1890. N’. 1110. IE I Zaterdag 20 September. Dr. SCHAEPMAN. IN DER EL8T, nnairs in Effecten,. Vruchtboomen. Goedewaagen Zonen, MARKT, naast „DE WAAG”, t Weekblad voor Zutó-Holland en Utrecht. I Uitteren. INRICHTING od-, Zink- en Leidekkerswerk en POMPMAKEN, J. van ETTINGEK. W. J. WIJNANDS. H.H. VEEHOUDERS, DIE NOÖ leesten willen besteden, er goed toezichtvervoegen zich bij VAN LEEUWEN, Bouwman in den ns-Alexahderpolder onder Hillegersberg. Srandassurantie. C H T, de Voorstraat, No. 4. KOEDEKKEN, G. SOÖS te Gouda, Fabrikant in Garens en Touw, Markt.1 Winkeliers bet gewone rabat. De belastingplannen. G. DOESBURG, jommissionnair in Effecten, opikerstraat, Schoonhoven, Officieels Kennisgevingen. AANBESTEDING D BERK LEI J, naby W. DEN HOED. BINNENLAND. BUITENLAND. Over^ehh HOND GOUDA, I met bet incasseeren werd Een, vermoedeljjk voor 8 da- o ling inner dat niet S. W. N. VAN NÖOTEN te Schoonhoven, Als we ons zoo de laatste jaren feschieddo iln namens voor Werkplaats Koestraat B 295. seltsiob beleefdelijk in ieders gunst aan. IOONHOVEN. SCHOOfflOfflSË GOÜRANT. BE** Deze uitstekende 3 Cents SIGAAR is voor Schoonhoven alleen tm- gbaar bij eflecten-belasting. heffing op het roerend en hoeveel kromme sprongen door onze wetgevers zjjn gedaan om aan het eenig billjjk en afdoend mid del van duurzame verbeteiing,namelyk een Ryks-inkomstenbelasling, te ontkomen, dan behoeven we den kapitaalbezitters niet te zeggen, dat zij zich vooralsnog niet hebben te verontrusten. Van het bont tafereel der ingediende plannen deden wy de hoofdlynen uitkomen. In bespiegelingen omtrent het lot dezer voorstellen hebben wjj ons niet te ver* Prga der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vr ij dags-n «middags. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 1 maal in rekening gebracht. 4 Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Zjj, die te Lekkerkerk of in de omliggende gemeenten tegen zeer ge, vaste jaarpremiën verzekeringen ichen te sluiten, wenden zich tot J. DE G Jr. te Lekkerkerk, vertegenwoordi- voor Lekkerkerk en Omstreken van de gsche Assurantie Cie.opgericht in ar 1805, bij welke Maatschappij geen lichting tot wederopbouw bestaat. .ndsohe Effecten. van Nederland en Buitenland. hoogste prijzen. van rente en teruggave naar keuzo Izame, beste kwaliteit, fijn en dicht, n jutte, maar van inlandschen hennep,, later beste dweilen opleveren. Voor- ig eene groote party VISjOHNETTEN, verschillende maten en prijzen, alsook ke BAGGER NETTEN met vierkanten em, die in het water steeds bljjven open, bjj pings be- rn. bereiken bevoegd- mst te Veel drukte behoeft men er niet om te maken: ieder begrijpt dat zjj slechts voor den vorm zjjn ingediendom aanstaand jaar met de stembus in het gezicht te kunnen zeggen dat de Regeering ook op het gebied der financiën hervormend is opgetreden. En als de voorstellen, wat zoo goed als zeker isniet in behandeling kunnen komen vóór den dag waarop de kiezers van hun gevoelen moeten doen bljjkenwelnudat is dan veeleer de schuld van de Kamer dan van den Minister. Z. Exc. heeft nu zyn jjver getoond en zyn goeden wil, bovendien een schitte rend bewys gegeven van zijn wetgevend talent. Wanneer eens een volksstemming kon worden uitgelokt over de vraag, aan welke belasting de lui het meest het land hebben niet omdat zjj geld kost, ieder weet nu een maal dat hy als staatsburger heeft bij te dragen in de algemeene uitgavenmaar wegens haar ongelyken druk en haar onbil lijkheden, welke zou het dan wipnen? Wij gelooven dat het patent wel de meeste Stemmen zou krygen. En geen wonder* het is een speciale heffing op de bestaansmid delen op handel en njjverheidwaaraan zij moeten betalendie tot de algemeene wel vaart bydragenzonder verzekerd te zyn dat igzelf in dien vooruitgang zullen dee- len,en wel volgens een zeer willekeuri ger) maatstaf. »De patentwet niemand in de Kamer die het betwist, is een uiterst slechte en verouderde wet.” Zoo sprak in de zitting