I Zaterdag December. LAF Co„ awn 98-100. r. 1072. i Zonen, 1889. en Utrecht. taarten, atiekaarten, en, UL, lieur, gd Landmeter, B 201 TB t A. IR, A171. A. TILLES i HOLM, Zeilt. othekers en jes k 20 Cent, leer H. T. VAN ter. Weekblad voor Zuid-Éoliand Officiêele Kennisgevingen. OEDER Incasso. NATIONALE MILITIE. MARKTDAG. Aan den huiselijken haard. BINNENLAND. ST AT KN-OS N E B A a1. DA, T11® Volkstelling. «II 8 HOOIBOfflffl COURANT te Schoonhoven, reten wat er in gebot naatn verschilt. room, dat in ver> nen; 0 is krankzin- spoedig hersteld. I •aft thans dat ijkt, dat de He rschrijven. 60 isaie in den Boekhan- AN NOOTEN te en ZILVEREH I. J VAX .ES, CANDELA- S, KLOKKEN, enz. TOGRAPHIEÊN S. W. N. VAN NOOTHN Uitgeverr. ibe- X brachten vervolgens ike; de heer Smeenge rdoor moeten fiemcanta SCUOONHOVSN. toe te staan aan Ag, aangenomen. is tot naden genomen den heer ouvernenr der Loeff AANBCH KINA, olen als een on- ■aeparaat, dat de tn zuiver maakt, tornt en bewaart erf in bet Tand- k 40 Cents, mdewater. moeten zynzy moet VOOB: met speciale af- k postendepoaee- irieksmerken. ievenop aanvrage, de kantoren ge* i 6—8 nar, alle Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. De BURGEMEESTER der ge- 'IWr meente Schoonhoven geeft bij deze kennis, Atat bet «MOBLEW onder deh vurnr' van Nieuwjaarwenschen binnen deze ge meente door niet inwoners op 1 Januari a. s. ten strengste zal worden geweerd, en doo- digt de inwoners uit, door aan deze perso nen niet te geven, hem hierin behulpzaam te willen zyn. De Burgemeester voornoemd, S. P. H. NOORDENDORP. 2e Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven doen te weten, dat, vol gens art. 15 der wet, voor de Nat. Militie moeten worden ingeschreven alle manne- lyke ingezetenen die geboren zijn in 1871. Die inschrijving geschiedt op de gemeente secretarie, tusschen 1 en 31 Januari 1890, Schoonhoven, 28 Deo. 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S. P>H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Prijs der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche AdvertentiSn, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. •open en verkoopen u provisie van: en de 30 Ier S0’/O;(ook ars in de meeste )t den eerstvolgen- ir Amsterdamsche i Effecten voor: -ƒ<•/. j«n; den prolongatie- erdamsohe beurs- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, tenge volge van den invallenden NIEUWJAARS- I DAG, de eerstvolgende MARKTDAG is vastgesteld op Dinsdag* 31 December 1889. Schoonhoven, 28 December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Wy zingen niet mee in het koor der- genen, die niets anders geleerd hebben dan treurliederen aanbeffen over vonzen tyd”. Niet minder dan wie ook overtuigd, dat het volmaakte nog in de verste verte niet bereikt is, waardeeren we toch met dank baarheid, en met het vaste voornemen in dezelfde richting voort te gaan, het vele goede dat reeds tot stand is gebracht en waarvan wy de vruchten genieten. Aan den anderen kant valt niet te ontkennen, dat ook in den ouden tijd dingen waren, die we thans noode missen; waarvan af stand is gedaan, die men heeft veronacht zaamd, of die formeel zyn afgeschaft omdat er gebrekèn aan verbonden waren, die niet schenen weggenomen te kunnen worden. Bestond er kans, iets van dat vroegere in eens te herstellen, hervormd of gewijzigd naar de eischen en inzichten van den te- genwoordigen tydwe zouden het gaarne doen, zonder bevreesd te zyn van conser