KHOLLANDSCHEjJy^ atschappij van Landbouw, AFDEELING ais VERLOTING Zaterdag 6 September. N". 1108. JE VLUGGE PIANIST. Goedewaagen Zonen, IARKT, naast „DE WAAG”, 1890. PANORAMA l 4 Schoen- Appretuur, Zwarte Lederolle en vele Poets- ludewater en Omstreken. iderdag 18 September 1890. oedgekeurd bjj Koninklijk besluit van April 1890, No. 17. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Vrijwillige Dienstneming. Piano- of Orgelspelen, DE KERMIS. Officiëele Kennisgevingen, - SSal^ C O U D A, nemen gelden deposito: 1 dag opvragens 21/, */0, anger termjjn op overeen te komen orwaarden en deaverkiezende togen derpand in fondsen; HEYLIGERS. handleiding^-^ rÖff HET AANLEEREN DER VÖ> LAPÜK. r 0,50. HEYLIGERS. woordenboek DEK VOLAPÜK. f 1,62‘. estellingen moeten vergezeld gaan van wissel. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. 's. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. SCHOONHOVEN. Gemeente i De of dik* Smeer* artike len, op 10, 11 en 2 uren. go- de teld te 9 niet Deze Courant wordt des Zaterdag-morgen» uitgegeven. Prjjz: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Prijs der Ad ver tentiönVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Intending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën voor 3 maal plaatsing opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. Herinnert gy u nog, gy die met ons van oordeel zijl dat wy de kermis de hand bo ven ’t hoofd moeten houden, met hoeveel geestdrift wy toen we jongens waren haar waarbij ook een Engelsch eskader zal tegen woordig zijn, wordt toegeschreveu aan ge voeligheid jegens Frankrijk)-dat zich niet - - laat vertegenwoordigen, of jegens Engeland, dat wel die beleefdheid heeft. Anderen, die minder vèr zoeken, vinden de oplossing in de geldquaestie, omdat dorgelyke recepties nog al couteus zijn! Turkije moet thans ernstig voornemens zijn hervormingen in Armenië in te voeren, om een einde te maken aan die eeuwige Christenvervolgingen. Luther zei n. f. dat met dergelijke voornemens de hel bevloerd ie! Tusschen Salvador en Guatemala is ein delijk de vrede geteekend. In Argentinië begint het ook al kalmer te worden. VAN irden, Koeijen, Schapen, Land- louwgereedschappen, Tuigen etc. etc., OP 5000 LOTEN, Lot f I,—, per II Loten f 10,— anvrage om LOTEN aan den Penning- ■tor der Verlotings-Commissie H. T. VERHOEF 0. Eykelenboom, Schoenwinkel, Jorte Dam All, Schoonhoven. v SCHÖMHOfflSGIH COURANT De waarde der minste prijzen zal den prijs van het Lot te bovengaan. erkrjjgbaar bjj C. B. VAN BAAREN, zonhoven, B. HOEFNAGEL, Lopik en; BORST, Berg-Ambacht. eene verbintenis voor 6 jaren: or PERSONEN, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 34 iaren. f 160 HANDGELD. eene verbintenis voor 8 jaren: Voor JONGELINGEN boven de 17 en beneden de 18 jaren .f 90 HANDGELD. Voor JONGELINGEN boven de 16 en beneden de 17 jaren f 75 HANDGELD. 4We inlichtingen verstrekken de Plaatse- e- en Garnizoens-Commandanten, en waar niet aanwezig zyn, het Gemeentebestuur. lie verder de in alle Gemeenten aange kte Oproepingen tot Vrijwillige Dienst* Hing bij het „Korps Mariniers". HE DE* Ei Al leert gemakkelijk in kor- RlLUtfcll ten tijd zonder onden$«er el en alleen door de groei, roll.