erstellenden! UT. 1890. Zaterdag 17 Mei. N°. 1092. NHOVEN’S Goedewaagen Zonen, MARKT, naast „DE WAAG”, C O U D A, nemen gelden deposito: lijnsch Eiken Bergroeden. Costumes en Mantels. >0 gerooide WilgenboonieD, oor Klompenmakers, by D. NIER MEIJER llekendorp. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. [KT Jumbo Poetspomade is de beate en goedkoopste der wereld. Alom verkrijgbaar 'in doosen i 5, 7} en 12 j Cents, Chemische Fabriek ZEVENAAR. 1 r fat is dat Is waar! Is Geen Abuis!! Is Twee Gulden!!! De beide nieuwe leervakken. BINNENLAND^ Officiêele Kennisgevingen. SCHUTTERIJ. H. SIMONSZ Jz. Breuklijders. H E RIJ K. “TE KOOP: 4» te 8. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevtn. iet 1 dag opvragens ij langer termijn voorwaarden en SCHOOKHOVEBSCHE GOURAST. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche AdvertentiÖn, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts S maal in rekening gebracht. k Geloof dat het abuis is, want dat kan a allemaal niet voor f2,geven. E’en le. De Humorist, een groot, dik k, van soowat 600 bladz., met ongeveer groote en kleine Platen, keurig in car-1 gebonden; *t is een werk om oud en g te doen schudden van den lach. Dit k moest alleen wel f 5 kosten. Om het bod heelemaal onbegrijpelijk te maken, g ik er by ?en 2o. Het beroemde werk van GE- G OHNET: Lise Fleuron of De Pa- ohe Tooneelspeelster, 1 deel. i’en 3e. Een GevaarJyko Kus, Haagsohe relle, 1 deel. ?en 4e. Het allerkoddigste Werk: Da sen en Avonturen van Mynheer Prikke- n, berijmd door J. J. A. GOE VERNEUR, 1 lustreerd met 155 Platen, in ryk, met d gedrukten omslag. oo’n pak boeken is nimmer voor Twee den aangebodenmen betaalt anders stens driemaal zooveel voor. Vacht of talmt dus niet om f 2 per iwissel te zenden en daarbij te echry- Het Pak De Humoristmen ontvangt alles, wat hier genoemd is, goed ver* t en franco thuis. 'erkrygbaar by D. BOLLE, Bazaar van dkoope Boeken, Hang by de Vise li kt te Rotterdam. Dom Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Men kan sich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. women gesiem, ie ki. vuur i i,uu voor f 1,30 en 3e kl. voor f0,80. —De heer Op de Macks, te Velp, bericht, dat op 9 Mei, onder leiding van den rijks-adviseur Dr. Hoek, voor de Nederl. regeering aan zijne zalmkweekery in den Rijn zijn vry gel aten 418.560 stuks z. g. zesweeksche zalmpjes. Maandag werd voor den Hoo- gen Raad eene zaak van meineed bepleit. Een landbouwer te Meerkerk was door de rechtbank te Dordrecht en het hof te ’s-Gra- venhage wegens dit misdryf veroordeeld, omdat hy gezworen had in een geschil over betaling van lijnkoeken, dat het niet waar was, dat hij f300,05 schuldig was, daar hij met gesloten beurzen had afgerekend en latere posten had betaald. Mr. Ph. De Haas van Amsterdam voerde vier cassatiemiddelen aan, nl. dat niet blijkt dat de deskundigen, verklarende naar hun geweten rapport te zullen uitbrengen, die verklaring op door de wet voorgeschreven wyze hebben beëdigd; dat de slechts als deskundigen verklaard hebbende personen toch verklaringen hebben afgelegd over feiten op eigen waarneming berustende, zonder als getuigen te zijn ge hoord of beëedigd; dat het vonnis niet be hoorlijk is gemotiveerd voor zoover betreft de gronden, waarop ’s rechters oordeel berust dat de eed zou zjjn afgelegd bewust van hare onwaarheiden dat, al waren de feiten en het opzet bewezen en gemotiveerd, het misdryf nog niet zou zijn gepleegd, zoolang niet is bewezen dat hij de f300,05 werkelijk schuldig was. Advocaat-generaal mr. Pa fijn zal 27 Mei in deze zaak conclusie nemen. De „Staatscourant*’ behelst de statuten der vereeniging „Ambaohts- onderwijs" te Gorinchem. Uit het 7e jaarverslag der christelyke jongedochtersvereeniging „Jo hanna", gevestigd aan het Kralingsche