uer. ENDIJK jlst, 1889. N°. 1047. Zaterdag 6 Juli. TEW. DIS" en Slieten, korter, TE KOOP, en hooger. PDLP. Schoonhoven MAARS. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. n. I □ven. i VATER. it, lïo. i. i 1889. 99 ffecten, joten. V f50,000. f 14,- Officieels Kennisgevingen. VERKIEZINGEN. TOG, Gouda. goedkoop. Co., veratraat No. 35. BUITENLAND. BINNENLAND. Brieven van Barend. XXXIII. 3. li oiteuland. ,*ave naar keuze 8CH00HH0VE1ÏSCBE COURAHT. S. St W. N. VAN NOOTEN té Schoonhoven, Ditgevm. En nu cijferen, moeten, oog op rierd, )n op vestii tot ende tot f 25, Depots bij de IW -E alvorens lachine te New-York) Bergambacht bij i enorme omzet er e degelijkheid on we nu klaar, zyn de ge- 1 niet meer maar toch nog Gemeente SCHOONHOVEN. De VOORZITTER van den raad der ge meente Sohoonhoven maakt bekend, dat op Dinsdag den 16den Juli aanstaande eeno verkiezing zal gehouden worden voor den GEMEENTERAAD, tengevolge van de perio dieke aftreding van de Heeren S. F. F NOORDENDORP, P. GREÜP, 1. BURG en J. G. DOESBURG. Schoonhoven, 5 Juli 1889. De Voorzitter van den Gemeenteraad, 8. P. H. NOORDENDORP. ekende biedt aan, ;en prijsi de be- PULP. Tevens be- e clientèle zyn har- morme orders van irige jaar. ING. olgende king. j het laatste wel zal kunnen opstootjes in de veende- Jld. Heel geruststellend zegt de Staatscom missie dadeljjk, dat wy er in geen geval aan kunnen denken, een leger te hebben dat reeds aan de uiterste grenzen, by den aanval van een overmachtigen vjjand, de verdediging kan aanvangen en volhou den. Wèl moet het in staat zyn, het zoo by uitstek daartoe geschikte deel des landsj dat ten westen van de Hollandsche water linie ligt, hardnekkig te verdedigen. Echter Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. 13,75 met ƒ24,10 13.80 23,90 4,72 4,77 56,55 26,95 3,34 8,40 18,02} ,28,45 10,—) 10 ets. boven 10,de notêering Overzicht Het staatkundig nieuws is fchaarsch. Het voornaamste komt uit Servië, waar dezer dagen, te Kraguzewatz, in tegenwoordigheid van den Koning, feesten zijn gevierd, ter herinnering aan den slag bij Kossovo, en in de hoofdstad de kroning van den jeug digen Alexander Obrenowitsch als Koning van Servië plaats had. Omtrent de eerste plechtigheid wordt ge mald, dat de feesten in goede orde zyn af- geloopen. In tegenwoordigheid van den Koning, de Regenten, de Ministers eneene talrijke menigte is eerst de mis gelezen en daarna een bezoek gebracht aan het kerk hof, waar een altaar was opgerioht. Twaalf duizend personen waren daar tegenwoordig. De troepen salueerden met geweersalvo’s. De metropolitaan hield eene rede, waarin een historisch overzicht gegeven werd van de gebeurtenissen van Kossovo. De rede naar vermaande alle Serviërs ten allen tijde het roemryke voorbeeld te volgen dergenen, die voor het vaderland hun leven opgeof ferd hadden;en ook in de worstelingen, welke in de toekomst nog geleverd zuilen worden, zich door de gedachte aan de nationale zaak te laten leiden, tot handhaving der eenheid van Servië en geschaard rondom het roemvolle koninklijke geslacht. De toe hoorders juichten deze woorden toe. De troepen defileerden. De orde liet niets te wenschen over. De Koning werd levendig toegejuicht. Des middags is, onder groote geestdrift, do eerste steen voor het munument gelegd. Omtrent de kroning melden de bladen, dat zij Dinsdag jl. onder het lossen van 101 kanonschoten plaats had. De talryke volks menigte