TOUT Goedewaagen Zonen, 1890. Zaterdag 7 Juni. N°. 1095. als het merk Een Schildersknecht rangd, bij J. BRIE DÉ te Bleskens- ■f. Tot November vast werk. Schippersknechts. LN DER EL8T, nnairs in Effecten, [OVEN”. Me flinke Boerenmeid, goed kan melken. 2 Kleermakersknechts, HUISHOUDSTER. 6 TIMMERLIEDEN. Weekblad voor Zuid-Hollend en Utrecht. imaak. i 1 HOOGENDIJK. C H T, EEN KNECHT, iefst die met de werkzaamheden in een 1 aspakbuis bekend is en goed met paar- i kan omgaan, franco brievenletter ZBureau van Blad. ie Foorstraat, No. 4. Inspectie der Verlofgangers. MARKT, naast „DE WAAG", GOUDA, nemen gelden h deposito: 1 dag opvragens a 2*/, langer termijn op overeen I oerwaarden en desverkiezende tegen nderpand in fondsen; Landbouwers. AGENTEN Officiëele Kennisgevingen. Oefening Brandspuiten. BUITENLAND. DRILLEN. PUBLICATIE. BINNENLAND. Inkwartieringslijst. i- V onder 30»/e;(ook S. W. N. VAN NOOTEN re Schoonhoven, (Jitgeven. Waddingsvecn. SCB00NH0VEK8GHE C0URA1ÏT. •AMEIDE on TIENHOVEN, 3 Juni. Van de 126 kiezers in deze gemeente hebben 'een 1 en 16 k^ordi gevraagd, zoo spoedig mogelyk, SCHIPPERSKNECHT. Adres franco ven of in persoon, aan het HULP- NTOOR te Krimpen aan den Ussel. Prijs der Advertentiên: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiên, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. en in staat zelfs het het eerste-sneesgraa gang. Dit ia -De hooilanden beloven hier zeer veel hooi. De kwaliteit er van zal heel wat beter zijn dan verleden jaar, toen het gras veel te snel gegroeid was en het later bleek, dat er geen pit in zat. WOERDEN, 4 Juni, Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 236 partyen; prijs van Goudsohe le soort f25 a 28,50, 2e soort f20 h 24, zwaardere f29. Edam mer f 24 f 28. Handel tamelyk vlug. 'te komen TERSTOND GEVRAAGD: KT* Wegens Huwelijk van de vorige, vraagt G. BREEDIJK, Landbou- aan den Gouderakscben dijk bij Gouda, spoedigste TERSTOND GEVRAAGD: r vast werk en hoog loon, bij W. C. N M KLIEREN, Berg-Ambacht. ndsche Effecten. van Nederland en Uaiteuiand. loogstc prijzen. van rente en teruggave naar kouae BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis van allo zich in deze gemeente bevindende Verlofgangers der Militie te land, der lichtingen 1884, 1885, 1886, 1887, 1888 en 1889, die vóór den laten April dezes jaars in het genot zijn gesteld van onbepaald verlof, dat het jaarljjksoh onderzoek orer hen zal plaats hebben alhier op Vrydag 18 Juni a. s., des middags 12 uur. Alleen zjjn hiervan uitgezonderd de Verlof gangers die in de maand Juni e. k. in werko- lijken dienst moeten komen. Schoonhoven, 7 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H NOORDEN DORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. zonder even het militair^ leven aan te roerenwij deden dit sleiifs in het voor- bygaan want het puntwash op we uit sluitend de aandacht wenschen te richten is de vraag, welker beantwoording tot een volgend artikel wordt verdaagdWat te doen om een gezond begrip van tucht aan te kweeken ■p"Er biedt zich aan, tegen 1 Juni a, s., eone fatsoenlijke I., in een klein gezin. Br. fr., letter S, •au van dit Blad. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneoren bij alle Boekhandelareu, Postdirecteuren en Brievengaarders. WETHOUDERS van :end, dat do INKWAR- af heden gedurende gemeente voor legd. rerstrekken gelden op Effecten voor: ragen onder f 1000,h 4 jaars; ragen daarboven tot den prolongatie- oers, volgons Amsterdamsche beurs- oorwaarden ■sten zich met het koopen en verkoopen an Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30*/,, 6*/, onder 80«/,;(ook oor loten;) verlangd worden orders in de meeste ondaen verantwoord tot den eerstvolgen- en middenkoers der Amsterdamsche eurs; selen Coupons in boven de Amsterdam- che beursnoteeringzonder berekening an provisie; wten zich op voordeelige voorwaarden iet het incasseeren van wissels op binnen- n buitenland. Tarieven op aanvrage Tatis verki ijgbaar. MED. ALG. M». V. LEVENZYIfel. I M. Kapitaal 1 Mllllaaa fialdaa. 1 Statuten en Tarieven *ijn Goedgekeurd I bij Koninklijke Betluiien J \r otterdam tarieven en inlichtingen zijn kosteloos verkrijgen, op franco aanvrage aan de ectie. ga*»» GEVRAAGD, in alle plaatsen van Nederlandsolide fst Landbouwers of Veehouders) voorde a- verzekering Maatschappij op vaste pre- 9, zoo als in Nederland nog niet bestaat waar de volle som ingeval van ramp betaald wordt. Vereisohte: kennis van e; ruime belooning. Adres fr. Br. of in soon Directie „De EERSTELING”, dsche Kade, Utrecht. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de ALGE- MEENE OEFENING der BRANDSPUITEN, ingevolge art. 8 der Verordening betrekkelijk den dienst en de behandeling der Brandspuiten voor deze Gemeente, zal plaats hebben: Voor Npnit A en B op Woensdag 11 Jnnl 1890, des namiddags 8 nar. Voor Spuit C, D en E op Woensdag 18 Juni 1890, des namiddags 8 uur. Schoonhoven, 7 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. bij de heden gehouden verkiezing van een lid der Prov. Staten 91 hun stem uitgebracht. ♦BERG-AMBAOHT, 1 Juni. Onderbet melkvee, voornamelijk onder de geiten, ko men eenige gevallen voor van influenza. •BERKENWOUDE, 5 Juni. By eene koe, toebehoorende aan T. R. alhier, heeft zich een geval van miltvuur voorgedaan. Het dier is verbrand on verder zijn alle bij de wet voorgeschreven maatregelen genomen, teneinde de verspreiding tegen te gaan. BOSKOOP, 4 Juni. Alhier zal de 18 Juni feestelijk herdacht worden. Twee mu ziekkorpsen zullen op het feestterrein zich doen hooren. De kinderen der beide scholen en de verpleegden van het oudemannenhuis zullen onthaald worden. Des avonds zal een geïllumineerde boot varen en tot slot bal-champêtre op het feestterrein. •BRANDWIJK, 2 Juni. De verhuring der hooilanden van den polder Gijbeland o. a. heeft opgebracht f69.75, tegen f75 in 1889. t Het hooiland van het Diaconie-bestnnr dezer gemeente heeft opgebraoht f 296, zijnde f 8 meer dan in het vorige jaar. De gemeente-rekening is vastgesteld voor den dienst .van 1889, in ontvang op f 3873,21s en in uitgaaf op f 3515,13s, zynde alzoo met een batig saldo van f358,08. GOUDRJAAN, 4 Juni. Do vastgestelde rekening dezer gemeente over 1889 be draagt in ontvang f3939,26, in uitgaaf f3715,34} en sluit dus met een batig saldo van f223,91}. IIAGESTEIN, 3 Juni. Onze gemeente leed een gevoelig verlies door het overlij den van den heer H. Bassa Cz.een vriend van arm en rijk, die vele jaren verschillende betrekkingen in het kerkelyke college en den gemeenteraad* in het polderbestuur en in het hoogheemraadschap met toewijding vervulde; veel wordt aan hem gemist. ^JAARSVELD, 4 Juni. In den nacht van 2 op 3 Juni 11. zijn 4 visschers uit Woudrichem, M. B. eu de 3 gebroeders V. door den rijks-veldwachter Van der Vliet uit Meerkerk en den gemeente-veldwaohter van Ameide Roodnat op heeterdaad betrapt, zonder toestemming met de zegen vis- schende in do rivier De Lek, tusschen deze gemeente en Tienhoven. Dit is reeds de vierde maal dat die visschers op deze wijze met genoemden ryksveldwachter Van der Vliet kennis maakten. De rekening van