IKERS! 8 M DANTZIG, N*. 1079. Zaterdag 15 Februari. 1890. il Zenuwkwalen „DE FORTUIN”, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Rolmops. Schildpadsoep. Ossensoep. Juliennesoep. Offlciéele Kennisgevingen. Schoonhoven, ien nieuw assortiment HEEREN Rolpens. Saucisse de Boulogne. Rookvleesch. Rolham. ITE" bare voorkoming en genezing anen is. Dit boekje bevat niet alleen voor omtrent het wezen der nieuwere therapie, m verkregen uitwerking, maar ook vindt uit de medische bladen die aan dese ge tal van getuigschriften van hooggeplaatste ed. dr., professor aan de polykhniek te aed. dr., praktiseerend geneoshebr aan Sanitaisrath Dr. Oohn te StettinGross- a; Dr. P. Forestier, geneesheer-direoteur )r. sobering, xasteei Gutentels, Bad Erne; r galvano-therapeutmohe inriohtingwooe 334; consul von Aaohenbaeh, med. dr. ramtsOber-ataboarsfc Jeonl, med. dr. to (Eure) lid van den Oonso’l Central d’ i anderen. jw Kaasstremsel o wordende door I SLUIS, Amsterdam. kHRENSBACH te Amsterdam, et vertrouwen aanbevelen. NATIONALE MILITIE. BINNENLAND. Vrouwenrechten. Delicatessenbandel. BUITENLAND. haar beun met de SCHOMHOVENSCHE GODRAHT. S. W. N. VAN NOOTEN tï Schoonhoven, Uitgsvan. In blikjes van af 37'/, Cent GMMMrtn SCHOONHOVEN. en Wiel” alhij inschryver, de In den omtrek van Woerden, Aeeendelft, O. Hoogentoorn. P. Kwantes. die verlangen als Militie op te treden, zich ter secretarie op den 28aten inde prijzen. ingen, Jhr. Al van oopman, direc- v/d kaasfabr. Isolde, an der Voort. Hreedjjk. Loenen. Vroege. URMEHEND bij: O. SCHUT. M. BOESER. D. v. d. BERG. K. SCHILDER. OP NIEUW ONTVANGEN: Truffel worst. Dese Courant wordt dra Zaterdag-morgens uitgegeven. Pifle: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per poet door het geheele ryk 0,80. Men kan aioh abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. kenteekenen van apoplexie (hersenberoerte) de medische wetenschap aangewend Eerst nj door het gebruik maken van den eenvou- ihysiologische ontdekking gedaan heeft, die geheele wereld verbreid is, en terwijl zjj in ngstelling wekt, tevens eene weldaad blykt iischheid. Deze geneeswüse is uitgevonden toman Weissmann te Viishofen, en berust op praktijk Door waaechlng van hot hoofd de stoffen door de huid onmiddeili|k aan neeswjjse werden werkelyk schitterende re- pgang, dat van een door den uitvinder ge- Under aangedaan is, of aan zoogenaamde enen syn: chrunlache hoofdpljn, migraine rlkkelbaarheld, gejaagdheid, slapeloosheid, .land; verder alle zieaeu die door beroerte Igeu daarvan, sooals verlamm ngeia onver- :ll|k slikken, etijlheld der gewrichten met srzwakklug van geheugen euz., en zy die veest zyn, maar door de bekende middelen, electriseorenstoom-, looi- of zeebaden, vonden hebben, en ten slotte zy, die vrees ibben wegens verschijnselen, als: zich aan- it hoofd, hoofdpbn met duizeligheid, fllk- drukkende pijn onder het voorhoofd, sui- In- en het slapen van handen en voeten, brs, alsook aan |ooge meisjes, lijdende aan oude, zelfs aan jonge personen, die veel met len voorkomen, wordt dringend aangereden, >n, hetwelk op aanvrage kosteloos en franco nfen. Alleen gerechtigd tot verbreiding der 1 I S S M A N N. lausche „daniteits-orde van het Wute Kruis”. Co., Heiligeweg 42. Igeut der Scheepvaart Courant, Rijnkade 71. ’EN KOL F F. TON, Oudegraeht by de üaardbrug E 160. instelling te Gent werd de WEISBMANN- met Ze Zilver.. Med.llb M4.rMh.MMi. PrUe itt Ad.erte.tUti: Vut 1 tel 5 regel, f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groots letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Adr'rtoutiën, voor 8 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 1 maai in rekening gebracht. 390 aan M. Pepping. JS. kkerman. Louwe. 0. Ruiter. 