f- KAK, tg 21 Januari irmiddags 10 uur, het Pakhuis van IBOEZEM, in de i Kerk der Chr. 1891. N°. 1129. Zaterdag 17 Januari Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I jinrnel, tarenLand, rkooping .artij joiland, Vergunning verhuurd wordende gen. Te aanvaar- Fe bevragen met Vergunning, aan ut. Verkoop van Boomeo. KIESWET. 1891. nz. rkooping. est, 'iEL, ILLES IKEKK, IETEN, ülogram, uitmun- ivoeder, liggende Noodhaven alhier, *ar te bezichtigen. BINNENLAND. Buitenland. Overzicht. OP: Offlciëele Kennisgevingen. Brieven van Barend. SCHOOKHOYEHSCHE COÜRAUT Uitgevers INCK. Notaris. mijn het tot stand Drop de vorm AN NOOIEN. i d. DOOL, pen a/d Lek; >nd- jene S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, ontant geldver- .AREN te Schoon- r ij <1 a g Hi J a n- des morgens ten s bij A BRAND- van Gorinchem. 8LEEUWIJK, iwijk. i in den handel 5 Céntedoor de- geval dicht lag 29 Januari an P DIRKS, en lag 5 Februari i A. KARSbeide n 10 ure: onder Afkelin 2 uur en des en Zondag. i Toezicht, DAAL, Notaris. topman. De Notaria J. BOD DE te irkerk zal in het HOLM, list. bekers en 20 Cent, er H. T. VAN op Zaterdag i voormiddags ten bij J. KOMRIJN^ IEEL »ek onder Meer- are. ft Notaris BODDE. jken slag in de ienstjaar lt als goed er- HOE8T en e oplossende met 7,80 39,- - 10 ets boven - de noteering. Koch met gui De heer Nc lijn vertoefd om leeren kennen. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Kralingen door Dr. H. M. Van Nes te Woudenberg. .nd kilogram Bij koninklijk besluit is be noemd: met ingang van 19 Januari a. s., tot burgemeester van Brandwijk, Molenaars graaf en Wijngaarden A. C. Groeneveldt Hz., secretaris dier gemeenten. In de Dinsdag gehouden zit ting der Rotterdamsche Arrondissements- Rechtbank werden o. a. veroordeeld J. 8., oud 11 jaar, en II. F. v. K., oud 16 jaar, wonende te Gouda, beklaagd van diefstal, de le beklaagde tot opvoeding in een ver beterhuis tot 26 Oct. 1897 en de 2e be klaagde tot 14 dagen gevangenisstraf. Voorts stond terecht: W. N., 29 jaar, zonder beroep te Gouda, wien ten laste werd gelegd op den 17en December jl. te Gouda een pakje te hebben weggenomenwaarin een paar schoenen aanwezig waren. Beklaagde ontkende het niet, maar wilde het doen voorkomen dat hij het feit in dronkenschap had gepleegd. Lit de omstandigheden bleek echter het tegendeel. Het O. M. vorderde drie maan den gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, Mr. K. G. Van Schouwen, drong op eene mindere straf aan. De heer Nord, arts en offi cier van gezondheid te Amsterdam, die zich speciaal bezig houdt met de behandeling van longlijders en die reeds verscheiden brochures schreef over de geneeswijze der tering en het oprichten van een sanatorium voor longlijders in Nederland, past sinds eenige weken de methode van professor instig gevolg toe. lord heeft eene maand te Ber- deze methode grondig te Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. laders regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franc» uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. 1 Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, j worden slechts 2 maal in rekening gebracht. wapend bij hun corps kunnen zijn. In andere landen zal dat ook wel zoo wezen. Natuurlijk heeft hijdie een aanval beraamt, dit in zijn voordeel, dat hij eenigen tijd v&n te voreu in stilte zijn toebereidselen kan makenterwijl de verdediger eerst moet wachten totdat hem door middel van een oorlogsverklaring gezegd is Ziezoo nu kunje aanstalten maken. wij komen u aanstonds een bezoek brengen. In elk geval moeten de liberalen in het volgend voorjaar hun beste beentje voor zetten Zij moeten het eene trachten te worden over de verschillende onderdeelen van het wetsontwerp, ook over de voor waarden der vrijstellingen. Want treurig zou het zijn, als het beginsel van den persoonlijken dienstplicht werd ondermijnd door het openen van allerlei gelegenheden om er aan te ontsnappenen dat langs dien weg de verzoening met de tegenstan ders zou worden verkregen. Ik ben wel een beetje