fie 1889. N°. 1048. Zaterdag 13 Juli. EL8T, wzout, OTEW. i Zonen, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. .Is het merk 50,000. aai, IVo. 4. Effecten, jekomen bij hoven. ten. Co., aiveratraat No. SS. ekering- happij iet JEDERLANDEN", d te enbosch, i |aar 1838, a Heer VAN DER :LLEBOI8. IERGRAAF. PULPE, lit betreft, alleszins i zoogenaamde „be- ulp. Goede wicht Een adres over belastingzaken. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht D A, Officiêele Kennisgevingen. NOTËNGEWAS. te beginne 'Ui dooi. liet i Baiteuiand. nggave naar keuze verklaringen van drie getuigen ratte S. W. N.' VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. ïehoudors gelieven voorzien van een jven door den Ont- intoor zij behooren niet mag worden C. LANGERAK JDE WATER, - per 50 kilogram, Hoofdbestuur der >plj van Landbouw, i TE SOHT, st. goedkoop. IZING. tvolgende skking. imende tot f 25. or Depots bij de SCHOOlEOVEi™ COURANT.. uit op vaste premie, ten. midg en inlichtingen respondent, den Heer rkerk a/d IJsel. LAND80HE eringsbank, MSTERDAM. ÏKKERKERK roerenden prijs VAN UTREO opge- Tem» idqj.dat zy zich de ontvanger, B&rtuur, de con- Uen zyn terstond ten belastingschul- Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Pegs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheels rijk 0,80. Men Hm zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. de huurwaarde van een zeker aantal wo ningen was bevolen, en dat men voorne mens was daarmede voort te gaan totdat ieder aan de beurt was geweest, ten einde de ongelijkheden weg te nemen, die het gevolg waren geworden van veranderde toestanden. Dat is nu heel mooi, maar dewijl van die herschatting, zooals men by ondervinding weet, nooit iets anders te recht komt dan verhooging van den aan slag, beschouwde geen enkel Hagenaar het als een eer, ditmaal het eerst aan de beurt te liggen, en werden bij het gemeentebe stuur verzoekschriften ingediend om het door zyn tusschenkomst daarheen te willen leiden, dat de verhoogingen eerst van kracht zouden zyn, indien alle herschattingen waren afgeloopen. Natuurlijk kon het gemeente bestuur er niets aan doen; reclamatiën in belastingzaken behooren by het college van Gedeputeerde Staten thuis; en de belang hebbenden bleven niet in gebreke, zich daarheen te wenden. leputeerde Staten verklaarden egd om handelend op te treden v. was, kon niet gezegd worden wet. Toch vonden i hun indrukken en Ook Gede" zich onbevoegt wat geschied in strjjd te zyn met de zy er aanleiding uit, om wenschen ter kennis van den Minister van Financiën te brengen, overtuigd als zy zyn, >dat er gemeenten zyn, waar de belasting schuldigen eiken waarborg missen, dat hun aanslag niet buiten alle verhoudingen wordt opgedreven.” De wettelyke regeling is dezeTen einde bedoelden waarborg te geven, heeft het gemeentebestuur naast de ambtenaren van de schatkist aandeel in de beoordeeling der aangiften wordt door de commissie, bestaande uit den contröleur en een lid van het gemeentebestuur, herziening gelast, dan treedt als tegenschatter een der personen op, door het gemeentebestuur aangewezen. Maar hoe nu, als het gemeentebestuur zelf partti.XJm de zaak, wat waarborgt dan een onpartijdig onderzoek en een bil lijke beslissing? Het behoeft niet gezegd te worden dat niemand hier denkt aan kwade trouw; doch waar de strijdige be langen niet op een van elkander volkomen onafhankelijke wyze worden vertegenwoor digd, is men niet zeker van een juiste op lossing