ÏNEN, bier inuK nhoven. i I1NG strecht, IEN, HG, BANK, LT, O 410. en Zeeschade, n Geldswaardige N°. 1045. 1889. Zaterdag 22 Juni. HIEUW! RUIS SN Y EL8T, (f I 1 i Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. oonhoven. 1 BERGH. iat, IVo. 4. -***■4^ ns f 14. EWATER. 99 Effecten, 1 f 1 i u UIN, or volwassenen en loven BINNENLAND. Een gelegenheidswet. BUITENLAND Overzicht. NBEVELING. 1 - X a den Tram, f 0,30. Buiteuland. uggave naar keuze ill ■rk N )n der 8. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Ot "een rente van 2| pCt. in te richten en strekken kan. SCH001ÏH0VE1ÏSCHE COURANT. ek van Schoon* kNDAG 3 JUNI 6.45 nar. 7 15 le familiën van elders, lisconteert WISSELS Z. M. heeft den ontvanger van den waarborg en de belasting van gouden en zilveren werken J. J. F. Weymar, op zyn verzoek eervol ontslagen, onder aan* spraak van pensioen, en benoemd by den waarborg en de belasting op gouden en zil veren werken tot ontvanger te Amsterdam Dese Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. C MANGERS, vlugge, goed- By de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hooYdkiesdistrict Roermond, ter vervanging van don heer Mr. Brouwers, zyn uitgebracht 1533 stem men; van onwaarde 26; volstrekte meer derheid 754. Gekozen is de heer Baron d’Olne (katholiek), met 766 stemmen. Op den heer Mr. Geradts (liberaal) waren 590 stemmen uitgebrachtop den heer De Ras 79; op den heer Janssen 72 stemmen. In de Zaterdag gehouden zit ting van het kantongerecht te Ridderkerk had de plechtige installatie plaats van den nieuwbenoemden kantonrechter Mr. E. Van Popta. Nadat door den griffier het koninklijk be sluit der benoeming was voorgelezen, richtte de waarnemende kantonrechter, de heer C. meester van IJselmonde, Smdr hét wooM. Hy wenschte hem hartelyk geluk met zyne be noeming tot dit eervolle ambt, en hoopte dat hy seer vele jaren, met dezelfde toe- wyding als zijn voorganger, wijlen Mr. J. B. Van Osenbruggen, daarin mocht werk zaam zyn. Voorts bracht hy zyn welge- meenden dank aan den griffier, den deur waarder, alsmede verdere ambtenaren bij het kantongerecht, die hom de tydelyke waarneming zoozeer hebben vergemakkelijkt. ^aHierop nam de hoer Mr. E. Van Popta net woord en bracht den heer Molenaar, aan wiens goede zorgen en bekwaamheid de waarneming gedurende de vacature zoo uitnemend waren toevertrouwd, zyn wel- gemeenden dank voor zyne hartelyke toe spraak. Onbekend met de locale toestanden, beval hy zich in ieders welwillendheid aan, speciaal in die van den heer Molenaar. Voor het openen der strafzitting gaf de ambtenaar van het Openbaar Ministerie zyn innig genoegen over de benoeming te kennen. Vroegere kennismaking, reeds in Gorinchem, was hem tot waarborg dat deze rechtelyke betrekking in bekwame handen was over gegaan; vervolgens wenschte hy ook den griffier Mr. Van Lith de Jeude, die dezer dagen was benoemd in gelijke betrekking by het kantongerecht te Gorinchem, geluk met zyne benoeming, de hoop uitsprekende dat steeds dezelfde vriendschap tusschen hen zou bly ven bestaan, terwyl hy ton slotte mede uiting wenschte te geven aan zyne op rechte hoogachting en waardeering voor den heer Molenaar, die met zooveel belunglooze toewijding zyne taak heeft opgevat. Woensdag is aan het Minis terie van Waterstaat, handel en ny verheid te ’s Hago o. a. aanbesteed Het onderhoud van de ryksri vier werken en hun toebehooren op den Bovenryn en de Waal, met daartoe noodigo leveringen, herstellingen on vernieuwingen van 1 Juli 1889 tot en met 30 Juni 1890, in 4 per- ceelen. Minste insohryver voor het 4de perceel de heer A. Kraaayoveld te Slie- drecht, voor f 28.950. Het onderhoud en herstel dor werken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Holland, uitmakeude den water weg langs Botterdam naar Zee, van 1 Juli 1889 tot en ruit 30 Juni 1890, in twee perceelen. Raming Is to perceel f 20.450 2de perceel f123.000. 