w MARINIERS I 1890. N'. 1105. Zaterdag 16 Augustus. i hel Sigarenmagazijn van verlötFng n nel Burgerwoonhuis. Goedewaagen Zonen, MARKT, naast „DE WAAG”, Maatschappij Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ie ■MM F. GRENDEL, 'te Ttóndeweg, GOUDA, zijn allo soorten van N SIGARETTEN LL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW, Elegante EQUIPAGE. R. VAN WIJK, Officiëele Kennisgevingen, NOTENGEWAS. IZrjjwillige Dienstneming. eene verbintenis voor 6 jarerc r PERSONEN, niet jonger dan 3 en niet ouder dan 34 iare». eene verbintenis voor 8 jaren: Voor JONGELINGEN boven 17 en beneden de 18 jaren Notaris TEIJINCK te Schoonhoven erstond te Koop ofte Huur aangeboden: STRAATSCHOUW. KERMIS te SCHOONHOVEN. BUITENLAND. Overzicht. C O U D A, nemen gelden k deposito: )or ROERENDE GOEDEREN, luitend van Landbouwera en VeehMr s, gevestigd te Loenen aid Vecht. 9 S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. 3» beginnen op m. voorkomt jonge kinderen niet ■fflöfflSM COURAKT. iter, .(DORP. De Secretarie, H. O. GEELHOED. rijgbaar, tegen verschillend* pryzea. door de eling: WOERDEN en OM9TBEKÏN. EERSTE PRIJS: Verder tarden, Koeien, Schapen enz., van de trekking zal plaats hebben op Woensdag 27 Augustus 1890. EN i 50 0t«., de 11 stuk» f5.—, verkrijgbaar by rslraat. WOKHDM. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van Schoonhovkn zullen op Woensdag den 20. Augustus 1890, des voortniddags ten U ure, op het RA ADI”’™ publiek verpachten: Het NOTENGEWAS, aan deze Ge meente beboerende. Aanwijzing op 20 Augustus, des v.m. 10 ure, Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiön, voor J maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekenh g gebracht. Aanwyzmg op au Augustus, te beginnen aan de Veerpoort. Schoonhoven, 9 Augustus 1890. De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. *•160 HANDGELD. f 90 HANDGELD. Voor JONGELINGEN boven <fe 16 en beneden de 17 jaren f 75 HANDGELD inlichtingen vérstrekken de Plaatte en Garnizoens-Commandanlen, en waar iet aanwezig zijn, het Gemeentebestuur. verder de in alle Gemeenten aangs» e Oproepingen tot Vrij willige Dienzt ng bij het Korps Mariniers”. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. verklaart TUINTJE en ruime WERKPLAATS* 9 bevragen, onder letter X, Bureau r Courant BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat ingevolge art. 4J van het Politie-Reglement do STRATEN moeten zyn UITGEWIED vóór 80 Augustus of 6 September a. s., op welke dagen SCHOUW zal worden gehouden. SCHOOHBOVXN, 16 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. WETHOUDERS op Woensdag des voormiddag- JHUIS der gemeente BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de Kermis dit jaar aanvangt 8 September 1 8 9 0. Zjj, die staanplaatsen verlangen, moeten hiertoe aanvragen doen ter Secretarie, vóór 1 Beptem- SCHOOMHOVBK, 9 Aug. 1890. De Burgemeest 8. P. H. NOORDEN! De vreedzame annexatie van Helgoland door Duitachlnnd heeft heden voor 8 dagen met de vereisohte plechtigheid plaats gehad. Er had niets plaats, wat grond geeft tot de veronderstelling, dat do bevolking tegen die verwisseling van bestuur bezwaar had. De Minister Bötticher, vergezeld van een korvetkapitein en eenige geheimraden kwa men ten 3{ uur aan wal en begaven zich onder salutschoten naar de Gouverneurs woning, waar de Engelsohe eerewacht het geweer presenteerde. Na voorlezing der overeenkomst door den Gouverneur, werd de Duitsche ving geheschen en weerklonk het bekende Deutschland, Deutschland über alles. De Duitsche vertegenwoordiger hief een Hoch voor de Koningin aan, ’t welk werd beantwoord door een dito voor den Keizer. Den daaropvolgenden dag verscheen deze mot de