UT K 1890. N’. 1076. Zaterdag 25 Januari. MISSIGIT, merk UL, iOONHOVEN. L1U, O 410. eesohade. eldawaardige irikanten Aanbesteding. i Zonen, DE WAAG", D A, iposito: 27, overeen te komen verkiezende tegen Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. E:- ff schoonhoven. Officiêele Kennisgevingen. FO/24. In het donkere werelddeel. NATIONALE MILITIE. XEN;t5 BINNENLAND. Effecten voor: rattan en kaarten. V ▼oor Rotterdam. is of by gedeel- I I acht vestigen. Gemeente SCHOONHOVEN. onto van 2| pCt. prolonga tierente SCH00ÏÏH0YEH8GHE GOURAÏÏT. S. ft W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgeval. den prolongatie* terdamsohe beuis- sr oacaovrucht le beate kwali- rrogaat Poeder- f620,13}. tot een f ftle van Dr. P. F. ARMENS Wa. .teert WISSELS ___jewen< aan ge plakt geene onwetendheid ad, aal deze worden ;t waar zulks te doen •ére, zachte ireoht een u geen 1 loort?” RSEN Tz. •QOR1NCHEM, syn hier 0.3564 Hi uur en des jd Zondag. Toezicht )AAL, Notaris, ipman. nopen en verkoopen in provisie van: ven de 30 der 30*/,;(ook Iers in de meeste tot den eerstvolgen- er Amsterdamsche Deae Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. M.: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per poet door hot geheele ryk 0,80. Men kan rich abonneeren by allo Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor Gemeente Schoonhoven zullen op Woensdag 5 Februari 1890, des middags 12 uur, op het RAADHUIS al daar, publiek besteden: Het afgraven en vervoeren van 12000 M’. GROND, het maken van SLOOTEN enz., binnen de Gemeente. Het besték ligt van af 27 Januari a. s. op de Secretarie ter lezing. Aanwysing zal worden gedaan op Maan de 3 Februari a. a, des morgens ten 11 ure. Schoonhoven, 22 Jan. 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. P. H. NOORDEN DORP, Burgemeester. H. G. GEELHOED, Secretaris. .Kp"”. huivering 23 Jan. LI. Maandag [A. hoveniers- en boom* raa Gorinohem. 8LEEUWIJK. •ijk. Pr). dra Adwtentita: Vu 1 tot 5 rag.1. f 0,50. ladraa rag.1 meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco niteriyk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts maal in rekening gebracht. wilde dieren veralondca wordenachter zich gelaten. De provinciën aldaar, die zich tot aan het meer van Tanganjika uitstrekkentelden vroeger verscheidene millioenen inwoners: nu leven daar nog eenige weinige duizenden in de bosschen verborgenaan den honger overgeleverd en in voortdurenden doodsangst voor nieuwe vervolgingen.” De aanhalingen uit de woorden van Kar dinaal Lavigerie zijn ontleend aan een dezer dagen (te Roermond bij M. Waterreus) verschenen werkjeuit het Duitsch vertaald. Sch rij ver is de heer Adolf Ebeling te Keulen, eenige jaren professor aan de krygsschool van den onderkonBg van Egypte, te Caïro en dieuit den rijken schat van zijn erva ringen en inlichtingeazoomede uit de geschriften der voornaamste Afrika-reizigers, van de slavernij en de gruwelenaan haar verbonden een aangrijpende schets geeft. Er is bewegingbetere dagen schijnen in aantocht. De anti-skvernij-conferentie te Brussel schynt voornemenskrachtige maat regelen van onderdrukking vast te stellen als de vertegenwoordigde mogendheden het maar eens kunnen worden I Do Turksche Sultan heeft in al zijn Staten den sla venhandel verboden, maar *t is niet de eerste maal dat een dergelijk besluit is uitgevaardigdook in Egypteen door de hebzucht van de hoogere en lagere ambte naren eenvoudig onuitgevoerd