aW.HOOGENDUK ^erbier 1889. LAND COMPANY. Eerste Blad. e voor Nederland, UCHTLAND Aanbesteding van Grind. Goedewaagen Zonen. GOÜDA, ERASBOTER fijn, zuiver en goedkoop, Aardappelenhandel Zaterdag 12 October. N°. 1061. [OVEN” Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. iet Etiket. VERHOEFF, Kerkstraat, SCHOONHOVEN. te Schoonhoven. BONT LEYTENj DAM, en Bonbons E voor LIKEUREN. ils het Merk L. J. SON Linen Glacé. VAN LDERS! H.H. Rookers orden attent gemaakt op het merk OBUG, 27, Cents Sigaar. Jb. DEN BOON, Sigarenfabrikant te Lekkerkerk. Offtciëele Kennisgevingen. Gemeente SCHOONHOVEN. BINNENLAND. De Minister van Koloniën en de Opiuufpacht \r otterdam y vestplete J. WILH. VERGEER Co., ZUTPHEN. in Schipper D. DE JONG, bij de Vischbrug te Schoonhoven. D. DE JONG. ING PARUS 1889. I groep van 50 Rhodo- Het Ne. deur Ceereet beetimt ett BMee. 8CH0 0 HHO VElf 8GH8 COÜRABT. ,n de S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uj^vtn. :unuen dagelijks, uitgenomen Zondags, Tandarts, Consultation dagelijks van 10 tot 4 uur. Minrebroedentraat, UTRECHT. Boven alle andere middelen uitmuntende i Littnen Goederen als nieuw te wastchen, tevens het goedkoopste, want een groote con kost maar 30 ets., met gebruik. Depót by J. DROST, Oudewater. Merced County, Californië, NDRUIVEN, CITROEN VRUCHTEN, F, PERZIKEN en verder alle andere inlichtingen op aanvrage te bekomen Rotterdam, O. Maaekade 60. om, aanvangende 1 Nov. a. a., een Munt uit door geur en quallteit. Te verkregen by vooraf, bij de toewCzi.-^èr>pachK dnöKeen. zakelyke borgtocht kon zyn gedekt, dan Ware de maatregel wel geschikt, om de consumtie tegen te gaan. In het kort den indruk weergevende, /ioor het lezen van de paragraaf over de opiumpacht verkregen, zeggen weDat de Regeering in de eerste plaats bedacht is op maatregelen, waarvan beperking van het opiumgebruik en ver dwijning van de pachtmisbruiken het gevolg zouden zyn, en dat zij aan deze groote zorg de belangen der schatkist ondergeschikt maakt, is ons niet overtuigend gebleken. We zullen thans het verslag van het onder zoek in de Afdeelingen der Tweede Kamer afwachten, om te zien in hoeverre deze opvatting door de bevoegde leden der Volks vertegenwoordiging wordt gedeeld. Het zou ons aangenaam zyn tot de ontdekking te komen, dat we verkeerd gezien hebben. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote lettors naar plaatsruimte. Inzending franco nitorlyk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoenhoven sullen op Zaterdag den 19. October a. s., des voormiddag! 11 ure, op het RAADHUIS aldaar, publiek bestéden: Het leveren en binnen de ge meente lossen van 180 M3 grove GRIND en 80 M3 GRINDZAND en wel gedeeltelik te leveren in 1889 en het restant in 1890. Monsters zyn ter bezichtiging. Inlichtingen dienaangaande kunnen ver kregen worden bij den Gem.-Architect. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. P. H. NOORDEN DORP, Burgemeester. H. G. GEELHOED, Secretaris. Schoonhoven, 2 Oct. 1889. komen, beginnen ze in een vreemd mengel moes van Engel sch en Portugeesch, waaruit alleen het woord six-pence goed is te ver staan, ons tegen te schreeuwen, zoo, als gold het een algemeenen aanval op onze gehooror ganen. Wat dit te beduiden heeft, ervaren we weldra, als het anker is gevallen. Dan werpen eensklaps een twintigtal jongens den makker hunne riemen toe, ontdoen zich in minder dan geen tijd van hunne kleeding (nu, ’t is dan ook slechts één stuk, dat ze over ’t hoofd trekken, terwijl ze een zeer kort broekje aanhouden) en schieten dan met forschen sprong in de diepte: ze zijn gekomen, om voor eenige zilverstukjes