1890. Zaterdag 31 Mei. N°. 1094. Kunst-Haarwerken. P. ROND Pz., GOUDA, raterfournuizen SESTO, steeds op PROEF GEWAARBORGD in geleverd. Goedewaagen Zonen, MARKT, naast „DE WAAG”, I Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Offlciëele Kennisgevingen. Specialiteit in alle BOÜWARTIKELEJT. RANDKASTEN en dien van Nortonpjjpwellen. jarep lang met wylen den Heer F. A. Inspectie der Verlofgangers. Vacantiekolonies en wandeltochtjes. PUBLICATIE. BINNENLAND. C O U D A, nemen gelden A deposito: BRUIN MERRIEPAARD. BUITENLAND. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeval JAC. LIJKLEMA. wkwea. SCHOONHOÏENSGHB COURANT. Gemeente SCHOONHOVEH. Oude Maasje besloten, als geagreëerd t belooning: te AI- L. Moors, van Doorn, genaamd klein» de posteryen is o. a. GOUDA, 28 Mei. In de heden gehou- den vergadering van den gemeenteraad werd besloten he^ tarief voor de verpleging in het ziekenhuis te verhoogen en wel speciaal voor patiënten uit andere gemeenten, in het vervolg zullen deze moeten betalen behalve de kosten van de verbandstukken f 2,50 per dag in de 2e klasse en fö per dag in de le klasse. Voorts werd het ko- kier dekplaats, dir. belasting op de inkom sten, /ienst 1890, vastgesteld en besloten I in dén tuin van het gymnasium eéne wo« Deze Coucant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per poet door het geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. bonding in den Rjjksdag, waarbij hij blijk gaf van 9eijne immer loyale houding.'1 Wie den schoen past, trekke hem aan! Te Conseiice in Italië heeft een ernstige botsing plaats gehad tüsschen werkstakers, die aan het gemeentehuis voorziening in bunnen nood kwamen vragen, en de overheid. Van beide zijden werd bloedig opgetreden, zoodat er enkele dooden vielen. De zaak beeft de aandacht der kamer en van de rege$- ring getrokken. De Minister van openbare werken heeft last gegeven tot uitvoering van eenige openbare werken, tot een bedrag van 100.000 lire. De eisch tegen den samenzweerder Pa- nitza in Bulgarije is levenslange gevange nisstraf. De verdedigers zijn thans aan ’t woord. De diplomatie, die Rusland nogal naar de oogen ziet, zal in deze wel een woordje medespreken. i vroegeren knecht, die ook voor de ‘very in de bnurt komt, en ik zou niet tag willen hebben, dat je je vergistte, i Ier ’t zijne, zei Vader altyd. 1 Keetje: Neen, Moeder, ik zal wel uit-Y ken en wachten tot DIAMANT zelf tut; hy komt geregeld om de 14 daag. De Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het vervaardigen i alle HAAR-KUN8TWERKEN, voor dlderyMedaillon, Vlechtwerk, Kettingen, nbanden, Belletjes enz. Voor hetver- ik van hetzelfde Haar wordt ingestaan. P. T. VAN DER HOFF, Goudsmid, Schoonhoven. VORFbTC MEUBELEN te koopen, .VVIIUIW „age men gratig pryg_ irant, of brenge een bezoek aan de GAZONEN VAN AMERIKAANSOH TENHOUTEN MEUBELEN van E. F. ENMolsteeg 10,12 14 en Damrak 45, sterdam. Fraaie modellen, Bollede en dkoop. Linnenkasten, van af f St,—, «kanten f 19,—, Boekenkasten f 45,--, etc. E. F. EDEN, Amsterdam. Informeer, eer ge koopt, eerst de prjjzen en zie de artikelen uit het ERMAGAZIJN van jstr. G 91, juist tegenover de Waag- f. Daar is steeds groote voorraad van: IACHELS, FOURNUIZEN. in alle maten en soorten, indbouwgereedscbappeo, kanten, Petroleumkachels, Petroleum alien en alle Huishoudelijke Artikelen, ens en Jaohtbehoeften. f* De Ondergeteekende beveelt zich by deze aan tot het ETTINGER dit vak uitgeoefend te n, is hy in staat, door ondervinding hoogte, goed en degelyk werk te kun- jyeren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHOOMHOVKM brengen ter kennis van alle zich in deze gemeente bevindende Verlofgangers der Militie te land, der lichtingen 1884, 1885, 1886, 1887, 1888 en 1889, die vóór den Isten April dezes jaars