van het conflict. Dit nu is het geval, wanneer zoowel het gemeentebestuur als de fiscus belang hebben bij een hoogere opbrengst van het belastingcyfer; dan zyn de rechten van den réclamant niet zoodanig gewaarborgd als wenscbelyk is, omdat de openbare macht, die uitspraak moet doen, niet staat tegenover den verweerder, in dit geval de belastingheffer, maar naast dezen. Dat is in stryd met de eenvoudigste be grippen omtrent de rechtsgeldigheid eener scheidsrechterlijke beslissing. In alle ge meenten dus, Waar de aanslag in de plaal- selyke belastingen zich regelt naar een of meer grondslagen van het personeel, wordt de vereischte waarborg voor de onpartijdig heid des tegenschatters gemist, aangezien hij een macht vertegenwoordigt, die by verhooging van den aanslag evenzeer belang heeft als de fiscus zelf; waarby nog komt, dat volgens het Kon. besluit gegrond op de wet op de personeele belasting de be zoldiging des schatters zich regelt naar de getaxeerde waarden, en geen uniform tarief vaststelt voor elke taxatie zonder onderscheid. Dit bezwaar is uitvoerig en met zeer veel juistheid uiteengezet in een adres, door heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land tot den Minister van Financiën gericht. Zy verklaren daarin ronduit, dat er ge meenten zyn, waar ten gevolge eener leemte in de wet, de belastingschuldigen aan wil lekeur blootstaan; dat deze niet slechts mogelyk, maar zelfs zeer waarschynlyk is, en komen tot de conclusie, dat een wijzi ging in de wet op de personeele belasting niet kan worden verdaagd. In welken zin deze wyziging zou moeten geschieden, wordt eveneens aangegeven. sVooreeret zou in de wet aan de belas tingschuldigen de vryheid kunnen worden verleend, zelf den tegenschatter aantewyzen, zonder beperkt te zyn tot personen, door het gemeentebestuur benoemd. De derde schatter zou daardoor in meerdere gevallen optreden, doch de belastingschuldige zou een waarborrg hebben, dien hy nu mist. sVoorts zou de wet, evenals die op de grondbelasting ten aanzien van de kadastrale huurwaarde, aan de belastingschuldigen de bevoegdheid kunnen geven een herschat ting op kosten van ongelyk te vorderen. De mogelykeid eener herschatting zou den schatter nopen zyn oordeel behoorlijk te motiveeren en zou een contróle op het schatterspersoneel mogelyk maken.” (In zake de Haagsche bezwaarschriften was, zooals H.H. Gedeputeerden in hun adres mededeeien, van motiveering volstrekt geen sprake. Men zou verwacht hebben, zoo staal er, dat de schatters, in wier handen de bezwaren waren gesteld, het huis waar over de reclame loopt, vergeleken hadden met andere perceelen in de gemeente, die perceelen aanwyzende en de gegevens ver meldende, die hen by de schatting hebben geleid en zonder welke het onmogelyk is hun werk te beoordeelen. Maar neen, de Uilenspiegel gaf onlangs .een teekening, die onzen Minister van Financiën voor stelde, langsuit liggende op een canapé, in diepen slaap, terwyl zyn collega’s van Bin- nenlandsche Zaken en van Oorlog bespraken z of het niet wenschelyk zou zyn hem wakker te roepen, opdat hij, nu het blykt dat het met de onderwijswet en met de nieuwe militaire regelingen nog zoo heel gemak- - kelyk niet gaan zal, de natie eens zou kunnen blij maken met het uitzicht op hervormingen ih het belastingwezen. Wy zullen niet beweren dat het weinig moeite zou kosten, dien slaap te doen ein digen. Reeds velen hebben geroepen, ge klopt, geschud; tot dusver met weinig resultaat. Zelfs in de