bier «dijk ihoven. 1889. N°. 1053. Zaterdag 17 Augustus. ANDBOUW. essen klaar, IN shappij ELST, en Zonen. Hing 1BER 1889. irden gehouden eeno acht: NETËMAH, idoor, Schoonhoven, ring minzaam aanbe- maken van STUUK- r alles, wat tot het Effecten, -ffi Weekblad voor Zuid+lolland en Utrecht. 1UDEWATER. srk 99 aal, No,' 4. uitsluitend ver- HOVEN by IL, Weistraat. en Wal. 0 uur precies, >oge dor Commissie, zen. SMITS. 30,- Officiëele Kennisgevingen. I, rBAAR. Het gewyzigde School- wetsontwerp. jer les. ORGEL itair onderwijs. NOTENGEWAS. BINNENLAND. BUITENLAND. Ie zuivelbereiding i Buitenland. uggave naar keua o VILLEBOIS. linistratiekosten. ïkomen bij den Heer lewater. S. W. N. VAN NOOTEN n Schoonhoven, Uitgever». SGHOÜMOVEHIB C0URA1ÏT. Gemeente SCHOONHOVEN. ftolijk on portvrjj, of ion Heer H. ANKER, A.NDEN”, r i> A, „DE WAAG", op Effecten voor: •00 k 4 jaars; tot den prolongatie- irdamaohe beuzsvoor- r 97,50. deel. ■eschioden vóór of op F. L. WALDECK MM A verkrijgbaar ia. Deze Courant wordt dea Zaterdag - morgens uitgegeven. Prgavoor Schoonhoven por drie maanden 0,70. Franco per poot door het geheoie rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Poatdirecteuren en Brievengaarders. Prgs der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsbhe Advertentiön, voor 3 maal plaatsing opgegeren, worden slechts maal in rekening gebracht. Nu nog maar weinige dagen ons scheiden van het oogenblik, waarop de Tweede Kamer haar werkzaamheden zal hervatten, en dus het ontwen) tot herziening van de Wet op het Lager Onderwys binnenkort in openbare behandeling zal komen, wenschen we even stil te staan by de veranderingen, die de Regeering, als uitvloeisel van de besprekin gen tusschen den Minister van Binnenlond- sche Zaken en de Commissie van voorbe reiding, in haar oorspronkelijke voordracht heeft gemaakt. Het eerste punt is ontegenzeggeljjk een verbetering; onder de verplichte leervakken wordt opgenomen de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek. Na hetgeen we hierover schreven in ons artikel van 15 Juni, toen we kennis hadden gekregen van den inhoud der nota van den heer Mr. K. W. Baron Van Ltedem, Atgevaaniigde uit Hoorn, be hoeven we niet te zeggen dat het ons zeer verheugt, de Regeering het gevoelen van den geachten Volksvertegenwoordiger te zien doelen. De Minister bly ft staan op zijn cyfer van 55 leerlingen voor één onderwijzer. Dat is jammer-, een vermindering met 10 bijvoor beeld zou de wetswijziging veel aanneme lijker maken ook voor de liberale party, die steeds getoond heeft volksontwikkeling op hoogen prijs te stellen. Men behoeft slechts oppervlakkig bekend te zyn met de inrichting eener lagere school om te weten, dat dit cyfer in een aantal gevallen misschien wel tot 70 zal worden opgevoerd; de be volking is niet gelijkmatig over alle klassen verdeeld; integendeel, naarmate men den schoolcursus volgt, zal men een afdalende reeks opmerken, en dat kan niet anders, als ten minste, wat natuurlijk onmisbaar is, de gemaakte vorderingen de maatstaf zullen zün die by den overgang tot een hoogere klasse wordt aangelegd. Heeft een kind, door ziekte of om welke reden ook, veel verzuim gehad, is hel, door minder vaar dige geestvermogens, niet in staat geweest in de hoofd vakken met de overigen geljjk te blyven, dan moet het noodwendig het geleerde in dezelfde klasse nogeens overdoen en aanvullen; bovendien zyn er niet weinig kinderen, die niet alle klassen