Hohenzollern voor het eiland. Z. M. werd ontvangen door de Duitsche en En- gelsche autoriteiten, er had een veldpredi- catie plaats, de Keizer hield een aanspraak, nogmaals werd de nieuwe vlag geheschen en gesalueerd en ten slotte had er een pa- rademarsch plaats door de marinetroepen. Voorloopig zal, zoo decreteert de Reichs- Anzeiger, het bestuur over Helgoland na mens den Keizer, door den Rykskanselier gevoerd worden. De bestaande overheden blyven z. v. m. in hunne qualiteiten be vestigd. Het dezer dagen in Berlyn gehouden geneeskundig Congres is in alle opzichten geslaagd. De toevloed van geneeskundigen uit alle landen was zeer groot en eveneens het aantal belangstellenden. De Zusam- menhang liet niets te wenschen over. Vooral de Fransche afgevaardigden werden met de meeste onderscheiding behandeld en beje gend, ’t welk allerzyds met toejuiching werd begroet. Het volgend Congres wordt te Rome gehouden. Donderdag jl. is de Keizer naar Rusland getrokken om daar de groote manoeuvres bij te wonen. Oostenrijks Keizer komt die in Duitschland bywonen. Volgens berichten, die echter uit Rusland ambtelyk worden weersproken, zou daar wederom een veldtocht tegen de Joden zijn ondernomen, ten gevolge waarvan honderde families de wyk nemen. Overdry ving zal er wellicht wel in ’t bericht zijn, doch het voor geheel onwaar te houden, daarvoor ia het vertrouwen op de maatschappelijke toe standen in Rusland te veel geschokt. Turkije heeft getracht, Rusland gerust te stellen over de zooveel besproken her at s, ten behoeve der Bulgaarsche bisschoppen. Het betreft, zoo luidt de nota, eene zuiver binnenlandsche aangelegenheid, die noch onder den invloed van Bulgarije noch van anderen is geregeld. Als *t op schryven aankomt kan de Turk- sche regeering zich wel weren. Thans heeft zy aan de gewestelyke autoriteiten gelast, een einde te maken aan de overschrijding der bevoegdheid en de afpersing der amb- fftRFNQ MEUBELEN te koopen. untrio „age men gratiB u»tof brenge een bezoek aan dl AZIJNEN VAN AMERIKAAN8CB SNHOUTEN MEUBELEN van E. F, t’Molsteeg 10,12 14 en Damrak 4^ irdam. Fraaie modellen, soliede cl oop. Linnenkasten, van af f 31,—-) santen f 19,—, Boekenkasten f 45,— ito. E. F. EVEN, Amsterdam, vorm; de kinderen zullen het heerlijk vin den en met meer animo werken, dan wan neer zij den eeuwigdurenden kubus op een anderen punt zien*’staan, Evenwijdig wij» kende lijnen komen in een punt samen, denk daaraan bij deuren, vensters, het zetten van Havana, van 100 op het sigarenkistje. Dan komen de andere meetkundige licha men aan de beurt, zooals piramide, cilinder variëer deze oefeningen op dezelfde wijze als met het prisma laat niet den cilinder in verschillende standen teekenen, maar na dit lichaam, al is het nu ook niet onbe rispelijk weergegeven, een soortgelijk voor werp, een glas, eene flesch, een emmer, een Hectoliter; geef eenvoudige opmerkin gen ten beste omtrent den ronden vorm van den onderkant van een cilinder, om trent de voorstelling van een cirkel in perspectief, die zich bij die voorwerpen in rechten stand altijd aan ons oog als eene ellips voordoet en men zal bij aanmoediging door opteekenen en kleuren in korten tijd tot verrassende resultaten komen. Heeft men de blokken niet, maak ze dau zelf van sigarenkistjes met grijs papier beplakt. Spreker beval aan het gekleurde krijt of pastel, verkrijgbaar bij Schouten en Voskuil te Amsterdam 50 ets. per doosje, dat niet afgeeft als men er met de hand over wrijft en weinig glimt, en voor de eerste oefenin gen, die op eene gewone lei met eene griffel kunnen geteekend worden, de methodes van Molkenboer (in 12 cahiers k 12{ ets. het stuk) van Bes, Tempelmens Plat en ande ren, hoewel