1890. Zaterdag 29 Maart. Had. Eerste /dLek, EMAWK, ;azijn, JONG, choonhoven. alle soorten !N. ooping EN, N’. 1080 Weekblad voor Zuid-Holland idschappen ORS APPIJ T, LOTSY, NEN Jz. VEN, JIJL, JONHOVEN. 0.000. en, an voor WIT NA BINNENLAND. •EN: en Utrecht. SSIE belangen e. a. en de Arbeidsvraagstukken. Deze Courant 'bestaat twee Bladen, ST1KTEEN de UWE STIK- kunnen BE- de I Tevens en. 78 t«4 ie uoh in ge- aan- 'EL WERK, de verknoping ft vooraoemde S. W. N. VAN NOOTEN tr Schoonhoven, Uitgeven. jpiichter A, A. Heukelum. WIJNEN Pr, ongesteld iTS SIGAAR. HJNANDS. AAGD: skoecht, oerenwerk, by Dimmerman te Notaris OGLEEVER, g 26 Maart gena te 9 uren, answoning be- VAN INGEN, ie Gouwe, van kalven staan, n, eene breede Door Z. M. is benoemd tolrech ter in de Rechtbank te Rotterdam Mr. J. E. Viruly Verbrugge, thans rechter in de Rechtbank te Alkmaar. De Minister van Binnenland- sche Zaken, overwegende dat de heer J. 0. Fabius ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer, en dat dientengevolge een verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistriot Delft, heeft bepaald lo. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkies- district Delft sal plaats hebben op Dinsdag 22 April e. k 2o dat de herstemming, is die noodig, sal geschieden op Dinsdag 6 Mei daaraanvolgende. ongemaakt nil van 550 94 bossen. digd RIET, DMATERIA- de gewone Dief-, Meer- ükenieder i RIJS, 500 500 Jjossen gevoelen by elke soort van zy de kosten doe brengsclen wofden dutrder, kracht van het geld vqrmir voorwerpen die voorhef n elk zich kon aan- schaflen, omdat zy weinig kostten, vallen voortaan buiten het be eik der arbeidende lydt. Hoogere kolenpryzeh doen hun werking m ran productie, waar- stygen; de voort- dus de koop- ^rmindert. Of wel, SGHOONHOVENSCHE COURANT. Woensdag uurin DE irtenissen in de- ai zyn, dat er dat het goederen- Deze Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Men kan rich abonneeren bg alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. bied, die ook „zy in de laatste halve eeuw medemaakte, wordt vervangen door een toe stand van gestadige inkrimping der behoef ten tot aan den grens van het bepaald on misbare. De mindere vraag van n’y verheids- artikelen door beperking van het getal, afnemers zal op haar beurt het aanbod doen verminderen, zal het terrein van den arbeid kleiner doen worden en het aantal werk- loozen vermeerderen. Deze en soortgelyke gevolgen openbaren zich niet op eens, en doen zich niet in hun volle scherpte gevoelen op een gegeven oogenblik. Zy liggen aan het eind van een langen lydensweg, waaraan het heden- daagsch spraakgebruik den naam van malaise heeft gegeven. Inderdaad duchten wy uit de tegenwoordige kolencrisis, die weer voor korten tijd is bezworen door toegeven aan de eischen der arbeiders, maar die zich telkens kan herhalen ais zy, door hun suc- cès overmoedig geworden, met nieuwe voor den dag komen, zulk een staat van ver slapping, waarvan in de eerste plaats de werklieden zelf de slachtoffers worden, ook zij die hef, verzet der myn werkers hebben toegejuicht en misschien wel, geloovende een sociaal belang te bevorderen, met hun beperkte middelen hebben gesteund. Vervolgens zal wellicht de vraag in over weging genomen moeten worden, in hoeverre het staatsbelang betrokken is bij die telkens wederkeerende verstoringen van de productie van een zoo onmisbaar