IG uni a.s choonhoven. I J 1890. N’. 1096. Zaterdag 14 Juni. nunten nres. mogelijk geëffectueerd. Linnen- en sten,Kanapé- e n geleverd. s, gekleurde- I t, heel linnen twist, stellen es. te en gekleur- E ‘iidassen. CONSERVATRIX, landsche Algemeene Maatschappij van 1N8 VERZEKER ING, gevestigd te irdam, Keizersgracht No. 93, gaat voort met het sluiten van alle soort erzekeringen op levenskans gegrond, e inlichtingen bij de Heeren ROUS Wz te Schoonhoven, DE JONG Jr. te Lekkerkerk, HARTMAN te Leksmond en j. Wed. P. v. d. GIE88EN te Krimpen a/d IJsel De Directeur, Mr. JAN SM A v. d. PLOEG. Goedewaagen Zonen, IARKT, naast „DE WAAG”, Weekblad voor Zuid*Holland en Utrecht. (prijzen mingeboden. i A Oefening Brandspuiten. ISSEN te koop, bÖ binnenland. BUITENLAND. COLLECTE. Tucht en opvoeding. GOUDA, nemen gelden deposito: 1 dag opvragens A 21/, anger termijn op overeen te komen irwaarden en desverkiezende tegen ierpand in fondsen; Officiëele Kennisgevingen. SCHUTTERIJ. 2o. So. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgaven. misschien wei een honderdtal In van Bri J. is, en is ffloommffl CÖHRAIT. BURGEMEESTER Schoonhoven maken lo. van de COL- van het BURGEMEESTER en WETHOUDERS Schoonhoven maken 1 -L MEENE OEFENING der T" -- ingevolge art. 8 der Verordenin; den dienst en de behandeling voor deze Gemeente, zal plaat Voor Spuit C, D vu E up 18 Juul 18IM>,' de« Namiddags Schoonhoven, 13 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. EERSTE KWALITEIT HSTfEGT te Willige-Langerak. Is meer dan een eeuw werden deze ide ZEI8SEN door zijn voorgeslacht ers genoegen geleverd. zijn er BESTE HAARTUIGEN bjj verkrijgen. Hij maakt ook de Zeissen et gebruik geheel in orde. van maken bekend, dat de ALGE- - BRANDSPUITEN, z1ening betrekkelijk der Brandspuiten lts hebben D en E op Woensdag 18 uur. f Bij koninklijk besluit is be noemd tot raadsheer in het gerechtshof te ’s-Gravenhage Mr. H. Van Manen, thans president der arrond.-rechtbank te Zieriksee. Z, M. heeft met ingang van 1 Aug. a. s. benoemdtot commissaris van politie te Hilversum, J. W. Tuinenburg, thans commissaris van politie ie Gouda tot commissaris van politie te Gouda, W. N. Van Garderen, thans commissaris van politie te Hilversum. De verkiezing van leden der Eerste Kamer, tengevolge van de periodieke aftreding van één derde gedeelte der leden, zal dit jaar.op Dinsdag 8 Juli geschieden. Alsdan treden af: in Noord-Brabant de heeren Mr. J. B. Hengst en Mr. J. G. De ”ruyn; in Gelderland de heeren Jhr. F. X. Van Nispen tot Pannerden en Mr. W. C. Baron van Pallandt van Waardenburg en Neerynenin Zuid-Hoiiand de heeren Hen drik Muller 8z., Mr. 8. A. Vening Meinesz, Mr. J. Van Gennep en Mr. B. M. Vlielander Hein; in Noord-Holland de heeren J hr. Mr. D. Van Akerlaken, Mr. G. Van Tienhoven en J. Prins;'in Utrecht de heer Mr. R. Melvil Baron van Lijnden; in Friesland de heer Mr. W. J. Van Welderen Baron Ren ders; in Overjjsel de heer A. J. Blijdenstein in Groningen de heer D. K. Welt; in Drente de heer Mr. A. E. J. Nijsingh en in Lim burg de heer L. H. A. Magnée. In Zeeland treedt ditmaal geen lid af. De Minister van binnenland- sche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer Van de Staten-Generaal, in het hoofdkiesdistrict Meppol, zal plaats hebben op Dinsdag 24 Juni en de herstemming, zoo dienoodigis, op Dinsdag 8 Juli. Tot lid der Provinciale Sta ten van Zuid-Holland (vacature Begram) is te Gorinohem gekozen de heer Mr. A. O. Visser met 1119 van de 2212 geldige stem men. De heer A. Blahkers had 1089 stem men. Het district telt 