0. Krom, igthard. Ludeke. wakman. ,n der Oordt. Visser, ran Essen. Vod. Rut. torst, ver. einis. w, Jhr. Ai- Ekenstein. I Haarlemmermeer,- I Nieuwer-Amstel, Q. Roos. I -:i0M Wed. Eikelenboom. J. Spelt. T. Spelt. A. Verhoef. Sehaalsmeer, J. de Wit. van v. d. G. en daar valschelgk den schyn aangenomen ala gezonden te zyn door den heer Schouten Hoogendyk, steenfabrikaat te Gouderak, met verzoek een paar laarzen af te geven, zelfs vertoonende een briefje onderteekend door genoemden heer, het verzoek in houdende een paar laarzen aan houder af te geven, die de volgende week zouden worden betaald. Beklaagde bekende, doch beweerde in beschonken toestand te hebben verkeerd. Het O. M. vorderde tegen dezen be klaagde, die reeds vroeger met de justitie had kennis gemaakt, een jaar gevangenisstraf. Vervolgens hadden zich te verantwoor den K. B., 18 jaar, en H. v. V., 16 jaar, arbeiden te Waddingsveen, die zich had den schuldig gemaakt aan diefstal van elf konynen, ten nadeele van verschillende eigenaren, en wel in den nacht van 28 op 29 December jl. Bekl. bekendon en beweer den deotyds zonder geld geweest te zyn. Daar zy zeer ongunstig in hunne gemeente bekend staan, vorderde het O. M. ieders veroordeeling tot zes maanden gevangenis straf. Nog stond terecht C. M. Cz., 23 jaar, schipper te Lekkerkerk, beklaagd van in den nacht van 6 op 6 December jl. te Lek kerkerk opsettelgk den gemeente-veldwach ter aldaar, K. Zwaagstra, in het gelaat ge grepen en geslagen te hebben. Beklaagde ontkendehy had niets gedaan, maar waa integendeel door den veldwachter mishan deld. Deze gaf toe, zyn sabel te hebben getrokken en daarmede te hebben geslagen, maar daartoe gedrongen te zyn tot zelf verdediging. Het O. M. vorderde 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger Mr. Joe. van Kaalte, die beklaagde’s opgave voor diens rekening liet, betoogde dat zyn cliënt ten onrechte door den veldwachter was aangevat, en tot wet tige zelfverdediging had gehandeld, waarom hy van alle rechtsvervolging zal moeten worden ontslagen. Te Kuilenborg is een zang vereniging opgerioht, die aanvankelykeen 50-tal leden telt. Directeur is de heer M. Klimmerboom. De Staatscourant (ao. 33) be vat de statuten der vereniging, erkend vol gens de wet van 22 April 1855 (StsbL no. 82): de Karkelyke kas te Willige-Langerak. 8’T BEIJER8CHE (Stolwyk), 12 Febr. Jl. Donderdag 6 Februari trad in de ver- eeniging „Tot Nut en Genoegen” alhier als spreker op de heer Dr. L. A. van Lange- raad van Stolwyk. Spreker verschafte met zyne lezing „De Roos van Baron” en eenige by dragen zynen hoorders een recht genot- vollen avond. Na de pauze werd hy op verdienstelijke wijze bygestaan door de hoe ren D. C. De Koning van Stolwyk, en M. de Langen en J. Slingerland alhier, die mede enkele bijdragen ten beste gaven. •BERKENWOUDE, 10 Febr. De heer H. Schenk, onderwyser te Lekkerkerk, verschafte den leden van ons nutsdeparte- ment een zeer aangenamen avonddoor op eene uitmuntende wyze voor te dragen eene novelle van Sallygetiteld„Aan eene kleine badplaats”. Met de grootste belang stelling werd de spreker aangehoord. Ook syne by dragenalsmede die van den heer Z. H. Van Os, van Lekkerkerk, en A. De Jong Ks., van Berkenwoude, vielen zeer in den smaak en droegen er veel toe by den eersten Nutsavond van dit jaar recht genoe- gelyk te maken. In diezelfde vergadering werd tot lid van het bestuur gekozen de heer Z. Vink, in de plaats van den heer W. Verdoold Kz., die als lid van het departement had bedankt. BODEGRAVEN, 10 Febr. Aan de leer- hoeve voor zuivelbereiding te Ondshoorn is als bedryfboer aangesteld 0. Jonker van Dam, landbouwer in deze gemeente. §JAARSVELD, 13 Febr. Op den 20. Febr. a. s. zal in het Raadhuis alhier de verkiezing plaats hebben van een hoofdin geland, door stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Vyfhoeren, ter ver vulling der vacature, ontstaan door de be noeming van den heer W. Schep alhier, tot heemraad der polders Bztuwe o. a. De levering van 1500 hek to liter steen kolen voor het stoomgemaal „Vogelzang liaf is gegund aan den laagsten len heer P. G. J. de Jong te Ameide ad. f 0,87 per Hektoliter. •LEK8MOND, 10 Febr.