vatieve of reactionnaire neigingen beschul digd te wordep; ook op maatschappelijk gebied geldt het soms, dat het antieke zeer nieuwerwetsch is. De lezer vergeve ons deze inleiding: eene kleine beschouwing over den strijd tusschen de lofredenaars van den ouden en van den nieuwen tyd kan geen kwaad. Elke tijd heeft zyn voordeelen en zyn schaduwzijden op ons rust de plicht, niet slechts het ons zelven en anderen in dien tyd zoo behagelijk mogelyk te maken, maar ook te zorgen dat de nadeelen, uit de onvolmaakte heden- daagsche toestanden voortvloeiende, zooveel als doenlijk is vermeden worden. Het thans levend geslacht begrypt zeer goed, dat er openbare belangen zyn, waar van wy de behartiging niet aan anderen kunnen overlaten, die we zelf moeten be pleiten, waarover we van gedachten moeten wisselen, liet is doordrongen van de waar heid, dat men slechts door samenwerking, door vereeniging van gelijkgezinden, iets nuttigs in het leven kan roepen. Evenzoo heeft het oor en hart voor de waarheid, dat de mensch niet bij brood alleen kan leven; dat hij nu en dan zyn geest moet ontspannen en verfrisschen, dat er iets gedaan moet wor den voor de ontwikkeljng van den kunstzin. Dat alles is volkomen waar. Zyn er mis schien nog van die égoïstischp, koudbloe dige of onverschillige wezens, die aan ge meenschapsleven geen behoefte hebben, en zich als een egel terugtrekken bij elke po ging om hen tot medewerking uit te lok ken, wy benijden geenszins hun isolement. Maar nu de schaduwzijde. Wy zyn te genwoordig zoo druk aan het oprichten van vereenigingen, bonden, genootschappen en maatschappijen, dat vóór men tot aanslui ting overgaat, de noodzakelijkheid weleens nauwkeurig mag onderzocht worden; anders versnipperen wy onze krachten, en kunnen aan de dingen, die wezenlijk onze belang stelling en medewerking vereischen, niet het noodige doen. Hetzelfde kan gezegd worden van de in tal van gemeenten steeds toenemende gelegenheden tot ontspanning of uitspanning, zooals men ’t noemen wil, door kunstgenot; dat men er gebruik van make, zooveel de omstandigheden toelaten, doch er nooit iets voor veronachtzame dat van nog hoogere waarde is. Dat hoogere is het huiselijk samenzijn. We gelooven dat het, door al hetgeen hier boven is aangeduid, ernstig wordt bedreigd. Laat ons daar voorzichtig mee zyn, eer het te laat is. Wat baat bet u al, of ge, door lange en talrijke vergaderingen waarin nu eens erg mooi, dan weer kras en heftig is gerede neerd, eindelyk een maatschappij hebt in gericht, die er uitwendig onberispelijk uit ziet, wanneer bij de voltooiing van uw arbeid blykt dat de deelen van het fraaie gebouw verrot en vermolmd zyn? Zal zy niet zyn als een verlaten byenkorf, waarvan alleen de buitenkant gaaf is, terwjjl de cellen tot ontbinding overgaan? Wy kennen personen, wier agenda van vergaderingen zoodanig is overladen, dat zy bijna over geen enkelen avond kunnen be schikken. In de burgerklasse heeft deze manie een bedenkelyke uitbreiding gekre gen,in de klasse der werklieden verspreidt zij zich op zoodanige wyze, dat ook weldra de veel meer beperkte beschikking over den vryen tyd zal ophouden. Men maakt zich eenvoudig slaaf, omdat men den moed mist, zich tegen deze nieuwere vryheids- beroovmg te verzetten. Hoofden van huisgezinnen behooren te bedenken dat zy du anders dan in naam a als goed er- •jj HOEST en de oploweade Tweede Kamer, vergadering van Vrijdag 20 December. Bij do voortgezette beraadslaging