bevriende pers, die natuurlyk van haar skostelyk ministerie*’ heel wat kan verdragen, is reeds een zachte wenk gegeven, hierop neerkomende, dat de tyd van voorbereiding niet tot in het on eindige behoefde verlengd te wordén: dé zoete rust is er in ’t minst niet door ge stoord. En toch, ’t wordt tijd. By het onder zoek der schoolwet in de afdeelingen der Tweede Kamer is gebleken, dat ook leden van de rechterzijde het oog gevestigd hebben op de gevolgen, die uit de aanneming van het stelsel van subsidiëering der kerkelyke scholen en uit de voorgenomen verande ringen in de ryksbydragen tot de kosten van het openbaar onderwys zouden voort vloeien voor de financiën der gemeenten. Vele van deze, reeds zwaar belast, zouden onmogelyk haar uitgaven kunnen blijven dekken; wanneer vermindering dier bydragen het evenwicht op haar begrooting kwam verbreken; aan verhooging toch van belas ting is niet te denkenbovendien, al werd dit middel als het eenige dat overbleef, aangewend, men zou de ervaring opdoen dat meer en meer tal van bemiddelde per sonen, door hun omstandigheden niet aan een bepaalde woonplaats gebonden, die ge meenten waar de belastingen zoo hoog zyn gaan verlaten, zoodat op een kleiner getal ingezetenen met minder draagkracht de voorziening in de gezamenlijke kosten zou drukken. Het is om die reden, dat naar veler oor deel in elk geval een wyziging onzer be lastingwetten zou moeten voorafgaan. De verhouding tusschen ryks- en gemeentelijke belastingen moet beter worden geregeld; eigenlyk gezegd ware het verkieselijk, de laatste van de eerste geheel onafhankelijk te maken, maar dat zal wel langen tyd een vrome wensch blyven. Een dringend noodige stap is een zoodanige verandering in de gemeentewet, dat niet slechts zy in de plaatselyke belasting kunnen worden aangeslagen die er hun gewoon verblyf hebben, maar ook degenen die er vaste goederen bezitten of er hun beroep uitoefe nen. Een stuitend onrecht, waardoor zy die soms het meest van de gemeentelijke zorgen genieten, van betaling zyn vrijge steld, zou daardoor ophouden te bestaan. Men ziet dus, dat het inderdaad noodig is, »Godin wakker te maken”, zooals het in den aanvang genoemde weekblad zegt. Maar dat is een heele taaksommige men- schen verheugen zich in een eebt gezonden, vasten slaap. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ook al staan roepen, tot dusver vergeefs, want zy kregen zelfs geen teeken van leven. We zullen even vertellen wat die heeren willen; de zaak is van genoegzaam alge meen belang om er even by stil te staan. Verleden jaar werden in Den Haag hier en daar, zoo maar te hooi en te gras, tal van aanslagen in de personeele belasting voor wat den grondslag xhuurwaarde” be treft, verhoogd. De iui, wien dat buiten kansje ten deel viel, waren daar volstrekt niet mede ingenomen. Ware die verhoo ging het gevolg geweest van een algemeenen maatregel, die op iedereen werd toegepast,-— men zou er wel niet vroolyk by gekeken hebben, maar toch minder reden van onte vredenheid gevonden. Spoedig bleek, dat vanwege de adminis- ratte der belastingen herschattingen Van kosten te jagen, aan boord overnachten. In Spanje zyn liberalen en conservatieven weer duchtig aan het kibbelen. Herhaal- dohjk komen in de Kamer toonaaltjes voor, als de Franscbe te aanschouwen geeft. Op nieuw moet de Spaansohe regeering door den Paus gepolst zyn, over de mogeiyke overbrenging van zijne residentie naar Spanje. Bij koninklijk besluit is be noemd lot burgemeester