in het genot zjjn gesteld van onbepaald verlof, dat het jaarlyksch onderzoek over hen zal plaats hebben alhier op Vrjjdag 13 Juni a. s.des middags 12 uur Alleen zjjn hiervan uitgezonderd de Verlof gangers die in de maand Juni e. k. in werko- Ijjken dienst moeten komen. Schoonhoven, 30 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S. P. H NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Prgs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrydags-namiddags. Alle binnonlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 3 maal in rekening gebracht. Den Haag en eenige andere steden zyn in de volgende jaren met zeer gunstigen uit slag de uitzendingen van kinderen herhaald. Overal, waar men dergelijke kolonies heeft georganiseerd, werd het plan door de samen werking van particulieren ten uitvoer ge legd; zoover we weten is nooit getracht voor dat doel subsidies uit openbare fondsen te bekomen. Dat is goed ook; de zaak draagt een bij uitnemendheid philantropisch karakter. Al is ook de algemeene gezond heidstoestand een zaak van publieke zorg, en al kan van de Overheid verwacht worden dat zy steun verleent aan hetgeen dien toe stand kan bevorderen, wy gelooven niet dat zij met haar zorg zoover behoort te gaan, om de bleeke en slappe kindertjes uit de achterbuurten op kosten der open bare geldmiddelen naar bosch, duin of strand te sturen. Voor dit werk der barmhartig heid de belangstelling der meergegoeden inroepen, is nog niet geheel overbodig ge worden; maar bovendien zouden we ook in kleinere gemeenten, waar men nog niet tot een proefneming is overgegaan, wei willen vragen naar mannen en vrouwen van goeden wilj die deze zaak eens tot een onderwerp vaft-*behandeling zouden kunnen maken. IitfAmsterdam heeft men het plan gevormd, om in het programma der vacantie-kolonies ook op te nemen: wandeltochtjes. Dat noemen we een overheerlyk idéé: gemakkelijk uitvoerbaar, niet bijzonder kost baar en zeer in het belang van de licha melijke ontwikkeling. Eigenlijk gezegd is het wel wonder, dat daar niet meer werk van gemaakt wordt. Marschen van niet overdreven lengte zyn uiterst bevorderlijk voor de gezondheid, en men behoeft zich niet juist tot zwakke en tengere kinderen te bepalen, om er een goed werk mede te doen. Ook stevige knapen en flinkgebouwde meisjes hebben er behoefteaan, nu en dan, in het gunstig jaargetydd^egeld, een loop te doen die raak is. Natuurlijk moet rekening gehouden worden met de krachten der kinderen. De zwakken, voor wie inzonderheid de vacantie-kolonies bestemd zyn, kunnen gewoonlyk geen vier uren loopen, zooals itf het voorloopig plan is opgegeven. Het zou wenschelyk zijn, de kinderen voor dat doel in groepen te rang schikken naar den tyd, gedurende welken zij zonder overmatige inspanning marcheeren kunnen. Voor normale ki'nderen is vier uren als maximum niet te veel, mits gezorgd wordt voor een behoorlyke rust iy het mid den, gedurende welke eenig voedsel en drin ken wordt aangeboden. Gaat het plan door, dan zal wel acht gegeven moeten worden op het schoeisel, dat bij tal van kinderen niet bestand is tegen zware diensten. Al wat tot dusver gezegd is, heeft be trekking op de kinderen der onvermogende)), die in alles steun noodig hebben, en met welke de philantropie zién het meest heeft bezig te houden ten einde een gunstigen invloed uit te oefenen op de mingegoede volksklasse der toekomst. Maar heeft men er weleens aan gedacht, dat soortgelyke behoeften, als zich by deze kleinen openbaren, ook voorkomen by andere kinderen, wier ouders niet in de termen vallen om op de eene of andere manier te worden ondersteund, en zulks ook in geen geval zouden willen, bij wie daarentegen steeds wordt aangeklopt als men voor een weldadig doel geld noodig heeft? De kin deren uitden