legde veel geestdrift aan den dag. De eerste gelukwenach kwam van Oos- tenryk, in den vorm van een telegram van Graaf Kalnoky, waarin deze den jeugdigen Vorst namens Keizer Frans Jozef geluk- wenschte. Ook Rusland zond een hartelyken ge- Inkwensch. Minder eenstemmig denken Oostenryk en Rusland over Bulgarije. Terwyl Keizer Frans Jozef zich in zjjne toespraak tot de delegatiën zeer vriendelijk en welwillend over dat land uitliet, ergert zich daaraan het Journal de SI. Petersbourg. „Wat dat ongelukkige land betreft,” zegt het blad, „is Ruslands standpunt, ’t welk berust op de handhaving der verdragen, nog steeds en onveranderd hetzelfde, en aan allen is bekend, dat daarop niet zal worden terug gekomen.” Men ziet, Rusland blijft onver- zetteiyk. De onaangename indruk, dien het door- reizen van den Russisohen Grootvorat-troon- opvolger naar Stuttgart, zonder oponthoud te Berlyn, heeft gemaakt, is nog vermeerderd door het gerucht, dal bij de feesten te Stutt gart eene onaangename bejegening zou heb ben plaats gehad van Russische jegens Duit- soldaten, gebezigd wordende taak der zeemilitie is hoofdzakeljjk de binnenlandsche verdediging, zzonder daarom evenwel oefe ning van een gedeek^ buitengaats uit te sluiten.” Hadden we Jan. 1887 onge veer 2000 miliciens, hét volgend jaar een kleine 400 meer, de staatscommissie ge looft, ook al wordt de vloot nog wat uit gebreid, aan 2800 man genoeg te hebben, benevens een zeeweer van ongeveer 1500 man. ’t Is altyd goed dat men weet waar ’t op staat. Worden de voorstellen der commis sie door de Regeering over en door de Kamers aangenomen, dan zullen omstreeks 12600 jeugdige Nederlanders elk jaar wor den ingelyfd bij het leger en de actieve zee macht, om eerst na verloop van twintig jaar van al hun verplichtingen ontheven te zyn. Dat is een kolossale tyd,-—maar de commissie heeft netjes uitgerekend, dat het niet minder kan, en het zou onvaderlands lievend zijn, daarover te mopperen, te meer daar in vredestijd de eerste oefeningen slechts een jaar zullen vorderen. Als wy, dooreen noodlottige verslapping der nationalg veer kracht, eens ophielden Nederlanders te zyn, zouden we er waarschijnlijk zoo goedkoop niet afkomen, terwyl het dan toch ook beter is, voor de verdediging van eigen grondgebied en eigen zelfstandigheid een offer veil te hebben, dan aan nog zwaar- deren druk onderworpen te worden ter ver dediging van vreemde belangen. Dat laatste moeten vooral zy in het oog houden, die over te hooge eischen klagen; men heeft eenvoudig geen keus. Men troostezich slechts met de gedachte, dat niet langer dat offer, den jongen man waardig die het brengt, voor geld zal zyn af te koopen; dat men voortaan jongelingen van eiken stand naast elkander in de gelederen zal zien staan. Wat de voorrechten betreft, aan meerdere ontwikkeling en te voren verkregen militaire geoefendheid verbonden maar we zullen daar later weleens overaten, anders wordt myn brief te lang, en zouden uw lezers van strydlust gaan zitten geeuwen by de beschou wingen van Uw Vriend, BAREND DE SCHUTTER. 