afloopen, en het lagere cyfer in de hoogste klassen is natuurFyk van invloed op het middengetal. Er zal dus, om voor elke klasse een onder wijzer of onderwijzeres te kunnen hebben, een stelsel van compensatie ingevoerd wor den, dat noodzakelyk moet voeren tot over bevolking in die afdeelingen der school, waar de pas ontluikende vermogens der kinderen de nauwlettendste verzorging behoeven. Het moge den lezer niet bevreemden, dat w'y by dit punt een oogenblik vertoeven. Voor wie in de oplossing der echoolquaestie nog iets anders zien dan een politiek kans spel, wien het hoogste belang van het opkomend geslacht meer weegt dan de tyde- lyke zegepraal eener staatkundige party, zal het duidelijk zyn, dat we daar aan een hooidbeginsel raken, van meer belang nog dan het subsidievraagstuk. Als iemand beweert dat niet met wis kundige juistheid kan bepaald worden, hoe veel kinderen tegelyk met vrucht zyn te onderwijzen, dan zullen wy dat niet tegen spreken. Maar indien men verlangt, dat de onderwyzer rekening houdt met de indivi dualiteit zyner leerlingen, dat hy geen gevaar mag loopen genoodzaakt te zyn, met den besten y ver, een enkele in de massa te doen verloren gaan, dan mag het cyfer de 40 niet te ver overschrijden. Reeds met dat getal is het alles behalve gemakkelyk, elk te geven wat hem toekomt, en by de on eindige verscheidenheid van gaven die alle zóó te ontwikkelen, dat de niet met geld te betalen schatten van hoofd en Kart niet worden verwaarloosd door gebrekkige ver zorging. Wie voor dat beginsel strydt, hij moge dan zyn mandaat ontvangen hebben uit de hand van liberale of van anti-liberale medeburgers, treedt op als verdediger van de rechten der kinderen, welke te eerbie digen de duurste plicht is van allen, die op het lot van hun volk eenigen invloed kunnen uitoefenen. Het komt ons voor dat het cyfer, door de Regeering definitief voorgesteld, niet mag worden aangenomen. Ter berekening van het aantal kinderen over het geheele schooljaar zijn in het ge- wyzigd ontwerp niet de laatste datums van elk kwartaal aangegeven, zooals oorspron- kelyk is voorgesteld, maar de eerste. Dat is een verbetering, met het oog op de ver meerdering die de klassen ondergaan bij de nieuwe toelating, die steeds op den eersten van een maand plaats heeft. Aan het bezwaar, dat voor de ryks-bydrage alleen in aanmerking komen de bezoldigingen van het minimum getal onderwijzers, tot welker aanstelling de wet de verplichting oplegt, waardoor vele gemeentebesturen om financieële redenen genoodzaakt zouden zyn zich tot dat minimum te bepalen, is ook tegemoet gekomen, door ook aanspraak te verleenen op de ryks-bydrage voor één tot drie onderwyzers, boven dat cyfer benoemd. Nog is een bepaling veranderd, waarvan inzonderheid de druk gevoeld zou worden voor de scholen voor meer uitgebreid lager onderwys, die door kinderen uit de kleine burgerklasse worden bezocht; was eerst voorgeschreven dat voor ryks-bijdrage niet in aanmerking zullen komen de scholen waar het schoolgeld f 25 of meer per leerling be draagt, thans is dat cyfer op f 80 gebracht. Het spreekt vanzelf dat deze beide gunstige wyzigingen zoowel het byzonder als het openbaar onderwys ten goede komen. De voorwaarden, onder welke aan de byzondere scholen subsidie wordt toegekend, hebben eenige verandering ondergaan. Eerst was bepaald, dat daar het getal schooltyden minstens 0 moet zynde opmerking werd evenwel gemaakt, dat men die schooltyden dan wel