bleef. Hopen we, voor de toekomst van het zwarte we relddeel dat het zich openen moge voor de beschavingen dat met haar een kwaad zal verdwynen, over welks bestaan nog op het einde der negentiende eeuw de nakomeling schap zich verbazen zal OER .wmengd Naar Afrika zijn thans de blikken van heel de wereld gericht. Engelschen en Duitschers, Italianen en Portugeezen zijn er .om stryd in de weer, om er .gebied” te veroveren of hun bezit uit te breiden. Tegelijkertijd dringt de stroom van bet blanke ras uit het zuiden immer verder, in de richting van den evenaar, waarby wederom de tegengestelde belangen van Hollanders en Engelschen niet geringe moeiêlykheden in het leven roepen. Langs de Congo-boorden wordt getracht naar de verwezenlijking van het denkbeeld van een soort van internationalen staatonder lei ding van België. En of dat alles niet ge noeg ware, wordt in de VereenigdeStaten van Noord-Amerika het plan overwogen, om een deel der neger bevolking van het Zuiden, waarmede hot niet gemakkelyk schynt in vrede te leven, weder over te brengen ndar het land barer afstamming, ofschoon het een feit isdat geen der zwarte burgers van de Unie ooit de Afri- kaansche lucht heeft ingeademd en elk immigrant daar even vreemd zou staan te kijken als een Chinees op de Veluwe. Het nationaal egoïsmedat naar koloniaal bezit in Afrika dorsttreedt op onder het voorwendsel van werkzaam te willen zyn aan de beschaving der bevolking en aan do ontwikkeling van de tot dusver onge bruikte bestaansmiddelen dfé lands. Aan genomen dat beide het natuurlyk gevolg zullen worden van een overheersching door de Europeanen, valt het toch niet te be- twijfelendat het voorgestelde doel veeleer en veel beter zou bereikt worden, indien de natiën van ons werelddeel, die haar krachten aan de kolonisatie van Afrika wilden wijdenmeer in vriendschappelijke overeenstemming met elkander die reuzen taak ondernamen. Onderlinge naijver, die soms,men denke aan het Engelsch Por- tugeesch geschil en aan de herhaalde twis ten tusschen Transvalere en Brittenbe- denkelykeverhoudingen aanneemt, kunnen slechts nadeel toebrengen aan de verster king van den Europeescben invloed. Was er meer ernstmeer toewyding, en vooral meer belangeloosheid by den arbeid voor de beschaving van Afrika, hoe zou het dan mogelyk zijn, dat by voorbeeld een ellendige despoot als de konmg van Daho mey jaar in jaar uit zyn gruwelyke men- schenoffers bracht aan de geesten zyner rea de Amsterdam- zonder berekening eelige voorwaarden n wissels op binnen oren op aanvrage BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHOOZHOYZK, voldoende aan het 3de lid van art. 26 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen ter kennis der ingezetenen, dat het Register van inschrij ving en de daaruit opgemaakte alphabetisohe Naamlijst van de in het vorige jaar, voor de ligting van dit jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen, op de Secretarie der Gemeente van heden tot den 30. Jannari aanstaande voor ieder ter lezing zyn nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd herinneren voorts, dat hjj die beswaren tegen bovengemeld Register of L$st mogt hebben in te brengen, dit gedurende den voornoemden tyd van nederlegging kan doen aan den Heer Commissaris des Konings in dese Provincie, en wel by verzoekschrift op ongesegeld papier en onderteekend door hem die de beswaren inbrengt, welk verzoekschrift zal moeten ge staafd worden door de