bang dat het daarop uitloopen zal, als men niet op zijn tellen past. Laat ons er maar het beste van hopen. Dat is, ook in deze, de leus van Uw Vriend BAREND DE SCHUTTKg. In het Zwiteersche kanton Tessino is ’t nog altijd rumoerig. Zondag hebben de verkiezingen plaats gehad voor het nieuwe bestuur, doch de liberalen, die hun kans niet schoon zagen, hebben zich van deel neming onthouden. Men verwacht, dat nu binnen kort nieuwe verkiezingen zullen noodig zijn en zij daarbij betere voor waarden zullen kunnen bedingen. Die voorwaarden betreffen voornamelijk de kies wet, doch de clericale regeoring weigerde de eischen der liberalen in te willigen. Ook in Zwitserland is de koude van erger dan in iaren het s het meer van Genève is wat sedert 183Ü niet was ge- Het meer van Zurich ligt even- ’t Wordt tijd dat aan het courantengeschrijf over de legerwet thans een einde wordt gemaakt door het daarvoor in de plaats komend gepraat in dffdï woede Kamer. Hoe het af zhlloopen? Ju, profetieën zijn altijd gevaarlijk. Aan de u bekende tafel op de sociëteit werd laatst een weddenschap voor gesteld, waarin ik evenwel geen zin had; de zaken des lands zijn mij te ernstig voor een kansspel. De ontvangerdie zoon beetje aan den rooden kant isomdat hij met een paar lui de Amsterdammer leest meende dat de zaak wel schipbieuk zal lijdenik veroorloofde mijvan een ander gevoelen te zijn. Al wegen aan de rech terzijde vóór- en tegenstemmers ten naaste bij tegen elkander op de liberalen in de Kamer moeten den doorslag geven, en het is zeker niet gewaagd te onderstellen, dat de meesten hunner met de hoofdbeginselen mee zullen gaan. 't Is gek, zooals de weerbarstige afge vaardigden van de Katholieke partij en de woordvoerders in hun persen de bazen in de kiesvereenigingen te keer gaan nu er kans bestaat dat de rijkelui’s-zoontjes ook een poos naar de kazerne zul'en moe ten nu zijn die kazerne s op eenmaal een soort van pestholen gewordenvoorportalen der helbroeinesten van onzedelijkheid. Het pleit zeker niet voor het gevoel van menschlievendheid dat die heeren tot dus ver moet hebben bezield, wijl zij er geen bezwaar tegen hadden de arme jongens die geen rempla^ant konden betalen, in diezelfde verblijven der goddeloosheid aan al de gruwelen die de stoutste verbeelding maar kan bedenkenbloot te stellenen als ik hieruit een gevolgtrekking moet maken, aangaande den aard van hun chris telijkheid dan ziet het er daarmee niet al te best uit. Voor het overige is het gekijf in de bladen der anti-liberalen niet van vermakelijkheid ontblootalleen wordt het een beetje een tonig. Erger vind ik ï>et, als bevestigd wordt wat sommige verschijnselen doen duchten dat ook aan onzen kant een oppo sitie wordt gevoerddie koren is op den molen van de tegenstanders. Luitenant- i Utrecht, legervor- lioht niet i op het ;ht met gevoerddie koren is uU tegenstanders. Luitenant- Kolonel Seijffardt, afgevaardigde van houdt er een eigen systeem van 1 ming op na, dat op het eerste gezi onaardig lijkt, d iar het gegrond is beginsel van algemeenen oefenplicht met korten diensttijd. Als het kon, zou ik er ook sterk voor wezen, maar bijna alle des kundigen en op hun oordeel moeten we toch afgaan, meen ikj zijn van overtui ging dat op zijn allerminst een jaar noodig is om dén jongelingen aan die stipte ge hoorzaamheid te gewennendie in den strijd, vooral in het open veld, onmisbaar is, en zelfs met den dood voor oogen het gegeven bevel doet volgen. (Voor onze schutters zou men daar dan minstens vijf- en twintig jaar voor moeten rekenen Voorts, dat in Zwitserland, waar hetzelfde stelsel bestaatallerwege op verandering wordt aangedrongen daar het Bondsleger eigenlijk een raar zoodje moet zijn, ondanks het feit dat de Zwitsers veel meer dan wij liefhebberij hebben voor schietoefeningen. Doch de heer öeyffardt is niet alleen overste op non-activiteit; in zijn hoedanigheid van Volksvertegenwoordiger kan hij aan de leger wet veel kwaad doenwanneer het hem gelukt een deel der liberale partij tot zijn gevoelen over te halen. V oeg daarbijdat