ügv t*—- bode r.n J. VA» KO8SÜM, idleiding om zonder onderwijzer, alleen r zelfonderricht, gemakkelijk en spoedig uo of Orgel te leeren spelen, 4e, her- le druk, compleet in 195 lessen. Ie cur- les 1—50, voor f 8,2e cursus, les -100, voor f3,—8e cursusjes 101—150, r f 3,— 4e cursus, les 151—195, voor Wie alle de vier cursussen, zjjnde het eele Werk compleet, in ééns koopt, be lt slechts f 10,75. Verkrijgbaar bij BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, ig No. 98, b/d Vischmarkt, Rotterdam. >De kermis komt maar ééns in ’tjaar,” zegt het liedje. Deze onbetwistbare waar heid dient eigenlyk om op een wijze, die geen tegenspraak toelaat, te betoogen dat men er maar van moet profiteeren ook. Daar zyn er toch, die dit gevoelen niet deelen. De kermis, dit weet men, behoort tot die instellingen, over welke een gestrenge critiek een veroordeelend vonnis heeft uit gesproken. Er is byna geen gemeentebe stuur, dat niet van tyd tot tyd verzoek schriften ontvangt, waarin op afschaffing wordt aangedrongen. Uit den toon en den inhoud dier adressen blykt genoegzaam, dat de van hun recht van petitie gebruik ma kende ingezetenen haar allesbehalve mooi vinden. Nu, dat is een quaestie van smaak, zal men zeggenmaar erger, zy beschouwen haar als een verschrikkelijk kwaad, als een leerschool van zonde en ongerechtigheid, als een middel waarvan de Booze zich be dient om duizenden argelooze slachtoffers mede te slepen in het verderf. Hoe gelukkig voor hen dat zy althans den dans zyn ontsprongen. Want ook die requestranten, die nu geen kleuren kunnen vinden, somber genoeg om de kermis in al haar akeligheid af te schilderen, hebben in hun jeugd ook in een draaimolen geze ten, en er is een tyd geweest dat ook zy zich verkwikt hebben aan dingen, zoo vree- selyk als poffertjes. En toch zyn zij gena diglijk behouden gebleven, en het feit van braafheid, tot hetwelk zy gestegen zyn on danks de verlokkingen des vleesches, is er niet lager door geworden, dat zy in vroeger jaren het bakken van een eierkoek in Bambergs hoed hebben durven gadeslaan. Waarom toch schryven zy het thans op groeiend geslacht minder geestkracht, min der weerstandsvermogen tegen wereldsche aanvechtingen toe, dan waarover zy mogen beschikken? In den stryd tegen de ver leiding ontplooien zich de gaven des ge- moeds; neem haar weg, en ge weet niet of ge een krachtige natuur bezit. Wat ons betreft, we zyn nu eenmaal erg ongevoelig op het punt van dergelijke bezwaren. Wie zich tot de kermis niet voelt aangetrokken, late haar voor ’t geen zy is en blyve stilletjes thuis, ’t Is waar, de eigenaardige geluiden die haar verge zellen, dringen soms ook door tot het bin nenvertrek der afschaffingsgezinden, en de geuren der veelsoortige baksels, die tot haar meest bekende atributen behooren, kunnen zelfs door gesloten vensters niet altyd worden geweerd. Maar hebt dan zooveel inschikkelijkheid voor het genoegen van diegenen uwer medeburgers, die uw zienswijze niet deelen, dat gy u deze lichte verdrukking getroost; zyn ziel te oefenen in lijdzaamheid, is ook iets goeds. Er wordt, zegt men, gedurende de ker misdagen veel uitgericht dat in stryd is met de voorschriften der zedelijkheid. Er is maar al te veel reden om dat toe te stemmen. Wilde men evenwel alle dingen afschatten, waarvan misbruik kan gemaakt worden en ook werkelijk gemaakt wordt, waar, vragen we, zou dan het einde zyn? En nu is het nog volstrekt niet bewezen, dat het algemeen peil van zedelijkheid hoo- ger is daar, waar men tot dien maatregel is overgegaan, dan in gemeenten als de onze, waar alles by het oude werd gelaten. In die dagen komen eenige gevallen van dronkenschap voor, en er zyn gezinnen, die zich by zulk een gelegenheid uitgaven ver oorloven, die zy veel beter zouden doen te vermeden. Doch tegenover die enkelen, die, omdat zij uitzonderingen zyn het meest in het oog springen, staan zeer velen, voor wie de kermis de eenige gelegenheid is om een uitspanning te genieten, waarvan zy op gepaste’wyze gebruik maken, en in naam van die allen, tot welke het grootste ge deelte van onzen fatsoenlijken werkmans stand behoort, protesteeren wy tegen de bewering, dat de kermis niets anders zou zyn