2 uur en de» en Zondag. In de Dinsdag gehouden ver gadering der Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn allo nieuwbenoemde of herkozen leden toegelaten en beëedigd. Ten aanzien van een bezwaarschrift van de heeren Van der Laan en Van den Heuvel], tegen de geldigheid der verkiezing in het district Sliedreoht, wegens beweerde onre gelmatigheden, verklaarde de commissie van onderzoek, dat in dit district geen zoodanige afwijkingen hebben plaats gehad, welke de verkiezing zouden moeten vioieerenwèl was de commissie eenparig van gevoelen, dat er bjj de stemming handelingen hebben plaats gehaddie niet kiesch kunnen genoemd veeleer zeer onkiesch moeten geacht worden. Een adres van den heer A. Kaptijn te Gouda, in zake eene subsidie voor een Stoom tramweg Gouda—Schoonhoven, werd gereu- voieerd naar Gedeputeerde Staten. In de zitting van Woensdag werd overge gaan tot de verkiezing van vijf leden van het college van Gedeputeerde Staten, en werden als zoodanig herkozen de heereu Jhr. Mr. H. A. C. De la Bassecour Gaan Mr. G. J. Goekoop, Mn D. Van Weel, Mr. P. L. F. Blussé en Mr. C. J. E. graaf Van Bylandt. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerden werd herbenoemd de heer W. C. M. Begram. Het nader adres van den Raad der ge meente Schoonhoven, in verband met de aanvraag om verhoogiug van het provinci aal subsidie, voor den aanleg van een spoor weg tuBschen Gouda en Schoonhoven, werd o. a. in handen gesteld eener speciale com missie, bestaande uit de heeren De Jonge, Buys, Lazonder en De Monchy (net den heer Caan als lid van gedeputeerden). In afwachting van de rapporten over de verschillende onderwerpen, is de vergadering verdaagd tot Vrjjdag 12 Juli. Door de Prbvinciale Staten van Utrecht zijn tot leden van Gedepu teerde Staten met groote meerderheid be noemd de heeren: Mr. W. J. M. Bosch, Mr. B. J. Linteloo Baron de Geer van Jut- phaas, Mr. H. Royaards van Scherpenseel Mr. H. G. Römer, Mr. 0. G. Berger van Hengst en Mr. A. W. Van Beeck Calkoen. Al de benoemden verklaarden de hun op gedragen betrekking te aanvaarden. De zitting is verdaagd tot Zaterdag 13 Juli. De officier van gezondheid2e klasse B. H. L. van Olst, van het le reg. ting-artilierie te Utrecht, is bevorderd officier van gezondheid le klasse. In de vergadering van het dykscollege van de Krimpeuerwaard, op Woensdag 3 Juli gehouden, is de heer A. >ven maakt bekend, ól. IBden Juli aanstaande gehouden worden voor iD, tengevolge van de p van de Heeren S. P. H. P, P. GREÜP, A. KUIJLEN- D0E8BURG. eche officieren. Eerstgenoemden zouden nl. geweigerd hebben in te stemmen met een toast op hot Duitsohe leger. Hoewel officieus tegengesproken, gaf het gerucht aan som mige bladen toch artikelen in rie pen, die alles behalve vriendschappelijk jegens Rus land klonken. Voeg daarbij, dat nog altijd het tegenbezoek van den Czaar aan Berlyn zioh laat wachten en zelfs nog van geen plannen te dien aanzien sprake is, dan voorzeker is er wel een en ander, dat op eene verkoelde verhouding tusschen beide mogendheden wyst. Keizer Wilhelm heeft Maandag jl. zyn voorgenomen tochtje naar do Lofodden aan gevangen. Hij zal o. a. ook Bergen en Drontheim bezoeken. In Frankrijk gaat het in de Kamer ruw toe. In de laatste dagen hadden de boden handen vol werk om te voorkomen, dat de afgevaardigden onderling en deze met de Ministers handgemeen werden. Den afge vaardigden Andrieux en de Cassagnac komt vooral de eer toe dezer schandalen, die direct of indirect met de praktijk der Bou- langistischo party in verband staan. Boulanger de in Londen vergeten bur ger—zal vermoedeiyk veroordeeld worden. Reeds is besloten hem zijn pensioen niet meer uit te betalen. De aandeelen in zijne „onderneming” zullen dus wel dalen! Perzlë’e Vorst is van België naar Enge land