1889. Zaterdag 10 Augustus. N°. 1052. 10 Azijnhouten Kammen, zeer geschikt voor Karnmolen». raartuigtekoop, ide een goed onderhonden, overdekte EIBRAAK met Invented», groot 14 Ton. ?e zien en te bevragen bg J. VAN lIBORGH, Mr. Scheepmaker Lekkerkerk. Perkamentpapier 11 Goedewaagen A Zonen, GOUDA, IARKT, naast „DE WAAG", nemen gelden k deposito: :0NC0RDIA. STAANDE KLOKKEN, V 4« - 'UIN TE KOOP, VOOR SPOTPRIJS. loor verandering te koop: Weekblad voor Zuid-Hoïland en Utrecht. Zomersproetenwater. SPROETENZEEP, II I.H. Veehouders! BUITENLAND. REPARATEUR. Irandverzekering- Maatschappij voor het Hertogenboach opgerieht in het jaar 1838, er Directie van den Heer VAN DER DOES DE WILLEBOI8. 1 leze maatschappy sluit op vaste premie, Ier administratiekosten. Officièele Kennisgevingen. NOTENGEWAS. Opleiding bij de ambachten. KERMIS te SCHOONHOVEN. ANTIEK. c koop gevraagd: ien of twee WASSCHEN. MEISJE, BINNENLAND. j. 1? de Zuid-Afrikaansche gnomen; daaruit n ;en. l J aar» 4 S. ft W. N. VAN NOÖTEN tb Schoonhoven, OitgOTOT. re bevragen bg A. WOUDENBERG, looahovea. 'e bevragen by P. J. VOORMOLEN, itter, Nieuwpoort. 8CHOONHOVEN8CHE COURANT let doeltreffendst middel tegen gele en ine Sproeten. Men ziet ze hierdoor uga verbloeken en eindelyk geheel ver men. Per flacon 60 cento met gebruik. geurig en »nel werkend. Prijs per 80 Cent. epói bg J. DROST, Oodewater. INMAAK-TLNS8CMSN en POTTEN, 10 Cl. per «1, TerkrygbeM b(j de Bode* lelur. 8. 4 W. N. VAN NQOTKN kihooahoren. Dne Co»nü>I vorit d« Z.t.rd»> - morgen, nitg.ge.nl. Pr,.: .oor Sehoonhoren per drie nmendon 0,70. Tranen per port door hot geheel, rijk 0,80. Men ken «loh ehonnooren bij olie BoekhandelarenPortdireotenren on Brievengaarder.. bedragen van f 50 tot f 500, terstond opvraagbaar; bedragen van f 500 tot f 1000, met 2 dagen opzegging; bedragen boven f 1000, met 8 dagen opzegging; jaar» bedragen bpven f 1000, m onderpand in fondsen. Voor een jongen van vjjftien V jaar wordt plaatsing gevraagd, iris tot Kerstmi» geen vereischte, irieven franco, onder letter B, aan het JTKANTOOR te Lekkerkerk. jrlandsohe Algemeens Maatiohappjj i Levenevenekering te Botterdam, OoetreetpleinNo. 39. VCBZEKKBT, nur linklijk goedgekeurde tarieven, •ITAIAtN op hot Le.ea, Lijfrente alle op leven»- en sterftekans geba- le Verzekeringen, ook voor Oost- en it-Indië. Brieven en inlichtingen zyn kosteloos verkrijgen op franco aanvrage aan de ictie. Prijs der Advertentiënf1 Van 1 tot 5 regels f 0,00. Jedere regel meer 0,10. Groote lettors naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën voor1' 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts maal in rekening gebracht. V/ kunnen zyn, maar -onmiddellyk verlegen staan als het noodjr is zich er eventjes buiten te bewegen. De tjjd, toen iemand geheel alleen een woning kon bouwen, be hoort tot een periode in de geschiedenis van den arbeid, die*v|p geenszins terug-- wenschen; maar laat ons in de splitsing en vej-deeling van dat werk niet verder gaan dan noodig en wenschelijk is. De mensch is geen machine; door‘z^n werk aan te weinig variatie te otderwerpen maakt1 men het hem zoo gemakkeljjk, dat hy het gedachteloos en werktuigelyk gaat doen. Ook ter wille"- van eén verfrisschende en opwekkende variatie zouden we net niet verkeerd achten, het bekende ^schoenmaker, houd u*by uw leest” niet al