JTOUT .WERK. SCHE BANK, (STRAAT, O 416. rand-, Rivier- en Zeeschade. »n ^Waarden en Geldswaardige 1. Incasseert en disconteert WISSELS 1889. N°. 1064. Zaterdag 2 November. 200 1 als het merk IEREN, (RiOLIST. i. Stoomoliefabrikanten IKEHLAiïl), gegarandeerd zuivere, zachte ioven”. 200 IN DER EL8T, nnairs in Effecten, C H T, de Voorstraat, lïo. indsohe Effecten. f. Goedewaagen Zonen, GOUDA; EKEN, aarop zij de aandacht vestigen. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. tamaak. JOGENDIJK te Schoonhoven. Schoonhoven. VERHOEFF, Kerkstraat, SCHOONHOVEN. LDERSI 10, Schoonhoven. BUITENLAND. i deposito, n rente van 8} pOi. L. J. SON, Tandarts, MARKT, naast „DE WA1 „Het Verzekeringswezen.” BINNENLAND. op door handelingen’ SCHOOHÖVENSCHE CODRAÏÏT. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgever». - raag gratia toegezonden, worden in alle matenvolgens opgaaf HARD. ENEN. kunnen dagelijks, uitgenomen Zondags, om, aanvangende 1 Nov. a. s., oen Dese Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Ergs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan lioh abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. ten, PotloodborstelsWerk- ier», Witborstels, Witkwasten, ■ikaansche BezemsStoffers Mattenkloppers, Lampenwis- Zeemlappen, Dweilen en vele i in groote verscheidenheid, >ekomen bjj DEN UIJL, OverxichL Na de benoeming van zyn bureel is de Dultsche Rgksdag onmiddellyk met de be- grooting begonnen. De eerste lezing werd ingeleid door den Minister van Financiën, die al dadeljjk te kennen gaf dat verschei dene hoogere uitgaven te wachten zijn, voornamelijk van de legerbegrooting. Daar entegen zullen de graanrechten 30 tot 40 milhoen meer opbrengen, zoodat dat den prys der granen doet stijgen, daar de pryzen nog altijd lager zyn dan vroeger. Voor een stoombootverbinding met Oost-Afrika zal een jaarlyksche subsidie van 900.000 Mark, voor tien jaren, worden aangevraagd. Bjj de op die redevoering gevolgde algemeene beschouwingen moest al dadeljjk Bebel, de sociaal-democraat, worden gekapitteld, om dat hy Rusland den aartsvijand van Duitsoh- laud noemde en de regeering dringend uit- noodigde den twistappel Elzass-Lotharingen op de eene of andere wyze uit den weg te ruimen, daar het bezit van dat gewest een voortdurende bedreiging van den vrede was. Keizer Wilhelm en eohtgenoote, alsmede de Keizerin-weduwe Frederik, zjjn goed en wel te Athene aangekomen en hebben daar de feesten, bij gelegenheid van het huweljjk van den tiriekeehen Kroonprins met ’s Kei zers zuster, bjjgewoond. Ook de Koning van Denemarken, de Prins en Prinses van Wales en Ruslands Kroonprins woonden de plechtigheid en de feesten bij. Luidens de berichten ontving de Keizer een voor- treffeljjken indruk van Griekenlands hoofd stad en schijnt men daar ook wel met hem ingenomen. Woensdag jl. is de reis naar Constantiuopel ondernomen. In Turkije'e hoofdstad is men echter op het bezoek van 9 3 1 opzegging tegen een rente van 2| pCt rerkiesende tegen de prolongatierente er eenige kosten, in eene of by gedeal- Oommissarissen van Toezigt, J. U. VAN ROO8KNDA.A.L, Notaris. VAN ANDEL Tz., Koopman. MULLER, Koopman. A. BOS, Wethouder van Gorinohem. VERSCHOOR VAN SLEEUWUK, lurgemeester van Sleenwjjk. gens van 9 tot 2 uur en des 1 Zaterdagavond en Zondag. van Nederland en Buitenland, hoogste prjjzen. van rente en teruggave naar keoaa uitgaven f2579,16. De raad be- *ot seoretaris-penningmeester den L. Montjj n. v fóVELD, 1 Nov. Heden herdenkt de heeF A. Endeveld alhier den dag waarop hij45 jaren geleden, in functie trad bjj het bestuur der waterschappen Batuwe o. a. onder deze gemeente. De eerste 28 jaren van dat tijdperk was hij molenaar op den