1ste perceel, minste insohryver de heer G. Beenhakker Gzn. te Sliedrecht, voor f18.888, en vour het 2de perc. de heer O. Van der Plas te Hardings veld voor f108.950. Maandag is aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zuid-Hol- land aanbesteed: 1’. de bestor ting van den kop van dam A, gelegen beoosten de Goereesohe haven, be nevens de voorziening van de koppen der dammen 6, 7 en 8 aan het Flauwe Werk, op de Noordkust van Goedereede, behooreude tot de zeewerkon in de provincie Zuid-Holland 2*. het bestor ten van den oever langs het ’s Gravendeelsche veer aan de Dordtsche kil, behoorende tot de veren in de provincie Zuid-Holland. Minste iuschry ver voor beide werken was i de prolongatierente in eens of bij gedeel- n van Toesigt, )3ENDAAL, Notaris. i., Koopman. man. mder van Gorinchem. VAN 8LEEUWIJK, 8leen wijk. tot 2 uur en des ond en Zondag. de heer J. Roskamp Os. te Sliedrecht, voor het eerste f4880 en voor het tweede f875. De heer J. De Roo, van IJsel- stein, is met ingang van 1 Juli a. s. be noemd tot deurwaarder by do direota-beU*- tingen te Hellovoetsluis. Naar men verneemt, bestaat bij den heer A. Hartog As., ingenieur te Sliedrecht, wien onlangs door den gemeen teraad van Zevenbergen voorwaardelyk con cessie werd verleend tot het leggen en in exploitatie brengen van een tramweg door die gemeente over Klundert naar Willem stad, het voornemen eeue nieuwe concessie aan te vragen voor eene lijn, loopende van Klundert over Zevenbergen en Terheijden naar Breda. Eeue lijn Klundert—Willem stad zou dan, om de vele moeielykhedon daaraan verbonden, niet worden aangelegd. Naar men verneemt, heeft eene Engelsche maatschappij zich bereid ver klaard, te Alfen a/d Kijn eene waterleiding tot stand te brengen. Wanneer de noodige concession zyn verleend, kunnen de bewo ners van Alfen Oudshoorn en Aarlander- veen zich verblijden in het vooruitzicht, dat zy weldra zuiver drinkwater zullen hebben. ♦—Op Dinsdag, 25 Junie, k. zal langs de dijken van het hoogheemraadschap „de Alblasser waard” de schouw worden ge voerd ever hot blooten, afmaaien en van alle onkruid bevrijden derdykslagen en hot inkorten der heggen, alsmede de ry- en loopstoepen, welke tegen en niet indendyk moeten liggen, zoodat do volle dyksbreedte en dykshoogto behouden bly ven. Van den buitenloop van den Zouwendyk moeten alle schelven weggeruimd zijn, terwyl de takken der knotwilgen, hangende over de kruin des dyksmoeten zyn ingekort. Te Jutfaas is opnieuw ver pacht de tol over en door de Ryksbrug over den verruimded Vaartschen Ryn. Er waren 3 inschrijvingen; hoogste van den Heer A Menton te Jutfaas, voor f4416. Op de Maandag te Utrecht ge- Mtaden pairlohmiltt steflden 247 paarden en veulens aan de lijn. De navolgende pryzon werden besteed voorwerkpaarden van f 30 tot f400, veulens van f100 tot f250, pon nies van f70 tót f 175. De handel was rede- lyk. Er waren weinig binnen- en bniten- lundsche kooplieden ter markt. De hoeren Mr. W. A. van Hoek te Middelburg, Mr. H. Smeenge te Mep pol, en Prof. J. M. Telders