te letterlyk op te vattep. Overzicht. Schitterend was de ontvangst, den Duit-* achen Keizer in Engeland tdbeurt gevallen. Onder het oorverdoovend donderen van het geschut, stepte Keizer Wilhelm Vrijdag half vyf in de baai van Cowes voor hot kasteel Osborne aan wal, vergezeld door den Prins van Wales, die eerst aan boord van de Ho- henzollern den keizerlijken gast was gaan complimenteeren. Op het terras van het kasteel van Osborne kwam Koningin Vic toria, vergezeld van Prinses Beatrice, haren kleinzoon te gemoet en begroette hem echt moederiyk. De groote vlootparade, welke den volgenden dag zou plaats hebben, kon niet dóórgum, door het onstuimige -keer; sij werd uitgesteld tot Maandag. De reede van Spithead leverde toen een prachtig en indrukwekkend schouwspel op. Vergezeld van zijn broeder Prins Hendrik, den Prins en de Prinses van Wales, den Hertog van Cam bridge en den Lord-Mayor en het gemeen tebestuur van Londen, voet de Keizer lang» de rij der Britsche schepen en ontving later de Admiralen en bevelhebbers by zich aan boord. Ook Koningin Victoria deed later een rondvaart door de schepen. Te Alderskot zal eene groote wapenschou wing worden gehouden. De Keizer heeft zyn verblyf aan het Engelsche Hof verlengd tot heden. Wel een bewjjs, dat de ontvangst hem bevalt, Hy ontving eene benoeming tot eere-Admiraal der Britsche vloot, ter wyl hy, wederkeerig, zyne grootmoeder tot chef van een regiment garde-dragonders be noemde! En de staatkundige beteekenis van het bezoek. De Timet begroet den Keizer met een hoofdartikel, waarin o. a. gezegd wordt, dat Engeland vriendschapsbanden stelt bo ven bondgenootschap. Er zyn redenen, ioo„ redeneert het blad, die Engeland bpletten tot het Drievoudig Verbond toe te treden, maar niemand kan aan Engeland verbieden te toonen, dat het sympathie heeft voor de Mogendheden, die de handhaving des vrede» wenschen. Ook in de meeste Duitscho bladen wordt, naar aanleiding van dit Keizerlijk bezoek, de meening uitgesproken, dat het wel niet leiden zal tot eene formeele Engelsch-Duit- sche alliantie, maar daaruit toch mag wor den afgeleid, dat Engeland zich vrywillig aansluit bij de vredespolitiek der drie ver bonden Mogendheden. De feestvreugde in Engeland werd nog ver hoogd door de gunstige berichten uit Egypte. De Engelsch—Egyptische troepen aldaar hebben, luidens ontvangen bericht, do troe penmacht der Derwiichen bij Toski vol komen verslagen. Hun aanvoerder Wa-del- Nyrsmi en 12 zijner Emirs zyn gesneuveld, en vijftig vaandels werden buitgemaakt. De vyand is geheel verstrooid, zoodat men de expeditie als geëindigd kan beschouwen. Na de volkomen nederlaag by de eerste stemmingen over de gewestelijke Raden in Frankrijk heeft Boulanger-zich in veilig heid gesteld voor de herstemmingen, door zich alsnog terug te trekken. Bij de herstemmingen is hij dan ook in ’t geheel niet in aanmerking gekomen. Zelfs werd in de berichten omtrent den uitslag zyn naam niet genoemd. De Republikeinen verloren op nieuw 13 zetels. In een manifest aan de kiezers bluft hy met het totaaLstemmental op hem uitge bracht, wijt zijne nederlaag aan de uitzon deringswet ten aanzien der meervoudige candidaturen en beroept zich op de alge- meene verkiezingen die aanstaande zyn. Zoo weet hij Frankrijk aan het lyntje te houden, doch of de natie zich zoo lang op