s Koffie ERK) I N°. 1041 1889. Zaterdag 15 Juni. BODE, oèdes. ft Zonen, Weekblad voor Zuid-Holiand en Utrecht. MM r. - - EN UIJL, Sohooahoven. uni 1889: aalf tot één nar. inr tot half vier. Juni 1889: tot half elf uur. f tot half één uur.. drie uur. AGD, logelyk cersknecht, /EU. Mr. Smid. 89. SSIE jsdis trict DHT, NECHT, mende melken. OUDSTER )LEN, BINNENLAND. urantie. A, WAAG", posito f 50 tot f 500, aagbaar; Offlciêele Kennisgevingen. Oefening Brandspuiten. „Een gezonde ziel in een gezond lichaam.” bede: tonbovea verkrgg- I nii S. W. N. VAN NOOTEN re Schoonhoven, Uitgeven. aschjes a 20 Cent ■ogiiten. STB )ORDEELIG8TE half zee nar. joed erkend middel koudheid zijn de shtende 'asülles HOLM, Apo* DE, Rietdekker te Ie belastbare op* e eigendommen, i het geven vau nieuwe schatting, aan: Een iven, onder letter T, lourant. SETON, Haven, vraagt een 1EISJE, aar. LA ZON DER. 3EN. OKHUIJZRN. CL. DUUR1N. SGHOOliHOVEME COURANT. rOLLENHOYEN rd recht vraagt met jke, zindelijke, flinke oed kan werken en L toekende beveelt zich veren en repareeren en VÉL00IPÈ0E3 it. Hij ontvangt ze ngelsche fabrieken lie en daarenboven gymnastiek-onderwijs van verschillende zy- dijk Bovendams, prov. Utrecht, J. Steen den wordt geleid, verdient, in ’t belang van .'gracht van Ooatcapelle en J. Van Mariönhoff. Voor de verkiezing van een U<L der Prov, Staten jn het hoofdkieadiatrict Amersfoort zyn nitgebraoht 927 geldige stemmen. Gekozen ia Mr. W. J. M. Bosch van Oud-Ameliaweerd met 841 stemmen. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het district Heusden werden nitgebraoht 2431 stem men; van onwaarde 33. Gekozen ia de heer M. Mommerateeg (katholiek) met 1658 atem- men. De heer G. Vermeulen (anti-revols- tionair) had er 674. In eene Woensdag in het ge- meenelandahuis van Schieland gehouden ver gadering van hoofdingelanden zijn, ter be noeming van een dgkgraaf in de plaats van den heer Vaillant, die bedankt heeft, op de voordracht aan Z. M. den Honing geplaatst de heeren Mr. P. D. KleijA. Van Hoboken en Mr. 0. J. A. Biohon van IJaaelmonde. polder heer D. ider kinderen, wordt fat 40 k 50 jaar. reau dezer Courant. •ALBLA8SERWAARD en YIJFHEE- RENLANDEN,. 14 Juni. De kaas- en bo- terhandel was deze week levendig, zonder noemenawaardig prijsverschil met de vorige week. Men besteedt thans in deze atreken voor kaas van f 16 tot ‘f20 per 50 Kilo, ikenden, Steenko* e Schoonhoven hte afnemers, dat, paprijsen der af 28 Meiop toliteraan 75 Cts. aan Bij Kon. besluit van 10 Juni is, met ingang van 1 Juli, benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Sliedrecht D. Rijndera, thana in gelijke be trekking te Geertruidenberg. By Kon. besluit van 9 Juni ign benoemd: tot hoogheemraden van den Lek- lekkerkerk of in de mieanteu tegou mm uien verzekeringen enden zich tot J. DE irk, vertogenwoordi- n Omstreken van de Cle., opgerioht in 3 Maatschappij geen opbouw bestaat. Tot heemraad van den Neder-Slingeland ia gekozen de Aanen aldaar. Tot hoofdimgeland van het hoogheemraadschap de Vijf boerenlanden ia gekozen de heer Jochems te Vianen. De heer R. Tissot heeft tegen 1 Juli a. a. zijn ontslag als burgemeester der gemeente Waddings veen aangevraagd. Z. M. heeft aan den zich noe menden „Niko”, geboren en woonachtig te Ammeratol, Zijnen hartelijken dank doen overbrengen voor de door hem toegezonden bede: „Voor het Voratelgk Huis en het Vaderland.” Dinsdag-mi'ddag had door dgk graaf en hoogheemraden van Schieland in het gemeenelandahuia de