iijtbeschuit, ITOII’ lovux”. H. PAUL, 1889. N°. 1058. Lals het merk N, Schoonhoven, LRENPIJPJES.f IN DER EL8T, innairsin Effecten, ■CHT, de Foorstraat, No. 4. andsohe Effecten. Zaterdag 21 September. Vrije Paarden- en Beestenmarkt. Paarden- en Beestenmarkt; Ramp te Antwerpen. Goedewaagen <S Zonen, viel Ingenieur, Architect, I J :rdam S' amaak. IOGENDIJK te Schoonhoven. DRAAT te Schoonhoven. VERSCH. ïïkpakt, nditiën. VERHOEFF, UIJL, LDERS! Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. TENGELEI, IIGING. ==--X Woensdag 9 October a. s. alhier zal gehouden worden eene VRIJE GOUDA, GOUDA. Qfficieele, Kennisgevingen. S -f te Schoonhoven, lie Gemeente SCHOONHOVEN. den en, tc rone S. W. N. VAN NO< Uitgi Zoon, Rotterdam. edewerking werd den goeden gang 3ESCHUITBAKKEBIJ van oorheen RATELAND. Kerkstraat, SCHOONHOVEN. ruime Dat B. RIJKAART. te Berkenwoude voor legalisatie der ide alhier. uwen langen. om, aanvangende 1 Nor, a. a., een SGHÖOlfflOWSH GOMT. unnen dagelijks, uitgenomen Zondags, M. BRON. -V 1 SOORTEN, r voor 10 Cent Sigaren GRATIS ichtige zoete GELEIEN, PUDDINGS. dEIEN. i van Nederland en Halteulead. hoogste pryzen. van rente en teruggave naar keuze AART, Landbouwer te Berkenwoude, e Hoeren PETRUS VAN DORST tfe vertegenwoordigers-aandeelhouden der E-VERZEKERING-MAATSCHAPPUl, met genoemde Heeren een contract tot i HERMANUS RIJKAART; daar echter dienst werd verwijderd, werd door ge- ivervanger in dienst gesteld. Toen n< moest loten, die vermeende vrijstelling dat deze geen broederdienst kon doen niet had voldaan aan de by de Wét I ook nu door die Heeren geheel gratis gesteld, doch ook deze plaatsvervanger tslagen en is ook nu weder onmiddelljjk satevervanger geleverd. id zonder eenige kosten, maar ook zonder plicht aan allen, die een plaatsvervanger pillen moeten stellen, genoemde Heeren ten zeerste aan te bevelen. Mijne Heer en I „De Koning, ook thans verhinderd in uw midden te verschijnen-heeft ons opgedragen deze zitting der Stated^neraal te openen. „De geestdrift, waarmede het heuglijk feit van Zijner Majesteits veertigjarige re* geering door het Nederlandsche volk alom in den lande is herAoht, heeft opnieuw het bewjjs geleverd, dat een hechte, onver breekbare band het Huis van Oranje en Nederland vereenigd houdt. „Het is ons aangenaam te mogen mede* deelen, dat Konings betrekkingen met de buitenlandsche Mogendheden steeds van den meest vriendschappeljjken aard zyn. Onder* handelingen zyn aangeknoopt en middelen beproefd om aan bestaande onzekerheid omtrent de grenzen van het Nederlandsch gebied, zoo in Suriname als op Borneo, een goed einde te maken. „De oogst heeft in dit jaar over het algemeen beantwoord aan de goede ver wachtingen die daarvan gekoesterd werden de toestand van den veestapel is zeer bevre digend; de heropening van de Engelsche markt voor den onbelemmerden invoer van levend hoorn- en wolvee uit Nederland, die op 1 September jongstleden plaats had, zal ongetwijfeld een gunstigen invloed op den veehandel uitoefenen. Ook voor den goederenhandel, de scheepvaart en de nijver heid ia de toestand verbeterd. „De toestand van Rijks geldmiddelen blijft by voortduring bevredigend, mede tengevolge van het ruimer vloeien van ver schillende bronnen van inkomst.” „Behalve de reeds aanhangige wetsont werpen zullen aan Uwe overweging worden onderworpen, voorstellen tot herziening der wetten op de consulaatreohten en tot voor ziening tegen besmettelyke ziekten; wijders ontwerpen betreffende het faillissement en de surséance van betaling, bet wetboek van militair strafrecht