rouT Zaterdag 5 Juli. EY EM.-W n N'. 1099. 1890. ils het merk r# i )VE«”. ..r .t Jj oedewaagen Zonen, BKT, naast „DE WAAG”, r W i ij BOSRidderkerk. 1 naak. HOOGENDIJK. v fl! l. F* Wildernissen. t. i W. DUEL, hoven, Kerkstraat B 151. Jourantior en Boekbinderij. Turfhandel. K. OPREL. Weekblad voor Zuid-Holiand en Utrecht. t R BUITENLAND. BINNENLAND. Graanrechten en zoutaccüns. De Humorist )E POORTERSDOCHTER GEEN f 3,75 WAAROP een Haarlemsch Lot o -A GOUDA, men gelden h deposito: dag opvragens k 2*/, ger termijn op overeen te komen nraarden en desverkiezende tegen rpand in fondsen; I J I fl 1' S. W. N. VAN NQOTEN te Schoonhoven, Uitheven. INGEN. Zijne Opsporing van- en reven. van de beste Engelsche en Fransche per aflevering. pengesteld bij de Boekhandelaars te merken EXCELLENT, h f 30,- crkrygbaar rijn by: I. D. 8TIGTER te Groot-Ainmers in en Wed. 0. BOERS te Krimpen UEd. Dar. Dienaar, De Ondergeteekende neemt de vrijheid zich aan te bevelen voor jring van verscheidene soorten van tegen concurreerende prijzen. INHOVEN. 8CHOOBOVENSCHE COURANT. Deze Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per poat door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. De Ondergeteekende neemt de vrijheid zich beleefd aan te be- tot de levering van ALLE DAG BOEKBLADEN het plaatsen van entlfin enz. enz.zonder verhoo- in prijs, end Overzicht Kolonel of Majoor Panitza, de Bulgaarache samenzweerder, is dan toch,ten slotte met den kogel gestraft. Bij zijne terechtstelling was het geheele garnizoen van Sofia aan wezig. Lang hoeft Vorst Ferdinand gewei feld, alvorens het doodvonnis te ondertee- kenen en hij schijnt den moed niet te heb ben gehad, tijdens de voltrekking in de hoofdstad te blyven. In streng incognito heeft hij een reis, in het belang zjjner ge zondheid, naar Carlsbad ondernomen. Som migen hechten eene politieke beteekenis aan die reis, in verband met de welwillende woorden, onlangs door Oostenrijks premier aan Bulgarye gericht. Kans, dat die wel willende woorden in daden (de daad der erkenning) overgaan, bestaat er echter niet, nu Oostenrjjk, evenzeer als de andere Mo gendheden, besloten heeft in deze niet alleen, maar slechts in overleg met de andere be trokken staten te handelen. En Rusland is in deze onverzoenlijk. Nauw bestaat er aanleiding om te v'reezen, dat de Porte ge hoor zal geven aan Bulgarye’s wensch, om erkenning van zijn Vorst, of uit Petersburg komt eene nieuwe en ernstige aanmaning aan Turkije, om nu toch eindelyk eens orde te stellen op de nog altyd openslaande oor- Bij Kon. besluit is Dr. J. W. Moll, directeur der rijks- hoogere burger school te Utrecht, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rjjks-universiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de botanie. De kapitein der art. A. W. Kattenbuscb, aan wien één jaar nonactivi- leit ia verleend zonder bezwaar van ’s rjjks- schatkist, vertrekt binnenkort naar Fransch Guyana. Door den minister van water staat is een voorschrift uitgevaardigd, waarbij bepaald is, dat tegen betaling van een dubbel busrecht de bevoegdheid van particulieren om brieven en verdere stukken van het post kantoor af te doen halen, wordt uitgebreid tot die brieven en stukken welke met late-, I Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Vnjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 3 maal in f rekening gebracht. Bijzondere haast wordt niet gemaakt om door openbare behandeling een beslissing te krygen over het wetsontwerp van den h'êer Bahlmann, dat ten doel zou hebben den landbouw te verheffen uit den staat van achteruitgang en verval, waarin hy zich naar het zeggen van dien volksvertegen woordiger bevindten het is zeer te vree- zen, dat, mochten onze graanboeren alleen gered