veer, bij) kt dat het ledental der vereeniging be- Tbans wordt van elk nieuwsblad boven 25 gram gewicht, met of zonden by voegsels verzoiraen, een port geheven van 1 cent. Volgens het ontwerp zal, wanneer het dag blad met zyne bijvoegsels zwaarder weegt dan 100 gram, van elke 100 gram één cent port geheven worden. Bijvoegsels, afzonderlijk verzonden, zijn mede aan dag- bladport onderhevig. Ten bate van de dagbladen zoowel als van de postadministratie wenscht de regee ring verder de gelegenheid te openen om, evenals in het buitenland, het port der bladen op andere wjjze dan door aanhech ting van postzegels op de stukken te voldoen. Aan Mr. L. W. C. Keuchenins zal het eereblijk, waarvoor de Standaard indertijd eene inschrijving opende, op 20 Mei worden aangeboden. Het zal bestaan in eene buste van Groen van Prinsterer, en in werken over geschiedenis en letterkunde. De heer Jb. Biemond, wethou der te Bleiswijk, heeft wegens hoogen leef tijd zjjn ontslag genomen. De heer G. C. Gelderblom, commies 3de klasse bij 's Rijks directe be lastingen te Rotterdamis bevorderd tot commies 2e klasse. Woensdag is aan het Minis terie van Waterstaat, Handel en Ny verheid te ’s Hage o. a. aanbesteed: het maken van eenige werken ten behoeve van de beteu geling der Heerewaartsche overlaten, be- hoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Minste inschryver was de heer W. H. Swets te Hardingsveld, voor f 11.844. In de Maandag gehonden verg dering der Hotel Adrian-Maatschappy Amsterdam is de heer G. J. Steens Zijnen, directeur der stearine kaarsenfabriek te Gouda, benoemd tot commissaris. Voorts werd aan aandeelhouders meege deeld dat door de hoeren Deyer on K;iz aan de Maatschappij vergoed wordt eene rente van5 pct. over het maatschappelijk kapitaal van af den dag der storting of tot aan den datum van de in werking treding, zijnde 1 Mei. De in het prospectus vermelde Hypothe caire geldleening groot f175 000 is slechts tot een bedrag van f 150.000 gesloten, daar het cyfer bij nader overweging voor de exploitatie ruim voldoende bleek te zjjn. Bij de zomerdienst-regeling op den Nederlandschen Rhynspoorweg, die 1 Juni aan vangt, is de volgende verbetering gebracht in de verbinding tusschen Am- -- v sterdam en Rotterdam, reap, den Haag, van hagel en wind. Op verschillende plaat- Tusschen de tijdstippen van 4.40 nm. en J~ M!u--- 9.40 ’sav. liep bij de thans bestaande en vroegere dienstregelingen geen trein in de richting van Gouda; hierin is thans tege moet gekomen door een sneltrein te 8 uren van Amsterdam naar Rotterdam, den Haag en Scheveningen. Na dien tijd bestaat dan te 9.35 (sneltrein) en 9.43 (locaaltrein) nog gelegenheid, uit Amsterdam in die richting te vertrekken. Gedurende Juni, Juli, Aug. en September zullen te Gouda des Zondags buitengewone plaatskaarten voor heen en terug op denzelfden dag tegen veel vermin derde prijzen naar Den Haag verkrygbaar worden gesteld, le kl. voor f 1,60, 2e kl. nemen onder de vakkan, waarin een vol doend examen moet worden afgelegd voor het verkrygen der gewone onderwyzera-acte, ofschoon er wel iets voor te zeggen is om aan leerlingen der Rykskweekscholen, wier opleiding onder de gunstigste omstandig heden geschiedt, de gelegenheid te openen en zelfs de verplichting op te leggen, by het verlaten der genoemde inrichtingen voor het elementair onderwys in die vakken een aanteekening te verwerven, welke aantee- keningen voor andere candidaten of by hetzelfde examen, of later afzonderlijk ver krygbaar moest worden gesteld. In ieder geval zal er iets gedaan moeten worden, om de uitvoering van het nieuwe voorschrift mogeiyk te maken. In afwach ting dat de Regeering de programma’s her ziet en aanvult, kunnen we wel den wensch uitspreken, dat de eischen niet te hoog worden gesteld, inzonderheid