te Delft, tot leden van bet bestuur der „Liberale Unie” gekozen, hebben die benoeming aanvaard. Het aldus aangevuld bestuur koos uit zyn midden tot voorzitter den hber Mr. E. E. van Raalte te Rotterdam. Op het Zuider zendingsfeest, den lOden Juli by Breda in het Liesbosoh te houden, zullen o. a. als sprekers optre den Ds. L. Hymans van Nieuw-Lekkerland „le slotrede”; Ds. N. J. Engelberts van Giesendam „De noodzakelijkheid van de zending onder Israöl”; Ds. J. G. Vorhoeff van Bodegraven „Het eeuwige vrederyk”. De corpsvergadering van het Leidsche studenten korps heeft als onder werp voor de in 1890 te houden maskerade aangenomen den intocht van Karel V bin nen Nijmegen in 1546. Men meldt uit ’sGravenhage aan de Arnh. CL: De tegenwoordige minister van financiën vervulde ook nog de betrekking van hoog heemraad van het „hoogheemraadschap van den Lekdyk Benedendams en den IJseldam” in de provincie Utrecht, en viel in die qua- lileit dezer dagen in de periodieke aftreding. De daartoe bevoegden maakten eene voor dracht op, met den aftredenden hoogheem raad-als No. 1, daarvan dezen niet gebleken was, dat hij do betrekking van hoogheem raad onvoreenigbaar achtte met de porte feuille van financiën. Verder werd de voor dracht aangevuld, zooals dat meer geschiedt, wanneer zoowel zy die de voordracht' ofcma- l^pn als hij dio nommor één staat niot aan don uitslag der benoeming twijfelen. Maar mon had in dit geval niet te rekenen met den minister van financiën als eersten belanghebbende alleen, maar ook met den minister van waterstaat enz., den waker voor ’s lands gemeen belang, en als zoodanig zwevende ver boven do belangen van hoog heemraadschappen en hoogheemraden. De zen hoogwaardigboidsbekleedoc, die de voor dracht tot benoeming aan Z. M. te doen en het benoemingsbesluit to contrasigneeron had, kwam het voor dat de herbenoeming van z'yueu collega in het Dagulijksch Be stuur van het hoogwaterachap niet wensche- lyk was, enniet de hoer Godin .«tap Beaufort, maar de in de tweode plaats v^ry gedrageno werd benoemd (by Kon. bettuit van 28 Moi). Men schrijft ons uit do Lek streken, d.d. 19 Juni 1.1.: Mot het plukken dor kersen is dezo week een aanvang gemaaktnaar goed rype vruch ten moet echter nog zoer gezocht worden. Eon weinig regen zoude ze goeddoen: ovor 't algemeen zyn ze nog klein van stuk en niet sapryk genoeg. In den boomgaard gelden zo thans 10 h 12 conti per kilo. ag. v.m. n m. v.m. 10.— n.m. 8.45 D. Schrader, thans commies stempelaar met den persoonlyken titel van adjunot-con- troleur aldaar; tot commies-stempelaar te Amsterdam P. Lentz, thans te Schoonhoven tot coiamiM-rtenipolaar te Schoonhoven D. A. J. A. Bondam, thans aide-essayeur te ’s Bosch; voorts is de persooniyke titel van adjunct-controleur verleend aan den commies-stempelaar te Amsterdam C. J. Andreae. BijKoninkiyk besluit is be- noemd tot griffier bij het kantongerecht te Ridderkerk Mr. F. A. baron van Ittersum, advocaat en procureur te Tiel, tevens be- eedigd klerk ter griffie van do arrondisse- ments-reohtbank aldaar. Z. M. heeft toestemming ver leend aan den burgemeester van Bodegraven, W. Lotsy, om tot 1 Mei 1890 te Gouda te wonen. Bij Koninklyk besluit is, als blijk van Z. M. goedkeuring en tevreden heid, de bronzon medaille en een loffelyk getuigschrift toegekend aan M. Zyderhand te Zevenhuizen, wegens het met levensge vaar redden van een drenkeling uit de ring vaart van den Zuidplaspolder onder die gemeente, op 17 Juli 1888. By