artikel. Wy Neder landers hangen in dit opzicht geheel van onze naburen af; wat de eigen bodem, in een deel van de provincie Limburg, ople vert, heeft in verhouding tot onze behoef ten, zeer weinig te beteekenen, voor ons bestaat dit vraagstuk niet. Doch de gouver nementen der koienproduceerende landen zullen de quaestie te overwegen hebben, of zy hun vervoerwezen, hun militaire toe rustingen, de toekomst hunner nyverheid geheel ondergeschikt zullen laten aan het goedvinden van een klein getal leiders van arbeidsbewegingen, die staking comman- deeren zoodra zij meenen dit dwangmiddel met voordeel te kunnen aanwenden, en dan onmiddellyk door het gansche leger der werklieden worden gehoorzaamd Het ont staan van zulk een macht nevens het Staatsgezag moet vroeg of laat lot bot singen leiden, tenzij intyds maatregelen van voorzorg worden genomen om de exploitatie van minerale rykdommen aan voorwaarden te verbindendoor het Staatsbelang gevorderd. In Sileziö zyn de mijnen eigendom van den Pruisischen staat, die ze onder eigen beheer laat bewerken; het kon wel zyn, dat dit stelsel ruimere toepassing zal vinden wanneer blykt dat opheffing der verleende concessiontegen billyke schadeloosstelling.het eenig middel is om de groote gevaren te voorkomen, die hernieuwing van den stryd zou mede voeren, In deze dagen is het oog van allen, wier gedachten zich met maatschqppelyke vraag stukken bezighouden, naar Berlyngericht, waar ook de belangen van de mijnoatgin- ning ongetwijfeld ernstige besprekingen zul len uitlokken. Het behoeft niet betoogd te wordendat deze van het uiterste gewicht zyn voor de naaste toekomstmet eene behoorlyke regeling staat of valt de geheele industrie. Kon de conferentie een middel vinden om den mynwerkers datgene te ver zekeren waarop zy in biilykheid aanspraak hebben, behoorlyk levensonderhoud zon der overmatigen arbeid, met inachtneming van hetgeen dienen kan om de gevaren aan hun beroep verbondentot een mini mum terug te brengen, maar om hun tevens te beletten naar welgevallen den gemeenscliappelyken arbeid van alle nijver heidstakken te bedreigen door het stellen van eischen waaraan niet voldaan kan wor den; konzy de exploitatie van mynen bin den aan voorschriftendie ook de mijneige naars verhindert de macht van het kapitaal aan te wenden tot opdrijving der pryzen, zy zou een voor de beschavingsgeschiedenis hoogst vruchtbaren arbeid verrichten. Ge lukt dit thans niet,'men zal toch gedwon gen zijn aan de oplossing van dit vraagstuk te blyven arbeiden, wil men niet overvallen worden dooreen industriëele omwenteling, die vèr strekkende en noodlottige gevolgen kan hebbenallermeest voor de werklieden zelf, ook voor hen die haar uitlokken. Tot togensohattors bij de rjjks- personeelo belastingen zijn door de besturen der navolgende gemeenten benoemdte Ben- echo* de .hwew-T*Ltkkerkerker Ok w M. Hartmante Polsbroek de hoeren H. Zuidorvliet en J. Teeuw; te Hoenkoop de heeren N. Van Zuilen en Andr. Boere; te i WiHeskop de heeren A. J. E. Van den Heu vel en W. Kemp. Bij de aanbesteding van zink werk en bestoriing, op 25 Maart gehouden door het bestuur der waterkeering van den oalamittusen polder Anna Friso, op No<|rd- Beveland, is het laagst ingeschreven door J. Roskam te Sliedreoht, voor f 134.800. De begrooting bedroeg f127.797,25. Onder de bekroonden op Tentoonstelling van Vee en Pluimgedierte, uitgeschreven door de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Holl. Maatsch. van Landbouw, gehouden in de sociëteit Harmonie te Rotterdam, komen o. a. voor De 2e prijs f10, voor Gemeste Varkens, de heer J. W.