-Den 7 dezer is alhier overleden Elizabeth de Bondt, wedu we De Vaal, inden ouderdom van 96jaren, zijnde de oudste ingezetene dezer gemeente terwyl hare dochter, eene 66-jarige by haar inwonende wednwe, 2 dagen te voren plot seling stierf, zoodat moeder en dochter in ééne week zyn overleden. De oude vrouw heeft nagelaten 9 nu nog in leven zynde kinderen, waarby 2 onge- hnwden eu 3 gehuwden zonder kinderen; toch laat zij na 21 kleinkinderen, 73 ach ter-kleinkinderen en 3 o>er-achter kleinkin deren, dus een nageslacht van 106 personen. N1EUWLAND, 12 Febr. Mej. A. M. Bronswyk heeft tegen 1 April eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres. vangen. Ook het leger was reeds voor een goed deel bewerkt, toen het plan ontdekt en ds schuldige ontmaskerd werd. De uit- levenag van een der in hechtenis genomenen, Kapuloff, ten wiens huize compromiteerende Russische brieven werden gevonden, is door Rusland geëischt. Namens de Duitsche regeering zyn de Mogendheden gepolst over eene interna tionale regeling van de arbeidswetgeving. Dese handeling is in de eerste plaats te danken aan het persoonlyk initiatief des Keizers, die in een schreven aan den Ryks- kanselier op de noodsakelgkheid wees, om tot eene internationale arbeidswetgeving te komen. Reeds vroeger werd dit denkbeeld door Zwitserland aangegeven. Om nn allen schyn te vermyden, alsof de Keizer zon wil len pronken met andermans voeren, zal vermoedelyk de nitnoodiging tot het beleg gen van eene conferentie met dat doel aan Zwitserland worden overgelaten. In Frankrijk is het gewichtigste feit van den dag de onverwachte terugkeer van den Hertog van Orleans, die, alsof er geen wet bestond, die „aan de Hoofden der Vorsten huizen, over Frankryk geregeerd hebbende, zoomede aan hunne rechtstreeksche erfge namen naar eerstgeboorterecht, het verblyf op Fransohen bodem verbiedt”, te Parys was gekomen om zich als milicien te laten inschryven. Hy begaf sioh van de laagste tot de hoogste autoriteit, met het verzoek, als ieder Franschman zijn land te mogen dieuen, doch men eindigde met hem in hechtenis te nemen en hem wegens overtre ding der bedoelde wet tot 2 jaren gevan genisstraf te veroordeelen I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter algemeene kennis: 10. dat de LOTING der in het vorige jaar voorde lichting van dit jaar ingeschre venen voor de Nationale Militie voor deze gemeente zal plaats hebben op het raad huis op Donderdag 27 Februari a. s., des namiddags 1} uur. 2o. dat de ingezetenen, die vrijwilligers bjj de 121. en daartoe bevoegd snn, zi< kunnen aangeven vóór of dezer maand. Schoonhoven, den 8. Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Door den Commissaris des Ko- nings in de provincie Zuid-Holland is be paald 1’. dat da uitoefening der jachten op waterwild wordt gesloten op Donderdag den 13den Maart a. s.; 2'. dat de uitoefening van het weispel van kwartalen met steekgaren of vliegnet is toegelaten van den 25steu April a.s. tot eu met den 4deu Juli d. a. v., doch'dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartalen mag worden gebruikt; 3*. dat de visschery in de binnenwateren waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgeslotenzal zyn gesloten van den 15den Maart aanstaande tot en met den laten Juni daaraanvolgende, met uitzondering a. van de visschery door middel van fui ken aalscharenaalkorvendobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visschery met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbers 4*. dat het visachen met kuilnetten, waar onder ook behooren anker kuilen en staal- boomenvan den laten April aanstaande tot den 16den Jnni daaraanvolgende is verboden 6*. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van het tydstip der sluiting van de jacht op eeudentot en met den 21sten April en van den 2den Juli tot de opening der jacht op waterwild. Vanwege het Ministerie van Oorlog suilen aan de onderofficieren en minderen van het leger, die in ’t afgeloo- pen jaar zich verdienstelyk hebben g maakt als onderwyser op de huishoudelyke school in het schermen en de gymnastiek, zoomede aan hen, die als leerlingen hebben uitge- mnntop *s Konings verjaardag geldelyke belouningen worden uitgereikt. Te 's Hertogenbosch is Maan dag overleden de heer Mr. W. D. Bosch, president der arondissemente-reohtbank al daar. De overledene bereikte den leeftyd van 50 jaar. Hij werd in 1865 benoemd tot kantonrechter te Hensden, werd later rechter in de rechtbank te *s Hertogenbosch, totdat hy op 1 Mei 1877 tot president werd benoemd. Eenigeu tyd was hy lid van den gemeenteraad en gedurende een tyd vak van 24 jaren had hy zitting in de Provinciale Btateu voor het district Hensden. Hy was om zyne rechtschapenheid en edel karakter algemeen geacht, en was door zyne uitge breide juridische kennis een sieraad van de reonteriyke macht en een steun voor de wetenschap. In de zitting der Arrondisse- ments-Kechtbank te Rotterdam van Dinsdag werden o. a. de volgende personen veroor deeld f D. J. Q., verver te Gouda, beklaagd van diefstal, tot 3 weken gevangenisstraf. M. L. D., py pen maker te Gouda, wegens mishandeling, tot 8 dagen gevangenisstraf B. v. d. B., veedryver te Gonda, wegens mishandeling, tot 8 dagen gevangenisstraf. M. K., oud 26 jaar, boereukneoht, wo nende te Vliet, beklaagd van sohriftelyke bedreiging met brandstichting. Deze uit spraak werd 8 dagen uitgesteld. In de eerste plaa<s stoud daarna terecht D. B., 46 jaar, arbeider te Gouderak, welke persoon op den 12en December jl. zich te Gouda had vervoegd in den schoenenwinkel op het maatschappelijk liet bij benadering te be- gt^cht Neder- “digtfc, wiens blik verder zyner arnbtgenooien, heeft In een paar Noord-Amerikaansche steden hebben de vrouwen de teugels van het be wind in handen genomen, en 't gaat er maar wat best, bovenst best zelfs. Nooit werden de vergaderingen der gemeentelijke raden, in den staat Kansas moeten we zyn om de verschillende typen van samen stelling dier lichamen te vinden, ge trouwer, geregelder bygewoond, meer op den juisten tyd geopend, minder aan leu- t er praatjes gewyd, dan daar waar sedert de laatste stemmingen de laatste vertegen woordiger van het sterke geslacht zyn zetel heeft moeten runnen voor een mededing ster naar de periodiek opengevallen plaats; en het is wel te voorzien dat de zgemengde” gemeentebesturen, zelfs die waarin het vrouwelyk geslacht nog maar enkele man daten heeft veroverd, binnen zeer korten tyd naar het model van Kansas-city her vormd zullen zyn. De presidente hanteert den hamer met den meesten eenvoud; ge weet, alleen op het tooneel gebruikt een vorstin haar scepter om er mee te zwaaien. Onverbiddelijk streng handhaaft zy het reglement van orde, nooit duldt zy in het debat een afwyking van het onderwerp van beraadslaging. In sommige andere vei tegenwoordigende vergaderingen van Amerika, weet men, ge bruiken de hoeren weleens grove woorden en pruimtabak, mitsgaders een enkele maal vuist- en stokdegen, of, als allerlaatste ar gument, een revolverschot; hier werd sinds de sexe-hervonning niets van dat alles ver nomen. De gemeentelyke geldmiddelen wor den zuinig beheerd, de administratie met nauwgezetheid gevoerd, het openbaar eigen dom met byzondere zorg onderhouden, binnen weinige jaren zal Kansas-city de ordelykste, de zmdelykste stad der Unie zyn; een groot aantal wa&cheis is, alleen van het overocnot van het |aarly ksch budget, in dienst genomen om straten en pleinen, de gevels van de publieke gebouwen rein te houden. Sterke drank, zelfs