openbare aanbe steding plaats van de volgende werken ten behoeve van Schieland Voor perceel 1, het versterken van den dük tuaachen Gouda en Moordrecht, over Coaè Jankte van 2505 üiotar, waren 21 in- J sohrgvingsbiijetten ingekomen; de hoogste inschrijver was de aannemer W. A. Swets te Hardingsveldvoor f 34,900 on do laagste A. Yan Kekum te Gouda, voor f21.840. Voor perceel 2 het maken van eenige steenglooiingen tot een totaal bedrag van 1576 M1, waren 15 inachryvingabiljetten in gekomen, waarvan de hoogste was C. De JongJr. te Hardingsveld, voor f5760 en de laagste F. De Waard te Lekkerkerk, voor f4461. Voor perceel 3, het uit voeren van eenige herstellingen aan Schielanda HoogenZeedijk, in drie perceelen. Perceel 1, aardewerk, T. Holof te Kapelle a/d IJsel, voor f 1243; Mudde te Lekkerkerkvoor f 1050T. v. Herk te Nieuwerkerk a/d IJsel, voor f999. Perceel 2 SchoeiingwerkM. v. Erkel te Nieuwerkerk, voor f594; C. v. Leeuwen idem, voor f744, en Perceel 3, metselwerk, de hoogste J. De Zanger te IJaelmonde, voor f768 en de laagste W. De Wit te Kapelle a/d IJsel, voor f571. Perceel 4. het uitvoeren van eenige her stellingen aan de molens, sluizen enz., de hoogste J. Uiterlinden te IJselmonde, voor f3950 en de laagste P. v. Linsohoten Gs. te Kralingen, voor f3236. Perceel 5, het gedurende drie jaren on derhouden van de dijken om den hulpboe- zem, de hoogste M. Both te Vlaardingen, voor f3300 en de laagste Mudde te Lek kerkerk, voor f2198. Perceel 6, het leveren Van eenige hei- masten en timmerhout, de wed. Bogaard en Zonen te Krimpen a/d Lek, voor f 1499 en W. Hoogendijk te Gouda, voor f1393; en perceel 7, het uitvoeren van eenige herstel lingen aan de Maaahoofden onder de ge meente Kralingen en het vernieuwen van het hoofd no. 15, O. v. d. Kuij te Moord recht, voor f 1575 en H. J. Nederhorat te Gouda, voor f1495. Het Openb. Ministerie van de Rechtbank te Amsterdam heeft tegen den heer Willink Ketjen 6 maanden gevange nisstraf geëiaoht, wegena beleediging van en smaadschrift tegen den Minister van Koloniën. De heer H. J. P. Van der Lin den, predikant te Elburg, herdenkt den dag, waarop hij vóór 35 jaren de ^evange liebediening te Polsbroek heeft aanvaard. Hij ia nog achtereenvolgens werkzaam ge weest to BergschenhoekHuizenHeeg Berkel c. a., Zevenbergen, Hoevelaken, Hil- legersberg, Oud-Beierland, Sohoonrewoerd en sedert 14 Oct. 1888 in zgne tegenwoor dige gemeente. Da. G. Boer, predikant by de Hervormde Gemeente te Ermeloo, ia als zoodanig te Lunteren beroepen. Ds. W. Ph. Scheuer Wz., pre dikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam, heeft tegen 1 September zijn emeritaat aangevraagd. naar gelang der kwaliteit. Goeboter f0,55, weiboter f0,35 per half Kilo. •AMBIDE en TIBNHOVEN, 13 Juni. Dank zy het steeds zoo gunstige weder, beginnen de -vroege U>rseuaoeA«n voeda kloek van sink te wordon en een rood kleurtje te krijgen, zoodat de pluk daarvan in de volgende week een aanvang zal ne men. Het laat zich aanzien dat het, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft, in deze streken een zeer gunstig gewas zal wezen. De heer A. Van Es te Tienhoven, J. L. De Jongh en L. H. Diepenhorst te Ameide, zijn door het bestuur der afdeeling Vianen en omstreken van de Holl. Maatsch. van Landbouw benoemd tot leden der com missie voor de op 5 Sept. a. a. te Leerdam te houden harddraverij, zijnde de heer De Jongh tevens keurmeester van pluimge dierte en de heer Diepenhorst van zadel- makeravoorwerpen