over de begrooting voor het Departement van Waterstaatdrong de heer Tak van Poortvliet aan op een wetteljjke regeling van het bestuur van den Waterstaat en het oppertoezicht over de werken. Een post van f25.000 voor een onderzoek naar den waterstaatkundigen toestand des lands lokte veel debat uit, alvorent met 67 togen 21 stemmen te worden goedgekeurd. De heer Lambrechts wenschte dat do Rogeering de medewerking zou vragen van de Belgische ten einde verbetering te verkrygen van den toestand der Limburgsohe rivieren. De heeren Huber en Oppedgk bespraken den onvoldoenden toestand der haven te Harlingen. (voor eene vrouw), voor hem wordt ingevuld dat de logementhouder of het hoofd van een gezin verplicht is te zorgen, dat hij een GROENE KAART (voor een man) of een ROODE KAART (voor eene vrouw) invult, voor eiken persoon uit eene andere ‘"'gemeente of een vreemdeling, die den nacht van 31 Dec. 1889 op 1 Jan. 1890 in zijne Woning nachtverblijf houdt. GROENE en ROODE KAARTEN wor den op de eerste aanvrage verschaft door de Heeren die met de telling zijn belast, en wel: Voor Wijk A, van huisnommer 1 tot en met huisnommer 253, EVERT VAN GKE LEN Jacz., wonende Scheepmakershaven Wyk A, no. 59. Voor Wyk A, van huisnommer 254 tot en met huisnommer 476, WILLEM FRE- DERIK KAREL VERHOEFF, wonende I ten huise van K. VAN OOSTEN, op de Oude Haven, Wyk B, no. 84. Voor Wyk B, vau huisnommer 1 tot en met huisnommer 303, BAREN D PRUIJT, wonende Havenstraat, Wyk B, no. 346. Voor Wyk B, van huisnommer 304 tot en met huisnommer 573, JOHANNES PRUIJT, wonende Havenstraat, Wyk B, no. 346. Schoonhoven, den 21. December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, B. P. H. NOORDEN DORP. De Secretaris H. O. GEELHOED. Vrydag werd door den ont- t der registratie en domeinen te Dord- verpaeX voo? deh tyd van 9 jaren en 4 maanden: lo. Het ryksveer over de Dordsohe kil, van ’s Gravendeel op Wieldrecht, Hoogst ingeschreven door P. Barendreoht Ozn., voor f1522 ’sjaars. 2o. Een huis, sohuur en erf met twee perceelen hooiland te Dubbeldam, groot 35,75 aren. Hoogst ingeschreven door A. Vervoorn, voor f 85 ’s jaars. 8o. Het ryksveer van den Oostendamop Alblasserdam. De hoogste iasohryver was Bastiaan Pot te Ridderkerk, voor f25 per jaar. Het le en het 3e perceel werden onvoor- waardeiyk gegund, het 2e behoudens goed keuring door den Minister. Maandag is aanbesteed aan het centr. administratiegebouw der Holl. IJzeren Spoorwegmaatsohappy te Amster dam: het maken van eene hulpbaan en hulpbrug en bet ophoogen van den spoor weg, raming f42.000. Van de twee in schrijvers was de minste Kloos te Alblas- serdam, voor f49.472. Maandag is aan het bureau der garnizoensbakkery te Amsterdam aan besteed de levering van 300 heet, roode tarwe. Van 7 insohryvers was de minste J. Hooghwinkel, voor f7,23 per hectoliter. Vrydag-avond overleed te Leiden, in den ouderdom van 69 jaar, de heer A. Van Eek, hypotheekbewaarder. De overledene had een warm hart voor de openbare belangen. Menig opstel van zyne hand heeft daarvan blijk gegeven. De directeur der Weesinrioh- ting te Neerbosch ontving over het derde kwartaal van dit jaar, behalve levensmid delen en honderden kleedingstukken, aan giften en legaten de som vaq f28.432,39 voov genoemd gesticht. Bovendien heeft de drukkerij van deze inrichting over datzelfde tijdvak f 19.485,74 opgebracht Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft in zijno buitenge wone vergadering het