-Hamel te Kralingen. De le prjja f 60, voor Melkkoeien, de heer H. Voorspuy Jz. te Groot-Ammers. De le pnjt f 40, voor Melkschotten, de heer A. Van Vluk te Kralingen. De 2e prijs f 15 voor Twee-jarige guiste Vaarzen, de heer G. J. B. Dn Croo te Go- rinohem. De 2e prijs f 10, voor Een-jarige Spring- rammen, de heer J. Van Cappelleu Az. te Capello a/d IJsel. Do 2e prijs f2,50, voor Yokohama-kip- pen, de heor J. Schilt te Stolwijk. De 2e prijs f2,50, voor Kuif kippen, de heer J. De Brujjii te Guuderak. De le prijs f5, en de 2e prijs f2,50, voor Spaausche Kippen, de heer J. De Bruijn te Gouderak. De 2o prijs f2,50, voor Dorkingkippen, de heer H. Uoert te Molenaarsgraaf. De lo prijs f5, voor Padua-kippen, de heer H. Uoert te Molenaarsgraaf. De le prijs f5, voor Bantam kippen, de heer L. H. Visser te Kralingen. De 2e prijs f2,50, voor Krielkippen, heer H. Stoik to-Nieuwerkerk a/d IJsel. De 2e prys f2,50, voor Goudpellen, de heer II. Coert te Molenaarsgraaf. De 2e prijs f2,50, voor Zilverpellen, de heer H. Uoert te Molenaarsgraaf. De le prijs f 5, en de 2e prijs f 2,50, voor Italiaansohe Kippen, do heer T. Rook Bz. te Ouderkerk a/d IJsel. De 2e prijs f2,50, voor Kwaker-eenden, de heer H. Coert te Molenaarsgraaf. De le prijs f5, voor Schotsohe of En- gelscbo Kenden, de heer H. Coert te Mo lenaarsgraaf. De le prijs f5, voor Boeren-eenden, de heer J. De Bruyn te Gouderak. --Te Oosterhout is, naeetfe lang durige ziekte, overleden de heer II. M. Smits, sedert 2 Mei 1888 lid van do Eerste Kamer voor de provincie Noord-Brabant. Tot deskundigen bij de aote- examens in de prov. Zuid-Holland zyn be noemd de heeren: Voor rekenen: O. v. Swieten, hoofd eeneroponb. school te ’s Hage; G. v. Hemert, hoofd eener openb. school te Gorinchom; J. Gonda, hoofd eener openb. school te Gouda; A. Op do Laak, hoofd eener bijz. school te Noordwyk-buiten. Voor Ned. taal: K. E. v. Rysingo, te ’sHage; J. v. d. Mast, te Sommelsdijk; G. Overeem, te Brielle; R. Leopold, te Gouda, allen hoofden vpn openbare scholen. Voor aard rijkskunde en muziekG. OuwerkerkGo- rinohem; A. W. Vaandrager, Schiedam, bei den hoofden van openbare scholen. Voor geschiedenis: W. De Vletter, hoofd eener openbare school te Hage; II. Mulder, hoofd oeuer byzondere school te ’s Hage. Kennis der natuur: O. Kamerbeek, hoofd eener openb. school to RotterdamA. J. De Lange, hoofd eener bijz. school te Leiden. PaedagogiekF. M. Muldershoofd der openbare school te ZwjjndrechtR. R. Rij ken», oud-directeur der opgeheven rjjks- kweeksohoolte 's Hage. •GORINCHEM, 27 Maart. Van de geld- leening grodt f 25000, in 1861 ten laste der gemeente aangegaan, is thans weder één aandeel van f 500 uitgeloot, zijnde nom- mer 3, en van de geldloenmg groot f 350.000, in 1881 mode ton laste der gemeente, negon aandoelen van f 500, zijnde de nommers 42, 47, 49, 51, 52, 63, 66, 78 on 130. Al deze uitgelote aandeolen zijn aflosbaar 1 Juli e. k. Van de eerstgenoemde schuld resteert nog f 7000 en van die in 1881 nog f 319.000. De verkiezingen voor de bestuurs leden van het hoogheemraadschap .de Al fa lasser w Aard mot Ar kei beneden de Zou we”, in het le, 2e en 3e district (zie tweede blad van het vorig