op de tegelijkertijd daar te houden landbouw-tentoonatelling. •BERG AMBACHT, 13 Juni. Ben zware slag heeft onze gemeente getroffen. Haar geachte burgemeester en secretaris, de heer P. J. Smits, ia aan de gevolgen eener ern stige ziekte bezweken. Gedurende 33 jaren had hij de genoemde betrekkingen in deze gemeente en te Ammeratol bekleed. Ge durende eene reeka van jaren bekleedde hij ook de posten van voorzitter en secretaris van het polderbestuur, waarna hij eenige jaren als hoogheemraad zitting had in het dykscollege van de Krimpenerwaard. Ook ala plaatsvervangend kantonrechter, direc teur der zegenzalmviaschery de Snackert enz., waa hij eene reeks van jaren nuttig werkzaam. Maar niet minder werd hij ala lid der burgerij algemeen bemind. Kortom, geheel Berg-Ambacht betreurt zijn verlies. Bij de jongatl. Donderdag gehouden verkooping van 31 zitplaatsen in het kerk gebouw der Nederl. Herv. gemeente, was de opbrengst f412,50, behalve nog de on kosten. -—Tot tijdelijk gemeente-secretaris is door don gomasnioMad boaoonïd de heer T. Blan ken, ontvanger der gemeente. JA ARS VELD, 12 Juni. De rekening van den polder Wiel onder deze gemeente over 1888 beloopt in ontvang f3268,62; in uitgaaf f2619,29. Batig slot f649,32. •LEKKERKERK, 12 Juni. Het voor nemen bestaat hier het 40-jarig Koningschap van Z. M. Willem III te herdenken op den 31. Augustus a. s., den verjaardag van onze Prinses, Wilhelmina Helena Paulina Maria. Door de volksleesbibliotheek zijn in den afgeloopen winter uitgegeven 2158 boeken in 11 zittingen. De hooioogst is ook hier weder in vollen gang. De kwaliteit en kwantiteit laten niets te wensohen over. •TIBNHOVEN, 12 Juni. Van 11. Zondag op Maandag is op de zalmzegenvisschery alhier geen zalm gevangen. VREESWIJK, 12 Juni. Gisteren heeft Z.Exc. de Commissaris des Konings, ver gezeld van den heer Mr. C. R. Merkus, alhier een bezoek gebracht en een en ander in oogenschouw genomen. Na bij den heer burgemeester te hebben gedejeuneerd, is Z.Exc. weder vertrokken. Zoowel van het raadhuis en vele byzondere gebouwen als van de sluizen wapperde de driekleur. •WILLIGE-LANGERAK, 12 Juni. De zalmvissoherij alhier heeft van' Zondag op Maandag 11. slechts 1 zalm opgebracht. Bij het hevig onweder, dat Vrijdag avond 11. boven deze plaats woedde, sloeg de bliksem in de woning van H. D. alhier. In het vertrek, waarin hij insloeg, waren eenige mensohen bijeen. Niemand werd ech ter getroffen. Ook geen brand word ver oorzaakt, doch de sporen van het inslaan waren duidelyk kenbaar aan een muur en de klokdie aan de wand hing, terwijl het vertrek met een verstikkenden damp gevuld werd. Het onweder ging vergezeld van hovigen hagelslag. De grasverpaohting heeft alhier over ’t algemeen heel wat minder opgebracht dan verleden jaar. Dit was te denken, de wijl overal buitengewoon veel gras gegroeid is. Zoo bracht het land van den Hervorm den Arme nu f90 opd. i. f 30 minder dan verleden jaar. Met een ander stuk was het verschil nog grooter. Dit bracht ver leden jaar f270 op en nu f 178, dus onge veer f 100 minder. Over ’t algemeen is de schatting, dat het hooi thans geen f10 de 1000 halve kilo’s zal kosten, terwgl het verleden jaar tegen f 15 a f 20 gepacht werd. ♦WOERDEN, 10 Juni. Tot bode en concierge van het Raadhuis is benoemd de heer L. Van Dijk, van Middelharnis. •WOERDEN, 12 Juni. Bjj de heden gehouden aanbesteding van aardappelen voor het garnizoen, gedurende het tijdvak van 15 Juni1 November a. s., was minste inschrgver do heer W. Oostrum alhier, voor f2,55 per hectoliter. Bjj de inwijding van het nieuwe Raadhuis op Dinsdag 18 Juni a. s. zal eene ringnjderij van pareu in tweewielige rij tuigen plaats hebben. Des avonds zal eene muziekuitvoering van het gezelschap „Cres cendo” plaats hebben. 