gereisd, waar hij met luister ontvan gen werd. Verschillende Engelsche autori teiten waren hem te gomoet gereisd. Hij kon nu getuige zijn van de feesten, die zullen gevierd worden, bij gelegenheid der verloving van de oudste dochter van den Prins van Wales met den graaf Fise, pair van Schotland, een vriend haars vaders. Het huwelyk eener Prinses met een edel man is nog iets zoo ongewoons, dat ook in Engeland het „engagement” veel bespro ken wordt. Een oogenblik dreigde er een ernstig ver schil to ontstaan met Portugal, over de ex ploitatie van den spoorweg naar den Dela- goa-baai, aan de Oostkust van Afrika. Het gezond verstand en den goeden wil hebben echter gezegevierd en het laat zich aanzien dat het geschil langs vredeiievenden weg zal worden opgelost. In België hebben de liberalen al wederom een .schitterend verzoeningsfeest gevi waarbij zy o. a. vlijtig getoast hebben ,r den Koning, in de hoop dat deze hun van het clericale kabinet zal verlossen punt over de grenzen. Terstond worden alle beschikbare deelen van het veldleger daar heen gezonden, om hem tegen te houden. Ten einde nu op dat punt een macht te ontwikkelen van eenige beteekenis, wordt de landweer uit dat deel des lands er bij gevoegdinmiddels kan de mobilisatie van het overige deel des legers, benevens de bezetting der forten, ongehinderd plaats rhebben. Waarschynlyk worden dan de land- ‘‘weertroepen, indien het mogelyk is, weer afgelost door de reserve der veldlegers, de bewakingstroepen, waarover vroeger is gesproken. Als dit nu duidelyk is, kunnen we nog- even spreken over de zeemacht. Voor vlag vertoon en voor diensten in verwyderde oorden zullen, zooais reeds gezegd is, de vrijwillig dienenden, matrozen en marine- gaat het niet aan, den vyand als op kou sen tot vóór die linie te laten aanrukken, en dan eensklaps tot hem te zeggen: Halt, baasje, nu kom je niet verder. Er moet een krygsmacht zyn, die hem behoorlijk tracht te ontvangen, zoodra hij over de grenzen is,—ja, onder sommige omstan digheden kan het Izelfs noodig zyn, buiten de grenzen krjjg té voeren. En is het niet mogelyk, hem den lust tot verder opruk ken te benemen, men moet toch probeeren hem het leven zoo zuur mogelyk te maken, opdat er tijd en gelegenheid zij, de ver- dedigingsliniën met het omliggend terrein in staat van tegenweer te brengen. Voor de verdedigingswerken zyn dan de zooge naamde bezettingstroepen voor het terrein er omheen en er tusschen de bewakings troepen, die zich gereed maken terwyl het veldleger den vyand poogt tegen te houdende laatste doen, desgevorderd, ook dienst als reserve van het veldleger. Het spreekt vanzelf, dat men ook wat manschappen in petto zal moeten houden, om verliezen aan te vullendeze ver zamelen zich en worden zoo noodig ge oefend bij de depots. i gaat de Staatscommissie aan het Hoeveel bezettingstroepen er zyn dat is wel uit te maken, met het _r de bestaande forten en andere werken. Zy rekent 31.000 man noodig. In verband hiermede is ook vastgesteld, dat men aan bewakingstroepen, tevens reserve van het veldleger, 20.000 man zal behoeven. Dat veldleger, dat is wat anders. Dat kan men eigenlyk nooit te groot maken. Doch er is een grens, die men ook in het oog dient te houden, namelyk die van onze financiëele krachten. De Commissie vraagt er 40.000 man voor, zeker een niet te hooge eisch wanneer men eens ziet wat de groote Mogendheden op de been kun nen brengen, maar voor