en de vaststelling van een reglement op de krijgstucht. „In verband met de weldra te wachten voltooiing der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, zal U een wetsontwerp worden aangeboden tot vaststelling van het bedrag der belas ting op de ongebouwde eigendommen voor het Ryk te heffen. Met het daarvoor aan te nemen bedrag zal rekening kunnen ge houden worden bij een mede aan U aan te bieden ontwerp van wet tot wysiging van sommige bepalingen van den zesden titel der wet, regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeente besturen, ter voorziening in de min gunstige financiëele omstandigheden van sommige gemeenten. „Een wetsvoorstel tot verbetering der heffing van invoerrechten naar de waarde zal U bereiken, nadat by de wet zal zyn bekrachtigd de nadere overeenkomst tot wijziging van het handels- en soheepvaart- tractaat met Groot-Brittannië en Ierland. „Ontwerpen tot regeling van den ver plichten krijgsdienst en tot vaststelling van de bepalingen omtreht den staat van oorlog en beleg zullen U zoo spoedig mogelyk worden voorgelegd. „Een voorstel tot verandering der be staande voorschriften op het vervoer van brieven en drukwerken, zal U eerlang be reiken; de herziening der wetten op de pakketpost en op de Rykspostspaarbank wordt voorbereid, gelyk mede een wetsont werp tot toekenning van tegemoetkoming aan werklieden wegens verminking in dienst van het Ryk of van aannemers van Rijks werken. „Overeenkomsten tot het verkrygen eener Deue Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Brjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren by Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Dinsdag werd met het gebruikelijk oerimo- nieel de nieuwe zitting in een vereenigde ver gadering namens den Koning door den Minister van Binnenlandsche Zaken geopend met deze rede Prys der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco utterly k tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven t worden slechts maal in rekening gebracht BUITENLAND. Overzicht In tegenstelling met verleden week, kun nen we het overzicht ditmaal aanvangen met eene verblijdende mededeeling. De werkstaking te Londen is geëindigd, dank zy vooral de onverdroten bemoeiingen van Kardinaal Manning, die eindelijk een com promis tusschen werkgevers en werklieden wist tot stand te brengen. De verlangde loonsverhooging, waarop het eindigen der werkstakingen afstuitte de dokbestuur- ders wilden haar niet voor Januari toestaan, de arbeiders verlangden haar onmiddeliyk is nu met ingang van 4 November toege- staan. Wel zyn alle moeielykheden nog niet uit den weg geruimd, daar de arbeiders, die het werk hervatten, het den arbeiders die niet aan de werkstaking medededen, den arbeid reeds vroeger hervatten of door de besturen inmiddels in dienst zyn geno men, moeielyk maken. Doch van de voort durende samenwerking van den voormelden Kardinaal, den Lord-Mayor en het hoofd der opposanten, den heer Burns, mag ver wacht worden, dat ook die laatste geschillen wel zullen worden opgelost of weggenomen. Het was een blyde processie, toen de 50.000 werklieden voor 't laatst naar Hydepark op togen, om daar een afscheidswoord van Burns te hooren, die hen ernstig aanmaande nu zorg te dragen, dat de verkregen voordeelen ten goede kwamen aan hunne huisgezinnen. De kleermakers van Londen, die mede het werk gestaakt hadden, zagen ook hunne wenschen, een werktjjd van ten hoogste 10 J uur daags, met niet meer dan 4 overwerkuren per week, ingewilligd en hanteeren reeds weder ijverig de naald. Naarmate de