de verkiezing thans met elkander kryg voerende preten denten Tamasese en Mataafa sullen dan gek op den neus kyken. Algemeen wordt erkend, dat Duitscliland in deze van groote ver zoeningsgezindheid blijk gaf. I Het conflict met Zwitserland noemt ook een goedaardiger karakter aan, althans van vyandelyke maat regelen, afsluiting der grenzen, van de syde van Duitpchland, verneemt men niets meer de gedachtenwisseling duurt voort. Einde Juni vertrekt Keizer Wilhelm naar den Elzass en daarna naar Engeland. Van een bezoek aan Constantinopel schijnt, wegens een ver schil omtrent de in acht te nemen et iq netten - maatregelen, niots te zullen kómen. De sterfdag van Keizer Frederik, 15 Juni jl,, werd door de meeste bidden met een herinneringswoord en door de Keizerlijke familie in allo stilte herdacht. De Keizer legde een krans op het graf van zyn vader. De tentoonstellingsbezoekers kunnen in Frankrijks hoofdstad getuige zyn van een grève der huurkoetsiers, wat in deze tyden van druk bezoek zeker eene niet gewenschte eventualiteit is. De regeering 'is by motie door de Kamer uitgenoodigd, al het moge- lijke te doen om de verschillen uit den weg te ruimen. De Minister van Marine vraagt 50 a 60 millioen aan voor eene uitbreiding der Marine, met het oog op de uitbreiding, in Duitschlaud en Italië aan de Marine gegeven. De Italiaansche Kamer werd verrast door een crediet-aanvraag van 8 millioen, voor de Afrikaansohe expeditie, on zij mag ge rust zyn niet gedwarsboomd te worden, daar eene vyandige motie met groöte meerder heid verworpen en daarentegeq eene motie van vertrouwen met groote meerderheid aan genomen werd. In Amerika, het land van groote dingen, zijn nu door een orkaun weer 600 huizen te Uniontown (Kansas) vernield. Uit Texas wordt gemeld, dat in de laatste 2 jaren van do 2.000.000 inwoners niet minder dan 2| •/0 of 50.000 wegens een of ander mis drijf vervolgd werd en toch misschien wel daarom is Texas een voornaam centrum van handel en nyverheid! De pas gekozen radicale afgevaardigde Janson in België heeft al dadelyk danig van zich doen hooron. Hy eischte niets meer of minder dan dat, nu hij verkozen was en dus de liberalen weer eens gezegevierd hadden bij de stembus, de regeering dade lijk zou aftreden, om daarna door de liberale opvolgster voor de rechtbank geroepen te worden, om zich te verantwoorden wegens hare handelingen, waarvan gebleken was by het beruchte socialistische proces te Bergen. Dat de regeering rustig bleef zit ten, behoeven we niet te vermelden. Prys der Ad verten tiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel moer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 3 maal in rekening gebracht. Toen de afgevaardigde uit Schoterland indertijd zijn beroemd wetsontwerp tot het tes;<nga»n van «gedwongen winkelnering had ingediend, beloofde de Regeering een onderzoek te zullen instellen om te weten te komen, of dat kwaad in zoodanigen om vang bestaat dat het noodig is het door middel van maatregelen van wetgeving te bestryden. Aan de gemeentebesturen zyn toen eenige vragen ter beantwoording voorgelegd; de Commissarissen des Konings hebben er hun adviezen aan toegevoegd, de Kamers van Koophandel en Fabrieken hebben over de zaak gerapporteerd, en uit een en ander is der Regeering gebleken dat de tusschen- komst des wetgevers inderdaad noodzake- lyk is. Om in dit opzicht een gevestigde over tuiging te verkrijgen, zou men al die stuk ken ook moeten lezen. Daar dit ónmoge lijk