tan. N°. 1046. ANK 9 Slieten, JPULP, DLP. i Zonen, A, WAAG”, asito: 1889. Zaterdag 29 Juni Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ering- PPij i ct. ?F Zn. BUITENLAND. JSE. )NADE, :R, loterij. ht. Spaarbank. wsch, LEN, Liter, aan 5 Cts. aan 1.000,-. )G> Gouda. In de wittebroodsweken. BINNENLAND. I SCHOONHOVENSCHE COÜRAIT ÏRLANDEN”, zoo UREN. AN NOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgaven- en inlichtingen ident, den Heer a/d IJseL Overzicht De Saltan van Turkije heeft de kat de bellen aangebonden, door in eene circa* ter, TE KOOP, hooger. rgambacht by L BARON, uwpoort. >rkrygbaar, by LZONDER. L LHUIJZEN. en gedeelten E. SCHENK, 22 Juli. ode maakt be* verkrijgbaar - Eiken Woene* )EN HOED te t en kwaliteit Reglement der aetrecht wor- lunne SPAAR* '8te (ten minste zorgen by den BIJMAN, No- het afgeloopen schrijven. r 1838, >er VAN DER BOIS. p vaste premie, Prys der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiön voor 3 maal plaatsing opgegevonworden slechts t maal in rekening gebracht. nden, Steenko- Schoonhoven i afnemers, dat, irijzen der 28 Meiop len [RUIS". Augustus a. s. NOORDBR- kerk. Belast p der LOTEN IÜN Co. idd- biedt aan, prys, de be- jP. Tevens be- ëutêle zyu har* me orders van a jaar. 50 tot f 500, igbaar; >00 tot f 1000, psegging f 1000, met ging; boven f 1000, werd vrijgesproken en een derde eveneens tot fr 100 bodta veroordeeld, wegens be- leedigüig der mjlitio. In de Kamér, waar de regeering over hei gebeurde te Angoulême werd geïnterpel leerd, had weder een tooneel plaats, dat haast op een vechtpartij was uitg^loopen, waren de deurwaarders der Kamer niet tusschen- beide gekomen. Voor de tentoonstelling- bezoekers is een bezoek aan de Kamer van Afgevaardigden dezer dagen wol der moeite waard te hebben met de vele soorten aardbeziën, welke te Boskoop gekweekt worden, vooral met de saprijke Jnounda’s en geurige maand- blooiers, kennis te makenvergezelden do heer Boor en zijn zoon de bezoekers op hun' wandeling door de verschillende kweokoryen. Hier werd vooral de aandacht gevestigd op de uitgebroide cultuur der Clematissen vooral aangekweekt voor uitvoer naar Ame rika. Dan trokken verder de menigte rhodo- dendrums ón azalea’s, krachtige zaailingen van coniferen, onder welko araucaria imbri- cata, inzonderheid de opmerkzaamheid. Bij de vruchtboomen merkte men ophoezeor een krachtige onderstam, waarop de ent ge plaatst wordt, bevorderlijk is tot vorming van krachtige boomen. Onder de rozen wer den vervolgens beschouwd de witte.roos, die onder de menigte afgesneden rozen, welko tot proef van duurzaamheid naar Amerika waren gezonden, met al hare oorspronkelijke frischheid aldaar was aangekomen. Ook nog de witte Gloire de Dyon, eene variëteit van de bekende rykbloeiende gele theeroosde dubbel witte rosa rugosa, en tal van andere nieuwe variëteiten werden met nauwlettend heid gadegeslagen. Tot ’s avonds half zes werd de leerzame wandeling voortgezet. Daarna ging men naar Amsterdam terug niet alleen koutende over het vele geziene, maar ook, en dit niet het minstover do gulle ontvangst van den heer W. C. Boer. Op last van den heer Minister van Binneplandsche Zaken zyn de gemeente besturen uitgenoodigd vóór den 10. Juli o. k. opgave te doen van het getal kinderen, dat op de openbare scholen op den SOsten der loopende maand als werkelyk schoolgaande bekend stond. Op de classicale .vergadering te Gouda waren 54 leden tegenwoordig, op uitnemende wijze gepresideerd door Ds. Roskottdie de plaats innam van