wat het theo- rethisch gedeelte betreft, opdat tal van onderwyzera en onderwijzeressen, die nog niet over den leeftyd heen zyn boven welken men de examen-studiën laat varen, zich opgewekt gevoelen om zich vooralsnog in te spannen tot het verkrygen van bevoegd heden, voor welker bezit het raadzaam zou wezen een toelage in uitzicht te stellen. Dan kon verwacht worden dat binnen wei nige jaren bij eventueele vacaturen een keus te doen is uit sollicitanten, mede voor een dier vakken of voor beide geëxamineerd. Tot dusver is hun getal niet groot, juist omdat voor die lagere acten de eischen tamelyk hoog zyn opgevoerd. 1 Dan moet er nog iets by komen, namelyk geschikte gelegenheid voor opleiding. In de groote gemeenten kunnen de leeraren van de Hoogere Burgerschool of andere bevoegden van overheidswege worden be last met een cursus voor het onderwyzend personeel, en we zouden er niets onbillyks in vinden dat er vooral op de jongeren een zachte dwang werd uitgeoefend om er aan deel te nemen. Er moet nog gedacht wor den aan de behoeften van de dorpsscholen, die, in wyden kring verspreid, geen gele genheid tot opleiding aanbieden. Zou het niet mogeiyk zyn, een zeker aantal wandel- leeraren voor de beide vakken aan te stellen die op aangewezen middelpunten cursussen houden ten dienste van onderwijzers? Na- t uur lijk zal zulk een maatregel geld kosten doch wie het doei wil, behoort ook de middelen aan te wenden, en om nuttige 'hervormingen tot stand te brengen is het niet voldoende ze eenvoudig te decreteeren, het voorts aan het toeval overlatende of er iets van terecht zal komen. In elk geval moet het daarheen, dat de gewone onder wijzers met de nieuwe vakken in de school worden belast; als regel te stellen dat er speciale leeraars voor worden benoemd achten we, met het oog op de noodzakelyke eenheid en den samenhang van het school onderwijs, minder gewenscht. Een enkel woord over het teekenen in de lagere school moge hier nog een plaats vinden. Wie zich mocht voorstellen dat het mogeiyk is, de kinderen tot bekwame teekenaars te vormen gedurende den ge- bruikelyken, veel te korten leertyd, heeft slechts teleurstelling te wachten: verder dan tot de eerste beginselen kan men het niet brengen. Toch achte men de waarde van dit leervak niet gering. Het doel is, het oog te vormen in het waarnemen, de hand in het weergeven, en daarom is het zeer aan te bevelen, er reeds vroeg mee te beginnen. Verder is het zeer bevor derlik aan het kweeken van netheid, en heeft daarom voor de opvoeding een niet geringe beteekems. De leerling moet zoo min mogeiyk geholpen worden, en voor het zuiver schetsen der lynen geen hulp middelen als linialen, maatatokjes en der- gelyken gebruikenhet is niet te doen om met zoogenaamde resultaten te pronken, die op den met-deskundigen beschouwer misschien eenigen indruk maken, doch som- tyds meer te wyten zyn aan de bescha vende” hand des meesters dan aan den eigen arbeid van het kind. Daarom blyve men liever laag by den grond; welke me thode ook worde toegepast, eenvoud zy een harer voornaamste kenmerken. We stellen ons voor dat eerlang by het herhalingsonderwys aan het teekenen ook een ruime plaats zal worden toegewezen, wat zeker strekken zal om het eerste aan populariteit te doen winnen. Wanneer aan dit vak na het verlaten der school niets meer wordt gedaan, dan moge het zyn vormenden invloed op den leerling tot zekere hoogte hebben uitgeoefend, maar voor de practyk blyft er niet veel van over. En het is juist ter wille van deze dat zoovelen jarenlang op de invoering van het teekenen op de volksschool hebben aangedrongen. Ons volk moet actioone vor men leeren zien en teruggeven, dan zal de kunst onze handwerks-nyverheid opnieuw gaan bezielen. Uitmuntend en zeer waar doch dat hangt niet