buitenwatermolen en do laatste 17 jaren machinist aan het in plaats van dien molen gesticht stoomgemaal der waterschappen Vogelzang en Wjpl. In beide betrekkingen mocht hij steeds, zoowel de achting en goedkeuring zjjner superieuren als de tevre denheid der ingelanden, in ruime mate on dervinden en ongetwjjfeld is het dié aller wensch dat hij nog vele jaren in staat moge zijn zjjhe betrekking met denzelfden gver als tot hiertoe te blyven waarnemen. WoBNBDAG 30 OCTOBBB O. B. an 11 tot 3 uur, te CONSUL TEREN zijn in het lö tel „Van Zessen" te Schoonhoven. Overige dagen van 10 tot 4' ur, Minbbbboidibbtbaat te Itbbcht. nemen gelden h deposito: bedragen van f 50 tot f 500, terstond opvraagbaar; 2’Zj bedragen vaa^f 500 tot f 1000, ’sjaars .met 2 dagenVipzegging bedragen boven* f 1000, met 8 dagen opzegging; 2 *s jaars bedragen boven f 1000, >gen onderpand in fondsen. wonende te IJselstein. Zij werden wegens mishandelingte IJselstein gepleegd bij ge legenheid der kermis, veroordeeld tot ge vangenisstraf, de le van 14 en de 2o en 3e ieder van 5 dagen. In eene gecombineerde verga dering van de colleges van kerkvoogden, notabelen en kerkeraad te Ranwerd is met eenparigheid van stemmen besloten, Dr. J. W. Lieftinok met den meesten aandrang uit te noodigen, na ruim een half jaar van be proeving, aan den kerkeraad van Sliedrecht te willen vragen, hem zjjn woord van aan neming terug te willen geven, om te kunnen blijven waar hij is en waar hij door ieder geacht en geëerd wordt. §GORINCHEM, 31 Oct In verband met de Min. beschikking tot inkrimping der kantooruren op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen voor de Post- en Hulpkantoren der Posterijen, is aan heeren brievengaarders onder het beheer van het postkantoo/ alhier, verzocht op te geven, welke uren op de bedoelde dagen, met in achtneming van vertrek en aankomst der posten, voor de openstelling der kantoren het geschiktst voorkomen, zullende die in gemeenten met minder dan 15000 inwoners twee uren en niet later dan tot namid. 3 uren mogen opengesteld zijn. ♦ALBLA88ERWAARD en VIJFHBE- RENLANDEN, 1 Nov. Naar kaas was deze week weder flinke vraag, tegen ver hoogden prys. De boter handel was mede ferm, de prys daarvan stationair. Men be steedt thans in deze streken voor kaas van f21 tot f26,50 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit; goeboter f 0,70, weiboter f0,50 per half kilo. AMEIDE en TIENHOVEN, 30 Oot. Ondorteekend door zeer velen, waaronder bijna al de voornaamste en invloedrykste ingezetenen dezer beide gemeenten, is heden aan de Eerste Kamer der 8taten-Generaal verzonden het navoiigvido adres: Geven eerbiedig» u— teekenden, allen nnée der gemeenten Amm „Dat zij met belast hebben hebben gev* over den arbeid der oude, maar nog met jeugdige levenskracht werkende Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen te moeten zeggen, alvorens op het laatste dér’ pasgenoemde geschriften meer bjjzonder de aandacht te vestigen. »Het verzekeringswezen” is ongetwijfeld een onderwerp, dat tot de orde van den dag behoort en druk wordt besproken, en hoezeer velen overtuigd zijn dat er reeds alles van gezegd is, zoolang in ons vader land de deelneming aan verzekeringskassen .van verschillenden aard nog alles behalve algemeen mag heeten\ is het goed er voort durend op terug te komen. De heefr Mey- boom heeft vooral in het licht gesteld, dat het ieders plicht is, in tyds de noodige maatregelen te nemenopdat hy niet op den ouden dag, als het werkvermogen ge weken is, hulpeloos staat, of de zijnen on verzorgd moet achterlatenindien de dood hem overvalt vóór zy in hun onderhoud kunnen voorzien of onder omstandigheden, die het aantal noodlijdenden weer met een arme weduwe zullen vermeerderen. Het verzekeringswezen, in elk zyner vormen, wordt eenvoudig aldus uitgedrukt: >Door haar de assurantie is het in werkelijk heid gewordenals één lid lydt, lijden alle leden mede, want de schade, die een en kelen geassureerde treft, wordt door alle anderen gelykelyk gedragen, door vereende krachten gedekt.” (bladz. 