N°. 1049. 1889. r Zaterdag 20 Juli. AN BEAAT DIFFUSIE PULPE LandbouwzoutT ibevolen door het Hoofdbestuur dor Handsche Maatschappij van Landbouw verkrygen bij de Perkamentpapier I. Goedewaagen Zonet Weekblad voor Zuid-Holiand en Utrecht IT bmn.obcrlmnsjtin. iso? IMKERS en SOUPERS met of zonder servies. *N HET WATER, Koning der Nederlanden, Brandassurantie. Landbouwers. BOUWKNECHT. NOTENGEWAS. SPOORWEGNET. - BUITENLAND. BINNENLAND. Gemeente SCHOONHOVEN. I Schoonhoven. t. MOOflHOmffl GOÏÏRAHT. S. W. N. VA.N NOOTEN te Schoonhoven, Oitgewn. JER KOP Co. .NDIJK, kening van den Directeur „G. 6. en: in. en rdrachten aan tot „i ver- openbare sitting, i wenaohte te ver- ,ag van het vg«.- jurlykheden TERS GEDRUKT. staande is, zelfden daj schap en L van den 3n 11 ure, publiek h oven, 1KKER, net de MEDAILLE Tentoonstelling ’EN 1884. Levert Enkele Schotels, i! DESSERT eni. stein bij Ems, wordt alleen door FE KOOP, tegen conourreerendste pryuM >p levering October of November; vooi vicht en kwaliteit wordt ingestaan. Te bevragen by H. VAN TRIET Ma. leeuwijk by tionda. Voorts eiken Donderdag te spreken is »et Café „HARMONIE”, Markt, Gouda/1 Deze Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan rich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. IN ROODE LET- ■P" Zü, die te Lekkerkerk of in de omliggende gemeenten tegen zeer itige, vaste jaarpremiën, verzekeringen nschen te sluiten, wenden zich tot J. DE ING Jr. te Lekkerkerk, vertegenwoordi- r voor Lekkerkerk en Omstreken van de lagsche Assurantie Cle., opgericht in jaar 1805, bjj welke Maatschappij geen rpliohting tot wederopbouw bestaat Firma E. C. LANGERAK te OUDEWATER, Contant, tegen ft,- per 50 kilogram, «grepen de zak. Hoeren Veehouders gelieven vooral zich te voorzien van een isentbiljet, af te geven door den Ont- iger onder wiens kantoor zij behooren, ir anders dit zout niet mag worden egeven. •r INMAAK-FLESSCHEN en POTTEN, 10 en 12| Cts. per vel, verkrijgbaar de Boekhandelaars 8 W. N. VAM OTEN te Schoonhoven. O O U Jk. J MARKT, naast „DEWAA6F verstrekken gelden op Effecten voor jedragen onder f 1000 k 4’/, ’s jai daarboven tot den prolongs roers, volgens Amsterdamsche benrsvc waarden; belasten zich met het koopen en i toopenvgn EFFECTEN, tegen een risie van: 1/8 voor fondsen boven de 80 1/16 7. onder f wisselen COUPONS boven de lamsche beursnoteering. Iemand, die de beste getuigschriften jverleggen en bekwaam is voor alles >p de landbouw betrekking heeft, biedt i jrimo Januari a. s. aan voor Brieven franco aan het HULPK. Krimpen a/d IJssel. Er biedt zich aan, om dadeljjl in dienst te treden, een BOERENKNECHT, joed kunnende melken, P. G. Franco bito ren, onder letter B, aan het POSTKAN - FOOR te Lekkerkerk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Schoonhoven zullen op Woensdag 24. Juli 1 889, des voormiddags ten 1.' op het RAADHUIS der gemeente, verpachten Het NOTENGEWAS, aan deze Ge meente behoorende. Aanwjjzing op 24 Juli, des v.m. 10 ure, te beginnen aan de Veerpoort. Schoonhoven, 12 Juli 1889. De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. EENIGE OPMERKINGEN over het streven tot daarslelling eener geschikte verbinding onzer stad met het Naar aanleiding van den tegenspoeddien de ernstige bemoeiingen om onze gemeente op afdoende wijze met het spoorwegnet in verbinding te brengenin den laatsten tijd ondervonden, is het licht verklaarbaar dat menigeen onzer stadgenooten de verzuch ting slaakt: „Och, kregen wij door middel van den voor het spoor loegezegden steun van financiëelen en anderen aard nu toch maar een tram, eene in uitvoering minder kostbare verbinding ritel Gouda, dan zou ten minste de gemeenschap met het spoorwegnet veel verbeterd zijnl” Dat ondernemende