der Tweede Kamer van 20 Maart j.l. een der weinige Afgevaardigden, de heer Rut gers die haar nog voor opknapping vatbaar achten. Dienzelfden dag bracht de heer De Mejjier in herinnering, dat de Minister Gogei, die in 1819 de patentwet schiep, haar kort daarna een monster van onbillijk heid heeft genoemd, en dat ook indertijd de heer Blusséde nestor der Kamerhaar als on ver beter! jjk qualificeerde, in dien zin, dat er niets goeds van te maken is. Wanneer de Minister nu, zich zyn be lofte van 1888 herinnerende, eindelyk eens aan het belastingverbeteren gaat, dan zou men meenen dat het patent niet aan zyn jjverig streven zou ontsnappen? Wie zoo denkt, vergist zich. Niet alleen blyft het bestaanonveranderd en ongewyzigdmet al zyn onbillijkhedenmaar om in de be hoeften der gemeenten te voorzien, wordt aan deze de bevoegdheid verleend om het aantal opcenten op het patent tot 80 op te voeren. Zooals men weet is verbetering der ge meentelijke financiën de voornaamste eisch geweest, sinds jaren gesteld, en die ook de Regeering bjj onderscheiden gelegenheden het meest op den voorgrond, plaatste. Wen- schelyk zou het zjjn, het belastinggebied van het Rjjk en van^de Gemeente meer afzonderlyk te houdenzoodat de laatste niet van het eerste afhankelijk zouden zjjn, maar zelfstandig haar geldeïyke belangen zouden kunnen regelennatuurlyk onder de noodige contróle van hoogere besturen. Zoo zou men kunnen hebbenten bate van het Ryk, een niet te hooge grondbelasting, zonder andere opcenten dan die voor de Provincie, en vervolgens een inkomstenbe lasting met zekere niet Sterke progressie; terwyl van de accjjnsen alleen die op wyn en gedistilleerd met de redelijkheid bestaan baar is. De gemeenten daarentegen zoudqn haar voornaamste bron van inkomsten vin den in het personeelzynde een soort van vei teringsbelastingwaarvan evenwel de grondslagen aan een duchtige herziening onderworpen zouden moeten worden. In deze richting gaande, zou men komen tot een vereenvoudiging van ons belaslihgstel- ,sel,of liever, men zou beginnen meter een stelsel van te maken. Aan het bonte mengelmoes van belastingen, die wjj er in Nederland op nahoudenzonder lachen den naam van istelsel” te gevenachten wjj een onmogelijkheid. De Minister neemt den halfversleten lap pendeken op zyn knieën en zet er een paar ast zich tevens i WISSELS. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven wenschen op Zater dag 4 October a. s. aan te besteden: De levering van Appel-, Halfetampere-, Kerseboonien en Meidoorn. Nadere omschrijving van getal, soort enz. wordt op franco aanvrage ter Secretarie gratis verstrekt. Schoonhoven, 19 September 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDEN DORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. oorzitter» de heeren Van derSchrieok, Bmidt, Van Asoh van Wyek en Viruly lag had de aanbieding der Staatsbe- ilaats. taande saisoen, bericht Onder achtige collectie zeer voordeeligen inkoop, in concurrentie kunnen geleverd >dig heeft, wordt beleefd ver- 3 voorradig het artikel e meest mogelijke dessins. JZEN. legenheid van de inwjjding der werken aan de fcg. IJzereïi Poort, bood de Hongaarsche Minister-President Szaparyi den Servischen genoodigden te Herkilezad epn diner aan, en wijdde bjj die gelegenheid een dronk aan den Koning van Servië, onder herinnering aan de oude vriendschapsbetrekkingen met dat land. De Servische Minister-President toastte wederkeerig op Keizer Frans Jozef. Te Weenen worden groote toebereidselen gemaakt voor de komst des Duitschen Keizers. De overstroomingen in sommige deelen van Oostenrijk houden nog steeds aan. Italië ia van Minister van Financiën ver wisseld; -Seismet Doda trad af en vervangen door Giolitti. De Kroonprins gaat te Napels wonen, waar men hem uitnoodigde zijn domicilium te vestigen, waar het regiment vertoeft, waarvan hij chef is. In Frankrijk kijven de Boulangisten dat het een aard heeft. De Royalisten, die nu bemerken hoe op