dan een tooneel van losbandigheid. .....t.. uit in ongeloofel BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, bjj gunstig weder, de toegang tot den toren om Jiet te bezichtigen, gratis is opengesteld Woensdag, Donderdag en Vrjjdag 1( 12 September a. s.tusschen 12 en Een ieder, die van de gelegenheid wil bruik maken, moet zich gedragen naar voorschriften door de politie aldaar gesteld geven, terwjjl Kinderen zonder geleide i worden toegelaten. Schoonhoven, 5 September 1890. De Burgemeester, S. P. H. NOORDENDORP. Do Secretaris, H. G. GEELHOED. intrekken gelden op Effecten voor: agen onder f 1000,— 4 °/e ’s jaars; agen daarboven tot den prolongatie- ierz, volgens Amstordamsche beurs* orwaarden sten zich met het koopen en verkoopeö in Effecten, tegen een provisie van: ’/o voor fondsen boven de 30 onder 30«/,;(ook ior loten;) erlangd worden orders in de meeste ndsen verantwoord tot den eerstvolgen- jn middenkoers der Amstordamsche mrs; elen Coupons in boven de Amsterdam* ihe beursnoteering, zonder berekening m provisie; sten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op binnen* i buitenland. Tarieven op aanvrage ratis verkrijgbaar. P. v. CITTERT ZONEN, Boekh. Haarlem. moet gebracht worden en minder juist met van alle soortgelyke voorwerpen, het heeft toch zyn nut gedaan. Herinnert u, dat we aan een van die bekende houten paarden, rood met groote witte stippen en van een vorm die allerminst op den edelen viervoeter gelykt, een van de mooiste bladzyden te danken hebben uit Busken Huet’s Littera- rische Fantasiën, waar hij het tooneeltje schetst toen des schrijvers zoontje op de Am- sterdamsche kermis van Potgieter zoo’n pracht-exemplaar ten geschenke had gekre gen, en leert daaruit welke innige be trekking er bestaat tusschen een kinderziel en een speelgoedkraam Misschien doen wij in veler oog verkeerd, als wy de kermis een hartelyk welkom toe roepen binnen onze gemeente. Met gerust heid aanvaarden wy de verantwoordelijkheid voor die daad. Erger nog. Wy hopen dat het Bestuur van Schoonhoven za^voortgaan haar gastvrijheid te verleenen; voorts zyn de ervaringen, die wij van onze medeburgers hebben opgedaan, volstrekt niet van dien aard, dat wy schromen den wensch te her halen, dien zij elkander in deze dagen toe roepen •Pleizierige kermis!" booten 443 personen vertrokken en aange komen zijn. •BRANDWIJK, 3 Sept. De heer Vm Brandwijk is herkozen als wethouder dezer gemeente. De begrooting voor den dienst van 1891 is voorloopig vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op f 4330,24. GIE8ENDAM, 2 Sept. Alhier is tot wet houder herbenoemd de heer A. Koorovaar Gz. ♦GIE8EN-NIEUWKERK, 2 Sept. Her benoemd tot wethouder dezer gemeente de heer W. Boer. Te Peursum de heer J. G. Kooijman. Te Schelluinen de heer Joost de Kujjper. ♦GOUDRIAAN2 Sept. Herbenoemd tot wethouder alhier de heer Adr. Vonk. ♦HEI- en BOEICOP, 3 Sept. Benoemd tot gemeente-ontvanger alhier de heer C. De With Hz., in de plaats van den heer J. Brouwer. Herbenoemd als wethouder alhier de heer D. De With. HEKENDORP, 1 Sept. De begrooting voor 1891, den raad aangebodenbedraagt in ontvang en in uitgaaf f6704,275. Ten gevolge van het gering batig saldo der rekening over 1889 zal dit jaar de hoofde lijke omslag van f1200 tot f1500 moeten worden verhoogd. LEERDAM, 3 Sept. In de gisteren-avond gehouden gemeenteraadszitting is tot wet houder herbenoemd de heer P. T. Pelgrim. De begrooting is voorloopig vastgesteld; de inkomsten ad f 28.863,09, uitgaven f 25.726,53batig saldo f3136,55}. LANGE-RUIGE WEIDE1 Sept De door Burgemeester en Wethouder den Raad aangeboden begrooting van plaatsel. inkom sten en uitgaven voor 1891 bedraagt in ontvang en in uitgaaf