1891. N°. 1131 Zaterdag 24 Januari Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 4 en LAND, if jonbons, IERIJ, werij L, WEL kieswet. RKOOPING AMEIDE. <elingen. OEKEN malen. NHUIS, ERIJ. en Mooi. HET KIESRECHT. BINNENLAND. Offlciëele Kennisgevingen. BUITENLAND. Ovenictit. HOOHHOVEHH! CWJIT i nsersn bij DJ om N te Schoonhoven. N. VAN KOOIEN. Tweede Kamer I uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- 1 Alle binnenlandsche Advertentiën worden slechts 2 maal in rekening gebracht. q de inds imschreven. ■aria BOUDE voor- ?oovenaar, verzame- vermakeljjk voor rii)| cc ICHE BORST ÖON- Boek- en Kantoor- ge- 80, >op gevraagd Ie te kunnen aan- idingen te zenden het Bureau dezer Koning erkwaarin der Toove- mede-eigenaai slag ia belasting goederen, ten minste izen en Avonturen nchhausen. keur van Chanson- ieaLuimige Voor een. Kaart leggen hand- igen en Juffers de n, extra jolig voor 15 Februari: ieel vernieuwd MER8, KEUKEN eer geschikt voor )t gelegen aan den in Nchminbvvea. Eigenaar en bewo- ÜU8. ren. 73 Centiaren HOOILAND, op melde, in een 1 ITTER8UM te Donderdag 29 1des middags [JNBHOOFü” te n: ig zijnde BIFR- ilRIJ, staande te 1/V, Vianen, sectie A, en. ebraebt: f 1550,-. - 550,-. inschreven. m te bekomen ten N otaris. OLLE, Bazaar van ng b/d V ischmarkt, burg zal hij voor een gedeelte eveneens te voet doen. Niettegenstaande het politie toezicht ver scherpt is, gaan dé werkstakende spoor wegbeambten in Schotland voort met allerlei baldadigheden te bedryven Zij brengen o.a. olie op de rails, om den loop der treinen onmogelijk te maken, en dit gelukt hun maar al te goed Ook naar aanleiding van de gisteren gemelde wanordelijkheden zullen nu waarschijnlijk troepen worden gezonden, op krachtige wijze tegen de werkstakers op te treden. Thans drejgen de beambten der Western Maatschappij mede met eene werkstaking. Maandagmorgen veroorzaakte een wilde koe, die zich vrijmaakte van een kudde, die door Nantwich, in Engeland, naar het na burige abattoir werd gedreven, vrij wat opschudding, door de speelplaats van de Wesleyaansche school binnen te loopen, juist toen deze vol kinderen was, die op de ope ning der schooldeuren wachtten. De ver schijning van dat beest veroorzaakte eene ware paniek. Een aantal der kinderen werd door het woedende beest in alle richtingen geslingerd en vele anderen geraakten onder den voet. Ten slotte slaagden de drijvers er in het beest uit de speelplaats te ver wijderen en te dooden. Verscheidene kin deren werden gewond en moesten naar huis gezonden worden, maar als door een wonder kostte het aan geen enkel het leven. recht op verdedigbare grom nen, is veel te zeggen. stelt tweo criteriadja de uitgangspunten ddï S. W. N. VAN NOOTEN Ie Schoonhoven, Uitgevers, 'e Prentenboeken, oie Scheurkalender i en luim, en kans Cade*ux oi pakket, daar heeft nahouden wat aan. itengewoon boeiend sen is om te lachen, ieden. Verder nog halve dat alles nog b en luim met een jtje, en dan alles i nooit te begr jpen. oed, aan den winkel thuism ontvangst i>, waarop vermeld: B. J. BODDE te bij veiling op Za- ebruari l»81r lag 14 F e b r u- orgeus om l<>Uur, OMElJN te Meer- erkoopen /AN D*R HAM 008. ii, 8'2 Centiaren op den polder erkerk, in drie R f I-. lijnen van nrlijlc werk i Jacht c’ Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco - en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden /0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeron bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Het tachtigste artikel der Grondwet geeft de basis aan, waarop de wetgever de uit oefening van het kiesrecht heeft te regelen. „De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die de