zoo klein zou kunnen maken, dat het onderwys toch niet veel beteekende. De Regeering schynt dit ook te hebben ingezien, en stelt nu een minimum getal lesuren vest, namelük 18 par week, waar by het onderwys in handwerken niet mag worden meegeteld. Verder is gezegd, dat om het recht op subsidie te behouden, een plaats van on derwyzer niet langer dan 4 maanden, een van hoofd der school uiterlyk 6 maanden onvervuld mag blyven. Is die termyn ver streken, dan wordt voor de vacante plaats geen rjjksbydrage verleend. Om zich met betrekking tot de sterkte van het ondarwyzend personeel naar de be palingen der nieuwe wet in te richten, werd aan de byzondere scholen een overgangs- termyn van 8 jaren verleendtegen die trage uitvoering, geenszins gewettigd door gebrek aan personeel, zyn van onderscheiden kanten bedenkingen gerezen. De regeering heeft het echter niet noodig geoordeeld, er op terug te komen; de bepaling blijft gehandhaafd. Evenwel is er aan toegevoegil dat de school, wil zij op subsidie aanspraak maken, zich ten opzichte van het onderwijzend personeel zal moeten schikken naar de voorschriften, by Konlnklyk besluit te stellen. Wy ver moeden dat de strekking dezer aanvulling is, de uitvoering der wet geleidelyk te doen plaats hebben, zoodat meer dan één over gangstermijn zal worden gesteld. In de overgangsbepalingen voor de ryks- bydrage ten dienste van het openbaar on derwys is mede een kleine wyziging gebracht. Voor het jaar 1890 zal zy nog worden uit betaald naar het thans bestaande stelsel (30 percent), met die uitzondering, dat voor schoolbouw slechts 25 percent en voorden bouw van onderwyzers-woningen alsmede voor aanschaffing van schoolmeubelen niets wordt genoten. Als voor dejaren 1891,92 en 93 minder zal worden uitgekeerd dan de bydrage over 1889 verminderd met de pasgenoemde posten (onderwyzers-woningen en schoolmeubelen), dan wordt dat verschil over 1891 geheel, over 92 voor twee derden, over 93 voor een derde vergoed. Of op die wy’ze tegemoet kan worden gekomen aan het vooral voor de grootere gemeenten maar ook voor tal van kleinere bestaand bezwaar, dat de vermindering der rijksbydrage voor de gemeentelijke financiën oplevert, betwijfelen wy ten sterkste. Aan die gemeenten wordt nu een last opgelegd, voor vele te zwaar om te dragen, terwyl geen enkele poging is of wordt aangewend om den kring van belastingheffing voor den gemeentelijken fiscus wat ruimer te maken. Het is te verwachten, dat by de beraadsla gingen in de Tweede Kamer ernstige be denkingen zullen ryzen; in den laatsten tfld heelt het niet ontbroken aan verzoekschriften, door de gemeentebesturen ingediend, en waarin deze groote schaduwzyde van de voorgestelde wetsherziening duidefyk wordt uiteengezet De vergelykende examens voor hoofden der school blyven afgeschaft, indien de nieuwe wet op dat punt onveranderd wordt aangenomen. Alleen wanneer by het op maken der voordracht het dagelyksch be stuur en de Districts-schoolopziener niet tot overeenstemming kunnen geraken, zal een vergelijkend examen over*de plaatsing der sollicitanten op de voordracht beslissen. Deze verandering is o. a. ook aanbevolen door het Nederiandsch Onderwyzers-genoot- scbap, voor het geval dat de regeering njj het-koopen en ver- FEN, tegen een pro- n boven de 30 onder 30 S boven de Amster- «g- Schoonhoven Singel. daardoor ventoreu van orde en rut in de gemeente Schoonhoven, doordat hy in de kerk der Remonstrautsche broederschap