f5773,965. Door de minder geraamde uitgaven voor het onder wijs, als gevolg der oprichting eener school voor onderwijs op gereformeerden grondslag, is de hoofdelijke omslag van f1200 tot f 1000 verminderd. ♦LEKSMOND, 3 Sept. Tot wethouder al hier is herbenoemd de heer W. Scherpenzeel. gMEERKERK, 3 Sept. In de alhier ge houden vergadering van den schuttersraad van het 10 Batn. rustende schutterjj in de provincie Zuid-Holland is voorgedragen de begrooting der benoodigde kosten voor dat Bataillon voor 1891, bedragende in ontvang en uitgaaf f 298,55’. De toelage uit de kassen der gemeenten, uit welker ingezetenen het Bataillon is samengesteld, beloopt dit jaar, even als voor 1890, 70 cent per 100 zielen. ♦MOLENAARSGRAAF, 3 Sept. De heer Wouter Schakel is herbenoemd als wet houder dezer gemeente. De begrooting, dienst 1891, is voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f3476,12. MONTFOORT, 2 Sept. In de heden ge houden raadsvergadering werd het rapport der commissie, om den hoofdel. omslag van f 2250 tot f 1850 terug te brengen, het vol gend jaar f500 moer schuld af te doen dan B. en W. voorstelden en de begrooting vast te stellen tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f27.191,10, aangenomen. MOORDRECHT2 Sept. Door den ge meenteraad werd tot wethouder herbenoemd de heer A. Kluit. OUDEWATER, 2 Sept. In de heden al hier gehouden raadsvergadering werd tot wethouder herkozen de heer T. J. Van Vreumingen. PAPEKOP, 1 Sept. De begrooting voor 1891, door B. en W. den Raad aangebo den, bedraagt in ontvangst en in uitgaaf f 3531,96. Hoewel sedert 1872 aan het algemeen burgerlijk armbestuur geen bijdrage werd verleend, is men door omstandigheden thans genoodzaakt f 100 hiervoor uit te trekken. •RIDDERKERK, 2Sept. Heden hebben Burg, en Weth. den raad de gemeentebe- grooting voor 1891 aangeboden. Zij bedraagt in ontvang f39569,28, in uitgaaf f39568,51, batig slot f 0,77. Schoolgeld begroot f4000, begrafenisrech ten f100 hooger dan in 1890. Jaarwedden onderwijzers f1725 minder. De inkomsten belasting wordt begroot op f8268, zijnde f2832 lager dan in 1890. STOLWIJK, 3 Sept. In de gisteren ge houden zitting van den gemeenteraad is de heer N. Zijderlaan herkozen als wethouder. ♦WIJNGAARDEN, 3 Sopt. De begroo ting voor deu dienst van 1891 is voorloo- f in ont?anB on in °p WOERDEN, 3 Sept. Door den gemeen teraad is tot wethouder herkozen de heer J. Knyff Adr.z. WOERDEN, 3 Sept. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 280 partijen; prijs van Goudsche le soort f 24 A 26,50 2e soort f 19 A 23. Derby f26,50. Edam* mer f23. Handel vrij vlug. IJSELMONDE, 3 Sept. In de heden ge houden zitting van den gemeenteraad is de heer D. A. Van der Vorm Oz. als wethouder herbenoemd. ZEVENHUIZEN, 3Sept. Herkozen als wethouder de heer E. Jongeneel, nadering te gemoet zagen De wereld kreeg en geheel ander aanzien, als illebazcn de fragmëfften waar-’ m.. «ageloofelyk korten tyd een toover- paleis zou worden samengesteld, binnen onze veste begonnen te lossen. Onze aan dacht op school had er wel iets onder te lyden, want na een geanimeerde discussie over de vraag, of gindsche tent, waarvan wij het geraamte reeds in elkaar zagen zetten, de wonderen der goochelkunst dan wel proeven van dierendressuur te aan schouwen zou geven, viel het ons niet altijd gemakkelijk een bijwoord van een bij voege lijk naamwoord te onderscheiden of een gemengd repeteerende .breuk tot meer be scheiden proportiën terug te brengen. Doch de meester was ook jong geweest, dus niets menschelyks was hem vreemd gebleven. In die dagen werd er minder gepraat over veredeling van het volksvermaakmen nam wat er kwam, wendde het op de best mo- gelyke wyze aan en bevond