prijszilveren flacon, Adr. Speksnijder Kd.; le premie: Album, Marr. Van Buren Jd.2epremie: zoetekoek, D. De Bruin PMd. Touwtje knippen, le prys: gouden me daillon,}. A. Bak; 2e prys: zilveren me daillon, A. Van Wijngaarden Pd.le premie: zilveren armband, A. Muis lid.; 2e premie: Album, J. VerhoogTd. Nog verkregen 10 mededingsters elk een zoetekoek. Tonnetje kruipen. Prys: zilveren horlo geketting, T. Ligtfiart £z.premiesigaren koker met zilver, G. Stout Ja. Nog ver kregen 8 mededingen elk een zoetekoek. •BERKEN WOUDE, 27 Mei. Wm op MAANDAG LOSSING VAN rima kwaliteit Steenkolen, tan boord f 0,75 por H.L., rrij te huls - 0,80 Aanbevelend .XXXIII. >Zet af geweepr’ roept de Staatscommissie. Waarschynlyk zullen nu later de regeering en de Kamers ^bajonet af en ingerukt marsch” commandeeren. En dan, mgnheer de Redacteur, dan is ’t gedaan. Dan is ze weg, voor eeuwig weg, verdwenen uit onze Staatsinstellingen. Dier bare schutterij, uw vonnis is geveld, de uit spraak volgt later. Gy allen die prys stelt op vaderlandsche herinneringen, en tot heden de eer hebt, deel uit te maken van het corps waaraan myn hart gewijd en myn ziel verknocht is,— die uw afstammeling iets wilt nalaten van uw wapenroem, laat u gauw photo- grafeeren »in volle grantenu”, zooals onze werkvrouw met zekeren trots zegt als zij het geweer van haar gemaal moet poetsen voor de parade, want weldra zal er niets meer zijn overgebleven dan de gedachte aan vervlogen grootheid. ’tls begrypeiyk.dat we ons gehaast heb ben, het rapport der Staatscommissie te koopen, zoodra het te krygen was. We moesten weten wat de heeren over ons be sloten hadden. En nu is het wel waar, zoo’n rapport is nog geen wet, en ik ge loof dat we nog wel een paar halve zolen kunnen verslyten met exerceeren eer men ons naar huis stuurt, maar, dat we dat lot zullen ondergaan, is niet twyfelachtig meer. Men kan wel zien dat de schuttery in de Staatscommissie niet behoorlyk is ver tegenwoordigd is geweest, anders zou wel met een beetje meer achting en eerbied over ons zyn gesproken. Hoor maar eens even, en bedroef u met mij, maar erger u niet, dat is niet gezond by deze heerlyke Meiwarmte. W$I is, waar vormen de schutterijen een deel van onM levende strijdkrachten én wordt dan ook in tyd van oorlog op haren steun gerekend, maar hare samenstelling en inrichting zyn van dien aard, dat, niettegen staande de in de laatste jaren aangewende pogingen om de schutterijen te verbeteien en er eene bruikbare krijgsmacht van te maken, zy volkomen ongeschikt zyn voor het eerste en voornaamste gedeelte der taak, haar by Art. 188 der Grondwet van 1848 toegedacht, namelyk: de verdediging des vaderlands in tyden van gevaar en oorlog. Voor de vervuiling van die taak missen de schutterijen den vereischten sa menhang, de noodige tucht en deugdelijke oefening. Evenmin zyn de schutterden blykens de opgedane ondervinding geschikt voor het andere gedeelte harer taak: de hand having van de inwendige rust, waartoe zy, eveneens volgens de Grondwet van 1848, ten allen tyde moeten dienen. >Zy vormen derhalve geene eigenlijk ge zegde militaire macht, geschikt óm de dien sten welke zoowel in vredes- als in oor logstijd van haar gevorderd kunnen worden, behoorlyk te vervullen, en zyn mitsdien ook geen betrouwbare steun voor het leger”. Dat staat er, mynheer de Redacteur. Ieder kan het lezen, en onze rustende krygs- k a me raden van het platteland zullen grin niken van pleizier, als zy te weten komen dat w|j evenmin een pyp tabak waard zyn als zy. En derhalve en mitsdien zyn wy ter dood veroordeeld, kunnen wy niets an ders doen dan den heeren beleefdelijk ver zoeken ons asjeblieft maar zoo spoedig mo- gelyk te begraven. Met dat al wordt bet er voor de lui die in het militieleger worden ingedeeld, niet beter op. Voortaan zullen ze zoo maar eventjes twintig jaar ter beschikking