kunnen* worden door de aanneming van zjjn voorstellen, zij nog wel eenigen tij a zullen hebben om aan de ellende gewoon te raken. Want-jpUerwaarschynlykst zyn de leden der Tweede Kamer reeds tot de genoegens eener welverdiende zomerrust ingegaan, als deze regels in druk versche nen; en als dan in September de opening van de nieuwe zitting wederom tot den arbeid roept, komen de begróotingsdebatten in de eerste plaats de aandacht vragen. Maar afgescheiden van deze bijkomstige omstandigheid, verdient ook het streven waardeering. De Afgevaardigde uit Tilburg denkt er, volgens eigen verklaring in zyn Memorie van beantwoording op het aldee- lingsverslag, volstrekt niet aan, te doen het geen des Ministers is, en een bevriend Ka binet het werk uit de handen te nemen zooiets boosaardigs is alleen van liberalen te wachten, gelyk zy getoond hebben toen een vyftal hunner met een voorstel tot in voering eener Ryks-inkomstenbelasting voor den dag kwamen, welk heilloos plan geluk kig door de wysheid en de eendracht der rechterzijde werd verijdeld. Neen, niet by de liberalen ging hy ter school om politiek te leeren; >hy heelt alleen het voorbeeld gevolgd van den Belgischen afgevaardigde Dumont, die een gelijksoortig voorstel in diende, dat later by den Belgischen Minis ter van Financiën bestrijding en by diens ambtgenoot van Landbouw verdediging vond, Hetzelfde verschynsel zou Wellicht ook in Nederland kunnen plaats hebben, en dit rechtvaardigt het parlementair ini tiatief.” Hebben wy deze zinsnede goed begrepen, dan speculeert de heer Bahlmann op de kans dat ten aanzien van de graanrechten by de leden van het Ministerie geen eenstemmig heid wordt gevonden. Van den tegen- woordigen Minister van Koloniën is het bekend, dat hij er niet vóór is; maar is daarmee gezegd dat byv. die van Marine of van Buitenlandsche Zaken een tegenstan der van graanrechten zou z|jn 1 Dit meenings- verschil zou natuurlyk de Regeering als zoodanig weerhouden, een voorstel in dien zien te doendaarom wil de heer Bahlmann er zyn machtige schouders onder zetten, en de parlementaire meerderheid gelegen heid geven, van haar gevoelen te doen' bl'yken. Het voorbeeld van het Belgische Kamer lid Dumont is voor het overige niet ge lukkig gekozen. Zyn voorstel gold, zooals men weet, de verhooging van de invoer rechten op vee en vleesch, en met behulp der Belgische clericale boerenparty werd het doorgedreven, tot groot nadeel van de volksvoeding, terwyl het voordeel, dat de schatkist er uit trekt, geheel en al is wegge nomen door de meerdere uitgaven, die de militaire administratie zich moet getroosten voor de voeding der soldaten. Die zelfde bezwaren zouden zich, maar in nog veel sterkere mate, doen gevoelen indien hier te lande de pryzen van het graan kunst matig werden verhoogd. Wat de Staat aan den eënen kant won, zou hy aan de andere zyde weer verliezen. Maar het groote nadeel van duurder brood, dat op allen zou drukken en het allermeest op degenen die er het minst tegen kunnen, dat zou alleen worden opgewogen door een voor deel, den landeigenaars in den schoot ge worpen. Maar dat is niet het eenige, wat de heer Bahlmann te vertellen heeft. Vooreerst doet hy wat water in zyn wyn, door zyn oor- spronkelyken eisch, f 1,20 op 100 KG. tarwe, tot op de helft te verminderen, mais en haver vry te laten en nog een paar andere wyzigingen aan te brengen. Vervolgens treedt hy in beschouwingen over het verband tusschen vryhandel en wel vaart, om te doen zien dat de laatste zeer goed mogelyk is zonder den eerste. Sedert 1879, betoogt de voorsteller, toen Duitschland het sein gaf tot wedermin voering van graanrechten over te gaan, zyn de pry zen der .granen belangrijk en aanhoudend gedaald Die pryzen hebben waarschynlyk