kleinen burgerstand zyn er weinig beter aan toe, en genieten van het leven veel,minder dan de arme kinderen, terwyl genen zich in den regel meer moeten inspannen en meer gevaar loopen hun ge zondheid door gebrek aan lichaamsbeweging te benadelen. Dezen gunnen wjj vooral ook een uitstapje van eenige weken naar hei of bosch of strand, en voor hen zouden we zeer gaarne, overal waar menschen zyn die van kinderen houden, recht aangename wandel tochtjes ingericht willen zien. We hebben weleens gedachtZou het niet mogelyk zyn, dat ouders, die het in deze met ons eens zyn, en voor hun eigen kinderen in den zomer óf een uitstapje van eenigen duur onder bekwame leiding, óf geregelde voet reisjes in de na'byheid der woonplaats óf misschien, als een reisje per spoor of tram er op overschieten kan, op eenigen afstand van daar zouden wenschen, zich veree- nigden om door wekeiyksche contribütiën in de kosten te voorzien? Men zou, door deze samenwerking, de kosten veel minder doen worden da-n zy zyn zouden, wanneer elk voor zich zyn kinderen gedurende een paar vacantieweken ergens heen wilde zen den; en wat het voornaamste is, men zou zich dan van goede leiding kunnen voorzien. Geregelde wandeltochtjes kunnen met ge ringe gelde!yke opoffering worden tot stand gebracht. Ér is soms beweerd dat de kin deren niet gaarne onder geleide uitgaan, en vooral niet wanneer hun onderwyzers toe zicht hebben. Wy bestryden die meening. De kleinen vermaken zich best als alles ge regeld gaat, en de manier waarop tegen- woordig de oiiderwyzeis met hen omgaan, maakt, dat zy zich in hun byzyn heel prettig gevoelen. Tegen den tyd dat de vacantie begint, zou men met een geschikt plannetje voor Van een aantal leelyke dingen wordt onze tyd beschuldigd; met hoeveel grond, zullen we onbeoordeeld laten. Moeielijk evenwel zal het zijn de bewering vol te houden, dat in vroeger dagen meer en beter voor de kinderen werd gezorgd. Dat kleine goed heeft zelfs een tijdlang onze politiek be- heerscht, en de manier waarop wy de hoog ste belangen van het jonge volkje zouden behartigen, veroorzaakte een meeningver- schil, dat het dierbaar vaderland in rep en roer bracht. Gelukkig hebben we dat nu achter den rug, naar men ons verzekert. Dat de gemeenschap, Staat of Ge meente, zooveel werk maakt van het op komend geslacht, behoort tot de meest ken merkende verschijnselen van deze eeuw. Voorheen gebeurde dat veel minder, en moes ten de ouders zelfs inaar zien hoe ze hun kinderen opgevoed kregen. Of dezen, vol wassen zijnde, iets van beteekenis geleerd hadden, kwam er gewoonlyk niet op aan. In onze dagen bewaakt het oog des pu blieks het kind reeds in zyn eerste levens jaren. Verlangen de ouders van die belang stelling verschoond te blyven, ook goed, gedwongen wordt niemand; maar wie dén gewonen weg op wil, en toestemt dat een mensch zonder onderwys er naar aan toe is, die kan scholen vinden bij de vleet en naar keuze, waar hy voor een zeer gering geldelyk oiler en als ’l moet voor niemendal, zyn kinderen opgeleid krijgt. Een hoekje van Nederland moet wel verbazend afgelegen zyrt, indien men er niet vlak in de nabyheid of op geringen afstand een school vindt; alleen doet zich in de groote steden nu en dan het geval voor, dat de bouwyver de toeneming der jeugdige bevolking niet on- middellyk op den voet kan volgen. En nu zyn we pas aan het begin. Voor diezelfde jeugd worden tal van nieuwe zaken bedacht, waarvan onze ouders zeker niet droomden. Om slechts enkele te noemen, wyzen we op kindervoeding, op vacantie- kolonies, op school baden, de laatste de nieuwigheid, die nu het eerst aan de beurt van invoering is. Over de vacantiekolonies een enkel woord. De proef, in enkele groote gemeenten genomen met de uitzending gedurende een paar weken in den zomer, van