menschendie tram wegen tot stand brachten of veel moeite daartoe hebben gedaangelooven dat nu hunne beurt gekomen is en weder eene poging wagen om in den bestaanden toe stand verbetering aan te brengen, ligt voor de hand en is in hen te prjjzen. Een en ander echter doet het ons gewensoht voorkomen, het volgende op te merken: Ofschoon het voor de uitvoering van den ontworpen lokaalspoorweg Schoonhoven— Gouda beloofde kapitaal allicht toereikend zoude zijn een stoomtramweg tusschen onze gemeente en Gouda in het leven te roepen, zal men bij eenig nadenken tot de overtui ging moeten komen, dat alleen een lokaal spoorweg met normale spoorwydte in de behoefte, die in onze stad en har^omgeving omtrent verkeersverbetering bestaat, in op den duur voldoende mate zal kunnen voorzien. Stoomtrams, hoeseer ook gewaardeerd als nuttig en aangenaam vervoermiddel van personen, voldoen niet wanneer uitzicht be staat, dat het verkeer grootere afmetingen zal aannemen en missen over het algemeen de eigenschapdat zij in een vervoermiddel van grooter capaciteit en snelheid kunnen worden veranderd. Wanneer men het tot stand komen van een verkeersmiddel ernstig wil bevorderen en ondersteunendient men in de eerste plaats waarborgen te zoeken, die dit middel in stand zullen houden en daaraan eene voortdurendebehoorlijke exploitatie zullen verzekeren. Deze waarborg, die tot nu toe voor een tramweg tusschen Schoonhoven en Gouda niet in voldoende mate kan worden gevonden, werd rijkelijk aan den tusschen beide plaat sen ontworpen lokaalspoorweg toegezegd. De Nederlandscbe Rhynspoorweg-Maat- schappij toont zich niet alleen bereid dien weg te exploiteeren, doch wil nog daaren boven eene aanmerkelijke huursom daarvoor betalen, het rollend materieel en den inven taris voor hare rekening nemen en daarbij wat de bruto ontvangsten eventueel een zeker bedrag per kilometer en per jaar zullen overschrijden met de ondernemers dier lün gelijkelijk deelen. Veilig kan worden aangenomen dat even tueel elk ander exploitant van den spoorweg AmsterdamGoudaRotterdam groot be lang in deze ontworpen baan zoude stellen. De Directie van genoemde spoorwegmaat schappij, die in hare jaarverslagen met be langstelling van dit ontwerp-lokaalspoorweg melding maakt, zegt in een schrjjven o. a. het volgende: „Om onze bereidverklaring te blijven ge stand doen is noodig dat er geen tramweg wordt aangelegd, maar een lokaalspoorweg, geschikt om daarover te rijden met de grootste geoorloofde snelheid (in het ontwerp werd daarop gelet) om er een doorgaand verkeer van personen en goederen over te ontwik kelen, zonder overlading van goederen even als op groote spoorwegen, behoorlijk daartoe aangesloten aan onzen spoorweg en overal en in allen deele het noodige aanbiedende voor eene behoorlijke exploitatie naar de eisohen van het verkeer enar Wat laatst bedoelde meer moge kotten bij den aanleg wordt intusschen dubbel opgewogen door het grootere belang van het publiek enz> Voor een stoomtram zon het nooit by ons syn opgekomen een jaarhuur van de helft per kilometer aan te bieden enz. enz.” Juist de hooggewaardeerde toezegging der Nederlandscbe Rhün-Spoorweg-Maat- -Gedeputeerde Staten van Zuid» Holland, uitspraa'k doende op het hooger beroep van eene beslissing van dykgraaf en hoogheemraden van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, betreffende de rekening van 1887 en de begrooting voor 1888 van de vereenigde polders onder Streefkerk, en bedoelde beslissing vernietigende, ver klaren voor recht: dat dykgraaf en hoogheemraden van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe alleszins terecht hebben beslist, dat het aandeel van Langenbroek in de gemeen schappelijke kosten of lasten van Streefkerk, Kortenbroek