heeft gepredikt en den Heiligen Doop bediend heeft dit bezwaarschrift behandeld. Het was bg haar overgebracht door het classicaal bestuur van Gouda, dat deze aanklacht ge grond oordeelde, doch meende dat het tot verdere behandeling dier zaak niet gerech tigd was. De Synodus contracta heeft echter den heer J. C. Kuijlenburg met zijne aan klacht tegen Dr. J. Knappert niet ont vankelijk verklaard, en wel op grond dat de handelingen van den heer Knappert, waarop de aanklacht rut, niet door hem zyn verricht in de hoedanigheid van kerke- lykhoogleeraar, maar als emeritus-predikant, en dat hij als zoodanig in de eerste plaats onderworpen is aam het toezicht van den kerkeraad der gemeente zijner inwoning en aan de kerkelijke tucht van het classicaal bestuur, waaronder de gemeente behoort; voorts, dat alzoo op deze handelingen van Dr. Knappert niet van toepassing is art. 20 regl. op het hooger onderwys en de godge leerdheid van wege de Nederl. Herv. kerk, by welk artikel feiten van plichtverzuim of wangedrag, door kerkelyke hoogleer aren als zoodanig gepleegd, uitsluitend aan het oor deel der Synode worden onderworpen; en dat alle kerkelijke besturen hunne werk zaamheid behooren te bepalen binnen de grenzen hunner bevoegdheid, en alzoo de Synode niet bevoegd is deze zaak te behandelen. ♦ALBLAS8ERWAARD en VIJFHE& RENLANDEN, 16 Aug. Zoowel de kaaa- als boterhandel was deze week flauw ge stemd; van kaas was de prijs nagenoeg onveranderd, van boter lager. Men besteedde in deze streken voor kaas van f 18 tot f24 per 50 KG., naar wichten kwaliteit; goe- boter f 0,60weiboter f0,40 per half kilo. *AMEIDE, 14 Aug. In de op 9 Aug. 11. alhier gehouden vergadering van het de partement Meerkerk, Ameide o. a. der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen, is gedaan de rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar en besloten de volks bibliotheken zoowel te Meerkerk als te Ameide in het aanstaande winterseizoen wederom voor het pnbliek open te stellen. Verder zyn gekozen 1. tot directeuren der spaarbank de aftredende leden, de hh. L. A. Van der Voort te Jaarsveld, F. J. Van den Berg te Ameide en P. A. De Ruiter te Meerkerk2. tot bestuursleden van het departement, de aftredende hh. L. A. Van der Voort voornoemd, tevens tot president, A. P. H. A. De Kleyn te Ameide en F. S. W. Gautier te Meerkerk en 3. tot commis sarissen der volksbibliotheek te Ameide de heer J. Vermaak en te Meerkerk de heer Van Beekum. Tot onderwijzeres aan de Rijksnor- maalschool alhier is benoemd mej. J. M. Klerk, onderwijzeres aan de openbare school van Ameide en Tienhoven. HOENKOOP, 12 Aug. Door den Raad dezer gemeente is in zyne vergadering van den 9den dezer de rekening der gemeente 9 ver 1888 voorloopig vastgesteld. De ont vangsten bedragen f3170,561 en de uitga ven f 1398,77’, zoodat het batig slot be draagt f1771,79. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is de begrooting voor 1890 opgemaakt. De ontvangsten on uitgaven wyzen een gelijk bedrag van f2985,41 aan. •LEKSMOND, 12 Aug. Zaterdag is alhier verdronken het 5-jarig zoontje van A. V. in Lakerveld. Dit is het derde ongeval van dien aard alhier in dezen zomer. MONTFOORT, 12 Aug. De Prinsessedag zal alhier op Maandag 2 September gevierd worden. Het programma bestaat uit de volgende nommers: Ringrydery met tweewielige rijtuigen (door paren) op den Poeldjjk, buiten de IJselpoort, dea voormiddags 10 uren. Prijs f 25, le premie f 10, 2e