een woord van trouw te bouwen is, zullen wel betreuren het ooit met dien avonturier Boulanger te hebben aangelegd. Den Minister van Buitenlandsche Zaken in Portugal was dezer dagen do minder aangename taak weggelegd, voorlezing te doen in de cortea van do met Engeland ge- troffen overeenkomst betreffende de schei ding van het gebied in Afrika. Ofschoon door sommige wijzigingen was getracht aan de openbare meening eenige voldoening te geven, werd door die zaak aan oude grieven nog weer eens herinnerd en maakte de radi cale minderheid een geweld, dat de Minister zich nauwelijks verstaanbaar kon maken. De werkstaking in Engeland (Southamp ton) is nog altijd niet geëindigd. Nu de werkstakers het hoofd in den schoot legden, omdat ze door het bestuur der Union ge desavoueerd werden, weigeren de werkgevers het werk te doen hervatten. Het is treurig l De opening der nieuwe zitting ge Dinsdag door den Minister van KoloniÖi Z. M. den Koning. De Minister sprak de vol gende rede uit: „Mijne Heeren I „De Koning, wiens dierbaar leven dit jaar, Gode zjj dank, gespaard bleef, heeft ons opge dragen, deze zitting der Staten-Generaal te openen. „’s Konings betrekkingen met de buitonland- aoho mogendheden zjjn steeds van vriendschap- peljjken aard. „Met ingenomenheid is gevolg gegeven aan de uitnoodiging om deel te nemen aan de anti- slavernjj-conferentie te Brusselgetrouw aan de beginselen door Nederland als koloniale mogend heid voortdurend gehuldigd en in toepassing gebrachthebben 's Konings gevolmachtigden ernstig medegewerkt tot het beramen van maat regelen, die kunnen strekken tot bestrijding van den slavenhandel. De regeering betreurt ten zeerste dat tot dusverre die conferentie niet heeft geleid tot het beoogde menschlievende doel. „De min gunstige weersgesteidneid heeft de goede verwachtingen omtrent den oogst eeni- germato teleurgesteld; de veestapel verkeert in uitstekenden toestand. De ton einde gebrachte enquête, betreffende den landbouw, heeft menige bijzonderheid aan het licht gebracht, waarvan met vrucht gebruik kan gemaakt worden by het overwegen van maatregelen ter bevordering STATEN-GENERAAL. Zaterdag don 13den September werd de vorige zitting der Kamers door den Minister van Bin- nerilandsche Zaken namens Z. M. den Koning gesloten met de volgende toespraak Mijne Heeren I „Ter voldoening aan de opdracht des Konings vervul ik de aangename taak u Zjjner Majesteits dank te betuigen voor de ijverige zorgen door u aan ’s lands belangen besteed. „Dank zjj uwe medewerking, kwamen in dit zittingjaar gewichtige wetten tot stand, die op de zedelijke en stoffelijke welvaart des lands gunstigen invloed kunnen uitoefenen. „De gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwjjs en het wetsontwerp tot re geling van het militair onderwijs mochten uwe goedkeuring verwerven. „Door de nieuwe regeling van de pensioenen van burgerlijke ambtenaren, van hunne weduwen en weezen en van de mindere geëmplooieerden bjj de inrichtingen van 's rijks zee- en land macht, is de toekomst van menig gezin beter dan tot dusver verzekerd. „Handel en scheepvaart zullen worden gebaat door de overeenkomsten nopens de afschaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzee- kanaal, welke overeenkomsten door u werden goedgekeurdvoorts door de wyzigingen die in de wet op de consulaatrechten gebracht zjjn en door de verbetering van de rivier de Waal, waarvoor de noodige gelden door u werden toe gestaan. „Verwacht mag worden dat de belangrijke overeenkomsten, met de drie groote Spoorweg maatschappijen hier te lande gesloten, en bij de wet bekrachtigd, aan de volkswelvaart zeer ten goede zullen komen. „Door de in de wet op de zeeviascherjjen aangebrachte wijziging, waartoe een uwer leden het initiatief nam, werd een verbod opgeheven, waaronder een deel onzer njjvore visschersbe volking gedrukt ging. „Verschillende wetsontwerpen ter uitvoering van bepalingen der Grondwet werden u aange boden. Een