12.) Nu is er stellig geen schadekans, aan welke wy allen zoozeer blootstaan, als de dood en zijn ge volgen voor onze naastbestaandenalleen hij, die gefortuneerd genoeg is en wiens fortuin op zeer vaste grondslagen rust, zal zich ontheven kunnen achten van de verantwoor delijkheid, tegen die gevolgen gewapend te zyn. Is nog voor menigeen de mogelijk heid buitengesloten, van zyn weekloon zoo veel af te zonderen dat hy kan deelnemen aan pensioens- en levensverzekering, het alge meen streven behoort te zyn, dat getal immer kleiner te doen worden, ook door hun, die in dit geval verkeeren de'behulp- zame hand te bieden. Voorts moet er ge werkt worden by het jonger geslacht; als iemand op jeugdigen leeftyd zich aansluit, dan blyft zyn premiebetaling tot een laag bedrag beperkt, en die koopprijs is niet te hoog voor het groote voordeel, met een gerust hart te kunnen voortarbeiden zonder beduchtheid voor een toekomst van hulp behoevendheid en gebrek. Hoe velen zouden niet, als zy dat voorrecht kenden, als zy eens hadden mogen ondervinden van hoeveel waarde het is, die zorg uit het hart te kunnen bannen, zich daarvoor eenige be perking willen getroosten in hetgeen men als >behoefte” beschouwt, maar dat by eenige zelfbeheersching wel gemist kan worden. De meer bemiddelden moeten daarenboven ook door daden toonen, dat zy hun minder bevoorrechte broeders den toegang tot de verzekeringskas willen banen; er behoort op dat gebied een liefdevolle, een ernstige samenwerking te bestaan tus schen alle maatschappelyke klassen. De openbare meaning moet zich luide en na- drukkelyk vóór de assurantie verklaren, dan zal aan de armoede een gevoelige stopt worden toegebracht. Het boekje van den heer Meyboom zet dat alles helder uiteen. Wij wenschen het in veler handen, en danken den schryver voor zyn nuttigen arbeid. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote - letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. vreemde monarchen niet beat ingerioht, zoodat er heel vrat te doen valt, alvorens men de Keizorlgkij fa^.^beenigizina waar dig kan ontvangen. De Stad moest althans wat men noemt bezemsehoon gemaakt worden en dat zegt iets in Turkye. Mo gelijk leidt het bezoek er toe, de verhou dingen tusschen Griekenland en Turkije, die door den toestand van Kreta nog altijd zeer gespannen zyn, wat op te klaren en wie weet of ook de Bulgaarsche quaestie niet eene ter sprake komt. Men kan niet weten: nog zoo pas wss RuslandsCzaarbij Keizer Wilhelm op bezoek en reeds kon digde eerstgenoemde mede zijn bezoek aan de Porte tegen ’t aanstaand voorjaar aan. Vorst Ferdinand van Bulgarije is Zondag niet, gelijk bericht werd, naar Sophia terug gekeerd. Hy vertoeft nog altijd te Weenen en van eene opening van de Sobranja is nog niets bekend. Dit een en ander zou haast doen vermoeden, dat er iets niet in den haak is. 't Kan eokter ook zyn, men wil hem nu absoluut laten trouwen, dat hij bezig is een engagement tot stand te bren gen, thans weer naar men wil met eeno dochter van den Hertog van Alenyon. Uit Frankrijk ditmaal geen ander nieuws, dan dat de Kamers togen 12 dezer zijn bijeengeroepen, en dat de royalisten een gevoelig verlies leden door het overlijden van den bekenden Qrleanist Lambert dp Sainte Croix. De werkstakingen onder de mijnarbeiders duren nog altijd voMrt. Door do Itallaansche regeering is by de Kamers een wetsontwerp ingediend tot we ring van - en voorziening in ongelukken by den arbeid. Het gerucht, dat de gemeen teraad van Rome door een administratieven raad, rechtstreeks onder de regeering rossor- teerende, zou vervangen worden, is gebleken onjuist of althans voorbarig te zyn ge wees t.