van Capelle a/d IJsel jhr. 0. Van Beresteyn. Door Z. M. is benoemd tot no taris binnen het arrond. Utrecht, ter stand plaats de gemeente Utrecht, O. A. A. A. Benit, oandidaat-notaris aldaar. Z. M. heeft benoemd tot be waarder der hypotheken te Dordrecht Mr. W. Hemsing, registratie-ontvanger aldaar, Door het optreden van den heer A. Vonk Noordergraaf alg hoogheem raad van de Krimpenerwaard, is eene va cature ontstaan van hoofdingeland in het Be distr. van de Krimpenerwaard. Op Woensdag 81 Juli e. k. zal te Stolwykersluis eene vereenigde ver gadering worden gehouden van het Djjks- oollege met de hoofdingelanden van de Krimpenerwaard; in deze vergadering zal de rekening over 1888/89 worden behan deld en vastgeeteld. Eene resolutie van het depar tement van financiën bepaalt, dat winkeliers wegens verkoop in het klein van koek en andere kockbakkerewaren geen afzonderlek patent verschuldigd zijn, mits bij de rege ling van hunnen aanslag ook op dien ver koop zooveel noodig worde gelet. Woensdag is aan het Ministe rie van Waterstaat te ’s-Hage o. a. aanbe- steed; het maken van 6 kribben tot ver betering van de rivier den IJsel boven Does- borgh, tusschen de kilometerraaien 23 en 24. r— Mibste inschrijver was G. Beenhak ker Czn. te Sliedrecnt, voor f8840. Zaterdag had te Rysoord de aanbesteding plaats van het bouwen eener kerk met consistorie, ten behoeve der dolee- rende gemeente. Ingekomen 7 inschryvings- biljetten; laagste van A. Den Boer te Lek - kerland, voor f7996. Dezen is het werk gegund. De rechtbank te Rotterdam behandelde Dinsdag drie zaken, ala gevolg van de ongeregeldheden in de maand Mei jl. te Gouda plaats gehad hebbende, by gele genheid van de herkiezing tot lid der Pro vinciale Staten van den heer Mr. A. A. van Bergen I Jzendoorn, burgemeester van Gouda. In de eerste plaats stond terecht J. v. 8., 28 jaar, sigarenfabrikant, wonende te Gouda, beklaagd van in den avond van den 15. Mei 1889 te Gouda een bende jongens die openlyk met vereenigde krachten geweld ploegde tegen de woningen van verschillende ingezetenen door opzettelyk de glasruiten in te werpen terwyl die bende langs de openbare straat voorbij zijne woning trok, tot verdere vernieling van glasruiten te heb ben opgeruid door, met zijne'hand of met zyn pet zwaaiende, de bende toe te roepen „Toe maar, jongens I” Beklaagde ontkende die uitdrukking te hebben gebezigd, en twee getuigen k dé charge, die zich in de nabyhèid van bekl. hadden bevonden, verklaarden mede dat hij dit niet had gedaan, daar zy het anders hadden moeten hooren. Twee getuigen h charge hielden echter per- iiment vol, dat zy het beklaagde hadden hooren roepen. Het O. M. achtte het ten laste gelegde dan ook bewezen, en oordeelde, dat de ver klaringen der getuigen h charge niet ont zenuwd waren door die h décharge. Het vorderde veroordeeling tot eene maand ge vangenisstraf. Mr. N. W. Barmens, voor beklaagde optredende, kwam, na een uitvoerig plei dooi, waarin hy deed uitkomen dat het nimmer de bedoeling van beklaagde is ge weest tot opruiing aan te zetten, tot de conclusie dat in deze vryspraak sou moeten volgen. Daarna had zich te verantwoorden A. H., 32 jaar, opperman, wonende te Gouda, be klaagd van op den 15 Mei 1889 aldaar, terwyl de inspecteur van politie, tevens on bezoldigd ryksveldwachter, Hendrik Visser, op last van den commissaris van politie met eenige agenten van politie en eenige nachtwakers den toegang tot de Markt van de Hoogstraat afzette, openlijk en met