UT RIJ INK, c, o 4ie. lees o hade, eldswaardige Zaterdag 2 Augustus. 75,' rikaoteo ierk JL8T, ffecten, niging IHT”. Zonen 1890. derkerk. at, lïo. 4. NDIJK. I KLAAR, !i 1890, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht BUITENLAND. Overzicht. Och, die zenuwen! BINNENLAND. re, zachte ebt vestigen. Ipiteniand. gave naar keu* S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, üitgévra. a.President. Secretaris. Uroot-AiumerH !R8 te Krimpen tocht nteert WISSELS «OBÏOfflffl COURANT Ifl’ecten voor: k 4 ju»; ion prplongatie- damsche beurs- 2 uur en des en Zondag. i Toezicht, (DAAL, Notaris. (Topman. ion en verkoopen provisie van: i de 80 80'fl;(ook i in de meeste den eeratvolgen- Amsterdamsohe rente van 2| pCt. prolongatierente ms of bij gedeel- in. Wieptfar trachten be- Prjjs der Advertentiën: Vatf 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco ui ter! ijk tpt Vrijdags-namiddags. Alle bihnonlandsohe Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. löetón laten gaan ivetige zyn ki ip die welke binnen den enJiggen, kan veel doen te raken. .ENT, k f 30,- i de Amsterdam- nder berekening ligo voorwaarden vissols op binnen in op aanvrage van Gorinchem. 8LEEUWUK. iwjjk. vrucht van al myn vermanen, van myn lee- ringen, van dien zoo hoog geroemden voor uitgang? Hem blyft, helaas, niets over dan een troosteloos schouderophalen. Hy moet het aanschouwen, dat de bmchaafde, maar wufte 'menigte zyn wenken in den wind slaat en de overspannen zenuwen sich in nieuwe spanning brengen, om nadezomer- opwinding van hieuws aan te gaan preeken en de menigte zich in de wintervermake lijkheden te zien storten. Men tracht zyir zenuwen dan door een dosis broom-kalium, chloral, of nog erger, door een morphine- injectie te kalmeeren, maar vergeet, dat elke teug, elke injectie tot nieuwe Machte loosheid leidt, de prikkelbare zenuwzwakte slechts^ vermeerdert.” Deze Courant wordt des Zaterdag - morgens uitgegeven. Prflsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan sich abonneerap by alle boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. De. toestand vanf zenuw-overapanning, waarin het thans levend geslacht Verkeert, is een feit aan welks bestaan niet te twy- felen valt, en de toeneming van ernstige, dikwyls ongeneeslyke storingen in het geestesleven bewyst het ernstige van dat verschynsel. Alles werkt samen om dien staat van opwinding te bevorderen; onze levenswyze, ons opvoedingsstelsel, de eischen van lief maatschappelijk leven, zelfs de be trekking waarin we tot elkander staan als leden van corporatiën. Dat er veel en hard gewerkt moet worden, waardoor ons arbeids vermogen tpt de hoogste, spanning wordt gébracht, is in de meeste gevallen een noodzakelijkheid, en het zou van niet zoo veel invloed xyn op het zenuwleven, indien we maar geleerd of ons aangewend hadden alles op den juisten tyd te doen en aan geen twee of meer dingen tegelijk te denken. Te alle tyden zyn er mannen en vrouwen geweest, over wier werkkracht men ver baasd stond, zonder dat zulks een slechten invloed had op hun zenuwleven; het ge heim van het behoud van dat vermogen is orde en regelmaat. Maar als iemand, om morgen en overmogen uit te gaan, zyn werk heden in overyling moet afmaken, dan is overspanning zeer natuurlykis het werk noodzakelijk, aan tyd gebonden, dan offere men liever het uitgaan op. Een tweede vereischte. om rustig voort te gaan is, het eene af te maken voor men aan het andere begint. De hersenen moeten zich voor