500 tot f 1000, opzegging n f 1000, met w»g; boven f 1000, Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoon Ho vkn maken bekend, dat de ALGE- MEENE OEFENING der BRANDSPUITEN, ingevolge art. 8 der Verordening betrekkeljjk den dienst en de behandeling der Brandspuiten voor deze Gemeente, zal plaats hebben: Voor Spuit A en B op Woensdag 19 Juni 1889, des namiddags 8 uur. Voor Spuit O, D en E op Woensdag 26 Juni 1889, des namiddags 8 nur. Schoonhoven, 14 Juni 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8, P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Prijs der Advertontiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. «Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddaga. Alle binnenlandsohe Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 3 maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. onderwijs beperkt tot de meer eenvoudige gymnastische oefeningen zonder toestellen in den geest zooals zij by het leger tydens de eersto opleiding van den recruut worden gehouden. «Meenen wij dan ook het heffen eener wettelijke bepaling in dien geest te mogen aanbevelen, ten aanzien van de vraag, of in verband daarmede van eiken onderwyzer moet gevorderd worden, dat hy bewyzen van bekwaamheid als onderwyzer in de gymnastiek hebbe afgelegd, bleef verschil van meening in ons midden heerschen. Terwgl een aantal onzer meende, dat men kon volstaan met den eisch, dat aan iedere school een of twee onderwijzers met eene akte voor het bovenbedoelde elementair gym nastisch onderwys aanwezig zijn, wenschte een even groot aantal de gymnastiek on genomen te zien onder de vakken vermeld in art. 60 der wet op het lager onderwys, maar alleen verplichtend voor de onderwjj- zers, in tegenstelling met de bedrevenheid in nuttige handwerken, die van onderwij zeressen wordt gevorderd. In beide ge vallen zouden de eischen by het af te leg gen examen zich niet verder moeten uit strekken dan tot hetgeen omschreven is in het voorlaatste lid van het gestelde onder letter D. Gymnaitiek van het daarop be trekking hebbende Programma, behoorende by het Koninklijk Besluit van 3 Augustus 1879, No. 20 (Staatsblad No. 148), aldus luidendeBedrevenheid in het leiden van gymnastische oefeningen voor leerlingen van beiderlei sekse en van den leeftijd, waarop zy de lagere school plegen te bezoeken. Naar het oordeel van de eerstbedoelde le den zoude het overweging verdienen om eene kleine verhooging van jaarwedde toe te kennen aan den onderwyzer, die in het bezit is der akte voor gymnastiek, als prik kel om zich voor hel onderwys in dit leer vak te bekwamen.” Wij schreven dit gedeelte van het Ver slag onverkort over, omdat wy, die nifit slechts uit een militair, maar uit een al gemeen opvoedkundig oogpunt de quaestie te behandelen hebben, er nog een paar kleine kantteekeningen aan wenschen toe te voegen. Het gymnastiek-programma der gewone lagere school moet omvattengym nastische spelen, marcheer-oefeningen en vrye oefeningen, de laatste ook met spring touwen, halters en stokken. Zijn de om standigheden gunstig, dan kunnen er de eenvoudigste oefeningen aan werktuigen, (liggenden ladder en ringen byv.) voor de hoogste klassen