kinderen met zwakke gezondheid naar een of ander oordwaar zy gelegenheid hebben in de boschlust of aan het zeestrand vermeerdering van weerstandsvermogen te vergaderen, mag als welgeslaagd beschouwd worden. In het Mei-nummer van de Vragen des Tyds’’ wydt de bekende Dr. S. Si> Coronel aan dat onderwerp eenige beschouwingen, voor afgegaan door een historisch overzicht van het ontstaan dezer kolonies. Oud zyn ze nog niet; het denkbeeld is voor het eent toegepast in Zurich, door een predikant, die, bygeslaan door 10 onderwyzers, met 08 ongezonde kinderen naar de bergen toog om hen wat op te knappen. Elders in Zwit serland, vervolgens in Duitschland, Oosten rijk, Frankryk en Nederland vond het voor beeld navolging. By ons werd de zaak het eerst ter hand genomen door den Heer en Mevrouw Kerdyk; in 1884 werd in onze hoofdptad de >Amsterdamsche vereeniging van gezondheids- en vacantiekoloniën” opge richt, en zoowel daar als te Rotterdam, in BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven geren, ingevolge artikel 23 der Verordening voor de Openbare Scholen alhier, bjj deze aan Ouders of die hen vervangen kennis, dat op Diksdaq 10 Juki a. a., des namiddags van 2 tot 4 uren, op het Gemeen tehuis zitting zal worden gehouden tot het ontvangen van aangifte van NIEUWE LEER LINGEN, die na af te leggen admiesie-examen op de school 3e soort (Hoofdouderwyzer G. H. WESTBROEK) wenschen geplaatst te worden. Schoonhoven 80 Mei 1890. De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. —SS - der wet van 1861 (Stbl. no. 72) bepaalde tijd verstreken was; en dat het niet billijk zou zjjn, hem als gevolg zynet inschrij ving iij laatstgenoemde gemeente tot den werkelyken dienst te verplichten, nu die inschrijving, welke noch aan hem noch aan zjjne voogden bekend was en waartegen te zijnen behoeve das niet kon worden opge komen, niet had mogen plaats hebben. Aan het Ministerie van Wa terstaat te ’s Hage is Woensdag o. a. aan besteed: het onderhond van de Rijksrivier- wqrken en hun toebehooren in de Noord, de Gade Maas, het Mailegat, de Dordtsche Kil en het Spui, met de daartoe, noodige leveringèn, herstellingen én vernieuwingen behoorende tot de werken der Dordtsche waterwegen. Begrooting f 14.875. Minste inschrijver waa W. Volkor, 81iedrecht, voor f 13.690. Naar men mededeelt, hebben verschillende burgemeesters van gemeenten, althans in de provincie jZuid-Holland, on gunstige rapporten uitgebraoht over de nieuwe methode van volkstelling, met 1 Januari jl. hier te lande gevolgd. De voor de gemeente Kralin- gen zoo belangrijke quaestie der waterver- versching is weder een nieuw stadium in* getreden, Behalve de bij den Raad aanhan gige planden, waarvan do kosten worden geraamd op f I00.0Ö0 f150.000, heeft thans het gemeentebestuur onderhandelin- gen aangeknoopt met het bestuur van den Prins Al ex a nd er polder, teneinde met dat college eene overeenkomst te sluiten, waarbij die gemeente op voordeeligo voorwaarde van haar vuil water wordt ontlast. Op de scheepswerf van den heer P. Smit, te Slikkerveer, zal eene ach- terwielsloep van ruim 10f- M. lengte wor den gebouwd voor rekening van het Depar tement van Marine. Twee dergelijke sloe pen, waarvan een in Engeland is gebouwd, heeft de marine reeds in haar bezit. Zaterdag 17 Mei jl. werd te Vianen gehouden de gewqne jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Leveusverzekering-Maatschappij Zuid- Holland. Uit het verslag bleek, dat in, het boekjaar 1889 gesloten worden 5224 ver zekeringen met een kapitaal van f367710; door overlijden en opzegging vervielen 3870 verzekeringen met een kapitaal van f 246023',Op 1 Januari 1889 bostonden 11278 verzekeringen, piet een kapitaal van f 929088,—, zoodat op 31 December 1889 .van kracht waren 12632 polissen met f 1050775,—, met