verschillende werkzaamheden op andere wyze inspannen, en deze afwisseling is even vermoeiend als snelle kleur-overgangen het zyn voor het oog. In een gezin, waarvan elk lid zyn be paalde taak heeft, en men de zorg voor de onderscheiden dingen niet op elkander laat aankomen of aan elkander o verdraagt, zal meh minder last van zenuwachtige over spanning hebben dan waar men het hoofd des gezins met iedere beuzeling komt lastig vallen. Laat hem zich uitsluitend by zyn arbeid bepalen, en zorgt dat er zoo min mogelyk voor zyn voeten steenen des aan stoots liggenlaat er een bly moedige stem ming heerschen, die niet wykt voor de eerste de beste teleurstelling, doch deze, als iets zeer natuurlyks, neemt voor hetgeen zy is. Komen daarentegen vrouw en kin deren, ieder op hun beurt, met hun be zwaren en grieven aahdragen, eischen zy van het hoofd des gezins dat hy van alles notitie neemt en zich bemoeit met allerlei dingen die men waarlyk zonder hem wel afkan, dan is het zeer natuurlyk dat zyn prikkelbaarheid wordt verhoogd, dat zyn zenuwgestel van de normale positie afwjjkt, welke stoornis zich aan al de huisgenooten mededeelt. Het krachtigst wapen om zenuwlijden te bestryden is oefening in zeifbeheersching en aankweeking van die eigenschap by anderen. Wie kinderen heeft op te voeden behoort daar inzonderheid op te letten. Als Jantje probeert door veel spektakel te maken en zich buiten adem te schreeuwen zyn zin te krygen, laat hij dan een uiterst kalmen >wil” tegenover den zyne zien staan, dan kiest hy eieren voor zyn geld. Maar papa en mama zyn bang; het arme schaap is zoo erg zenuwachtig, en zy-zelf maken zich nog veel zenuwachtiger, zoodat het dikwijls vermakelyk zou zyn het drietal te aanschouwen, indien de gevolgen niet zoo ernstig waren I men vreest dat hy een ongeluk zal krygen en geeft toe, waardoor Jantje precies weet op wat ma nier hij voortaan de overwinning moet be halen. Die onhebbelijkheid, om zich tot een soort van razerny op te winden, .wordt voor het kind een tweede natuurhy brengt er zich onnoemelijk veel nadeel mee toe. Wy zyn overtuigd dat de zenuwachtig heid van de kinderen dezer eeuw hoofd- zakelyk door moreele middelen is te her stellen, en dat de iyders die voor zichzelven hebben aan te wenden. Er zyn van die tyden dat men, door de gedachte aan allerlei bezwaren, bezigheden, beslommeringen, door soesah van den veelsoortigsten aard, aan den hol zou gaanieder denke er onder die omstandigheden aan, zichzelven haltl toe te roepen. Er zyn duizend dingen, over welke wjj ons bezorgd maken, en die zonder onze bemoeiing best terecht zullen komendaarentegen weer vele andere, waarvan we vooruit weten dat we er niéts aan veranderen kunnen, en die we dus maar handel was deze week weder flauw gestemd in de prijzen kwam weinig verandering. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f22 tot f27 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goêboter f0,60, wei- We leven in een tijd van stoom en tele graaf. De crisissen volgen elkaar met on geloofelijke snelheid op. In ons vorig over zicht maakten we melding van de beweging in Midden-Amerika, veroorzaakt door den oorlog tusschen tisateuiala en Salvador, zijne aanleiding vind'epde in de zucht van eerstgenoemden staat om eene conféderatie van midden-Amerikaansche daar te stellen en daarbij den hoofdrol te spelen. Terwijl die oorlog nog niet beslecht is, heeft de militaire party der ontevredenen in Salvador van de gelegenheid gebruik gemaakt om tegen het