aan worden toegevoegd. Een gymnastieklokaal is onmisbaarde open speelplaats kan maar een klein deel des jaars worden gebruikt, de overdekte speelplaats is onvoldoende, omdat zij niet kan verwarmd worden. Wij zijn er niet voor, reeds nu de gymnastiek, ook met het beperkt programma hierboven vermeldon der de verplichte examenvakken op te ne mén, omdat we dan kans hebben dat jon gelui, die voor gymnastiek een onvoldoend cyfer krijgen en voor het overige aan de eischen beantwoorden, toch worden toege laten, en dan kwam dat onderwys in han den van onbevoegden; wel zouden we wenschen dat hun| de gelegenheid werd gegeven op de akté, tegelykertyd of later, een aanteekening voor gymnastiek te ver werven; de gemeentebesturen konden dan by de aanstelling van het onderwijzend per soneel daar acht op slaan, en zooals door de commissie is aangeraden, er het salaris mede in verband brengen. Waarom niet ook de onderwijzeressen bekwaamheid zou- 'den moeten bezitten in het leiden der be doelde oefeningen, is ons niet duidelyk; aan haar toch is in de laagste klassen het onderricht toevertfouwd, en wy hechten een bijzonder hooge waarde aan de zooge naamde gymnastische spelen, voor de kin deren even aantrekkelijk als doelmatig. De tegenstelling met de vrouwelyke handwer ken zullen we in het midden laten, vooral omdat thans is voorgesteld ook voor deze alleen een afzonderlijke akte te laten bestaan. De vraag is weleens gedaan, of het niet wenschel'yk zou zyn, teneinde over een groot aahtaluonderwyzers in gymnastiek beschik king te verkrijgen, een verlicht examen (naar letter D. voorlaatste alinea van het bovenvermeld Koninklijk Besluit toeganke lijk te stellen voor hen die geen akte voor lager onderwys bezitten? Dat zouden we ten stelligste moeten ontraden, omdat we dan in de scholen personen zouden moeten toelaten die geen enkelen waarborg aan bieden van geschiktheid om met kinderen om te gaan en op hen een veredelenden invloed uit te oefenen. Welke gevaren daaraan verbonden zijn, bly kt genoegzaam uit het paedagogisch gehalte van sommige juf frouwen, aan wie, om het zoo goedkoop mogelyk te doen, het onderwys in hand werken wordt opgedragen. Niemand moest ooit met eenig onderwys belast mogen worden, die niet minstens het examen voor de gewone onderwyzers-akte met goed ge volg heeft afgelegd. Er is over dit onderwerp nog veel te zeggen: wellicht komen wy er later op terug. De wyze, waarop de beweging ten gunste van de verplichte invoering van het het opkomend geslacht. I^achtigen steun. OversiehL In de zaak Boulanger, die, mogelijk wel omdat de instructie tot nog toe de moeite niet zeer geloond had, wat rustte, komt in den laatsten tijd in Frankrijk wat meer leven. Er is nl. bulag gelegd op eenige kisten papieren, die de generaal bij zijn overhaast vertrek niet heeft kunnen mede voeren en bij een Older geschikte bewaard werden. Die kisten moeten o. a. een 60.000- tal brieven bevatten van verschillende per sonen en naar aanleiding daarvan hebben dan ook eenige voorloopige inhechtenisne mingen plaats gehad. Boulanger’s partij- genooten trachten intnsschen, door het be leggen van vergaderingen in verschillende plaatsen des lands, de populariteit van hun partijhoofd te handhaven. De wyze waarop dit geschiedt gaf de regeering aanleiding eene dergelyko vergadering te Angoulême te verbieden en toen sommigen zich hier tegen wilden verzetten, werden twee aan voerders, de afgevaardigden Deroulède en Laquerre gearresteerd. Eene