het waterschap Wiel onder deze gemeente over 1889 bedraagt in ontvang f3179,28, in uitgaaf f2261,15», batig slot f 918,12s. LEERDAM, 3 Jnni. Door deanti-revo- lutionnairo kiesvereeniging „Nederland en Oranje” alhier is tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld de heer A. Blan kere te Gorinchem. gLEKSMOND, 5 Juni. Op Vrijdag den 20. Juni a. s. zal in het polderhuis te La- kerveld do verkiezing plaats hebben van een heemraad in de plaats van den heer G. Scherpenzeel. •MOLENAARSGRAAF, 2 Juni. De hooilanden van dezen polder hebben bij pu blieke verhuring opgebraoht f939, tegen f1018 in 1889. NIEUWERKERK a/d IJ BEL, 3 Juni. Tot predikant alhier is beroepen Ds. J. Ph. llattink Jz. te Leimuiden. OTTOLAND, 4 Juni. De vastgestelde rekening dezer gemeente over 1889 be draagt in ontvang f4510,13}, in uitgaaf f3500,18 en sluit dus met een goed slot van f 1009,95}. SLUIPWIJK, 3 Juni. De heer 8. Van Daalen, cand. te Utrecht, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. •TIENHOVEN, 4 Juni. Van 11. Zondag op Maandag zijn op de zalmzegenvisscherij ulhier 2 zalmen en 6 elften gevangen. VIANEN, 4 Juni. Ds. H. J. L. Poort te Harmelon heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. •WILLIGE-LANGERAK, 3 Juni. Op de vissoherij alhier zijn van Zondag op Maandag 11. 4 zalmen en 8 elften gevangen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat de postbeambte Joh. De Gier alhier reeds voor enkele dagen, dus nog in Mei, flinke, welsmakende nieuwe aardappe- len gerooid heeft. Neemt men in aanmer king, dat deze aardappelen geheel op den kouden grond geteeld zijn, dan wordt de bijzonderheid te grooter, dewijl tuinlui, die er zich op toeleggen en ze gedeeltelijk in broeibakken teelen, ze öf later öf niet eerder hadden. Ofschoon het nog al gevroren heeft, heeft de vorst er gelukkig geen schade aan gedaan. Het maaien van L:t is alhier reeds in vollen vroeger dan gewoonlyk. Overzicht. Veel nieuws op staatkundig gebied is er niet. De licht bezeerde voet van Daltsch- land’s Keizer, die de pers daar te lande en zelfs daar buiten rog al wat stof tot beschouwingen gaf, is z»o goed als genezen. Z. M. reed al weder uit en de reisplannen voor de naaste toekomst doemen al weer op. Den 27. dezer gaa; de Keizer naar het Noorden, om op zijn terugreis een bezoek te brengen aan het Deensche hof, daar de manoeuvres met de vloot bij te wonen en over Engeland huiswaarts te keereu. Prins Von Bismarck kan zich nog maar niet aan rust wennen. Dezer dagen ont ving hij weder den berichtgever van le petit Journal en den socialistenleider Lieb knecht. Wat die beiden van hem zeggen vernomen te hebben, strekt niet om zijne verhouding tot de regeering en in ’t bij zonder tot den Keizer te verbeteren. Naar men wil, zou deze hem zelfs daarover ge kapitteld hebben. Mot de eensgezindheid van de Duitsch- vrijzinnige Rijksdagpartij is het niet richtig. Eugen Richter, haren voorzitter, schijnt al thans zijne positie als zoodanig moede te worden. Hij verklaarde er gaarne afstand van te willen doen, indien de meerderheid der partij dit wenschelijk acht. Do Pruisische Landdag is altijd nog druk aan ’t kibbelen over het Sperrgelder ont werp, waarby aan de 'Katholieke geeste lijkheid in den vorm van eene jaarlijksche toelage vergoed wordt, wat indertijd aan traktementen van weerspannige geestelijken is ingebonden. Windthorst en Brühl, lei ders der Katholieke partij, verlangen g( toelage, maar teruggaaf van kapitaal rente, makende een sommetje van milLoen Mark. De regeering wil hiervan echter niets weten en zij