wettig bewind op te treden en te trachten dit omver te werpen. Een bur geroorlog dus,* die «{GiMtemala in zyne be doelingen wellicht ten goede komt. Ei? in diezelfde week waarin dit plaats had, brak een lang smeulende burgeroorlog uit in de Argentijnsche Republiek/ Generaal Campos stelde zich aan het hoofd der be weging, die zich ten doel stelde een einde te maken aan de anarchische en bedorven regeering van don president Dr. Celman. Een groot deel van het leger schaarde zich onder zijn bevel; de Harine hield zich eerst onzjjdig, doch koos later, toen de zaken van Campos goed gingen, syu pArftj. Er werden bloedige gevechten geleverd. De president verliet zyn post, volgens sommigen om nieuwe verdedigingskrachten te verza melen. De insurgenten maakten zich meester van de tuighuizen en openbare gebouwen, tot dat als ’t ware plotseling bleek, dat de vijandelijke party en beide gebrek aan am munitie hadden en den strijd niet langer konden voortzetten, ’t Einde van alles was eene schikking, waarbij het bestuur van Dr. Celman in eere hersteld wordt en de insurgenten onder volledige amnestie de militairen met behoud hunner rangen, huiswaarts kunnen keeren. Voor hoelang? De wijze waarop deze op groote schaal on dernomen omwenteling eindigde, doet vree- zen, dat de hartstochten slechts sluimeren, om straks met verdubbelde woede weder te ontwaken! 'Vit Europa vallen gelukkig dergelyke geweldige gebeurtenissen niet te vermelden, ofschoon ook daar genoeg stoffen aanwezig xyn om te een of anderen tyd eene uitbar sting te vreexen. Bedenkelijke verschijnselen doen zich in het Oosten voor. Turkije heeft bij eene trade de Bulgaarache bisschoppen de herat verleend, d. w. erkend, en dit besluit, waarover in den Ministerraad heel wat te doen is geweest, heeft Rusland op nieuw ten zeerste ontstemd. De Russische gezant te Constantinopel heeft daarover namens zyne regeering ern stige protesten ingediend en verklaard, dat zij daarin zag eene uittarting en beleediging, en om een en ander kracht bij te zetten, kondigde de gezant zyn zeer aanstaand ver trek, zoogenaamd met verlof, aan. Toch handhaaft de Porte hare iradé en heeft ze bereids in Bulgar ye doen afkondigen. Voegt, men hierbij, dat, naar luid van berichten, het plan bestaat Vorst Ferdinand bij zijne terugkomst uit Karlsbad tot Koning uit te roepen, dan is ’t zeer zeker te vreezen, dat Rusland de maat vojgemeten acht en bij het woord de daad voegt. Misschien zal het den vredestichter Keizer Wilhelm van. Daitecbland, die, uit het Noor den teruggekeerd, thans in Engeland ver toeft, om straks een bezoek aan den Czaar te brengen, gelukken, den evenaar weer naar vrede te doen overhellen, ’t Is te hopen. De Rykskanselier Von Caprivi heeft in eene uitvoerige memorie de met Engeland gesloten overeenkomst betreffende Oost- Afrika en Helgoland toegelioht. R*r door Duitschland behaalde voordooien werden breed uitgemeten en niet minder hooge waar de werd gehecht aan eene goede verstand houding. met Engeland. Meer oprecht dan Dr. S. Sr. Colonel is,een bekende specia liteit op het gebied van de gezondheidsleer. Bovendien bezit .hy de gave, zyn mededee- lingen, wenken-en onderrichtingen teklee- den in een aangenamen vorm, waarom zy door velen met genoegen worden gelezen. Maar, gelezen en gevolgd worden zijn twee! Als de helft van hetgeen de meest bevoegden, uit de schatkamer hunner we-' tenschap en ervaring met milde hand ten beste geven, werd nagekomen, dan zou de algemeené gezondheidstoestand