de geachte spreker er herhaal de! yk op wees, dat de eenige methode tee kenen naar de natuur was, en deze, indien men niet zelf in staat was de vooroefeningen te geven, zeer aanbevelenswaardige hand leidingen waren. Indien een kind eenige vorderingen zal maken, is twee uur per week voor het teekenen wei noodigen ook niet te jang achtereen. Men zal vele moeie- lykheden ondervinden, maar bij welk onder- wys is dit niet het geval? Deze voordracht, die door teekeningen werd verduidelijkt, en veel aardiger was dan ze hier is weergegeven, liet wat duidelijkheid betreft niets te wenschen over, en gaf velen een goed begrip van wat er nu eigenlijk verlangd wordt van den onderwijzer op dit gebied. Het zou wenschelijk zijn, dat er over op voedkunde ook eenige dergelyke lezingen gehouden werden, opdat men beter wist, waaraan zich met dit vak te houden. Tal van onderwijzers volgden de lezing met genoegen en belangstelling. Schoonhoven, 9 Augustus 1890. G. R. BINNENLAND. Aan het ministerie van water staat, handel en nijverheid te ’s Hage is Woensdag aanbesteed: het voltooien van de voorhaven en het maken van de weder- zijdsche havendijken buiten den Lekdijk aan den rechteroever van de rivier de Lek, onder de gemeente Vreeswijk (prov. Utrecht), behoorendo tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amster dam met de Merwede. Begrooting f99.720. Minste inschrijver was de heer P. A. Bos, Gotinchem, voor f 94.750. Zyn opvolger was slechts f 50 hooger (f 94.800). De aanbesteding van het werk ter voorziening van het jaagpad langs den gekanaliseerden Roll. IJ sei is door den Min. van Wat., H. en N. aan den aannemer P. Van Woerden te IJselstein voor t 1690 gegund. De begrooting bedroeg f 2000. Ds. K. W. Hulstyn, te Ech- teld, die den 6 Aug. zijn 25-jarige ambts vervulling herdacht, heeft bij die gelegen heid kostbare geschenken ontvangen van de gemeente, de baronessen van Balveren, zijne ringbroeders en byzondere personen. Zon dag 10 Aug. trad hij op voor eene talrijke schare en betuigde in eene boeiende rede zijn ontmoedigen dank aan God, voor de tallooze zegeningen gedurende 25 jaar ont vangen, naar aanleiding van psalm 116 vers 12 en 14. Aan het einde der godsdienst oefening werd hem staande toegezongen Ps. 134 vs. 3. Ds. Hulstyn heeft voor de minder bedeelden den 10 Aug. tot een feest dag gemaakt, door aan 33 huisgezinnen uit de gemeente eigengebakken wit brood en spek uit te deelen, dat door allen met dank bare blijdschap werd aangenomen. De volgende Vereenigingen zijn, blijkens openbaarmaking in de Staats courant, erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Staatsblad no. 32), als: de kerkeljjke kas te Capelle a/d IJsel; de vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Waarder. gGORINCHEM, 12 Aug. Wegens het bedanken van den heer T. Swets Azn. te Hardingsveld, als candidaat voor de benoe ming van een dykgraaf van het hoogheem raadschap de Alblasserwaard met Arkel be neden de Zouwe, zaldoor hoofdingelanden een andere voordracht moeten worden op gemaakt; de vergadering daartoe is opge roepen tegen 23 Aug. a. s. ••GOR1NCHEM, 13 Aug. Scheen het Leger des Heil» aanvankelijk alhier een i 1 dag opvragens a 21/, »/e, langer termijn op overeen te komen oerwaarden en deaverkiezende tegen nderpand in fondsen; rentrekken gelden op Effecten voor: ragen onder f 1000,— k 4 jaars; ragen daarboven tot den prolongati*- ;oors, volgens Amsterdamsche dun oor waarden; asten zich met het koopen en verkoopen 'an Effecten, tegen een provisie van: •/0 voor fondsen boven de 30 onder 30 'oor loten;) verlangd worden orders in de meeste bndsen verantwoord tot den eorstvolgen- len middenkoers der Amsterdamsche leura; celen