en Langenbroek is 92/1457; dat het bedrag der gemeenschappelijke kosten, welke over 1887 in uitgaaf werden gebracht, met f23,25 overschrijdt het bedrag, dat volgens art. 10 a. en b. op die rekening in uitgaaf had mogen zyn gebracht; en dat op de begrooting en dienovereen komstig ook op de rekening van Langen broek, noch in ontvang noch in uitgaaf behoort voor te komen een post wegei watergeld of omslag van de Overwaard e van den molenomslag van Brandwyk. In de Staats-Ct. No. 163 is een Kon. besluit opgenomen van den len Juli, bepalende dat aan W. Kalkman te Capelle a/d IJsel, nadat hij bij de militie zal zjjn ingelyfd, ontheffing van den werkelyken dienst voor zyn geheelen militiediensttyd wordt verleend. Het verruimen tan hetboven- pand ter Drentsohe hoofdvaart, uitbesteed in 2 perceelen, is gegund aan de heeren A. Prins en O. Visser, beiden te Sliedreoht, voor f23.600 en f82.580. Bij de aanbesteding van het bouwen eener zuivelfabriek voor rekening van den heer Inziger te Vreeland, zijn in- geleverd 60 biljetten. Laagste inschrijving was van den heer Den Hollander te Gouda, aan Wlen het Work gegund isj voor f10,840.4 Bjj de Maandag gehouden aan besteding van de werken der Kralingsche Katoenmaatschappy, in de Maaskan te Kra- 'lingen, waren 19 biljetten ingekomen. De laagste inschryving was van den heer H. De Jong te Ammerstol, voor f15.600. De door den Zuidplaspolder in zyn ringvaart onder Zevenhuizen ge stichte sluis is thans geheel afgewerkt en voor het publiek geopend, zoodat de scheep vaart op de ringvaart thans weder is hersteld. Als een bewys, dat de kaas* prijzen aanmerkelyk stijgen, kan worden gemeld, dat een landbouwer te Polsbroek, die ongeveer drie weken geleden voor extra fijne waar f26 kon bedingen, thans eene partjj, van nagenoeg 10 halve kilos per stuk, verkocht voor f 27,75, terwyl bij een landbouwer te Hekendorp voor kazen van ruim 30 halve kilo’s f32 werd besteed. Men sohryft ons uit de Al blasserwaard en do Vyf boerenlanden dd. 18 dezer Werd nog voor slechts weinige dagen door menigeen steen en been geklaagd over de droogte, thans reeds, na enkele natte dagen, wordt al reikhalzend naar zonne- schyn uitgezien. Het rypende koren zoude dan ook spoedig bij doorgaand vochtig weder schade lyden evenals de aardappelen op de lage landen. De weilanden, tuin- en boomvruchten zyn door de frissche regens zeer verkwikt en groeien thans weer hard van appelen zal de opbrengst niet tegen vallen, te meer omdat zy zeer kloek van stuk zynperen echter zyn er zeer weinig. Op een enkelen achterblyver na hebbende veehouders de hooioogst binnen kwantiteit en kwaliteit laten ditmaal niets te wenschee over. •ALBLASSERWAARD en VIJFHEE- RENLANDEN, 19 Juli. Zoo in kaas als boter was de handel deze week levendig en van beide de prjjs hoogér. Men besteedde voor kaas van f 18 tot f24 per 50 kilo, naar gelang der kwaliteit, goóboter f0,70 en weiboter f0,50 per half kilo. •BENSCHOP, 19 Juli. Door den land bouwer A. Lekkerkerker Pin. alhier is aangifte gedaan van een vermoedelyk ge val van besmettel yke varkensziekte. De distriet-veearts te Utrecht werd hiervan per draad verwittigd. •BERG-AMBA0HT, 15 Juli. Er is in deze gemeente eene 5e broodbakkery ge opend, n. 1. die van W. P. Van Wilgen, in de Achterstraat. Naar men verneemt zal er nog een 6e broodbakkerij komen. De hooioogst is in deze gemeente na genoeg afgeloopen. De opbrengst voldeed ten zeerste; ook de kwaliteit belooft goed te zyn. Ditmaal ziet men vele schelven op gericht, hetgeen sinds enkele jaren niet gebeurd was. •GOUDRIAAN, 16 JnlL Zaterdag ont lastte zich boven deze gemeente een hevig on weder. De bliksem sloeg in den water molen op de noordzyde en spleet een molen roede, zonder verder onheil