daarvan, strekkende om uitvoering te geven aan art. 90 van ovengenoemde wet, werd door u aangenomen. „In naam des Konings sluit ik deze zitting van de Staten-Generaal.” van de belangen van dien voornamen tak van volkswelvaart. „Eenige verbetering is merkbaar in den toe stand van handel en nijverheid, terwyl de scheep vaart, vooral die ter zee, zich aanmerkelijk heeft uitgebreid. Uwe goedkeuring zal gevraagd wor den voor demet eenige stoombootmaatschappijen geslotenovereenkomsten ten einde een versnel den maildienst met Nederlandsoh-Indië te be vorderen. „Ook dit jaar hebben in verschillende deelen des lands werkstakingen plaats gehad; van regeeringswege is door afdoende maatregelen gewaakt tegen verstoring der openbare orde. Aan de Staatscommissie, ingesteld by de wet van 19 Januari 1890 (Staatsblad No. I) is, be halve voortzetting van den arbeid der parlemen taire Enquête-oommissieopgedragen bjj haar onderzoek na te gaan in hoeverre in de onder scheiden takken van nijverheid behoefte bestaat aan officieele organen tot vertegenwoordiging van de belangen der arbeiders en tot oplossing van tussohen hen en de werkgevers gerezen geschillen. De in den zomer van dit jaar te Amsterdam gehouden tentoonstelling tot bevor dering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen en het daaraan verbonden con gres, door particulier initiatief tot stand gekor men, geven der Regeering eenen zeer gewaaf- deerden steun in hare pogingen om verbetering in den toestand to brengen. „Bij de reeds aanhangige wetsontwerpen welker behandeling een groot deel van uwen beschikbaren tyd zal vorderenzullen nog enkele andere gevoegd worden, waarvan de indiening, reeds vroeger toegezegdtot nog toe vertraging heeft ondervonden. „Voorts zullen weldra aan uwe goedkeuring worden onderworpen eenige financieels maatre gelen, in verband staande met verschillende in het afgeloopen zittingjaar tot stand gekomen wetten. De toestand van ’s rijks geldmiddelen laat toe de gemeenten te hulp te komen zonder de ryksinkomsten te versterken. Nevens de reeds aanhangige ontworpen, het belastingwezen be treffende, zullen wetsvoorstellen tot herziening van de personeele belasting en van den zout- accyns uwe aandacht vorderen. „Op spoedige behandeling vao het in vo rige zitting ingediende ontwerp tot regeling van den krijgsdienst wordt prys gesteld. Weldra zal u een wetsontwerp, de ter uitvoering dier regeling noodige invoerings- en oyerge -"' palingen bevattende, worden hangebodei „Bovendien zullen u wetsontwerpen op do verveningen en tot regeling der heid om als officier of ais machinist diei doen aan boord van koopvaardijschepen. „De verrichtingen van de zee- en landmacht in Nederlandsoh-Indië kunnen weder niet anders dan met grooten lof vermeld worden. Beider room werd verhoogd door de jongste wapen feiten in Edi. Van de zeemacht wordt opnieuw veel inspanning gevorderd voor de afsluiting van een groot doel der kust van Atjoh, die wegens de bestendiging van het verzet tegen het Nederlandsch gezag noodig is geoordeeld. „Mag de oeconomischo toestand in onze In dische bezittingen over het algemeen niet on bevredigend genoemd worden, teleurstellend voor het bestuur en de inlandsche bevolking zoowel als voor particuliere ondernemers ia de door ongunstige weersgesteldheid veroorzaakte bui tengewoon, geringe koffieproduciie op Java in dit jaar. Een zeer voorzichtig finansiëel beleid is meer dan ooit geboden. Niettemin zal met kracht de hand kunnen gelegd worden aan de uitvoering van irrigatiewerken, terwyl uwe be slissing zal worden ingeroepen om den verteren aanleg van spoorwegen op Java te bevorderen door het verleenen van rentegarantie aan con cessionarissen. De beschikbare overschotten van vroegere dienstjaren maken het mogelyk, het geraamde tekort op de in te dienen begrooting te dekken, zonder tot eene geidleening ten be hoeve van Nederlandsoh-Indië over te gaan. „Gods onmisbare zegen ruste op uwen arbeid tot