hun laagste peil nog niet bereikt; in Amerika ligt nog een groote uitgestrektheid gronds voor de cultuur en de kolonisatie open, en ook by heffing van graanrechten zal ge durende de eerste jaren de Nederlandsche broodconsument zeker geen duurdere pry zen betalen dan thans; misschien een nog goedkoopere. We zyn den éconoom met profetischen blik dankbaar voor de mededeeling, doch willen er voorzichtigheidshalve maar niet op infcaan. Onze oostelyke buren hebben de weldaden van graam echten zoo in al haar volheid genoten, dat we die hun vol strekt niet misgunnen; op onze grenzen hunkeren arme daglooners om een broodje of een zakje meel uit ons land naar hun woning te brengen, en stel|en zich zelfs bloot aan het gevaar van verbeurdverklaring en van gevangenisstraf. Goedkoop brood is een zegen van onzen tyd, de vrucht van geregelde handelsverbindingen met de Nieu we Wereld, en dat ook onze landbouw by verlaagde graanprijzen voordeel heeft, dat bewyst de bloeiende toestand, waarin vee teelt en zuivelbereiding thans verkeeren. De voorsteller erkent zelf, dat blykens de statistiekvele graanboeren zich zooveel mogelyk hebben toegelegd op de veeteelt. Welnu, zulks bewyst dat zy verstandige lui zyn, die de bakens weten te verzetten als het getij verloopt. Nu beweert de heer Bahlmann wel, dat dit niet in het belang is van >de sociale orde”, daar verandering van teelgronden in weiland de behoefte aan werkkrachten vermindert en deze dus een toevlucht zoeken naar de steden, maar we zouden dan alleen iets kunnen voelen van de waarde van dit argument, als het zelfde verschynsel, die algemeene trek naar de steden, zich ook niet, en in veel sterkere mate nog dan by ons, liet waarnemen in Duitschland en in Frankryk, in weerwil van de hoogte tot welke daar de graanrechten zyn opgedreven. Er vertoönt zich zelfs nog een heel, heel klein boemannetje op het veld der beschou wingen van den voorsteller. >Hy acht het aannemelyk, dat onze oostelyke buren ’t niet met leede oogen zouden aanzien, wanneer Nederland niet langer een vry bruggehoofd bleef voor overzeesche granen en op die wyze de smokkelhandel in granen en aan verwante artikelen op onze oostelyke gren zen verminderde.” Komaap dus, om de Duitschers te believen zouden we een broodje een paar centen duurder moeten betalen! De heer Bahlmann ga nog een stapje verder, en teekene ons den Rykskan- selier met een ultimatum in de hand en een regiment uhlanen achter zich, om ons tot invoering van graanrechten te dwingen I De bewyzen, om aan te toonen dat het vryhandelstelsel de welvaart niet heeft be vorderd, vormen een verward mengsel van variatiën op een onbegrypelyk thema. In sommige opzichten heerscht achteruitgang, byv. op de scheepstimmerwerven, en bij de koopvaardijvloot; en waar zulks niet het geval is, hangt het niet af van vryhandel of protectie. Nu ja, het kan niet altyd en in alles voor den wind gaan; dooreen ge nomen zyn wy er zoo heel slecht niet aan toe, en het is in ieder geval gevaarlijk, den eersten stap te zetten op een weg,' die ons licht in een veel minder wenschelyken toe stand kan brengen. De heer Balhmann heeft ook voorgesteld de opbrengst van zyn graanrechten aan te wenden om den zoutaccyns te verminde ren; wy gelooven dat, zoo de Regeering wilde, zy tot dien maatregel zou kunnen overgaan zonder een zoo drukkende en on rechtvaardige belasting in te voeren als door den voorsteller wordt verlangd. En dan liefst geen halve maatregel. Wil de heer Bahlmann den accyhs van negen op vyf gulden verlagen en verder ook door toepassing van het stelsel van verboden kringen by de accynsheffing op het zout de smokkelary doen verdwynen, w’y zyn van oordeel dat alleen geheele opheffing van dien veroordeelden vorm van belasting