- By de heropening der zittingen van de Servische Kamera (Skuptchtina) heeft de ex- Vorst - Mibwr-mqWofenafei'in<i«.-ayae ab dicatie, toch gemeend een telegraphischen wensch voor ’t welslagen der werkzaam heden te moeten zenden. Nu, hy zal syn leeuwenaandeel in het Koningstractement willen verdienen. Zwasiland, welks Koning overleed, bljjkt, hoewel 's Konings zoon tot opvolger is ge kozen en Theophilus Shepstooe tot opper- raadsman, een twiststapel te zijn tusschen Engeland en de Transvaal, die beide be- geerige oogen op het land slaan. Voorde rust van de Transvaal is ’t misschien maar wenschelyk, dat geen van beide het land in bezit nemen. De sMantschappüt^tNutvan ’t Algemeen” heeft' zich sedert haar oprichting verdien- stelyk gemaakt door de uitgave van ge schriften, in den volkstoon opgesteld, waar van het doei was heldere begrippen te verspreiden over zedelijkheid, de belangen der stoffelijke welvaart te bevorderen, en wetenschappelijke kennis binnen ieders be reik te brengen. Dergelyke werken te schryven is een zeer moeielyke arbeid. Het is niet met een enkel woord te zeggen, wat wy onder svolkstoon” te verstaan hebben. Een schrij ver, die bij voorkeur zyn lezers zoekt bij den breeden zoom onzer landgenooten, wien geen speciale opleiding ten deel viel voor eenig zoogenaamd sgeleerd” vak, maar die toch natuurlijk genoegzaam ontwikkeld zijn om de behoefte aan meer licht te gevoelen, als deze laatste voorwaarde ontbreekt, is in den regel de lust afwezig om door lezen den blik te verruimen en nieuwe denk beelden tot de zyne te maken, zulk een schryver moet eenvoudige taal bezigen om zijn gedachten uit te drukken, maar zal zyn doel niet bereiken als hy in een zoetsap- pigen leutertoon vervalt. 'Zijn styl moet los en gemakkelyk te volgen zyn en toch gespierd; en wat hy te zeggen heeft moet zóó worden uitgesproken, dat ook de meer ontwikkelde er met genoegen en niet zonder voordeel naar luistert. Indien wy eens al de werken, door de Maatschappij gedurende haar bestaan van meer dan een eeuw konden toetsen aan deze eischen, dan zou het blyken dat er onder het vele koren ook wel eehig kaf schuilt, waarby wy dan in aanmerking moeten nemen dat in vroegeren tyd die werken gewoonlyk in de wereld kwamen door middel van een prijsvraag, niet onder alle omstandigheden de beste weg om iets voortreffelijks te veidtnigen. Maar regel was, dat de denkbeèufendoor deze geschriften onder ons volk gebracht, door en door gezond warendat die boeken een mannelyken geest ademen, dat in meer dan een opzicht de schrijvers in de voorste gelederen stonden van de stryders voor den vooruitgang op verstandelijk, op zedelyk en ook op économisch gebied. Het is den lezers, die in het winterseizoen van de bibliotheken der Departementen gebruik maken, wel aan te raden, nu en dan eens een van die oude boeken ter hand te nemen. Pikante lectuur, die de verbeelding prik kelt maar het verstand onbevredigd en het gemoed koud laat, zullen zij er niet by vinden, en ook zullen zy, om van die werken het rechte genot te hebben, weleens aan den vorm minder gewicht moeten hech ten, daar deze, in overeenstemming met den tyd waarin de boeken werden opge steld, niet zelden zekere naïviteit vertoont die ons thans zou doen glimlachen. Maar dat die oude en meerendeels vergeten schry- vers het in menig opzicht by het rechte eind hadden, en dat zy