proeven van zwemkunst af te leggen. Wijl ’t nu eindelyk eene een heerlijke morgen is geworden, bevindt zich alles boven aan de verschansingen blijft geen plaatsje on bezet, en niet lang ook, of het regent six pences in ’t heldere nat. Dat is het juist, wat de kleine zwemmers begeeren: als roof vogels op het argelooze duifje, zoo werpen zij zich op ieder geldstukje, dat in zee word gegooid. Vóór dit nog tijd heeft, om fatsoenlijk te zinken, is het soms al de buit van den vluguten gast, vaak evenwel is het te ver heengeworpendan ontstaat een hartstoohtelijke wedstrijd, die zeker zeer be langwekkend is, en, by de verbazende, on geëvenaarde helderheid van *t heerlijk blauwe zeewater door ons kan worden ge- volgd, ook al waar hij eenige meters bene den het oppervlak wordt gehouden. Een vreemd gezicht, dat gewoel van die licht bruine lichamen daar in de diepteDaar ontwart zich de vreemde massa, daar schiet het eerst de overwinnaar naar boven, en brengt, al jubelende,' de hand met den ver wonnen prijs hoog omhoog houdende, zijnen buit in veiligheid. Plotseling echter, als een waterrat, duikt hij nogmaals: nauw toch heeft hij zegevierend zyn blik tot ons op- geheven, of hij ontwaart het geblink van een anderen six-pence boven zyn hoofd; met bliksemsnelheid berekent hij, waar on geveer het muntstukje in zee zal vallen, en nu zien wij het hem onder water met evenveel gemak in beide handen opvangen als een meisje ’t/haren kaatsbal doet. (Wordt vervolgd.) By Zr. Ma. besluit is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden Mr. B. H. M. Hanlo, thans raads heer in het gerechtshof to ’s-Gravenhage. De Minister van Binnenland sche Zaken heeft bepaald, dat de verkie zing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict ’s-Gravenhage, ter vervanging van Mr. L. G. Greeve (overleden), zal plaats hebben op Dinsdag 29 October e. k., en de her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 12 No vember. In het hoofdkiesdistrict Utrecht is de heer Mr. W. J. Royaards van den Ham (lib.) tot lid der Provinciale Staten gekozen met 1256 van de 2138 gel dige stemmen. De heer Mr. J. M. Schout Veldhuys verkreeg 879 stemmen. In de openbare vergadering van den raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd Woensdag o. a. behandeld het beroep van P. Timmer o. s. te Bieskensgraaf, tegen een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland dd. 23/29 Juli 1889, tot goedkeuring der benoeming van den heer H. Gautier tot schout van den polder Bieskensgraaf. In dese zaak bracht de Staatsraad De Vries het verslag uit. Zr. Ma. beslissing wordt later medegedeeld. Aan het raadhuis te ’sHage is Maandag o. a. aanbesteed: het bouwen van een maohinegebouw en schoorsteen tot plaatsing van het pompwerktuig der kanaley in het N. O. gedeelte der gemeente, in de nabyheid der Timorstraat. Minste inschry ver was de heer H. Jongenburger te Waddings- veen, voor f 11.970. By de verpachting van het rietgewas der rabeeleu van de Krimpener- waard, op Maandag 7 Oct. gehouden, wer den pachtera: 1. perc. H. Zaanen te Am- merstol, f57; 2. perc. dezelfde f 19; 3. perc. J. Vetb te Papendracht, f 153; 4. perc. L. F. Mynlieff te Krimpen a/d IJsel, f 102; 5. perc. H. de Man te Berg-Ambacht, f97; 6. perc. H. Zaanen Cz. te Ammeratol, f 181 7. perc. H. de Man te Berg-Ambacht, f 93 8. perc. L. F. Mynlieff te Krimpen a/d IJsel, f 102. Totaal f 804. Het rietgewas der vervening werd gepacht door J. Hoeflake to Krimpen a/d IJsel, voor f58. Toegekende bekroningen op de wereldtentoonstelling te Parys, wegens uit Boskoop gezonden planton J. Boer W.Z. en Zoon, groep van Aucuba Japonioa, getuigschrift (mention). W. C. Boer, groep van 25 hulsten in soorten/derde prys. A. Koster Msn., groep van 50 Rhodo dendron hybriden, tweede prys; deselfde, groep van 25 Buxus in soorten, derde prys; deselfde, voor 26 coniferen, Taxus hiber- nica en Gasonplanten, mention supérieure; Dere Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven, i; voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk f 0,80. Men kan sioh abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. bedrflf bezighouden, zyn behoorltfir georga niseerd, en staan met de heeren pachters in geregelde betrekking, deze laatsten wis selen niet veel af, en zoo al, dan vormen zij toch met elkander een goed aaneenge sloten clubje. In hoofdzaak zal alles dus vry wel by het oude big ven. Geleidelijke uitbreiding van het aantal verboden kringen, dat is, van districten, in welke geen opium mag worden verkocht, geen kitten mogen worden opgericht, schijnt een stap te zyn in de goede richting; de Minister noemt zelf dien maatregel een terugkeer tot het in 1861 aangenomen, in 1870 te kwader ure verlaten stelsel, en heeft daarom den Gouverneur-generaal in het algemeen zyn instemming met dit door hem aanbevolen denkbeeld betuigd. In de Memo rie van Mr. Brooehooft worden die >ver- boden kringen, een wassen neus” geheeten. Er wordt toch opium binnengebracht en op geheime verkoopplaatsen verstrekt Hoe dat kan? Wel, verleden jaar werd by voor beeld, het transport der gouvernements- produeten in de Preanger-regentschappen, ook een verboden kring1, verpacht aan Chineezen: dezen hebben alzoo de geschikt ste gelegenheid om telkens nieuwen voor raad binnen te brengen, zonder dat zy op eenigerlei wyze worden gehinderd. Wat we voor het overige in de toelich ting by het artikel opiumpacht lezen, bepaalt zich tot beschouwingen, waaruit niet veel meer valt te leeren dan dat er op dat punt nog groot verschil van gevoelen heerscht, namelijk wat de onderdeelen der regeling betreft, want, aan het voortbestaan van het pachtstelsel zelf wordt nog vry algemeen de hand gehouden. Het denkbeeld van ver vanging door een régie heeft in Indië ern stige bedenkingen uitgelokt: we zouden geneigd zyn te vragen, of de bezwaren niet het meest komen van de z'yde van hen, die door het pachtstelsel direct of indirect worden bevoordeeld. De Gouvemeur-gene- raal vreest, dat de régie schatten zou kos ten; de vraag, of het gebruik er zeer door zou verminderen, schynt dus niet in aan merking te komen. Óm toch de voorstan ders van dat systeem niet geheel en al on getroost naar huis te zenden, heeft de Gouverneur-generaal »een bescheiden proef’ in een of ander gewest buiten Java en Madoera >aanbevolen”, terwyl de Minister op de begroeting een post heeft uitgetrok ken om een onderzoek te doen instellen naar de werking der opiumrégie in Cochin- China. Men ziet, het zyn heel, heel voorzichtige stapjes, die gedaan worden, die doen denken aan de snelheid van beweging eener troep, die »den pas markeert”. Toch is ook de Gouverneur-Generaal >er ten volle van over tuigd, dat het opiumgebrtiik een groot euvel is en althans voor den inlander, een belet sel om tot welvaart te geraken en zelfs om welvaart te behouden.” Natuurlijk voor de Chineesche pachtersbent niet: die lui worden er groote menheeren van, zoozeer dat de Regeerir^ambtenaren hen naar de oogen moeten zien. Als middel om het opiumgebruik te beper ken heeft de Raad van Indië geadviseerd tot een aanzienlijke uitbreiding van het aantal wettige kitten; de heer Te Meche len, President, belast met de leiding der maatregelen tegen den opiumsmokkelh^pdel, de Directeur van financiën en waarschyniyk