uitsluitend van de lagere school at. Wel stelt zy de kinderen in staat, van het voortgezet en, zoo ’t kan, op de byzondere bedryven toegepaste tee kenen vrucht te trekken, en helpt hen over de eerste moeielykheden heen, zoodat De uitbreiding, die het gewoon lager onderwys heeft erlangd door de toevoeging, by de nieuwe wet, van gymnastiek en tee kenen als verplichte leervakken, is over het algemeen met ingenomenheid begroet. Wel ontveinst men zich de moeielykheden niet, die de invoering in den weg staan, doch met goeden wil, met toewyding en overleg zyn deze wel te o verwinnen' Over het nut van de gymnastiek als hulpmiddel voor de lichamelyke opvoeding hebben wy vroeger reeds gesproken, zelfs is het voor een gemeente als Schoonhoven, waar het onderwys in dat vak in zoo goede handen is en met zooveel yver wordt be hartigd, minder noodig er veel van te zeggen. De overtuiging, dat gymnastiek op het programma der volksschool onmisbaar is, heerscht echter ten platten lande niet overal in genoegzame mate. Het is niet noodig, zoo wordt weleens gezegd, dat onze boe renjongens en meisjes speciale lichaams bewegingen maken: buiten de schooluren zyn zy altyd in de weer om hun corpus op hun manier te oefenen. Ja juist, op hun manier, en dat is dikwijl» een heel rare. Ziet maar eens, hoe onbeholpen, met hoe weinig bevalligheid, hoe vierkant en hoekig zy zich by het spelen bewegen, en, als gy geduld tot waarnemen hebtmerkt dan op dat er spiergroepen zyn die nooit aan de lichaamsontspanning deelnemen. Een gewone arbeider, die aan gymnastiek heeft gedaan, zal met veel meer gemak en veel minder krachtsverspilling hetzelfde werk verrichtenwaarvoor een anderdie in arbeidsvermogen met hem gelijk staat, zich geheel moet inspannen. Dat komt, omdat de eerste door ervaring geleerd heeft zyn bewegingen met regelmaat te doen, ze te beperken tot de ledematen die er mee te maken hebben, terwyl de laatsten, om zoo te zeggen, een stoomhamer bezigen om een hazelnoot te kraken. Maar bovendien houdt de gymnastiek den geest opgewekt; zy oefent in het snel opnemen en vlug uit voeren, en is een uitstekende school voor orde. Altyd, als het onderwys gegeven wordt zooals het behoort. De voornaamste moeielykheid bestaat niet in de localiteit. Dat aan elke school, op zyn hoogst voor twee niet te ver van elkander staande scholen te zamen een ge schikt vertrek daarvoor aangewezen moet zyn, spreekt van zelf. Immers, by elke weersgesteldheid, des zomers zoowel als des winters, moeien de lessen voortgang hebben; het lokaal moet dus niet alleen gesloten kunnen worden, reden Waarom wy het atkeuren dat men een overdekt gedeelte van de speelplaats daarvoor zou willen bestemmen, maar ook verwarmd. Er is weleens beweerd dat zoogenaamde vrye oefeningen in het leerlokaal zelf kunnen plaats hebben, tusschen de banken; wie zoo iets ongelukkigs gymnastiek zou willen noemen, is wel met een heel klein beetje tevreden. Een groot bezwaar, dat niet op eenmaal is weg te nemen, is het ontbreken van bevoegde onderwyzers. Zoo ver zal wei op dit oogenblik niemand willen gaan, dat by gymnastiek en teekenen wil op draagt 16 en dat der begunstigers en be- begunstigers en begunstigster» bedroegen f 35,65. Er werden in het afgeloopen jaar door de vereeniging gemaakt 69 kleeding- stukken ten behoeve der weezen te Neerbosch. Te Giesendatn is eene dolee- rende kerk gesticht. De kerkeraad der Her vormde gemeente had geweigerd om de zoo genaamde reformatie der kerk ter hand te nemen. gGORINCHEM, 14 Mei. Als fungeerend dijkgraaf van het hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we” is opgetreden de oudste hoogheem raad, de heer H. Schram De Jong te Sliedrecht. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEE- RENLANDEN, 16 Mei. De kaas- en boter- handel was deze week wederom levendig; de prijs der kaas steeg 50 cent per 50 kilo, die der boter bleef onveranderd. Men be steedt thans in deze streken voor kaas van f 22 tot f 27,50 per 50 kilogoeboter f 0,65, weiboter f0,50 per half kilo. ♦AMEIDE, 14 Mei. Van de hier be staande Nuts-volksbibliotheek is gedurende den afgeloopen winter weder een zeer ge trouw gebruik gemaakt. Het grootste aantal op één keer afgehaalde werken beliep 60; gemiddeld werden door 49 pers.onen boeken ter lezing verzocht. De bibliotheek bevat thans 424 boeken ,en 22 tijdschriften. Ver meerdering van dat getal zal het leesgierig publiek zeer welkom zijn. ♦GOUDRIAAN, 14 Mei. De heer T. Terlouw heeft eervol ontslag aangevraagd als ontvanger van de polders Oud- en Nieuw- Goudriaan. LEKS MOND, 13 Mei. Tot gemeente geneesheer te Gorssel is benoemd de heer F. P. Sohuitemaker, arts alhier. •NOORDELOOS, 13 Mei. In de heden gehouden vergaderingen van ingelanden van den polder Grootewaard en O verslingeland zijn de rekeningen over 1889 en begroe tingen 1890 goedgekeurd en vastgesteld als volgt Grootewaard: Rekening ontv. f 1714,79. Uitg. f1500. Batig slot f214,79. Begroe ting f 1730,26. Omslag per H.A. f 3. O ver al in gelandRekening ontv. f991,86. Uitg. f613,98. Batig slot f377,88. Be groeting f 908,15. Omslag per H.A. f2. Heden-morgen ontlastte zich boven deze gemeente een hevig onweder, vergezeld sen is "de bliksem in boomen geslagen, overigens zijn nog geene ongelukken bekend. Gisteren-middag vond de echtgenoote van den veehouder B. d. B. haar vierjarig zoontje in de nabjjheid der ouderiyke wo ning levenloos in het water. ♦RIDDERKERK, 14 Mei. In de heden gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden der polders Oud- en Nieuw- Reierwaard was de verkiezing van twee drietallen aan de orde, waaruit twee hoog heemraden door Z. M. den Koning moeten worden benoemd, in plaats van de heeren J. v. d. Hoek Sr., overleden, en M. v. d. Knik, die aan de beurt van aftreding ia. De drietalleq zijn samengesteld uit deheerou: 1. O. Groenenboom Gz., 2. A. De Zeeuw Gz., 3. P. Slikkerveer. 1. M. Van der Kulkaftredend hoogheem raad, 2. H. Kranendqnk, 3. P. Visser Mz. Heden kwam alhier het droevig be richt, dat onze oud-Burgemeester^ de heer H. W. Metman te Wateringen, overleden is. Allen, die den overledene gekend heb ben, zullen beseffen, wat de gemeente Wa teringen, waar hij thans als notaris geves tigd was, en in verschillende colleges zitting had, in hem verliest. Als Burgemeester kenmerkte bij zich altijd als een man, strikt onpartjjdig, zonder aanzien dps persoon». Hij was geliefd en gevreesd tévens. Zijne nagedachtenis zal alhier lang in eere worden gehouden. SLIKKERVEER, 12 Mei. Heden ia van de werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kuijl alhier te water gelateu het rijnschip „Katharina, groot ongeveer 475 last, gebouwd voor rekening van den heer Ph. Gilles te Lörch a/Rhein, en zal de kiel gelegd worden voor een rynsohip, groot ongeveer 560 last, voor de firma Math. Stinnes te Müllheim a/d Ruhr. ♦TIENHOVEN, 13 Mei. Van 11. Zondag avond tot Maandag-middag zyn op de zegen- visschery alhier gevangen 5 zalmen en 14 elften. •WILLIGE-LANGERAK, 14 Mei. Op de zalmvisscherij alhier zijn van Zondag op Maandag 1.1. gevangen 5 zalmen en 48 elften. De aanwas op de aanslibbingen in de Lek, toebehoorende aan het Rijk, van de Waard „de Bol”, onder deze gemeente tot aan de grens van Jaarsveld, zyn door den heer A. Vermeulen Pz. alhier gepacht voor den tijd van 20 jarenf 44 per jaar. WOERDEN, 14 Mei. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 122 partjjen; prijs van Goudsohe le soort f25 28, 2e soort f 20 24, Edammer f 25,50 31, Handel vlug. «r later gaen tyd behoeft te worden.gege ven aan de allereerste en uit den’ aard der zaak voor oudere leerlingen minder aange name beginselen. Maar zal inderdaad de kunstontwikkeling in voldoende mate wor den bevorderd, dan dient men op den in de lagere school gelegden grdndslag on- middellyk voort te bouwen. Er is nog een ander voordeel aan ver bonden. Wie teekenen heeft geleerdbe hoeft zich in zyn vryen tijd nooit te ver velen, maar vindt zonder moeite aangename bezigheiddie in aantrekkelijkheid wint naarmate men er zich meer op toelegt. Wellicht zien we in de toekomst gezel schappen vormen van volwassenen, die de beoefening van het teekenen ais taak aan nemen, gelijk we thans vereenigingen heb ben tot aankweeking van dramatische en van muzikale kunst. In meer dan één opzicht zou dit voor ons volk, in alle maat schappelijke rangen, een voortreffelijk middel van ontwikkeling zyn. 8TATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer heeft in haar vergadering van Vrydag Mei het voorstel tot verlenging van den diensttijd der lichtingen ah tjjdelijken maatregel, behandeld. De heer De Beaufort achtte dien onnoodig, dewjjl er in Europa geen buitengewone omstandigheden aanwezig zjjn; ook zou deze wet vooruitloopen op een nadere regeling van den militieplicht. Het ontwerp werd verdedigd door de heeren Bchimmelpen- ninek van der Ojje, Sejjffardt en Rooaeboom. De heerei^ Schaepman en Haffmans stelden als amendement voor, den diensttijd slechts met één jaar te verlengen, de heer Van Kempen, om den maatregel niet toe te passen op de zee- miiitiëns. Dat laatste amendement werd door de Regeering overgenomen. Het amendement- Sohaepman werd verworpen met 89 tegen 85 het wetsontwerp aangenomen met 40 tegen 37 stemden. Bij eindstemming is bet voorstel betreffende de pensioenen van daggelders aan de Rijkswer ven eenparig goedgekeurd. De Eerste Kamer beraadslaagde over de nieuwe begrooting voor het Departement van Koloniën (Hoofdstuk X). De afkeurende woorden, in het voorloopig verslag tegen het beleid van den vori- gon Min. gericht, gaven aanleiding tot een vry uitvoerig debat, waarbij door sommige sprekers inzonderheid de heeren Muller, Van Gennep en Fransen van de Puttede beteekenis van het votum van 31 Maart nader werd uiteengezet. De Minister van Koloniën gaf zyn opvatting kennen, dat de belangen van het Christendom in Indië de behartiging van Regeeringswege be hoeven, en trad in eenige bijzonderheden omtrent vsrachillendo ponten van het Regeeringsbeleid. De begrooting werd zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. Beide Kamers zjjn op recès gegaan. By koninkljjk besluit is be noemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden Mr. 8. M. 8. De Ranitz, thans raadsheer in het gerechtshof te ’s-Gra ven hage. De Minister van Oorlog heeft den kolonel A. Romiwinckel benoemd tot commandant van de groep Gorinchem met omliggende forten. De officier van gezondheid le kl. B. H. L. Van Olst, van het le regiment vest.-art. te Utrecht, is benoemd tot chef van het militair hospitaal 3e kl. te Gorinchem. De officier Jin gezondheid 2e kl. Dr. J. H. H? Walraven, van het korps rjjdende artillerie te Arnhem, is be noemd tot chef van het militair hospitaal 3e kl. te Gouda. Tot heemraad van den Ach- terofschen polder en de Putten onder Wad dings veen zyn gekozen de heeren A. Van Bergen en A. Groeneweg te Waddingsveen. Door de regeering is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot regeling der brievenposterij. Daarin wordt eene nieuwe regeling van het port der dag- en weekbladen en der gedrukte stukken voorgesteld. Voorts wordt voorge- steld afschaffing der wetteljjke bepaling, dat het recht voor expresse bestelling vooraf moet worden voldaan wofdt de dienst voorde invordering van quitantiën uitgebreid en het recht daarvan verlaagden de be handeling van onbestelbare en geweigerde stukken gewyiigd. In