noodige bewijsstukken terwijl dese stukken beboeren te worden ingé bracht by den Burgemeester zyner woonplaats, die daarvan een bewjjs van ontvang afgeeft, en ze terstond aan den Heer Commissaris des Konings opzendt. En opdat hieromtrent kunne worden voorger- afgekondigd en - gebruikelijk is. Schoonhoven, den 23. Januari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. P. H. NOORDENDORP, Burgemeester. H. G. GEELHOED, Secretaris. it geëerde pu- i, dat hij zich Q kleermaker, en soliede FANTASIE- -iÉ BEN, van af O Door den hoor Minister van WaterstaatHandel en Wr/Mrheid to bepaald, dat by uitzondering de pakkettendie de stukken der volkstelling inhoudenper post mogen verzonden wordentot een maximum gewicht van 5 kilogram. Bij besluit van heeren Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, d.d. 13 Jan. I.I., siju de volgende gemeenten in die provincie ter bepaling van het aandeel in de lichting dezes jaarssamengevoegd met naburige gemeentenalsSohiebroek met Overschie, Barwouts waardor met Waarder, Papekop met LangeruigeweideTienhoven met AmeideHei- en Boeicop met Leks- mondArkel met Kedichemzijnde de bij elke samenvoeging laatstgenoemde gemeente aangewnen als de hoofdgemeentebedoeld in art. 15 van het besluit van den heer Commissaris des Konings van den 2 Januari 1863, prov. blad No. 1. ♦—Op Vrijdpg 31 Januari a.s. zal te Stolwykersluis eene vereenigde vergade ring worden gehouden van het Dykcoilege met Hoofdingelanden van de Krimpener- waard, in welke vergadering de nieuwe Algemeene Keur zal worden behandeld en vastgesteld. Ten bureele der garnizoens- bakkery te Amsterdam to aanbesteed de levering van 175 hectol. jarige roode tarwe. Minste inschryver was J. Hooghwinkel, A f6,80 per hectol., wegende 77 kilogr. Sedert do oprichting van het telephoon kantoor te Slikkerveer syn aldaar de volgende telegrammen behandeld: In 1887 aangek. 590, vers. 822, opbr. f 390,66. 1888 578, 737, ,313,53. 1889 928, 1054, ,447,04. In 1888 is tydelyk een beperkte dagdieast ingevoerd geweest. Over 1889 werden aan het hulpkantoor der posteryen te Dalem gestort 168 postwissels, tot een gezamenlyk bedrag van f 1242,01, terwyi 47 postwissels werden uitbetaald, ten bedrage van f519,26*. Te Katendreoht is van de werf van de heeren Rijkee Co. met het beate gevolg te water gelaten het op die werf gebouwde stalen barkschip Johanna”, me tende ongeveer 1150 register ton, gebouwd voor rekening van den reeder J. Vroege te Alblasserdam en bestemd voor de groote vaart Onder leiding van den heer J. Hoge weg, hoofd der christelyke school te Nieuwer kerk a/d IJselis aldaar eene zangvereeniging opgericht. Reeds 30 perso nen nemen daaraan deel. Naar men verneemt, heeft de algemeene synodale commissie het verzoek van het classicaal bestuur van Dordrecht, om vernietiging van de beide laatste be slissingen vau het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, in zake de beroeping van Dr. J. W. Lieftinok te Sliedreoht, niet ont- vankelyk verklaard, omdat zij beide moeten beschouwd worden als eindbeslissingen, waarvan geene vernietiging kon gevraagd of gegeven worden. Ds. W. Bri8t, predikant by de Ned. Herv. gemeente te Gorinohemheeft voor het beroep naar de Meern bedankt. weeri008 dorp bruikbare waar” uitzo ide transporten leidenen die in hoofdzaak verantwoordelijk zyn gruwelenwaarvan de gedachte bindt aan het woord tlaverny. M ir jaren, beweging gekomen op dit gebied. Wel bestond reeds lang te Londen