ÜDUK, igne ier c •6 )TER, 1890 N'. 1100 Zaterdag 12 Juli. rikanten )las, iLST, ffecten, [OOLTJES, c Reukwater. rouf UUR. Weekblitd voor Zuid-Holland en Utrecht. are, zachte it, IVo. 4. 99 GEER Co., i V c0., lam—Dordrecht. JOLDOOT. Iderkerk. Offlciêele Kennisgevingen. SCHUTTERIJ. BUITENLAND. Overzicht Aansluiting. BINNENLAND. goedkoop, l;in Tafelblikken tten van elke ver- t ure, in het SCHOONHOYEIfSCHE COURANT dera van eene icht vestigen. I ilteidand. ave naar keu» 4 ■hadelijk ;ondheid lit door smaak, en ge- ;rekken. HEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». 26 Mr. naaiB .J. C. Boldoot. jLent, k f io,_ 3: 0 Groot-Ammera, IERS te Krimpen door onzen “i de com- ilaffmans Sohimmel- luyot. rerd aan- voor den Minister van Financiën, want met de geldmiddelen siet het er allertreu rigst uit. Uit RnlgarUa. komen allerlei berichten van onlusten, oproer en samenspanning, nu de Vorst uitlandig is. Ze dragen echter alle een min of meer algemeen karakter, zoodat men wys doet er niet te veel waarde aan te hechten. De slavernjj-conferentie in België’» hoofd stad is afgeloopen. De weigering van Neder lands Afgevaardigde om de akte mede te onderteekenen, omdat daarbjj tevens het heffen van invoerrechten in den Kongo werd gesanotionneerd, heeft nog al opzien gebaard. Desa Courant wordt des Zaterdag-morgana uitgegeven. Prjjsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren by allo Boekhandelaren, Postdirecteuren on Brievengaarders. vroeger plaats vinden, moet inzonderheid de nadruk worden gelegd op de noodzak e- lykheid van politieke afsluitinghet eenig gebiedend voorschrift. dat- kiezers hot recht hebben en verplicht zyn te geven. Uit de vr'ye gedachtenwisseling van vrye mannen, niet gebonden door opvattingen aan een anderen kring van denkbeelden dan de staatkundige beginselen ontleend, kan de practische weg worden gevonden langs wel ken de politieke ontwikkeling van Nederland wordt voortgezet, de welvaart van ons volk verhoogd, de lasten worden verlicht, de ge zamenlijke belangen van moederland en koloniën bevorderd. Zij alleen zyn onze mannen, die met elkander dien goeden weg willen bewandelen. Die eisch moet alge meen worden gesteld, in alle districten, on verschillig of op dit oogenblik de partijver houdingen er den liberalen al of niet gunstig zyn. Wij gelooven zelfs, dat wanneer op de bereiking van dit doel uitzicht bestaat, in menig district de vrijzinnigen betere kansen zullen hebben dan ooit te voren. Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50.' Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 1 maal in rekening gebracht. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken aan belanghebbenden be kend, dat de Commissie tot het onderzoeken van - en beslissen omtrent de redenen van vrij stelling en uitsluiting, bedoeld bjj art. 15 der Sohutterywet, zitting zal houden op Zaterdag 19 Juli e. k., des namiddags IJ uur, op hot Raadhuis. Schoonhoven, 11 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDÓRP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Grève onder de troepen, politieagenten en postambtenaren, was voor weinige dagen het schrikbeeld, dat Engeland» hoofdstad of althans een wijk van die stad in rep en roet bracht. Inderdaad hebben een aantel politieagenten geweigerd nachtdienst te ver richten, ontevreden als ze waren over een besluit, waarbij hun verboden werd bij ge meenschappelijk adres hunne grieven bloot te leggenweigerde het tweede bataljon grenadiers van de Welliftgton-kazerne