bevordering van 's lands belangen. „In naam des Konings verklaren wy de zit ting der Staten-Generaal geopend.” Eerste Kamer, vergadering van Dinsdag. De bij periodieke aftreding herkozen leden wer den na goedkeuring hunner geloofsbrieven, door den Voorzitter, den heer Van Naamen van Eemnes, beëedigd. Do Voorzitter aanvaardde met een korte toespraak het presidium. De opnieuw samengestelde afdeelingen kozen tot haar voorzitters de heeren Viruly, Six, Van de Putten, Insinger en Van Akerlaken. De heer Wertheim vroeg en verkreeg verlof om op een nader te bepalen dag aan do Regeering deze twee vragen te stellendoor hem reeds aan den Minister van Koloniën kenbaar gemaakt. 1. Wat is der Regeering bekend omtrent de spanning, die blyft heersohen in de kolonie Suriname; op politiek gebied in de verhouding tussohen den Gouverneur en de Koloniale Staten op maatschappelijk gebied in de verhouding van de verschillende klassen der bevolking onder ling 2. Mochten de officieuse ongunstige be richten van particulieren en dagbladen juist zyn, wat geschiedt door de Regeering, om aan den alsdan ondrageljjken toestand een einde te maken De Kamer ging vervolgens op reces uiteen. Tweede Kamer, vergadering van Dinsdag. Het oudste lid in jaren, Generaal Van der Schrieck, opende do vergadering met een rede, waarin hy wees op den omvangrijken arbeid, dien de Kamer wacht, en op krachtige samenwerking aandrong. De herkozen leden, de heeren Seyffardt en Rooseboom, werden na onderzoek hunner ge loofsbrieven beëedigd. Tot candidaten voor het presidium werden ge kozen de heeren Beelaerts van Blokland, Van der Schrieck en E. Cremers. De opnieuw samengestelde afdeelingen kozen tot voorzitters de heeren Schimmelpenninok, Keuohenius, Huber, Haffmans en Van Delden; tot ondervoorzitters de heeren Van der Schrieck, De Geer, Bmidt, Van Asch van Wyck en Viruly, Donderdag had de aanbieding der Staatsbe- grooting plaats. diepen; niemanda^«looven we, verwacht dat er iu geopende zilfing der Staten-Generaal ietrf mee gebeuren zal. Maar wanneer men ze vergelijkt met de voorstellen der vyf liberale Kamerleden in Maart behandeld, en over welke toen de meerderheid reeds vooraf het veroordee- lend vonnis had geveld, dan kan de keuze niet twyfelachtig zyn. Geen van de nieu were denkbeelden op belastinggebied wordt door den Minister in toepassing gebracht; van een poging öm rekening te houden met de draagkracht, en tot een meer bil lijke verdeeling van lasten te komen, is weinig te ontdekken. Hier en daar wordt een toets aangebracht, die een enkele zwakke plek een weinig aanvult, maar het algemeen karakter blyft 'hetzelfde. Werden deze voorstellen tot wet verheven, we zouden evenmin een logisch en recht vaardig belastingstelsel bezitten als op dit oogenblik. De begeerte naar verbetering, door alle partyen by de stembus uitgesproken, eischt een andere voldoening, en daarom achten wy het een voordeel, dat de Regeering, zij het ook ter elfder ure, haar plannen heeft geopenbaard. Maar dan is het ook noodig, dat z'y met nauwgezetheid worden onderzocht, opdat zich een besliste mee ning vestige. Al heeft de Regeering thans getracht, zich te zuiveren van de blaam van onbewegelykheid op financieel gebied, het is geenszins onverschillig, in welke richting de beweging gaat en lot welke uitkomsten zij leiden zal; de kiezers heb ben dan te beoordeeien, of deze zuiver conservatieve voorstellen in overeenstem ming zyn met de beginselen, die aan een af doende belastinghervorming ten grondslag moeten liggen. Een opstand in Zwitserland behoort niet tot de alledaagsche dingen. Rechten en vrijheden zjjn daar zoodanig gewaarborgd ou verdeeld, dat het er, uitgenomen na tuurlijk do eigenaardige passie, die er heerscht bjj verkiezingen en volksstemmingen, rusti ger toegaat dan in andere landen. Toch is er thans van een opstand, eene omverwer ping van het gezag in een der kantons, melding te maken. De liberale minderheid in het kanton Tessino heeft