heffing op een onmisbaar verbruiksartikel bevrediging kan schenken. En is op dit oogenblik om politieke redenen het stellen van dien eisch een onbegonnen werk, we zullen geduld hebbenmaar bedan ken er voor, een gedeeltelyke voldoening aan onzen wensch tot zoo dur<n, zoo on- mogelyken prijs te koopen als door het hoofd der protectionisten in uitzicht wordt gesteld. loguohuld. A bon ntendeur demi mot suffitt De voorwaarde voor een nieuw uitstel is bekend, en daarmee- jkent de arme Vorst Ferdinand het antwsord op zyn verzoek. Servië heeft zich met een zeer strengen eisch om voldoening tot de Porte gewend, wegens het vermoorden van zijn Consul te Pristina. Gelukkig dat de Porte, dank zij den voortdurenden geldnood, nog al niet oorlogzuchtig gestemd is, zoodat zij zeker gaarne bereid zal worien gevonden alle mogeljjke voldoening te geven, ook al bleek de zaak niet geheel in den haak te zijn. En dat dit laatste inderiaad het geval kan zijn, schijnt niet zoo ongeloofelijk, als men let op den toestand vin gisting, waarin Servië voortdurend verkeert, sinds Koning Milan van de regeering afstand deed en de radicale party aldaar den boventoon voert. Die toestand verbetert er niet op, nu de ex-Koning het in het belang van zyn zoon, den tegenwoordigen minderjarigen Koning, en van het land geacht heeft, voorloopig te Belgra(Jp verblijf te hozden, waar hy met de liberalen raadpleegt write doen zy. Hoog- leeraren, van die partij, riet wie hij dezer da gen eene bijeenkomst had, werden daarvoor met ontslag gestraft. Men ziet, dat de regee ring dus niet veel egards heeft voor den ex-Koning. De Duitsche kolonialen kunnen zich nog maar niet gewennen aan het denkbeeld, dat Zanzibar voor Duitschland verloren is; men was daar zoo mooi op'gang en de regeering zelve had, door hare voorstellen tot het daar- stellen eener stoomvaartlijn en het toekennen van buitengewone credieten, aan de groote verwachtingen omtrent de kolonisatie aldaar zoo ruimschoots voedsel gegeven. Ook hier heeft de Keizer zjjne persoonlijkheid weder om op den voorgrond gesteld, om de gemoe deren te bedaren. Kapitein Wismann, ge wezen Afrikaansch Rijkscommissaris van Duitschland, is in den adelstand verheven en bij zjjne receptie ten hove heeft de Keizer hear duidelijk gemaakt, welke hoo gere overwegingen tot den feitelyken afstand aanleiding hebben gegeven. Op het Zater dag jl. te zjjner eere te Berlijn gegeven feestmaal liet hij zich in dien geest uit. Hij verklaarde volkomen te kunnen be grijpen, dat het tractaat velen had teleur gesteld, maar, zoo zeide hij, het pasf'het Duitsche volk vertrouwen te hebben in de Regeering en te gelooven, dat zij den goeden weg bewandelde, al kan men ook niet zien .achter den sluier, die de eigonljjke betee kenis van het verdrag omhult”. Men moet nu niet mismoedig, gelijk de spreekwijze luidt, .met het badwater ook het kind weg werpen”, maar bedenken, dat de Duitsche koloniale politiek jonger is dan de Euro- peesche politiek, welke Duitschland voert en waarbij alles moet achterstaan. In Engeland maakt men zich nog maar steeds bezorgd over Helgoland. De verslag gever der Pall mall gazette, die er heenging om de bevolking over den afstand te polsen, kwam terug met het bericht, dat nog geen 5°/0 der bevolking met den ruil ingenomen is. Men was daar eenmaal gewend aan een vrij zelfstandig bestuur en zal nu voort aan in het gareel der Duitsche bureaucratie moeten loopenl Ook in het parlement zal men, hoezeer Engeland ook het leeuwenaan deel kreeg in den koop, nog bezwaren ver nemen tegen de overeenkomst. Eene voor de beide regeeringen gewenschte afleiding zijn de nieuwe onderhandelingen, die alweer gevoerd worden over de grensscheiding tus- schen twee andere streken in Afrika, waar