op het appel te verschijnen, en dreigen de postambtenaren eveneens met een grève. Een nog al belangrijk opstootje in de Bow- street, waar het politiestation gevestigd is, alwaar de onwillige politiedienaren gehuis vest waren en onmiddellyk uit den dienst werden verwijderd, was het gevolg van het gebeurde. Het gemqen jnaakte zich na- tuurlyk een sterk overdreven voorstelling daarvan en liep samen omin troebel water te visschen. Dit gaf de politieban den vol werk en zij moesten worden by- gestaan door de zoogenaamde life guards. Den volgenden avond herhaalde zich het tooneel, doch langzamerhand keert alles weer tot rust. Het bataljon grenadiers, dat naar ’t schijnt zich over al te ruime parade- en wachtdiensten te beklagen had, zal ver plaatst worden. Tusschen postambtenaren en het hoofd van den postdienst heeft over leg plaats, dat tot onderzoek van klachten geleid heeft. Intusschen blijft het gebeurde met de politieagenten do ontslagenen zit ten niet stil om hunne trouw gebleven makkers ook tot opstand over te halen een veeg verschijnsel, dat niet ten onrechte in een stad als Londen onrust verwekt. Bij decreet opgenomen in de Engelsche Staatscourant, is de Gouverneur van En- geheh Bechunaland gemachtigd het be schermheerschap van Engeland af te kon digen over het gebied ten noorden van bovenvermelde landstreek en ten westen van de Zuid-Afrikaansohe Republiek en Mara- beland. Volgens de mededeelt ng van den Vice- Minister Ferguson, kan Portugal» antwoord op Engelands voorstel, om de Delagoa- spoorwegquaestie aan een scheidsgerecht te onderwerpenelk oogenblik worden ver wacht. Dat scheidsgerecht zal ook de schadeloosstelling bepalen. De Dulische Keizer wenscht bij de over gave van Helgoland aan Duitschland tegen woordig te zyn. Hij moet daarom voorne mens zyn zyn Noorsohe reis wat te bekorten. Bij zijn besoek aan Christiania, waar hij een nieuwen naar hem genoemden weg inwydde, ishij tot eere-Admiraal der Noorweegsche marine benoemd. Zyn eskader van 12 sche pen werd wel door honderd verauwie sche pen verwelkomd. Ook elders v^jrdt hjj met den meesten luister ontvangen. Het gerucht, dat hij opweg naar Kiel eene samenkomst zou gehad hebben met Von Bismarck, wordt ten stelligste tegen gesproken. Hoe de oud-Rjjkskanselier over de tegenwoordige regeering denkt, blijkt uit zijn communiqué aan de Hamburger Nach- richten, waarin hy zegt voorloopig geen mandaat voor den Rijksdag te begeeren. Eerst dan zou hij plaats willen nemen onder de nationaal liberalen, indien hij geen gevaar loopt daarby in oppositie te komen met de Regeering. Te Berlijn vieren tegenwoordig de deel nemers aan een internationalen schietwed strijd feest. Wat de opmerkzaamheid trok, was de buitengewoon hartelyke wijze, waarop de Italiaansoho schutters werden verwelkomd. Er was zelfs een politiek tintje aan. De Franache Kamer van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp tot regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen aangenomen. In Spanje is het liberale Kabinet ver vangen door een conservatief. De pers wijt het aftreden van Sogasta voornamelyk aan bet woelen van sommige generaals. Het nieuwe Kabinet, aan het hoofd waarvan Canovas De Castillo staat, staat nu voor het algemeen stemrecht, door de liberale party ingevoerd. De zwaarste taak is weggelegd Honderdmaal is het reeds gezegden het is niet te berekenenhoeveel malen het nog herhaald zal moeten worden: de vrij zinnige beginselen op staatkundig en maat schappelijk gebied worden in