minstens vyitig procent beter zyn dan hy thans is. Het is 'wel aardig met de tegenwoordige dokters: zy vertellen u, geheel gratis, wat gy moet doen of wat gy moet nalaten om niet ziek te worden, en het komt hun vol strekt niet ip de gedachte, dat zy op die wyze gevaar loopen, hun eigen praktik te bederven. Het publiek toont voor die zelf opoffering zyn dankbaarheid, door die raad gevingen eenvoudig in den wind te slaan; dan kan later de medicus toch een duitje aan de patiënten verdienen. Dr. Coronel pprak laatst in een opstel, geplaatst in het Haagsche Dagblad, over zenuwlyders een zeer voor de hand liggend onderwerp dus. Aanleiding daartoe vond hy in het uitbreken van de jaarlyksche reis-epidemie. >De groote stroom van zenuwlydera staat gereed de wyde wereld in te gaan, om ver ademing te zoeken voor hun vreeseljjke kwaal. Zy, die deze >meer en meer ge voelde behoefte” niet kunnen bevredigen,— en dat is wel de groote meerderheid, die er de grootste behoefte aan heeft,wor den zenuwachtig by de .gedachte, dat zy thujs moeten bljjven. Zy moeten zich te vreden stellen met een daagje met een sPanopticum-” of een >Kurhaustrein” uit te gaan. Dat is wel verandering van om geving, maar werkt slechts de zenuwach tigheid in de handhaastig moet in enkele uren alles gezien, maar niet genoten wor den, en de overwerkte zenuwen ontvangen een nieuwen schok. En de grootea en mid- delmaligen, wier beurs veroorlooft de groote centra van zomeruitspanning te bereiken, ook zij gunnen hun zenuwen geen oogen- blik rust: lange triyecten worden in stof fige, over vulde spoorwagens afgelegd, en op de plaats van bestemming aangekomen, be ginnen de vermoeienissen opnieuw.” Jeder, die er door eigen ervaring wat van weet, zal de juistheid van deze schels moe ten erkennen. Het reisgenot, als men het zoo noemen mag, is een mode-artikel ge worden, duur en lastig. In menig gezin getroost men zich maandenlang zekere ont beringen, om by het begin van het >sai- zoen” met de heden van zyn istand” of l»die men gaarne als zoodanig beschouwt, omdat zy eigeniyk nog een of twee sportjes hooger staan, mee te kunnen doen. Op stoombooten en spoorwegen wordt geen crediet verleend, en in hótels evenminmen moet dus met contanten voorben dag ko men. (Met slager en bakker is dat geluk kig anders, die lui kan men een poosje laten wachten I) Wanneer we nu dat alles zoo met elkan der in verband brengen, zou het dan niet duidelyk zyn dat werkelijk de reismanie onzer dagen er veel aan toebrengt om de zenuwachtigheid, waarover thans iedereen klaagt, en niet zonder reien! te ver- hoogen? Onze schryver vergelykt met dat jagen naar den vreem'de dé rustige manier, waarop onze vaderen gewoon waren zich eenige dagen te ontspannen. Zy hadden in de nabijheid der stad hun optrekje, waar zy >en familie” den zomer doorbrachten in kalme, landelijke rust, omringd van vrien den, die een welkom onthaal vonden aan de gastvrye tafel, enz. Wat op grooten afstand ligtidealiseert men weleens. Of die optrek/es-geschiede- nis, van naby bekeken, er wel zoo aanlok kelijk zou uitzien als wy ons verbeelden, is te betwijfelen. Daarby vergete men niet, dat dit voorrecht alleen voor de welgestel- den was weggelegd, en niet dezen zyn het, die zich in de eerste plaats de waarschu wing van onzen dokter hebben aan te trek ken. Wien het niet ontbreekt aan tyd en aan geld, kan evengoed rustig genieten, al perst hy zich en zyn gezin niet samen in de enge omgeving van een sbuitentje” veel minder ruim en