1889. N1067. Zaterdag 23 November. ERZIJLjt TREBITÉ. in Zonen. r Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. kUL, geëxamineerd en andmeter, IGTERINK. ss „Pearson". mpleet^ DOPE DRUK van 2. BUITENLAND. BINNENLAND. lets over landverhuizing. de geworden. Zyn beste handlangere waren een S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. ingen zyn kosteloos co aanvrage aan de IEL B 201 TE DA. SGBÖOmmsm COÜRAÏT. Creollaseep. olln Zeep. nik voorkomt deze handen (winterhan- uid zacht en blank, lulshondxeep. tlerseep, jing van alle dieren itamettingspoeder in gram. srdiger voor Neder* te Haarlem. n omstreken bij de AN BON, Apothe- irmarkt A 68. Arts, bij ’t Oostplein 3RDAM, ior Z E N U W- en TEN, Dinsdag van behalve ZONDAG, I In Oostenrykschs Polen wordt tegenwoor dig een proces gevoerd, dat kenmerkend wiizv» wtiaron sommiizft dsche Maatschappij i Goederen, fWERS en VEE- mderling. t jau 1850, i Gouda. in VKRZEKERIN- ingen gelieve men eer M. L. SPRU1JT pastoor Testers, st ged i» te 11 eerde pre- doeleinden bytonder U D A. B H snGroote keuze lessert- IJMESSE& i BROODMESSEN, CHAREN enz. t ingestaan. >emde fabriek van brsohn te Solingen. BOMAN VA» 3TAB, duitzoh door fERNEUR. n, samen ongeveer druk. Prijs f3,—, len f 3,90. r Cadeau dan dit offcn boek, waarin eon I naar Rusland lj»e Is beschreven. N. VAN NOOTEN a te bekomen. genohool te Gouda Dr. H. A. W. Speekman, te Groningen, met machtiging tot gelykty- dige waarneming van het ambt van leeraar de on- «mn het gyntaasinm te Gonda. Voor den sterken aandrang van ingelanden bezweken, heeft de heer J. A. De Ridder te Bodegraven het voorzitter schap en het secretariaat weder aanvaard van den Tempelpolder onder de gemeente Zwammerdam. ♦—Door de verkiezing van den heer H. Uittenbogaard te Haastrecht, tot hoofdingeland in het le district van de Krimpenerwaard is eene vacature ontstaan van hoofdingoland-plaatsvervanger. Te Hardingsveld zyn op de voordracht voor gemeente-ont vanger ge plaatst: de hoeren D. Van Daalberg en A. Visser, beiden aldaar. Aan het ministerie van wa terstaat, handel en nijverheid te ’s Hage is Woensdag o. a. aanbesteed: het uitvoeren van werken tot voortzetting der normali- seering van de rivier de Waal onder Dode- waard, Echteld en Druten, provincie Gel derland, tusschen de kilometerraaien 41 en 46 der herziene rivierkaart. (Begrooting f89.000.) Minste inschrijver was de heer L. A. Van Haaften te Sliedrecht, voor f76.675. —De directie der,Prins Hendrik- Stichting” te Egmond-aan-zee ziet sich we derom genoodzaakt een beroep te doen op de hulpvaardigheid onzer landgenooten, in het belang van een aantal bejaarde zeelieden, voor wie nog geen plaats kan gevonden worden bij den nog steeds beperkten om vang der aanwezige geldmiddelen. Tachtig zyn er in de stichting en 35 wachten nog steeds geduldig op plaatsing. Om hierop bij het publiek de aandacht te vestigen heeft net bestuur thans eene plaat doen verspreiden (geteekend door Joh. Braa- kensiek), waarop een oud zeeman een har- teigke uitnoodiging doet tot hulp voor zijne trouwe kameraden. Deze plaat zal dienst doen als circulaire. Moge deze nieuwe vorm een even klinkend succes hebben als bij vroe gere gelegenheden het geschreven woord. Wij vernemen, dat onze stadgenootende heeren A. J. Van der Kop en W. N. Van Nooten, daartoe door de directie uitgenoo- digd, alhier in het belang dier zoo nuttige stichting werkzaam zyn en hunne pogingen aanvankelijk met succes zien bekroond. De heer J. Visser J s., die ge durende een reeks van jaren eerste redac teur van het Dagblad van Zuid-Holland