Da. Swaan, die wegens uitstedigheid en zyu droevig verlies niet tegenwoordig was. Herkozen werden tot leden van ’t classi caal bestuur de hh. G. Spijkerboer, P. W. Kamphuizen en J. C. Kuilenburg. Gekozen tot lidin plaats van Ds. G. E. K. A. Roskott, Ds. L. Ten Bosch, tot Assessor Ds. H. Wildeboer; herkozen tot secundi de hh. J. G. Deur, L. Kooij en N. J. H. Van Gelderen. Gekozen de hh. N.»C. J. De Minjer, I. C. Prins en J. Kok. Herkozen tot quaestor Ds. Margadanl en tot quaestor-secundus Ds. Peter. Behoudens enkele wijzigingen werden de voorstellen der Synode met ingenomenheid begroet met uitzondering van de wyzi- ging art. 5 al. 5 van ’t Algemeen Regle ment er^de wijziging en aanvulling van ’t Reglement op het examen ter toelating tot de Evangelie-bediening. G. 0, In de te Dordrecht gehouden ciassicale vergadering zyn gekozen Voor het provinciaal kerkbestuur: als secundus van Ds. W. Zegers, predikant te Gorinchemin de plaats van Ds. C. H. Kui- peri, vertrokken, Ds. D. Van Popta, te Pa* pandrecht; als ouderling: Mr. J. M. Reus te Dordrecht; als secundus ouderling Mr. P. Van den Brandeler, ouderling te ’s Hage. Voor het classicaal bestuur werden her kozen tot primi: Ds. G. J. Van Spall, pred. te Giesendam, als praeses; Ds. R. Visscher, prod, te Numansdorp, als assessor; Ds. W. C. Barbas, pred. te Dubbeldam, als lidge kozen in de plaats van den heer H. Do Vliegeroud-ouderling te Oud-Beierland als lid, de heer M. O. De Jong, ouderling te Sliedrecht; herkozen Ds.A. W.L. Talma, pred. te Dordrecht, als classicalen quaestor voor den tijd van éón jaar. Voorts werden herkozen: als secundus van Ds. G. J. Van Spall, Ds. F. A. Van Loenen, pred. te Nieuw-Beierland; als secundus van Ds. R. Visscher, Ds. F. J. Heineman, pred. te Alblasserdatn; als secundus van Ds. W. 0. Barbas, Ds. A. H. De Klerck, pred. te Ridder kerk; gekozen als secundus van den heer H. De Vlieger, in plaats van H. J. Van Andel Kautzoon, ouderling te Gorinchem, de heer A. Vogelaar, ouderling te Heinenoord; her kozen als secundus van Ds. A. W. L. Talma, als ciassicale quaestor voor den tijd van óón jaar, Ds W. 0. Barbas, pred. te Dubbeldam gekozen als secundus van Ds. D. Van Popta, Ds. L. Hymans, pred. te Nieuw-Lekkerlaud; ais secundus van Ds. W. Briët, Ds. L. O. Terneden, pred. te Maasdam. By den kerkoraad der Herv. gemeente te Gorinchem is eene door zes lidmaten dier gemeente onderteekende mis sive ingekomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de kerkeraad het „opneme voor des Heeren heiligen en hooghoeriyken naam en het hem toone, dat het ook den kerkeraad ernst is ff.ede te werken tot de verlossing onzer diepgevallene kerke.” Op het beleefde schrijven uitvoerig ant woordende, heeft de kerkeraad in het licht gesteld, dat niet door doleering maar door waaraohtige bekeering de reformatie der kerk tot stand moet komen, en dat het heil eener kerkelijke gemeente niet in den eenen of anderen regeeringsvorm bestaat, maar in de waarlijk christelijke gezindheid harer leden. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. l«ire de aandacht der Mogendheden te ves- gaat, heeft tigqu op den bedenkeljjken staat van zaken ds zy later in Servië en haar odt^fö^WvXvragen over de toekomst. Naar t geen uit Constanti- nopel bericht wordt, zou Engeland op die circulaire niet zoo bemoedigend, Duitsch- land daarentegen bemoedigend en Frank rijk ontwijkend geantwoord hebben, doch wat, in verband met den onrustwekkenden toon der Engelsche bladen wel het meest opmerking verdient, zou Rusland in gerust