gemakkeljjk dan de wo ning in de stad; en wie verstandig reist, zyn verblijfplaats goed weet te kiezen, hetzy binnen onze grenzen, hetzy in een niet al te woelig uitspanningsoord van het buitenland, behoeft niet te vreezen dat hy afgetobd en onvoldaan zal terugkomen. Het zyn juist de lieden met beperkte middelen, en die uit den aard van hun werkkring slechts over enkele dagen kunnen beschik ken, die voor buitensporigheden hebben te waken, willen zy met het geneesmiddel erger doen zyn dan de kwaal. Aan zyn zenuwlijders en zenuwltfderessen wydt Dr. Coronel de volgende verzuchting I >De hygiënist, die dagelyks zooveel met die ongelukkige schepselen te tobben heeft, vraagt zich wanhopig at: Is dat nu de boter f 0,50 per half kilo. *AMEIDE, 30 Juli. Door wijlen den heer T. Kloos Pzn. alhier zyn legaten, elk groot f 1000, vermaakt aan de Ned. Herv. kerk en aan de Herv. Diaconie dezer ge meente. Tot lid van het algemeen armbestuur dezer gemeentetevens voorzitter, in de plaats van wylen den heer A. Van der Linden, is benoemd de heer T. Van Koon alhier. §AMEID£, 31 Juli. De rekening dezer gemeente over 1889 bedraagt in ontvang f 9712,79, in uitgaaf f 9306,82», batig slot f 405,96». De rekening van Jiet Burgerlijk Armbe stuur dezer gemeente over het jaar 1889 beloopt in ontvang f 1532,17, in uitgaaf f 1618,54», nadeehg slot f 86,37*. Aan subsidie uit de gemeentekas heeft deze in stelling in dat jaar genoten f 1123. ♦BERG-AMBACHT, 30 Juli. Door den gemeenteraad is uitgevaardigd een nieuwe verordening op de algemeone begraafplaats ia deze gemeente. politiek, wordt in de memorie ook nog ge wezen op de waarde der overeenkomst, ter voorkoming eener te nauwe verbinding tus- sohen Engeland en Frankrijk. Intussohen is ook deze staat tevreden •worden ïoor vreem- gesteM. By overeenkomst, met Enge land geéloten, erlangt Frankrgk het pro tectoraat over Madagascar en wordt goed gekeurd de Fransohe „invloed-sfeer" in Centraal-A.frika tot aan het meer Tchad, Het woord invloed-sfeer is vermoedelijk een nieuwe éditie van het woord protectoraat. liet Eugelsche Lagerhuis heeft nu de overeenkomst met Duitschland in derde lezing goedgekeurd. Gladstone onthield sich van deelneming aan de beraadslaging, nadat hij, hoewel den inhoud der overeen komsten goedkeurende, protest meende te mopten aanteekenen tegen dergelijke an- nexatiëq in vredestijd. Volgens de falgique militaire is het met het Belgische leger al zeer treurig gesteld. Dat blad toch beweert, dat de magazijnen ió6 slecht roonien zyn, dat in geval van mobilisatie 33.000 man uitrusting en klee- ding zouden missen! Wat de Belgique militaire zegt, wordt door de Etoile Beige bevestigd. Dat belooft dus iets voor de aanstaande zitting! - By Koninklijk besluit van 26 Juli 1890 No. 30 is goedgekeurddat de Burgemeester van Leerbroeken Nieuw- land, 8. H. Binkes, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Z. M. de Koniflg heeft de wet tot goedkeuring der spoorwegovereenkom- sten bekrachtigd. Door de Ministers van Water staat en van Financiën is bepaald^ dat het bedrijf der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij aan den Staat zal worden overgedragen op 15 October 1890. Bij de verkiezing yan een1 lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Utrecht is herkozen de luitenant-kolonel A, L. W. Seyflardt met 1045 van de 1060 geldige stemmen. In het hoofdkiesdistrict Arnhem zijn van de 2737 kiezers opgekomen 688. Herkozen de luitenant-kolonel W. Rooseboom met 555 stemmen. In