geen potje bier, is in Kansas-city te krygen. Zoodra de dames in den Raad de meerderheid hadden, zyn alle vergunningen ingetrokken en werd het sluitingsuur van bierhuizen op halfnegen bepaald. De weinige inrichtingen van dien aard, die nog stand hielden tegenover deze strenge maatregelen, werden geboycot!; de mannen kregen den uitdrukkelyken last, er geen voet in te zetten. Aanvankelyk deden zich enkele gevallen van verzet voor; de mannen, die er zich aan schuldig maakten, werden gestraft door hen met roodgeverlden jk neus te pronk te stellen. Dat middel neett E voortreffelyk geholpen. Teneinde saiuen- K spanning tusschen de. mannen en de politie E te voorkomen, is de laatste afgeschatt, het E gemeentebestuur reikt eenvoudig aan tien B procent van de volwassen vrouwen een aan- stelling als onbezoldigd ryksveldwachter uit, dal voor een jaar van kracht is. Alle vruu- handhaving der openbare orde belast. i Onderwijs, admimsiratie, rechtspleging I handel en financiewezen, ze zyn alle in handen van vrouwen. t in de meeste kerken ziet men des Zon dags een dame den kansel betreden; de mannen zyn verplicht minstens éénmaal een preek aan te hooren. De godsdienstige welsprekendheid is tot een vroeger nooit bereikte hoogte gestegen. Het is eenvoudig een ruwe, domme waan, dat Staten, door vrouwen bestuurd, in het honderd loopen; in de Middeleeuwen, toen lichamelyke kracht en geoefendheid in het gevecht het meesterschap aangaven, moge dat zoo geweest zyn umdat, by een vrou welyk regentschap gedurende de minder- jangheid van een voiat de dooreen sterken arm bedwongen twisten weer ontbrandden, in de laatste eeuw is men er anders over gaan denken. Is Engeland er ooit beter aan toe geweest dan onder de regee- ring van koningin Victoria, en hoe zou hM mogelgk njn in Sjaaje de pdnjen te keering zal zyn leven, is zelfs ni palen. Dy wett«[ landsch Afgevaari reikt dan het nog onlangs gezegd, de wetten zyn geheel en al in het voordeel van den man hij is het, die in den huwelyken staat de gemeenschappelijke goederen beheert, en ze gerust mag verkwisten zonder er iemand rekenschap van te geven, al zyn zy ook van de vrouw afkomstig. Een eisch tot echtscheiding, door een vrouw ingesteld, wordt door de rechtbank van de hand ge wezen, tenzy er zeer vaatstaande bewijzen zyn voor de gronden, waarop het aanzoek rust. En zoo zyn er een aantal dingen, die ongetwyfeld veranderd zhllen worden zoodra de vrouw het haar toekomend, dat is het leeuwen-aandeel heeft in den arbeid der wetgeving. Is het byvoorbeeld niet opmerkelyk dat juist in de Nieuwe Wereld, waar de vrouwen den meeaten invloed heb ben, het aangaan en ontbinden van een huwelijk zoo uiterst gemakkelyk gaat? John Stuart Mill en velen na hem hebben bewezen, dat de vrouwen hel meesterschap bezitten op intellectueel gebied. Dat zegt genoeg, om te weten voor wie de heer schappij in de toekomst is weggelegd. Dat we dan een ideale wereld zullen krygen, is buiten kyf; en schryver dezer regelen, die evenals al zyn geslachtgenooten by de eerste opeisching bereidwillig van zyn aan gematigde rechten afstand zal doen, kan geen woorden vinden om zyn leedwezen uit te drukken, dat hy niet honderd jaar later op het benedenrand is verschenen. beletten, elkander te verslinden, als niet de sympathie voor de Koningin-regentas de lui in den band hield? De afschaffing van de Salische wet, de troonopvolging ook m de vrouwdyke linie vastgesteld is een wel daad geweest aan de beschaving bewezen, een weldaad, die eerst ten volle zal gewaar deerd worden als men er toe is gekomen, die linie uitsluitend bevoegd tot regeeren te verklaren. Dat in een gemeente, waar de intellec- tuëele arbeid aan de vrouwen is ongedragen, een bclangryk deel van de huiselgke werk zaamheden door mannen wordt verricht, ligt in den aard der zaak. Vrouwelyke dienstboden zyn er ook by na niet; huis