en ’aGravenhage is geweest, is door de alge meens vergadering van aandeelhouders tot hoofdredacteur van dat blad benoemd. Wy m aken onze lezers opmerk zaam op een nieuwe uitgaaf der firma F. B. Van Ditmar te Utrecht, die tegelijk met het „Gedenkblad Holland-Antwerpen” van hunne penen komt. Wij bedoelen deNederland- sche Illustratie, Geïllustreerd Nieuws van den Dag, waarvan het eerste nummer de pen verlaat, en dat zich ten doel stelt in tekst en plaat de belangrijke gebeurtenissen van den dag te beschrijven en af te beelden. Dit het voor ons liggende nummer bevat een hoofdartikelTwee Droombeelden, (over den Atjeh-oorlog en het misbruik van opium) met illustraties van Joh. Braakensiek. Een beschrijving van de onthulling van het standbeeld van Koning Willem III te Brix- ham, door H. Tiedeman te Londen met afbeeldingen van Brixham en het beeld; een feestgroet aan Ds. J. J. L. Ten Kate, by de nadering van diens zeventigsten ge boortedag, door B. H. Van Breemen, met het portret van den dichter; Mejuffr. Roe- lofsen in de rol van Nora in Ibsen’s drama van dien naam; het portret van onsen Mi nister Mackay met bijschrift, als de eerste eener reeks portretten van mannen, die sich op het gebied van staatkunde, kunst of we tenschap onderscheiden; een brief uit Am sterdam, van den bekenden geestigen cor respondent der N. Rott. Ct.Isaac Van Rennes; wetens waardige mededeelingen voor Damesberichten op het gebied van kunsten, letteren en millitaire zaken, en voorts last not least een rubriek Humor en Sa tire, een aardige verzameling geestige verzen en illustraties. Aan de uitvoering is de grootst mogelijke zorg besteed. Elke week verschynt een nummer van acht bladzijden met vele illu straties de prijs is per kwartaal f 1,25, franco per post f 1.37|. Afzonderlijke Nummers 10 cent. Door de te Ridderkerk be staande gymnastiek-vereeniging „Rust Roest” is eene voorbereidings-klasse opge richt voor jongeliedendie den leeftyd van 12 jaren bereikt hebben. Uit Algiers wordt het bericht ontvangen van het overlyden van Mr. L. E. Bosch, den vroegeren eigenaar en hoofd redacteur van het Utrechtsoh Dagblad, die met echtgenoot en dochter daar vertoefde, en naar men mededeelt, tengevolge van een hem overkomen ongeluk, zeer spoedig ge storven is. De heer W. De Mol uit Gouda ia geslaagd bij het examen M. O. Boekhouden. —Tot predikant ta Hardingsveld Overzicht De nieuwe wereld is een Keizerryk armer en een Republiek ryker geworden. Brazilië heeft zyn Keizer congé gegeven en zich tot eene federatieve Republiek ingericht. Dit is het groote nieuws van de afgeloopen Procureur ERDAM, 1 van 9 tot U EMENT te M te spreken, erdamGelderache jV, „DE WAAG", op Effecten voor: M) i 4 jaars lot den prolongatie- ■damsche beursvoor- is beroepen Ds. L. J. F. Creutzberg te Beekbergen. Da. G. Boer te Ermelo is roepen te Maartensdijk “(provincie Utrecht). •ALBLA88ERWAARD en VIJFHEE- RENLANDEN, 22 Nov. De kaas- en bo- terhandel was deze week flauw en de prijzen van beide lager. Men besteedt hier thans voor kaas van f20 tot f26 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit. Goeboter f0,65, weiboter f0,45 per half kilo. •AMEIDE, 20 Nov. By de op 16 Nov. 11. alhier gehouden openbare verkooping van boomen zijn voor het dikke hout flinke prij zen besteed. Vooral het wilgen- en note- boomenhout werd duur betaald, o. a. werden 21 noteboomen verkocht voor f294. BENSCHOP, 18 Nov. De herhalings school no. 2 in deze gemeente is jl. Maandag met 13 leerlingen geopend. Door den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in de provinciën Gel derland