hun toepassing het meest tegengehouden door hun eigen belijders. Konden dezen er toe gebracht worden, één lyn te trekken, zich aan te sluiten bij een gemeenschappelijk streven, en, zoo noodig, hun persoonlijke wenschen op den achtergrond te plaatsen wanneer daardoor bewerkt wordt dat in de door hen gewilde richting althans één schrede wordt gezetal gaat deze niet zoo ver als zy wel zouden verlangenzy zouden met elkander een groote kracht kunnen ontwikkelen en in toenemende mate hun gelederen ver sterken. Een van de redenehwaarom de liberale party ten onzent, om ons ditmaal eens uitsluitend tot de hedendaagsche politiek te bepalenin de laatste jaren terrein heeft verlorenis ontegenzeggeiyk het gemis van overeenstemming by hen die geroepen wer den haar richting in het Parlement te ver tegenwoordigen. Voor een deel ligt de schuld bij de kiezersvoor een grooter deel nog bij de verkozenen. De eersten hebben zich dikwyis, en vooral by de laatste ver kiezingscampagne, begeven in allerlei dis- cussiën over regeeringsbeleiden dan niet zelden over onderwerpen, waarvan niet altyd gezegd kon worden dat by sprekers en hoorders een helder begrip aanwezig was. Dan werd er een zoogenaamd programma vastgesteldwaarin de inzichten van de toevallige meerderheid eener vergadering werden uitgedrukt, en welk kort begrip van staatsmanswijsheid wel niet den te ver kiezen afgevaardigde als een mandaat naar de Kamer zou worden medegegeven, daartegen verzet zich de letter zoowel als de geest van onze Grondwet, maar waar van men toch heel graag zou zien dat hij zoo min mogelyk afweek. Dergelyke pro gramma's, de ondervinding heeft het vry duidelyk bewezenhebben voor de practyk niet veel waardemaar bovendien z^en wij er het groote nadeel in, dat zy verwydering teweegbrengen tusschen groepen van land- genootenkiezers in hetzelfde district of ook wel in andere deelen des lands, die elkander behooren te steunen, omdat het zelfde gemeenschappelijk belang hen ver bindt Dat men in bijeenkomstenonder leiding van bevoegde personen, de vraagstukken van den dag bespreekt, is voortreffelijk, is noodzakelyk zelfs, en al wat kan toe brengen om dergelyke openbaringen van een gezond politiek leven te bevorderen, ver dient toejuiching en aanmoediging. Maar de fout is, dat de kiezer zich gaarne plaatst op den zetel des volksvertegenwoordigers, soms wel op den stoel des regeerders, vergetende, dat wie de verantwoordelijkheid voor de vervulling eener taak op zich neemt ook in geen enkel opzicht in de vry heid zyner bewegingen mag worden belemmerd. Ook door de gekozenen, de dragers van het liberale beginsel, de mannen m wier handen het vrijzinnig deel der natie de moeielyke taak heeft gelegd, den vooruit gang te bevorderen, de wetgeving in over eenstemming te brengen met de nieuwe toestanden en behoeftenook door hen zyn fouten begaan. Zelfverloochening is een moeielyk ding, en bet, zooniet prysgeven, dan toch voor een iangeren of korteren tyd onbevredigd laten der wenschenvan welker vervulling menop goede gronden en naar een gevestigde overtuiging, veel goeds ver wacht voor het vaderland, is niet het lichtste offer hetwelk op het altaar des vaderlands kan gebracht worden. Maar wanneer de punten A. en B. in dezelfde richting liggen, en het wèl mogelyk is punt A. te bereiken, doch niet punt B., waar men het liefs» zou willen komen, is het dan verstandig, niet mede te werken tot het eerste, omdat men ten opzichte van het tweede is teleurgesteld? Een gelegenbeids- politiekdie