het anti-slavermj genoot schap dat ijverig gegevens en inlichtingen verzameldeook door het uitzenden van com missarissen naar de op onderscheiden Afri- kaansche posten gevestigde consuls, on door zyn geschriften en mededeelingen aan de bladen de aandacht op het vraagstuk gericht hield, wel lezen we in een der eerste hoofdstakken van de statuten voor den Congo-staat, dat bestrijding en onder drukking van de slavernij als het voor naamste dool der internationale vereeniging moet beschouwd worden wel werd sinds jareninzonderheid op de Engelsche posten aan de Roode zee, jacht gemaakt op do ladingen levend ebbenhout" die met stoom- booten werden vervoerd; wel hebben ook Franscho zendelingenuit Algiers en Tunis in onderscheiden plaatsen van bet binnen land zich verdienstelijk gemaakt aan de bevrijding van ongelukkige slachtoffers van het ruw geweldmaar als men den Engel- schen ontdekkingsreiziger Cameron nog in het begin des vorigen jaars hoorde verze keren op een meeting te Londendat dage lijkt door den slavenhandel gemiddeld zes duizend zwarten het leven verliezen dan blyft er niet veel over van de illusiën, die omtrent het welslagen dier pogingen gekoesterd mogen zyn. Tot de beweging, waarvan hierboven is gesprokenheeft vooral Kardinaal Lavigerie een krachtigen stoot gegeven. Als aarts bisschop van AlgiersKarthago en Tunis nabij het tooneel der ongerechtigheden levende, in de gelegenheid om nauwkeurige gegevens te verkrijgen en den ganschen omvang van het kwaad te metenvatte hij het plan op, de volken van Europa op hun verplichtingen te wijzen Met het vuur eener heilige overtuiging bezieldklonk zyn machtig woord te Parys en te Londen, te Brussel en te Keulen, en bij de dui zenden die zyn kansel omringden wist hij door zyn schildering 'van den toestand in Afrikaniet slechts het gevoel van mede- doogen te wekkenmaar tevens het besef, dat de Cbristennatiën niet mogen berusten in hetgeen daar geschiedt. „Wilt gij,” zoo sprak de Kardinaal in de kerk van Saint-Bulpioe te Parijs,wilt gij nog langer werkeloos bly ven en kunt gij het nog langer onverschillig aanzien, dat jaarlykseen half miliioen mensohen, welke de Almachtige even als u voor de vrijheid en de vreugde van het zijn geschapen heeft, gebonden en gemarteldals het wild der bosschen ge jaagd en als het vee des velds verkocht wordenwilt en kunt gij datzonder aan uw plichten als Christenen te kort ta komendie u gebiedend aansporen om u tegen deze schanddaden te verzetten en den armen broeders hulp te verleeneu.” De gevolgen der slavenjachten voor den toestand des lands werden door den Kardi naal in een redevoering te Brussel geschil derd met een blik op de streken aan den Boven Congowaar juist sedert de vóór laatste reis van Stanley die jachten ontzet tenden voortgang gemaakt hebben. „Die eens zoo bloeiende streken zyn nu woest en ontvolkt. Voor ongeveer twintig jaren telde men daar nog verscheidene millioenen inwonersLivingstone noemt dat land een aardsch paradijs, met heerlijken planten groei, kostelyk klimaat en ontelbare dorpen vol gelukkige bewoners. Dat is nu alles sedert lang verdwenen: de vloek van Uen- traai-Afrikade menschenjachtis in de laatste tien jaar als een verwoestende brand door die gezegende landstreken getrokken, en heeft puinhoopen, verwoeste tuinen en velden en ontelbare lyken, die door de gaardland op den hoek der Nieuwe Hoven, van de erven J.' Romeyn én A. Boegheim, bij publiek? veiling ingezet op f3700. •ALBLA88ERWAARD en FIJFHEE- RENLANDEN, 24 Jan. De kaashandel was deze week levendig, naar boter was slechts flauwe vraag; de prijs van beide was onveranderd. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f22 tot f27 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit. Goe- boter f0,60, weiboter f0,45 per half kilo. {AMEIDE, 22 Jan. De in het vorig jaar alhier opgerichte tooneelvereeniging „Hooger zy ons doel” zal a. s. Woensdag avond in ’t Fortuin alhier hare eerste uit voering geven. Moge ook deze jeugdige vereeniging bij die gelegenheid door de opkomst van een talrijk publiek ondervinden, dat haar op treden in ons midden op prys gesteld wordt en die zedelyke steun de tegenwoordige leden aansporen om op den ingeslagen weg voort te gaan, anderen om haar ledental te versterken. Evenals de zangvereeniging kan zy dé ontwikkeling en beschaving, die in onze goede gemeente nog zooveel te wen- schen overlaten, zeer bevorderen. ♦AMEIDE, 23 Jan. De oudste ingezetene dezer gemeente is deze week overleden in den ouderdom van ruim 92 jaren. De griep-epidemie breidt zich hier nog meer en meer uit; er is byna geen gezin, waarin daaraan niet een of meer lijdende zyn of geweest zyngelukkig blyft de ziekte een goedaardig karakter behouden en heeft >9 D08 8een sterfgevallen veroorsaakt. De milioien-veldartillerist A. W. uit deze gemeente, die in de vorige week met een krijgsmakker uit Vianen van zyn corps te ’sHage was gedeserteerd, is 11. Dinsdag aangehouden en via Schoonhoven naar zyn garnizoen getransporteerd. •BERGAMBACHT, 21 Jan. Hei aantal patiënten aan de influenza of griep neemt in onze gemeente steeds toe. Op de le openb. school worden daardoor tydelyk vele leerlingen gemist. •BERKEN WOU DE, 21 Jan. Het school verzuim bedroeg over 1889 ruim 12 pet., waarvan alleen door ziekte ruim 4 pet. Van de 51442 gehouden schooltyden werden er 6548 verzuimd. De gunstigste maand was October, toen het verzuim slechts 5 pot. bedroeg; de ongunstigste was Januari met een verzuim van bijna 44 pot. Gedurende deze week heeft de in fluenza zich hier erg verspreid. Er zyn huisgezinnen, waarin byna niemand bevrijd bleef. Op de school was nagenoeg de helft der leerlingen afwezig. BLEISWIJK, 20 Jan. Zaterdag over leed, in den ouderdom van 86 jaren, de heer C. Van Driel, oudste wethouder dezer gemeente. Verscheidene jaren heeft de overledene dese betrekking vervuld. •HEI- EN BOEICOP, 21 Jan. Verleden Vrydag was aan sommige leerlingen van de openbare school eene verrassing bereid, doordien aan die leerlingen, welke in 1889 zeer getrouw de school hadden bezocht, zeer aardige prijzen werden nitgereikt door den burgemeester, in tegenwoordigheid der beide wethouders. Het hoofd der school, de heer Hoek, bedankte op eene hartelijke en nette wijze het gemeentebestuur voor de belangstelling in ’t openbaar onderwys, hetgeen de burge meester beantwoordde. Het gemeentebestuur hoopt voort te gaan om op deze wyze het schoolverzuim, dat zoo vaak om zeer nietige en gezochte rede nen plaats heeft, te bestrydeu. Aan de loting voor de nationale militie zullen dit jaar slechts 2 personen deelne men, die beiden recht op vrystelling hebben, terwyl voor de nieuwe lichting 8 jongelingen zyn ingeschreven, die geen van allen vry stelling reclameeren. •HOORNAAR, 23 Jan. Gedurende het jaar 1889 zyn aan het hulpkantoor der posteryen alhier ontvangen 2167 brieven, 899 briefkaarten, 11826 drukwerken le, 2e en 3e klasse, 86 