door een wel beraamde coup d'dta/ de conservatieve re- geering afgezet, Mi bewind in handen ge nomen en gedurende tweemaal vieren twintig uren dat bewind gehandhaafd. Toen was het uit, in de eerste plaats omdat de nu meriek veel sterkere regeeringspartyde conservatieven, zioh had gewapend en ten tweede omdat de Bondsregeering tot herstel der orde tU8scheub|)ide kwam. De oorzaak tot die overrompeling van het gezag was ontevredenheid over het regeeringsbeleid der aan het roer van de kantonale regee- c’ring zjjnde ultramontaansche partij. De maat der ontevredenheid werd volgemeten door eene, naar ’t schjjnt wel wat gezochte weigering om eene volksstemming, do grond wet betreffende, uit te schrijven. Gelijk ge zegd is, kwam de Bondsregeering alleen tusschenbeide om de orde te herstellen, niet om zich in ’t geschil te mengen. Toch zond zij eon commissaris mede, om, na partijen gehoord te hebben, te trachten den vrede te herstellen. Dat is dan ook na eenige moeite gelukt en de opstand behoort alweer tot de geschiedenis. Zij die een goede vier en twintig uur de teugels van het bewind in handen hadden, bevinden zich alweer op vrjje voeten. De verlangde stemming over de grondwetsherziening zal nu in ’t begin van October plaats hebben. Groote sensatie in Europa heeft gemaakt het bericht uit Zanzibar, dat, met toestem ming van het Duitsche bestuur aldaar, in strijd met de bestaande overeenkomsten, toe stemming zou zjjn gegeven tot het drjjven van slavenhandel in en om Bagayomo, en aan de Arabieren zou zijn vergund weg- geloopen slaven weder op te vangen. Door een bericht van den Duitschen Rijkscom- missaris te Zanzibar, wordt het gerucht echter stellig tegengesproken. Hij zou zich naar Bagayomo begeven om zich te over tuigen, dat niets in strijd met de bestaande tractaten plaats heeft. De Duitache Keizer vertoeft thans te Breslau, waar hij zeer gefêteerd en in de gelegenheid gesteld wordt te toasten. Te Keulen is op de jongste openbare ver gadering van het 10e Oud-Katholieken Con gres een motie van protest aangenomen te gen een besluit der Beiersche Regeering, waarbjj verklaard werd, dat de Beiersche Oud-Katholieken niet meer als leden der Katholieke kerk beschouwd en behandeld kunnen worden. Voorts werden, in verband met het christeljjk-sociaal vraagstuk, beslui ten genomen betreffende opleiding van zie kenverpleegsters, weeshuizen, tehuizen voor jongelieden, ondersteuning van behoeftigen enz., alsook omtrent het samenstellen van een catalogus van Ond-Katholieke literatuur, het verspreiden van Oud-Katholieke bla den ?nz. Tussohen Oostenrijk en Servië is thans de goede harmonie geheel hersteld. Bjj ge- rjrgrfp Een> lermoedeljjk voor 8 da- gen weggeloopen, jonge, geel- bruine tegen vergoeding van kosten dezer ad- entie, terug te bekomen bjj den Burge- ster van Stolwijk. nemen gelden k deposito: t 1 dag opvragens 21/, langer termijn op overeen te komen roorwaarden en desverkiezende tegen mderpand in fondsen; verstrekken geiden op Effecten voor: Iragen onder f 1000,— k 4 ’s jsars; Ingen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamsche beurs- r oerwaarden asten zich met het koopen en verkoopen ran Effecten, tegen een provisie van: 1 °/0 voor fondsen boven de 30 */e, L6’/t onder w 80*/a;(ook roor loten;) iverlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- ien middenkoers der Amstordamsohe beun; nelen Coupons in boven de Amsterdam- iche beursnoteeringtonder berekening ran provisie; asten sich op voordeelige voorwaarden net het incasseeren van wissels op binnen- sn buitenland. Tarieven op aanvrage* jratis vorkrjjgbaar. stukjes op. En daarmee is het grootsche werk der hervorming afgeloopen. i Hebt gy moeite om rond te komen, gy plattelandsgemeenten Wachtwe zullen u vrjjheid geven op de grondbelasting wat opcenten te heffendan zyt gij alvast klaar. De grootere plaatsen kunnen dat ook doen, maar zij hebben er zooveel niet aanomdat haar grondgebied niet in verhouding