eu Utrecht is verklaard, dat de mazelen in deze gemeente epidemisch heer- sohen. •BERG-AMBACHT, 20Nov, Indejaar- lyksche vergadering der Ijsclub „Voor waarts”, op Vrydag 15 Nov. jl. gehouden zyn herkozentot ’president de heer J. P. Mahlstedetot secretaris de heer C. M. Si mons tot penningmeester de heer A. Cok tot commissarissen de heeren G. Bode J. P. v. d. BasC. J. v. d. Bas, Joh. Be- zemer Cz., C. Oskam As., A. Oskam Az., T. Verhoog Dz. en R. De Langen. De Ijsclub telt 84 leden en is in het bezit van een volledigen inventaris. Nog in den loop dezes jaars zal te Berg-Ambacht de 6e broodbakkerij geopend worden. •BERKENWOUDE, 2D Nov. Tot kerk voogd is, in de plaats van den heer J.Doeland, die bedankt heeft, gekozen de heer C. Meer kerk. Tot notabelen zijn herkozen de heeren C. De Jong Dz. en G. Ou denes, terwijl in de plaats van den heer C. Meerkerk tot notabel is gekozen de heer R. Van Meieren. BRANDWIJK en GIJBELAND, 19 Nov. Tot predikant is alhier beroepen de heer D. Van Krevelen, oaud. te Rotterdam. GIESENDAM, 19 Nov. Tot onderwijzer aan de byzondere school alhier is benoemd de heer J. Baldé te Pernis. K, 18 Nov. Het alhier aan gevangen GIESEN-OUDEKERK herhalingsonderwys is i» met 11 leerlingen. Vrydag 11. zyn alhier herkozen de heeren A. Den Toom als kerkvoogd (secre taris), C. Tukker Bs. en M. Huisman als notabelen. De eerstgenoemde als voorzitter. GOUDRIAAN, 19 Nov. De begrooting, dienst 1890, dezer gemeente, door heeren Ged. Staten goedgekeurd, bedraagt in ont vang en uitgaaf f 4437,951. De kosten van het lager onderwys werden geraamd op f1705. HOORNAAR, 18 Nov. De lessen van de herhalingsschool, alhier gegeven wordende door den hoofdonderwyzer, worden thans bezocht door 15 jongens; in 1883 bedroeg dit 14. MONTFOORT, 19 Nov. Tot alhier is benoemd de Z.Eerw. heer L. pastoor te Gellicum. OUD-ALBLA8, 20 Nov. In deze ge meente heerscht in twee gezinnen het rood- ’°*THNHOVKN, 20 Ne». Vu 11. Zond.g op Maandag is op de salmzegenvisschery alhier wederom geen enkele zalm gevangen. VIANEN20 Nov. In den vroegen morgen van 11. Maandag is op nienw brand ontstaan in de hoepel makerij alhier van den heer v. K. te Ameide. Ditmaal woedde de brand in de open loods, waar eene groote party hoepels te drogen stond. De vlam men hadden zich reeds aan het dak der loods medegedeeld, toen de brand ontdekt werd. Door spoedige en krachtige hulp is zy nog gebluacht geworden. Aan de hoepels was intussohen reeds veel schade veroorzaakt. Werd de eerste maal reeds aan kwaad willigheid gedacht, thans is er geen twyfel aan, of hier is een misdadige hand in ’t spel. Moge het der justitie gelukken die spoedig te ontdekken! •WILLIGE-LANGERAK, 19 Nov. Op de zalmvisschery is van Zondag op Maandag weer eens gevischt, maar met hetzelfde ge volg als in de laatste weken: men ving weer niets. Bij publieken verkoop alhier door den heer Cambier van Nooten, notaris te Lopik, heeft een huisje van de Hervormde Armen alhier, dat voor afbraak verkocht werd, f37 opgebracht. Het werd gekocht door D. Meyer te Schoonhoven. En een party boomen van de Hervormde kerk bracht f436 op. §WILLIGË-LANGERAK, 20 Nov. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen de heer C. De Vries, kandidaat te ’s Gravenhage. WOERDEN, 20 Nov. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 123 partyen; prys van Goudsche le soort f24 k 26, 2e soort f 20 h 23, zwaardere f 27. Edammer f26. Handel redelyk. Deze Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Prrjavoor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheels rijk ƒ0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. drietal Poolsche Joden het is niet onbekend, dat deze soort van lieden zich allerminst in een welgevestigde reputatie van eerlykheid mag verheugen. Voor de inscheping werden de ongelukkige slachtoffers op de gemeenste wyze geplunderd; er kwam bijvoorbeeld een dokter naar hun gezondheid zien, vond die onvoldoende en liet zich duur betalen voor zijn toestemming tot het vertrek; een po litiebeambte kwam de passen viseeren, had allerlei aanmerkingen, maar eindigde toch met, tegen hooge betaling, zyn handteeke- ning er op te plaatsen. Die dokter en die politieman waren een paar omgekochte schelmen. Aan het station van het grens stadje Oswiecim, vanwaar de reis naar Ham burg zou worden voortgezet, werd den land verhuizers medegedeeld dat in Amerika geen vreemdelingen meer zouden worden toegelaten, omdat het land op was; groote verslagenheid natuurlyk, want de menschen waren het passagegeld kw’yt. De agent wist echter raad: gauw getelegrafeerd aan den Keizer van Amerika”, en deze antwoordde binnen een paar uren, dat ieder die ‘25 gulden betaalde, nog zou worden toegelaten. In het afgeloopen jaar zyn op die manier ruim twaalfduizend menschen uit Gallicië naar Amerika over gezonden. Volgens rap port van den Oostenrykschen Consul te New-York bestaat er geen twyfel aan, dat vele duizenden dier ongelukkigen, die van alles beroofd aankwamen, ten gronde zyn gegaan. En dan spreekt men nog van de ver schrikkingen van den oorlog! We zullen van deze zaak nog wel meer hooren, want nadat zy is uitgelekt, doordien een Pruisisch grensbeambte, dien men ook in het complot wilde opnemen, aan zyn chef mededeelde wat hem was voorgesteld, heeft de Regeering een vervolging ingesteld tegen de massa ambtenaren, die zoo met menschenlevens speelden, en wier bezittin gen, door dezen roof verkregen, door het Crimineel gerechtshof te Wadowice (by Krakau) in beslag zyn genomen. Zy moge voor onze la'idgenooten hoofdzakelyk de be- teekenis hebben van een belangwekkend drama, aangezien de toestanden by ons he melsbreed verschillen van die in Gallicië, toch meenden we in eenige bijzonderheden te mogen treden, alleen om te waarschuwen dat men toch oplettend zy by het uitvoeren van plannen tot émigratie, en niet ga o/er één-nachts-ys. Hier te lande is op het stuk van land verhuizing veel vrjjheid gelatenalleen is er een commissie, welker leden hebben toe te zien op den staat der stoomschepen die landverhuizers vervoeren, wat ruimte, vei ligheid, waarborgen voor de gezondheid enz. betreft. Opgaven van agenten der stoom vaartmaatschappijen worden evenmin als elders gecontrdleerd. Wanneer zoo’n man zegt of schryft, dat bijvoorbeeld in de Ar- gentynsche republiek op de gemakkelykste wyze een staat van welvaart wordt bereikt die de stoutste wenschen bevredigt, dan behoeft men dit niet on voorwaardelijk te gelooven, maar is het in elk geval raadzaam zich door andere middelen van den toestand en de vooruitzichten te overtuigen. En wat wy nu gaarne wilden is dit: de Regeering kan en mag natuurlyk geen land verhuizing aanmoedigen; in den regel is zy niet in het voordeel van den staat vanwaar zy uitgaat, daar het meestal zeer bruikbare werkkrachten zyn die heengaan en een niet on belangrijk kapitaal dat aan de productie hier te lande wordt onttrokken. Maar evenmin is zy in staat, haar te belettende menschen, die elders meenen beter in hun onderhoud te kunnen voorzien dan in het vaderland, moeten gelegenheid hebben hun plan te volvoeren. Doch wel zou de Regeering zich goed op de hoogte kunnen stellen van de