te veroorzaken. LANGE-RUIGEWEIDE, 15 Juli. De re* kening over 1888, door den ontvanger jan geboden, bedraagt in ontvang f 14401,81, in uitgaaf f 13649,07*, batig slot f752,28*. De door het alg. burgerl. armbestuur in- gezonden rekening over 1888 bedraagt aan Overzicht De Fransche Kamer heeft de maat der schandalen volgemeten in bare laatste zit tingen. Schier eiken dag kwam een vecht- par tij voorvaak zoo welgemeenddat de militaire macht, in de Kamer altijd aanwezig, tusschenbeide moest komen en de genees kundigen hulp moesten verleenen. Als altyd in de laatste maanden was het de quaestie van Boulangisme en anti-Boulangisme. Het ging dén voorstanders van den ex-generaal dan ook niet naar den vleesche. De groote banneling is door do tegen hem opgemaakte akte van beschuldiging vrjj wel afgemaakt. De punten van beschuldiging zjjn samen zwering en aanslag tegen de veiligheid van den Staat, alleen en met medewerking van anderen Rochefort en Dillon, en verduiste ring van geldentoebehoorende aan den Staat, berekend op, een bedrag van ruim 200.000 francs. Toch oordeelde de Kamer het nog noodig maatregelen er tegen te nemen, dat de vechtgeneraal by de aan staande verkiezingen op meer dan een plaats wordt verkozen en aldus eene manifestatie te zijnen gunste worde gehouden. In aller- haast eene zitting was daarvoor vol doende nam zy een wetsontwerp aan, waar by met 10.000 francs boete gestraft wordt het zich candidaat stellen in meer dan een kiesdistrict. Hoe men nu die straf zal kunnen toepassen op iemand die afwezig is, is niet duidelijk. Men kan toch de kiezers niet verhinderen te stemmen op wien ze willen. Het ontwerp tegen de „veelvoudige candidaturen” is inmiddels ook door den Se naat bekrachtigd. Nog werd afgedaan de am nestie-wet, zooals die door den Senaat was ge- w jjzigd, aangenomen een crediet van 3 mil- lioen, jaarlijks terugkeerendevoor de ver dedigingswerken van vijf oorlogshavens en ten slotte nog een crediet van 58 millioen voor den bouw van pantserschepen en tor pedo’s, waarmede de Minister van «Marine zoo laat de Kamer verrestte, dat deze het nog in allerhaast kon toestaan, doch den Senaat de gelegenheid benomen werd aan merkingen te maken, wyl reeds, voordat deze het voorstel in behandeling nam zijne jongere zuster met verlofpas was uiteengegaan. De weigering van den Se naat om voort te gaan met haren ar beid, na het sluiten van de zittingen der Kamer had een protest ten gevolge van den Minister Tirard, doch de voorzitter en de ondervoorzitter verdedigde het goed reéht van den Senaat en ontnamen den Minister zelfs het woord. Waurljjk, men moet optimistisch als de Franschen zyn, om by zulk een ^verwarden stand en gang van zaken, met opgewektheid en geestdrift het nationale feest te kannen vieren ter herinnering aan het voornaamste feit der Fransche revolutie, de geboorde van de Republiek, de bestorming van de Bastilles. Het was daarom misschien zoo kwaad niet, dat de natuur op den dag der feestviering niet in feestgewaad was getooid, dpoh door storm en regen de geestdrift wat af koelde. Dat de Boulangisten dien dag ook/oor ma- nifestaties ter eere van den grooten man be- binnen de perken te houden. De aanwezigheid van den Russischen Mi nister van Oorlog te Parys en troepenbe wegingen in de nabyheid der Russisch Oostenryksche grenzen wekken in Ooeten- rijksche kringen weer argwaan tegen den machtigen nabuur, die nog zoo pas hulde bracht aan de vredelievende uitingen der Oostenryksche regeering. Die telkens terug keerende argwaan teekent echter den poli- tieken toestand van het heden. De oorlogzuchtige berichten, door sommige Duitecbe bladen rondgeetrooid, die zelfs zoo ver gingen, dat men van overleggingen ius- schen den Keizer en den Minister van Oor log gewag maakte, worden door dezen of ficiéél tegengesproken. En inderdaad doet het rustig dolce famiënte des Keizers, die nog altyd aan de Noordsohe kusten, op de golven wiegelt, niet vermoeden, dat er zulke ernstige zaken aanhangig zyn. Slechte noten werden in den laatsten tijd gekraakt omtrent den financiëelen toestand van Spanje. De offioiëele tegenspraak ver mag niet, in verband met de antioedenten, volkomen gerust te stellen. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franeo uiteriyk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts S maal in rekening gebracht. inkomsten f 184,44 en aan uitgaven f 44,72*, batig saldo f 138,71*. De begrooting voor 1890 is door dat bestuur opgemaakt tot een bedrag van f 183,58 in ontvang en uitgaaf. gLOPIK15 Juli. Den 12. Juli jl. vierde het geneeskundig leesgezelschap, onder de zinspreuk „Oonoordiaresparvae Crescunt”,— waarvan de meeste geneeskundigen in deze buurt lid zynte Meerkerk een merkwaar dig feest. Het was de 45ste jaarlyluche vergadering, die nu hoofdzakelijk gewyd was aan de viering van het 50-jarig jubilé der vestiging van den heer D. Moróe alhier. Ter wille van vele verafwonende leden had men besloten den dag zelf van het feest van den heer M., die eerst den 4. Nov. e. k. aan- niet af te wachtenmaar op den sg het 9de lustrum van bet gezel- het 10de van den laatsten der nog in leven zijnde oprichters te vieren. De feestcommissie, bestaande uit de heeren v. d. Bergvan Ameide, Van Nes, van Meer kerk en A. v. Scherpenzeel, van Schoon hoven, had gezorgd dat de jubilaris meteen - gala rytuig van zijne woning werd afgehaald, alsmede voor het luisterryk diner, waarvan het menu in fraai Latjjn was opgesteld. Aan het dessert werd door Dr. Gallandat Huet, president van het leesgezelschap, na mens een 15-tal kunstbroeders, als een bljjk van hulde en toegenegenheid en als eene bigveude herinnering aan zyn zeldzaam feest, den jubilaris aangeboden een stok met gou den knop en inscriptie, benevens een album met portretten. In zyne toespraak herinnerde hij aan de hartelyke, trouwe en onvermoeide zorgen, door den jubilaris gedurende 50 jaren gewyd aan zyne zieken en niet minder aan zyne kraamvrouwen, waarvan het cjjfer byna 5000 bedroeg, aan het groote gedeelte der bevolking van Lopik en omliggende buurten, dat hy ter wereld had zien komen en waaronder nr zeker zeer velen wyxen die zonder de hulp van zyne kunstvaardige en krachtige hand nimmer het levenslicht zouden hebben aanschouwdaan de groote en steeds toenemende vriendschap van aide naburige collega’s van den jubilaris, gedu rende die lange reeks van jaren en aan hunne vreugde over de onverzwakte kracht naar lichaam en geest van den hoogbejaar den jubilaris, die nog door weer en wind, bij nacht en ontydte voet, per as of per schouw, zich heen spoedt waar hy geroe pen wordt. „Toch,” vervolgde de spreker, „hebben uwe oude en jongere vrienden en collega’s, indachtig aan het raadsel van de Tbebaan- sche Sphynx en aan het „rude donatus*’ der Romeinsohe zwaardvechters begrepen, dat na 50 zoo welvolbraohte dienstjaren eene staf in uwe band u op den weg niet mocht ontbreken en als symbool van uw gouden feest bieden zy u daarom aan dezen stok met gouden knop. Moge die stok nog vele en gelukkige jaren uwe schreden on dersteunen, u een aangename herinnering zjjn aan het zeldzame feest heden door u gevierd en later voor uw zoon eene dierbare herinnering aan zyn vader.” Natuuriyk volgde nog menige hartelyke heildronk op den jubilaris en de zynen en op waardige wyze werd de feestmaaltyd be sloten door eene krachtige rede van den jubilaris zei ven, waarvan het slot in dichtmaat was vervat en aldus luidde „Ontvangt myn zeer oprechten dank Voor