door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatscbappelijksn wel stand bezitten, en den door die wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden drie en twintig jaren mag zijn, hebben bereikt.” In de beide volgende alinea’s van hetzelfde artikel vinden we vooreerst een opdracht aan den wetgever om te bepalen in hoe verre voor militairen beneden den rang van officier en in werkelijken dienst de uitoefening van het kiesrecht wordt ge schorst ten tweede de opnoeming van eenige categorieën van personen, die er stellig van zijn uitgesloten Dat zijn: 1*. degenen, wien dat recht bij rechterlijke uitspraak is ontzegd; 2®. personen die in gevangenschap of hechtenis zijn; 3° die in het voorafgaande jaar onderstand hebben genoten van een instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur; terwijl nog in de 4°. plaats onbevoegd worden verklaard zijdie bun belastingaanslagen niet hebben voldaan, ingeval de kieswet deze stelt ais vereischten. Men kan niet zeggen dat de grenzen hier nauw zijn afgebakend,en ineen Grondwet moet dat ook niet. Constitutio- neele bepalingen bebooren een aanmerkelijke draagwijdte te hebben, opdat niet al te spoedig de gestelde perken een belemme ring worden voor de ontwikkeling der krachten, die een volk doen toenemen in geschiktheid voor zelfbestuur. Het was juist de fout der oude Grondwet, dat zij te veel bepaalde; de samenkoppeling van het kiesrecht met het bedrag dat naar de plaatselijke gesteldheid in ’s Rijks directe belastingen werd betaald, heeft steeds elke uitbreiding van het kiezers-personeel ver hinderd, en was oorzaak van allerlei onge rijmdheden, die men niet kon wegnemen, omdat de letter der Grondwet geen andere onderscheiding tusschen kiezers en niet kiezers mogelijk maakte. Het zoogenaamde census-stelsel is oorzaak geweest dat man nen van groot talent, die door hun maat schappelijke positie en door hun geschriften veel invloed hadden op den gang der open bare zakendat ook enkelen, die in de Tweede Kamer een plaats op waardige over 8 dagen. men verneemt, is er dat het zonentarief dezen zo- 3 Exploitatie-Maatschappij op De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 26 dezer, 's avonds om 8| uur. De minister van binnenland sche zaken heeft, met wijziging der be schikking van zijnen ambtsvoorganger van 3 Februari 1888, voor zoover daarbij is vastgesteld dat het onderkiesdistrict Bles kensgraaf van het hoofdkiesdistrict sliedrecht, voor de Verkiezing van leden der 'tweede Kamer van de Staten-Generaal, bestaat uit de gemeenten Bleskensgraaf en Wijngaar den, bepaald, dat laatstgenoemde gemeente een afzonderlijk onderkiesdistrict van gemeld hoofdkiesdistrict zal uitmaken, en dat het onderkiesdistrict Bleskensgraaf zal bestaan uit de gemeente Bleskensgraaf. In de zitting der Arr.-recht- bank te Rotterdam van Dinsdag werd o. a. veroordeeld W. N.oud 29 jaar, bakker, wonende te Gouda, wegens diefstal van een paar schoenen, tot 2 mnd gevangenisstraf. Voorts stond terecht G. d.oud 14jaar, slagersjongen en W. B.oud 19 jaar, ar beider, wegens diefstal van een flesch met hoest-tabletten op 4 November te Gouda gepleegd ten nadeele van vrouw O. Eisch voor ieder der beklaagden 3 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak Naar groote kans, c mer door de haar spoorlijnen zal worden ingevoerd. Het aantal vacatureu inden ■ing Schoonhoven bedraagt thans 3, n. 1. schoonhoven, Ammerstol en Berg-Ambacht. Berkenwoude heeft sinds 11 aan. jl. een predikant; dit zal te Ammerstol binnenkort ook het geval zijndaarentegen komt te Krimpen a/d Lek eerstdaags eene Vaca ture, door het aanstaand veitrek van Ds. T. J. Ringeling naar Neder-Langbroek. Bij de Christelijke Gerefor meerde Kerk waren op I Januari jongst