er zich wel by. Jongens van allerlei maatschappelijken stand hielpen in hun vrye uren aan den bouw van draaimolens en kramen of stoeiden tusschen de kris en kras door elkaar geworpen plan- kenbajert, waaruit binnen weinige dagen de wafelkramen zouden te voorschijn treden; en wat de volwassenen aangaat, ook zij za gen de toebereidselen met zekere belang stelling, tenminste zij luisterden geduldig naar de verhalendie wy hun bij onze thuiskomst deden. Langzamerhand schynt het zoo’n beetje tot den ngoeden toon” te behooren, de kermis met minachting te bejegenen; alleen dan neemt men haar in bescherming, wanneer, zy haar democratisch karakter aflegt, haar oud-Hollandschen naam verzaakt, en onder den titel van nkermesse d’été” wordt gebezigd om aan gewone fees ten voor de meer gegoede klassen eenige levendigheid bij te zetten. Hebt ge zoo’n ding weleens bygewoond? Och, ’t is precies hetzelfde, al is ook de naam veranderd alleen, zy mist het ken merk van openbaarheid en algemeenheid, dat haar juist zoo aantrekkelijk maakt in ons oog. Nu is het niet moeielijk te be wijzen, dist de htfogere klassen voor zich minder yehoefte zouden hebben aan kermis vermaak, en dat het zeker niet noodig is het voor deze klassen in het aanzyn te roepen als het uit zichzelf niet komt. Doch men kan er uit zien, dat de natuur in menig opzicht boven de leer gaat. De kermis is met ons volksleven opgegroeid; werp haar de deur uit, en zij klautert door het venster weer binnen. Als de meer beschaafden en ontwikkel den, zy die met volle recht aanspraak kun nen maken op den naam van fatsoenlijke lieden, de kermis den rug toewenden en alzoo het terrein vrij laten aan degenen, die het met de goede zeden minder nauw nemen, dan zou het waarlijk geen wonder zijn indien zy ontaardde in datgene wat haar bestryders beweren dat zy reeds is geworden. Het beste middel om dat te voorkomen is er aan mee te doen. Wat men met zekere animo geniet als het plaats vindt in beperkten en voor het gewone publiek ontoegankelyken kring, moeten we niet als ongenietbaar beschouwen wanneer ook de kleine man er met vrouw en kin deren aan kan deelnemendergelijke afschei dingen zyn niet bevorderlijk aan de aan- kweeking eener welwillende gezindheid tus schen menschen van onderscheiden lotsbe- deeling. Dan is er nog een ander punt waarop we even de aandacht willen vestigen. Aan den stryd tegen onzedelyke dingen, inzonderheid wanneer zy onbeschaamd voor elks oog wor den gepleegd, willen we van heelerharte en met den meesten yver deelnemen; maar wy kennen niemand het recht toe te bepalen op welke manier een ander zich vermaken moet. Onze hedendaagsche afschaffingsvrieu- den matigen zich dat recht aan. Naar hun oordeel verbiedt een hoogere zedeiykheids- wet welke? het zitten in een draaimo len, het bezoeken van een tent waar een Zoeloekaffer in een der Amsterdamsche ach terbuurten geboren en grootgebracht, zyn fratsen ten beste geeft, en is er iets zeer onbetamelyks gelegen in het beproeven van zyn schuttersbekwaamheid op de eindjes pyp of de kartonnen olifanten en huzaren in een schiettent. Doch als een ander daar voor zich niets kwaads in ziet, moet de laatste zich dan maar goedsmoeds aan het gevoelen der eerste onderwerpen? Laat ons toch verstandig zyn, en den werk man en zyn gezin het vermaak van de ker misdagen niet misgunnen. Als hy met vrouw en kinderen langs de kramen wandelt, en zyn familie eens tracteert op een bordje van het traditioneele baksel, of voor elk zyner nakomelingen een met zorg gekozen stukje speelgoed voor eenige stuivers koopt,dan kan een économisch ontwikkeld man wel de meening verkondigen, dat hij verstandiger zou doen met die stuivers voor een meer noodzakelyke uitgave