een klein landje als het onze al mooi genoeg. Wanneer men vervolgens nagaat, dat de sterkte der depottroepen gewoonlyk gerekend wordt op a van de hierboven genoemde, dan komen we ongeveer tot een krygs macht van 110.000 man, het personeel der verschillende staven, dienstvakken eiï inrichtingen niet meegeteld. Als we dit nu vergelyken met den be- staanden toestand, d. i. met de f). m. 60.000 man waarover den 13. Jan. 1887, de ongeveer 70.000 waarover een jaar later kon beschikt worden, toen de oudste lichting ten gevolge van »buitengewone omstandigheden” paspoortloos bleef, dan zal men zien dat er nog wel een enkel mannetje aan ontbreekt. Nu is evenwel de schuttery niet meege teld, zelfs de rustende niet. Een niet des kundige zou zeggen: Neem van uw60.000 man twee derden voor het veldleger, vul de rest aan met schutters voor bezetting en bewaking, en ge zyt klaar zelfs zonder reorganisatie en opheffing der remplapeering. Maar wie zoo spreken weten niet, dat er heel wat kraniger lui dan de gewone schut ters noodig zyn om de forten te verdedigen dat de daarvoor bestemde krygsmacht wel een afzonderlijke opleiding ontvangt, maar, wegens de hooge eischen, die de heden- daagsche vestingoorlog aan den soldaat stelt in geenen deele van een mindere militaire waarde mag zyn dan de veldtroepen. Deze laatste woorden heb ik nagenoeg letterlyk uit het rapport overgeschreven, omdat zy precies uitdrukken waarom het dwaasheid zou zyn nog eenige hoop te koesteren op het behoud van de nationale instelling, aan welker bloei ik den laatsten tyd myn krijgs kundige talenten heb gewyd. Met het eigenlyke leger zyn 1 Thans komt de landweer, dat pasporteerde miliciens, die wel aan oefeningen deelnemen, io vijf jaar beschikbaar moeten blyven. Die landweer moet natuurlijk ook weer een re serve hebben; daarvoor zyn de restanten van zeven lichtingen bestemd. De landweer zal in tyd van nood moeten aanrukken, haar reserve <n tyd van nog grooter nood. Ook zal het weleens kunnen gebeuren, dat onmiddellyk by het uitbre ken van een oorlog de landweer in eenig deel van het land onder de wapens zal moeten komen. Ik stel my dat geval aldus Vonk Noordegraaf, van Ouderkerk o/d IJwl, beëedigd als hoogheemraad. Woensdag is aan het Minis terie van Waterstaat, Handel en Nijverheid o. a. aan besteed Het maken van vijf en het verlengen van drie dwarskribben aan den rechteroever van de Lek onder de gemeente Schalkwijk (prov. Utrecht) en het uitvoeren van baggerwerk in de Lek onder de gemeente Schalkwijk (prov. Utrecht) en Culemborg (prov. Gel derland), tusschen de kilometerraaien 78 en 80. Minste inschrijver was de heer J. P. De Groot te Giesendam, voor f20.868. Ten bnreele der garnizoens- bakkerij te Amsterdam is aanbesteedde levering van 100 HL. roode en 400 HL. witte tarwe. Minste insohrjjver was H. De Gier te Gorinchem, voor de roode f 6,50 en de witte a f 6,60, beide per HL., wegende 77 en 76 KG. per HL. De afdeeling Utrecht yan de vereeniging „Volksonderwijs” heeft uit hare leden eene commissie benoemd, die zich be last met het geven van inlichtingen en raad aan ouders of voogden, elders woonachtig, die hunne kinderen of papillen voor onder wijs en opvoeding naar Utrecht o. a. wen- schen te zenden; terwyl die commissie,zoo zulks begeerd wordt, ook toezicht op be doelde kinderen of jongelieden wil houden. Tot leden dier commissie zyn gekozen de heeren D. De