Coupons in boven de Amsterdam- che beursnoteering, zonder berekening an provisie; asten zich op voordeelige voorwaarde* net het incasseeren van wissels op binnen- n buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkiijgbaar. een onderwijzer niet graag mogen lijden, diens portret op een muur dichtby de school voorstellen en sqm* v. j.Kstheeft hij een baard, dan wordt die dubbel zoo groot ge teekend als hij moest zijn, of zijn krulhaar is goed zichtbaar; maar zij zien dikwijls foutiefzij zullen een huisje teekenen waarin de stoelen en de rookende schoor steen tegelijk zichtbaar zyn en een jongen met 5 vingers aan zijn schouders vast en den neus op zijde. Dezen aanleg nu moet de onderwijzer leiden, ontwikkelen en de kinderen krijgen vaardigheid in het zien. Laat ze na de les het geteekende uit het hoofd weergeven, zij zullen eerst allerlei bezwaren hebben, dat zy het niet kunnen, maar honderd togen een, dat zij een vol genden keer goed zullen opletten en alles terdege beschouwen, omdat zy denken, ik kon het eens uit mijn hoofd moeten teekenen. Men moet de kinderen loeren zien. Eene af beelding, die slechts twee afmetingen heeft zien alle personen op dezelfde wijze, maar een voorwerp en relief niet, al staat men ook op dezelfde plaats als de eerste aan schouwer. Reeds in de laagste klasse kan, maar behoeft men niet aan te vangen, omdat de bezwaren talloos zijn, toch is het mogelijk. Men leert de kinderen de eerste oefeningen, lijnen zetten en op grijs papier of op eene lei teekenen. Ruiten op leien moeten ten strengste afgekeurd worden. Zij vermoeien de oogen der kinderen en zijn van geene de minste waarde, daar een kind, dat jaren lang op ruitjes geborduurd en geschrapt beeft, niet in staat zal zyn eene rechte lijn behoorlijk te trekken. Begin dadelijk uit de vrye hand te teekenen, dat is de beste methode. Laat na lijnen een eenvoudige figuur teekenen, byv. een kruis in een vierkant, teeken de hulplijnen en de figuur ruw op het bord, opdat de leerling de tee kening zie ontstaan. Een nette teekening moet de onderwijzer vóór de les maken en bij den bekenden ijver der onderwijzers, valt er niet aan te twijfelen, of het zal ge beuren. De leerlingen moeten deze teeke ning nateekenen, zelf, zooals zy die zien; men kan die variëeren door lijnen uit te vegen en bij te voegen en de teekening te kleuren met gekleurd kryt. Eene kleur verhoogt de duidelykheid, de figuur valt meer in het oog en wordt gemakkelijker door de leerlingen waargenomen. Men kan beginnen op eene lei met eene griffel, of op papier met potlood te laten teekenen, maar op achtjarigen leeftijd kan men gerust met houtskool en zwart kryt laten werken, en als belooning, indien de vorm zeer goed is, laten kleuren. Als de leerlingen eenige vlakke figuren en versieringen gehad hebbenkan men ze voorwerpen laten teekenenmen behoeft nu niet angstvallig te wachten tot zij alle ver sieringen van Grieksche letters en wapens gehad hebbenmaar moet zich tevreden stellenals zij eenige vaardigheid hebben verkregen. Dan begint men met draadfi- guren en vervolgens met blokken. Alvorens tot het teekenen van deze voor werpen over te gaan, geeft men ze eenige wenken. Het teekeuen dezer voorwerpen is geen doel, maar middel. Het ware doel is voorwerpen uit de natuur en deze recht- en kromlijnige figuren zyn hulpmiddelen voor de voorafgaande oefeningen. Zeg hundat loodrechte lijnen altijd loodrecht blijven en laat ze dat zien door ze zelf een zwaar voor werp aan een touwtje op verschillende af standen voor zich te laten hangenverder dat evenwydige lijnen elkander in de verte schynen te naderen, dit kan men doen op merken aan een laan met hoornen, aan de rails van een spoorweg, ook