Sleeptouw zal laten nemen is niet te hopen van het gezond verstand van de kiezers. De Boulanger-onderneming schynt er althans niet zoo heel gernst op te zyn. Zij eisoht dat Boulanger zal overkomen, om zich per soonlijk voor het Hooggerechtshof te ver antwoorden, ’tgeen zeker éolat zou maken en ’t meest doorslaand bewijs zou zyn, dat, ’t geen hem ten laste wordt gelegd, en dit is nog al zoo iets, bezyden de waarheid is. Was in den laatsten tijd meermalen van kleine botsingen tussohen Duitsohland en Frankrijk te gewagen, des te bpter indruk maakt het, dat dezer dagen aan het stoffelyk overschot van een gevallen Fransoh officier van Duitsche zyde eene eer werd bewezen, die ook in Frankrgk groote waardeering vindt. 'en spoedigste gevraagd een REPARA- UR, uitsluitend voor Zilverwerk, van de getuigen voorzien. hieven, onder letter H, by de Boek- delaars B. A W. N. VAN NOOTEN te oonhoven. 4„ JNINQRUK DEB NEDEBLANDEN", gtreiigd te aanvragen tot deelneming en inlichtingen lekomen by den Correspondent, den lieer ROOK Bs. te Ouderkerk a/d UeeL jT DEVEN, Gouda, MABKT by de HOOGSTRAAT. MAGAZIJN VAN wloor-, School-, Schrijf- en Teekenbehoeften. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Woensdag den 2 1. Augustus 1 889, des voormiddag» ten 11 we, op het RAADHUIS der gemeente publiek verpachten: Het N0TEN6EWA8, aan deze Ge meente behoorende. Aanwijzing op 21 Augustus, des v.m. 10 ure, to beginnen aan de Voorpoort. Schoonhoven, 9 Augustus 1889. De Burgemeester, B. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. O. GEELHOED. Er werd eene kleine gasleiding in den gang gemaakt. Daartoe was een vloertegeltje van een twintig decimeters in *t vierkant opgebroken. Toen de pjjp er stond, werd een metselaar er bij geroepen om de opening weer dicht te maken. De man van ’l vak bekeek het gewichtig karwei met een ernstig gezichten sprak - Dien steen kan ik er niet inleggen. Waarom nier? Er moet een gat uitgehakt worden voor de pyp. Welnu, hak een gat Dat *s myn werk niet. Van wien dan? Van den steenhouwer. Goedga met het ding naar den steen houwer, en laat er een gat in hakken. De brave man bemerkte misschien, dat myn toon eenigszins spottend wasalthans hy keek my even aan, maar zei niets,— nam den steen op en kuierde er mee naar de plaatswaar de moeielyke operatie moest geschieden. Een half uur later kon hy zyn taak volbrengen. Toch geloof ikdat hy in theorie gelyk hadmet binnen den kring zijner bevoegd heden te blyveneen massa kwaad komt in de werelddoordien een aantal menschen dien regel niet in acht nemen. Evenwel kon ik niet nalaten, in de ge dachten er even de practyk in te mengen. Zou het niet goed zyn, als by voorkomende gelegenheid een metselaar voor een oogen- blik het sleenhouwersgereedschap ter hand kon nemen, en omgekeerd? Over het alge meen zyn wy voorstanders van het maat schappelijk beginsel der arbeidsverdeeling. Wie beweert met twaalf ambachten terecht te kunnenia gewoonlyk op de hoogte van geen enkel, en een manusje-van-alles be hoort in den regel tot de stumperdd. Daar mee is evenwel niet gezegddat het voor den aankomenden werkman niet goed zou zynals hy zich een beetje toelegde op de min of meer aanverwante vakken. Een ver ver kan licht gelegenheid vinden, zich wat te oefenen in het ambacht van den behanger of den stukadoorterwyl een timmerman, die