de op Woensdag 30 Juli te Stolwykersluis gehouden vereenigde ver gadering vay het dijkscollege met de hoofd ingelanden van de Krimpenerwaard, is de rekening over het dienstjaar 1889/90 goed gekeurd en vastgestold tot een bedrag van f 167.072,02» aan ontvangst en f 158.593,12 aan uitgaaf, batig slot alzoo f8478,90». Te Vianen is aanbegteed: het herstellen en restaureeren van de Lekpoort, aldaar. De minste der vjjf inschrijvingen was die van den heer P. Van Lit aldaar, voor f1722. x Den he er en T. Van Os en K. J. v. Wijnen te Leerdam is als laagste in schrijvers voor de som van f 14.275 het werk niet gegund bij de aanbesteding voor de „Kerkelijke kas”, der Gereformeerde ge meente te Schoonrewoerd, van het bouwen yan een kerk met consistoriekamer, school gebouw met onderwijzerswoning. Bjj eene onderhands^he herbesteding is het aanbe- steed voor f 13.807 aan den heer G. Schouten te Vianen. Van 'srjjks werf te Amster dam is naar Slikkerveer vertrokken, de voor onze marine in Engeland gebouwde achterwielstoomsloep, om te dienen tot mo del voor eene dergelijke sloep, welke thans ten behoeve der marine wordt aangebouwd op de werf van den heër P. Smit Jr. te Slikkerveer. - •ALBLAS8ERWAARD en VUFHEE- RKNLANDEN, 1 Aug. De kaas-en boter- stil hun gang m< behooren aan de ot steedt, namelyk aai| kring zyner plicht» zonder, er door ovq Wy >HonanderC delingen, die ons alleen hebben ‘leeren ken nen $oor praatjes van anderen, voor phleg- matiek gehouden. Of we deze hoedanigheid in meerdere mate bezitten dan andere natiën, zouden we niet kunnen zeggen; tegenover een zeker dantal personen, die zich door niets uit hun centrum laten bren gen, staan ook by ons tal'van andere, die door een ademtocht in een trillende bewe ging komen. Ja, riet u die jenuwen! Phlegma aanbevelen doen we niet; wel raden we aan met al ons vermogen te stre ven naar kalmte, naar matiging in alle dingen, naar een rsstige opvatting van wat we op onzen levensweg ontmoeten, een kalmte, die geestdrift niet uitsluit, maar, aan deze gepaard, wonderen verricht Met onze moreele shuismiddplen” zullen we wel niet gelukkiger zyn dan ^r. Coronel met zyn hygiënische raadgevingen, maar we volgen zyn voorbeeld en blyven toch preeken, él is ’t in de woestyn! ♦BERG-AMBACHT, 31 Juli. Bjj de gis teren gehoudeqK^espaohtingen brachten de tienden yan het kroondomein onder Berg- Ambaoht f 61,50 op, die onder Lekkerkerk f 401 tegen r vo f «90 in 1889. Da henneptienden van den Ambachtsheer en diens rietgewas brachten 9 129 ear f tegen f 124 en f 193 in 1889. CAPELLE 4/d IJSELj 28 Jnli. In de vorige week werd alhier het jaarljjksch sfhoolfeest gevierd, ter belooning van ge trouw schoolbezoek van de leerlingen der beide openbare scholen. Als bewijs welken goeden invloed dergelijke feeéten uitoefe nen, dient vermeld, dat van Juli ’89 tot ’90 van de 168 leerlingen der 2de school slechts 10 meer dan 5 schooltijden, en van de 180 leerlingen der 1ste school niet meer dan 4 boven de 2 schooltijden willekeurig verzuimden, .terwijl dat verzuim vóór enkele jaren nog 10 k 15 percent bedroeg. Donderdag 24 Jnli ontvingen de jongste leerlingen een stuk speelgoed. Eene flinke hoeveelheid Vau Houten’s cacao, koek en amandelen verhoogden niet weinig de fees telijke stemming der kleinen. Vnjdag-oohtond vertrokken de leerlingen der twee hpogste klassen per stoomboot naar .Rotterdam^ en van daar in het salonrijtuig 3de klasse der N. R. 8. Maatschappij- Den Haag. Per stoomtram werd de naar Scheveningen