besluit van het clas sicaal bestuur van Dordrecht, waarby goed keuring op de beroeping vau Dr. Lieftinck naar de gemeente van Sliedrecht was ge weigerd, vernietigd, ea aan zijn moderameu opgedragen de gevraagde approbatie te verleenen. Ds. G. J. Paré te Tilburgheeft voor het beroep naar Tiel bedankt. ♦BERGAMBACHT, 23 Dec. De redery- kerskamer „Hildebrand” gaf Vrydag hare eerste uitvoering voor dezen winter. Opge voerd werden: Bernard, de advocaat der armen,tooneelspel in 3 bedrijven„Het bankroet van den schoenlapper,” blyspel met zang in 1 bedryf; en „Kort van Memorie” blyspel in 1 bedryf. Al de stukken werden vlug en netjes afgespeeld, zonder uitzonde ring werden alle rollen goed vervuld, zoo- dat dan ook een luid applaus niet achterbleef. Als naar gewoonte volgde, na afloop der voorstelling, een bal. Door G. Den Uyl alhier is hooi ver kocht en te Schoonhoven geleverd tegen den prijs van f 15 per 500 kilo. ♦QOUDRIAAN, 23 Deo. Zaterdag gaf de zangvereeniging „Aurora” eene uitvoe ring in het schoollokaal. In weerwil van het zeer ongunstige weer, was het lokaal zeer goed bezet. Do zangvereeniging, welke nu twee jaren bestaat, heeft getoond sédert de vorige uitvoering flink vooruit te zyn ge gaan. Enkele nummers werden er gezongen door de kinderzangvereeniging, welke eerst dit jaar is tot stand gekomen. De kinderen zongen werkelyk de 8 tweestemmige lied jes zeör lief. ♦HAASTRECHT, 24 Deo. Tot onderwij zeres aan de openbare school alhier is Maan- dag-avond met zes van de zeven stemmen benoemd mejuffrouw M. C. E. Kikkert, thans te Jutphaas. KRIMPEN a/d IJS EL, 23 Dao. Onze predikant, Ds. G. Spijkerboer, is beroepen te Zwartsluis. VREESWIJK, 23 Deo. Teneinde te onderzoeken of de dykan van de voorhaven der nieuwe schutsluis alhier tegen den noo- digeu waterdruk bestand zyn, is men hier sinds eenige dagen bezig het water in de voorhaven op te pompen tot den hoogsten waterstand, dien het Lekwater in de laatste jaren heeft bereikt. Valt dit onderzoek gunstig uit, dan zal er, naar men verneemt, weldra overgegaan worden tot het aanbe steden van het nog onvoltooide gedeelte voorhaven, waardoor dan het gedeelte Vreeswyk—Utrecht van het Merwedekanaal geheel voltooid zal zyn. VUREN, 23 Deo. Ten aanzien der quaes tie, gerezen tusschen ons polderbestuur en dat van Herwynen, kan nader worden medege deeld, dat door Ged Staten een onderzoek is ingesteld nopens de wyze van onderhoud van den bekenden voor boezem. De heer Hendriks, opzichter van den provincialen waterstaat, is hiermede belast en heeft reeds ia loco inspectie gehouden. Gecommitteerden uit de betrokken besturen deden aanwyzing. De Baak schijnt derhalve hare oplossing nader te komen. ea de Amsterdam- ionder berekening telige voorwaarden i wissels op binnen- iven op aanvrage DE WAAG”, Dosito: 27, Dvereen te komen verkiezende tegen 1“ de avondvergadering werden eerst eenige moni. ..nkw^ken van ieder kind den aanleg gadedaan om daarmede van 9 20) brengen Schoon zooveel mogelijk rekening te houden ^bij de daartegenliet thans de Min. de beslissing aan r over, die na beraadslaging de desl treilende motie van de Commissie van Rap; tears met 67 tegen 23 stemmen aannam. 