ieder woord, voor eiken klank, Voor elke hulde my bewezen, st Dat ieder uwer eens na dezen Ook vieren moog’ met dank en vreê Zyn vyftig-jarig jubilé”. •POLSBROEK, 15 Juli. De door het bestuur van het waterschap Polsbroek voor gestelde conversie is door ingelanden met eenparige stemmen goedgekeurd. By de op jl. Vrydag gehouden her stemming is, in de plaats van den heer G. Wink, tot lid van den Raad gekozen de heer E. Erkel, met 40 van de 53 uitge brachte stemmen. Op den heer O. Straver waren 13 stemmen uitgebracht. •WILLIGE-LANGERAK, 17 Juli. Op de zalmvissohery alhier zyn van Zondag op Maandag niet minder dan 18 zalmen ge vangen. Mej. 8. Lazonder heeft tegen 15 Au gustus a. s. eervol ontslag verkregen uit bare betrekking als onderwyzeres aan de openbare school alhier. Als een groote zeldzaamheid kan ge meld worden, dat aan een noteboom van de weduwe H. alhier een tros noten (voor be langstellenden nog te kien) gegroeid is. waaraan zelfs 12 noten zitten. Van de graszaadsnyders van elders, dikwyls ongevraagd hun bedryf in dezen polder uitoefenende, maken het sommigen den landbouwers wel wat lastig. Het is dezer dagen zelfs gebeurd, dat eenigen, naar men zegt, voor een waarde van ongeveer f5 a f6 aan biezen hebben gekaapt uit het land van den landbouwer J. S. alhier. Naar men verneemt zal deze daarvoor schadever goeding eischen, WOERDEN, 17 Juli. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 178 partyen; prys van Goudsche le soort f22 h f25; 2e soort £17 h f21. Derby f23 k f25: Handel vry vlug. 3 schappy is oorzaak geweest dat H. H. Staten non rr dezer provincie besloten de uitvoering van Offtcieele KenniSgeVWgen. het ontwerp-lokaal.poor te subsidieeren. Van daar zy elk rechtgeaard stadgenoot aanbevolen moed te houden, geduld te heb ben en het wellicht langdurig streven van onzen geachten Gemeenteraad onder de tact volle leiding van zyn yverigen Voorzitter naar waarde te schatten. - Volharding met ernstig overleg moet het devies van onzen Raad zyn en kan alleen tot eene goede uitkomst leiden. „Dus geene verzuchtingen geuit, maar liever jaren gewerkt om in den bestaanden verkeers- toestand eene alleszins afdoende verbetering te brengendan genoegen te nemen met halve maatregelen in deze, waardoor onze handel en de toeneming onzer industrie niet genoeg zaam zouden worded gebaat Al is het gemis aan belangstelling van de by het lokaalspoorwegontwerp betrokken belangrijke plattelandsgemeenten, ook voor hen zelf, bitter te betreuren, waarin wy hopen dat «ene verandering ten goede zal komen, toch mogen de voorstanders eener spoorwegverbinding voor onze Gemeente den uitslag van een onderzoek omtrent de verkeersverbeteringskwestie ten onzent, dat door H.H. Gedeputeerde Staten in eene ver gadering der H.H. Staten zal worden uitge bracht, met vertrouwen te gemoet zien. Hoewel laatstgenoemde heeren op de aan vrage van onzen gemeenteraad tot verhooging van subsidie, afwijtend meenden te moeten beschikken, hebben zij hunne hand niet af getrokken van hetgeen men als een noodige levensfactor voor onze stad moet blyven be schouwen. Hulde zy dus gebracht aan H.H. Staten dezer provincie, die daardoor toonen, ondanks de gewestelyk geïsoleerde medewerking onzer gemeentegroot belang te blijven stellen in de stoffelyke en verstandelyke ontwikkeling der geheele zich van Schoon hoven tot Gouda uitstrekkende streek. STATEN-GENERAAL. In de vergadering dor Tweede Kamer van Donderdag vroeg de heer Roëll of de Regee ring voornemens is een ontwerp in te dienen tot verlenging van den termjjn waarop het mini- mum-gëtal onderwijzers in de scholen aanwezig zal moeten zjjn. Iljj was van meening dat vóór 1 Jan. 1890 de herziening der schoolwet haar beslag niet zal hebben