niet vreemd is aan den arbeid van den kastenmakerzeker niet by zyn vakgenooten behoeft achter te staan. Dat hieraan niet te miskennen voordeelen zyn verbonden, valt gemakkelyk in betoog. In tyden van werkeloosheid voor hel eene vak behoudt men kans, met het andere nog eenige bezigheid te vinden. Misschien raakt een jong werkman uit de stad te avond of morgen verzeild in een afgelegenlandelyke gemeentewaar men alles niet zoo voor het grypen heeft, waar de verschillende am bachten wegens de beperktheid van het aantal werkgevers, niet elk afzonderlyk ver tegenwoordigd kunnen zyn. Dan vooral is het van veel waardemeer dan een pees op zyn boog te hebben. Er is nog een andere redenom den hier gegeven wenk in overweging te nemen. Van jaar tot jaar neemt het getal personen toe, die by den bestaanden overvloed van werkkrachten hier te landeen Nederland staat in dit opzicht waarlyk niet alleen I genoodzaakt zyn in den vreemde hun levens onderhoud te gaan zoeken. Wy voorzien in de naaste toekomst een sterke vermeerde ring van de landverhuizing, als een kiachlig en door den drang der omstandigheden ge boden middel om den économischen toestand der individuen te verbeteren en, door een grooter deel van de oppervlakte des aardbo dems binnen den cirkel der productie te trekken, het peil van de algemeene welvaart te verhoogen. Zoowel de Argentynsche als georganiseerd leer- enkel vak worden iaën, die men daarby willen nemen, staan n, vormen geen schakels in een jde keten. De knaap, die tim- wil worden, is verplicht een be deel van zyn besten leertyd te be- aan het verrichten van allerlei ruwe werkzaamheden, die met zyn vakopleiding niet» te maken hebben. Wel zyner,zooals reeds werd te kennen gegeven, uitzonde ringen. Wy hebben het oog op patroons, die voor den arbeid van den vkrullenjpngen” eenvoudig een sjouwerman aanstellen, en de knapen, aan hun zorgen toevertrouwd, plaatsen onder de leiding van een daartoe geschikt werkman, die hen hel gereedschap leert hanteeren en langs practischen weg inwydt in de opklimmende moeielykheden van het vak. Maar die leerlingen be- hooren niet tot die maatschappelijke klasse, waarb'y de kinderen onmiddellijk na het verlaten der school hun kleine bydrage moeten leveren in de kosten der huishou ding integendeel, voor dat onderwys moet gedurende eenige jaren betaald worden.* Dit nu is voor velen het groote bezwaar de middelen laten niet toe, de kosten van een rationeel vakonderricht te dragt Daaraan ware alleen te gemoet te komen door de wettelyke regeling van het leer- lingscontract, in dier voege, dat de patroon d& opleiding voor zyn rekening neemt, waartegen de leerling zich verbindt, dat wil zeggen zyn .ouders of voogden zich voor hem verbinden, om gedurende een zeker aantal jaren, iegen een vast te stellen loon, in dienst te blijven van den werkgever, by wien de opleiding werd genoten. In enkele onzer grootere gemeenten be staan voor de vakken, die het meest worden beoefend, ambachtsscholen, waaraan ge woonlyk ook een cursus is verbonden in teekenen, en in wiskunde, of wat meer tot de speciale eischen van het vak behoort. Wat wy van die inrichtingen hebben ge zien, gaf ons een zeer gunstigen indruk, en doet ons de vryheid nemen, om tot die ouders, wien het niet ontbreekt aan de ge legenheid en aan de middelen, den raad te geven: zendt uw zoons daarheen, opdat zy gevormd worden tot degelyke werklieden, liever dan hen neder te plakken op een kantoorkruk, waar hun wezenlyk geen schit terende vooruitzichten toelachen. Een flink ontwikkeld werkman, met een helder hoofd en vaardige handen, heeft de gansche we reld voor zich; een heertje van pen en liniaal moet zich blyven bewegen in een eng cirkeltje, waarbinnen hy weinig kan doen om kyn lot te verbeteren. En nu de breede ontwikkeling, die wy voor de aanstaande ambachtslieden wen- schelyk achten, sluit ook in dat men, na in zyn eigen vak een behoorlyke hoogte te hebben bereikt, eventjes over de grenzen ga. We stellen ons voor dat een goede regeling van het leerlingwezen bij contract, de ge legenheid kan open laten om in andere werkplaatsen kennis te nemen van de vak ken, met welke men in eenige betrekking zal komende bouwstoffen daarvoor benoo- digd te leeren kennen, de gereedschappen die men er gebiuikt, hanteeren. Natuur- lyk kost dat minder moeite, dan wanneer een geheel ongeoefende dat zou willen doen, en behoeft er niet zoo heel veel tyd worden aangewend eer men het zoover heeft ge bracht, dat by voorkomende gelegenheid ook eenige werkzaamheden op ander gebie^ verricht kunnen worden. Onze tyd lydt wel een weinig aan een- zydigheid. Voor allerlei dingen, zoowel op wetenschappelyk als op technisch gebied, krygt men specialiteiten, die binnen een zeer engen kring wel hoogst verdienstelyk BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de Kermi» dit jaar aanvangt 2 September J 889. Zjj die afaanplaatten verlangen moeten hiertoe aanvragen doen ter Secretarie, vóór 24 Augus tus a. s. SOHOQMHOVSM, 9 Aug. 1889. De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. t en «onder SPEELWERK. Brieven too, M. VAN ROS8UM DU CHATQRL, irlemmerstraat 114, Lelden. ■te*» Eene zindeljjke Wa»chvrinw verlangt spoedig 'e bevragen aan het Bureau van dit Blad. p- Mevrouw DE JONG-GO1 r Schoonhovenvraagt voor L daags een net it niet onder de 14 jaar, on tegen No* tbor eene fatsoenlijke DIENSTBODE. de Zuid-Afrikaansche republiek zullen van jaar tot jaar meer werkkrachten tot zich laarmea-HOg pesamr 'l oeginnoen de pioniers, die tot dusver daar een nieuw vaderland en^pen minder kommervol bestaan gevonden heobtenzullen door meerdere gevolgd wordenzoodat er binnen een betrekkelyk koit tydsverloop een geregelde maatschappij is gevormddie al lerlei daartoe geschikte elementen in zich kan opnemen. Maar wie er heen trekt, kan er niet dadelyk vinden wat hij gemeend had dat voor hem het geschiktst ishy zal soms moeten aan pak ken wathykrygen kan, om de eerste maanden na zyn aankomst in zyn onderhoud te voorzien. Men leze er de cor respondenties maar op nadie af en tóe in de couranten worden opgenomen; daaruit blykt genoegzaamdat diegenen het best terecht komendie om zoo te zeggen van alle markten thuis zyn. En daar het vooral jeugdige personen zynvoor wie de iand< verhuizing werkelyk een toekomst aanbiedt, gelooven we in hun belaag te spreken met hun dezen raad aan te bieden. Kan, hetgeen hier gezegd is, ook van eenige toepassing zyn bij de opleiding der aanstaande ambachtslieden? t Over dit onderwerp, men weet het, is het laatste woord nog lang niet gesproken aangezien er nog verbazend vee) in te ver beteren valt. Van een behoorlyk lingwezen kan by geen er