stellenden zin geantwoord hebben. Onge veer in gelijken zin liet Keizer Fraus Jozef zich uit, in zijne redevoering bij de ont vangst der üostenrilksch—Hongaarsche delegaties. Omtrent dc buitenlandsche be trekkingen in *t algemeen en omtrent Servië en Bulgarije in ’t bijzonder liet hij zich in den volgenden zin uit: „Nóch onze betrekkingen tot de vreemde Mogendheden, nóch de algemeene richting onzer buitenlandsche staatkunde onderging eenige verandering. In volkomen eensge zindheid met onze bondgenooten, staat mijne Regeering in voor de vreedzame ontwik keling van den voortdurend onzekeren toe stand van Europa. Zij houdt vast aan de hoop, dat ook verder de zegeningen van den vrede voor ons zullen kunnen behou den blijven, ondanks de allerwege voort gezette vermeerdering der krijgsmacht, die ook ons dwingt niet achter te blijven in de volmaking onzer weerbaarheid. „Het betreurenswaardig besluit van Ko- ning Milan van Servië, om afstand te doen van den troon, heeft gedurende de minder jarigheid van Koning Alexander de macht gelegd in handen van een Regentschap, dat mij op de meest stellige wijze de ver zekering heeft gegeven, dat het de oude vriendschappelijke betrekkingen totOosten- njkHongarije wil voortzetten en onder houden. Van welwillende gevoelens bezield voor het naburige Komnkrpk, wensch ik dit ook mynerzyd^enür hoop, dat het gezond verstand en'de vwubflaudsliefde der Serviërs het land voor ernstige gevaren zullen behoeden.” „In Bulgarije heerschen orde en rust, en het is vérblydend den gestadigen vooruit gang waar te nemen, welke in dit land, on danks zijn moeielyken toestand, plaats heeft.” Indien men op die woorden let, die nog nader in vredehevonden zin zyn toegelicht door den Minister-president Kalnoky, o. a. met de verzekering, dat alle Monarchen vast besloten zyn de verbreking van den vrede te verhinderen, is niet al te veel waarde te hechten aan de eveneens in de rede des Keizers aangekondigde uitbreiding van oorlogsmateriaal, ten bedrage van 3 millioeu. Dit is eenvoudig en consequent voortgaan in de richting van den gewa- penden vrede. Be geschillen tussohen Duitschland en Zwitserland over de zaak Wohlgemuth zijn nog niet uit den weg geruimd, doch laten ruimte om aan een vredelievend verloop te blijven denken. Uit hetgeen de Presi dent der Zwitsersche Bondsvergadering aan die vergadering mededeelde, blykt, dat in derdaad Rusland en flostenryk zich aan Duitschlands vertoogen nebben aangesloten. Er bestaat kans, dat het geschil aan een scheidsgerecht zal worden onderworpen of aanleiding zal geven tot eene conferentie. Opzien heeft het gewekt, dat de Russische Grootvorst-troonsopvolger Maandag op ijjn doorreis naar Stuttgart te Berlijn niet even is uitgestapt en de pessimisten trachten daaruit munt te slaan voor hunne.zwaar tillende beschouwingen. Toch is er, naar 't schijnt, wel een reden voor te vinden. Ten eerste had dienzelfden dag de voltrekking van het huwelyk plaats tusscheu Prins Fre- derik Leopold van Pruisen, ’s Keizers neef, met Prinses Louize Sophie Holstein, zuster der Keizerin, en in de tweede plaats zouden de Keizer eu de Grootvorst-troonsopvolger elkander den volgenden dag te Stuttgart ontmoeten, ter viering van het 25-jarig ju- bilé van Koning Knel van Wurtemberg. Bij het bij die gelegenheid plaats gehad hebbend gala-diner ging het zeer hartelijk toe. De Keizer dronk een echt Duitsohen toast op Koning Karel. Van Engeland te- rugkeerende stelt de Keizer zich voor in cognito nogmaals een bezoek te brengen aan Italië en