van de militaire overheid staan, namelyk acht jaar by de militie te land of ter zee, vyf jaar by de land- of zeeweer, en zeven jaar by de reserve. Dat wordt nog eens de moeite waard. Dan wil de Staatscommissie het zoo zien aangelegd, dat uit elk huis gezin, dat meer dan één zoon telt, er één, en by getallen van meer dan drie zoons de kleinste helft dienstplichtig wordt. Er zal, gaat dat plan door, niet meer op de gewone ouderwetsche manier worden ge loot, maar enkel door de broeders uit het zelfde gezin onderling. Loot de oudste broeder vry, dan is no. 2 de man; zoo er dan nog broers in reserve zyn, dan kan no. 2 ook nog vrykomen, maar één van de drie is altyd dienstplichtig. Jammer voor de oliekoekenfestynen, die men pleegt te geven als broerlief vrylootook deze zullen dus weldra tot de geschiedenis behooren. Over die heele regeling wil ik nu niet praten, omdat alles wat er in voorkomt my niet helder genoeg is; ik moet eerst nog een avond of wat in het rapport zitten snuffelen. Maar met één ding kan ik my niet best vereenigen, dat is de groote ongelykheid, die er ontslaan zal tusschen dienstplichtigen en vrijgesteldeneen on gelijkheid, die nu reeds bestaat, maar nog zal toenemen als de militare last wordt verzwaard. Als iemand het genoegen heeft, by een der bereden corpsen ingedeeld te worden, dan mag hy anderhalf jaar vast staan voor den eersten oefeningstyd, en het is duidelijk, dat de jongelui die met hem commissie uitgenoodigd binnen te gaan, en zeker was dat voor allen een zeer gewaar deerd o ogen blik, om geschaard aan de zijde van den burgervader, menigen dronk te wijden aan den herstelden feestvierenden Vorst en Zijn huisaan zjjn Edelachtb. en leden van den raad, en aan de commissiën van de feestviering, toen tot groote verras sing van alle aanwezigen, de burgemeester het voornemen te kennen gaf, een geluk- wensch op te zenden aan Zijne Majesteit, geteekend door ZEd. Achtb. eu den voor zitter der feestcommissie. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met het ringryden, waaraan acht en twintig paartjes deelnamen en waarvan de uitslag was, dat Adriana Geld^rblom met haren geleider P. Gelder- blom de prjjzen, bestaande in een flacon en portemonnaie met goud gemonteerd en Everdina Den Oude met haren geleider T. Kooiman dezelfde voorwerpen met zilver gemonteerd behaalden, die door den voor zitter na gepaste woorden werden overhan digd. VervolgA» hadden de volgende ver makelijkheden nog plaatstonkruipen zak loopen, knippen door meisjes, en tobsteken, waarvoor verschillende prijzen aan de win- nenden ten deel vielen. Onder al die werk zaamheden klonk de blijde kreet: een tele gram van den Koning! en iedereen was opgetogen toen zij den dank van Zijne Ma jesteit vernamen voor deu gelukwensch, door de burgers van Groot-Ammers Hem aan geboden. De dag ging vervolgens in volmaakt vreedzame en feestvierende stemming voorbjj en zoodra de zon ter westerkimme was gedaald zag men menige verlichte wo ning, waarvoor wel eeu woord van hulde toekomt aan den heer P. Den Boer, schilder alhier, voor de sierlijke decoratie aan zijne woning, ter eere van het feest hier gehou den, dat jong en oud als eene aangename herinnering zal by blij ven en waarvan de feestcommissie alle hulde en Janktoekomt, te meer nog, daar bij de rekening en ver antwoording is gebleken, dat de som van vijftig galden, als batig saldo, beschikbaar kan gesteld worden voor de armenkas. •HAASTRECHT, 27 Mei. Ds. H. A. Van der Meulen heeft bedankt voordeuit- noodiging om in Utrecht te komen wonen, teneinde zich geheel aan de belangen van den Protestantenbond to kunneu wijden. De zomerdienst op den IJseltram is heden aangevangen. Het aantal treinen is hetzelfde gebleven; alleen vertrekkpn zij 5 minuten later dan in den winter en rijdt er des Zondagsavonds een trein om 7 uren van Haastrecht naar