Groot, Arrondissements-sohool- opziener, L. Gerhardt, Directeur der Rijks normaallessen en J. C. Marx, Secretaris der Utreehteoho afdeeling van Volksonderwijs”, allen te Utrecht wonende; de laatste ook als Secretaris dezer commissie. Wy meenen belanghebbenden met nadruk hierop te moeten wyzen, overtuigd als wy zjjn, dat de bemoeiingen van deze commissie velen ten goede kannen komen. Door don heer A. Mink, sedert 1 Januari 1849 hoofd der school te Heake- lum, is tegen 1 Oct. a. s, uit genoemde be trekking eervol ontslag gevraagd. Door het olassikaal bestuur der Ned. Ger. kerken in de classis Leiden is als oefenaar o. a. toegelaten de heer N. De Graaf, van Bodegraven. •ALBLA88 ER WAARD en VUFHEE- RENLANDEN, 5 Juli. De kaashandel was deze week levendig zonder prysverandering die der boter flauw en de prijs er van minder. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f 17 tot f21 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit; goêboter fü,60, wei- boter f0,40 per half kilo. ♦AMEIDE, 3 Juli. Naar de vacant ko mende betrekking van onderwijzeres aan de gemeenschappelijke openbare school der gemeenten Ameide en Tienhoven, hebben zioh 26 aollioitantea aangemeld. In ’t rorig jaar meldden zich voor d&elfde betrekking slechts 5 sollicitanten aan. De heer A. Kruyt alhier is benoemd tot onderwyzer aan de openbare school No. 4 te Hardingsveld. AMEIDE en TIENHOVEN, 2 Juli. Het bestuur der vereeniging tot oprichting eener school met den Bybel in deze gemeenten bestaat uit de heeren J. F. De Klerk, A. Van Kekem Wzn., C. Terlouw en T. Van der Linden te Ameide en H. Spek te Tienhoven. BODEGRAVEN, 3 Juli. Bjj gelegenheid eener openbare raadsvergadering alhier werd op voorstel van burgemeester en wethouders besloten, ten behoeve van de noodlijdenden op het eiland Cnrayao een bedrag yan 50 gulden oler te maken aan de commissie tot leni ging der ramp. BOSKOOP, 2 Juli. Zaterdag bevond zich alhier de officier van justitie uit den Haag, om een plaatselyk onderzoek in te stellen naar hetgeen Zondag-avond 23 Juni heeft plaats gehad met den politieagent G. R. Verscheiden getuigen zyn gehoord. Door den burgemeester dezer ge meente, den heer H. Le Coultre, werd Vrydag-middag, bij gelegenheid der kermis, aan alle schoolgaande kinderen nit de ge meente eene kindervoorstelling aangeboden in de tent Salon des Variétés, van de wed. Bakker. Meer dan 300 kinderen namen er deel aan en werden door het Boskoopsohe fanfarekorps van de openbare school afgo- haald en met muziek naar de tent geleid. «BRANDWIJK, 3 Juli. By de aan staande verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad zjjn aan de beurt van aftre ding de heeren Vm Brandwyk en Willem Van Harten. «LEKKERKERK, 4 Juli. Hei kind van den heer T. v. D., dat in de vorige week op zoo noodlottige wijze is verdronken, ia Zondag-morgen gevonden. «LEKSMOND, 1 Juli. Aan het op 3 Mei jl. geopende telephoonkantoor alhier, zyn tot 30 Juni reeds ontvangen of ver zonden 122 telegrammen. «NIEUWERKERK a/d IJSEL, 1 Juli. Bij de op handen zijnde verkiezing voor twee leden van den Raad dezer gemeente zyn aan de beurt van aftreding de heeren E. Hoogen- dyk Azn. en F. Mynlieff Azn., laatstge noemde tevens wethouder, Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco niterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 9 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Stndeeren is een zwaar karwei met deze warme dagen, voor een man als