Engeland en Duitschland aan elkaar grenzen. Het geldt de grens tusschen het gebied van Britsch Zuid-Afrika en het nieuwe Duitsche protectoraat van Nama-gua-Ovambo- en Demaraland. Ernstige verschillen bestaan te dien aanzien echter niet. De Belgische kroonprins, Prins Boudewyn, graaf van Vlaanderen, is verloofd aan zijn nichtje Clementine, zoo is thans officiéél den volke konde gedaan. De Fransche Kamer heeft de regeering nog weer eens geïnterpelleerd over de mal versatie van het Credit /oncter en de hand having van den Gouverneur Christophle. De Regeering antwoordde echter, dat ver dere bemoeiingen met die zaak hare be voegdheid te buiten ging en werd met 303 tegen 180 stemmen in het gelyk gesteld. •AMEIDE, 2 Juli. In deze gemeente bestaat volgens de aangeplakte Ijjst, gele genheid tot inkwartiering van 138 man schappen en 44 dienstpaarden. ♦AMEIDE en TIENHOVEN, 8 Juli. Het gure weder in het begin deser week, beeft aan de kersen veel schade gedaan. Gelukkig blijft het weder koel; anders zou de pluk zeer spoedig afgeloopen zyn. De vrucht is overigens veel kloeker en smake lijker dan het vorig jaar. Men betaalt thans in den boomgaard 11 1 18 cents per kilo. AMMER8TOL, 1 Juli. De heer H. L. Kniphuisen, candidaat te Abbekerk, heeft voor de toezegging van beroep naar deze gemeente bedankt. ARKEL, 30, Juni. De gemeenterekening over het jaar 1889 is door den Raad vast gesteld in ontvangst op f 4368,01}, in uit gaaf op f 4245,40, alzoo opleverende een goed slot van f 122,61}. De uitgaven voor het ondertvjjs bedroegen f 1735,59}. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 10,40}. •BERKEN WOUDE, 1 Juli. De heer A. De Jong Kz.ouderwyzer alhier, is als zoodanig benoemd aan het institiftt van den heer J. Daalwjjk te Bennebroek by Haarlem. BODEGRAVEN, 80 Juni. Het geheim zinnige waas, dat de zaken betrekkeiyk den gecombineerden veenpolder van Zwammer- dam en Reeuwyk zulk een langen tyd heeft omsluierd, schijnt thans te verdwynenwas in dezen polder in ongeveer tien jaren geen rekening gedaan, thans kunnen wy mede- deelen, dat deze ter visie is gelegd ten kan tore van don Voorzitter-(Secretarisden heer J. A. De Ridder, Notaris te Bodegra ven. Hem is het dan ook hoofdzakelyk te danken, dat do verwarde toestand van weleer vervangen is door een regelmatig beheer. Met cyfers is dit zeor gemakkeiyk aan te toonen. Bedroegen de polderlasten se dert jaren f 51 per hectare, thans is, naar wy uit goede bron vernemen, in de tegen woordige voorgesteld f 35 per hectare; in derdaad een tastbaar verschil, dat door de eigenaren der polderlanderyen met vreugde zal worden begroet. Naar men algemeen verzekert, moeten vele oude en verwarde zaken reeds geheel vereffend zyn en enkele, nog in behande ling, zouden met rassche schreden hun vol komen likwidatio naderen. Rijnb. KEDICHEM, 30 Juni. Door den Raad dezer gemeente is de rekening over 1889 vastgesteld in ontvangst op f 5553,17, in uitgaaf op f 5294,20; het batig slot be draagt derhalve f 258,97. Voor het onder- wys werd in 1889 uitgegeven de som van f 2581,40. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 7,42. KRAL1NGSCHEVEER, 2 Juli. Heden werd van de scheepswerf van A. Kalkman en Zoon alhier met goed gevolg te water gelaten een yzeren sleepkaan, groot pi. m. 225 last, gebouwd voor rekening van den heer P. W. Halsman te Rotterdam. Daarna werden terstond de kielen gelegd voor een yzeren klipperschip, groot pl. m. 140 last, voor rekening van den heer W. Vermeulen te Rotterdam, en voor een yzeren pavil- joenjacht, voor rekening van den heer W. M. Vermeulen te Willemstad. 