ook de Gouverneur-Generaal zyn daar tegen. De Minister spreekt zich niet uit. Het schijnbaar tegenstrydige middel, door den Raad van Indië aanbevolen, komt ons wel doelmatig voor, mits maar zonder eenige oogluiking elke geheime verkoop- of ver- bruikplaats met onverbiddelijke gestreng heid werd geweerd. Dan, er is veel kans dat dit toch niet zou geschieden, en dat men voort zou gaan met in het aangezicht van het gouvernement de bestaande bepa lingen te overtreden. Het is ook vry onjuist, dat men spreekt van vgeheime” kitten; ieder weet dat zy er zyn en waar; zonwet tige” zou nauwkeuriger uitgedrukt zyn. Volgens het stellig voorschrift der wet mag geen opium worden verkocht, en mogen geen samenkomsten voor het gebruik gehou den worden, dan in de van Gouvernements- wege daartoe aangewezen gebouwen (kitten). Had men streng die bepaling gehandhaafd, het verbruik zou een veel geringer om vang hebben bekomen. Maar dan zou ook de pachter minder voor zyn perceel hebben gebóden. Het openen van onwettige kitten is het middel geweest, om den Javanen het schuiven gemakkelyker te maken, want, moeten zy ver loopen om hun lust te bevre digen, dan zullen zy, tenzy de hartstochtelyke begeerte bij hen tot een hoogen trap is gestegen, die moeite niet doen. Ook in dit opzicht zyn de belangen der bevolking opge offerd aan die der schatkist. Indien nu de Regeering, zoo zy althans niet kan beslui ten de pacht door een régie te vervangen, een zeker aantal onwettige kitten in wettige verkoopplaatsen veranderde, en verder een totale opruiming hield van al de overige; indien zy een zware geldboete toepaste op den pachter, binnen wiens perceel op ver boden wyze opium werd verkocht of ver strekt,—een boete, waarvan de betaling Op reis naar de Zuid-Afrikaaitsohe Republiek, door W. R. v. d. W. (Vervolg.) Maar wat is dat Kijk, een troep bruinvis- schen nadert ons. Hoe bevallig ze dartelen, en hoe ze zich met snelheid bewegen 1 Tien, twaalf, twintig te gelijk, zoo springen ze van golf tot golf, en schynen, nu ze tot op eenige ellen afstands ons schip naderen, eene gratis voorstelling te willen geven in zwemmon, duiken, springen, buitelen, kort om, in alle gymnastische toerendie men van een zeebewoner slechts kan verlan gen. Nu, ’t is aardig, zoo aardig, dat wer- keljjk eenige passagiers, die anders eene stilzwygende overeenkomst hadden aange gaan in dit weertje geen voet boven te zetten, doch nu door een gedienstigen geest even uit hunne doffe onverschilligheid zyn wakker gesebud, ziohwdrstoiiten, fluks even een kijkje te nemen van dit interessante spel. Doch ’t is voor de stumpers geen hapje, om zich lang hiermee bezig te houden, en als een Elzasser, die als trouw dienaar Mijnheer den Graaf en Mevrouw de Gravin ▼on Ecklingen—Hohenfelz volgt van Lissa bon naar Madera, in 10 minuten tyds voor de twintigste maal heeft verzekerd, dat het hondenweer is, en hij maar blij zal zyn, morgen het doel zyner reis te hebben be reikt,als hij dan zich van de verschan sing naar de luiken laat glijden, vervolgens half kruipend zich langs de bank bij ’t schijnlicht der 2e klasse beweegt, eindelijk de trap, die naar de brug leidt, krampaoh- tig aangrijpt, om na korte rust zich naar salon of hut terug te werken, is dit een sein voor zijne tochtgenooten, om op onge veer dezelfde wyze eveneens te verdwijnen. Wij echter stoppen een versch pijpje slechte Engelsche tabak, die de verdienste heeft, verbazend lang te branden, als men geduld genoeg bezit, om een heel doosje wind- lucifers te verstryken, en geven ons, wan neer de bruinvisschen zich voldaan gevoelen over de toejuichingen, hun van het