ver eenigde krachten geweld te hebben gepleegd tegen genoemde ambtenaren, door te samen en in vereeniging met eene menigte knapen een hek vooruit te schuiven, ten einde de politie-beambien ter zijde te dringen, althans zich met geweid tegen die politiemacht te hebben verzet, door moedwillig dat hek tusschen hen in te werpen, zoodat meer genoemde inspecteur daardoor zoude zyn ge troffen, ware hy niet ter zyde gesprongen. Ook deze beklaagde ontkende het hem ten laste gelegde, bewerende het hek te hebben afgeweerd, toen het door anderen naar de politie werd geworpen. Door de verklaringen van drie getuigen schatters verklaren eenvoui niet hebben vergist, en het lid van het ge^eefi^i tróleur en de inspecteur; all volkomen gerust, dat d< o digen geen onrecht wordt aangedaan.) sEindelyk nog zou het Kon. besluit, be doeld in art. 49 der wet, waarby de bezol diging des schatters wordt vastgesteld, zoo danig gewyzigd kunnen worden, dat het eigen belang des schatters niet meer be trokken is by een hooge schatting.” Het adres van HH. Gedeputeerden werd, meenen we, reeds verleden jaar afgezonden. De Minister, overtuigd van de belangrijk heid der zaak, haastte zich de toezegging te geven, dat een ernstig onderzoek O neen, dat deed de Minister niet. De canapé was en is nog niet ontruimd. Een antwoord op het schryven v?n H.H. Gede puteerden was den 24n. Juni, erf is ook heden niet ontvangen. Duitschlands Keizer denkt zyn water tochtje langs de Noordsche kusten tot aan het einde der maand voort te zetten en aldus wat tot rust te komen van het wat overdreven bezige van het eerate tijdperk zijner regeering. Slechts nu en dan zal hij op zyn tocht even aan wal gaan. By zyn terugkomst neemt hij, de reis naar En geland aan, waar men hem 2 Augustus wacht en waar hy vijf dagen blyven zal. Dan wacht hem, van 12 tot 16 Augustus, een bezoek van Keizer Frans Josef van Oostenryk, welk bezoek echter niet met groote feestelijkheden zal gepaard gaan en wel op bepaald verzoek van den gast. Van des Czaars tegenbezoek te Berlijn is nog niets bekend. Voorzeker is dat lange dralen, dat sommigen willen verklaren door een minder goeden gezondheidstoestand der Czarin, niet bevorderlijk aan de goede ver houding tnssohen iJuijwcaland en Rusland. De bladen en voorop de Nord-Deutsche-All- gemeine Zeitung beginnen weer, even als voor ’s Keizers bezoek aan Rusland, de zoo prikkelbare hartstochten aan te blazen. Het dezer dagen daartoe gekozen middel was het ontraden der door de Russische regee ring vooi'gestelde nieuwe conversie van spoorwegobligatiën. Die toon zal ongetwy- feld wel weerklank en weerwraak vinden in Rusland. Geheel anders is de verhouding van Rus- land met Oostenrijk. Het is in de laatste jaren iets ongewoons, dat het Journal de St, Peterbourg zich met ingenomenheid uitlaat over de Oostenryksche regeering. Thans brengt het blad hulde aan de jongste uitin gen der regeering te Weenen over de staat kundige toestanden. De vraag is, of die gun stige meening wel zal gehandhaafd blyven, nu Oostenryk, pa zjjne jongste toenadering, te Bulgarije weer een stap verder is ge gaan, door de benoeming van een diploma- tieken agent en Consul-generaal eerste klasse te Sofia. En zeer zeker zal het blad geheel ontstemd zyn, als het straks in zijne kolom men zou moeten vermelden, wat nog slechts als gerucht gemeld wordt, dat Vorst Alex ander het voornemen zou koesteren zich op 14 Augustus a. s., den tweeden verjaardag van de aanvaarding van het bestuur, als