ik, die het zoowat in zyne vrije uurtjes moet zoeken. Maar sedert ik belastben met de taak van militair correspondent van de Schoon- hovensche courant, heeft het vaderland in de eerste, hebben uw lezers in de tweede, en hebt gy, mijnheer de Redacteur, in de derde plaats, rechten op myn persoon, die ik niet mag schenden. En daarom ben ik maar druk aan 't studeeren geslagen, ondanks de 80 en meer graden, die de kwikkolom in de thermometerbuis aanwees. Natuurlyk was het rapport der Staats commissie het voorwerp van dien arbeid. Gelukkig behoef ik niet bang te zyn dat de nieuwe legerinrichting reeds kant en klaar zal zyn, eer ik gelegenheid heb ge had op mjjn gemak'over te vertellen wat de heeren eigenlyk verlangen. Haast-je- maar-niet schijnt wel de leus te zijn van onze Regeering. Het rapport is nu in handen gesteld van de Inspecteurs der verschillende wapens, die er hun oordeel •ver moeten zeggen; en wie er daarna nog geraadpleegd zal moeten worden, weet ik zoowaar niet. Mogelyk wel de com mandanten van de corpsen rustende schut- schery, en vervolgens een commissie uit de rempla^anten-bazen misschienom het vraagstuk van den persoonleken dienst plicht van alle kanten te bezien? Enfin, tyd gewonnen is veel gewonnen: en als nu de groote Mogenheden het .maar niet met elkander aan den stok krygen, terwyl wy hier nog zitten te adviseeren en te delibereeren, dan kan alles nog terecht ko men. In elk geval, we kunnen nog een heel poosje groote-schutters-manoeuvres maken, in en buiten het vuur, eer ons wapen wordt opgedoekt. Voor myn wa penbroeders, met brandenden ijver voor den dienst bezield, doet mij dat pleizier alleen vind ik het jammer van het geld, dat vermorst zal worden om deze ter dood veroordeelde, de schuttery bedoel ik, nog een paar jaar op de been te houden. Maar laat my nu eens geregeld gaan vertellen, wat er in het rapport der Staats commissie te lezen staat. Natuurlyk wordt er het eerst gesproken over de taak der krygsmacht. De »m$n- nekes” moeten weten, wat er van hen gevorderd wordt. Zij moeten: het grondgebied des Ryks verdedigen; het Nederlandsche gezag in de koloniën en bezittingen in andere wereld- deelen doen eerbiedigen; den rang hand haven, dien Nederland in de rij der Euro- peesche Staten inneemt, en in verband daarmede de middelen verschaffen om te voldoen aan de internationale verplichtin gen, welke op ons rusten by een oorlog tusschen andere Mogendheden; de Neder landsche belangen in den vreemde bescher men en bevorderen; de inwendige rust bewaard doen blyven. Geen klein beetje, zal de aandaebtige, in militaire zaken belangstellende lezer zeg gen; en wie zich deze vyf punten tot dus ver een weinig anders heeft voorgesteld, na melyk: exerceeren, poetsen, ratseten, corvée doen en schilderen, scheme zich over zyn onwetendheid. Nu kunnen wy er evenwel van die vyf, wanneer er slechts sprake is van onze ge wone dienstplichtigen, twee laten rusten. Voor de handhaving van het gezag in de koloniën hebben de koloniale troepen,— voor het beschermen en bevorderen van 'voor: Een vyand trekt op een of ander de Nederlandsche belangen in den vreemde J hééft voornamelyk de vrijwillig dienende zeemacht te zorgen. Maar van de drie andere punten gaat niets af. Alleen, wan neer onze krijgsmacht voldoende is voor N°. f en voor N*. 3, dan kan ook verwacht worden dat nj opknappen, ryen byvoorbeel

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1