kleine, doch dankbare publiek ten deel gevallen, en dus ’t tooneel zyn afgetreden, aan de zelfde stille mymeringen van straks over, totdat de invallende duisternis ook ons tot den aftocht noodzaakt. Een half etmaal later. Do wind is eenigszins bedaard; de zee ietwat kalmer. Uit een dikken nevel voor ons wordt eeu donker iets zichtbaar, dat ons eene vage voorstelling van land geeft, langzamerhand meer bepaalde vor men aanneemt, en ten slotte zich aan ons doet kennen als een rotsklomp van kolossale afmetingen. De Elzasser, die klaarblijkelijk meer dit uitstapje maakte, helpt ons uit den droom: hij ook tuurt, tuurt scherper, en met eene blydschap, die aandoenlyk is, schreeuwt hij het plotseling uit in zijne moedertaal: „Maar HeerenI dat is Madeira! Wat geluk, dat ik deze vermaledijde stoom boot verlaten mag I” En weg wipt hy, waar- schynlyk naar „the first class”, om zynen genadigen meesters, als deze visible zyn, de heerlijke ontdekking meê te deelen. We stoomen langs de oost- en luwzyde van het eiland; de zee is hier zeer bedaard; de zon verjaagt de mist, die in allengs lichter wollqes optrekt, en duidelijker laat zich het land onderkennen. Als een reusachtige steen klomp verheft zich het' voornaamste der Kanarische eilanden boven de baren;doch als we van ’t beroemde Madeira nimmer te voren hadden hooren spreken, zou 't ons toch ook nu al opvallen, dat die rotsmassa volstrekt niet zoo’n onherbergzaam oord is, als’t zich op ’t eerste gezicht laat vermoeden. Geboomte toch zien we overal, tot zelfs op de hooge toppen, en, waar onze kijkers ons hier en daar de witte plekjes als huizen doen herkennenen men ons in gindsche booht de stad Funchal wyst, daar, blij kt het ons, dat Madeira inderdaad betrekkehjk tal rijk bevolkt moet zyn. Doch, niet dit is het, waarover we lang peinzen, iets anders eischt onze opmerkzaamheid. Nog zyn we onder stoom, maar zien ons echter langzamerhand omringd door eene groote menigte roeiboot jes, die, licht en scherp, met snelheid van land naderden. Elk schuitje is bemand met twee soms zeer jonge knapen, die onver moeid en met groote vaardigheid hunne roei spanen hanteeren. Onzen stoomer naby ge- dezelfde, voor belooning van de jury supé rieure, bronaen medaille. P. Van Nes As verzameling azaleas van den vollen grond, tweede prys. P. O. Van Nes Zoon, groep van 12 magnolen in soorten, derde prys; dezelfde, groep van 25 groenblyvende heesters, men tion; dezelfde, groep van 25 aucuba japo nioa, mention; dezelfde, belooning vau de jury supérieure, bronzen medaille. Nursery Association, groep van 12 Magno* lea in soorten, derde prys; dezelfde, verzame ling vroege en late Clematis, mention; de zelfde, nieuwe coniferen, derde prys; de zelfde, 25 bontbl. hulsten in soorten, derde prys; dezelfde, belooning van de jury su périeure, bronzen medaille. Ottolander Hooftman, verzameling Aza lea» van den open grond, tweede prys; de- i zelfde groep Azalea molles uit zaad, men tion; dezelfde, nieuwe coniferen, mention; dezelfde, verzameling van 50 coniferen in soorten, derde prysdezelfde, belooning der jury supérieure, bronzen medaille. P. A. Ottolander, verzameling van 25 coniferen in soorten, derde prys. O. L. Ratten, groep van 12 magnolea in soorten, derde prys; dezelfde, verzameling van 25 groene hulsten in soorten, mention supérieure; dezelfdebelooning der jury supérieure, bronzen medaille. Aan de ingezonden rozen geen beloo ning toegekend. Wegens voortdurende onge steldheid van den inspecteur van het lager onderwys, den heer A. Moens, is de heer Mr. J. Gerdenier, districtsohoolopsiener te Amsterdam, belast met de waarneming der inspectie. Tot