zich van daar naar Grieken land in te schepen. Terwijl de commissie uit den Franschen Senaat, belast met de instructie in zake Boulanger, gereed is, gaan de partygenooten van dezen laatste, onder aanvoer van De- roulède, nog maar steeds voort met in ver schillende doelen des lands vergaderingen en feestmalen aan te richten, waarbij hevige aanvallen tegen de regeering worden ge richt. Te Bojières gaf zulk een banket dezer dagen weer aanleiding tot botsingen tusschen Boulangisten en anti-Boulangisten, waarby Deroulède veiligheidshalve moest gearresteerd worden. En hoe moeielyk het valt daartegen iets te doen, blykt uit de uitspraak der rechtbank te Angoulême, waar Deroulède en nog een paar andere aan voerders terecht stonden, wegens verzet tegen de politie. ^Eerstgenoemde werd wegens deze aanklacht vrijgesproken, doch veroor deeld tot eene boete van fr 100, een tweede neemt, als haar minnaar zich nu en dan aan sterken drank te buiten het aan_ zichzelve te wyten, al.. ondervindt wat het zeggen wil, vastge boeid te zyn aan een dronkaard, die haar mishandelt; de jongeling, wien het niet tegen de borst stuit als hij zijn beminde los zinnige taal hoort bezigen en lichtzinnige handelingen ziet plegenheeft eigenlijk geen recht er zijn vrouw een verwijt van te maken, indien hij bemerkt dat die ge- vaarlyke eigenschappen zich nog meer ont wikkelen. Er is menigmaal gezegd, dat de liefde blind is; een liefde echter, die niet op achting is gegrond, verdient dien naam niet. Gewone menschen, zonder buitengewone gebreken, kunnen evenwel het huwelyk ontwyden zonder juist tot schandalen te vervallen, Wie daarvan meer wil weten dan we in een kort bestek kunnen aanstippen, leze het boekje van Mrs. Beecker Stowe, sKIeine Vossen”. De zaak is deze, dat we one niet moeten voorstellen, met een engel verbonden te zijn. Alle menschen hebben zekere eigenaardigheden, die toegevendheid vereischen, en zelden vinden we al onze iilusiën verwezenlijkt Moge dat eenigszins teleurstellen, bevreemden kan, vervreemden mag het niet. Zelden is de overeenstem ming zoo volkomen, dat geen dissonant denkbaar is; maar wanneer wy het leven met verstand opvatten, dan verhoogen die dissonanten de schoonheid der compositie, omdat zy zich onmiddellyk oplossen in een rein accoord. In het maatschappelijk leven ontstaan de meeste twisten hieruit, dat men telkens treedt buiten den kring zyner bevoegdheden, en heerschappij wil voeren*waar men eigen lijk niets te zeggen heeft. Dat man en vrouw by de regeling harer wederzijdsche aangelegenheden in overleg treden, is niets meer dan natuurlijk: maar soms komt het voor, dat een van beiden zich moet voegen naar des anderen inzicht. De tact, om dit zoo te doen dat er noch van pantoffelregee- ring, noch van huisheerlyke tyrannie sprake kan zyn, en dat ieder, als bij stilzwijgende overeenkomst, de souvereiniteit in eigen kring weet te handhaven zonder daarbij victorie te kraaien, is de hechtste waarborg dat de genegenheid, in plaats van te ver flauwen, met het klimmen der jaren immer sterker zal worden. Veel teleurstelling is het gevolg van het stellen van te hooge eischen. Het meisje zegt: Als ik niet kan blyven in den stand, waarin ik thans ben, trouw ik liever niet. Het denkbeeld, aan dat woord »stand” verbonden, bepaalt zich dan gewoonlijk tot de uiterlijkheden des uiterlijkheden des maatschappelyken levens. Maar het doch tertje, wellicht door haar ouders een beetje vertroeteld, en overladen met genietingen en geschenken, die zij als heel alledaagsch beschouwt