Koning zou willen doen kronen. Dor Fransche Kamers begint het nu ernst te worden met haren arbeid. Met 386 tegen 170 nam zy de legerwet in haar geheel aan. En zóó groot was de bereidwilligheid van sommige afgevaardigden, om pan de regeering de middelen te geven tot verze kering van ’s lands Weerbaarheid, dat de Minister van Marine moeite had om de 58 millioen, die men hem voorloopig wilde toestaan ter verbetering der Marine, welker onvoldoendheid zou gebleken zijn, van de hand te wyzen. De Minister moest echter beloven niet achterwege te zullen blyven, indien de Marine uitbreiding of verbetering vorderde 1 Den 26. wordt de Schah van Perzië te Parys verwacht. Thans vertoeft deze Vorst nog altijd in Engeland, waar men feest op feest te zijner eere organi seert. Hy zal mede tegenwoordig zyn bij de feesten, die bij de voltrekking van het huwelyk tusschen Prinses Louise van Wales met Lord Tife zullen worden gegeven on waarby o. a. ook de Koningin zal tegen woordig zijn. Deze heeft aan het parle ment een wetsvoorstel doen indienen, tot het toekennen van jaargelden aan de kin deren van den Prins van Wales. Zy wenscht, dat dergelyke dotaties, die vroeger meer malen plaats hadden, naar vaste beginselen sullen yorden geregeld. De Kamer heeft besloten de aanvraag in handen eener spe ciale commissie te zenden tot onderzoek. De Lordt deden bereids van hunne bereid willigheid blijken om de Koningin ter wille te zyn. Aan Gladstone is het eere-burgerschap van Cardiff (Wales) aangeboden. Het be- trekkeiyke document werd hem in een kistje ter waarde van 200 p. st. overhandigd. Honing Humbert van Italië brengt, ge ëscorteerd door een eskader, een bezóek aan Messin aReggio, Tarente, Brindisi en Bori. Hy zal echter, om de gemeenten niet op DE WAAG", deposito: m f 50 tot f 500, ipvraagbaar; m f 500 tot f 1000, jen opzegging; oven f 1000, met jpzegging; gen boven f 1000, teen. werd het ten laste gelegde echter bewezen geacht, en daarvoor vorderde het O. M. ver oordeeling tot eene maand gevangenisstraf) Nog stond terecht de 13-jarige G. Si, slagersjongen, wononde te Gouda, beklaagd van óp den 15den Mei jl. aldaar deelge nomen te hebben aan het geweld, dat door eene bende knapen met vereenigde krachten werd gepleegd tegen de woningen van ver schillende ingezetenen door opzettelyk met eene steen naar een der ramen van de wo ning van den heer F. D. aan de West ha ven te werpen. Beklaagde bekende, met een steen in de richting van de woning van den heer F. L. te hebben geworpen, omdat by dien heer niet gevlagd werd, doch be weerde de ruit niet verbrijzeld te hebben, alhoewel genoemde heer verklaarde, een steen in zij no woning te hebben gevonden, door eene verbrijzelde ruit daarin gekomen. Het O. M. oordeelde beklaagde schuldig en vorderde diens veroordeeling tot vijf dagen gevangenisstraf. Het koningsfeest te Wadding»veen op 12 Mei werd door enkele ingezetenen gevierd met het stukslaan van ruiten bij andere ingezetenen, welke niet gevlagd hadden. C. v. D.C. de B.H. v. V. en M. v. T. stonden hiervoor terecht, terwyl den manu facturier H. P. ten laste golegd werd, de menigte er toe aangezet te hebben door te roepen: „slaat er maar op los jongens; ga je gang maar”. Eisch voor den In en 2n bekl. 1 maand, voor den 3n' en 4n bekl. 7 dagen, en voor den 5n bekl. 3 maanden gev. Over 8 dagen in deze zaken uitspraak. Aan de rgks-universiteit te Leiden te bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer dr. C. P. Burger Jr., geboren