2692 kiezers, van welke 2234 zyn opgekomen. Het hulpkantoor der poste rijen te Haastrecht wordt voortaan belast met de behauueling van aangmeekende brie ven, een geldwaarde van f 600 te boveu gaande. -—In verband met de afschaffing, ingaande 1 Juli a. s., van de zoogenaamde emolumenten der postambtenaren, treden met ingang van dien datum de volgende voor schriften in werking. De gelegenheid wordt gegeven A. Brieven en verdere stukken aan het postkantoor in ontvang te nemen na aan komst van elke post, tegen een bij voor uitbetaling verschuldigd recht van f 3,75 per kwartaal voor de kantoren Amsterdam en Rotterdam, f2,50 per kwartaal voor de Het verwondere onze lezers niet, dat wy daar terecht zyn gekomen. Het eenig af doend middel, om tucht te brengen en diepe wortels te doen schieten in de maatschappij, is opvoeding. Opvoeding door voorbeeld in de eerste plaats, door leiding en toezicht in de tweede. Door welke oorzaken het huisgezin maar al te vaak te kort schiet in de taak, die het in deze te vervullen heeft, is bekend genoeg, en wy mogen niemand van dien onvolmaakten toestand rechtstreeks deschuld geven. Kinderen opvoeden is alles behalve gemakkelyk; wie dat niet met oqs eensi- heeft er nooit eenig besef van gehad er dus allerminst voor geschikt. En wy moeten er tevens dankbaar voor zyn, dat het zoo moeielyk is. Immers, hadden we te doen met geheel lydelyke wezens, van de meest onbeperkte meegaandheid, precies loopend op het aangewezen weggetje, wat zou er dan van de menschheid terecht moe ten komen? Maar wann«djr er een krach tige wil is, die op het goéde gericht, een gloeiende hartstochtelijkheid, die tot al wat grootsch en edel is bezield moet worden, dan is het opvoedingswerk eerst ioonend, maar dubbel zwaar Let ook op, dat het eén individuëele ar beid is. Geen verstandige moeder zal haar kinderen aHe juist op dezelfde wijze behan delen, want dan zou zy niet rechtvaardig zyn. Zy behoort rekening te houden met elks byzondere eigenschappen, waarvan elk de kiem in zich bevat eener reine deugd, maar ook, verkeerd geleid, een oorzaak van diepen val kan worden. Ér moet een vaste gemeenschap ontstaan tusschen den wil der opvoeders en dien van den jeugdigen kweekeling, en daarvoor is een collectieve zedelyke verzorging, een lei ding in massa, niet voldoende. Zeker, er zyn een groot aantal dingen die voor allen passen en die gelyktydig binnen het bereik van velen gebracht kunnen worden; maar dat algemeene sluit geenszins het beslaan van het bijzondere uit, en geeft allerminst recht, het laatste te verwaarloozen. Men gevoelt dat wy ongemerkt uit den kring van het huisgezin in de school zyn geraakt. Bjj de onmogelijkheid, waarin ver reweg de meeste ouders verkeeren om on afgebroken datgene te doen wat voor de opvoeding hunner kinderen noodig is, mo gen wy wel aan de school een hooge waarde toekennen voor de toekomst van ons ge slacht. Er zal misschien een tyd komen, dat men aan haar de vereischte zorg gaat wyden en haar de belangstelling schenkt, zonder welke zy slechts voor een gering deel aan haar roeping kan voldoen. Thans waardeert men haar meest omdat zij zoo uiterst geschikt is bevonden om tot mik punt van kleinzielige partijtwisten te dienen voorts beknibbelt men haar zooveel mogelyk, geheel vergetende dat, wat men haar ont houdt, een roof is, gepleegd aan onze kin deren, aan het dierbaarste wat wy op de wereld bezitten. We hebben dan gezegd dat een opvoeding, die vaste begrippen van. tucht aankweekt, voor een groot deel individueel, persoonlyk* moet zyn, anders kan het beste wat