kan in deze veilig vol houden, want zelfs de H. S. hechte hare goedkeuring aan de ontworpen regeling. De Fransche president Carnot heeft ge nade voor recht laten gelden en den jeug digen Hertog vau Orleans, die, hoewel ver bannen, zich voor zijn militiedienst kwam aangovon, en dus gevangén genomen en veroordeeld werd, op vrije voeten gesteld, dat wil zeggen, over de grenzen doen bren gen. Men weet, dit was al dadelijk het voornemen, doch zoowel de houding van den Hertog als vau zijne aanhangers was een beletsel, om aan dat voornemen uitvoe ring te geven. Aan de Fransche regeering wordt het voornemen toegeschreven, tot iudiening van een wetsontwerp, ter bepaling van oen nor malen arbeidsdag van 10 uren. Eenige Russische nihilisten zyn te Pahjs, als zynde in ’t bezit van helsche werktui gen, gevangen genomen. Zij waren bezig zich voor te bereiden op een nieuwen aan slag op het leven van den Czaar. Dit heeft er misschien de Deensche Koningin toe gebracht haren schoonzoon, den Czaar, eene verzameling toe te zenden van de berichten en geschriften, die in den laatsten tijd de ronde deden en verschenen, over de wreode behandeling van staatkundige gevangenen in Siberië. De Czaar zou beloofd hebben een ernstig onderzoek te doen instellen. Dat doen instollen is al genoeg om er niet veel vrucht van te verwachten. De Russische samenzweerder Panitza in Bulgarije is tot den dood, door den kogel, veroordeeld. Die straf is door den Vorst echter in vijftien jaar gevangenisstraf veran derd. De overige medeplichtigen werden resp. tot 3, 6 en 9 jaar gevangenis ver oordeeld. Door de Italiaansche Regeering is be sloten op Caprera een toevluchtsoord voor oude zeelieden op te richten en aan dezen de bewaring van het graf van Garibaldi op te dragen, want in strijd met zijn uiter sten wil werd de held er begraven, in plaats van verbrand. Voorts zal op het eiland een groote lichttoren worden opgoricht. Zondag heeft te Genua onder groote geestdrift de onthulling plaats gehad van het standbeeld voor Nino Bixio, den mede strijder en vriend van Garibaldi. De Minister-president G’rispi vroeg en verkreeg van de Kamer weer eons eene motie van vertrouwen, met betrekking tot de hem aangewreven beschuldiging, dat hij te kort had gedaan aan het recht van ver- eeniging. De Italiaansche Kroonprins ver toeft thans aan het Russische hof, waar men hem wil verloven aan des Czaar’s oudste dochter. In Engeland blijft Stanley nog maar steeds ageeron tegen de regeering, mot betrekking tot het politiek beleid in Oost-Afrika. ’t Laatst deed hy het by een feestmaal, hem door de Londensohe visohkoopers aangeboden. De staatslieden, die tegenwoordig in Duitschland het roer in handen hebben, zijn, evenmin als hun onmiddellyke voor gangers het waren, te bewegen tot toege ven aan den van vele kanten uitgesproken wensch, den militairen diensttyd te ver minderen. Een leger moet zijn een vast aaneenge sloten, aan leiding onderworpen, op bevel snel handelende massa: elke man in dien ontzaglijken menschendrom moet aan de strengste tucht gewoon zijn, ei om op een gegeven oogenblik denken prys te geven, om al zyn vermo gens op het ndoen” te richten. Het zy verre van ons, op dezen eisch iets al te dingen: wjj gelooven dat hy in hoofdzaak het begrip van militaire orde uitdrukt. Alleen zouden we de vraag willen doen of het wel onvermydelyk is, een zoo lang tijdsverloop als bij onze ooslelyke buren noodig wordt geacht, voor die tucht oefening af te zonderen. Ja, zeggen de specialiteiten, en zegt waar schijnlijk de Keizer in de eerste plaats. In