interpellatie in de Kamer was hiervan het onvermijdelijk gevolg en toen de Cassagnao, immer tuk op dergelijke schandalen, zich van de zaak meester maakte, besloot de Kamer wjjselgk de behandeling er van 4 weken uit te stellen. De behandeling dsr begroeting voor on derwijs gaf Jules Ferry aanleiding de aan neming, tot het toeitaan der noodige 850 millioen francs te adnseeren, er hg voegende, dat hij een voorstander is van den kerke- Igken vrede en nimmer zou medewerken tot opheffing van de begrooting voor Eere- dienst. Die uitingen deden heftige bestrij- dingen van rechts en links ontstaan, doch ten slotte werd de begrooting onveranderd <W «drang twee andere prelaten is Dinsdag door den President Carnot, namens deu H. 8., den Kardinaalshoed overhandigd. De revanchepartij in Frankrijk zal zich dezer dagen de handen wryven, nu Duiisch- land met Zwitserland op eenigszins ge spannen voet is geraakt, naar aanleiding van de bezwaren, door de Zwitsersche regee- ring geopperd, om Duitschland voldoening te geven voor de uitzetting van een Duitsch onderdaan, die ale agenl-provocateur werd beschouwd. De Duitsche gezant te Bern heeft naar aanleiding daarvan verklaard, dat zijne regeering zich voorbehoudt des wege maatregelen te nemen. Waarin die maatregelen zullen bestaan is nog niet be kend. Men vermoedt dat aan een afsluiting der Duitsche grenzen tegenover het kanton Aargou gedacht wordt, een maatregel trouwens die ook een straf voor de Duitsohers zjjn zou. Yan meer belang is het gerucht dat Oostenrgk en Italië zich bij het protest van Duitschland zouden hebben aangesloten. Nauwelijks zjjn de feesten ter eere van Koning Humbert te Berlijn afgeloopen, of nieuwe feesten worden gearrangeerd ter eere van den Schah van Perzië, die op dit oogenblik te Berlijn vertoeft. De Keizer doet al het mogelijke om deu Yorst schit terend te ontvangen, naar men beweert, daarbij waarmakende het spreekwoord om de wille van de smeer enz. Men weet Duitsch- land zoekt tegenwoordig zijn aansluitings- punten buiten Europa. Alvorens Duitschland te bezoeken, bracht de Schah een bezoek aan Rusland, waar- hem eveneens eene hartelijke ontvangst te beurt viel. Bij zijn vertrek zegt men dat de Czaar nog even de tanden heeft laten zien. Hij beet zijn gast nl. in het oor, dat wan neer hij nu in Londen Xan Engeland con cessies ging doen, ongunstig voor Rusland, de Czaar er niet voor zou kunnen instaan, dat de 10.000 bajonnettenaan de Perzi sche grens opgesteld, niet in beweging kwamen. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig! Zondag jl. is te Rome (Italië) het stand beeld onthuld van Giordeno Bruno, den man die om zijne ketterijen in 1600 verbrand werd. Eene ontzaglijke menschenmenigte en o. a. 10.000 vereenigingen woonden de plechtigheid bjjdie natuurlijk aan het Vaticaan een geweldigen aanstoot gaf. De liberalen in België zjjn opgetogen over de overwinning die hun oandidaat, de radicaal Janson, te Brussel behaalde op den katholieken medecandidaat. Als voorteeken voor de wdüSraansluiting der verschillende fractiën der liberale partij, die door hare verdeeldheid het veld ruim liet voor de te genpartij, heeft zjj voorzeker reden tot blijd schap. Nu wijziging van onze schoolwet aan de orde is, komen natuurlyk ook degenen, die verbetering van het volksonderwijs ver langen, met de uiteenzetting hunner in zichten en wepschen voor den dag. Ofschoon we niet verwachtendat van de tegenwoor dige Regeering en van de Tweede-Kamer- meerderherid