er in de jonge menschen zit, hun eigen karakter, niet tot zyn recht komen. We moeten daarvoor hebben: voortreffelijke menschen als onderwijzers en onderwijzeressen, van een breede ontwikkeling, van een strenge zedelijkheid, met beschaafde vormen, en die van heeler harte, met hun gansche ziel, zich wyden aan hun werk. Er is in onze gan sche maatschappij geen heerlyker taak maar om die heerlijkheid in al baar vol heid te gevoelen, moet men er gansch van doordrongen zyn. Het is niet voldoende den eerste den beste uit een groep jongelui te grypen om dat hij misschien wat scherper geestver mogens bezit dan zyn makkers, hem eenig elementair-wetenschappelijk onderwys te geven totdat hy aan zekere examen-eischen kan voldoen, om hem vervolgens te doen optreden tegen genot van een kruiersloontje, als volksopvoeder 1 En onder welke omstan digheden dan nog! Aan die 'vooitreffelyke menschen, voor hun arbeid ten volle berekend, moet de zorg voor een beperkt getal leerlingen wor den opgedragen, welk getal kleiner be hoort te zyn naarmate de huiselijke opvoe ding meer en grootere leemten vertoont. Dat laatste vooral behoeft, vertrouwen we, geen betoog. Ja, maar toch doet men in den regel juist andersom. Gaat in welke w groote gemeente gij wilt, waar de kinderen bepaalde van gegoedeq, welke laatsten, omdat zy Overklcht. De gedachten wisseling tusschen de re- geering en de delegatiëu van Oostenrijk Hongarije zyn ditmaal van meer dan ge wone beteekenis geweest. De ontmoeting van den Keizer met de gedelegeerden ken merkte xich door een zeer welwillenden toon. Van beide zijden toonde men zich ingenomen met het zoogenaamd Czechisch Vergelijk, terwjjl over de door de regeering aangevraagde credieten, ten behoeve van de ontwikkeling der strijdkrachten, een stemmigheid bestond. De'premier Kalnoky hield eene lange redevoering, waarin het vast vertrouwen op het behoud van den vrede werd uitgesproken en het drievoudig verbond, dank zij vooral het persoonlijk optreden van den Duitschen monarch, wordt geacht aan hechtheid en duurzaamheid te hebben gewonnen. Wat Bulgarije aangaat, verklaarde de Minister, ver tros won te hebben in de re geering van Vorst Alexander. De Vorst moge officiéél niet erkend zyn, het volk erkent hem als zyn hoofd, de betrekkin gen met de Porte z(jn best en de ontwik keling gaat rustig haar gang. Niet zoo gunstig luidde het oordeel van Servië. Daar bleek meermalen van een vijandige stem ming tegen Oostenrjjk, in weerwil van de vredelievende en vriendschappelijke gezind heid van regeering en regentschap. De regeering had, zoo ging de premier voort, geen reden om aan die vriendschapsbetui gingen te twyfeleu en deelde niet het oor deel van sommigen, dat zij niet wel waren overeen te brengen met de toenadering van Servië tot Rusland. A bon entendeur demi mot suffit, zal Kalnoky gedacht en Servië begrepen hebben. Dit laatste mag men hieruit opmaken, dat het oordeel der Ser vische bladen over die opmerkingen van den premier niet zoo heel gunstig is. De delegatiëu keurden alle hoofdstukken der begrooting goed. lialië’g Kroonprins zal de terugreis naar zyn land niet over Oostenrjjk nemen, om dat het bezoek van Koning Humhmjt aan Keizer Frans Joseph nog niet Vulwoord werd. Het geldt hier meer eey quaestie van vorm dun van gevoeligheid, wat trou wens voldoende uit de bovenvermelde rede voering yan den Oostenrjjksohen premier blykt. De Italiaansche regeering heeft thans een wetsontwerp ingediend, waarbij Garribaldi’s graf tot een nationaal monument wordt ver heven en in verband daarmede het eiland Caprera versterkt wordt. Juist nu Turkije bezig is, op aandrang der groote Mogendheden, een zelfbestuur 1RFNQ MEUBELEN te koopen, .H1LI1U vrago men gratis Prjjs- tof brenge een bezoek aan de ZIJNEN VAN AMERIKAAN8CH ÜHOUTEN MEUBELEN van E. F. Molsteeg 10, 12 14 en Damrak 45, dam. Fraaie modellen, sollede en op. Linnenkasten, van af f 3%, nten f 19,—, Boekenkasten f 45,—, c.E. F. EDEN, Amsterdam. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Schoonhoven maken bekend, dat f LEUTE langs de htiisen, ten behoeve vu> Fon<(s tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapondeu dienst in de Nederlanden, zal plaats hebben op Woensdag den 18. Juni a. Schoonhoven, 13 Juni 1890. Burgemeeste r en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S.P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. meer vrijen tyd, meer beschaving, meer stoffelijke middelen bezitten, ook aan de opvoeding van hun kro~>* |üeer kunnen doen, en die van onvermogëndën verschil- lende scholen bezoeken, en gij zult zien dat de klassen, waarin de eersten zyn verdeeld, veel kleiner zyn dan die der laatsten, zoodat aap de kinderen, die verreweg de meeste individuëele zorgen behoeven, het minste kan gedaan worden. We hebben in ons vaderland ook op dit gebied het goede gewild. Maar willen is niet genoeg, doen is de hoofdzaak, en in dat opzicht bleef men in gebreke. Eenmaal was in de wet bepaald, dat een getal van veertig kinderen ongeveer op rekening van één onderwyzer zou komen. Nog wel niet het toppunt der redelijkste wenschen, maar toch een stap in de goede richting. Met zulk een stelsel kon althans worden opge voed, kon een natuurlyke, we mogen zeg gen een aangename tucht, aangekweekt worden, die weinig behoefte heeft aan bij zondere tuchtmiddelen. Dan, toen het op uitvoering van deze1 goede gedachte kwam, is men teruggedeinsd, eerst schoorvoetende en niet zonder zeker gevoel van schaamte dat de hoogste be langen van ons volk naar den achtergrond werden verschoven, later met meer beslist heid. Thans is de toestand zoodanig, dat men er geen bezwaar in ziet, één persoon te’ belasten met het opvoeden van 70 a 80 kinderen. En om dat te vergoelijken, beroept men zich op Zwitserland, op Duitschland, welks onderwijs toch algemeen wordt geprezen! Juist, maar wat als goed wordt uitge bazuind, is het nog niet altyd! Herinnert u, dat de Duitsche onderwijzers tegenwoor dig druk aan het debatteeren zyn over de vraag of en hoe de stok in de school moet worden gebruikt! Wat bewyst dit ander?, dan dat er de opvoeding nog alles te wen schen overlaat? En/mdanJjs de officiëele, in verordeningen als wettig erkende drilme- thode, klaagt men toch over tuchteloosheid, en wordt minstens een driejarige militaire diensttijd noodig geacht oiu de menschen wat aan orde te gewennen? Een groote ruwe kerel, met een stok ge wapend, zou 1 1 kindertjes vrees kunnen inboezemen. Nederland worden andere beginselen opvoeding verkondigd, die, hopen we, ook eenmaal in onze wetten en haar uitvoering een plaats zullen erlangen. straffen voor de reeds begane overtredin gen, kan hoogstens dienen om zekere vrees in te boezemen voor het plegen van nieuw kwaad, omd&t men weet wat er bij ontdekking op volgen zal, doch verbetert al heel weinig aan de zedelyke natuur. Bjj een laag standpunt van moreele ont wikkeling zijn straffen noodig, omdat zy dwingen tot onthouding van handelingen, aan welke men zich lichtelijk zou gewennen, Zy vormen een soort van dressuur. Zoo is het in de maatschappy, zoo is het ook in de kleine wereld, die wij de school