gekregen, en ducht voor de gemeentebesturen moeielijkheden bjj het opmaken der begroetingen. De Min. vap Bin- nenlandseho Zaken achtte termijnsverïenging onnoodigde gemeentebegrootingen moeten wor den opgemaakt naar £e bartaande wet- ^gr oen niet voor het vereiscfifgetal onderwijzers do salarissen uitgetrokken, dan zullen Gedepu teerde Staten moeten beslissen. De hoer Lohman vroeg of het antwoord der Regeering op het verslag over de onderwys- wet spoedig was te wachten, en of haar de behandeling van het ontwerp, nog in dit zit tingjaar, aangenaam zyn zou. De Minister ant woordde, dat in den loop der week de ge vraagde staten gereed zouden zjjn, en dat in de volgende het antwoord met die staten aan ‘de commissie worden gezond™ Nadat een viertal kleinr waren goedgekeurd, vin* van het voorstel van den L. het nemen van voorajeninge versterking van de militie, en rings-ontwerp tot verlenging van tjjd voor de ingelyfden bij de milit der lichting van 18H4 en vooi 1 bjj de zeemilitie der lichting v heer Seyffardt verdedigde uitvoerig met het oog stand. De Mii ook 'op gror in dienst zoi »Sn, )zonden. »»iere wetavoori de behandeling heer Seijffardt jen tot tjjdeljjke i van het regee- den dienst- itie te land >r de ingeljjfden van 1885. De _o_. ig zijn voorstol a op den onzekeren politieken toe- din. van Oorlog bestreed het, vooral md dat voor de troepen die alsdan >uden zjjn geen kader aanwezig is. Bjj de voortzetting, in de vergadering van Vrijdag, betoogde de heer Seyffardt nogmaals de noodzakelijkheid van een maatregel als door hem was voorgesteld. Hy weuschto dat de Minister in een geheime zitting, die hy met 10 andere leden vroeg, zyn plannen zou openbaren en tevens antwoorden op de vraag in hoever hy zyn verantwoordeiykheid gedekt acht door den tegenwoordigen toestand des legers te be stendigen. Na een uur in comité generaal te zyn gaderd, hgrvatte de Kamer de openbare lil De heer W. K. Van Dedem z— nemen, of wy bij niet-aanneming van het voor- stel-Seyffardt tegen alle gebeurlijkheden ge dekt zyn. De Minister antwoordde, dat het voorstel eerst in ’t volgend jaar twee lichtingen kan geven; zyn die noodig, dan zal de Re geering ze zelf aanvragen. De heer Heldt wenschto tot aanmoediging van den vrywilligen wapenhandel de voorwaarden meer binnen het bereik van mingegoeden te zien gebracht. De heer Rutgers zou het regeerings-voorstel slechts dan aannemen, als de Minister wilde verklaren dat de nieuwe organisatiewet uitbrei ding van den militiedienst zal bevatten. De Minister kon zich daarover niet uitlaten en ver zocht geduld. Het eerste art. van het voorstel- Sejjffardt werd verworpen met 55 togen 15 stemmen, nadat dit voorstel was ingetrokken, werd het Regeerings-ontwerp aangenomen met 58 tegen 12 stemmen. In geheime zitting behandelde de Kamer vervolgens haar huishoudelijke begrootingdaar op ging zy op recès, nadat de Voorzitter had medegedeeld dat het zyn voornemen is haar in elk geval niet vóór 20 Augustus byeen te roepen. By Z. M. besluit van 11 dezer is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het ar rondissement Utrecht, voor de kantons Amers foort, Breukelen-Nyenrode en Woerden, ter standplaats Utrecht, Mr. J. W. M. Bosch, advocaat on procureur te Utrecht, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondis- sements-rechtbank aldaar. Z.M. heeft benoemd tot dyk- graaf van het hoogheemraadschap Sohieland, prov. Zuid-Holland, Mr. P. D. Kley. Op Maandag 28 Juli a. s. zal ten huize van K. Roest, te Krimpen aan de Lek, de verkiezing plaats hebfien van een hoofdingeland in het 8e district van de Krimpenerivaard, ter vervanging van den tot hoogheemraad benoemden heer A. Vonk Noordegraaf.

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1