is, had de Minister van Justitie, tot wiens departementen dit onderwerp behoort, ten minste kunnen zorgen dat wy uit de Memorie van Toelichting den indruk van de gestelde noodzakelijkheid kregen. Wy kunnen niet zeggen, dat we tot de erkenning zijn gebracht, dat hier inderdaad een buitengewone maatregel wordt vereischt. De Memorie en het wetsontwerp beide heb ben iets onbestemds; in den eenen volzin wordt soms geconstateerd wat in den vol genden wordt vergoelijkt, terwyl ook het ontwerp zoo ryk is aan uitzonderingsbepa lingen, dat er van de eigenlijke toepassing niet veel terecht zal komen. De misbruiken, by het. onderzoek aan het licht gekomen, zyn tot vier groepen ge bracht lo. Uitbetaling van loon in anderen vorm dan in Nederlandsch geld, dus óf in vreemde muntspecie, of in natura. Het eerste ge schiedt veel langs de Oostelyke en Zuide lijke rijksgrenzen, en de werkman verliest altyd by de inwisseling. Maar we zouden zeggen, dat is des workmans eigen schuld. De muntwet bevat de bepaling, dat het ver boden is binnen de grenzen des Ryks in Nederland andere dan de in die wet ge noemde muntspecie in beuling te geven. De arbeiders hebben dus eenvoudig het recht de aanneming te weigeren, geen werk gever zou het durven wagen, hen op dien grond te ontslaan, wel wetende dat hy dan groot gevaar loopt, met den strafrechter kennis te makenz Daarvoor is dus geen uit zonderingswet noodig. Voorts, lezen -we verder, wordt het ar^ beidsloon dikwyls in natura betaald, het ge not van woning, van tuingrond of weide, kost en inwoning en winkelwaren. In vele gevallen is dit met nadeelig voor den loon trekkende, voor zoover daaraan geen te be zwaarlijke verplichtingen verbonden zyn, waartegen gewaakt moet en kan worden. Vooral vvat het gebruik van woningen be treft, maken de werklieden daarvan byna altyd gretig gebruik. Welnu, is dat niet best? Het bewyst, dat tal van werkgevers hart hebben voor de stoffelyke belangen huhner ondergeschikten, dat zy weten, dat het genot van een wo ning, van een tuintje, van een stukje weide voor dezen veel waard is. De werkgever, die voor deze dingen kan en wil zorgen, verdient hulde. Wat die >te bezwaarlijke verplichtingen" betreft, het waken daarte gen kan gerust aan de werklieden zei ven worden overgelaten. Zy zyn wezenlyk niet zoo zwak en hulpeloos, als men het om’k weet niet welke redenen van politiek of wat ook soms doet voorkomen. Zoo sterk als wy willen bly ven y veren voor de bescher ming van kinderen door de zorgende hand des wetgevers, zoo ernstig zullen we waar schuwen tegen overbodige bemoeiing met de belangen der volwassen werklieden, die best in staat zyn, gebruik makende van het in ons land door niets dan de belangen der openbare orde beperkte recht van vereeni- ging, voor hun rechtmatige aanspraken op te komen. Het eenige, wat schijnbaar de tusschen- komst van de wet wenschelyk maakt, is wat nog in de veenderijen plaats heeft, de uitbetaling in waren, die de.werkgever eerst zelf moet koopen en waaruit hy dan een winst klopt ten nadeele van den arbeider. Wy weten niet of die gevallen Ulryk zyn, wel gelooven we dat zy sterk aan het af nemen zyn, nu eenmaal ten gevolge van de werkstakingen van verleden jaar, de open bare meening er zich mee is gaan bemoeien. En als deze laatste het klaar krygt, wat zeer waarschijnlijk is, och, laat dan de wetgever alsjeblieft thuis blyven. Hetzelfde kunnen we zeggen van het in de viafds plaats genoemde, w(j veroor- looven ons de volgorde