gesproken: de voorbeelden, •la uitgangspunt zou op zichzelf, vormen doorloopende keten, merman v langryk steden wv haar voet was grootsoh en i» gewild; die uit de kapel van hot"kerk- zorg voor krachtige armen aan haar «ij - - - waB sohoon en is in ern»t het heohtste bol werk onzer toekomst, is zij niet enkel waar slechts in den optocht van een feest. Genot en kunst, gevolgd door al wat hand en hoofd hier vindt te doen, dat was het heden van den stoet. Maar ’t heden bloeide en gaf in glorie niet» vooruit aan ’t roemrjjk tgdvak, door Oranje» helden stam zoo keurig ons vertolkt. Geen lof i voor één, neen, lof voor allen! want allen kwamen gunstig uit ed toonden, dat in Lekkerkerk de geest, die voorwaarts streeft, zoo krachtig is, dat zelfs de sletir- en slentergeoat door haar in spoor en voor waarts wordt geleid. En ieder moest het zien, want overalvan eind, tot eind, kon elk, die aan de ruit maar zat, den bloei van gansch zijn dorp op zyn voordeeligst zien. De middagtijd, de tijd voor ’t spel. Al weer, voor iedereen, die loopen kon, te zien en te genieten. Want al, wie er mee deed had hoop en« genoot, en al, wie er toekeek had dubbel'genot, ten eerste door ’t zien van hetspel, ten tweede door ’t zien van het bljjde gelaat van kind’ren voor simpelen prijs.- 1 Der maag werd nu haai1 recht gegund en ’t hoofd eene kans om te overzien, wat al was afgespeeld: de krachtige morgen groet uit metalen mond driemaal zeven maal herhaald; zachte welluidende inlei ding van een goed bezet muziekcorps; de indrukwekkende pptooht; het spel van meis jes en knapen en mannón, dat luid gejuich verwekte; en (in andere straat) ontzag voor krachtige leden der moedige rossen in enge ruimte besloten en gedrild. En dat alles als overtogen met een kleed van ’t dier baar Rood-Wit-BIauw, omlyst door ’t spre kend Grapje en gedrapeerd met groen en- bloemen, waartuaschen telkens weer het beeld te vooraohjjn kwam van Koning Willem UI. Nu volgde weer: muziek bij ’t wandlen na den maaltyd; een fakkeloptocht van ’t jong onatuimige geslacht en laat in ’t avond uur, wat kunst en moeiten maar vermogen om de pracht der dagvorstin door stroo iende groepen en boeiende grootschheid naar billijk verlangen af te wisselen. En ’t zij gezegdvan de eenvoudige burger huiskamer af, met hare ramen lief getooid dóór fuchsia, geranix en meer geliefde pot en kamerplanten, waartusschen weer ter juister plaatse de bougie haar zachte stra len wierp; van deze tot de deftige, potte salon met meubelenpraoht (en overal Z. M. in beeld of plaat al» hoofdfiguur); ’t was net, ’t was lief, ’t was keurig mooi, ’twas rijk; ’t was al vol tinteling door rijkdom van vernuft en goeden wildie schoon zich toonden by ied’re lichtspraak, die er uit- en van eene woning glansde naar den openbaren weg. En toen op do rivier een bootje opwaarts gleed en ryen van ver lichting als op het onverwachtst vertoonde op ’t woelend nat, toen staarde, heel de schare, die in of buiten ’t huis ver toefde, naar den stroom, om het 'laatste te genieten van het feest: ’t effect van tin- tenwis»eling en mengeling, zóó kwistig voortgevloeid uit al te engen band in ’s avonds duisternis, dat bly hoera dien ryken schat vap spranken luid begroette. En met de laatste sprank sprong ook de bloei van zorgen der bestuurders uit elkaar, en gunde een ieder hen, die