nommer dezer courant,) zullen op Woensdag 2 April e. k. gehou den worden. LI. Maandag zyn hier eon koffiehuis met vergunning en nog zeven wouiugen in de Kryutraat, Arieeu-Brandsteeg, Krap- steeg en Roamolensteeg, by publieke veiling in acht perceelen, ingezet op f 8925. •ALÖLA88ERWAARD en VIJFHEE- j^ENLANDEN, 88 Maait. De kaashandel Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letten naar plaatsruimte. Inzending franco ai ter lijk tot Vrydags-namiddags. Alle biunenlandsohe Advertentiën, voor S maal plaatsing opgegovenworden slechts S maal in rekening gebracht. drasgt het aantal kiezers voor do Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad 141. Er doen zich eenige gevallen van diphtheritia in deze gemeente voor, 'waar van één met doodJyken afloop. •♦OUDERKERK a/d IJSEL, 26 Maart. Een bezwaarschrift is ingediend tegen de uitspraak van den Militieraad, waarbij een loteling, die meende op vrijstelling te kun nen aanspraak maken wegens een lichaams gebrek, is goedgekeurd voor den dienst. Eene herkeuring van wege Godepnteerde Staten zal dus volgen. ♦OUDEWATER, 27 Maart. In zjjne jongsteAergadering verleende de Raad dezer gemeente aan don heer G. Spitzen op diens verzoek tegen 1 Mei e. k. eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare school. De heer M. C. Van Wijngaarden gaf daarop alszyne meening te kennen, dat een nieuwe onder wijzer niet noodig was en eene oproeping daarom kon nagelaten. Krachtig kwamen hiertegen do burgemeester en de heer A. 0. Van Aelst op en betoogden de wenschelyk- heid van eene nieuwe oproeping. Een voor stel van laatstgenoemdeom pp dezelfde voorwaarden als vroeger (acte voor ééne of meer vreemde talen, tractement f750) on verwijld sollicitanten op te roepenwerd daarop met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Ten slotte werden enkele artikels van de politieverordening besproken en, na wyzi- ging op sommige panten goedgekeurd. Den Isten April komt in het perso neel van de brievenbestelling alhier eenige wijziging. J. De Bock, die reeds meer dan 80 jaren do brieven in de stad en een deel der naburige gemeente Snel re waard bestelde, zal voortaan, met behoud van hetzelfde tractement, alleen in de stad hebben dienst te doen, terwijl de bestelling voor Snelre- waard zal worden waargenomen door Chr, De Groot (tevens bode voor Hoenkoop en Hekendorp), die daarvoor eene evenredige verhooging van tractement zal genieten. Hierbij komt, dat P. Van Doornon, roods meer dan 30 jaren besteller voor Papekop en Diemerbroek, wegens gezondheidsrede nen tegen 1 April ontslag aangevraagd heeft, on ook in dezen dienst zal moeten worden voorzien. REEUWIJK, 24 Maart. Het bestuur van den polder Broekvelden en Vetten broek heeft de aanbesteding voor de ma chine, ten dienste der droogmakery van bovengenoemdon polder, gegund aan „Phoenix” te Gent (België), voor f17.400. De hoogste inochryver was f 25.150, de laagste f14.500. ♦TIENHOVEN, 26 Maart. Van 11. Zon- dag op Maandag werden op de visschery alhier 2 nieuwe en 2 oude zalmen gevangen elft ving men hier nog geen. ♦VLI8T, 26 Maart. Van de 6 lotelingen hebben er 2 eene vrgstelling wegens broederdienst. ♦VUREN, 26 Maart. Het kohier van de belasting op de honden in doze gemeente, over den dienst 1890, door den Raad vast gesteld en door Ged. Staten goedgekeurd, bevat 70 namon van belastingschuldigen, en een gezamonlyk bedrag van f 126. •WILLIGE-LAN GERAK, 25 Maart. Op de zalmvisschery alhier zijn van Zondag op Maandag 11. 