8LIEDRE0HT, 30 Juni. Eindelyk heeft de raad dezer gemeente besloten tot den verbouw van schoolIV in wyk O. Voorde restauratie van dit gebouw lang 50 meter verdeeld in slechts 3 lokalenen waarvoor reeds een tiental jaren geleden de teekening bestond zal een leaning worden aangegaan groot f 6500. Ook zal een yzeren hek wor den geplaatst, om het speelterrein te scheiden van den dyk, ter voorkoming van evéntuëele ongelukken door ry- of vdBtuigen. •STEIN, 1 Juli. Zaterdag-morgen had de arbeider A. D. het ongeluk van een wa gen, met hooi beladen, te vallen. Het paard ging voort en de zware wagen ging over hem heen. Inwendig bezeerd werd hy huis waarts gebracht. Men vreest voor het be houd van zyn leven. •TIENHOVEN, 2 Juli. Van 11. Zondag op Maandag zyn pp de zalmiegenvisschery alhier 11 zalmen gevangen. Blijkens de aangeplakte lijst bestaat in deze gemeente gelegenheidtot inkwar tiering van 44 manschappen en 34 dienst paarden. •WILLIGE-LANGERAK, 1 Juli. zalmvisschery alhier heeft van Zondag op Maandag 11. 10 zalmen opgebracht. In de hooilanden alhier begint rich de muizenplaag op sommige plaatsen weer vry erg te vertoonen. Reeds van den winter deden zich versoVynselen voor, waaruit die plaag alhier te verwachten was. heer J. E. K. Van Wijnen alhier is door het bestuur der Algemeene Neder- landsche wereldtaalvereeniging benoemd tot lid van de examen-commissie over de exa mens i^ Volapük, van welke commissie Dr. Van deai* Btadt, directeur der Hoogere Bur- gersohoól te Arnhem, voorzitter is. GEEN f 5,- WAARD? GEEN f 1,25 WAARD F l. De Humorist, omvattende een verzameling der alleraardigste Anec- grappige Verhalen, allerkoddigste m, vermakelyke Reisavonturen, lui- 'ortellingen enz. enz.400 bladz., geveer 600 groote en kleine Platen. waard. J. M. E. DERCK8EN, Eene Peor- bter uit de 17e eeuw, beroemd histo- erk, 2 deelen van f3,75. 3. Een Lot in de Haarlemsche Ver- ran Paarden en Rijtuigen enz. i pak van f 10 waarde wordt weg- i voor den apotprys van f3. jan nog bovendien in elk Pakket als Premie op den koop toe: 1. Een Bon voor een Ex. De Ouwe t. Humor. Verh. van A. WERU- BUNING, 1 dl. met platen, dat deau krygt, wanneer op het Lot een locht vallen. s zoo’n geheel Aanbod voor den |s van f3 Franco thuis, uitsluitend rangst van Postwwaarby vermeld OERLIJK AANBUD”. skomen by D. BOLLE, Bazaar van □pe Boeken, Hang b/d Visohmarkt, lam. f MED. ALG. M«. V. LXVENSVIBB. I. Kapitaal 1 Hlllioea GaUaa 1 atuten tn Tarie»en rijn OorOffe/irunl I HJ JConinkHJkt Brrluifn ^ROTTERDAM X>>>^^estplein^S^,/< )ven en inlichtingen zyn kosteloos krygen, op franco aanvrage aan de e. trekken gelden op Effecten voor: m onder f 1000,— 4 ’s jaars; jn daarboven tot den prolongatie- 9, volgens Amsterdamsohe beurs waarden ti zich met het koopen en verkoopen Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30 onder 30°/,;(ook loten sngd worden orders in de meeste ion verantwoord tot den eerstvolgen- mid den koers der Amsterdamsohe i Coupons in boven de Amsterdam- beursnoteeringzonder berekening provisie; i zich op voordeelige voorwaarden tiet incasseeren van wissels op binnen- luitenland. Tarieven op aanvrage j verkt ijgbaar. avond- of nachtpotten na den sluitingstyd aan het kantoor aankomen. Het enkele bus recht bedraagt, zooals reeds medegedeeld ie, met 1 Juli f 3,75 per kwartaal voor Am sterdam en Rotterdam en f 2,50 per kwar taal voor de andere postkantoren. In verband met de onlangs gehouden tienjaariykscbè volkstelling heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken door tusschenkomst van ’s Konings commis sarissen, tot de gemeente-besturen het ver zoek gericht eene opgave te mogen ontvan gen van de oppervlakte in hectaren en aren van elke gemeente. •—Verscheidene besturen van aan de rivieren gelegen gemeenten zijn door den waarnemend inspecteur voor de Ryn- vaart uitgenoodigd te zorgen, dat het bren gen en halen van reizigers naar en