de vrucht zou moeten zyn van beginsel verzaking, zouden wy natuurlijk in de hoogste mate onzedelyk noemenhet is evenwel raadzaam, wèl te onderscheiden tusschen hetgeen Wezenlyk een. vaststaand beginsel mag heeten, en de tydelyke toe passing daarvan. Nu gelooven we, dat aangaande het eerste weinig verschil bestaat bij de leden der party, die thans in de Tweede Kamer de minderheid, in de Eerste de meerderheid vormt. Wèl beschouwd heeft de natie daar weinig aan, want op de toepassing, dat wil zeggen op de wettelyke maatregelen, waarin het beginsel wordt belichaamd, waardoor het een tastbaren vorm erlangt komt het aan En daaromtrent kan vooraf niet veel beslist worden; geen staatsman kan vooraf bepalenhoe ver men zal kunnen gaan wanneer de regeling van een of ander vraagstuk aan de orde wordt gesteld. Dat is een zaak van onderling overleg; zy, die in hoofdzaak hetzelfde willen, en dit heb ben getoond door.de candidatuur eener met een bepaalden naam aangeduide staatkun dige party aan te nemen, behooren zich met elkander te verstaan, om in vriend schappelijke samenwerking de gemeenschap pelijke houding, op de hoofdpunten, vast te stellen. Naar dit overleg, dat de eer biediging der verschillende gevoelens niet uitsluit, maar eenvoudig een zaak is van de practyk, is niet gestreefd met den ernst, dien een zoo hoog belang vereischt. Dat is de redenwaarom in het tydperktoen de liberale partij haar bestryders in getalsterkte overtrof, niet datgene tot stand is kunnen komenwat de omstandigheden vereischten, en waardoor zij wel iets heeft moeten missen van het nationaal v$ftrouwen. Het verschynsel, dat we gemeend hebben nogmaals tot een onderwerp van bespreking te moeten maken, is volstrekt niet uitslui tend Nederlandsch. Het doet zich voor in alle constitutioneele landen, waar de party van vooruitgang te worstelen heeft met ver deeldheid in eigen boezem. Gelyke oorza ken brengen overal gelyke gevolgen te weeg, en het clericalisme trekt er voordeel uit. Indien het nu waar is, dat er geen beter leerschool is dan die der ondervinding, dan mogen we de vraag stellen of de fouten van het verleden niet kunnen worden goed gemaakt? Die vraag klemt te meer, nu we het volgend jaar geroepen zullen worden om opnieuw honderd volksvertegenwoordi gers aan te wyzen, en het raadzaam is, den geschikten tyd van voorbereiding, het aan staand winterseizoen, niet ongebruikt te laten. We hebben dan na te gaan, welke vruchten de eerste regeerings-campagne na de grondwetsherziening heeft opgeleverd, en een krachtige poging aan te wenden, om het schip van staat weer in het liberale vaarwater te brengen. We hebben de be loften, met groote gulheid by de stembus afgelegd door de leiders der verbonden meerderheids-partyen. te vergel'yken met hetgeen het laatste tydperk heeft gebracht, en te onderzoeken, of een betere organisatie van de liberale krachten ons geen kans op overwinning kan aanbieden. Voorop behoort te staan, dat de candi- daat het vertrouwen zyner kiezers bezit, zoowel om zyn karakter als wegens zyn kennis. Eén man kan niet alles weten, en het gaat niet aan den onmogelyken eisch te stellen, dat hy van alle onderdeelen van het staatsbeleid volkomen op de hoogte zy. Maar van een wèl-ofttwikkeld en scherpzinnig man is te verwachten dat hy, de meeningen der deskundigen gehoord hebbende, zyn oordeel kart vormen en zyn stem kan be palen. De hoofdvraag, waar het in de eerste plaats op aankomt, is deze, of de man, die naar de residentie wordt afgevaardigd om de