5 zalmen en 1 elft gevangen. De 1 jjsten voor kiezers voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad in deze gemeente bevatten 93 kiezer*. Het Hoofd der school alhier, de heer J. E. K. Van Wynen, tidel in de wereldtaal en Gif van de algemeene Nederlandsohe Volapiikvereeniging, zal te Schoonhoven een of meer cursussen in de wereldtaal vestigen. ♦WOERDEN, 26 Maart. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Deo. 1888 M. Vr. lot. 2101 2466 4567 Vermeerderd in het afge- loepen jaar door geboorten 86 Door vestiging in de ge meente 216 302 518 2403 2846 5249 Verminderd door overl 68 51 119 2335 2795 5180 Door verlaten der gem. j 177 276 453 Totaal op 31 Deo. 1889: 2158 2519 4677 Het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer, Provinciale Staten en den Gemeenteraad bedraagt volgens de vastge- stelde Ijjsten voor iedere rubriek 408. Bjj- gekomen zyn 38geschrapt 24. WOERDEN, 26 Maart. Kaas. De voer ter markt op heden bedroeg 3 par tijen; prijs van Goudsohe le soort f22 k 24. Edammer f25. ZEVENHUIZEN, 25 Maart. Sinds de laatste opgave zjjn alhier 2 kinderen aan de diphtheritic overleden en 5 door die ziekte aangetast. De landbouwers in den omtrek deter gemeente klagen zeer over de vele mui zen die dit jaar in de bergen zyn en groote verwoestingen aanriohten, zoodat de granen met spoed moeten worden af- gedorsoht, De jongste werkstaking der Engelsclie mijnarbeiders heeft beween, dat een groote massa, door gezamenlyk optreden en recht op het doel aanhouden, een ontzagwekkende macht kan uitoefenen. De vraag, of die macht heilzaam werkt, ert of wezenlyk het verkregen resultaat een jblyvend voordeel zal afwerpen voor de overwinnaars, is op dit oogenblik niet te beantwoorden, maar j stellig niet boven twyfel verheven. De wereld kan geen wëek buiten steen kolen, en als de mynwerlfers van alle lan den van Europa het eens mochten worden om de dolzinnigste eischeh te stellen, dan zou men moeten beginne^ met daaraan toe te geven, om de industrie niet te doen sterven. Het zou echter niet lang duren, of ook het gebruik van den zwarten dia mant verminderde sterk; iiyverheidsonder- nemingen, die reeds onder gewone omstan digheden moeite hebben het hoofd boven water te houden, zou menj spoedig zien ver- dwynen, waardoor een groot aantal men- schen broodeloos werden. |Op welke manier deze aan werk geholpen moeten worden, als hun fabriek is gesloten wegens gebrek aan kolen, weten wy niet. Dat is niet het eenige gevaar. De hoogere kolenpryzen mogen niet uitsluitend te wyten zyn aan de meerdere loonfen, die de werk lieden ontvangen, de onzekerheid van den laatsten tyd werkte toch mede de speculatie zucht io de hand. De mijneigenaars gaan leveringscontracten aan, wajarvan zy volstrekt niet zeker zyn dat zy er aan zullen kunnen voldoen, en dit geeft aan den handel iets wilds, maakt het brood qer nyverheid tot een voorwerp .van dobbelspel. Verschillende personen zullen daarvan profiteeren, enkele handige bezitters van mun-aandeeien wel het allermeest, maar ook de werklieden, wanneer zij van tyd tot tyd een slag weten te slaan. Doch de algemepne en geleidelyke ontwikkeling der ny verhejd wordt door die herhaalde schokken afgebroken; de gezonde ondernemingsgeest, 4ie niet in kansspel maar in rustige productie haar