waarlyk den kin deren van de negentiende eeuw nog wel iets te vertellen hebben, we houden ons verzekerd dat men, by een aandachtige le zing en overweging, ons dit gaarne zal toe stemmen. In latere dagen heeft de Maatschappy van het uitgeven van groote en dikke boeken afgezien. Andere tyden, andere behoeften wat toen het boek gaf, is thans meer het domein geworden van de courant, het tijd schrift en de brochure. In beknopten vorm wil men zyn dagelykschen teerkost van leering, onderrichting en inlichtingen ge nieten zonder bezwaard te worden met een massa papier, in één band samengevat. Wy zullen ons geen oordeel aanmatigen over deze verandering in den smaak, maar hebben haar eenvoudig als een feit te aan vaarden. Ook de Maatschappy heeft dat gedaan, en vandaar dat zy zich tegenwoor dig meer toelegt op het verspreiden van kleine geschriften. Deze zyn ook in leven diger styl geschreven dan de vroegere >ver- handelingen” en vb^tfitwoorde prysvragen”; toch is de geest dezelfde gebleven, een vrij zinnige en vooruitstrevende. Sedert eenigen tyd verrykt zy onze let teren met een reeks svolksgeschriften”, door onze beste schrijvers samengesteld, en flie alle een voortreffelyke lectuur vormen. Elk' nummer is door tusschenkomsf van den boekhandel voor 5 cents t*e bekomen; wil men aan de verspreiding medewerken, dan zyn 50 exemplaren verkrijgbaar voor f 1,60— of, zoo men ze aan vraagt by de departements-besturenvoor f 1,25. Elk nummer bevat 24—32 bladzyden druks; de titels der tot dusver verschenen boek jes zyn: A. Wérumeus Buning, Een kykje in Java; Dr. B. Stephan, Kindervoeding, kinderverzorging en, kindersterfte in het eerste levensjaar; Dr. B. Van der Meuten, Het water uit het oogpunt van gezondheid Dr. P. F. Van Hamel Hoos, Een en ander over sommige voedingsmiddelen en hunne vervalschingenMr. J. D. Veegens, DeFran- eche omwenteling; J. Franzen, Handenarbeid als opvoedingsmiddelDr. H. U. Meyboom, Het verzekeringswezen. Wy hebben gemeend, het een en ander Aan het ministerie van water staat, handel en ny verheid te ’s Hage is Woensdag aanbesteed: T. hét makeu van de ombuiging en ver lenging langs de Oude Maas, van rden be nedensten strekdam langs den linkeroever der Noordgeul, tusschen de kiloumterraaien 148 en 149 der Oude Maas en Botlek, ter verbetering van de Nieuwe Maai' beneden de oostpunt van Rozenburg. Minste in- schry ver was L. Kalis Kzn. te Sliedrecht f82.480; II. het maken van een strekdam vóór den benedenmond van het Hartelsche Gat, aan den linkeroever der Bollek, tusschen de kilometerraaien 152 en 153, ter verbe tering van de Nieuwe Maas beneden de oostpunt van Rozenburg. Minste inschrij ver was L. KalirKzn., te Sliedrecht, f 15260; III. het’^deeltelijk opruimen van in de rivier de Beneden-Merwede, onder de ge meente Sliedrecht, gelegen overblijfselen van een muur. Minste inschryver was A. Van der Tak te Goedereede, voor f2200. Dinsdag had, ten behoeve der garnizoensbakkerij te Breda, do openbare aanbesteding plaats van 125 hectoliter ja rige roode en 375 hectoliter jarige witte tarwe. Van de goedgekeurde was dat van de roode van den heer L. Hoogh triakel, en dat van de witte van den heer H. De Gier, te Gorinchem, het minst in prysnamelijk tegen f6,65 en f7,60 per hectoliter van 77 en 80 kilogram. In 1887 werd een huis te Schoonhoven van den heer H. geveild. In de koopconditiën was bepaald dat het huis moest worden geleverd vry van hypothe ken, terwyl toorts daarin was opgenomen de clausule: dat party en ton aansienvande gevolgen uit den koop voortvloeiende, on derworpen zouden zyn aan de rechtsmacht, waaronder Schoonhoven behoort en domi cilie gekozen werd bij den notaris, ten wiens overstaan de veiling plaats