verkiezingstijd in Frankrijk ■adert, treedt de politiek in Frankryks hoofd stad weer op den vóórgrond. J geit gekocht en hierheen gevoerd. Het dier wist zich ’s nachts los te maken en zocht re verblyfplaats weer 'f uur afstand van zyn nieuwe. Afwisselender als het wéér in de laatste dagen iskan het haast nietregenhitte en vorst volgen elkander snel op. Het had voor een paar nachten sterk gevrorenzoo zelfs, dat ’s ochtends het grjis in de weiden styf en witgevroren was en de beesten be trek keiijk lang moesten loopen, eer ze aan het grazen konden. WOERDEN, 18 Sept. Kaas.' De aanvoer ter markt op heden bedroeg 211 partyen; prys van Goudsche le soort f23 a 26, 2e soort fl8h22. Derby f22. Edammer f24. Handel matig. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHOONHOVEN maken bekend: DAT OP dat op genoemden 9. October geen MARKTVELD geheven zal worden voor PAARDEN, KOEIEN, SCHAPEN, VAR KENS of hoe het vee ook mag worden genoemd dat de Paarden, mits niet voor rytuigen gespannen, Koeien, Schapen, Varkens of hoe het vee ook mag worden genoemd en bestemd voor de vrye markt hier dien Woensdag 9 October a. s. zullen worden overgebraoht zonder betaling van VEER GELD en na afloop van de markt weder vrij zullen worden overgezet, tot 2^ uur ’s middags. SCHOONHOVEN, den 14. Sept. 1889. Burgemeester en Wethouders voordoemd, De Burgemeester, S. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. De Ondergeteekendenop uituoodiging van het Bestuur der Hollandsobe Club te Antwerpenzich als Commissie gevormd hebbende tot het inzamelen van gelden ten einde de zwaar beproefde stad Ant werpen eenige hulp te bieden, zyn voor nemens aanst. Maandng 13 dezer tot dat doel eene SCHAALCOLLECTE te houden langs de woningen der ingezetenen alhier. Ieder weet welke ramp Antwerpen ge troffen heeft, en daar ook die stad, bij rampen die Nederland of deszelfs overzee- sche bezittingen teisterden, steeds door het verleenen van bydragen bereidwillig en krachtdadig tot leniging heeft medege werkt, zal opwekking tot het doen van gaven voorzeker overbodig zyn. dan groot en klein, ryk en arm, ja, dat ieder naar zyn krachten bydrage om hulp te bieden, waar die thans zoo dringend noodig is. Schoonhoven, 21 Sept. 1889. S. P. H. NOORDEN DORP, Burg. P. GREUP, )Wflth D. v. OOSTEN SLINGELAND, )wetQ’ uds bekende Restaurant „DEKARSE- gerechten en geheel naar eigen keuze. GERARD PINKSEN. HARKT, naast „DE WAAG”, nemen gelden h deposito: bedragen van f 50 tot f 500, terstond opvraagbaar; bedragen van f 500 tot f 1000, jaars met 2 dagen opzegging; bedragen boven f 1000, met 8 dagen opzegging; ’s jaars bedragen boven f 1000, m onderpand in fondsen. Bleekerssingel R 201 te zendt maar steeds nieuwe manifesten de tot wier vaststelling ui zx 1 TT wereld in. In zyn laatste, waarin hy weder Ingeroepen om by voortd fU4. A niet meer d*n ia óéa district de stemmen op hem uit te brengen. Hy wil blijkbaar nu alles op ’tspel staat—geen kans loo pen in een aantal districten het onderspit te delven. Van het uitverkoren district is hy blijkbaar zeker. Do Russische Kroonprins komt naar ’t schijnt vooreerst nog niet naar Parijs. Van Kopenhagen is hy naar Hannover gereisd, om de groote manoeuvres van het Duitsche leger aldaar by te wonen. Zoowel bij zijne ontscheping te Kiel als bij zyn verblyf te Hannover, waar mede de keizeriyke familie vertoefde, is hy met alle mogelyke égards ontvangen. Bij zyn terugkeer naar Kopen hagen, na afloop der manoeuvres, heeft hy, naar men wil, het aanstaand bezoek van den Czaar aangekondigd. Ook de Ryks- kanselier zal dan