de heer Van Houten die party mede verte genwoordigt in de commissie van voorbe reiding, en dat dus in die commissie de tegenstanders der wet verreweg de baas zyn. Want de heer Van Houten is een dier liberalenwier liberaliteit hootdzakelijk daarin bestaatdat hij iets anders verlangen dan hetgeen hun geestverwanten willen, ik durf er niet op zweren maar zou haast denken, dat hij zich een voorstander van den persoonlijken dienstplicht zou verklaren, als hij dat beginsel niet in de wet vond. Dat de Tindal beweging op het tot stand komen van de nieuwe regeling veel invloed zal hebben geloof ik niet. Wel vermoed ik, dat er veel waars is in zijn afkeuring zoowel van den bestaanden toestand als van hetgeen wij krijgen zullen als de nieuwe wet in uitvoering komt: die mobilisatie- geschiedenis is een punt, waarover de des kundigen wel eens met allen ernst mogen praten, om te geraken tot een inrichting die de meest mogelijke snelheid waarborgt. Maar wat de heer Tindal eigenlijk wil komen wij niet aan de weet. Misschien bedankt hij er voor zijn wijsheid aan de groote klok te hangentoch zouden zijn denkbeelden wellicht meer ingang vinden, als we maar konden snappen wat hij wenscht, waar de troepen naar zijn inzien gevestigd moeten worden om ze oogenblikkelijk met de op gro t-verlof naar huis gezonden lich tingen incluis, bij de hand te hebben op het oogenblik dat de vijand zou willen probeeren over de grenzen te komen. Ik ben maar een eenvoudige schutter met onderotficiersrangen kan dus over die dingen zoo goed niet meepraten toch meen ik dat er altijd een paar etmalen overheen zullen moeten gaan, hoe men de regeling ook maakteer de jongens gekleed en ge- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. zen winter was. Zelfs gevroren, v beurd. eens dicht. Behoudens een klein stukje bij Caub, waar nog blank water is, ligt de Rijn bijna over zijn geheele lengte dicht; geen won der, dat de bewoners der Rijnstreken nu reeds met bezorgdheid den dooi te gemoet zien. Daarbij komt, dat op vele plaatsen ijsverschuivingen plaats hebben. Óndanks al zijn dikte kan het ijs geen weerstand bieden aan den aandrang van het wassende water. Het ijs kraakt en breekt, en de schotsen worden door het water op het vaste ijs tot hoopen geschoven. Van daar dat zich hooge ijsdammen vormen, die het water tegenhoudeu en vooral bij dooi en hoogen waterstand zeer gevaarlijk kunnen zijn, daar zij zeer lang aan regen en dooi weerstand blijven bieden. De Pruisische Minister van Financiën, die een overschot van 33} millioen over 1890/91 heeft te boeken, diende dezer da gen zijne begrooting in voor 1891,92, ten bedrage van een kleine 1800 millioen, zoo in ontvangsten als in uitgaven, dus zonder tekort. Koch's geneesmiddel tegen lupus en long tering zal ten slotte geen staatsmonopolie worden. Volgens verklaring van den Mi nister zal de samenstelling van het middel binnen kort algemeen bekend worden ge maakt. Die beslissing moet te danken zijn aan de bezwaren, door professor Koch in gebracht tegen de plannen, oorspronkelijk door de Kegeering in deze gekoesterd. Er zal een instituut voor longlijders van staatswege worden opgericht, waarvan de kosten op 117.' 00 Mark worden begroot. Niet minder gunstig dan in Pruisen lui den de mededeelingen omtrent lt «stands tinanciëele huishouding. Een sluitende be grooting van ruim 960 millioen roebels, een verminderde schuld van ruim 11 mil lioen en een jaarlijksch voordeeltje ten ge volge van de conversion van ruim 9 millioen. In de toelichting van die begrootings- cijfers wordt o. a. het volgende gezegd Geheel Rusland heeft het vast vertrou wen, dat de oprechte vredepolitiek van Uwe Majesteit, die, hoewel steeds hoog houdend den roem en de majesteit van Uw Kijk, den vrede zelfs in moeielijke oogenblikken heeft weten te handhaven, in de toekomst eveneens bekroond zal worden met volledig succès. Met die vredepolitiek is bezwaarlijk te rijmen het bericht van de Times, dat tus- schen Servië en .Montenegro met goed keuring van Rusland eene geheime militaire