een jaarpremie van f 37347,66®. De jaarpremie verminderde met f4089,66*. De cijfers der waargeno men verzekerden en de daaronder voorge komen sterfgevallen opgegeven. Aan premiën werd ontvangen f 34547,62. Aan uitkeeringen werd uitgegeven f 9702, terwijl voor de reserve, volgens wiskundige berekeningen, f9582,71* werd afgezonderd, zoodat deze thans is geklommen tot een bedrag van f 43347,80. Aan herverzekeringpremiën werd betaald f2278,35. Er werd besloten aan aandeelhouders uit te koeren 5 pot., over het gestort kapitaal en f 503,08 af te schrijvey op de oprichtings- en exploitatierekening. Geconstateerd werd, dat de in Öe rekening opgenomen waarden werkelyk aanwezig zijn. De oud-m.inister van water staat, de heer J. G. Van den Bergh, is te Maastricht overleden. Hij was van 22 April 1883 tot 3 Juli 1887 lid van het kabinet- Heemskerk, en werd om gezondheidsredenen vervangen door den heer Bastert. Als inge nieur onderscheidde «hij zich vooral bij den bouw van de brug over den Moerdyk. Onder zijn bestuur werd o. a. dé voltooiing van het Merwede kanaal voorbereid en tot verlegging he\ C MOrk H.viord.iiMf Wfer T. - A‘■«•“>*6 dirécteursexamen-iiy de w. voldaan door den heer A. Koops te Boskoop. Beroepen tot predikant te Kamerik Ds. A. H. De Klerok te Ridderkerk. Ds. N. O. J. De Minjer te Leer dam heeft voor het beroep naar Middelburg bedankt. Bedankt voor het beroep naar Capelle aan den IJsel door Ds. J. J. A Ploos van Amstel te Reitsum en Genum. Bedankt voor hot beroep naar Kedichem drtpr Ds. P. Van der Meuten te Wadenooien. Bij Koninklijk besluit zyn be noemd tot ridder der orde van den Nederi. Leeuw: Jhr. Mr O. Hartsen Jbzn., directeur der Hollandsche sociëteit van levensverze kering te Amsterdam; Dr. P. Van Geer, hoogleeraar aan de ryks-universiteit' te Leiden A. J. Van Pesohhoogloeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, en Mr. A. Beaujon, hoogloeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Z. M. heeft aan Dr. L. 0. Van Goudoever, met ingang van 16 Sept., eer vol ontslag verleend ah hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vete jaren den lande bewezen dienstenbenoemd tot hoog- leeraar in de faculteit der geneeskunde aan do rijks-universiteit te Utrechtom onder wijs te geven in de heelkunde, Dr. F. A. Salzerte Weenen. Bij Koninklyk besluit ia aan Mr. D. N. Van Hoytema, op verzoek, eer vol ontslag verleend als lid van het collqge van regenten over het huis van bewaring te Zienkseeonder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen dienstenen is benoemd tot lid van gemeld college van regenten Jhr. Mr. J. W. G. De Jonge van Eltemeet, rechter in de arrondissements rechtbank te Zieriksee. De leden der Tweede Kamer zyn tot hervatting der werkzaamheden by- eengeroepen tegen Dinbdag 3 Junie, k., te drie uren. De kapt.-intendant W. 'N. RqI- danus wordt met 1 Juli a. s. belast met de be trekking van chef van het bureau leger- verpleging aan het departement van oorlog. Bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is ingekomen een adres met begeleidende plannen van den heer A. J. Krieger, ingenieur te Gouda. Het adres, waarin verzocht wordt om ondersteuning tot het verkrijgen von een spoorweg over de Zuid-Holianjsohe eilanden, in aansluiting met het station Rotterdam, te onderteekend door alle gedelegeerden van ,de gemeente raden uit Voorne en Patten, door de Bur gemeesters van Oud-Beierlaud, Mijnsheeren- 'land, Westmaas, Heinenoord, Puttershoek, Heerjansdam, Stellendam, Meljssant, Her- kjugen, Dirksland, Oude-Touge, Nieuwe- Tönge, Den Bommel en Ooltgensplaat. Vier van de dertien gemeenten op Goeree en Overflakkee hebben het adres niet ge- teekend. Gedeputeerde Staten vanZuid- Holland hebben, op het beroep van regen ten van het Oude-Vrouwenhuis te