dat de gedaante der voorwerpen afhangt van den afstand waarop wij ze zien: wijs hun een man op een huis, een wegrijdend rytuig, zoo moeten ze komen tot het begripdat een lyn korter is, naarmate zy verder van ons at is; een cirkel kan als een lyn worden gezien evenzoo een vlaklaat hun dat zien met een hoepelmet een voorwerp voor hen te houden; vertier, eene lyn, die werkelyk waterpas is, kan men rijzende of dalende zien, bijv, de zy wanden van een kamer leer hen meten met de armen recht uitge- s trekt met een teekenpen en maak hen door aanschouwing met al deze perspecti vische verschijnselen bekend, zonder hen ooit over perspectief, tafereel of distantie- punt te spreken. Begrijpen zy vau deze zaken iets, begin dan met een voorwerp te laten teekenen, een prisma of kubus, byv. in een- voudigen stand; en nu moet men niet dien kubus in allerlei mogelyke en onmogelyke standen laten teekenen, want de kinderen beginnen hem dan langzamerhand te ver- wenschen en schrikken al, als zij het ding weer te voorschyn zien komen, maar als zij het eenigszins draaglijk doen en begre pen hebben, dat de voorste lijn korter moet zijn dan een der verstafzynde, breng dan een sigarenkistje te voorschijn en laat het teekenen laat die leerlingen, die het ’t eerst af hebben er Havana of Manila optee kenen en op den anderen kant 100; laat het met een zachte tint kleuren, desnoods met openstaand deksel, evenzoo een stoot, eeu lucifersdoosje en iéder voorwerp in dien ten aren. Werd het anders, dan zou Turkye Turkjje niet meer zyn! Van de terugkomst van Vont FeriinanA1 te Sophia is nog niets gebleken. In Italië’» hoofdstad heeft weer eens eene manifestatie tegen Oostenrijk plaats gehad. Eon 2000 manifestanten schreeuwden „Leve Triest” voor de woning van den Oosten- rykschen gezant. Enfant» terriblet! Z. H. de Paus moet, zoo zegt een gerucht, voornemens zyn, zijn geestelijken vertegen woordiger by de verschillende Hoven een wereldlijken toe te voegen, die zich meer gemakkolijk in het maatschappelijk leven zou kunnen bewegen. De gevallen van insubordinatie nemen toe in het Engelsche leger. Te Chatham zyn 20 éoldaten elk tot één maand gevangenis straf veroordeeld, omdat zy als protest tegen in hunne oogen overmatigen dienst weigerden op het appèl te verschijnen en zich in de magazjjnen verschansten, en in de artillerie-kazerne te Topham vond men, toen er toebereidselen gemaakt werden voor een bijzondere revue, al de tuigen stuk gesneden. Op Jamsïca moet een geval van nog ernstiger muiterij zyn voorgevallen. Déér kwam het tot een formeel gevecht tusschen muiters en de overige troepen. In het Prinsdom Wales is eene ernstige werkstaking onder de spoorwegbeambten ontstaan, die veel ongerief veroorzaakt, doch gelukkig hebben vry williger» den dienst gaande gehouden. Ernstiger is de werkstaking onder de beambten van den Grand Central te New- York (Amerika) in hare gevolgen. Het goederenvervoer was gedurende enkele da gen geheel gestaakt en er kwam zelfs geen posttrein aan. Ook hier is echter verbete ring gekomen, omdat de machinisten en stokers weigerden zich by de aigemeene werkstaking aan te sluiten. In Argentinië beginnen orde en rust langzamerhand weder te keeren, sedert de President Celman toegaf aan den algemee- nen volkseisch om ontslag te nemen. Hij is bereids opgevelgd door Pellegrini. Het financiëel vertrouwen heeft echter een schok gekregen, die het niet gemakkelyk maakt voor de regeering, maatregelen ter voorzie ning te nemen. In België’s hoofdstad heeft Zondag jl. een groote manifestatie van socialisten ten gunste van algemeen stemrecht plaats gehad. Van 10—15 September zal er weer eene byeenkomst worden gehouden, ter bespreking van een