overeenkomst zou zijn gesloten De Sultan van Turkije weifelt nog al tijd, wat te doen met het bereids getee- kend besluit, waarbij de moeielijkheden met het iirieksche patriarchaat worden uit den weg geruimd. Men moet erkennen, de Grieken zijn wel lankmoedig, dat ze hierbij 't geduld niet verhezen. Uit Chili wordt omtrent den opstand, waarvan we vroeger melding maakten be richt, dat de vloot in opstand is tegen den president, doch het leger hem getrouw bleef, terwjjl de bevolking zich rustig houdt. De staat van bezetting is afgekon- digd en krachtige maatregelen zijn geno men om den opstand te onderdrukken. Omtrent den Indianen opstand in Noord- Amerika wordt bericht, dat blijkens de laatste berichten uit Pine-Ridge, de Amen- kaansche troepen nog steeds bezig zijn het cordon, waarmede zij het Indianen kamp omringen, enger te maken. Generaal Miles doet intusschen nog zijn best om de Indianen tot het neerleggen der wapens te bewegen, tot dusver echter zonder gevolg. Over het algemeen wordt de toestand niet gunstiger. De Indianen in de „reser vation van den staat Idaho zijn nu ook met hun oorlogsdansen begonnen, zoodat ook daar ongeregeldheden worden ver wacht. Intusschen komen nog steeds en kele troepen Indianen te Pine-Kidgq aan, om zich te onderwerpen, maar do hoofd macht blijft binnen het kamp. In Ierland heerscht wegens het mis lukken van den aardappeloogst en de strenge koude groot gebrek. Ten behoeve der noodlijdenden is nu f 120.000 bijeenge bracht Koningin Victoria gaf f2400, de minister Goschen f1200 en de Bank van Ierland insgelijks. Bij St.-Addahead, nabij Leitb, zijn twee stoombooten in aanvaring gekomen, waarbij 13 menschen verdronken. GORINCHEM, 14 Jan. In allen eenvoud werd gisteren het stoffelijk overschot van Ds. W. Zegers, in leven predikant bij de Hervormde gemeente alhier, in het nabu rige Spijkaan den schoot der aarde toe vertrouwd. De kerkeraad en de ring werden door den voorzitter, Ds. A. De Pecker, predikant alhier, het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland waarvan de overledene gedurende eene reeks van jaren lid was door den heer A. Loeff, pred. te Dordrecht, vertegen woordigd. Toespraken werden ingevolge den uitge- drukten wensch des ontslapenenniet ge houden. ALBLASSERDAM, 13 Jan. Alhier is een schoonrijderij door paren gehouden. De prijs van f 25 werd behaald door den heer W. W. Spruit met mej. G. Duivendijk, van Slikkerveer; de premie door den heer C. Nugteren met mej. D. Kuiverhoven te Al- blasserdam. Tevens werd alhier een ringtrekkenj ge houden, waarbij de le prijs gewonnen werd door den heer Rutkers; de 2e prijs door den heer D. M. Tuydel en de 3e prijs door den heer A. Zwartbol, allen alhier. *REEUWIJK, 14 Jan. Er heeft zich hier eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt door eene liefdadigheidsvoorstelling gelden bijeen te zamelen, teneinde de armen der geheele gemeente met levensmiddelen enz. te bedoelen. Eenige dames en heeren hebben zich bereid verklaard hunne mede werking te verleenon bij die uitvoering en het publiek aangenaam bezig te houden met tooneelmatige voordrachtzang of anderszins. WOERDEN, 14 Jan. Kaas. De ainvoer ter markt op heden bedroeg 33 partijen prijs van Uoudsche le soort f24 a f26, 2e soort f 20 a f23. Edammer f 21.50, Handel redelijk. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Woemdag den 2 1. Januari 1891, dei voormiddags ten 11 ure, op het RAADHUIS aldaar, publiek verkoopen Eén KASTANJEBOOM, dik aan den stam in diameter 80 cMstamhoogte 4 Meter. Eén 0ANADA8CHE POPULIER, dik 55 cM., benevens eenig STRUIKGEWAS, staande bij en in de vroegere steenkolen-bergplaats. Twee WILGEBOOMEN (dood) op den Groe nen Singel. De verkoops voorwaarde ligt op de Secretarie ter lezing. Inlichtingen dienaangaande geeft de Gemeento- Architect. Schoonhoven16 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Aankondiging volgens Art. 7. De VOORZITTER van den raad der gemeente Schoonhoven noodigt de mannelijke inwoners dier gemeente uit, ten einde op de eerlang op te maken lijsten van Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad te worden geplaatst, om vóór den 15. Februari 1891, onder overlegging der vereischte beschei den, ter secretarie te doen blij) 1. Van hunnen betaalden aanslag in de perso- neele belasting over het dienstjaar 1889/90, elders dan in de plaats hunner inwoning, indien de aanslag in hoofdsom wegens huur waarde, twintig maal genomen, een bedrag aangeeft van f 28 of meer; 2. Van hunnen betaalden aanslag in de groi belasting, voor het dienstjaar 1890, in et of meerdere andere gemeenten, tot een bedrag van ten minste f 10, wordende hierby opge merkt, dat voor de grondbelasting de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner minderjarige kin deren, wegens de goederen waarvan Ay het vruchtgenot heeft; 3. Door eene schrifteljjke aangifte, van de be woning van een gedeelte van een perceel, waarvoor ongestoffeerd, bjj aanslag in de be lasting op het personeel (drie eerste grond slagen) volle belasting, dat is voor dezo ge meente naar eene huurwaarde van minstens f 28, zou verschuldigd zyn en het gebouw, waartoe het bewoonde perceelsgedeelte be hoort, minstens het dubbel bedrag dier huur waarde beloopt, wordende den belanghebben den te dezen aanzien herinnerd, dat het per ceelsgedeelte door hen moet zyn bewoond en in huur bezeten van den inwonenden eigenaar of eersten huurder, gedurende min stens negen maanden, voorafgaande aan den 15. Februari 1891; 4. Door eene achriftelyke aangifte door den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag is vermeld, van aanslagen in de grond belasting wegens onverdeelde onroerende goederen, mits zyn aandeel in dien aanslag ten minste 1 10 bedraagt. Ten slotte wordt den belanghebbenden mede gedeeld, dat voor het doen der aangiften sub 3 en 4, van heden af ter Secretarie verkrijgbaar zyn blanco formulieren. Schoonhoven, den 16. Januari 1891. De Voorzitter voornoemd, 8. P. H. NOORDENDORP. na 8 Konings overlijden, was het niet slechts de koude in de natuur die alle idéé van geestdrift verbandemaar werkelijk ook het besef van onze volkomen nutteloosheid, b Al die tneUbchen, halr over hoofd dit huil werk geroepen om gauw een pakje aan te schieten, mopperende dat men hen zoo lang liet staan, traag in het uitvoeren van de enkele handgrepen die men hen met het geweer liet makenvormen die een deel van onze weermacht, zijn dat de mannen op wie mede onze hoop van zelfbehoud steunen moet als een vijand het op onze nationale zelfstandigheid mocht gemunt heb ben? ’k Ben er vérder dan ooit van verwij derd het te gelooven Verbeeld u, een heel jaar is voorbijgegaanzonder dat een van onze schutters een schot heeft gelosten zoo is het al jareu gegaanzeer velen ko men in schutterlijken dienstkoopen of krijgen een pakjeverknoeien zooveel uren por jaar aan volkomen nuttelooze exerci ties, en krijgen hun paspoort, terwijl hun geweer nog maagdelijk is van kruit De meestgeoefenden brengen het niet verder dan eens eeu zoogenaamde, min of meer janboelachtige exercitie „in het vuur”, met losse patronen Gij weet, hooggeachte, ik behoef er niet langer bij te blijven dan ik zelf verkies 'k heb mijn verplichten diensttijd reeds achter den rug"; anders dan mijn patroon die er ook reeds den buik vol van heeft en gaarne van zijn officiersrang afstand zou willen doen, ware het niet dat hij eervol ontslag slechts zou kunnen bekomen onder gehoudenheid den nog overigen te vervullen diensttijd als gewoon schutter te blijven fungeeren Zoodanige vrijwillige degradatie zou hem niet naar den zin wezen en ik kan dat best begrijpen. Wat mij betreft, ik ga nog een poosje voort met sergeant-majoren deels om hem pleizier te doen, deels ook omdat ik in mijn qualiteit van militaire correspondent van uw blad niet heelemaal vreemd aan het krijgswezen wil worden. Maar wezenlijk, als onze jongens van de militie, die, even als uw dienaar de ex fuse lier, later bij de schutterij komen, daar weer de zweep hooren klappen, dan moeten zij wel het land krijgen over de wonderlijke manier, waarop men er de militaire eigen