noemen. Wij herhalen de vraag, aan het slot van ons vorig artikel gesteld>wat te doen om een gezond begrip van tucht aan te kweeken Het woord zelf heeft, volgens de alge meens opvatting, een dubbele beteekenis, maar dat is minder juist. Tucht is orde, niets meer, niets minder. Waar men haar moedwillig en herhaaldelijk ziet verstoren, grjjpt men naar middelen van herstel, en de toepassing dier middelen heeft het woord xtuchtigen” in gebruik doen komen. Mis schien ligt hierin de oorzaak, dat ook de klank van het woord itucht” iets onaange naams voor ons gehoor heeft gekregenook hebben we hier een voorbeeld, dat de woor den eener taal hun beteekenis wyzigen naar de omstandigheden, onder welke men ze bezigt en volgens de denkbeelden die er, terecht of ten onrechte, aan vastgeknoopt worden. Een ideale maatschappy zou een zooda nige wezen, waarin de dusgenaamde tucht middelen overbodig waren en dus in ver getelheid geraakten. Verbeeldt u dat in de vijftigste of zestigste eeuw van onze jaar telling eens de puinhoopen werden blootge legd van een bedolven stad, en men daarin vond de overblijfselen van een hedendaagsche strafgevangenis; een geleerd archaeoloog zou er een beschrijving van geven, waarin hy het vermoeden oppert dat men te doen heeft met een inrichting, bestemd ter af zondering van personen, die om de eene of andere reden voor de maatschappelijke orde gevaarlyk werden geacht. Zyn onderzoe kingen voortzettende, zou hij allicht tot de ontdekking komen, dat er in de dagen, toen de door hem beschreven bouwvallen nog bevolkt waren, personen moesten worden aangesteld, die niet slechts te waken had den voor het leven en de bezittingen hun ner medeburgers, maar tevens oppassen, dat geen groote en kleine rustverstoorders, al leen uit baldadigheid, en omdat zij er plei- zier in hadden, de geregelde werking der maatschappelijke instellingen kwamen ver storen. Een hoogen dunk van het bescha vingspeil op het eind der negentiende eeuw zou die brave oudheidkundige zyn lezers zeker niet inboezemen. Of het ideate ten volle zal bereikt worden, weten we niet: dit alleen is ons volkomen duidelyk, dat we ons best moeten doen om de werkelijkheid meer en ïheer op het ide aal te doen gelyken. De menschen moeten er toe gebracht worden, behagen te schep pen in orde, zich er gelukkig in te gevoe len, in verzet te komen tegen alles wat haar verstoort of dreigt te verstoren. Walmen onder tuchtmiddelen verstaat, voor volwas senen zoowel als voor onmondigen, en dat meestal een repressief karakter draagt, dat wil zeggen, het opleggen van bepaalde van Creta te beamen, komt van daar het bericht eener nieuwe botsing tusschen Turk- sche soldaten en Christenen. Onwillekeurig denkt men aan opzet of provocatie, ten einde den maatregel op nieuw te kunnen verdagen. Het Pruisische Huis van afgevaardigden verwierp bjj derde lezing de regeerings- voordracht, tot uitkeering van j’aariijksche toelagen aan de Katholieke kerk, als scha devergoeding voor vroeger ingehouden trak tementen van weerspannige geestelijken, en dat niettegenstaande de Paus, gelijk de re geering uitdrukkelijk verklaarde, de ont worpen schikking had goedgekeurd. Men ziet, het centrum durft; als nu de regeering toont ook te durven! De regeeringsvoordracht tot uitbreiding van het leger is in den Duitschen Rijksdag door den liijkskanselier Von Caprivi in per soon verdedigd. Hij deelde mede, dat de voordracht niet van hem, doch van zijn voorganger, Von Bismarck, was. En tot verdediging van het voorstel, voegde hij er »*f bij: diens (v. Bismarck’s) heengaan