kracht zoekt, mist de voorwaarden, onder welke zyn in vloed op de welvaart zien kan doen gelden, en we gaan terug tot den tyd, toen met gebrekkige hulpmiddelen uitkomsten wer den verkregen, die we reeds lang gewoon waren uiterst gering te noemen. Of, zoo die teruggang, wat zich ook denken laat, niet mogelyk is, dan zullen andere wegen gezocht moeten worden. In Amerika lyden de mynwerkersgebrek, om- f dat, ondanks den reusachtïgen om vang der industrie in de Vereenigde Staten, de kolen productie zoo groot is geweest in den laah sten tyd, dat men de massa niet kon ver zwelgen. Wanneer alzoo de verhouding van de pryzen in ^meiika tot die in ons we relddeel zoo wordt, dat met voordeel van daar naar hier verscheept kan worden, dan is liet vraagstuk voor geruimen tyd opge lost men komt weer tot vaste pryzen, pio- gelyk wat hooger dan die waaraan we voor een paar jaren gewoon zyn geraakt, doch in elk geval zulke, die noch de speculatie- woede der eigenaars, noch de overmatige eischen der werklieden bevredigen kunnen. Verder kan men wel aannemen, dat over de quaestie van goedkoop vervoer te water van groote hoeveelheden steenkolen over grooten afstand, het laatste woord nog geens zins is gesproken; slaagt men er in, dat transport minder kostbaar te maken, dan houdt de afhankelijkheid der industrie van de Engelsche, Duitsche, Fransche en Belgische mynen open en men gaat zich voorzien in China, in Amerika, op Sumatra, in Australië. Reeds nu zuilen de gezagvoerders der stoom schepen er meer dan voorheen op bedacht zyn, hun voorraad zooveel doenlyk elders aan te vullen, wel wetende, dat zy in Europa misschien moeielykheden zullen on dervinden. Dat in den eersten tyd beperking van het gebruik een direct gevolg van het gebeurde zal zyn, is niet onwaarschynlyk. De spoor wegmaatschappijen zullen haar tarief op voeren, en daarby zal het niet ontbreken aan ervaringen, gelyk menigwerl zyn opge daan, dat namelijk zulk? verhoogingen ver der gaan dan het strike noodzakelyke, als ware het om vooraf fiminciëel gewaarborgd te zyn tegen nieuwe gezeul zelfde richting. Het gevolg zal zyn, dat minder woidt gereisd, 2''^-*- vervoer wordt ingekrom fien, dat tramonder- nemingen er het hachje by inschieten» kortom, dat de algemeene welvaart er onder was deze week willig, ia boter flauw; beide waren iet* lager in prijs. Men be steedt thana In deze streken voor: kaas van f22 tot f26 per 50 Kilo, naar kwa liteit en gewioht; goeboter f0,55, wei- boter f0,40 per half Kilo. ♦AMEIDE, 26 Maart. Het hoepels maken, dat hier vroeger tot het einde van Mei duurde, zal dit jaar reeda in ’t.begin van April afgeloopen zyn. Ook staat er veel mindor teen in *t water, dan oenige jaren geleden, toen dikwijls alle mogelijke beschik bare grachten en alooten in en bij het dorp daarmede bezet.waren. Ala het weder zoo zacht blyft, zal’het schillen vroeg beginnen want het hout werkt al aardig. Indien op het teenschillon de bepalingen der arbeidswet toepasselijk zijn, zullen een massa kinderen, dio vroeger dien arbeid mede verrichtten, en daarmede een flink weekloon verdienden, na moetea toezien. AMEIDE, 27 Maart. By de op 25 Maart 11. gehouden uitloting van 25 aan- deelun, ad één gulden, der rentelooze geld- leening ten laste der ijsclub „Hollandia” alhier, zyn getrokken de nos. 5, 29, 40, 43, 48, 66, >88, 91, 121, 138, 150, 163, 167, 175, 197, 218, 235, 275, 281, 