Gouda. §JAARSVELD, 29 Mei. De rekening van de gemeenschappelijke belangen der polders Vogelzang en Wiel onder deze gemeente over 1888, bedraagt in ontvang f5944,36’, in uitgaaf f5944,36’, batig slot nihil. SLIBDBECdT, 26 Mei. Door tvee kiezers te Bleskensgraaf zyn bij Gedepu teerde Staten bezwaren ingebracht omtrent de gebonden verkiezing voor 2 leden van Prov. Staten, wegens met de wet strijdige handelingen van het stembureau te Bies- kensgraafen andere onregelmatigheden welke zich in die gemeente en het naburige Wijngaarden bij de gehouden stemming zou den hebben voorgedaan. •STEIN, 27 Mei. Do heer L. Leeuwen hoek heeft de betrekking van voorzitter van den polder aangenomen. Door die aanneming zal nu eene nieawe keuze van bestuurslid moeten plaats hebben. ♦TIENHOVEN, 29 Mei. Op dq zalmze- genvisscherij alhier zijn van jl. Zondag op Maandag gevangen 7 zalmen en 3 elften. VI AN EN, 27 Mei. Dr. H. J. Thorbecke, alhier, is benoemd tot gemeente-geneesheer te Hasselt. VREESWIJK, 27 Mei. In de raadszit ting van Zaterdag werd, in plaats van wijlen den heer P. H. Peletier, tot wethouder ge kozen de heer P. J. M. Van der Muelen. ♦WILLIGE-LANGERAK, 29 Mei. Op de zalmvisscherij alhier zijn van Zondag op Maandag 1.1. 9 zalmen gevangen. ’tls volgens de landbouwers in geen 20 d. 30 jaren gebeurddat de Meimaand zooveel gras hoeft opgeleverd. Hier is de hooioogst (eerste sneê) dan *üok reeds in vollen gang. Op sommige landeryen staat een dubbel grasgewas in vergelijking met andere jaren en verscheiden landbouwers kunnen nu het tegengestelde doen van het- geneze anderejaren moeten doen; in plaats nl. dat ze hunne hooilanden door gebrek gedeeltelijk moeten afweidenzonderen ze nu een deel van hunne gewone graslanden af, om die ook te hooien. ZEVENHUIZEN, 27 Mei. Tot viering van het Koningsfeest had Vrijdag hier een fraaie optocht plaats met versierde paarden, gecostumoerde ruiters, muziek enz. enz. Drie eerepoorten waren geplant en de huizen kwistig versierd. Des namiddags hadden er volksspelen plaats, bestaande uit caroussel- loopen, zakloopen, gaatjessteken, tobbetje* steken, stroophappen e, m. a. Er heersohte eene opgewekte stemming. Des avonds werd er geïllumineerd en een vuurwerk afgestoken. BEURSBERICHTEN. pC. 24 Mei. lerl. Werk. Schuld. .2} 791 •ito dito 3 nj"* ig. Obl. 1867. 5 tenrjjk, ObL pap. Mei-Nov. 5 'ito a B Feb.-Aug, 5 ito zilver Jan.-Juli. 5 ito Apr.-Oct. 5 tegel, Oblig3 I., Obl. Hope 1798. 5 ito 6e Serie. 1855. 5 ito Obligatiel. 1864 A f 1000. 5 ito lS66kn000. 5 ito 1872. 5 ito 1873. 5 ito 1860 100 p. st. 41 100 ito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 92 n 100. 4 894 Ï2A 4 68 4 5 4 4J 105* 102} 100} 15} 61 122} 101} 99 102 102^ 108 80} 112} 113j 106 12è 109 117 1224 1531 178 157 46} 16} Deze Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Prijs f voor Schoonhoven per drio maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan sich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Er biedt zich aan, wegens om- r standigheden, om terstond in dienst*^ treden, een rood- en Bescbnilbakker, goed met paard en wagen kan omgaan, kdres, met franco brieven, letter X, reau Schoonh. Courant. ito Obllgatieleen. 1875. ito 1880. ije. Buitenl. Perp. ito Binnenl. Perp. pto Oblig. 1876. ito Spoorwegl. 1876. Lmenka Oblig. 1877. to 1876. ilië Oblig. 1865. to 1863. 41 Oblig. 1870 6 te 1872 Pandbrieven. 100 Z R. -Ital. Spoorweg Oblig. 3 Rass. Spw. 5pC. aandeel. .Spw.Chark-Asowpd.stl00. 5 to Jeles Griasi, to Jeles—Orel. to Kursk—Charkow. to Poti Tiflis A f 1000. o to Zuid-West Spoorw.-aand. 6 a Amsterdam f100. i Rotterdam. rerpsche loten. 1874. f. Loten 1870. is-loten snr., Aand. 4pC. fl.250,1854. to 5pC.fl.500,1860. to fl. 100, 1864. Aand. 1864 5pC. Rs. 100. to 1866 Joting Madrid. 3 Turkjje met lot 1870. 8

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1