monsters, 656 dienst brieven, 2 aangeteekende brieven, 150 post pakketten, waaronder 13 verrekenpakketten tot een bedrag van f62,72, 36 quitantiën tot een bedrag van f 117,96. Verzonden syn, behalve de gewone brieven en drukwerken, 11 aangeteekende brieven, waaronder 5 met aangegeven geldswaarde tot een bedrag van "•"'"T*. Gestort werden 130 postwissels bedrag van f 1091,75 en uitbetaald 21 stuks tot een bedrag van f 181,01. Nog werden 9 postbewyzen afgegeven tot een bedrag van f66. In 1889 zyn aan de openbare school alhier van de 38918 schooltyden 4499 ver zuimd, dat is 11,5 percent. Het grootste schoolverzuim had plaats in Januari, Fe bruari, Juni en Juli, toen het respectievelyk 19, 17, 13,5 en 15 percent bedroeg. Het minste verzuim kwam voor in April en Mei, namelyk 5,3 en 4,9 percent. Het getal lotelingen voor de nationale militie in deze gemeente voor de lichting van 1890 bedraagt 9, waaronder 3, die vrystelling hebben. In de laatste veertien dagen is de prys der kaas nagenoeg dezelfde gebleven. Het kaaswringen is echter zoo goed sis gedaan. Door de opkoopers wordt thans hier en in T de omstreken vrij algemeen f24 A f 25 per 50 KG besteed. •LEKKERKERK, 22 Jan. Door den notaris A. J. De Mooy alhier werd op he den in „de Groote Boer” geveild en ver kocht 4.75.84 hectaren wei- en hooiland, voor de som van f 6.900. Voor den hennep wordt aanvankelyk besteed f 16 per f 50 kilo, voor het heele gewas. •LEKSMOND, 21 Jan. Dit jaar Rebben slechts 8 jongelingen aan de loting voor de nationale militie deel te nemen, terwyl voor de volgende lichting 15 lotelingen zyn ingeschreven. ••OUDERKERK a/d USEL, 23 Jan. De influenza-epidemie wil van wijken nog hoegenaamd niet weten. Geen woning byna zonder zieken of herstellenden. Met recht heeft elk huis nu zyn kruis. En wie nog voor de ziekte gespaard blijven, in zoover zy den dagelykschen arbeid kunnen ver richten, ondergaan haar verzwakkenden in vloed. Het normale sterftecyfer wordt ge lukkig niet hooger. PAPENDRECHT, 21 Jan. Aan de werf van den scheepsbouwmeester A. Van Duy- vendyk alhier werd heden met gunstig gevolg te water gelaten een stalen aaksohip, genaamd „Schelde en Rhein", groot 150 last, voor rekening van den heer F. Bal te Antwerpen. Daarna werd de kiel gelegd voor een yzeren Rijnzeilschip, grooif 130 last, voor rekening van den heer T. Joosten te Ubbergen. •STEIN, 23 Jan. Naar men verneemt, heeft de directie der IJseltrammaatschappy hare lyn Gouda—Haastrecht—Oudewater verhuurd, zoodat met 1 Februari a. 8. de directie in andere handen overgaat. Het stelsel van dubbele trammen zou dan ver vallen. •VLIST, 23 Jan. Het aantal ingeschre venen voor de nationale militie, lichting 1891, bedraagt 2. De „vergunning” heeft in 1889 deze gemeente 15 gld. opgebracht. VIANEN, 20 Jan. In onze gemeente to een adres aan den gemeenteraad in omloop, waarin ingezetenen hunne belangen en be zwaren te kennen geven in verband met het mogely k verleggen der schipbrug over de Lek, By de opening van het Merwedekanaal moet deze brug een groot eind benedenuit gebracht worden, daar hare tegenwoordige ligplaats anders groote gevaren voor de scheepvaart zou opleveren. De ingezetenen verzoeken nu aan den gemeenteraad om by de regeering pogingen aan te wenden om eene vaste brug te ver- krygen, ten einde Vianen en omstreken to vrywaren voor het gevaar om van het groote verkeer uitgesloten te worden. WADDINGSVEEN, 22 Jan. De com missie van toezicht op het