te Gonda, met academisch proef schrift, getiteld: „De beperkte aansprake- lykhoid van den schuldenaar in het heden- daagsohe on in het oude zeerecht.” Op Zaterdag 27 Juli a. s., des morgens 10 uren, zal de algem. vergadering van do leden der onderwyzersvereeuiging in het arrondissement Gorinchemonder voorzitterschap van Mr. M. F. Boonzajer te Gorinchem gehouden worden. Behalve eenige htrishoudelyke werkzaamheden, zyn aan de orde gesteld: 1. het leesonderwys in de hoogste klasse der lagere school door den heer P. Boe-, zaardt te Asperen; 2. voordracht van den heer J. A. Busó te Hardingsveld 3. de photographic, door proeven helderd. Inleider de heer A. G. J. pelmans Plat te Gorinchem. De heer J. Steynis, hoofd ee ner school te Gieaendam, heeft tegen 1 September a. z. eervol ontslag aangevraagd als loeraar in de geschiedenis aan de Ryks- normaalschool te Gorinchem. GORINCHEM, 8 Juli. Door deliberate kiesvereeniging „Algemeen Belang voor Go rinchem” zyn de drie aftredende gemeente raadsleden, Mr. H. J. Dyckmeester, R. D. Van Slype en A. D. Smits, tot candid aten gesteld. Voor den vierden zetel heeft de liberale kiesvereeniging in hare jongste vergadering besloten, geen candidaat te proolameeren en dit over te laten aan de kiesvereeniging der tegenparty. *ALBLA8SERWAARD en VIJFHEE- RENLANDEN, 12 Juli. By vernieuwing was de handel in kaas deze week levendig en die in boter flauw; de eerste verbeterde f 1 h f 2 per 50 kilo in prysvan de laatste daarentegen was de prys iets lager, wor- 1 dende thans in deze streken besteed voor: kaas van f 18 tot f23 per 60 kilo, naar gelang der kwaliteit, goêboter f0,55, wei- boter f0,40 per half kilo. i ♦AMEIDE, 10 Juli. Alhiet treden dit jaar als raadslid af de heeren A. Van Ke- kem Wan. en P. Peterse; laatstgemelde is al jaren lydende en stelt zich niet meer verkiesbaar. CAPELLE a/d IJSEL, 8 Juli. By de periodieke verkiezing voor leden van den gemeenteraad alhier treden af de heeren C. Verschoor, wethouder, en C. M. De Boer, die beiden weder tot candidaten zijn gesteld. •LEKKERKERK, 11 Juni. De hooi oogst is zoo goed ais afgeloopen en ruim een maand vroeger dan vorige jaren. De qualiteit te zeer goed; ook te de quantiteit zeer groot. WILLIGE-L ANGER AK, 10 Juli. De zalmvisschery alhier heeft van Zondag op Maandag 11. 1 zalm gevangen. Wanneer men in het veld alhier rondziet, ziet men een nieuwe soort indus trie. Versoheidenen nl. verzamelen de zaad» kopjes van een zekere grassoort, waar het gras op de weilanden te doorgeschoten en leveren die af voor een njksdaalder de 50 kilo’s. Hierdoor wordt het land vol strekt niet benadeeld, d^vhjl dat gras toch wordt afgebloot, en velen verdienen hier door in dezen tyd van slapie van werk soms een aardig daggeld. WOERDEN, 10 Juli. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg 194 par tyen; prys van Goudsche le soort f21 i 24 2e soort f 16 h 20, Derby f22, Edammer f24. Handel tamatyk ving. Prgs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,60. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiteriijk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Woensdag den 24. Juli 188 9des voormiddags ten 11 ure, op het RAADHUIS der gemeentepubliök verpachten Hat NOTENGEWA8, aan deze Ge- meente behoorende. Aanwysing op 24 Juli, des y.m. 10 are, beginnen aan de Veerpoort Schoonhoven, 12 Juli 1889. De Burgemeester, S. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED.

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1