and’ren zooveel gunden, het hoogst genot vangoe- den afloop in een gullen, vryen, bigden vriendenkring. En wg, wij zeggen ’t luid gij deedt uw best, gy hieldt u goed: het kon niet beter zijn. Aanvaardt daarom Kier openbaar den dank van uwe gemeente. Ten laatste nog eene knie gebogen, ’t hoofd ontblooi en afscheidsgroet gebracht, na warmen dank, aan ’t schutsgodinnen-drietal U friasche maagd van ’t Land! U zachte Polyhymnia vol lief talent! U Ceres, moeder van den natten, schoonen [Landbouw 8. LOPIKERKAPEL, 6 Aug. Dezen morgen had alhier in het koffiehuis „de Roode Leeuw” de publieke verkoop mg van boom- yruchten en grasgewas en de verhuring van na weide plaats, ten overstaan van notaris N. F. Oambier van Nooten. Er waren 4 perceelen graagewas en 54 peroeelen boom vruchten. De eigenaar» kunnen 'tevreden zyn, want de pryzen, die besteed werden, waren zeer hoog, ’tIs 'voor de pachter» te hopen, dat do uitvobr op Engeland groot zal zijn. Dan alleen bestaat er, kans om geen groote schade te lijden. Peren zijn er weinig; appelen, in ’t byzonder goud-rei- netten, in ruimen overvloed. De noteboomen zyn als bezaaid met vruohten. Men merkt trossen op van 8 tot 10 stuk». ♦STREEFKERK, 8 Aug. De benoeming van den heer H. Gautier tot schout van de polders onder deze gemeente is door heeren Gedeputeerde Staten dezer provinoié goed gekeurd. De door den Raad voorloopig vastge stelde rekening over 1888 bedraagt in ont vang f9716,89» en in uitgaaf f9273,71, sluitende mitsdien met een batig saldo van f443,18». Het was bij het overbrengen van het lyk van La»*re Carwt-Jl 2- hof te Maagdenburg naar het spoorwegsta tion. Duitsche infanterie en artillerie, bege leid door tal van officieren, begeleidden dep stoet en vele ingezetenen hadden de Fran- aohe vlag uitgestoken. In eene toespraak werd door den vertegenwoordiger der Fran- sohe regeering hulde gebracht aan de in deze betoonde welwillendheid van Duitsche zijde. Turkije zit met de handen in het baar over den ordeloozen toestand op Creta. Het denkt er over, den staat van beleg daaraf te kondigen. Dat Griekenland het handje heeft in'de oproerige bewegingen wordt door nie mand betwijfeld. Ter eere van den Perzischen Schah worden schitterende feeaten gegeven. Het gezoek van dien eigenaardigon Vorst, die, zoo vaak tegen alle regelen der etikette in, zyn eigen zip en ingevingen volgt, vermaakt de Parijze- niars zeeren ook de tentoonstelling, waar het bezoek overdruk is, vaart er wel bij. Bulgarije doorleeft weer een ministeriëele crisis. Mogelijk staat dit wel in verband met de inhechtenisneming van den Russisch-ge- zinden aartsbisschop Clementdie vervolgd wordt, omdat hjj zich in beleedigenden zin over Vorst Ferdinand heeft uitgelaten. §LEKKERKERK, 2 Aug. avonds). Wg zyn op audiëntie geweest bij H. M. onze geëer biedigde Koningin en zij ontving ons (H*re gewoonte!) recht hartelijk in het vroege morgenunr; want Haar geluk te wenschen met haren 31eu jaardag was heden onze eerste feestdaad. Zoo’n audiëntie in gedachte geeft weinig omslag en is te hartolijker, daar zij niet gestoord wordt door de zenuw achtige gejaagdheid der vormen. Wjj telden ze niet, die Haar uit deze gemeente een frisBohen morgengroet brachten, doch misten tot onzen spijt een benaderd of een bena derbaar getal. Ja, gij allen, dfe dit leest! Lekkerkerk vierde van