premie f 5. Inleg- geld f0.50. Men moet zich aangeven des voormiddags 9 aren in^ „De Zwaan”. Volksspelen: mastklimmen, zakloopen en sprietloopen, aanvangende des middags 12 uren. Harddraverij des namiddags 2 nren voor paarden onder den man, die nimmer prijs of premie gewonnen hebben. Prys f75, premie f25, inleggeld f 1. De keuring en loting zal des voormiddags 9 uren plaats hebben in „De Zwaan”. Aanmelding op den-dag der feestviering des ochtends vóór 9 uren of vóór dien dag. Schitterend vuurwerk tot slot. Dit zal des avonds op den IJsel afgestoken worden. Zooveel mogelijk zullen de feesten door muziek worden opgeluisterd. WOERDEN, 14 Aug. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 156 partjjen prijs van Goudsohe le soort f 23 a f 26,50, 2e soort f 18 h f22. Derby f 23. Edammer f 22,50. Handel vlug. ZEVENHUIZEN, 13 Aug. De raad dezer gemeente heeft met ingang van 1 Januari 1890 de jaarwedde van den heer M. W. Van der Hoeven, onderwyzer aan de open- -bare school No. 1 dezer gemeente, met geus het brengen van verwarring en het f 50 verhoogd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van op Woensdag-den iaat, dea voormiddags ten RAADHUIS der gemeente rornoemd DOORMAN, Voort. - By Koninkiyk besluit is be noemd, met ingang van 15 Angnstns, tot burgemeester van Meerkerk, van Leerbroek en van Nieuwland, 8. H. Binkes. - De door den raad vastge stelde rekening der gemeente Varen, dienst 1888, bedraagt in ontvangst f7929,02, in uitgaaf f5698,46’, sluitende alzoo met een batig saldo van f2230,55’. By de op 9 dezer te Utrecht gehouden publieke aanbesteding voor: het maken van een open rijbaan *op Damlust ten dienste van de Geniewaren de minste inschrijvers de heeren Jac. Schouten te Via- nen en J. Monster te Vreeswijk, en wel voor de som van f4160. By de aanbesteding van het bouwen eener byx. R. K. school voor meisjes te Montfoort, was minste inschrijver de heer P. Van de Poll, aldaar, aan wien het werk gegund is, voor f7987. Ten behoeve van de garni- xoenabakkery te Nymegen, is de levering van 100 HL. roode en 300 HL. witte tarwe aanbesteed. Voor de roode tarwe had M. De Gier te Gorinchem het laagst ingeschreven, ad f6,74 per HL. van 77 KG. en voor de witte tarwe H. De Gier te Gorinchem, ad f6,71 per HL. van 76 KG. In den bodeloop van Pols- broekerdam over Polsbroek naar Schoon hoven is, voor de Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen, door Z. E. den Mi nister van W. H. en N. eene wyziging gebracht. De bode vertrekt voortaan van Polsbroekerdam om 6 nrenaankomst te Schoonhoven 8 aren, vertrek van Schoonho ven 8,30 aren, aankomst te Polsbroekerdam 12,30 uren. Het traotement van den brie vengaarder te Dalem is bjj Min. besluit van 26 Juli IMjl, No. 192, verhoogd met f 50 jl. DaM’ssr G. A. Hoogeveen, se dert 1880 lid der Provinciale Staten voor Alfen, is te Bennekom orerleden. De over ledene was een der stichters van de Vrye Univeraiteit te Amsterdam. In de afgeloopen week slaagde by het notarieel staats-examenvoor het eerste gedeelte, de heer R. Van den Berg te Woerden. Bij het eind-examen der hoo gere burgerscholen in Znid-Holland, gehou den te Schiedam, zijn geslaagd Van de h. b. s. te Gouda: O. J. Groot hof^ W. H. Sablerolle. Van de h. b. s. te GorinchemG. Van Reeknm, M. Belzer, H. Dyokmeeater, J. D. B. Ophorat, H. Stellenboom, G. Van Tien hoven van den Bogaard. De heer G. Meijers, hoofd der Chr. school te Vreeswijk, die dezer dagen voor eene benoeming