maar die toch nogal geldeiijke offers eischten, vergeet dat haar echtge noot zich nog een plaats moet veroveren, en dat de stryd om het bestaan, die inhoud en kracht geeft aan het leven, ook door haar moet worden medegemaakt. Zij mag niet eischen, te beginnen met die welvaart, die haar ouders ten deel is gevallen als het loon van een werkzaam leven; alleen kan zij hopen, dat haar echtgenoot, door haar gesteund, zich verheffen zal tot een soort gelijke positie. Een bescheiden begin, met beperkte middelen, is in de meeste geval len te verkiezen boven den vollen glans der fortuin reeds bij den aan vang der loopbaan; elke vermeerdering van welvaart, met Gods hulp door eigen vlyt verkregen, is een heerlyke bloem op het levenspad. Wanneer menschen van leeftjjd om zoo te zeggen elk meubelstuk, waarop hun blik rust, zelf hebben verdiend, hoeveel waarde heeft het dan in hun oog, maar vooral, welk een ontzaglijk kapitaal van plichtsbetrachting wordt er door vertegenwoordigd! Men klaagt, dat in de dusgenaamde burgerklassen, die ontegenzeggelijk haar eischen van ifatsoen” heeft welke men niet 'terzyde kan stellen, het aantal huwelijken minder wordt, en ziet daarin een groot gevaar voor de zedelijkheid. Wy kunnen niet uitmaken, of er reden is voor die klacht; het verschijnsel ontsnapt tot dusver aan de becijferingen der statistiek. Doch mocht het zoo zyn, dan is er geen andere reden voor te vinden dan de te hooge eischen van stand, en de te lage eischen van werkzaamheid en spaarzaamheid, die wederzijds worden gesteld. Een feit is het, dat nagenoeg alle menschen graag trouwen. Het sluiten van huwelijken gemakkelyk ma ken, is ook een-Riaatschappelyk vraagstuk. Om aan deze bespiegelingen een gepast slot te maken wenschen wy allen, die in de vorige maand of op een ander tijdstip in ’t bootje zyn gegaan, dat zy over vyftig jaar den dag, waarop dit geschiedde, als den schoonste huns levens zullen be schouwen. De maand, wierho jggereemde, schoon heid wij als een dichterlijke legende be schouwen, zoolang tot we ditmaal overtuigd zyn gewordendat de overlevering stellig een historischen grondslag moet hebben, die maand pleegt zich door nog iets anders te onderscheiden dan de herlevipg van watersport en de heropening van Het con cert der luchtbewoners. Zij is dan ook van ons niet heengegaan, zonder, als naar gewoonte, in ruime mate de wenschen te hebben bekroond van zoo velen, die met verlangen haar komst te gemoet zagen. Waarom trouwen toch de meeste men schen juist in Mei? Een poëtisch gestemd echtpaar van mis schien veertien dagen heeft gauw genoeg het antwoord klaar. De hernieuwing der natuur wekt in het menschelijk gemoed de begeerte, om de liefde in al haar volheid te genieten, en den moed, om vol vertrou wen een nieuw leven aan te vangen. Heel de schepping viert het hoogtij van »das ewig weibliche”en zou dus de jeugdige mensch t We weten al, wat er volgen moet; als men op die manier een vraagstuk gaat oplossen, is de logica aan ’t kortste eind. Doch laat ons op geen andere verklaring van het verschijnsel aandringen. Mei is nu eenmaal de geschiktste maand om te trouwen, en daarmee uit. Is het trouwen ook een geschikt onder werp voor een courant-artikel? Dat laten we liefst onzen lezers ter be- oordeeling over. Men zegge evenwel niet, dat we met onze beschouwingen, opmer kingen, of wat het ook worden zullen, een beetje te Iaat komen, nu de Meimaand al een poos achter den rug is. We hebben geen gevaar willen loopen, dat onze belang stellende lezeressen het hoofdje