Gorin- ehem tegen een besluit van den Baad dier gemeente van 27 December 1889, waarbij de goedkeuring werd onthouden aan de be grooting van genoemd Oude-Vrouwenhuis voor 1890, alsnog die goedkeuring verleend. Jn de Staatscourant is open baar gemaakt een kou. besluit van den 14eu.Mei jl. no. 21, waarbij aan Jan Van de Meeberg, nadat hy ate ioteliug van de lichting van 1890 voor de gemeente Oa- pelle a/d IJsel zal zyn ingelijfd, als zoo danig ontheffing wordt,, verleeud van den werkeiyken dienst voor zyn geheeleu dienst- tyd, en bepaald dat die militieplichtige ter iulyving voor genoemde gemeente niet in persoon aan de militaire autoriteit zal wor den afgeieverd, maar dat zijne inlyving zal geschieden op overgifte van den staat, mo del no 19, voorgesohroven by kon. besluit van 8 Mei 1862 (Stbl. no. 46). Dit besluit berust op de overweging, dat geuoemde Van de Meeberg, ouder voogdij staaade van regenten van het Gereformeeid Burger-weeshuis te Rotterdam, op hunne aangifte aldaar, en op aangifte vun een persoon, die voorgaf zyu voogd te zyn, mede te Capelle a/d IJsel voor de lichting der nationale militie van 1890 ia ingeschre ven; dat de inschryving in laatstgenoem de gemeente zoo aan den ingeschrevene' als aan de regenten onbekend bleef, en hun daarvan eerst bleek uit het be richt van den burgemeester, dat voor den jongeling was geloot; dat toen op de on rechtmatige inschryving niet meer kou wor- j den teruggekomen, omdat de r by art. 26 MBD. 1LO. Mw. T. I M. 1 Mimosa Matwten «n Tarimwn nijn aoUgttMura bij Koninklijk* BooMlon Krot t erdam/ Tarieven en inlichtingen zijn kosteloos verkrijgen, op franco aanvrage aan de i rec tie.s >t 1 dag opvragens A 2*/, langer termijn op overeen te komen voorwaarden en deaverkiezende tegen onderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: dragen onder f 1000,— 4 */0 jaars; dragen daarboven tot den prolongatie* koers, volgens Amsterdamsohe beurt* voorwaarden latten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: 8 voor fondsen boven de 80 16 onder w 80*/a;(ooki voor loten;) irerlangd worden orders ia de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamiche beurs stelen Coupont in boven de Amtterdam- tche beursnoteeringzonder berekening van provitie; lasten zich op voordeelige voorwaarden met het incatteeren van wissels op biunen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar. TE KOOP, voor zeer billijken prifa; EEN AFTANDS, Te bevragen bjj J. SCHILT te Stolwijk, en afgeluisïerd gesprek. MoederKeetjealt je de volgende week in Kleêren-Verver ANTON DIAMANT Schoonhoven hoort, roep hem dan eent n, dan kan die je japon mede nemen om m eent netjes te verven. Keetje: Goed, Moeder! Moeder: Maar denk er aan, kind, die rver wat altijd gewoon met too’n wit eenige uitstapjes klaar moeten zyn, en dan maar gemeenschappelijk er op uit. In groe pen van een twintigtal knapen of meisjes, meer moeten niet aap- leiding van één persoon worden opféiffl^en; halverwege moet gezorgd zjjn dat een stuk broöd en een glas melk beschikbaar zyn. Voor de vorming eener vacantie-kolonie ten behoeve van kinderen, wier ouders de kosten zelf betalen, zou voorts een plaatselijk comité of wel een particulier die de zaak wil beproeven, den eersten stoot kunnen geven. Wy gelooven stellig, dat het plan bijval zou vinden. Zeker werd aan menig kind een groote dienst bewezen. Overzicht. Behal ve de lenche, treedt thans ook de ko loniale quaentie in Engeland op den voor grond. In de eerste plaats moet er eene rege ling plaats hebben met Portugal, tot afschei ding van het zg. Shirt-gebied van Afrika’» oostkust. De onderhandeïingen daarover wa ren, volgens eene mededeeling, onlangs door de Portugeesche regeering aan de Kamer gedaan, op een goeden weg. Doch sinds dien tyd schynt die goede