arbeid geschiedt tegen vast tarief door dienstmannen. Dat is minder vreemd dan het wel lijkt. Vooreerst hebben tal van werkzaamheden, die wy tot het domein van 1 het huisgezin rekenen, in fabrieken plaats; de diners bestaan byv. meest uit geconser veerde spyzen, die men maar even in heet water behoeft te zetten om ze onmiddellyk genietbaar te maken Het oppassen van kleine kinderen is een taak, by uitnemend heid aan mannen toevêrtrouwdzy ver richten die met een omiitputtelyk geduld, een zachtheid en een oplettendheid, die de tedere schepseltjes zelfs niet aan een schyn van gevaar blootstelt. In Europa gebeurt het weleens dat moeders, geen weerstand kunnende bieden aan den haar nu eenmaal ingeschapen drang om met elkander oven de geschiedenis van den dag van gedachten te wisselen, vergeten dal zy thuis een paar kindertjes in de nabyheid van een gloeiende kachel hebben zitten, of dat zy, in een zoubewaakt oogenblik", terwyl haar geest zich bezighoudt met hoogere dan de alle- daagsche dingen, niet bemerken dat een pot met kokend water een aantrekkingspunt is geworden voor de schreden van haar lieveling, en dan vermelden de couranten den volgenden dag dat er een onheil heeft plaats gehad; maar aan wie de schuld? Roept niet de stelselmatige uitsluiting van de vrouw, waar het de behartiging der openbare belangen geldt, een onnatuurlyke vei houding in het leven, die men te vergeefs heeft zoeken te herstellen door haar te ketenen aan wei kzaamheden, haar verheven aanleg onwaardig? Dok in de oude wereld komt, gelukkig, reactie. In Engeland, byvoorbeeld, heeft een dame een opleidingsschool voor jour nalisten geopend, alleen voor dames toe- gankelyk. Als men nu weet, dat het re- dactiebureau van een ztoongevend” blad dikwyls de weg is, om tot hooge waardig heden te geraken, in Frankryk, in Duitsch- land en ook Noord-Ainerika begon menig afgevaardigde zyn loopbaan by de yfers, dan ia het licht te begrypen, welke wyd- strekkende bedoelingen aan die inrichting zyn vastgeknoopt. fot dusver hebben wy, slumperds van de journalistiek ons maar schraal moeten behelpen; van speciale op leiding is by ons nooit sprake geweest, we grepen de pen op en deden als de vo gels die zingen zooals zy gebekt zyn. In Nederland staat men zelden aan de spits van den vooruitgang, maar we volgen toch gaarne de goe ie voorbeelden, door het bui tenland gegeven. Mettertyd zullen wy dus ook onze behoorlyk opgeleide vrouwe lyke dagblad-correspondentenreporters, critici en redactiën krygen, en dat zal het begin zyn van de gzoote omwenteling, die de teugels van het staatsbestuur in waar diger handen legt dan de onze. De quaestie van het vrouwen-stemrecht is in Engeland pas in haar eerste stadium van ontwikkeling; zy heeft zich o. a. voor gedaan by de veikiezingen voor de graaf- schapsraden. Tot dusver heeft de manne- lyke tyraiime de zegepraal van het goede beginsel weten tegen te houden, en men heeft eenvoudig de stemmingen, waarby aan de vrouwen de meerderheid ten deel viel, nietig verklaard. Het ware onzinnig heid te verwachten, dat op den duur het geweld de overhand zal behouden boven het recht; de voorstanders en inzonderheid de vooratanderessen van de kiesbevoegdheid en de v erkiesbaarheid van vrouwen zuilen den kamp met opgeven. Juist dour den legen stand zal de beweging winnen in kracht en in diepté, totdat eindelyk het sclioone geslacht ook in ons werelddeel zyn zege vierenden intocht zal Houden in 's lands vergaderzaal. Is het zouver gekomen, dan mogen de mannen wel thuis bly ven. Dan eerst zal bly- ken, hoeveel beiangryke zaken zy door hunne onverschilligheid hebben verwaarloosd hoezeer hun partygekibbel den vooruitgang heeft tegengehouden, hoe zy welgepiaat hebben over szuinig beheer”, maar niette min met volle handen ’s lands penningen hebben weggewoipen ^aan onnutte zaken. Het parlementair stelsel