1 schillende afgevaardigden brachten vervolg meer locale belangen ter sprakede heek C».»» wees op leemten in de reglementen, waart ongelukken op spoorwegen voorkomen i wordenen het ontbreken of in onvoldoenden staat zjjn van verbandkisten en brancards voor het vervoer van gekwetsten. Zaterdag. De spoorwegbegrooting werd on veranderd goedgekeurd, nadat de heer Clercx gesproken had over de verantwoordelgkheid van de ingenieurs voor gebreken bjj den spoorwegaan leg, de heer Van Kerkwijk over vertraging van de exploitatie van het baanvak SchiedamMaas sluis, en de heer Rooseboom den bouw eener wachtkamer le klasse aan het Beursstation te Rotterdam had bestreden. Bij de voortgezotte behandeling dor Waterstaatsbegrooting verde digde de Min. den voorgenomen maatregel be treffende de emolumenten der postbeambten voor de bezorging van couranten enz. tegenover de bedenkingendoor den Leer Kerdjjk ingébracht. Ook de heeren Hintzen en Van der Loeff vonden in die regeling iets onbilljjks. De Min. beloofde op voldoende wjjze rekening te zullen houden met de belangen van de ambtenaren bij posterijen, zoomede voor die bij de telegrafievoor wie de heer,Mees in de bres sprong. De heer Van Gjjn verzocht ook te denken aan de ontslagen bui tengewone opzichters bij staatsspoorwegen. De begrooting voor Waterstaat werd met algemeene stemmen aangenomen. Bjj Hoofdstuk X (Departement van Koloniën) betuigde de heer Cremer, dat zijn vertrouwen in den Min. niet is toegenomen; geen van de regelingen, door hem toegezegdzyn in uitzicht gesteld. *s Min. bemoeiingen in Indië op gods dienstig terrein, verbieden Spc. en eenige zyner vrienden hu^ vroegere afwachtende houding te handhaven. De heer Van Nunen prees op ver schillende groaden het beleid des Ministers vooral omdat hy veel voor de inlanders heeft ge daan door verhooging van het plantloon en verlaging van de landrente. De heer Bool zou voor deze begrooting stemmenhy stelt, in den Min. vertrouwen, omdat hij is een man van kennis en van groote werkkracht. Do heer Mees critiseerde het beleid des Ministers in zake Atjeh, het opium-vraagstukde koffiecul tuur en de pogingen om Indië te verchriste lijken. De Minister hield vol dat verbreiding van het Evangelie voor Indië noodzakelyk is, en verdedigde zijn houding ten opzichte der verschillende punten van regeeringsbeleid. Ook de heeren Van Houten en Van der Feltz kon- deh zich met de wyze, waarop de Min. zijn taak opvat, niet vereenigen. Maandag, begrooting van Suriname. De heer Smidt bracht hulde aan de nagedachtenis van twee voortreffelijke mannen aan West-Indië ont vallen, nameljjk den bisschop van Suriname en broeder Fernaneen lid der Moravische broe derschap, trouwe leiders der bevolking op den weg der beschaving. Spr. behandelde verder het arbeiders-vraagstuk, de middelen tot op beuring van Suriname door het vormen eener groote Maatschappy, en de organisatie der Su- rinaamsche Bank. Tegen de wyze, waarop de Min. deze drie groote zaken had behartigd, hoeft spr. bezwaren. De Minister vertrouwt, dat al het mogelyke zal gedaan worden om immigratie van arbeiders, ook uit Java, te bevorderen; in de Bank-quaeatie verdedigde hy de beschikking, terwyl omtrent de door c Smidt besproken maatsqhappy de Goi wordt geraadpleegd. De heer Van achtte mede de wyze, waarop de concessie der Surinaamsche Bank, een Nederlandsche naam- looze vennootschap, was verlengd, niet overeen komstig de wet. Door de Commissie van Rapporteurs waren eenige amendementen voorgesteld, ter verminde ring van niet voldoende toegeliohte posten van zuiver administratievee aard. Deze besnoeiing werd bestreden door den heer Schimmelpenninck van der Oye. Twee dier amendementen werden aangenomen, een derde door den Minister over