heeft wel is waar in de buitenlandsche verhou dingen geen verandering gebracht, doch wel de afdoening van zaken verzwaard. By de nieuwe uitgaven, zoo ging hij voort, dient wel degelijk in 't oog te worden gehouden, dat het aftreden van zulk eene machtige persoonlijkheid als Von Bismarck was, al licht eens sommige omstandigheden en toe standen onzekerder kan maken. Richter, de in eero herstelde Voorzitter der vryzin- •nigo partij, interpelleerde voor een paar dagen geleden de regeering over het pas- sen-stelsel over de Duitsch-Fransche grenzen. Zonder omwegen verklaarde de Rijkskanse- lier, dat daarin vooreerst geen verandering kan worden gebracht, als strydig met de verduitsching van het geannexeerde grond gebied en gevaarlyk voor ’s lands belangen. Wel zou z. v. m. faciliteit worden geboden. Den interpellant word de opmerking gemaakt, dat zyne interpellatie niet was in ’s lands belang, als kunnende schade toebrengen aan de in den laatsten tijd zoo zeer verbeterde politieke verhoudingen tusschen Frankrijk en Duitschland. De President der Frauache republiek heeft aan een aantal veroordeelden amnestie verleend. rstrekkon gelden op Effecten voor: .gen onder f 1000,— h 4 ’s jaars; gen daarboven tot den prolongatie- jr8, volgens A msterdamsche beurs- •rwaarden; ;en zich mot het koopen en verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: 19 voor fondsen boven de 30 */t ’/o s onder w 30*/t;(ook ir loten;) rlangd worden orders in de meeste dsen verantwoord tot den eerstvolgen- i middenkoers der Amsterdamsche rs; en Coupons in boven de Amsterdam- e beursnoteering, zonder berekening provisie; en zich op voordeelige voorwaarden het incasseeren van wissels op binnen- buitenland. Tarieven op aanvrage tis verki ijgbaar. overige postkantoren, f0,75 per kwartaal voor alle postkantoren, indien slechts ver langd wordt, de met elke post aankomende couranten of pakketten met couranten af te halen. Kostelooze afgifte geschiedt van a. de brieven en verdere stukken voor den Koning en de leden van ’t Koninklijk Huis bestemd; b. de brieven en verdere stukkenzonder onderscheidbestemd voor militairen der land- en zeemachtdie door middel der militaire facteurs of daarvoor aangewezen militairea van anderen rang worden af gehaald c. de portvrije dienstbrieven; d. de brieven enz., welke des Zondags of op andere dagen met zekere postgelegen- heden aankomende, doch niet dienzelfden dag besteld wordendekrachtens bijzondere beschikkingen door de belanghebbenden ten postkantore kunnen worden afgehaald. e. de postabonnementen. B. Op alle postkantoren abonnementen te bekomen op binnen- en buitenlandsche cou ranten en tijdschriften, tegen vooruitbeta ling van den abonnementsprijs. Het plaatsen van advertentiën kan voort aan niet meer door tusschenkomst der post kantoren geschieden. In plaatsen echter, waar die opheffing ongerief voor de ingezetenen mocht veroor zaken, behoudt de minister zich voor, om, behoudens goedkeuring des Konings, de ge legenheid tot het plaatsen van advertentiën door de postkantoren aldaar, weder open te stellen. De bovenstaande bepalingen gelden niet voor do brievengaarders. Deze zijn bevoegd met de lovering van binnen- en buitenland- sche couranten en tijdschriften (uitgezon derd de Belgische, Fransche, Duitsche, Luxemburgsche, OostenrijkscheTurksche Zwitsersohe, Italiaansche, Russische eu Nooraohe bladen), alsmede met het plaatsen van advertentiën voor eigen rekening en op den bestaanden voet voort te gaan. Ook zal op de hulpkantoren, waar zulks tot dusver plaats vondworden voortgegaan