leden 91 predikantsplaatsen vacant, als: in de provincie Noord-Holland 11,Zuid-Holland 19, Zeeland 7, Noord-Brabant 5, Utrecht 3, Gelderland 11 Overysel 8 Drente 7 Groningen 6 en Friesland 14. Up i Januari 1891) bedroeg het getal vacatures 87 zoodat deze met 4 zijn ver meerderd. wijze vervulden, thuis moesten blijven ah de stembus riep; zij misten een bevoegd heid, die bijv, aan kroeghoudertjes dank zij hnn aanslag in het patent, bij der*wet was toegekend. Daarbij kwam nog, dat belastinghervorming schier onmogelijk werd gemaaktomdat men meende eerst de werking van elke wijziging op het kiesrecht te moeten onderzoeken, en eer daarmede begonnen kon worden was de tijd voor die verbetering weer verstreken. Men verwijt den liberalen dat zij, toen zij meerderheid waren ook' in de Tweede Kamereen nieuwe regeling van de belastingen niet hebben tot stand gebracht; en ook wij hebben dat stil zitten meermalen betreurd. Maar om billijk te zijn moet ook in aan merking genomen worden, dat grondige en afdoende veranderingen dikwijls afstuiten op moeielijkhedendie haar oorsprong vonden in de grondwettelijke boeien. In meer dau één opzicht, en inzonder heid in de omschrijving van de eischen der kiesbevoegdheid, is in 1*487 den gewonen wetgever meer vrijheid geschonken; en, daar de vaststelling van deze eischen wel het uitgangspunt van een nieuwe orde van zaken mag genoemd worden, hadden wij redelijkerwijs mogen verwachten dat deze Kegeering, de eerste die sinds do grond wetsherziening met de leiding der openbare aangelegenheden werd belast alle krachten in het werk zou hebben gesteld om niet slechts van haar inzichten te doen blijken, maar bovendien ze in den vorm van een wetsontwerp aan de Vertegenwoordigers der natie voor te leggen. Dat is niet ge schied een hoogst gebrekkig samenstel van overgangsbepalingen, natuurlijk alleen voorgesteld om de nadering tot den nieuwen toestand mogelijk te maken, en die uit den aard der zaak slechts voor die éénige gelegenheid hadden mogen dienen, is met zorg bewaard, en zal opnieuw dienst moeten doen, behoudens een enkel onderdeel, met welks verandering de meerderheid zich vleit nog een paar zetels te zullen veroveren. Erkend moet worden, dat het vraagstuk van het kiesrecht bij de leiders der politieke partijen niet die belangstelling heeft ge vonden, die het werkelijk verdient. Met allerlei dingen van staatkundig gewicht heeft men zich in de pers en in vergade ringen bezig gehouden, niet met datgeen waarmede men eigenlijk had moeten be ginnen. Er zijn slechts een paar uitzon deringen. Vooral in het Noorden van ons land wordt door de radicalen propaganda gemaakt voor het algemeen stemrecht terwijl de toongevende organen der anti- i revolutionairen af en toe beschouwingen leverden over het zoogenaamd „huismans stemrecht”, waarbij alleen de hoofden van gezinnen tot de stembus zouden worden toegelaten. Voor het overige is er al heel weinig beweging op dat gebied. '1 och zul men tot een oplossing moeten komen. Gelijk het kiesrecht thans in de „additioneele bepalingen” is geregeld, zullen we maar zeggen, kan het niet blijven, al ware het alleen omdat daarmee aan het platteland een voorsprong is gegeven op de steden. Het percent der bevolking van kleine plaatsen, dat aan de verkiezing deelneemtis grooter dan dat van de aan- zienlijkste gemeenten, en dat zou op zich zelf minder kwaad kunnen, ware het niet dat die kleine localiteiten juist aan de grootere zijn vastgehecht, en zeer dikwijls den doorslag geven. Het is vrij zeker, dat in de allernaaste toekomst het vraagstuk van de kiesbevoegdheid alle andere zal be- heerschenwelke Kegeering ook na de Juni-verkiezingen met de leiding wordt belast, niet alleen zal zij kleur