vond. De kooper betaalde de koopsom, maar van de hypo theken bleef ér ééne op het pand gevestigd. De kooper zag daarin wanpraestatie van de zijde des verkoopers en dagvaardde dezen voor den rechter zijner woonplaats, de recht bank te ’s Hage. De verkooper wierp daarop de exceptie van incompetentie op. In de zitting van Dinsdag der Haagsche rechtbank werd die exceptie voor den ex- cipiënt door Jhr. Mr. J. L. Stern, advocaat te ’s Hage, toegelicht. Hy betoogde dat het hier gold de rechtsgeldige clause attribntiae de jurisdiction. Men behoorde te onderscheiden tusschen de volstrekte bevoegdheid der rech ters, betreffende het onderwerp van het ge schil en de betrekkelyke, afhangende van de woonplaats der partyen. Bij de eerste ambtshalve onbevoegdverklaring, bij de laatste niet. Daaromtrent was alles aan de macht der partyen overgelaten. De bepa lingen omtrent prorogatie van rechtsmacht, waarop ged. zich voor bewys van het te gendeel in de conolusiën had beroepen, stonden ook die leer niet in den weg. De wet zelve gaf een voorbeeld, waaruit de wettigheid der clausule bleek, in 1241 B. W. Hier was bepaald dat de Rotterdamsohe rechtbank competent zoude zyn, en nu kon men niet voor de Haagsche dagvaarden, daar het een regel van uitlegkunde was dat die het eene noen^t, het andere uitsluit. Had men keuze willen laten, dan was domi- ciliekeus alleen voldoende geweest Het gold hier eene rechtsgeldige wederkeerige over eenkomst, welker inhoud voor partyen wet is en door den rechter geëerbiedigd moet worden. Voor den eisoher trad op Mr. Loder, ad vocaat te Rotterdam. Hy achtte de exceptie onjuist, omdat de clausule kennelijk alleen ten doel, had te waken, dat bij geschillen partyen niet voor elkanders domicilie zouden behoeven te zoeken. Er bestond geen en kele reden om voor eene bepaalde recht bank voorkeur te gevoelen, of een bezwaar te hebben tegen den rechter van zyn eigen domicilie. Had men dat gewild, dan zou men het bepaald hebben. Art 81 B. W. schonk partijen het recht om door domicï- liekeus een anders niet-bevoegden rechter competent te maken, maar daardoor werd een bevoegde rechter nog niet onbevoegd. De geheele exceptie stuitte reeds af op dit bezwaar, dat men in de clausule wilde lezen wat er niet in stond. Zij hieldslechts eene bevoegd verklaring, niet eene onl^evoegdver- klaring in. Ware het laatste geschied, dan zou het nietig zyn geweest. De regeling der rechtsmacht toch was van openbare orde. Het creëeren van competentie was alleen geoorloofd, voor zoo verre en, zooals de wet het toeliet. Dit deed zij in 81 B. W., maar bepaalde daarby en in 126 Rechts vordering, dat nevens den rechter van het gekozen domicilie, ook die van het werkelyk domicilie competent zou zyn, ter keuze des eischers. Ware regeling van rechtsmacht niet van openbare orde, ‘dan zoude aan re geling van prorogatie van rechtsmacht en van het arbitraal geding geen behoefte zyn geweest. Conclusie vau het O. M. over 14 dagen. Door het Gerechtshof te Am sterdam is in hooger beroep bekrachtigd het vonnis der rechtbank te Utrecht ten laste van J. 8., J. d. L. en J. v. 8., allen 8TATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer behandelde in een korte vergadering ran Donderdag 24 October een vjjftiental kleinere wetsontwerpen, die alle wer den aangenomen. Omtrent de volgende werden door do Regeering nog eenige ophelderingen gegeven, in de verslagen gevraagd: 1. Verhooging van Hoofdstuk lil der Staats- begrooting. In overweging wordt genomen aan den te benoemen Consul-generaal te Teheran (Perziö) een deplomatieken rang of titel te geven. 2. Aanvulling der wet, regelende de bevoegd heid als arts enz. (Het verleenen van verlof voor de apothekera-practgk aan eervol ontslagen mi litaire apothekers uit Indië.) 