zorgen te Berlijn te zyn. Zondag j.l. had te Parijs in de metaal- fabriek van Corvilain, zoon en compagnon van den beruchten Antwerpsohen eigenaar van de patronenfabriek, eene ontploffing plaats, die de fabrieksgebouwen vernielde, doch gelukkig geen menschonlevens kostte. Te Napels heeft Itallé’s premier Crispi aan een aanval blootgestaan. Moeielyk kan men spreken van een aanval op het leven, want dan werpt men gewoonlyk met meer uitgezóchte projectielen dan steenen, gelyk hier ’t geval was. De staatsman, die met zijne dochter in een open rijtuig zat, werd licht aan de lip gewond en is reeds weer zoo goed als hersteld. De kamerontbinding, waartoe hy denkt te adviseeren, omdat de Kamer de legeruitbreiding niet wenscht, zal dan wel doorgaan! Bulgarije en Servlé gohynen elkander maar niet te kunnen zetten. Ofschoon de bladen van geen aanvallen of schermutse lingen of botsingen op de grenzen melding maken, verneemt men uit vertoogen van Bulgarye aan Turkije, dat ServiS steeds mobiliseerende is en zich tot don aanval voorbereidt. De Porte moet, naar men bericht, reeds een zyner legeraanvoerders van de Grieksche grenzen hebben terugge roepen, om maatregelen te beramen of te nemen tegen eeu mogelyken aanval. De voorzitter van den Bulgaarschen Sobranja, Stojanoff, berucht om zijne Russische sym pathieën, overleed deser dagen onverwacht te Parys, waar hy de tentoonstelling be zocht. Het is wellicht een onverwachte uitkomst voor Vorst Ferdinand, die in hem een gevaarlyken raadgever had. Op Creta is de rust zoo goed als hersteld en dien tengevolge bedaren de gemoederen in Grie kenland. Zondag a. s. verwacht men Ko ningin Nathalie te Belgrado. BINNENLAND STATEN-GENERAAL. Vrjjdag 13 September, den laatsten dag vóór de sluiting van de sitting der Staten-Generaal, besteedde de Tweede Kamer nog aan de verdere behandeling der onderwijswet. By artikel 60 (examens) werd debat gevoerd over de wenschelykheid, om by het examen eenige kennis van stel- en meetkunde te vorderen. De Min. beloofde de programma’s in dien sin te herzien. De heer Bool stelde voor om kweekelingen met akte, na tweejarige werkzaamheid als volon tair, de heer Veegens om onderwijzers die aan scholen voor idioten, blinden enz. twee jaren gewerkt hebben, tot het examen voor hoofdon derwijzer toe te laten. De Minister nam beide amendementen over. Het eerste artikel der wyzigingswet werd aan genomen met 71 tegen 19 stemmen. By art. 2, dat de subsidie aan byzondere scho len regelt, werden verschillende wijzigingen voor gesteld die de strekking hadden de waarborgen voor goed onderwjjs te versterken. Een amen dement van de heeren Fabius en Lohman, om op de byzondere scholen vrijstelling van onder was in handwerken te verleenen aan meisjes die elders daarin voldoende worden onderwezen, en een van den heer Van der Kaag, om de 26 leerlingen, als subsidie-voorwaarde gesteld, van minstens 6-jarigen leeftyd te rekenen, werden door den Min. overgenomen. Aangenomen werd een amendement van de heeren Van Delden o. s., om de beslissing, behoudens hooger beroep, omtrent subsidie-aanvrageop te dragen aan Gedeputeerde Staten der provincie, waarin de school is gevestigd. Het artikel werd hierop aangenomen met 66 tegen 18 stemmen, en de verdere behandeling van het wetsontwerp verdaagd. In de vereenigde vergadering der beide Ka mers tot sluiting der gewone zittingZaterdag ving de nieuwbenoemde voorzitter, de heer Van Naamen ran fiemnes, zyn taak aan door een woord van warme hulde te wyden aan zyn voor ganger, den heer Bchimmelpenninok van der Oye, en diep