301, 307, 320, 324, 337 en 340. BENSCHOP, 24 Maart. Door den raad dezer gemeente ia o. a. in beginsel besloten, geen vrijstelling te vragen van de verplich ting tot heffing van schoolgeld, doch den bestaanden toqstand te bestendigen in dier voege evenwol, dat de minvermogenden voortaan een gedeelte van het schoolgeld betalen. Ook werd besloten, het onderwijs iu de gymnastiek uit te stellen tot den uitersten termijn, 1 Januari 1893- Voorts ia nog bealoteu aan deu rij ka veld wachter J. Hordijk e«. den gemeenteveld wachter H. W. Wolaing ieder een gratifi catie toe te leggen van 125, wegena betoon den yver on buitengewone diensten, der ge meente bewezen gedurende het jaar 1889. ♦BRANDWIJK, 27 Maart. Het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienst 1890, ia vastgeateld tot een totaal bodragvan f515; de hoogste aanslag is f 32. Door den Gemeenteraad ia besloten een adres aau Z M. den Koning te richten, tot verkrygiog van vryatelling om schoolgeld te heffen. Het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaaldor Provinoialo Staten en van den Gemeente raad, bedraagt 89, volgens de nieuw vast gestelde lysten. ♦HAASTRECHT, 27 Mrt. Vrijdag-avond had de laatste openbare vergadering der vereeniging .Ernst en Vrijheid” plaats, pe spreker, de heer G. Van Rossom van *8 Gravenhage, gaf de geschiedenis van de secte der Kwakers. Notaris Hegman hoeft jl. Maandag tef Gouda bij publieke verkooping 6 woon huizen verkocht. Het eerste werd gekocht door den heer Jacs. Van Eijsden on bracht op f700; de 5 andere werden gekocht door den heer S. Linders, voor de som van f3190. Van de 17 lotelingen alhier hebben 5 eene vry«telling wegens broederdienst of eenige zoon” en heeft 1 de vereischte lengte niet. Dinsdag-avond gaf do muziekvereni ging .Prima Volta” haar eerste uitvoering. In vereeniging mot de kindorzangschool van den Protestantenbond en met mede- weifcing van een 3-tal dames verschafte men aan het talryk opgekomen publiek een genotvollon avond. ♦HOORNAAR, 27 Maart. Ook wegens de lage boterpryzeu is hier en ia de om streken het kaaswringen thans algemeen geworden. Nieuwe kaas is nog niet lever baar, de laatste restanten November- en Decemberkaas zijn nog tegen f25 ii f26 de 50 KG. opgeruimd. Ter rectificatie van een bericht in hot vorig no. dezer courant dient, dat de hoofdelyke omslag in deze gemeente is vast gesteld op f 802,50, verdeeld in 17 klassen. De hoogste aanslag bedraagt f 87, de laagste f 1. §JAAR8VELD, 26 Maart. De bogrooting van hot waterschap .do gecombineerde Uiterwaarden” onder deze gemeente, voor 1890bedraagt in ontvang eti uitgaaf f2064,99. Do daarin opgenomen omslag even als ’t vorig jaar f6 per hectare. KRALINGSCHE VEER, 26Mrt. Heden werd van de werf van A. Kalkman Zn. met goed gevolg te wator gelaten een yseren khpperschip, pl. m. 120 last, gebouwd voor rekening van den heor P. v. Vliet te Rot terdam. Daarna werd de kiel gelegd voor een ijzoreu kraakachip, pl. m. 50 last, te bouwen voor rekening van don heer A. J. Logjes te Maastricht. ♦MOLENAARSGRAAF, 27 Maart. Vol gens de nieuw vastgestelde kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provinoialo Staten en van don Gemeente raad 62. •NIEUWERKERK a/d IJSEL, 26 Maart. Volgens de aangeplakte kiezeroiysten ba ling kostten, vallen klasse; en de vooruitgaóg op stoffeiyk ge- a

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1