is in discrediet geraakt, de pai lementaire vormen zyn mei voeten geneden zoolang de man in wetge vende vergaderingen aan het woord was; een wezenlyke nieuwe aera zal aanbreken, wanneer het eeuwenoude onrecht is her steld en de beide geslachten hun rollen veiwisseid zullen hebben. Van welken onmetelyken in vloed die om- Ovenleht. Liet het zich eerst aanzieu, dat de op gewondenheid in PortM«|, naar aanleiding van het conflict in znid-oost-Afrika, wel spoedig zon luwen, in den laatsten tyd is 't er niet beter op geworden. De weigering der Mogendheden om aioh met het geschil in te laten, de voorname houding van En geland, nadat Portugal in den eisoh had bewilligd, maar niet minder de aankondi ging der nieuwe regeering, dat hare eerste zorgen zullen gewyd syn aan leger en vloot, hebben de eerste indrukken weer doen te voorsohyn komen. Op ’t voorbeeld der regeering, die door hare verklaring wellicht kalmeerend had willen werken, door aannemen eener houding, die her stel van grieven in ’t vooruitsicht stelde, heeft de Bisechop van Lissabon syne on- derhoorige geestelyken aangeschreven, eene inschryving te openen voor bydragen, ten behoeve de versterking van leger en vloot, terwyl de gemeenteraad van genoemde stad nog verder ging, door eene som uit de ge- meenteflnauoiën voor dat doel beschikbaar te stellen. In verband met dit laatste, loopt het trouwens seer verklaarbare gerucht, dat het besluit door de Regeering zal worden vernietigd. Van een en ander is 't gevolg, dat ’t in de laatste dagen wederom seer onrustig is in de straten van de hoofdstad en dat politie en militaire macht de han den vol hebben om de orde te bewaren en de Engelsche gesantsehapswouing en de Engelsohe bank te beschermen. In de troonrede, waarmede den 11. dezer het Engelsohe parlement werd geopend, kwam de saak mede ter sprake, doch we derom met eene zekere voornaamheid, wel geschikt om oude wonden op te ryten. Met Portugal, soo wordt daarin gezegd, was een geschil gerezen, doordien daden waren bedreven, onverenigbaar met den eerbied aan Engelands vlag verschuldigd. Doch Portugal heeft beloofd zyne troepen te zullen terugtrekken uit het gebied, waar Engelsohe koloniën zyn gevestigd of stam men wonen onder Engelsch protectoraat Het belangrylute in die troonrede betreft echter Ierland. In verband met de verbete ring van den toestand aldaar, gelyk het heet, wordt een wetsontwerp toegezegd, om voor pachters den aankoop van klein grond bezit te vergemakkelyken en een tweede ontwerp, waarby aan Ierland eene admini stratieve plaatseiyke autonomie zal worden gegeven, gelyk in Engeland en Schotland bestaat. Wat sal Gladstone daarvan wel zeggen? Ook de arbeiders syn niet vergeten. Maatregelen tot verbetering van de wonin gen der arbeiders en tot hunne bescher ming tegen ongelukken worden aangekon- digd, en eindelyk melding gemaakt van verdragen met Egypte eu Bnlgarye gesloten. Vooral het verdrag met Bulgarije mag de aandacht trekken, omdat dit land nog steeds verkeert onder den druk van Hueland» pro test. De Co burger kan nu eenmaal niets goeds doen in de oogen van Rusland en niet alleen dit, maar ougetwyfuld komt ook aan Rusland de eer, soo met deaausprake- lykheid toe, voor de oproerige bewegingeu, die de rust van Bulgarije voortdurend in gevaar brengen. Dezer dagen ia op nieuf eene uitgebreide samenzwering ontdekt, waarby de panslavisteu en volgelingen van den berechten Zankoff reeds een Russwchen Prins gereed hadden om Ferdinand te ver- H. Verwel. T. Brouwer. Wod. Spruit. T. den H-trtag..- C. H. Peet^ Wed. O. Rietveld. P. Waag meester. P. Kwantes. Weitxaan, G. Wit Haarlemmerliede, J. van Schie. Bloemendaal, O. Klein. Krom-Mijdrecht, T. H. van der Hulst. Hoef-Mi/jdrecht, J. Schuur. Warmer, L. de Leeuw. G. Wybrands. Haarlemmermeer, Usbr. Bruin. 0 Bensohc

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1