de evangeliebediening in de ohr. geref. kerk is toegelaten de heer G. Van der Monnik, candidaat teIJselmondo. KRIMPEN a/d LEK, 7 October. Onze gemeente is voorzeker op het punt van in dustrie eene niet onbelangryke plaats, die met eere mag worden genoemd. De werf geeft aan een 150 man werk. De houthandel, met groot kapitaal gedreven, bloeit uitnemend. De zalmhandel mag tevreden zyn. De rys- handel gaat goed. De fabriek van ketol- bekleeding kan nauwelyks aan alle orders voldoen. Voorts worden in deze gemeente talloos vele schoppen gemaakt, welke handel gedreven wordt ^oor vele ondernemers met vele werklieden. Klompen makery op kleiner schaal, touwslagery en handel, kortom al lerhande soorten van industrie geven aan deze plaats eene welvaart, die haar boven vele van haren rang verheft. Eéne zaak zou al dezen handel voorzeker zeer ten goede komen, namelyk het door- loopend open zyn van het rgks telegraaf kan toor. Geeft de beperkte dienst menigmaal vertraging in spoedige afdoening van zaken, het gebeurt daarenboven vaak dat telegram men voor Krimpen door een geopend na burig kantoor worden bezorgd in den slui tingstijd van ons kantoor, hetwelk natuurlyk telkenmale kosten vereisoht. Is in onzen tyd de telegraaf voor handel en scheepvaart beslist onmisbaar, in eene handelsgemeente als Krimpen is het bepaald noodzakeiyk dat de industrie, niet minder de soheepsreedery, elk oogenblik van den dag in de gelegenheid worde gesteld, zeken langs tolegraphisohen weg te behandelen. N. R. 0. KRIMPEN a/d IJSEL, 7 Oct. Zaterdag werd aan de werf van den heer A. J. Otto, scheepsbouwmeester alhier, met goed ge volg te water gelaten het fineren klipper schip, genaamd „Wilhelm Teil”, groot pl. m. 425 last, voor rekening van den heer G. A. Beehert van Eberbaeh, en de kiel gelegd voor een yzeren sleepkaan, groot pl. m. 250 last, voor rekening van den heer Joh. Pagé van Ruhrort. MONTFOORT, 7 Oct. In de Vrydag gehouden raadsvergadering werd de ge meente-begrooting voor het jaar 1890 vast gesteld tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 12.926,03». Voorts werd behandeld een ingekomen request van den beer Hugo Versloot, grondeigenaar te De Bilt, om subsidie voor een op te rioh- ten tram-omnibusdienat tussoheu hier en Utrecht Op voorstol van den heer D. J. Van Frankenhuysen wordt besloten by den requestrant te informeereo, of er geene mogelijkheid bestaat, om deze gemeente liever door dit vervoermiddel met Woerden aan to sluiten, en is deze zaak dus tot eene volgende vergadering aangehouden. MOORDRECHT, 7 October. De gemeento- begrooting voor 1890, door den raad vast gesteld, bedraagt in ontvang en in uitgaaf f 15.371,10|. De kosten van onderwijs zyn geraamd op f4450, die van het armwezen op f2320. De hoofdelyke omslag bedraagt f2500. PAPEN DRBOHT, 7 Oot. Vrydag werd aan de werf van den scheepsbouwmeester A. Van Duivendyk met gunstig gevolg to water gelaten eene yzeren pavijjoentjalk, gebouwd voor rekening van den heer B. Geers to Rosendaal. Daarna werd de kiel gelegd voor eene stalen zeilaak, voor reke ning van den heer L. Pyl te Rupelmondo. Met meer dan gewone belangstelling na men wij ditmaal kennis van de Indische begrooting. Juist omdat in de openings rede van 17 September de Minister van Koloniën nagenoeg niets beloofde, verwacht ten we dat hy meer zou geven dan menig ander staatsman die aanstonds gereed staat met de mildste toezeggingen. Er is vooral één onderwerp, waaraan we voortdurend onze aandacht schenkenonze lezers weten het, en wy hopen dat re. het ons niet ten kwade zullen duiden, dat wy er meermalen op zyn teruggekomen. Maar het kan niet