gevoeld leedwezen uit te spreken over het onverwacht overlijden van dien waar- lyk edelen man. Daarna sprak de Minister van Binnenlandsche Zaken namens den Koning de volgende slui- tingsrede uit: Myne Heertn! „Voldoende aan de opdracht des Konings, be tuig ik U Zyner Majesteits dank voor de behar tiging van ’t lands belangen gedurende dit zit tingjaar. .ul l „Het gevaar, dat het leven van Zijne Majesteit ry ks nooiu- jen Koning bedreigde, werd door Gods goeder- DOülenger tierenheid gelukkig afgewend. De maatregelen. des bestuurs te nww-rr- -- „Uwe vergaderiag sprak na het gelukkig her stel des Konings hierover luide, als tolk van het geheele Nederlandsche volk, hare blndsohap uit. „In dit zittingjaar werd de beslissing over gewichtige onderwerpen voorbereid, en zyn eenige belangryke wetten tot stand gekomen. „Uwe medewerking tot goedkeuring der over eenkomst met Frankryk, nopens de grenzen tus- sohen Suriname en Fransou-Guyana werd niet te vergeefs ingeroepen. „Door het vaststellen der wet, houdende be palingen op het tegengaan van overmatigen en gevaarlyken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, is een groote stap op het gebied der sociale wetgeving gedaan. „Het in werking treden der wet, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterbendel, zal kunnen bydragen tot den Woei der zuivelny verheid. „Nadere bepalingen omtrent den accijns op bier en azyn en wyziging van het invoerrecht op azyn werden by de wet vastgesteld, en uwe goedkeuring werd verleend op overeenkomsten met de Hollandsohe Spoorweg-maatsohappij en met de Btoomvaart-maatsohappg „Zeeland*. .‘4fcDe beraadslagingen orer hei wetsontwerp tot wyziging van eenige bepalingen der wet op het lager onderwys liepen in dit zittingjaar niet ten einde, en zullen alzoo in de volgende zitting een onderwerp uwer beraadslagingen uitmaken. „In naam des Konings sluit ik deze zitting der Btaten-GsneraaL” 1 betere regeling van het spoorwegwezen zullen vermoedeiyk spoedig aan Uwe goed keuring worden onderworpen. „De toestand der overzeesche bezittingen van het rijk geeft over het algemeen atof tot tevredenheid en hoop op vooruitgang. „Zee- en landmacht kweten zich ook daar van haren plicht en handhaafden, waar zij geroepen werden aan vyandelgke aanvallen weerstand te bieden, haren oudenroem. „Het nog altyd voortdurend verzet van enkele hoofden èn hunne aanhangers onder de bevolking van Atjeh maakte tot twee malen de wedéropvatting der wapenen nood- zakalyk, waarby ook door onze troepen groote verliezen geleden werden. Niettemin open baart zich steeds meer neiging tot toena dering en onderwerping. „Op J«va zyn de woelingen onder de bevolking door het krachtig optreden van het Bestuur en de bestraffing der schuldi gen geheel bedwongen, en is de rast overal hersteld. „Hoewel nog enkele takken van land- bouwnyverheid lijden onder ziekten in het gewas of geringe pryzen op de wereldmarkt, breidt de nijverheid zelve zich uit en ver meerdert, ook onder eene gematigde heffing van belastingen, de welvaart der bevolking. „Middelen worden beraamd omjie kolonie Suriname uit haren staat van verval op te beuren. „De kolonie Curasao werd geteisterd door eene langdurige droogte. Aan de noodlij dende bevolking werd van bestuurswege en door de algemeene liefdadigheid zooveel mogelyk hulp verschaft. „Gods onmisbare z^gen raste op arbeid tot bevordering van’s lands beli „In naam des Konings verklaren wij deze zitting der Staten-Generaal geopend.” Na afloop dezer plechtigheid vergaderden de Kamers afzonderlijk. In. de Eerste aanvaardde de