alszoodahig aan der- gelyke school te Oudshoorn bedankteheeft als bewys van toegenegenheid van zyn be stuur een sierlykc lamp ten geschenke ont vangen. Zyn leerlingen vereerden hem een fraaien stoel. te Aangenomen het beroep naar Giesen-Oudkerk door Ds. Ph. S. Niemeyer, te Oohten (by Tiel). De Algemeene Synode der Nederl. Herv. kerk, naar art. 15 van het algemeen reglement verminderd op de helft harer leden, geroepen door een besluit van dezelfde Synode, in hare volle zitting van Maandag 19 Juli, tot kennisneming van een bezwaarschrift, ingediend door den heer J. 0. Kuijlenburg, lidmaat der Herv. gemeente te Schoonhoven, tegen Dr. J. Knappert, hoogleeraar in de godgeleerdheid van wege de Nederl. Herv. kerk te Amsterdam, we- ScHoozHOVBM sollen 81. Augustas 188 11 ure, op het publiek verpachten: Hel NOTENGEWA8, aan deae Ge meente behoorende. Aanwysing op 21 Augustus, des r.ra. 10 are, te beginnen aan de Veerpoort. Schoonhoven, Augustus 1889. De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. het zal zoo’n vaart niet loopen I En Turkije, verantwoordelijk voor ’t geen op Creta ge beurt, heeft niet nagelaten de nota van zyn zuidelijken nabuur te beantwoorden. Hoe wel in die nota de voorstelling van den staat vau zaken gegeven overdreven wordt genoemd, neemt de Porte krachtige maat regelen om de orde te herstellen en te hand haven. Zy heeft den staat van beleg doen afkondigen en zal een streng onderzoek in stellen. Voorts zond zij een paar oorlogs schepen, die vermoedelyk wel tot instructie zullen hebben toe te zien op ’t geen door de Grieksohe oorlogsschepen wordt verricht. By gelegenheid van de optreding van een nieuwen Öostenrykschen gezant bij het Hof van Servte zyn over en weder de meest hartelijke vriendschapsbetuigingen gewis seld. Het laatste bedrijf ter zake der Boulanger- vervolging in Frankrijk, wordt thans afge speeld. De Senaat, als Hooggerechtshof geconstitueerd, heeft, nadat de rechterzijde zich voor een groot deel had verwyderd, het „schuldig” over hem uitgesproken door 198 Senatoren. In ’t geheel telt de Senaat 300 leden. Vermoedelyk zal hy tot eenige jaren ves tingstraf veroordeeld worden. Zyne verkiezing tot lid van 12 generale Raden is door den Raad van State ongeldig verklaard. haór voornemen tot afschaffing mocht blyven. Ook is de bepaling vervallen dat men, om tot hoofd eener schot/; “tni meer dan 200 leerlingen te worden benoemd, eerst een werkkring van vyf jaren aan het hoofd eener kleinere achter den rug zou moeten hebben, waardoor aan onderwyzers met hoofdacte, die steeds aan grootere scholen hebben ge werkt, de mededinging zou zyn ontzegd, tenzij zij eerst naar een kleinere gemeente gingen, waar men hen ook niet altijd zou aannemen, om aan het vereischte voor de sollicitatie te voldoen. Omtrent leerplicht neemt de regeering een afwachtende houding aan. Zij verklaart er zich niet vyandig tegenover te stellen, maar >acht het beter, onder veranderde omstandigheden, later het vraagstuk in aanmerking te brengen voor afzonderiyke regeling.” In het schooltoezicht komt voor loopig geen verandering; blykt later uit breiding noodzakelyk, dan kan liet voorstel daartoe nog altyd worden gedaan. Van eenig belang is de verklaring, door de regeering gegeven op de stellige vraag, of na aanneming van het ontwerp de school- stryd beëindigd zal zyn. Zy zegt namelyk 1® dat het wetsontwerp ten behoeve van het byzonder onderwys de voorziening bevat, die, binnen de