3. Goedkeuring der overeenkomst met de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij. 4. Verhooging van Hoofdstuk VI der Btaats- begrootinghet bouwen van een pantserdek- sohip. Tegen dit ontwerp stemden 6 leden. Eenig debat werd nog gevoerd over 6. Bepalingen tegen het viaschen door opva renden van vreemde vaartuigen in territoriale wateren. 6. Verhooging van Hoofdstuk VIII der Staat s- begrooting. (Uitbreiding der maróohaussóo met een divisie in het Nodigen.) 7. Verhooging van Hoofdstuk IX der Staats- begrooting. (Verbetering van de rivier de Waal.) 8. Nadere regeling van het gebruik der Spoor wegen met beperkte snelheid. Na afdoening deser zaken ging de Kamer voor eenigen tyd uiteen. Bij Z. M. besluit is aan Mr. J. Fortuyn Droogleever, op zyn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Gouda. Bij de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het hoofdkiesdistrict ’s Gravenhage, wer den 5393 geldige stemmen uitgebracht. Ge kozen is de gepensioneerde kapitein ter zee H. D. Guyot (lib.) met 2886 stemmen. Op Mr. M. W. baron Du Tour van Bellioohavo (cons., kath. en antirev.), werden 2493 stem men uitgebraoht. De uitslag der herstemming voor een lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Breukelen tusschen de heeren E. Van Beusekom Esn. en Mr. J. M. Schout Veldhuys, is als volgt: Uitge bracht 1914 stemmen, van onwaarde 22. Gekozen de heer Mr. J. M. Schout Veld- huys (anti-revolutionair) met 1135 stemmen; de heer E. Van Beusekom Ezn. (lib.) ver kreeg er 757. De heer F. Lieftinok, lid der Tweede Kamer, is benoemd tot ridder der orde van den Leeuw en de Zo<| kennen de onderge- isarige ingezetenen ®n Tien hoven [ling de behandeling w van de voorgestelde wyzigingen der wel op het lager onderwijs „Datzyten zeerste vreezen dat de voor gestelde wijzigingen er toe zullen leiden den schoolstryd in plaats van dien te doen ein digen, met vernieuwde kracht in den boezem der gemeenten /te doen ontbranden en dat hare toepassing een bron zal zyn van ver deeldheid tusaohen de ingezetenen eener zelfde gemeente; „Dat zy het zeer betreuren dat een deel der liberale leden in de Tweede Kamer heeft gemeend tot de aanneming te moeten mede werken; „Om welke redenen zij zich wenden tot uwe vergadering, met het dringend verzoek nwe goedkeuring aan het ontwerp te ont houden en daardoor te voorkomen dat art. 192 der Grondwet tot een doode letter worde gemaakt.” ♦AMEIDE en TIENHOVEN, 31 Oct. Het dezen winter op de gemeenschappelyke openbare school dezer gemeenten te Ameide te geven herhalingsonderwijs zal wederom door alle leerlingen gratis kunnen genoten worden; moge deze vrygevigheid der beide betrokken gemeentebesturen beloond wor den door een ruime en getrouwe opkomst van ijverige leerlingen, wien het er om te doen is het vroeger geleerde zich nog eens op nieuw in te prenten niet alleen, maar dat ook nog wat uit te breiden en te ont wikkelen. •GOUDRIAAN, 30 Oot. Voor Jiet her- halingsonderwys hebben zich hier 17 leer lingen aangegeven. "HAASTRECHT, 30 Oot. De rekening van het burgerlyk armbestuur over 1888 bedraagt aan ontvangsten f 1393,85*, en aan uitgaven f 1144,47*derhalve een batig saldo van f249,38. De begrooting voor 1890 be draagt aan ontvangsten en uitgaven f282,07 De raad benoemde als voorzitter van dat bestuur den heer G. Jungeling. De rekening van het Rozendaals arm bestuur over 1888 bedraagt aan ontvangsten f 2489,45s en aan uitgaven f 2048,54s, der halve een batig saldo van f440,91. De be- grooting voor 1890 bedraagt aan ontvang sten en r1- noetadk'toi heer 'lij I.

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1