lager onderwys heeft aan het gemeentebestuur voorgesteld eene som van fl00 beschikbaar te stellen voor een belooningsmaatregel ter aanmoe diging van getrouw schoolbezoek. Dit voorstel is door den Raad aangenomen. De commissie stelt zioh ten doel, op de vier scholen in deze gemeente (waarvan twee openbare en twee byzondere), het ge regeld schoolgaan te bevorderen, door het toekennen van pryzen aan die leerlingen, die het getrouwst de school bezoeken. Zulke maatregelen verdienen navolging. •WILLIGE-LANGERAK, 21 Jan. Op de zalmvissohery alhier is van Zondag op Maandag 11. 1 zalm gevangen. Het armbestuur der Hervormde ge meente alhier heeft het terreinwaar het pasgesloopte huis der Diaconie gestaan heeft en nog een stukje grond, dat daarbij be hoorde, bij insohry ving door 4 ingezetenen verhuurd aan A. Versluis, voor f 10,25. De influenza, die in deze gemeente reeds een paar weken sporadisch zioh ver toond had, heeft in de laatste dagen een epidemisch karakter aangenomen. Gelukkig is de ziekte tot nogtoe niet kwaadaardig alleen voor borstlyders en ziekelyken, alsook voor hen, die zich na de ziekte te vroeg weer aan weer en wind blootstellenis ze van ernstigen aard. Het schoolverzuim is door de ziekte ook vry erg: nog sleohts ruim een derde gedeelte der leerlingen to in school present. WOERDEN, 22 Jan. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 28 partyen: prys van Goudsche 1ste soort f 23 h 25,50, 2de soort f 19 A 22. Handel vry vlug. ZEVENHUIZEN, 23 Jan. Door de Commissie tot wering der bedelary alhier is ongeveer f3Q0 ingezameld om daarvan hun, die door die wering schade hebben geleden, uitdeelingen van brandstoffen enz. te doen. Het getal lijders aan influenza of „aanverwante kwalen” (verkoudheid enz.) kan in deze gemeente zonder overdry ving op ongeveer 1000 worden bepaald. Een fondsbode, die 3 A 400 gezinnen in den omtrek gedurende den loop dezer week be zocht, vond er 3 A 4 waarin geen zieken voorkwamen. voorgangers Hoe zou men tot den huidigen dag de afschuwelijke menschenjachten en Blaventransporten duldenwaarvan de rei zigers van del.iatste helftdezer eeuw zulke verschrikkelijke dingen hebben gezien? Eigenlijk gezegd hebben we aan die sla- verny weinig aandacht geschonken. Men wist zoowat, dat de Mohammedanen nog altijd in zekere mate werkkrachten gebrui ken van zwarten, die van hun vryheid zyn beroofden die door de Arabieren van de kust worden opgekocht om langs de Roode zee naar Egypte, en naar Europeesch of Aziatisch Turkije gebracht en daar verkocht te wordendoch meende men die slaven hebben 't in hun dienstbaarheid beter dan zy ’t ooit in hun eigen land hadden en konden zij niet verkocht worden, dan zouden zy, als overwonnenen in de oorlogen, die de negerstammen onder elkander voeren eenvoudig ter dood gebracht zyn; op die manier werd de geldzuchtige Arabier nog tot een reddendeu engel gepromoveerd 1 Een feit isdat die oorlogen van den eenen stam tegen den anderen juist door de sla venhandelaars worden aangehitstdezen hebben bij de sterkere negervolken hun agentendie ze van vuurwapenen voorzien ze aanvoeren bij den aanval op een nage noeg weerloos dorp, na den stryd de „bruikbare waar” uitzoeken en de rest af maken alzoo i voor de zioh verbi Er is, sinds een paar jaren, beweging -’-jkomen op dit gebied. MTr lang te Londen het i uai y verig gegevens en innemingen meldeook door het uitzonden van com-

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1