genomen. Avondvergadering. Na aanneming van nog een drietal amendementen der Commissie, werd de begrooting voor Suriname met algemeene stemmen, daarna die voor het Departement van Koloniën met 53 tegen 33 stemmen aangenomen. Na goedkeuring van Hoofdstuk XI (onvoor ziene uitgaven), kwamen aan de orde de wets ontwerpen, houdende afwykingon van de Ge meentewet in zake de plaatselyke belastingen. Dat ten behoeve van Vlissingen werd zonder discussie aangenomen; tegen die voor de ge meenten Edam, Purmerend, Hoorn en Alkmaar (wik- en weegloonen), werd bezwaar ingébracht door den heer Visser van Hazerswoude, op grond van de landbouwbelangen; terwyl de heerVan der Kaay ze principiëel verdedigde en de heer Bor- gesius betoogde dat de Kamer het recht heeft het bedrag dezer heffing vast te stellen. Een amendement van 4 leden der Commissie van Rapporteurs, om het bedrag van 70 op cents per 100 KG. te brengen, werd na discue verworpen. De ontwerpen werden aangenomen. De wet op de Middelen is zonder hoofdel{jke stemming aangenomen, nadat de heer Domela Nieuwen huis het woord had gevraagd, om het finanoiëel beleid van den Minister ter sprake te brengen, wat do voorzitter meende by de mid delenwet niet te kunnen toelaten, waarop de heer Nieuwenhuis onder protest van het woord afzag. Vervolgens is, na korte discussie, het wets ontwerp, houdende machtiging aan den Gou- verneur-Generoal om tydelyk de kustvaart in Ned.-Indië, ten behoeve van het vervoer van suikerriet, toe te staan aan schepen onder vreemde vlag, De Kamer is tot nadere byeenroeping ge scheiden. keuze van beroep of Destemming. Dat is de eerstede duurste, de schoonste plicht; slechts daarna moet in aanmerking komen wat men verder te doen heeft voor de ge meenschap', die in elk jeval het best wordt gediend door het opkweeken van brave, werkzame en bekwame mannen en vrou wen. En al hebben wy nu grooten eerbied voor Hedendie in ’ergaderingen altyd hun woord klaar hebben, hetzy om een vorigen spreker op een flater te betrappen, Hetzy om een levendig tafereel te schetsen van alle mogelijke onvokomenheden in een maatschappij, die er satuurlyk heel wat aardiger uit zou zien ah men hun had op gedragen dat dingetje eens in elkander te zettenvoor één vader, die met beperkte hulpmiddelen een paar flinke burgers aan den staat levertals voorbeelden voor hun omgeving, schenken wij u gaarne een half dozijn van die >gare sprekers”. Er wordt van verschillende zijden aange drongen op vermindering van arbeidsuren. Wy gelooven dat het om meer dan een reden wenschelyk isden arbeidsdag langs geleidelijken weg binnen redelijke grenzen terug te brengenofschoon wy niet inzien dat zulks anders zal geschieden dan met onderling overleg, en zonder staatstusschen- komst. Doch als wy mede die beperking gaarne bepleitendan is het hoofdzykelyk in het belang van het werkmansgezinop dat elke huisvader gelegenheid vinde, met de zynen mee te levenwat nu voor velen ónmogelijk is. Doch wenscht men die meer dere vrijheid te benuttigen om avond op avond byeen te komen en praatjes aan te hooren^ of te maken over loon, over arbeid, over belasting*, dan "is Wt voordeel niet zoo heel grootalthans van het maatschap pelijk stanldpunt bezienwaarop wy ons moeten plaatsen wanneer wy het algemeen belang bespreken. Ontvangt de werkman meer vryheid in de avondurendan bedenke hydat zijn vrouw en kinderen op zijn persoon recht hebben. De echtgenoote heeft het waarlijk zoo heel gemakkehjk