de maatschappy nemen we een voortdu- renden achteruitgang waar bij de denk beelden van orde en ondergeschiktheiden in sommige klassen is zelfs, wanneer geen tegenwicht wordt aangebracht, bandeloos heid en verwildering te duchten. In het algemeen is de opvoeding te weinig gericht op handhaving van het gezag, zonder het welk geen maatschappelijke organisatie kan gedacht worden. Het legér is de leerschool voor allen, daar wordt hersteld wat door de eenzijdige toepassing van het heden- daagsch vrijheidsbeginsel is bedorvendaar wordt op nieuw het karakter gevormdhet nationaliteitsgevoel versterkt, het begrip van gemeenschap in de goede richting ontwikkeld. Het is wel eenigszins vreemd, dat we dergelyke dingen vernemen uit een land, waar meer dan elders een militaire tucht ■yverd toegepast ook in niet-militaire krin- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven geven, ingevolge artikel 23 dor Verordening voor de Openbare Scholen alhier, bjj deze aan Ouders of die hen vervangen kennis, dat op Dinsdag 10 Juni a. s., des namiddags van 2 tot 4 uren, op het Gemeen tehuis zitting zal worden gehouden tot het ontvangen van aangifte van NIEUWE LEER LINGEN, die na af te leggen admissie-examen op de school 3e soort (Hoofdonderwjjzer O. H. WE8TBR0EK) wenschen geplaatst te worden. Schoonhoven, 7 Juni 1890. De Burgemeester, 8. P. H. NOURDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. gen, bij allerlei soorten van ambtenaren bij voorbeeld, waar zü in de huiselijke op voeding een ruimere plaats inneemt dan bjj ons, ja, waar zij in de volksschool, welke te bezoeken een aan allen opgelegde ver plichting uitmaakt, zeer duidelyk is op te merken. Zoo men ergens alle aanleiding moest missen, om over gebrek aan tucht in de maatschappy te klagen, dan moest het zijn bij de Duitschers, bjj wie op eiken trapbehalve den bovensten en den aller- ondersten misschieneen man staat die door den boven hem geplaatsten gedrild wordt, terwyl hij bezig is dengeen die onmiddellyk benedenwaarts op hem volgt te drillen. En zoo is het niet maar eenige jaren geweest, zoodat men zou kunnen spreken van een nog niet tot de volkszeden doorgedrongen werking- van eenig nieuw systeem; het was reeds aldus sinds de heugenis van vele menschengeslachten. Deze omstandigheid is, meenen we, wel geschikt om ons tot nadenken te brengen. In het vaderland van de tucht klaagt men over gebrek aan tucht en worden buiten gewone middelen noodig geacht om haar te herstellen. Al die bandeloozen, die steeds scherper eischen stellenimmer driester wordenzoodat zy bij verkiezingen het meeste gewicht in de schaal brengen die zoo weinig eerbied hebben voor orde en regelmaat, dat zy van gewelddadige omkeering spreken, als ware dat de na- tuurlykste zaak van de wereld, al die menschen zijn toch ook soldaat geweest zyn voor een groot deel nog reservist of landweermanen hebben alzoo de zegenin gen ondervonden van de alleenzaligmakende drilleer, maanden en jaren lang. Er overvliegt” dus nog al iets van de hooggeroemde discipline-begrippen, zoodra er niet alle dagen de hand aan wordt ge houden. Alleen degenendie de arnbtelyke loopbaan betreden nadat zij het geweer hebben ingeleverden alzoo de dubbele rol van aambeeld en hamer blijven vervul len, genieten een herhalingsonderwjjs, dat wordt voortgezet tot den dag* waarop de stram geworden hand de aanvrage om pensioneering teekent. Zou niet die bandeloosheid, voor een oogenblik aangenomen dat zij niet door de officiëele teekenaars der nationale zeden om licht te bevroeden reden overdreven wordt