met de kostelooze uitreiking van brieven enz. In de „Staatscourant" van 11 dezer zyn opgenomen de door den Koning goedgekeurde statuten van de „Boskoopsche Spaar-, Deposito- en Hulpbank" te Boskoop, met een kapitaal van f 100.000, in 50aan- deelen van f 2000, die alle zijn genomen. De vennootschap wordt bestuurd door de heeren H. Ie Coultre, M. J. Goudkade, W. C. Boer, T. Koster en C. Frets, die uit hun midden een voorzitter, een secretaris en een penningmeester kiezen. Woensdag is aan het Miniate- rie van Waterstaat o. a. aanbesteed: Het maken van eenige werken aan den rechter-oever van den Boven-Ryn, onder Herwen en Aerdt, prov. Gelderland, tusschen de kilometerraaien 3 en 5. Begrooting fl 0.000. Minste inschryver was de heer J. P. De Groot, Giesendam, voor f9982.* Het onderhoud en herstel der werken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Holland, uitmakende den Water weg langs Rotterdam naar Zee, van 1 Juli 1890 tot 30 Juni 1891, in 2 perceelen. Begrooting le perc. f17.700. Minste in sofar jj ver was de heer L. Brand, Giesendam, voor f17.555. Begrooting 2e perc. f 131.000. Minste inschrijvers' de heeren A. Volker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos, Gorinchem, te zamen voor f125.000. Het onderhoud van de Rijksrivierwerken en hun toebehooren op het Pannerdensch kanaal, den Neder-Rijn en de Lek, met de daartoe noodige lever in gen, herstellingen en vernieuwingen, van 1 Juli 1890—30 Juni 1891, in 4 perceelen. Begrooting le perc. f5625. Minste inschryver was de heer A. Krayeveld te Sliedrecht, voor f5590. Be grooting 2e perc. f7445. Minste inschryver was dezelfde, voor f 7400. Begrooting 3e perc. f20.000 Minste inschrijver was de heer F. E. Ter windt te West-Pannerden, voor f17.889. Begrooting 4e perc. f26.000. Minste inschryver was de heer T. Swets Tzn. te Ameide, voor f24.800. Door het gemeentebestuur van Zaandam is aanbesteed het vergrooten der algemeene begraafplaats en het herstel len van steenglooiing. Minste inschryver voor beide perceelen H. De Jong te Ammerstol respectievelijk voor eene som vah f6382 en f686. De firma J. Wilh. Vergeer Co. te Zutfen is aanneemster geworden van 6.000 KG. zuivere natuur-grasboter, in blikken, ten behoeve van de Kon. Ned. Marine. Aan den heer A. M. VanVoort- huyzen, schoolopziener in het district Tiel, is op zyn verzoek vergunning verleend om tot wederopzegging te Nymegen te blijven wonen. Het kunstonderwijs heeft een gevoelig verlies geleden door den dood van den heer 8. Altmann, sedert April 1880 hoogleeraar aan de ryksacademie van beel dende kunsten te Amsterdam. De heer Altmann was geboren te Rotterdam en be reikte den ouderdom van 67 jaar; hy werd geroemd als uitstekend onderwyzer. Gemeente SOHOONHOVEN. en WETHOUDERS van bekend Dat de Loting voor de in dit jaar inge schrevenen, geboren in 1865, zal plaats hebben op het Raadhuis op Dinsdag 24 Juni a. s., des namiddags 1 uur. Dat op gemelden dag en tjjd eene Naloting zal geschieden over de zich sedert de laatste inschrijving alhier gevestigd heb bende schutterplichtigen. Dat de alphabetische lijst der ingeschre venen, die tot de Loting of Naloting wor den toegelaten, ter Gemeente-Seoretarie ter inzage zal liggen van af 17 tot 23 Juni e.k. Schoonhoven, 13 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S. P. H NOORDENDORP. De Secretaris, H. O. GEELHOED. Deze Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarder*. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts t maal in rekening gebracht.

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1