ondernomen, van waar men per paardentram terugkeerdefeom eenige merkwaardigheden der residentie te bezien. In de Assendelftstraat werd voor weinig geld een. flink maal verstrekt. Op de terug reis verliet men te Gouda den trein, bezag .daar de „Goudsche gisten”, en toen ging het pef stoomboot huiswaartih De uitgaven voor het feest werden be streden uit de milde bydragen van enkele ingezetenen, terwyl de stoombootmaat schappij „Maas en IJsel”, zoowel ’s avonds ah 's ochtends, gratis eene boot beschikbaar stelde en de N. R. 8. Maatschappij eene flinke reductie op het vervoer toestond. JAARSVELD, 30 Juli. Door het over lijden van den heer J. Bosch te Lopik is weder eene vacature ontstaan van hoofdin- geland der polders „Batuwe c. a.” onder deze gemeente. «LEK8MOND, 29 Juli. Heden is alhier overleden onze oudste wethouder, de heer Hendrik Veen Cz., die gedurende 3 jaren die functie vervulde. Van af 1869 was Veen lid van den raad, gedurende vele jaren heemraad van den Polder Leksmond hoofdingeland van de Vijfheerenlanden en gecommitteerde van het Linge Waterschap. De overledene zal in den familiekring en in de versehillende besturen zeer word gemist. MONTFOORT, 30 Juli. Voor da vi kiezing van een lid van den gemeenteraad zyn 100 stemman uitgebracht. Er moet eene heratemming plaats hebben tusschen de heerea G. A. De Gelder en L. Van den Berg, die respectievelijk 42 en 38 stemmen op zich vereenigden. Door Burg, en Weth. is aanbesteed: het doen van eenige herstellingen en ver nieuwingen aan gemeente-eigendommen. In geschreven werd door: H. Van Vliet, voor f422, J. Praat, f396, P. A. Van Poll, f 306, wed. J. Sas, f303, allen teMontfoort. Aan den laatste is het werk gegund. •N00RDEL008, 30 Juli. Dinsdag jl. was het 25 jaar geleden, dat de heer L Van Leersum benoemd werd tot secretaris dezer gemeente. Het gemêente-bestuur had gemeend dezen dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan, en deed den jubi laris uit erkentelijkheid voor betoonden yver en trouw, een fraaie leuningstoel en een dito hanglamp aanbieden. Door het hoofd der school alhier, den heer J. Van Steenis, een bekend liefhebber van het zoogenaamd „baarzen”, is een baars gevangen die het buitengewoon gewicht had van 8 hectogram. Niemand herinnert zich hier, dat er in het binnenwater sulk eèn kolossaal exemplaar met een worm is ge vangen. x OU DE WATER, 31 Juli. In de jongste raadsvergadering werd de gemeenterekening over 1889 aangeboden. Eeno commissie, bestaande uit de hoeren A. O. Van Aelst, D. Boer Jzn. en H. Van Wijk, werd be noemd om ze na te zien en daarna rapport uit te brengen. In diezelfde vergadering werd de begroo- ting dor rustando schutterij over 1891 goed gekeurd en mededeeling gedaan van het proces-verbaal aangaande kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Voot het verbouwen der alhier bestaande profestantsche bewaarschool hadden zich 8 liefhebbers aangemeld. Hunne inschrijvin gen varieerden van f897 tot f691. ’(Werk is gegund aau dun hoer H. Berkhof, die voor f726 had ingeschreven. Naar aanleiding van de plaats gehad hebbende oproeping voor onderwijzeres aan de openbare school alhier hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. WOERDEN, 30 Juli. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg 229 par tijen; prijs van Goudsche le soort f24 f27,00, 2osoort f 19k f23, Derby £26,50. Edammer f23. Handel flaur WAAG", A lito: I, ireen te komen kiezende tegen

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1