heer Van Naamen van Eemnes het presidium met ook van deze plaats in gevoelvolle woorden den lof van zyn voorganger uit te spreken, en een beroep te doen op den steun der leden. Do afdeelingenop nieuw samensteld, kozen tot voorzitters de heeren Van Ejjsinga, Blussó, Van Tienhoven, kransen van de Putte en Van Bwinderen, tot ondervoorzitters de heeren Van AkerlakenStork, Viruly, Huydecoper en Van der Breggen. Daarna werd de vergadering tot nadere bjj- eenroeping gescheiden. In de Tweede Kamer werd het presidium waargenomen door het oudste lid in jaren, den heer Van der Bohrieok; in zyn openingswoord drong hy vooral aan op een kalm en onpar- tydig onderzoek der wetten, opdat deze zullen strekken tot onwrikbare handhaving onzer on afhankelijkheid, tot bestendiging onzer vrijhe den, tot voorspoed en welvaart van het vader land. Spr. sloot met een heilwensoh aan den Koning en het Koninkljjk gezin. De voordracht voor het voorzitterschap, den Koning op te zenden, werd samengesteld uit de namen der heeren Beelaerts, Van der Bohrieok on E. Cremers. De afdeelingen, opnieuw samengesteld, kozen tot voorzitters de heeren Lohman, Bchimmel penninok van Nyenhuis, Bohaepman, Beret en Haffmanstot ondervoorzitters de heeren Kolk; man, Van der Bohrieok, Fabius, Van der Loeff en A. Van Dedem. In de vergadering van Donderdag bood de Minister van Financiën de staatsbegrooting voor 1890 aan. In ronde cijfers wordt, het tekort begroot op 5 millioen, tot dekking waarvan geen versterking per gewone middelen noodig wordt geoordeeld. De overschotten, welke de diensten 18871889 aanwyzen, sullen in en na 1891, door het afloo- pen van sommige uitgaven, nog met een belang- ryk bedrag toenemen. Laten, naar de meening^ der Regeering, deze overschotten toe, over te gaan tot een vermindering van lasten, dan doet zich de vraag voorhoe zy aan dat doei op de beste wijze kunnen worden dienstbaar gemaakt. Deze vraag wordt door de Regeering beantwoord in dien zindat zy behooren te worden aange wend om te gemoet te komen in den finanoiëelen drukwaaronder een aantal gemeenten gebukt gaan. ♦ALBLA88ERWAARD co VIJFHEE- RENLANDEN, 19 Sept. Begunstigd door prachtig droog weder is men ih deze streken alom druk bezig aan het rooien der aard appelen. Het beschot der kleingelen is middelmatig, de blauwen leveren een ruime opbrengst. Zieke worden weinig aange troffen de kwaliteit van beide soorten is zeer goed, men besteedt voor kleingelen van f2,25 tot f2,75 en voor blauwen van f2 tot f2,50 per hectoliter. •ALBLA88ERWAARD en VIJFHEE- RENLANDEN, 20 Sept. De kaashandel was deze week tamelyk levendig, doch naar boter minder vraag; van beide was de prys iel» lager. Men besteedde in deze streken voor: kaas van f 19 tot f24 per 50 kilo naar kwaliteit en gewicht; goeboter f0,65, weiboter f0,40 per half kilo. ♦AMEIDE, 19 Sept. De alhier te stichten byzondere school zal, naar men verneemt, 3 localen bevatten, benevens een locaal bestemd voor bewaarschool. In de volgende week zal de publieke aanbesteding plaats hebbenwaarnaar alleen de ambachtslieden uit deze gemeente zullen mogen mededingen. In verband met de verbetering der Keulse he Vaart bestaat het voornemen aan de sluizen by de Zederik onder deze ge meente een stoomgemaal te stichten tot afvoer van het kanaalwater. Reeds werden dezer dagen voorloopige opmetingen op het terrein gedaan en deze week grondboringen verricht. ♦AMEIDE en TIENHOVEN, 19 Sept. Van 12 tot 19 Sept. 1.1. zijn alhier met de dryfnetten gevangen 5 zalmente zamen zwaar pl. m. 22 kilohieronder bevond zich een winterzalm. ♦BERKENWOUDE, 