weg weer verlaten en een meer gespannen toestand te zyn ontstaan. De Minister Ferguson verklaarde dezer dagen over den stand dier onderhau- delingen voorloopig geen mededeelingen te kannen doeu en zulks uit een oogpunt van ’s lands belang. Ditzelfde verklaarde die Minister omtrent de onderhandeïingen met Duitschland, over de afbakening van weder- zydsoh gebied aan Zanzibar’s kusten. Stanley sprak hiorover als zyn overtuiging en in bet openbaar uit, dat Engeland tegenover Daitschtend rechten prijs gaf en ’s lands belangen niet genoeg in het oog hield en dit ter wille van Duitsohlands vriendschap, ’t Heeft er dan ook wei iets van, ais meu er op let, 'lat men in Duitschland over En geland» houding iu deze zeer tevreden is en mets heeft te klagen. Stanley, die zich in 'deze vierkant tegenover Salisbury plaatst, betoogt, dat niet is vastgehouden aan de afbakening van het gebied, zooals die in 1886 is vastgesteld, eu beweert, dat door meer toe te geven, de belangen der Britsch- Oost-Afrikaansche Compagnie worden in gevaar gebracht. Het hoofd van het Franschc gemeene- bost is weer op reis, thans naar de oóste lijke provinciën. Te Moutpellter en Bosangon viel hem een schitterende ontvangst ten deel. In eerstgenoemde plaats nam hij deel aan de feesten, ter viering van het 600- jarig bestaan der Hoogeschool, waarby niet minder dan 50 andere Hoogescholen ver tegenwoordigd waren. Te Montpellier bo den do dames van de Elzass Lotiraringsche club hem een bloemruiker aan, onder eeno gepaste toespraak, waarop Carnot ant woordde, dat de Franschgezinde gevoelens der bewoners van Elzass—Lotharingen hem bekeud waren. Of Duitschland zich bij het bezoek van Carnot aan Belfort zal doen ver tegenwoordigen, wordt betwyfeld. Tusscl^en Senaat en Kamer dreigt weer een conflict. Do door eerstgenoemd lichaam aangenomen nieuwe drukperswet, waarby de zg. drukpers delicten van de hamers der gezworenen '«paar do gewone rechtbanken worden overge bracht, is, na een hevig tumult, veroorzaakt doordien de regeering, verklaarde zich piet geheel met de wet te kannen vereenigen, door de kamer ter zijde gesteld. be sloot, niet tot de behandeling der artikelen overtegaan. Het voornaamste nieuws uit Duitschland is niet van vroolijken aard. De Keizer heeft een rijtuig-ongeluk gehad eu daarbij den enkel verstuikt, ’t welk hem voor eenige dagen aan huis en kamer bindt. In de Rgksdags-commiasie voor de wet tot uitbreiding der legersterkte heeft gis teren de Minister van Oorlog inlichtingen gegeven over de verdere orgaoisatie-plannen der Regeering. Het is haar voornemen aan allen, die voor den dienst geschikt zyn, ook eene militaire opleiding te doen gevén. Wanneer de nieuwe wet zal zyn goedge keurd, zullen nog 37.000 man voor den dienst beschikbaar wezen. Wat' de kaders betreft, de Regeering zal die niet uit breiden, maar versterken. De mede aanwezige Generaal Vogel von Falkeustein betoogde hierna de onmoge lijkheid voor het oogenblik van een korto ren diensttjjd dan van drie jaren. Blijkbaar vielen doze mededeelingen aan sommige leden der commissie nog al tegen. Die 37.000 man meer voor weer later vond Richter, dat veel had van eene algemeene volkswapening, en het behoud van den te- genwoordigen diensttjjd achtte hij zoo be- denkelyk, dat dit hem nopen zou tegen de voordracht te stemmen. Ook Windthorst ea Von öennigsen hadden tegen dergeljjke plannen bedeukingen. Von Bismarck schynt doormededeelingen aan buiteulandsche journalisten omtrent de aanleiding tot zyn ontslag, de gevoeligheid des Keizers weer te hebben opgewekt. Deze gaf van die gevoeligheid blijk, op de wyze zooals onder schoolknapen nog al eens ge- bruikelyk is, door zyn vriend Von Moltke eeu pluimpje te geven over diens flinke

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1