toestanden in die landen, waarheen de stroom der emigranten gewoonlyk zich wendt; van de vooruitzichten, die men daar heeft, van de voorwaarden aan welke men moet vol doen, hetzy om landbezit te bekomen, hetzy om een dienstverbintenis aan te vgaanvan de hulp, waarop de immigrant van over heidswege of van particuliere zyde heeft te rekenen. Dan behoeft er niet naar »den Keizer van Amerika” te worden getelegra feerd; de Regeering ontvangt geregeld van haar consuls rapporten over den stand van zaken, en publiceert die eenvoudig; dan kunnen de gewone couranten er uit over nemen wat zy in het belang hunner lezers achten. Voor het overige blykt met toenemende duidelijkheid, dat wie in het vaderland met vlytigen arbeid zyn onderhoud kan vinden, al is het niet zoo ruim als men wei zou wenschen, toch meestal verstandig doet door maar hier te bly ven, en zyn bescheiden deel met dankbaarheid te aanvaarden. Daar in de verte is ’t ook niet alles. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franeo uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advêrtentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. week. Don Pedro, sohynbaar zoo rustig op den troon gezeten, heeft, zoo beweert men, door syne wel wat overijlde^haudelwijze in de definitieve afwb4®*M; Mjwilfrernii, de Ci tevredenheid, die reeds langen tijd sluimerde, wakker geschud en tot eene uitbarsting doen komen. Van de namen en titels der hoofden van de revolutie, Veldmaarschalk Da Fonseca en Admiraal Van der Kolk, zou men met eenigen grond mogen afleiden, dat de beweging van leger en vloot is uitge gaan en reeds lang was voorbereid. Behalve in de vrijverklaring der slaven moet ook een der beweegredenen gezocht worden in de weinige populariteit van den Kroonprins, wiens clericale gevoelens men kende en duchtte. Ofschoon de provincie Bahea een oogenblik schynt te hebben geaarzeld zich bij de beweging aan te sluiten, heeft er geen verzet plaats gehad. Dp Keizer verklaarde te wijken voor overmacht en heeft met de zijnen bereids de wijk genomen naar Por tugal, onder bescherming van twee oorlogs schepen. Schadeloosstelling en pensioen schijnen zelfs reeds geregeld te zijn, waaruit te meer blykt, hoe voorbedachtelijk alles in *t werk is gegaan. De nieuwe regeering we sparen onzen lezers de onmogelijke namen der voorloopige Ministers heeft sich bereids geconstitueerd en aan het buitenland doen weten, dat zij voor de orde instaat, verdragen en Over eenkomsten handhaaft en mede instaat voor alle schulden, door de vroegere regeering in het leven geroepen. Een groote troost voor de talryke schuldeiachers, indieu al thans de nieuwe regeering bij machte blykt die toezegging te handhaven. Over ’t algemeen nemen de groote bla den de omwenteling in Brazilië nog al kalm op. Slechts een enkel blad, de Morning po*#, ziet in de namen der nieuwe r winds- lieden geen genoegsamen waarborg voor de handhaving der orde. De Kamer in Frankrijk beeft zich ge constitueerd. De vice-presidetten Floquet is als President herkozenzijn allen repu blikeinen. Een bewys van toenadering of verzoening, door ook een enkel lid der rech terzijde een vice-Presidenta-setel toe te ken nen, heeft men dus geweigerd. De redevoe ringen van Floquet en van Tirard (deze laatste namens de regeering) ademen een verzoenenden en vredeiievenden geest. Als eerste schotels werden opgedischt een voor stel tot wyziging van het reglement van orde (dat in Frankrijk eeuwig en altijd aan de orde is), welks urgentie de Kamer er kende, en het in den laatsten tijd steeds op nieuw ingediende voorstel tot