even om te wisse len, n.l. de zoogenaamde gedwongen win kelnering, d. i. de dwang, den werklieden opgelegd om hun benoodigdheden in be paalde winkels te koopen. Dez0 dwang wordt zydelings uitgeoelend, staat er, door de loonen uit te betalen in den winkel van den winkelier of diens lasthebber, of door hen, die by hem koopen, te bevoordeelen met het wetk, waarby dan ’t verschaffen Rusland, zoo verkondigen, de Engelache en de Duitsche pers, rust ziel in de laatste dagen weer meer toe tot den'oorlog. Vooral in het zuiden des lande wor,’^ammunitie en wapenoa bijemigebrAnt, schappijen tan voorschriften voorzien enz., en eindelyk was er zelfs sprake van eene Servisch—Russische overeenkomst. Die be richten vinden maar al te gretig geloof, wat geen wonder is, zoolang op het Bal- kan-sohiereiland alles nog gilt en kookt. Oostenrijk althans moet reeds ophelderin gen te Belgrado gevraagd hebben en het is niet onwaaraohynlyk, dat door het on- tydig ruchtbaar worden der plannen deze nog mislukken. Het bericht, dat er eene overeenkomst zou zijn gesloten, vindt im mers reeds tegenspraak. Hot is dan ook voor Servië geen geschikte tijd, om aan dergelijke gewaagde ondernemingen deel te nemen. Sedert de Aartsbisschop Michaël déér is teruggekeerd, vreest inen elk oogen- blik dat de echtscheiding, tnsschen Vorst Milan en Koningin Nathalie! uitgesproken, weer zal worden ingetrokken en dan gaan de poppen aan het dansenj immers dan verzet zich niets meer tegen de terugkomst der Koningin. Buitendien zyn de bezwaren met de Fransohe maatschappij Van spoor- wegexploitatie nog niet uit den weg ge ruimd en zoolang dit niet het geval is, dreigt het gevaar dat Frankryk zich met het geschil zal inlaten en voor zjjne onder danen genoegdoening zal eischea. Ook in Bulgarije ziet het er niet roos kleurig uit. De beruchte biMchop Clement is weer druk aan ’t agiteeren tegen Vorst Ferdinanden wat dweepzucht vermag daarvan zyn voorbeelden te over in de ge schiedenis te vinden. De Samoa-quaestie is, bly kei» het thans be kend geworden tractaat, naar genoegen opge lost. Geen der drie belanghebbende mogend heden, Duitsohland, Engeland en Amerika, zullen daar gezagvoeren. Doch ieder hunner zal den te benoemen Koning door een raadge vend afgezant ter zyde ataaiy Als Koning zal van crediet een aandrang te meer is. Daar kan de wetgever niets tegen doen, en wy- selük beproeft h(j het niet. Alleen ontzegt hij wettelijke kracht aan en stelt hy straf baar bet sluiten van bepaalde overeenkom sten van dien aard, voor zooverre zy met den aankoop van arbeidsbenoodigdheden be treffen; voor levering van sterken yank mag zelfs geen werkelyk bewezen schuld vordering erkend. De bedoeling van den Minister w goed, maar wy betwijfelen zeer of wat hy voor stelt het kwaad kan tegenhouden. Reeds nu zijn de lui, die zich aan het misbrqk schuldig maakten, voorzichtiger geworden, toen eenmaal in voldoende mate de aan dacht er op gevestigd was, is velen de lief hebberd voor het winkelhouden vergaan; de toenemende concurrentie doet er ook al geen goed aan. W(| meenen dat men, in die richting voortwerkende, heel gauw van het kwaad bevryd zal zyn: verdwijnt het niet langs den natuurlijken weg, dan zal de Regeering er ook vergeefs de hand naar uitstrekken. Niemand kan een *erk' gever verplichten, een arbeider in dienst te houden die rich niet voegt naar zijn wenscheehebben deze betrekking op den aankoop van levensbehoeften, en weigert de werkman, dan aal de werkgever