grenzen der grondwet ver langd, en naar haar oordeel gegeven kon worden; 2’ dat zy niet voornemens is,om na het tot stand komen van de door haar voorgedragen regeling, de herziening van art. 192 der grondwet opnieuw aan de orde te stellen. Eindelyk geeft de Minister nog eenblyk van verzoenende gezindheid door te ver klaren, dat hy er zich niet tegen zal ver zetten, om amendementen te behandelen op artikels, waarvan geen wyziging is voorge dragen. Nu is dat eigenlyk wel iets dat vanzelf spreekt, want het recht van amen dement is onbeperkt, en wat zou daarvan overbiyven als de rcweering reeds by voor baat te kennen gul. geeh wyzigingen te willen aanvaarden. Doch wy zien in deze woorden een wenk, ook tot onze geestver wanten gericht. Hoofddoel moet zyn, de wet aannemelijk te maken, zoowel voor de anti-liberale party, die in de Tweede Kamer een zwakke, als voor de liberale party, die in de Eerste Kamer een sterke meerderheid heeft. Zooals die wet daar thans ligt, is zy het voor de laatste niet, maar zy kan het worden. Overalcht. Met eeno inspectie óver het personeel der Duitsche vloot, door de Koningin van En geland, eindigde de reeks van beleefdheden en attentie’s, bij het bezoek van Keizer Wil helm aan het Engelsche Hof, over en weder bewezen. By zyn afscheidsgroet drukte de Keizer de hoop uit, dat zjjne Koninklijke grootmoeder mocht goedvinden een tegen bezoek to Berlyn te brengen. Bjj de toasten, aan de feestmalen gewisseld, werden de prachtige Engelsche vloot en het voortreffe lijke Daiteche leger al|,waarborgen voorden wereldvrede gehuldigd. Van Engeland stevende Keizer Wilhelm rechtstreeks en niet, zooals eerst bericht werd, over Antwerpen huiswaarts, om den Keizer van Oostenrijk te ontvangen, die, vergezeld van den vermoedelyken troonop volger, Aarts-Hertog Frans Ferdinand, zyn vriend en bondgenoot een bezoek brengt. Hoewel Keizer Frans Jozef, nog in rouw over zyn eenigen zoon en troonopvolger, verzocht had, alle openbare feestelijkheid achterwege te laten, wist de bevolking toch duideljjk en op kosteljjke wyze hare inge nomenheid met het bezoek aan den dag te leggen. Eene groote troepenrevuewaarbij de Keizerin te paard tegenwoordig was, en een gaia-diner ten paieize, waaraan ook Von Bismarck, Graaf Kalnoky en Graaf Von Moitke deelnamen, vormden den eersten dag het programma. Eene buitengewone onderscheiding viel Von Moitke ten deel, door zyne benoeming tot commandant van een Oostenryksch regiment, vermoedelyk als belooning voor bewezen diensten bij de sluiting der militaire over eenkomst, onlangs tusschen beide Mogend heden getroffen. Van het bezoek van den Czaar van Rus land aau het Berlynsche Hof is niets na ders meer vernomen. Wel zya de Czaar en zyue eohtgenoote op reis, ter by woning van de manoeuvres der vloot. Mogelyk, dat dit reeds een begin is der reis naar Berlyn^ want, men weet, in Rusland worden de reis plannen stipt geheim gehouden, uit vrees voor de nihilisten. ’t Doet aangenaam aan, te zien hoe een stemmig de verschillende Mogendheden zijn met betrekking tot den staat van zaken op Creta, waar Christenen en Muzelmannen weer deerlijk overhoop liggen. Op de nota van Griekenland, die aan de Mogendheden de vraag stelt of daar niet moet worden tuasohenbeide getreden, wordt ontwykend en afwyzend door allen geantwoord. Van den staat van oproer, waarvan Griekenland rept, ia den Mogendheden niets bekend en

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1