liberale richting te vertegenwoordigen, geneigd is al het mogelyke te doen ten einde de éénheid der party te handhaven en te versterken. Er zyn tal van vraag stukken, die sedert langen tyd als dringend werden beschouwd en toch nog ver verwij derd zyn gebleven'van een oplossing; deze kan niet plaats hebben, indien de geestver wanten zich niet vast aaneensluiten. Geen personenstrijd, geen te groote gehechtheid aan eigen wenschen en meeningen mag het Vaderlandsch belang in den weg staan; de politieke krachten, die wy in het parlemen tair worstelperk brengen, moeten zich in een vast middenpunt vereenigen. De be kwaamste man van de wereld is niet altyd een staatsman; hy moet rekening weten te houden met hetgeen in een gegeven oogen blik en onder bepaalde omstandigheden het staatsbelang eischt, en dat kan niet altyd beoordeeld worden van het standpunt zyner, soms eenzydige wetenschap. Er wordt aarigedrongen op meer gemeen schapsoefening tusschen de kiezers en de volksvertegenwoordigers. Om twee redenen is deze zeer aan te bevelen; vooreerst om de laatsten bekend te maken met de wen schen der bevolking, opdat zij vervolgens rustig kunnen nadenken over de wyze, waarop daaraan kan worden tegemoet geko men, maar ten tweede, om politiek leven te wekken, om belangstelling aan te kweeken voor de dingen die ons, als Nederlanders, als leden van dezelfde staatseenheid, ter harte behooren te gaan, een belangstelling waarop een getrouwe vervulling van de kiezersplichten het zegel moet drukken. By. zulke samenkomsten, die gelukkig meer dan Van Welderen baron Rengen net 28 van de 44 «temmen. Groningen. Herkosen de heer D. Knol Web. Overijsel. Herkosen de heer A. J. Bhj- denstein. Drente. Herkosen de heer Mr. A. E. J. Njjsingh met 30 «temmen. Utrecht. Herkozen de heer Mr. R. Melvil baron Van Lynden. Limburg. Herkosen de heer L. H. A. Magnée. Tengevolge van de bevorde ring van de heeren Seyffart en Rooseboom in militairen dienst, sollen eerlang verkie zingen voor de Tweede Kamer in de kies districten Utrecht en Arnhem moeten plaats hebben. - Kapitein P. O. De Wilde, van den staf der artillerie, werksaam bjj het departement van oorlog, is bestemd om op te treden ab commandant der 13e comp. 4e reg. vest.-art. (pantserfort-artte ’s-Hage. In de Dinsdag gebonden ver gadering der Provinciale Staten van Zuid- Holland heeft de heer Blussó namens Gedeputeerde Staten geantwoord op de interpellatie van den heer Le Poolé. Spre ker verklaarde dat middelen zullen moeten worden aangewend tot beëindiging van dan on houd baren toestand tengevolge der sluiting van de sluizen vab bet verversohingkanaal te ’s Hage; óf aanvulling der Delftsohe keur ter keering van het onbeperkt ongebruikt laten der lozingsmiddelen, öf wel aanvulling 1 van Delflands reglement tot regeling der rechten en verplichtingen van Delfland tot gebruik der kanselwerken. Wanneer bjj eventuëele volharding Den Haag het eerste middel niet toepast, zullen Gedeputeerde Staten het tweede middel voor stellen. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten is in plaats van den heer Begram benoemd mr. J. A. Vaillant. —Maandag is te ’«Hage van wege het provinciaal bestuur van Zuid-Holland aanbesteed: het onderhouden van de brug over de Oude Maas te Barendrecbt met de toegangswegen en kunstwerken van den dag der goedkeuring der hanbesteding tot 31 Deo. 1891. Minste inschrijver de heer P. Zanen te Ammerstol, voor f 3095. Door Burg, en Weth. van Am sterdam werd Maandag o. a. aanbesteed het inriohten van de perc. No. 15 in de Ag- nieten- en No. 184 op den O. Z. Voor burgwal tot hulpwaoht voor de brandweer. Ingekomen 14 biljetten. Minste inschrjjver was de heer K. Hollander te Gouda, f2210. Aan het raadhuis te Gra« venhage is Maandag aanbesteed: het leve ren en stellen van eenige meubelen ten dienste der kostelooze school aan de Le pelstraat aldaar. Minste inschrijver de heer H. Jongeburger, aannemer te Waddingsveen, voor f2340. Bij de overgangsexamens aan de Rjjks-landbouwschool is o. a. bevorderd van H. B. 8. I tot ÏI. B. S. II: de heer K. Smit Kz. van Krimpen a/d Lek. De schoolopziener in het dis trict Dordrecht, de beer G. Blokhuis te Go- rinohem, heeft aan de hoofden van open bare en bjjsondere scholen in zijn district de volgende circulaire gericht: Door den heer inspecteur van het lager onderwjjs werd in eene onlangs met de districts-schoolopzieners in de' 2e inspectie gehouden vergadering hot nemen van eene proef met het houden van „Vroegsehool" ter sprake gebracht. „Werd namelyk des voormiddags vóór 8 uur aan de zomerversuimers gelegenheid gegeven gedurende een paar uren onderwijs te ontvangen, dan zou ongetwijfeld het lang durige dagschool verzuim minder schadelijke gevolgen hebben. „Het denkbeeld vond instemming; het nemen van eene proef werd ook voor dezen zomer nog niet onmogelyk geacht, en de schoolopzieners namen op zich, met da ge meentebesturen, met de besturen der bij zondere scholen, met hunne ambtgenooten in de arrondissementen en met de hoofde» der scholen over het invoeren van dien maatregel in overleg te treden. „Naar aanleiding van een en ander heb ik de eet y we aandacht op die zaak te ves tigen, en uwe medewerking in te roepen, opdat, zoo mogelyk gedurende de nog ko mende zomer- en herfstmaanden vanflitjaar eenige malen per week vroegsohool gehou den worde. „Teq einde tijdig te kunnen overwegen wat voor een volgend jaar in deze richting behoort te geschieden, verzoek ik u, my id den loop van deze maand te willen berich ten, of er teu uwent ai dan niet gevolg wordt gegeven aan het voorstel betreffende het invoeren van den bedoelden vroegschooltjjd; en wordt de proef genomen mjj vóór 1 Nov. e. k. een verslag van de regeling, de deelneming, het resultaat enz. te doen toekomen." Beroepen bjj de Ned. Ger. Ge meente (doleerende) te Kapelle aan don Lisel Ds. W. Mulder te Harderwijk. 8TATEN-GENERAAL. We hebben nog te spreken over de beide laatste vergaderingen van de Tweede Kamer vóór het reoès, die van Donderdag en Vrijdag, 8 en 4 Juli. In de eerste werden eenige kleinere wetsont werpen behandeld en aangenomen; daarna had de voortzetting plaats van een vroegere inter pellatie van den heer Guyot, over de surséance van betalink aan de koninklijke fabriek van stoom- en^-andere werktuigen te Amsterdam in verband met don bouw van oorlogsschepen. De Minister van Marine verklaarde, dat op het ramschip betaald is 3| ton on aanwezig is voor een waarde van ton. Voor het pantserschip is betaald f 110.000 on verwerkt voor f 68.000. De bouw zal op de rjjkswerf worden voortgezet. Des Ministers beleid in deze zaak word door onderscheiden sprekers afgekeurd. De Voorzitter benoemde tot leden van missie voor de legerwet de hoeren He Van Houten, Bchaepman, Huber, Lv penninoq van der OjjeBeyffardt en Gi De wet op het militair onderwjjs we genomen met 69 tegen 19 stemmen. Aan do orde was de interpellatie van den heer Domela Nieuwenhuis over de houding der over heid, inzonderheid van den burgemeester, bij do werkstakingen te Enschede. Spr. somde in het breede de klachten opdie hij daaromtrent had ontvangen, en waarnaar hjj onderzoek verlangde, niet bjj dien burgemeester, die naar z|jn oordeel op ergerljjke wjjze het recht van vergadering had geschonden, en door ruwe uitdrukkingen en handelingen verbittering had teweeggebracht, maar bjj onpartijdige personen. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde, dat do bur gemeester, vergaderingen waarin tót rustversto ring werd aangezet, terecht had doen sluiten, met het oog op deartt. 184 en 186 der gemeen tewet; dat ’s Ministers goedkeuring van do hou ding des burgemeesters berustte op de van alle kanton verkregen inlichtingen, aan welker waar heid niet kon getwjjfeld worden. De heer Kerdjjk was yan oordeel, dat niettemin een nader onder zoek wel gepast zou zjjn. De interpellant hield zjjn klachten vol: niet de werkstakers hadd,en de rust verstoorddoch de burgemeester had zulks gedaan. Aan het slot zjjner repliek zei Spr.: „Alleen wensch ik er op te wysen, dat het begrip van „rustverstoorder” zeer subjectief is. De Minister zelf wordt ook wel beschouwd als rustverstoorder evenals ik, zoodat wjj het best zullen doen elkander in dat opzicht niets te verwjjten.” Tegen deze uitdrukking kwam de Minister in den' aanvang der vergadering van Vrijdag op. Hjj mag dit als Minister des Konings niet zonder tegenspraak laten, omdat anders de indruk zou gevestigd zjjn van oen feit. Nooit maakte hjj zich aan rustverstoring schuldig, nooit advi seerde hjj daartoe, maar keurde steeds met het oog op de christeljjke beginselen, alle verzet of rustverstoring af. Mocht men het hem weer ten laste willen leggen, dan verzocht hjj hot in zoodanigen vorm te doen, dat hjj een ver volging kan instellen. Wensojieljjk ware het, dat de socialisten zjjn voorbeeldom nooit verzet te plegen, zelfs waar hjj overtuigd was dat hem onrecht was aangedaanhadden gevolgd. Hierna worden eenige kleinere, min belang- rjjke wetsontwerpen afgedaan. Bjj de quaestio van de kosten der inkwartie ring te Opsterland hield de Minister Lohman tegenover den heer Domela Nieuwenhuis vol dat het Rjjk niet verplicht is deze kosten te i dragen. Aangenomen is de vorhooging van het maxi mum der uit te geven zilveren pasmunt in IndiS met 5 millioen en de verlenging vau den termjjn t bedoeld bjj art. 1 der wet van 1818 (strafbe paling op overtreding van algemeene maatre- I gelen van bestuur). Na de vaststelling, in comité, van de huis- 6 houdeljjke ramingis de Kamer uitoengegaan. r —Dinsdag hebben in de versohil- t lende provinciën de periqdieke verkiezingen voor de Eerste Kamer plaats gehad. De i uitslag is als volgt: Noord-Brabant. Herkozen de heeren Mr. r J. B. Hengst en Mr. J. G. De Brnjjn. r Gelderland. Herkozen de heeren baron Van Pallandt van Waardenburg en Neerjjnen met 43 en F. X. J. baron Van Nispen tot - Pannerden te Zutfen met 33 stemmen. - Zuid-Holland. Herkozen de heeren Hen- drik Muller 8zn. met 47, tegen 26 stemmen op den vice-admiraal Geerling; Mr. 8. A. Veningh Meinesz met 47 stemmem, tegen op* den heer L. G. C. Van der Kun; J. Van Gennep met 45 stemmen, tegen 27 op den heer 0. Van der Oudermeulen Mr. B. M. Vlieland er Hein met 48 stemmen, tegen 24 op den minister Mr. baron Mackay. Noord-Holland. Herkozen de heeren Jhr. Mr. D. Van Akerlaken, Mr. G. VanTien- hoven en J. Prins, respectievelijk met 42 56 en 54 stemmenvan de 5664 en 65 stemmen. Friesland. Herkosen de heer Mr. W. J.

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1