vervulling dezer wenschen ver kregen zal worden, achten wij het toch van het hoogste belang, dat ze worden uitge sproken en toegelicht, te meer omdat het zaken geldt, geheel onafhankelijk van den strij^ der partijen. Inzonderheid wordt de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid, twee leervakken, tot dusver behoorende by die, welke in het leerplan der lagere school kunnen worden opgenomen, voortaan verplichtend te stellen, namelyk teekenen en gymnastiek. Over beide wenschen we een woord in het midden te brengen. Voor heden bepalen we ons tot de laatste. Aanleiding tot die keus gaf ons voornamelijk de omstandigheid, dat we kennis kregen van een desbetreffende nota, door den geachten Afgevaardigde uit Hoorn, den heer Mr. W. K. Baron Van Dedem, by de behandeling der nieuwe on derwijswet in de afdeelingen der Tweede Kamer overgelegd. In de erkenning van het groote nut der gymnastiek zyn wt sinds eenige jaren mach tig vooruitgegaan. By slechts weinigen nog ontmoeten we hel bekrompen idéé, dat zij een soort van africhting tot kunstenmakers vaardigheid is, waar onze kinderen geen ander voordeel bjj behalen dan dat zij op een mooien dag den hals of een arm breken. De voorstanders der gymnastiek hebben, eensdeels door het op den achtergrond schuiven van «mooie toeren” aan de werk tuigen, anderdeels door het geven van open bare lessen, veel bijgedragen om dit wanbe grip te doen verdwijnen. Bij de ontwikkel den bestaat tegenwoordig maar één mee ning: gymnastiek is nuttig en noodig. Ook voor lichamelijk zwakken Voor deze in de eerste plaats. Natuurlyk moeten de oefeningen gekozen worden in overeenstemming met de krachten en be hoeften maar wanneer een teerhartig moe dertje, meer te rade gaande met haar gevoel dan met haar verstandhet hoofd der school komt vragenhaar kind vry te stellen van de gymnastiekles, omdat het zoo’n tenger stumpertje is, dan behoort men haar te overreden tot intrekking van haar verzoek door haar de verzekering te geven dat het kind aan geen oefeningen zal deelnemen dan aan zulkedie niet slechts volkomen onscha- deljjk, maar die bovendien uiterst noodza- kelijk zjjn om aan de tedere spieren en gewrichten veerkracht, stevigheid en buig zaamheid te geven. Vooral ook bij gebrek kige kinderen is het noodzakelyk, hen uit te sluiten van die gymnastische bewegingen, waarvoor hel gebrek een hinderpaal is. De overtuiging van het nut der gymnastiek voor de mannelyke jeugd vinden wij ook uitgedrukt in het rapport der Staatscom missie over den militairen dienstplicht. Wy kunnen geen warmer pleidooi leveren voor de zaak die wjj thans verdedigendan met de volgende woordenaan dat verslag ont leend «Meer algemeene beoefening van de gym nastiek door de jeugd. De daardoor verkre gen lichamelijke vaardigheid in de gewoonte om zyne aandacht vlug en nauwkeurig te bepalen, zullen niet alleen den recruut in staat stellen veel spoediger te leeren exer- ceerenmaar zy zullen ook in menige om standigheid van het burgerlijk leven te pas komen. «Het meest geschikte middel ter bevorde ring van het algemeen houden van gym nastische oefeningen is voorzeker het opne men van de gymnastiek onder de vakken van gewoon lager onderwijs. De bezwaren, welke by den eersten aanblik rjjzen tegen het denkbeeld om in de wet op het lager onderwys voor te schrijven, dat op iedere school onderwys zal gegeven worden in de gymnastiek, verdwjjnen, wanneer men dat

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1