het bedrag van het briefport wordt geen wijziging gebracht. Alleen vervalt de bepalingdat geen brieven van meer dan 1000 gram per brievenpost vervoerd worden, en die dat bij de berekening van het port der ontoereikend gefrankeerde brieven de breuken van vjjf cent tot het volle bedrag van vijf cent worden aangevuld. De gewichtsschaal, waarnaar het port der gedrukte stukken berekend wordt is gewij zigd, zoodat het tarief meer verband houdt met en niet hooger is dan dat van de pak- ketpost. De postschaal blyft voor stukken tot en met 150 Gram dezelfde, doch dan komt er in het ontwerp eene andere op klimming dan in de wet. Een ander tarief wordt voor de nieuws bladen voorgesteld. Thans wordt cent van elk blad tot een gewicht van ten hoogste 25 Gr. geheven. In het ontwerp wordt voorgesteld het maximum-gewioht te bren gen op 35 Gram. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis, dat de re gisters tot Inschrijving voor de SchuRerjj, vpor degenen, die geboren zyn in de jaren 1866 tot 1866 ingesloten, zyn geopend en gesloten wor den op 81' Mei a. s. Al degenen, die ingeschreven behooren te worden, ook die der lichting 1886, kunnen zich aanmelden op de Secretarie, iederen werkdag van 10 tot 12 en van 2 tot 8 uur, torwjjl spe ciaal voor die inschrijving Zitting zal worden gehouden op Maandag 26 Mei a. s., van 10 tot 12 uur. Schoonhoven 9 Mei 1890. De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Ondergoteekendö bericht do ontvangst van eene party vènch ingevoerde Rijnsch Eiken Bergroeden, 1 elke op den wal te bezichtigen zyn. TANEN, April 1890. Moj. M. GUNTHER, Duitsche Modiste te Schoonhoven, Dijk A 34, geeft kennis, dat zy even als vorige iren geopend heeft een CURSUS tot het NIPPEN van Nadero inlichtingen worden peraoonigk srstrekt. Uitstekende referentiën van leer- ngen van vorige jaren verkrijgbaar. il VORFN^ MEUBELEN te koopen» ii.vviii.iiu Trage men gratig Pry8. ourantof brenge een bezoek aan d& [AGAZIJNEN VAN AMERIKAAN8CH 'OTENHOUTEN MEUBELEN van E. F. iDENMolsteeg 10,12 14 en Damrak 45, .msterdam. Fraaie modellen, Hollede en uedkoop. I.InnenkaHten, van af f 32, edekanten f 19,—, Boekenkasten f45,— tc. etc. E. F. EDEN, Amsterdam. Radicale genezing zonder inspuiting. Dr. F. X. J. VAN OPDOBP, AMSTERDAM. O. Z. Achterburgwal 83. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhovbn maken bekend, dat de llerjjk van MATEN en GEWICHTEN dit jaar alhier zal plaats hebben op 28 en 24 Mei, van des voormiddag» 10 tot des namiddags 8| uur voor de Gewichten voor fjjnere wegingen (in gebruik bij Apotheken, Goud- en Zilversmeden enz.) en op 27, 28, 2», 30 en 31 Mei en 2 Juni, ran des voormiddag» 10 tot des namiddags 8| uur, voor de Gewichten voor gewoon gebruik en, de Maten. Dat «y, die van bovengenoemde gelegenheid geen gebruik gemaakt hebben, hunne Maten en Gewichten nog kunnen doen Heryken op het jjkkantoor te Rotterdam, op eiken Dinsdag en vrydag, des voormiddag» van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 8 uren. Schoonhoven, 9 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. b 2'/» op overeen te komen desverkiezende tegen onderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: edragen onder f 1000,— k 4 ’s jaars; edragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamsche beuts- voorwaarden elasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: /8 °/0 voor fondsen boven de 30 ƒ160/, onder 30°/,;(o«k voor loten;) esverlaugd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsché beurs isselen Coupons in boven de Amsterdam- sche beursnoteering, zonder berekening van provisie; elasten zich op voordeelige voorwaard» met het incasseeren van wissels op binnen* en buitenland. Tarieven op aanvrage' gratis verki ygbaar.

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1