nog zoo vol hadden van het verrukkelykè van haar nieuwen toestand, dat voor ons de kans om gehoord te worden uiterst gering zou zyn. We komen liever een weinig later, als de feestgenooten vertrokken, de be slommeringen van de eerste inrichting der echlelyke woning afgeloopen zyn. Het jonge vrouwtje, misschien ook haar echtgenoot, kunnen en willen dan wellicht een paar minuten ons gebabbel aanhooren. *t Is eigenaardig, dat het huwelijk in letterkunde en plastische'kunst dikwüis in een—-niet al te gunstig licht wordt ge plaatst. Op het voetspoor van den apostel, die aan niet boven wél trouwen de voor keur gaf, en alleen voor het laatste zou stemmen als hy zich geplaatst zag voor het onaangenaam dilemma: trouwen of bran den, hebben ten allen tijde schryvers zich beyverd om te doen uitkomen, dat men van geluk mag spreken als men een uiet al te slecht huwelyk heeft gedaan. Inzonderheid wordt men van den stap in ’t bootje afgeschrikt, wanneer men zich verlaat op het oordeel der humoristen. Neem welk blad gij ook wilt van deze richting ter hand, en ge zult er echtge- nooten in afgebeeld en beschreven vinden, die hun pleizier wel opkunnen, en wien men het waarlyk niet kwalyk kan nemen als zy terugverlangen naar de voor immer vervlogen jaren der gulden vryheid. ■toch meenen we, die guiten van teeke- naars en schryvers niet blindelings te moe ten gelooven. Wy hebben er een gekend, wiens luim op dat punt onuitputtelijk was, die telkens een nieuw tragi-comisch geval wist te verzinnen. Toevallig was dat geen oude vryer, wiens mond en pen over vloeiden van ’t geen het hart vervulde, de gelukzaligheid van het alleen zijh en aan niemand verantwoordelyk te wezen voor zyn komen en gaan; integendeel, hy was echtgenoot en vader sinds vele jaren, en de zon aan zyn huwelijksleven was door geen enkel wolkje verduisterd. Dergelyke contrasten zyn er meer: men kent schry vers van de zachtaardigste inborst, die be hagen scheppen in het schetsen van too- neelen waarby ons de haren, zoo we die mochten bezitten, te berge ryzen. Door de arrond.-rechtbank te Zierikzee is, tor vervulling van een open gevallen rechtersplaats in dat college, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: jhr. mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet, kantonrechter te Schoon hoven; mr. B. W. F. Kronenberg, substituut* griffier bij de arrond.-rechtbank te Rot terdam, en mr. G. Ribbius, substituut-grif- fier bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht. De heer L. Goudriaan is her kozen als lid van het polderbestuur van Zuidbroek (gem. Berg-Ambaoht). In de ingelanden-vergadering van den polder Oukoop en Negenviertel, gehouden den 20. dezer, werd met algemeene stemmen besloten, de voorstellen van den polder Stein, tot opname in bemaling van de hand te wijzen, als zijnde voor Oukoop te kostbaar, en de noodig geachte buiten gewone herstelling van den molen gedeel telijk in dit en in het volgende jaar te doen uitvoeren. De Commissaris des Konings in de provincie Utrecht heeft, bij besluit van 17 Juni II., aan Willem vau Os ontslag verleend als veldwachter der gemeenten Wil leskop en Hoenkoop. Tot sluis- en brugwachter aan de Vervon^ugaluü, nabjj Stcjlwykerslqis, is benoemd Jacob Schouten, vdn Gouda. Aan het Ministerie van Wa terstaat te ’s Hage werd Woensdag o. a. aanbesteed lo. Het onderhoud der Rijksrivierwerken en hun toebehooren in de Noord, de oude Maas, het Mallegat, De Dordtsche Kil en het Spui, met daartoe noodige loveringen, herstellingen en vernieuwingen, behooronde tot de werken der Dordtsche waterwegen, van 1 Juli 1889 tot en met 30 Juni 1890. Minste inschrijver W. Volker te Sliedrecht, f16.975. 