voorgesteldeen soort van reactie zyn tegen het geprügeldat de meeste jeugdige Germanen zich sedert hun prilste jeugd moeten laten welgevallen? Deze ge dachte kwam bij ons op toen wy lazen wat de Minister van Oorlog heeft verteld in de vergadering van de Ryksdags commissie voor de ïegeruitbreiding, in antwoord op een vraag van de vryzinnige leden of verkorting van den diensttyd niet in uitzicht kan ge steld worden. Een reactie, die niet onnatuurlijk is. Uitwendige dwang verandert hoegenaamd niets aan het innerljjke van den mensch. Men kan en men moet ook jonge kinderen doen gehoorzamen op een woord of een wenk, zonder nadere verklaring, om hun goede gewoonten eigen te ma ken en hen op de gemakkelykste wijzé te brengen in de richting, waar zy ervaren dat niet hun wil ot hun luim alleen heeft te bepalen wat door hen gedaan of gelaten moet worden. Maar naarmate het verstand zich vormt, is er een andere drijfkracht tot gehoorzaamheid noodig. Deze wendt daartoe redeneering aan, gene zedeljjken invloed. We zullen, in een volgend nummer onze beschouwing voortzeltende, gelegenheid heb ben om aan te toonen welk dier beide mid delen ons het doelmatigst voorkomt. Maar dat drillen) We beweren niet, dat het onder alle omstandigheden schadelijk en ten minste overbodig is, doch we zou den het gaarne tot de kleinste verhouding^ n willen terugbrengen. Zoowel in het burger lijke als in het militaire levenen-inhet laatste uit den aard der zaak veel meer dan in het eerstezyn tal van regelingen groote en kleinedie eenmaal zijn vastge1 steld in het belang van den goeden gang, en waarover niet behoeft geredeneerd te worden. Elk verstandig mensch begrypt, dat hij zich daarin heeft te schikkenomdat anders verwarring noodzakelijk zou moeten volgen. Indien men nu uitgaat van de meening, dat de meeste menschen zekere mate van aangeboren gezond verstand be zitten, waardoor het hun zeer goed mogelijk is te begrypen hoe en waarom men van hoogerhand is overeengekomen de dingen zoo en niet anders te regelen, al wordt hun dit niet haarfijn voorgepraatdan zou een eenvoudige mededeeling, versterkt zoo noodig door eenige oefening in de practyk, ons ai een heel eind ver brengen. Doch sommige leiders van de werkzaam heden van anderen hebben pleizier in het drillen: het vleit hun eerzucht, omdat het zeker besef wekt van den énormen afstand tusschen den 'drilmeester en het sukkel achtig slachtoffer dier by uitstek humane operatie. En toch is tucht onmisbaar voor het maatschappelijk leven; jde klacht is wezen lijk niet ongegrond, dat zy verslapt. Men kan dat onderwerp moeielyk bespreken Bjj. koninklijk besjuit is be noemd: tot ontvanger der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Sas van Gent c. «a., F. E. Vroede, thans te Vaals. Door do arrondissements rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: Mr. B. W. F. Kronenberg, substituut-griffier bij die rechtbank; Mr. H. A. Van Rees, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Heerenvoen en Mr. B. J. A. Sterck, substituut-griffier bij de recht bank te Rotterdam. Door de arrondissement s- rechtbank te Dordrecht is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Go rinchem, opgemaakt de navolgende alpha betische lijst van aanbeveling: Mr. A. J. Blom, griffier bij het kantongerecht te Tiel Mr. J. D. Van Kuyk, kantonrechter te Helder en Mr. D. Wesseling, kantonrechter te Heusden. De gewone jaarlyksche St. Odolphischouw langs de dijken van do Krimpenerwaard zal ditmaal gehouden wor den op Maandag 16 en Dinsdag 17 Juni e. k. Zij zal ’s Maandags te 9 uren voorm. te Schoonhoven aanvangen en daags daar aan te 10 uren worden voortgezet. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur van Zuid-Holland is Maandag aan besteed lo. het verhoogon en verzwaren van den buitendijk van den Zuidpolder, onder de gemeenten Dost- en West-Barendrecht, van den bestaanden toegangsweg naar de brug over de Oude Maas, op ongeveer 50 M. be westen de haven van Barendrecht tot den Noldijk bij Heerjansdam en het maken van een grindweg op de kruin van dien dijk; minste inschrjjvor P. Konings te Werken dam, voor f7979; 2o. het bestorten van de zeeëinden der havendammen te Middelharniseenige in schrijver J. Roskam Cz. te Sliedrecht, voor f 11.780; 3o. het maken van een gedeelte houten r aanlegbeschoeiing aan het jaagpad langs den Rijn onder do gemeente Barwouts- waarder; eenige inschrijver P. Vermeer te Gouda, voor f613. Te Utrecht werd Dinsdag, van wege de Utreohtsche harddraverij voreeni- ging nde Sneeuwpost”, eene harddraverij gehouden van paarden van zessen klaar, ingespannen voor tweewielige rijtuigen, waarvoor een prijs van f 250 en een premie van f100 was nitgoloofd. Van de 14 paar den, welke aan don wedstrijd deelnamen, is de prijs gewonnen door Koningin, zwarte merrie, eigenaar D. J. Florijn te Rotterdam, berijder G. Koot, do premie door Wil helmina, bruine merrie, eigenaar G. Baren drecht te Barendrecht, berijder J. De Boer. Het O. M. bij de Utreohtsche Rechtbank, dat waargenomen werd door den subst.-offioier van justitie Mr. N. De Ridder, heeft conclusie genomen in het geschil tusschen kerkvoogden van de Ned. Herv. gemeente te Oudewater en Ds. W. F. A. Wiuckei, over de vereffening van de schaderekening, die van Ds. gevorderd wordt op grond van het vonnis der rechtbank van 6 Juni 1888, waarbij hij veroordeeld werd tot ontruiming van de door hem bewoonde pastorie. Mr. De Ridder acht het bewijs niet geleverd, dat tijdens de aanneming van het beroep door Ds. Wildeboer te Oude water geen geschikte woning voor den be roepen predikant te krijgen was, en even min dat de tuin der pastorie verwilderd was wel is het derde feit bewezen, nl. dat eenige glasruiten gebroken zijn gedurende gedaag- de’s wederrechtelijk bezit. De conclusie strekt, dat de rechtbank het bedrag der schadevergoeding zal bepalen op f455,10 de door het eischende college gevorderde som bedraagt f1109,25, terwijl de gedaagde eon bedrag van f440 heeft aangeboden, met compensatie van de proceskosten in dier voege, dat ieder der partijen hare eigen kosten dragen. Uitspraak over vier weken. Aan de Koninklijke muziek school te ’s Gravenhage werd met eindge- tuigschrift eervol ontslagen mej. C. C. Hoo- genboom, geboren te Gouda, voor viool als hoofdvak. Mej. J. Backer Overbeek te Bodegraven is benoemd tot onderwijzeres aan do 4o gem.-school te Harlingen. Ds. G, Salomons te Nieuwe Pekela is beroepen te Wedde. Beroepen to Everdingon Ds. Joh. Van den Kieboom te Buren; De processiën naar de graven der Gorkumsche martelaren by Brielle van gen aan op 9 Juni a. s. en eindigen op 18 Augustus d. a. v. Uit niet minder dan 34 verschillende gemeenten worden bedevaart gangers verwacht; de eerste processie komt dit jaar uit Gouda, de laatste uit Schoon hoven en Kabauw. GEVRAAGD: iich in persoon te vervoegen bij A. VAN R LOO te Waddingsvecn. BURGEMEESTER en Schoonhoven maken beki TIERING8L1J8T van t 14 dagen op de Secretarie der een ieder ter inzage is nedergolegc Schoonhoven, 7 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED.

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1