beschikbaar te hou den, doch diezelfde wysgeerige opmerker zal het ons niet euvel duiden wanneer wy de meening uitspreken dat de poëzie van zulk een eenvoudige handeling als wy die menschen zien verrichten ook in rekening Voor do zooveelste maal, doch ditmaal wat meer gepreciseerd, wordt bericht, dat een der bij de Oostersche quaestie nauw betrokken groote mogendheden, nl. Enge land, een voorstel tot oplossing zou hebben gedaan. Lord Salisbury zou nl. hebben voorgesteld de vorming van een Bond van BalkanstatenRumeniö, Servië, Bulgarije, Montenegro en Albanië, die, van elkander geheel onafhankelijk blijvendte zamen één machtig Rijk zouden vormen, krachtig genoeg om zijne onzijdigheid te doen eer biedigen. Er wordt bij gevoegd, dat bereids ernstig tusschen Londen, Berlijn, St. Pe tersburg en Constantinopel over de zaak van gedachten wordt gewisseld. Of het wonderwoord, dat vrede en eensgezindheid tusschen die vechtstgatjes onderling moet daarstellen, reeds gevonden is, wordt niet gemeld. Tegenover de macht der zg. Trade Unions, thans te Liverpool in Congres vergaderd en anderhalf millioen leden van werklieden- vereenigingen vertegenwoordigende, zal zich stellen een bond van arbeidgevers, raders. Deze besloten dezer dagen, tot de vorming van een bond, ten einde zich bezig te hou den met arbeidsvraagstukken en inzonder heid, teneinde krachtig te kunnen optreden tegenover de tirannie der Trade Unions. In een der laatste vergaderingen van het Congres dezer laatsten pleitte de voorzitter Watkin sterk voor het doen der noodige stappen bij de Regeering, tor verkrijging van een normalen arbeidsdag van acht uren, de vertegenwoordiging van den arbeid in het parlement en nationalisatie van deu bodem. Dat moer dan ooit de arbeidsquaestio aan de orde is en een onderwerp van regoe- ringszorg wordt, blijkt ook uit de omstan digheid, dat in Duitschland voor rijks reke ning eene brochure, getiteld „aan deDuitsche werklieden” en de bestrijding van het so cialisme ten doel hebbende, zal worden uit gegeven en tegen 5 cents verkrijgbaar ge steld. De oplaag zal 1J millioen exemplaren tellen. De brochure is, naar men zegt, ge schreven door Dr. Hinzpeter, vroeger leer meester dos Keizers. 2 September was de gedenkdag van den slag van Sedan. Voor de twintigste maal werd die dag met steeds onverflauwde geestdrift gevierd. De nationaal-liberale party vierde een schitterend feest op het Heidelberger slot, waarbij Vaderland, Kei zer, Bond vorsten, Von Bismarck en Von Moltke in warme redevoeringen werden herdacht. Jammer genoeg voor die geschiedkundige herinneringen, dat de grjjze Von Bismarck gevaar loopt zijn roem te overleven. De wijze waarop hij telkens opnieuw uiting geeft aan zijne verbittering tegen de thans aan het bewind zijnde partij of richting, schier tegenover jan en alleman, vernedert den Staatsmandie anderen zoo dik wijls het spreekwoord duidelijk maakte: Spreken is zilver en zwygen goud. Al te onvoorzichtige uitingen tegenover den Hon- gaarschen afgevaardigde-journalist Alrangi, die het hem opgelegde geheim niet hield, heeft weer een hatelijken pennonstrijd doen ontstaan. Het gerucht, dat by de jongste samen komst dor Keizers van Duitschland en Rus land ernstig verschil van meening zou zijn ontstaan, waaraan dan ook het vervroegde vertrek van Keizer Wilhelm zou zijn toe te schryven, een gerucht dat door de Stand ard in de wereld is gebracht, wordt zoowel uit St. Petersburg als uit Berlyn (nog wel door de Reichsanzeiger) ten stelligste tegen gesproken. De niet-verschijning van Koning Humhert van Italië bij het van stapel loopen van een nieuw oorlogsschip Sardegna te Spezzia, Z. M. heeft benoemd tot rech ter in de arr.