2o. Idem op de Boven- en Benoden- Nieuwe Merwede, met do daartoe noodige leveringen enz., van 1 Juli 1889 tot en mot 30 Juni 1890, in 4 perceeleu. Minste inschrijvers waren: voor het le perceel T. A. Swets Bzn. te Ameide, f17748; 2e perc. F. Beenhakker Gz., Sliedrecht, f15647; 3e perc. W. Volker, Sliedrecht, f19850; 4e perc. Johs. v. d. Plas, Hardingsveld, f13676. Uitslag van de op 25 Juni door Burg, en Weth. van Rotterdam gehouden openbare aanbesteding van het verbeteren van de Oost-WestkousdykenG. Key te Rotterdam, f 10.400; W. Visser te Berg-Am baoht, f 10.899; A. De Jong Jzn. te Am- merstol, f9265; C. Zanen Hzn. teAmmers- tol, f 10.280; W. H. Swets te Hardingsveld, f 9890G. Beenhakker Gzn. te Sliedrecht f 10.578; P. J. Dubbeldam te Dordrecht, f9388; P. De Vos Hzn. te Berg-Ambaoht, <111.387; C. Van der Meijden te Hardings veld, f 10.975; H. De Jong te Ammerstol f9430; P. Van ’t Verlaat te Hardingsveld f 10.660; J. P. De Groot te Giesendam, f 11.740; P. Zanen Czn. te Ammerstol, f 10.140; J. De Jong Az. Jr. te Ammerstol f9500; D. R. De Jong te Rotterdam, f7499 0. De Jong Ja. te Hardingsveld, f 10.175; A. Van der Meijden Az. te Hardingsveld f9683; P. Baggerman Pa. te Werkendam, f8990. Ten behoeve der garnizoens- bakkerij te Deventer werd Dinsdag aanbe steed de levering van 300 hectoliter witte en 100 heet, roode tarwe. Van de 17 in geleverde monsters werden slechts 3 goed gekeurd, zjjnde 2 monsters witte en 1 mon ster roode tarwe. Ingeschreven werd voor 300 heet, witte tarwe, wegende 76 kilo, door den heer I. Hooghwinkol te Groningen, voor f 7 per heet, en door den heer II. De Gier te Gorinchem, voor 300 heet, witte tarwe, wegende 76 kilo per heet., voor f6,55 on voor 100 heet, roode tarwe, wegende 77 kilo per heet., voor f6,48 per hectoliter, Te Gorinchem is men voorne mens, ter gedachtenis aan de feestviering van de 40-jarige regeering van Z. M. den Koning, op de markt een blijvend aan denken te stichten, waarschynljjk een groote fontein met rots werk enz. Donderdag 20 Juni j.l. bezoch ten de kweekelingen van den 3en curfus van de tuinbouwschool „Amsterdam”, onder leiding van den heel* Boomkamp, leeraar in de practijk aan de genoemde inrichting o. a. ook de boomkweekerijen van den heer W. C. Boer, boomkweeker, tevens voorzitter der afd. Boskoop van de Nederl. Maatsch. voor tuinbouw en plantkunde. Na eerst te zynea huize ruimschoots gelegenheid gehad Er zyn niettemin, al is het niet in overweldigend grooten getale als men ons weleens tracht wys te maken, ongelukkige huwelyken. Men treft ze aan in alle maat schappelijke klassen. De beide helften der tweezielige eenheid behoeven juist niet, met pook en bezem gewapend, tegenover elkander te staan, of kracht te zoeken in een uitgelezen repertorium van scheld woorden, om elkander het leven in een hel te veranderen. De heiligheid der echt verbintenis gaat soms over in een hoogst onheilig samenwonen van wat niet by- een behoort. Wy spreken niet van die hoogst treu rige gevallen, waarin ergerlijk wangedrag van een der echtelieden, of van beiden, de achting doet verdwynen, den welstand verbant, de booze hartstochten ontketent, de dierlyke neigingen doet ontwaken. Zeer dikwyls had de lydende party int’yds kunnen wetendat zy scheep ging op een onbetrouwbaren bodem. Het meiqe, dat het zoo heel zwaar niet op- j

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1