van stoombooten plaats hebbe overeenkomstig art. 14 sub. 4 van het reglement op de Rynvaart, aangezien hem gebleken is dat op verscheidene plaatsen de schuit slechts door één persoon bestuurd wordt. Aan het gebouw van het prov. bestuur van Zuid-Holland te ’s Hage is Maandag aanbesteed: het verdedigen met steenglooiing van een gedeelte van den con- tre-escarpedyk bij Hellevoetslms, behoorende tot do zeewerken aan het Haringvliet, prov. Zuid-Holland; begr. f7640. Minsteinsohry- ver was de heer M. Van Houwenlinge te Slie- dreoht, voor f7398. Vrydag is in het gebouw van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant o. a. aanbesteedEene bestorting om en be neden den kop van het zeehoofd te Willem stad, behoorende tot do havenwerken in de provincie Noord-Brabant. (Raming f 1600.) Minste inschry ver de heer M. 0. Hofman As. te Bliedrecht, voor f1512. Te Gorinohem kwamen Zater dagmiddag 70 heeren, ter bezichtiging van de' werken der Keulsche Vaart. Onder hen bevonden zich de Ministers van Koloniën, van Marine en van Waterstaat, de Burge meester, Wethouders, leden van den Ge meenteraad en van de Kamor van Koop handel to Amsterdam en meer anderen. Zy hebben de reis per spoor van Amsterdam naar Utrecht gedaan en van daar per boot naar Gorinchem. Begeleid door den heer Mr. II. J. Dyck- meester, werd toen de stad bezichtigd, en te 7 uren vereenigden zy zich aan een maal- tyd in den Doelen. Met een extra-trein vertrokken de bezoekers weder naar hunne woonplaatsen. Naar wy vernemen, zegt het Vaderland, zal de IJselstoomtram-maat- sohappy overgaan aau eene Engelsche Maat- schappy. - De heer H. Paul, civiel-inge- nieur te Gouda, heeft bedankt als lid van het bestuur van den gecombineerden Veen polder te Zwammerdam. In het nummer van 19 Juni van „Annalen des gesammten Yersicherungs- wesens”, komt een gunstige beoordeeling voor van de te Rotterdam gevestigde Ne derlandsche algemeene Maatschappij van levensverzekering „Concordia”, naar aan leiding van het jongste jaarverslag Maakte zegt genoemd blad reeds het eerste jaar verslag, dat de directie van alle mogelyke details voorzien had, een recht aangenamen indruk en getuigde het van een zaakkundig beheer, het tweede verslag is minstens even- zoo volledig, en de mededeeliugen, die ner gens anders gedaan worden, leveren het bewys, dat, behalve den soliedsten grond slag, de toepassing der levensverzekering zelve uit hoogere gezichtspunten by „Con cordia” in goede handen is. Voorts acht het blafl de opvatting belang wekkend en juist, welke „Concordia” heeft van de arbeidersverzekeringeen veld, dat thans, zooals bekend is, een belangryke af meting heeft verkregen, vooral wanneer by dezen tak, zooals by génoemde maatschappij het geval is, technisoh-rationeele beginselen in praktijk worden gebracht. Het artikel wordt besloten met de verklaring, dat door de maand- en week-premiën „Concordia” hare diensten wydt, zoowel aan het kleine, als aan het meer bevoorrechte gedeelte van het publiek. De inzameling gehouden ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in de volgende ge meenten het onderstaande bedrag opgebracht: Benschop f21,65, Polsbroek f 14,65, Wil leskop f 6,12, Hoenkoop f4,02*. Aan de Universiteit te Am sterdam is met goed gevolg het le natuur kundig examen afgelegd door den heer L. A. Mynlief. —De heer J. Kropveld te Alblas- serdam is beroepen by de Chr. Geref. Gem. te lerseke. •ALBLA8SERWAARD en VIJFHEE- RENLANDEN, 4 Juli. De kaas- en boter- handel was deze week wederom flauw; in de pryzen kwam geene verandering. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f22 tot f26,50 per 50 kilo naar kwa liteit; goeboter f 0,55, weiboter f0,45 per half kilo.

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1