-rechtbank te Zieriksee Mr. B. W. F. Kronenberg, thans subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Rotterdam. Bij koninklijk besluit is be- noemd bij het 6de regiment infanterie tot eerste-luitenant de tweede-luitenant F. H. Van der Kop, van het korps. Door Z. M. is benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zuid- Holland Dr. L. J. Egeling te ’s Gravenhage. Aan het ministerie van water- staat, handel en nijverheid te ’s Hage is Woensdag o. a. aanbesteed: de voortzetting dor vernieuwing van het benedeneind van het Scheur, en van het boveneind der door graving langs den rechteroever, voor de verbetering van den waterweg langs Rot terdam naar zee. Minst was ingeschreven door de firma A. Volker Lzn., Sliedrecht, en P. A. Bos, Gorinchom, voor f 222.945. De vergadering van aandeel houders in de Leerdamsche stoomboot maatschappij heeft het voorstel aangenomen, een dividend van 5 pet. uit te keeren en de o verblijvende winst te reserveoron. De aardappelen beginnen zeer in prijs te stijgen. Aan den afslag tt^ Vuren golden ze nu reeds f2,50 per HL. Dientengevolge heeft hier een drukke afle vering plaats, en zullen ze spoedig verhan deld zyn. Door den heer A. C. Sonne- veldt, leeraar in de gymnastiek te Sliedrecht, wordt 6 Sept, een cursus geopend voor on derwijzers en onderwijzeressen, die wenschen te worden opgeleid voor het verlichte exa men in genoemd vak. De cursus wordt gehouden te Zevenbergen. •ALBLA8SERWAARD on VIJFHEE- RENLANDEN, 5 Sept. De kaas- en boter- handel was deze week flauw en de prijs van beide producten iets lagerin deze streken wordt thans besteed voor: kaas van f 21 tot f24,50 per 50 kilo, goèboter f 0,55, wei- boter f 0,45 per half kilo. In het begin dezer week is in deze streken al sterke nachtvorst waargenomen; vooral Dinsdag-morgen lag er een dikke rij plaag op de velden. Zulke koude nachten doen aan het gras, dat over ’t algemeen in de weiden toch niet overvloedig is, veel nadeel. Zoo voor de weilanden als voor vele boom- en veldvruchten, die door de afgo- loopen gure Augustusmaand achterlijk zijn gebleven, is eene zachte, zonnige September maand zeer gewenscht. ♦AME1DE, 3 Sept. Het koffiehuis met verghnning genaamd w’s lands welvaren” alhier, in de vorige week ingezet, op f3500 en verhoogd met f 500, is heden afgeslagen en niet gemijnd. Kooper is de heer T. Van den Berg alhier. Door schipper Van der Zee, met eene lading steenkolen van de Rhür alhier aan- gekpmenwerd nabij de brug te Arnhem iets zwaars aan zijn anker opgemerkt. On derweg een nader onderzoek instellende hing er een „bierwagen" aan. Die deze „verloren” heeft, kan hem alhier terug be komen. BERG-AMBACHT, 3 Sept. Herbenoemd als wethouder de heer P. Van Wijngaar den Az. BERKENWOUDE, 3 Sept. Tot wethou der is herkozen de heer W. Verdoold Kz. BODEGRAVEN, 1 Sept. De door dijk graaf en hoogheemraden van Rijnland goed gekeurde begrooting van inkomsten en uit gaven, van den gecombineerden Veenpolder onder Zwammerdam en Reeuwyk, voorzitter de heer J. A. De Ridder, notaris alhier, bedraagt aan inkomsten en uitgaven f 146.847,38. De omslag in hot vorige jaar bedragende f51 per Hectare, is thans ge steld op f35. Naar men verneemt bestaat het plan het water van den gecombineerden Veen polder en van den polder .Middelburg, ge zamenlijk te doen uitmalen door het stoom gemaal van den polder Middelburg. Het voorstel daartoe schijnt door ingelanden van laatstgenoemden polder gunstig te zijn op genomen. ♦BOLNES, 3 Sept. In de afgeloopen maand Augustus zijn op het veer der reedery Fop Smit en Co. met hare stoombooten aan gekomen en vertrokken 3505 personen, ter- wyl op datzelfde veer met diverse andere

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1