staat tot de bevolking. De lui daar moeten op een andere manier geholpen wordenomdat er veel neringdoenden onder zynmoeten die maar byspringende opcentjes op het patent zullen daar de gemeentekas vullen. Doch door al die opcenten konden de gemeenten het wel zoo goed gaan krygen, dat zjj met den overvloed geen raad weten ze hebben toch ook al het 4/5 van het personeelen sinds een jaar of wat is dat veranderd in een vaste bijdragedoordien het cijfer dezer uitkeering voor het gemak werd gefixeerddus zou er per slot van rekening voor het Rijk niets overschieten. Daarom zullen we die 4/5 personeel voor eerst in beslag nemen, niet om het ons zonder eenig voorbehoud toe te eigenen maar alleen om het katje eens uit den boom te zien. Blykt hetdat de gemeenten er geen behoefte aan hebben dan is het ook niet noodig hun dat geld cadeau te doen. Die behoefte moet zich eerst openbaren, als de andere bronnen van inkomsten niet meer vloeien en het ook niet mogelijk is, andere in ontginning te brengen. Als men de gemeenten in dat opzicht maar wat vry laat, zullen zij op het gebied van be lastingheffing waarschynlyk een verbazende virtuositeit ontwikkelen. De gemeentewet heeft daartegen eenige lastige belemmerin gen opgeworpen, die den plaatselijken wet gever binnen zekere grenzen houden; laat ons die dammen doorstekenen de zaak is richtig. Tal van gemeente-besturen heljben bij voorbeeld inrichtingen tot stand gebracht, hetzij ten algemeenen nutte, hetzy ten ge- bruike van enkele klassen van burgers, en die door het particulier initiatief of in het geheel nietof minder goed in het aanzyn konden geroepen worden. Onder de eerste soort noemen wy de gasfabrie ken tot de tweede behoort datgene wat betrekking heeft op het marktwezen. Tot dusver geldt de regel, dat de vergoeding, voor het gebruik dier inrichtingen te be talen, moet overeenkomen met de kosten, zoodat noch de gemeente, noch de gebruiker er schade of voordeel van heeft. Ten op zichte der tweede soort zyn afwykingen toegelaten, evenwel slechts voor een be paalden tijd en’onder goedkeuring van de wetgevende macht. Als nu de plaatselyke besturen te dien aanzien worden vry ge laten, met behoud alleen van de contróle der Gedeputeerde Staten, dan kunnen zij zich langs dien weg ook eenige inkomsten verzekeren. Wat kan voor de gemeenten nog meer gedaan worden? Een wezenlijke griet is, dat alleen zjj in de plaatselyke belastingen kunnen worden aangeslagen, die er hun xhoofdverblijf” hebben. Wie in een stad een zaak heeft, of er een ambt uitoefent, behoeft slechts buiten de grenzen te gaan wonen om zjjn beui-s voor den plnatselyken fiscus gesloten te houden. Voorgesteld is, deze bepaling op te heffen door een kleine wjjziging der gemeentewet. Wat ons be treft, dit is het eenige lichtpunt, hetwelk wjj in deze ontwerpen hebben kunnen vinden; de eernaam van belastinghervor- mer moet al zeer gemakkelgk te verwer ven zjjn, als de Minister gelooft daarop aanspraak te mogen maken, alleen wegenst deze kleine verbetering. Men kan evenwel niet zeggendat niet alles is opgespoord wat maar dienen kan om overeenkomstig de belofte van Mei 1888 de hulpbehoevende gemeenten uit den nood te helpen. Haar zal ook de be voegdheid worden verleend om op som mige consumtie-artikelen een debietrecht te hellen. Daarvoor komen in aanmer king tabak, sigaren en drankenbehalve die waarvan men vergunningsrecht heeft te betalen. Dat is werkeljjk een niet te versmaden belastingmiddel, hetwelk nog tot in het oneindige is uit te breiden. Wjj noemen, om te beginnen, peperkoek, oesters, Van Houten’s en andere cacao- Waarlijk, nu deze financiëele Achilles ein- delyk uit zjjn tent is getreden, komt hjj allesbehalve ongewapend voor den dag. Er is, zooals men weet, nog een ont werp aanhangig gemaakt tot het invoeren eener €ft- v-->—-- *•- herinneren, hoezeer met plannen tot een vermogen is gesold, het eenig billjjk en afdoend mid-

Schoonhovensche Courant | 1890 | | pagina 1