daag zyn Koningsfeesthet liet zich in het openbaar uit over de 40-jarige regeering van Z. M. onzen geëerbiedigden vindt het niet eene gelukkige gedachte, dat feest te vieren op den jaardag van Zijne Hoog dierbare gemalin, die de dagen Zjjner grjjsheid met trouwe en edele hoede Hem zoeter te genieten maakt. Maar foei, gy feestcommissieis dat een woord om uwen medeburgers feestzin in te gieten„Om den 12den Mei feestelijk te berdenken, noodigen wij u uit....” om feest te vieren (’t i» de zin). Mij dunkt, ik zou gezegd hebben: „’t Is feest op Vrijdag”. Dacht gij soms, dat zelfs één enkele Lekker- kerker zou nalaten het feest zijns dierb’ren Konings te vieren, met volle geestdrift? Neen, Tr‘-zz’ 1 gers daarvoor te goed; maar gij hebt scheiden willen zgn. Hadden wij uwe scheidenheid niet gekendwij zouden ze den gansohen dag ontmoet hebben op iederen hoek onzer straten, op elke plaats van den weg. Want orde heerschte in 'de feestuit- voering tot het laatste oogenblik; en eene voorname afdeeling van de ziel dier orde waart gy, al zondt gy geene bevelende boden af. Aanvaard hier aller hulde! de byen haren JJaw I.A.C. gezien, hoe het daar krioelt en woelt en ontzettend druk is? En zaagt gij J!‘“ arbeid de koningin of zelfs maar éét adjudanten? En toch, wat eene orde, wat eene vlyt, wat onverbroken voldoening aan epne ongeschreven wet, gekend door iedere enkelinge, als was die aangegroeid. Zoo werkte ons feestbestuur al weken; zoo arbeidden de laatste dagen al onze ingezetenen aan een en *t zelfde doel: het voorstellen der alom alleen heersohende ge dachte: wat hel volk it en vooral it voor zijn Koning en zijn Land. En daarby nu de werkzame huismoeder in de stilte harer binnenkamer zwoegend aan den toekomstigen tooi van gezin en woning. En geen verkort, duurt ook dat al een enkelen korten dag: zij tobden voort, terwyl de mannen hunne zware dagtaak afsponnen. Odie moederso die vrouwen 1 En daarom te meer: Leve de eerste onzer vrouwen, de trouwe gade van den held van ons feest, de geliefde 'moeder onzer lieve Prinses, die hope van ons klein ge zegend Vaderland! Want zooals onze dorp- sche vrouwenschaar tobt voor het welzyn van haar kroost, zoo zwoegt zy voor het welzyn van haar kind en daardoor voor ons Land. Ja: Neórland en Oranje één, dat iq den optocht ging voorop van Vader Willem I tot Koning Willem II; terwyl onzen ouden Oranjevorst het hoofd omkraust werd door de frisoh gezonde, fiere maagd van ’t Jonge en Oude Holland. O, fier stond zij daar in rgkdom van bloemen, omstoeid door haar jeugdigen knapenstoet, als beschermster van ’t vor- stengezin, dat zij de eereplaats gunde in Haar rijk, waar frissohe held’re hemeltint een’ blik zoo voor- als achterwaarts ons ’t volst vertrouwen schonk. Die ruimte, on beperkt, om ’t zonnig bloemrijk Eden aan Neen, niet waar? Vooral gg kent uwe bur gers daarvoor te goed; maar gij hebt be scheiden willen zgn. Hadden wij uwe be scheidenheid niet gekendwij zuuuea ze den gansohen dag ontmoet hebben op iederen hoek onzer straten, op elke plaats van den weg. Want orde heerschte in de feestuit- voering tot het laatste oogenblik; en eene ;y, al zondt gij -2. Aanvaard hier M. d. R. I Gij hebt wel eens de byen haren geheimen arbeid zien uitoefenen in den korf; j bij dien men harer

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1