wyziging der constitutie (van Bonlangistische zyde), welks urgentie de Kamer met 845 tegen 123 stommen verwierp. Aan Italië is een motie van vertrouwen geschonken door de beun. Zijne spoorweg- leening is ook door Duitsoh en Nederlandsoh kapitaal meer dan volteekend. Natuurlyk ontbreekt het niet aan gevolgtrekkingen ten gunste van het drievoudig verbond, dat den vrede in de hand werkt. De ex-Koning Milan van Servië heeft Belgrado weer verlaten, om naar Parys te rug te keeren. Een gevolg van zyn bezoek is, dat Koningin Nathalie haren zoon, den jongen Koning, ingelyks zal mogen bezoeken, mits zij zich buiten alle staatkundige quaestie houdt Roumanlë heeft al wederom een minis- teriëele crisis doorleefd. Hst gold de vraag of de Kamers al dan niet moesten ontbon den worden, over welke vraag de Ministers onderling verdeeld waren. De Sultan van Turkije is onuitputtelyk geweest in attenties voor zyne Keizerlijke Duitsche gasten. Hunne met Oostersche pracht ingerichte vertrekken bevatten alles, wat zij maar met mogelijkheid noodig konden hebben, en by hun heengaan werden zy op Oostersche wyze overstelpt met allerlei kleine geschenkenkarrenvol fijne Turksche ciga- retten, fraaie Ooatersche tapyten, kostbare rooktoestellen voor den Keizer, een ontzag lijke voorraad bonbons van allerlei soorten en zyden stoffen voor de Keizerin enz. Voorts mochten de leden van het gevolg der aanzienlijke gasten op een voor deze gelegenheid gehouden tentoonstelling ten paleize zich verschillende voorwerpen ais een aandenken pitzoeken. De commissie uit den Duitschen Rijks dag heeft zich unaniem vereenigd met het regeeringsvoorstel, tot organisatie van twee nieuwe legercorpsen, nadat namens de re geering verklaard was, dat die vermeerde ring alleen completeering ten doel had en geenszins als een vyandeljjke demonstratie moest worden beschouwd. Opnieuw is in Husland (als men het al thans gelooven mag) een aanslag gepleegd op het leven der Keizerlijke familie. Thans geldt het de groot-Vorsten Michiel en Sergius. Men heeft n. 1. getracht een spoor trein, waarin beide Keizerlyke prinsan sich bevonden, te doen ontsporen tusschen Se bastopol en Lasona. Het gevaar werd ech ter tydig ontdekt. Bij koninklijk besluit is be noemd tot leeraar aan de rijks hoogere bar iet koopen en ver- EN, tegen een pro- boven de 30 onder 30 boven de Amstor* LEVENSVERZ. illioia Guldta flotói/efceurd fca BwImUcm J RDAM y In Ooctenrüksclis Polen wordt tegenwoor- -1-* i üi'eeorW treurige wyze’ waarop sommige lieden aan den kost komen. Men weet dat H de toestand van de landbouwende klasse daar juist niet rooskleurig is; de grond is eigendom van groote heeren, die voor hun weelderige levenswijze veel geld noodig hebben, en dus zonder hooge pachten niet r kunnen bleven wie ze zijn; die pachten worden meedoogenloos geïnd, en by onver mogen verkoopt de schuldeischer tot het laatste meubelstuk van den achterstal ligen huurder. Wel heeft het invoerrecht op gra nen de pryzen van het product, dat daar het meest wordt verbouwd en zooals men weet van voortreffelijke hoedanigheid is, omhoog gedreven, maar de arme pachter profiteert daar hoegenaamd niets byalleen is hy thans buiten de mogelijkheid, om het graan, dat hy voor eigen gebruik en voor dat van zyn werklieden noodig zou hebben, te betalen. De hooge pryzen dwingen hem, zich met grovere spijzen op onvoldoende wijze te voeden. Kortom, ’t is daar over het algemeen voor onvermogende menschen moeielyk uit te houden, zoodat de lui blyde zyn als zy iets van een ambacht kennen, waardoor zy in de steden of groote dorpen ten