anders; de opium is nu een maal de vloek van Insulinde. Het ernstig ste verwyt, dat de Nederlandsche natie treft, is, dat zy heeft kunnen veroorloven, in de aderen van dat schoone lichaam het vertoeielyk vergif te brengen. Wij zullen, hoe zwak onze krachten ook zyn, blyven aandringen op beperking van een misbruik, dat den Javaan ontzenuwt en verarmt, een bende Chineesche uitzuigers verrykt en het Nederlandsch gouvernement onteert. Of we een liberaal of een anti-revolulionair opper bestuur over onze Aziatische koloniën heb ben, *t doet er niet toe, we zullen aanhou dend roepen om verbetering, om hervorming. Velen hadden met ons gehoopt, dat ein delyk de Sint Joris was opgestaan, die dezen draak doorboren zou. Maar tot dusver her inneren we ons nog wel, dat Sint Joris met zyn speer zwaaide, onder den uitroep: >De opiumpacht is een gruwel voor God en menschenl” maar door den loop der politieke gebeurtenissen in tegenwoordigheid van hel monster gebracht, laat hy het onge deerd. Wezeniyk, dat is een harde teleur stelling. Laat ons nu eens zien, wat de Indische begrooting ten opzichte van deze hoogst gewichtige aangelegenheid aanbiedt. De raming is voor het jaar 1890, voor Java en Madoera, f3.331.000 lager dan voor de jaren 1887-1889; hernieuwing der geëx pireerde pachten zal niet, gelyk tot dusver, voor drie jaren, maar telkens vpor één jaar plaats hebben, om eventueele veranderingen in het pachtstelsel mogelyk te Jmakenhet aantal verboden kringen zal gelédelijk wor den uitaebreid. A Ziet daar drie maatregelen, die natuurlyk door de bewonderaars van al hetgeen deze Regeering zegt of doet, breed zullen worden uitgemeten. Welbeschouwd, beteekenen zy niet veel. Verlaging van de pachtopbrengst is niets meer dan voldoen aan een noodzakeiykheid. In den laatsten tyd werden de pachtsommen door allerlei middelen by de aanbesteding opgejaagd; was de som, voor een perceel geboden, beneden de hooge schatting van het bestuur, dan werd het niet gegund, en werd tot een nieuwe inschry ving overgegaan. Het gevolg liet zich niet wachten; vriend Chinees bood meer, werd aannemer, maar toen ’t op betalen aankwam bleef hy in gebreke, zoodat het met hem gesloten con tract verbroken moest worden. De borgen aanspreken, ging ook niet; dezen hadden, evenals de pachter zelf, met wien zy in den regel onder één hoedje spelen, wel gezorgd dat er van hen evenmin iets te halen viel. By verpachtingen voor één jaar zullen de gegadigden spoediger toehappen, omdat de risico minder groot is; voor het overige zal er weinig door veranderen. In hoeverre de eenjarige contracten, zooals de Minister verklaart v vanzelf” organisatie van den smokkelhandel op groote schaal zal tegen houden, is niet heel duidelyk; de vereeni* gingen van brave lui, die zich met dat nobel MED. AL O. M«. V. LEVEN8VEBZ. I M. Kapitaal l Billloea Giildtn Statuten en Tarieven tijn Goedgekeurd bV Koninklijke Beelutten i Tarieven en inlichtingen zyn kosteloos verkrygen, op franco aanvrage aan de irectie MARKT, naast „DE WAAG", verstrekken gelden op Effecten voor: dragen onder 1000 4 jaan; a daarboven tot den prolongatie- en, volgens Amsterdamsche beunvoor- isrden; belasten zich met het koopen en ver- epenvan EFFECTEN, tegen een pro- sie van 1/8 ®/0 voor fondsen boven de 30 /16#/, onder 30 wisselen COUPONS boven de Amstar* .insche beunnoteering. Vaten van 20 en 10 KG.; in Tafelblik- m van 4f KG., en in Potten van elke rlangde hoeveelheid. Ondergeteekende geeft aan zyne geachte begunstigers kennis, dat e soorten puik beste Aardappelen tegen delen prys bij hem te bekomen zyn.

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1