toch wel zorgen dat er geen termen z||n om een aanklacht in te dienen, daarna kan hij altü'l nog pp menigerlei wijie wraak nemen. Dat W treurig, zal men zeggen; toegegeven, maar er is ook heel iets anders noodig om goede verhoudingen tusschen de werkgevers en hun ondergeschikten in het leven te roepen, dan wetsbepalingen, die men toch niet handhaven kan. Wat in de Memorie van Toelichting sub. 2. wordt gezegd, over ongeregelde uitbe taling, die veel voorkomt ook m de veen derijen, wy erkennen al het nadeelige er van, zooals schulden maken, het ontvangen van te veel op eens, waardoor lichtzinnig heid en losbandigheid in de hand worden gewerkt, maar de vervener wet altyd bü machte precies op tyd te betalen; hij ook ontvangt niet voor zyn turf »boter by by de visch”. Het is, onder de thans met rooskleurige tijdsomstandigheden, niet mo- geluk zooveel bedrijfskapitaal steeds omhan den te hebbendat de betalingen precies gelüken tred kunnen houden met het ge leverde werk. Het algemeen streven moet wel zyn, het links en rechts crediteeren, -- want in dit geval wordt de werkman fei- telyk de schuldeischer van zyn baas, binnen de engst mogelyke grenzen terug te dringen, maar we zyn met overtuigd dat beide partyen er zich wèl by zullen bevinden, als de Staat zich met deze maat schappelijke taak belast. Het crediet verleenen aan werklieden wordt nog in een afzonderlyk gedeelte van de Memorie behandeld; wat er van gezegd wordt is eigenlyk van algemeene toepassing en heeft met een pleidooi vóór of tegen deze wet weinig te maken. Zelfs vinden ïfry er nog een lofspraak in op de coöpe ratieve winkelvereenigingen, waar wy ons gaarne by aansluiten; bedoeld worden al leen die, welke aan niemand anders dan aan haar leden leveren. Dat alles kunnen we voor kennisgeving aannemen. De Mi nister wil het crediet aan werklieden be perken, door inhouding van het loon we gens verschuldigde gelden niet verder te veroorloven dan tot van het te vorderen bedrag, en alleen voor aangebrachte schade aan eigendommen, voor boeten naar een door den werkman geteekend reglement opgelegd, voor contribution tot welke deze zich schriftelyk verbond, en voor andere behalve drankschulden, «mits en voor zoo ver van het bestaan daarvan blyke door een uitdrukkelijke, schriftelyke, door den loontrekkende afgegeven verklaring, vermel dende het verschuldigde bedrag en een ge oorloofde oorzaak der schuld.” Korting wegens grond- of woninghuur en wegens de pas genoemde boeten is evenwel onder het niet begrepen. Voegen we er nu nog bij, dat van'de bepalingen omtrent den termijn van lopn- verrekening zyn uitgezonderd schippers en zeevisschers, alsmede zij die in vasten dienst zyn by Staat, gewest, provincie of water- schap; dat de geheele wet niet toepasselijk is op inwonende dienst- en werkboden, dan hebben we nagenoeg den inhoud me degedeeld. En ofschoon we er nu wel voorschriften in vinden, waarvan de inachtneming ons wenschelyk toeschynt, vinden we de zaak niet van zóóveel belang, dat er een uitzon deringswet voor gemaakt moet worden. De Minister heeft, dunkt ons, veeleer voldaan aan een sgedwongen levering", aan een soort van wedyver met den Schoterlandschen af- gevaaardigde, dan voorzien in een algemeen gevoelde behoefte. In ’t begin der week deed zich weer eenig wapengekletter hooren, waaraan we, nu in den laateten tyd overal het vredelied gezongen werd, langzamerhand ontwend syn geraakt.

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1