schappen aankweekt en verhoogt. En weet ge wat ik nu zoo gek vind? Men houdt er een leger en schutters op na, met het oog op een mogolijken oorlog. Het gaat niet aan de zaken maar te laten versloffen en dan te zeggen Och't zal zoo'n vaart niet loopen. Komt er nu oorlog, dan zullen de schutters hoofdzakelijk ge bruikt worden voor de verdediging der for ten en van de toegangen langs de geïnun deerde terreinen. Men heeft altijd beweerd, dat zij daar in een sterke positie zijn; de vijand kanhoe groot zijn overmacht zij er slechts een klein gedeelte van langs de smalle dijkskruinen doen voortrukken, en de welgemikte schoten van den verdediger zullen hem verbazend veel kwaad doen. Lieve hemel, welgemikte schoten! Gelooft gij -weldat ik de brave kerels van mijn compagnie volstrekt niet belaster door te bewerendat ik voor één kwartje per man en per schot hun voor schijf zou willen dienen op honderd pas afstand Voor een paar slechts maak ik een uitzondering, om dat zij meermalen in de kast hebben gezeten wegens de uitoefening van het eerzaam stroo- persbedrijf. De 'Iransvalers maar och wat praat ik over die luiToen zij met hun geweren de vrijheid van hun land hadden bevochten, zei men hier algemeen: „Zieje wel, de kracht van onze defensie moet zitten in onze scherpschutterseen lands verdediger die niet flink schieten kan is een eend zonder zwemvliezen. Laat ons derhalve.... En daar bleef het bij. Men deed niets om uit de 1 ransvaalsche ervaring voordeel te trekken. We zijn ook nog lang niet van het schut ter gescharrel af. De Kegeering heelt, voor het geval de legerwet wordt aangenomen, een stel overgangsbepalingen gemaakt, waar door de bij die wet vast te stellen reserve langzamerhand de plaats der schutterijen zal gaan innemenzoodat de in de eerst volgende jaren op te roepen schutterplich- tigen nog hun geheelen tijd moeten uitdie nen. Wat zal het er dan een lollig boeltje worden, sinds den tijd dat de sterkte niet meer wordt aangevuld en men van jaar tot jaar het corps ziet wegsmelten, net als het orkest in Haydn's alscheidssymphonie, totdat de laatste man den domper zet op de laatste kaars! Enfin, als ik tijd van leven heb wil ik die grap mee aanzien zonder dat mijn geweten er door bezwaard wordt, dat men waarachtig nog meent die menschen voor de lai dsverdediging te moeten meetellen. Zou het eig&nlyk niet beter zijn dat de Kegeering maar, zood a de nieuwe regeling in werking treedt, de heele schutterij met het commando: Bajonet af.... ingerukt marsch opdoekte Maar wat ik hierboven schreef herinnert mijdat we thans staan aan het begin van het oorlogsjaar 1891; dat wil zeggen, de groote stryd over de regeling onzer strijd krachten, en daarna die aan de stembus, zullen ons dit jaar aangenaam bezighouden. XXXIX. „Een oude voerman hoort nog weieens graag het klappen van de zweep.” Zoo, waarde vriend Redacteur! en niet anders is het oud Hollandsche spreekwoord zóó bezigt men het hier in den omtrek, zoo hoorde ik het vroeger in Noord-Brabant; en mijnheer Kalff, die er, zooals ik in het Nieuws lasin de Gids van December over schreef, is ongelukkig ter markt geweest bij lui in wier mond het heelemaal ver basterd is tot de uitdrukking: „Ken oud paard enz.’’ door ZEd. terecht afgekeurd. Het is dan ook moeielijk te onderstellen dat een oude knolmisschien op weg naar het vriendelijk plekje waar hem de eer eener omzetting in ossel&pjes wachtnog aangename herinneringen kon hebben over gehouden van zeker klappend geluid, dat voorheen de streeling zijner ribben ver gezelde 1 Welnu, zoo n oude voerman begin ik mij ook te gevoelenniet in den zin van sufferig of afgeleefd, maar in 't bezit van een eervol emeritaat of althans op het punt van het te krijgen. Ik zeg dat met het oog op de militaire zaken Het schutteren gaat uiet meer van harte; de laatste maal, toen ik mee voor de gelederen stond met al het ge voel van eigenwaarde dat de aanblik mijner dubbel-zilver gestreepte mouw schenkt, ’t was bij gelegenheid van de proclamatie

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1