niet, vooral wanneer het gezin wat groot isen we kunnen het in zeer vele gevallen niet anders dan een treurig égoïsme noemen, als de huisvader ook des avondswanneet men gerekend had op eenige verlichting van de drukte en veraangenaming van het byeenzyn, telkens er onder uittrekt met te zeggen>Dag vrouw, ik moet naar de vergadering!” Een zelfde invloed, van nog gevaaiTyker aardomdat er doorgaans ook groote on kosten aan verbonden zyn, wordt geoefend door de ^uitspanningen”. Sommige men- schen zijn daar verzot op. Er kan- geen vent komen met zwartgemsakt gezicht, die op een tooneel eenige afschuwelyke liedjes bruft in qualiteit van tnegerzanger’’, of zy moeten hem hoorenen zy zonden vreezen voor Laplanders aangezien te worden als zy niet de voorstellingen” hadden byge- woond van welke goochelares of ispecialist” ge maar noemen wilt. Inmiddels zitten de jongens thuis met hun studie; een enkele maal hebben zy vader hooren brommen, dat men de jongelui tegenwoordig over laadt,dat is zoowat het voornaamste in zyn persoonlyke bemoeiingen met hun op-** leiding, en verder constateeren zy, dat de heer papa, in ’t gunstigst geval verge zeld van mevrouw mama, naar ’t concert zyn. Gij begrypt, dat die jongens er dan ook verder den brui van geven, wat ons alleszins verklaarbaar toeschynt. Een paar jaar later zjjn de jongeheeren mislukt, en papa moppert dat aan het onderwys tegen woordig zooveel ten koste wordt gelegd, terwyl het toch geen steek beter is dan vroeger —integendeel mynheer, wantkyk myn jongens nudie hebben tot hun zes tiende jaar schoolgegaanen ze weten niet veel meer dan ik toen ik twaalf was. Er zyn op dit thema nog tal van varia- tiën te maken. Wy willen het onderwerp niet Uitputtenmaar aan hel oordeel der lezers overlaten te bepalen in hoeverre zij kunnen voldoen aan de eischenhun gesteld door de plaats die zij in de maatschappij innemen, zonder te kort te doen aan flie van het huiselyk leven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven noodigen de ingesetenen nit, too veel mogelijk te willen medewerken tot het behoorlijk invallen der kaarten, die eerstdaags aan de woningen lallen worden afgegeven of aangeboden, voor de 7e volkstelling. Tot toelichting deelen zy nog mede: dat het hoofd van een gezin of die by afwezigheid hem verrangt, verplicht ie voor elk persoon tot het gezin behoorende, on verschillig of hy te huis of tydelyk in een andere gemeente verblijft, [hieronder zyn ook begrepen de miliciens thana in werke- lyken dienst,] een WITTE KAART (voor een man) en een BRUINE KAART (voor eene vrouw) in te vallen. Hiervan zijn uitgezonderd zy die in eene andere gemeente eene in richting van onderwys bezoeken en al daar woonachtig zijn; zy die zyn opgenomen in: kloosters, ge stichten tot opvoeding, gestichten tot ver zorging voor den ouden dag, gestichten voor doofstommenarmhuizenwoningen der maatschappij van weldadigheid; zy die zyn opgenomen in een nigeogezticht; zy die gevangenisstraf, hechtenis of de tentie van een jaar of langer in een bij zondere of gewone strafgevangenis onder gaan; de inwonende dienstboden. De werkelyke woonplaats vah de per- r lonen is de woning waar zy gehniz- vest zyn dat, zoo iemand, die hier woonachtig is, den nacht van 31 Deo. 1889 op 1 Jan. 1890 in een andere gemeente doorbrengt, hy moet toezien, dat in de woning waar hy dien nacht vertoeft, eén GROENE KAART (voor een man) of een ROODE KAART 1 1

Schoonhovensche Courant | 1889 | | pagina 1