plan tot aigemeene werkstaking. De voordracht, te Gouda gehouden over »het elementair teekenonderwije in de Lagere School." Er is 9 Augustus eene lezing geweest van Regeeringswege over elementair tee- kenonderwys en omdat ik die bygewoond heb en ze interessant vond, wil ik er eene korte schets van geven, die misschien ge lezen zal worden door diegenen, die geen onderwyzers zyn, maar toch belang in het onderwijs stellen. De heer 0. W. Hoenkamp, hoofd eener school te Utrecht, die op zeer levendige en opgewekte wyze voordroeg, begon met te zeggen, dat, zooals Potgieter wees op een tyd van achteruitgang en opkomenden bloei vau den handel in ons land, hij wilde wyzen op ditzelfde verschijnsel op het ge bied der schoone kunsten. De versierde gevels en sierljjke bruggen hadden plaats gemaakt voor eenvoudige bouwordezoo eenvoudig zelfs, dat zy het oog vermoeiden door eenvormigheid van toon en kleur; thans echter begint men dit in te zien en' tracht hierin verbetering te brengen door prysvragen uit te schryven en fraaier ge bouwen te zetten. Veel hoopt men van dit en vooral van het opkomende geslacht en om den zin voor het schoone by de jeugd aan te kweeken heeft de heer Moens reeds in 1878 voorgesteld het teekenonderwys op de lagere school verplichtend te maken. Eerst stuitte dit voorstel op ernstige bezwaren, maar nu is deze tegenstand overwonnen en de zaak krygt haar beslag. De zin by het schoone moet bij alle standen, bij den werk man, zoowel als by den werkgeveraauge- kweekt worden, want hoe zal gene iets schoons vervaardigen, deze iets opmerken om bet te koopen, indien zy het schoone niet kunnen onderscheiden. Het doel van alle teekenonderwys is dus, den goeden smaak te ontwikkelen en voor werpen uit het dagelyksch leven zoo sier lijk mogelyk te leeren afbeelden. Er is drieërlei soort van teekenen uit het geheu gen, naar model en naar een voorstelling. Dit laatste is het werk van den bouwkun dige. De lagere school houdt zich met de beide eerste soorten bezig, niet om kun stenaars te maken, evenmin als vakteeke- naars. Het kan zijn nut hebben den aan staanden werkman in plaats van den ge leerden naam projectie, dien van platten grond en opstand te leeren kennen, maar deze zaken behooren op ambachtsscholen thuis. Uit het geheugen teekenen is voor jonge kinderen niet zoo onmogelyk als bet wel schijnt. Zij kunnen heel goed, als zy MEERGELIJKMATIGE iderlinge Brandwaartóp 'e OMSLAG der Brandschade in h*t iloopen boekjaar 1888/9 heeft bedragen: o le klasse: (doorloopend) f 1,10 per mill*. 2e 1 November tot 1 Mei -0,50 .1’ 1 Mei tot 1 November -0,60 ot het geven van inlichtingen en h*t lemen van Verzekeringen, bereid vruchtbaren bodem gevonden te hebben, en behoefde het althans over geen tegen stand te klagen, sedert den loop der vorige weel» is dit geheel anders geworden. Naar men zegt heeft daartoe het ontrollen eener vlag, met het opschrift „bloed en vuur”, in de byeenkomst van Donderdag jl. aan leiding gegeven. Hoe het zij, sedert dien tijd zyn de gemoederen op onrustbarende wijze in gisting gekomen. Het gebouw, waarin het Heilsleger zijne bijeenkomsten houdt, werd bestormd, bij eenige bekende leden in de stad werden ruiten ingeworpen, schimpliederen w&erklonken langs de straten, kortom het geheel kreeg het karakter van openbaren opstand. Dientengevolge heeft het hoofd der gemeente zich genoodzaakt gezien meer doortastende maatregelen te ne men, en is de politie door een aantal man schappen van het garnizoen versterkt. Voor loopig wordt daardoor de burgerij eenigszins in bedwang gehouden. Of men alzoo den geest van ontevredenheid zal wegnemen, we willen het van ganscher harte hopen, maar betwijfelen het tevens. •ALBLASSERWAARD en VIJFHEK- RENLANDEN, 15 Aug. De kaashandel was deze week fiauw, de prijs f 1,50 i f2,00 per 50 kilo lager; naar boter was flinke vraag en de pry's 5 cents per half kilo hooger. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f 20 tot f 25 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit; goêboter f0,60, wei boter f0,50 per half kilo. •AMEIDE, 15 Aug. Op de in de vorige week alhier gehouden publieke verkooping van boomvruchten en verhuring van naweide werd besteed voor boomvruchten van f 1,50 tot f5,00 per hektoliter aan den boom en voor naweide van f 15 tot f 25 per hectare. Appelen zyn hier weinig, peren en noten middelmatigpruimen zyn er niet. Al de leerlingen der openbare school der gemeenten Ameide en Tienhoven, ten getale van ruim 200zullen in do volgende week een pleiziertocht maken per expresse stoomboot naar Rotterdam, aldaar de dier gaarde bezichtigen, door de stad trammen enz.; ook voor de behoeften der maag zal goed gezorgd wordenin één woord zy zullen een zeèr genotvollen dag hebben alles door bemiddeling van één geacht in gezeten van Ameide. •GOUDRIAAN, 12 Aug. Heden-nacht heeft men by J. v. A. zoodanig op deur en vensters geslagen, en dat nog wel by her haling, dat de vrouw des huizes den dokter heeft moeten laten ontbieden zóó was zy geschrikt. Naar men verneemt, is tegen den vermoedelyken dader proces-verbaal opge richt. •LEKKERKERK, 7 Aug. (Vervolg ge meente-verslag) Op 1 Januari 1890 waren in de gemeente aanwezig 469 kinderen van 6 tot 12 jaar; behalve door 21 kinderen boven de 12 jaar, werden alstoen van het pyfer 469 door 425 kinderen de school bezocht, derhalve ont braken er 44van dezen waren 5 jongens en 16 meisjes van 11 tot 12 jaren, 3 jon gens en 5 meisjes van 10 tot 11 jaren, 1 jongen en 1 meisje vau 9 tot 10 jaren, 1 jongen en 1 meisje van 7 tot 8 jaren en 8 jongens en 3 meisjes van 6 tot 7 jaren; de oudste hadden de school reeds verlaten als zijnde naar het oordeel der ouders „vol leerd”, terwijl de jongere nog niet tot de school waren toegelaten, en de overige voor het meerendeel door onverschilligheid van de ouders de school niet of niet meer be zochten. Aan kosten van onderwijs, ingevolge art. 44 der wet van den 17 Aug. 1878 (Staats blad no. 103), is uitgegeven f 18.860,92*, waaronder voorkomt voor verbouwing f 9770,90». Onder kunsten en wetenschappen wordt alleen vermeld de leesbibliotheek van het te dezer plaatse gevestigd departement der Maatschappy „tot Nut van ’t Algemeen.” (De teeken-vereeniging mocht hier ook wel met eere genoemd worden.) Door het gemeentebestuur werd het ge- heole jaar onafgebroken 1 eenloopend per soon, zynde bestedeling, ondersteund en nu en dan eens of meermalen 1. Te hunnen behoeve is in geld of in natura uitgegeven f 152,81; wegens plaatsing van eau persoon in een der krankzinnigengestichten f250 en aan bezoldiging of belooning van genees-, heel- en verloskundige is betaald f1050. Door het diaconie-armbestuur werden ge subsidieerd of ondersteund 9 hoofden van huisgezinnen en 10 eenloopende personen en alleen gedurende den winter of slechts □u en dan eens of meermalen 3. Te hun nen behoeve is uitgegeven in geld f 1588 en op andere wyze of in natura f253,52. Ont vangen werd wegens collecten, inschrijvin gen, giften en bijdragen f 1877,09». Door de vereeniging „Hulp in Nood”, om te voorzien in de behoeften door buitenge wone omstandigheden ontstaanwerd uit gekeerd f948,92. De spaarbank telde op 31 December jl. 324 deelnemers, die in 1889 hadden ingé bracht f6780,13» en opgevraagd f3874,18; het kapitaal der bank beliep f23.176,03» en het zuiver bedrag van het reservefond* f2350,08».

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1