19 Sept. Ah eene zeldzaamheid verdient vermelding, dat by de wed. D. De Jong in den Achterbroek te zien is een kort takje van een pereboom, hetwelk aan een tros draagt 18 flinke peren, die nagenoeg alle evengroot zyn. De peren zitten vast tegen elkander gegroeid. Ook ia bij W. Verboom te zien een appel, die bestaat uit vier aan elkander gegroeide appelen, die men duidelyk kan onder scheiden. BOLNES, 16 Sept. Van de werf der firma Gebroeders Pot alhier liep Zaterdag met goed gevolg te water het liehtenchip „Hendrika Johanna”, groot circa 375 last, gebouwd voor den heer Q. J. Ver burg te Tiel. HEKENDORPj 16 Sept Tot wethouder en ambtenaar vati den burgerlijken stand werd herbenoemd de heer G. Stolk. De begroeting voor 1890, den raad aangeboden, bedraagt aan inkomsten en uitgaven f3495,87*. KINDERDIJK, 17 Sept Van de werf der Gebr. Jonkers, scheepsbouwmeesters alhier, werd heden met goed gevolg te water gelaten de ijzeren sleepkaan, genaamd „Auf Gott gewagt,” voor rekening der hee ren Gebrs. Grotstollen te Beeck bij Ruhrort Daarna werd de "liel gelegd voor een dergelijk schip voor Duitsche rekening. LANGE-RUIGEWEIDE 16 Sept Tot ambtenaar van den burgeriyken stand werd benoemd de heer P. De Vries. De begrooting voor 1890, den raad aangeboden, bedraagt in ontvangst en uit gaaf f6168,77*. De hoofdelyke omslag werd van f1400 tot f1200 verminderd. •LEERBROEK, 16 Sept. Onze predi kant, De. J. G. Deur, maakte gisteren aan de gemeente bekend, dat hy voor de beroe pen naar Renswoude en Zevenbergen had bedankt en het beroep naar Zetten en Andelst had aangenomen. •LEKKERKERK, 17 Sept Nog onder den indruk van den brand ^an vóór 14 dagen, werden we heden nacht andermaal gewekt door het luiden der klokrdaar er midden op het dorpbraqd was outataan by den heer O. v. d. W. Gelukkig werd deze spoedig opgemerkt en bijtijds gebluscht, waardoor de schade gering is. Wie de plaats gezien heeft waar de brand is ont staan, moet zich verwonderen dat daar door zelfontbranding zoo iets kon plaatshebben. Men verneemt dan ook dat een streng on derzoek omtrent de oorzaak zal worden in- gpsteld. Wegens voldoende deelneming zal op Zondag a. s. de voorgenomen zeiltocht door de zeilvereeniging „Lekkerkerk” van hier naar Schoonhoven en terug plaats hebben. Vergezeld door eenige stoombooten, op één waarvan zich een muziekkorps zal doen hcoren en waarop tevens ditmaal zonder introductie h.h. leden kunnen plaats nemen, belooft dit oud-Hollandsch waterfeest een eigenaardig schouwspel op te leveren. Ook niet-leden zullen zich bey veren om mét hunne jachten, schepen en booten in feestgewaad, ter opluistering^den tocht te volgen. Voor het hennepzaad wordt aanvan- kelijk roods besteed f8,25 per hectoliter. PAPEKOP, 16 Sept. De begrooting voor 1890, den raad aangeboden, bedraagt aan inkomsten en uitgaven f 6*737,52; De hoof delyke omslag werd van f1400 tot f1200 verminderd. ♦STREEFKERK, 19 Sept. Tot kerkvoogd der Herv. gemeente alhier is benoemd de - heer Marts. Spray tenburg. Er heeft zich in deze gemeente eene commissie gevormdom met de a. s. kermis, even als vorige jarenvolksspelen te doen plaats hebben. •WILLIGE-LANGERAK, 17 Sept. De zalmsteken der vissehery alhier hebben in de verloopen week weer 8 zalmen opgebracht. Als een byzonderheid kan zeker het volgende wel gemeld worden. Iemand in deze gemeente had in een naburige plaats een geit gekocht en hierheen gevoerd. Het dier wist zich ’s nachts los te maken en zocht en vond zyn vroegere op, ongeveer anderhalf

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1