minste een stuk brood kunnen koopen. Dat is echter met slechts weinigen het ge val; in dat deel der Ooetenryksche monar chie zyn inzonderheid de plattelandbewoners gruwelijk dom, daar de belangstelling in het onderwys immer werd tegengewerkt door de geestelijkheid van Poolsche natio naliteit, die de bevolking tracht diets te maken, dat de schoolmeester door de regee ring afgericht wordt om de laatste gedachten aan het oude Poolsche vaderland te ver nietigen; Geen wonder dat tal van arme drom mels dat ongeluksland willen verlaten, om in de nieuwe wereld iets beters te vinden; dat zy hun laatste armoedje bijeenscharrel- den om de kosten van overtocht te kunnen betalen. In dagen geljjk deze, nu de landverhuizing meer dan ooit een belangryk vraagstuk is geworden, kan men licht begrjjpen dat tal van stoomvaartmaatschappijen in de weer zyn om een deel van het vervoer tot zich te trekken. Te dien einde zenden zy hun agenten rond, om te werven. In dat alles steekt volstrekt geen kwaad; en het is ook niet meer dan natuurlyk, dat die heeren zich het meest begeven naar streken, waar armoede heerscht, omdat zy daar het zekerst kunnen zyn iets te snappen.' Doch die agenten overschrijden de grens van een geoorloofd winstbejag, als zy door onware of overdreven voorstellingen lieden die er anders wellicht geen plan op zouden* hebben of die nog in twyfel verkeeren, tot landverhuizing doen besluiten. Zulk soort van personen sommigen zonder, anderen met een by uitstek ruim geweten, treft men vooral in Duitschland en Oostenryk dikwyls aan, juist omdat daar wegens de duurte der levensmiddelen, het bestaan moeieiyker is dan elders. Welnu, in Gallicië wemelde bet ook wel dra van belangstellenden by landverhuizing. Den onnoozelen halzen werd voorgeipiegeld dat zy maar hadden mee te gaanwie slechts zooveel bezat, dat hy den agent de over tocht kon betalen, was geborgen, want daarginds in Amerika zou ieder terstond zoo goed als voor niet landbezit bekomen. Toen het bleek, dat velen naar deze uit redding haakten, kwamen de hooldagenten der stoom vaartmaatschappyen opdagen. Om zich met het vervoer van landverhuizers te belasten, heeft men In Oostenryk-Hon- garye de toestemming noodig van de ge- westelyke autoriteiten. De gemachtigde eener Hamburgsche maatschappij verkreeg van den stadhouder het vereischte verlof. Toen ging een ander zich met de zaak be moeien, zekere mynheer Zwilling, die werkte voor een Bremer maatschappij. Evenwel niet voor geld, want dat had hy nh-t noodig; zelf een ryk landeigenaar, bekleedde hy in de provincie onderscheiden eereambtenDat hy in besprekingen trad met landverhuizers, had uitsluitend ten doel, de belangen dier menschen te beschermen, hen zoo goedkoop en zoo goed mogelyk naar de nieuwe wereld te helpen en verder een wakend oog op hun toekomst te houden. Daarom wist hy I ook den stadhouder, bij wien hy om zyn aanzienlyke positie nogal invloed had, over te halen, om het verlof, den agent der Hamburgsche onderneming verleend, in te trekkenhy had met Bremen een veel voor- deeliger overeenkomst, die hy, uit zuivere philanthropic, geheel ter beschikking van de gegadigden stelde. *t Is ongeloofelyk, alleen verklaarbaar in een reusachtigen staat, waaraan weinig anders dan aan soldatery wordt gedacht en de overheid op commando werkt, maar de heer Zwilling kon, geholpen door een leger van omgekochte beambten, zonder ont dekt te worden, maandenlang een stelsel van bedrog en uitzuigery toepassen, waarvan honderden by honderden de slachtoffers zyn

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1