moeten bekennen maar de indiening eener volle dige kieswet zal tot haar eerste maatre gelen moeten behooren. Het is daarom dat wij verlangend uitzion naar eenig bewijs, dat in de liberale partij een besliste overtuiging voor den dag komt. De quaestie is niet gemakkehjk, maar dat is juist een reden om haar met ernst onder handen te nemen. Bij, de beraadslagingen over de Grondwetsherziening is lang discussiëerd over de vraag of artikel gelijk het thans is geformuleerd, al of niet het algemeen kiesrechtwe hechten aan dezp benaming, omdat in den mond der radicalen het woord stemrecht iets anders beteekent, uitsluit. We zullen niet trach ten deze bloot tbéoretische quaestie uit te makenin ieder geval ligt hetmeenen we, in de richting van onzen tijd die alge meenheid zoo dicht te naderen als met 's lands belang is overeen te brengen, ue vrees toch die velen bezielt als zij er maar van hooren sprekendeelen wij nietal wachten wij er evenmin zooveel heil van als de voorstanders zich voorstellen. Met de vooruitstrevende!! in den lande, mits zij blijven op den bodem van het con stitutioneel koningschap en niet ter wille van partij bedoelingen coquetteeren met hen die trachten dit fondament van ons staats leven te ondermijnen, is overleg zeer ge wenschten voor hun gevoelendat met in de eerste plaats moet gevraagd worden aan wie het kiesrecht behoort te worden toegekend, maar dat ontzegging van dat betaald 11 bedragende f 959,67. Uitgege ven boekjes 5. Postpakketten verzonden 96, ontvangen 368. Er wordt dóir de Visschen bier ver bazend veel visch gevangen in de gemaakte bijten. Vooral nu er veel sneeuw op het ijs ligt, krijgen de visschen en ook de paling het te kwaad. Men vreest dat er vele zullen sterven. In de vorige week is aan de armen dezer gemeente eene extra bedoeling ge houden van rijst, koffie, brood enz. De gelden daarvoor werden verstrekt door het armbestuur der gemeente, door de diaconie en door de zangvereeniging. Niet onvermeld mag blijvendat velen nog armën in hunne omgeving onderstand verleenden-en dat in onze gemeente slechts bij uitzondering iemand zonder werk is. Alhier is het schoolgeld als volgt geregeld 1 kind voor de dagschool f0,60p. m. het 2de kind uit hetzelfde gezin - 0,50 ieder volgend kind - 0,40 1 kind van minvermogenden. -0,15 voor het 2de kind- 0,12* ieder volgend kind -0,10 voor het herhalingsonderwijs - 0,05 terwijl gegoeden f0,20 per maand betalen. ♦KRIMPEN a/d LEK, 20 Jan. Eene bui tengewone collecte ten behoeve der armen, door de armbesturen gehouden, heeft onge veer f260 opgebracht KRALINGEN, 19 Jfcn. Voor eene talrijke schare nam De. Th N. Crousaz, predikant alhier, benoemd in Ned. Oost-Indië, in de gisteren-avond gehouden godsdienstoefening afscheid van zijne gemeente Zijn tekst was Hebreën XIII 8. De gemeente zong den vertrekkenden leeraar eene zegenbede toe terwijl Ds. H. Van Selms den dank der gemeente uitsprak voor al hetgeen Ds. Crousaz in het belang van kerk en school gedurende zijn verblijf te Kralingen ge daan had. NIEUWERKERK a/d IJ8EL, 21 Jan. Alhier is bij de Ned. Herv. Gemeente een Zondagsschool opgericht, onder de leiding van den heer Van der Meijden te Kralingen 140 kinderen nemen aan dit onderwijs deel. §OUDEWATER, 22 Jan. LI. Woensdag gaf de gemengde Zangvereeniging Poly hymnia”, onder leiding van den heer P. J. Muntendam, hare eerste uitvoering voor de kunstlievende leden en hunne dames. Het programma, dat uit 12 nommers bestond, werd over 't geheel zeer tot genoegen der opgekomenen afgespeeld. De koren werden atgewisseld door duetten van mej. A. G. Kiewiet de Jonge en mej. J. Van Praag, mej L. Haentjens Dekker en mej. 8. Ideu- burg twee solonommers voor zang van den heer H Rozenthal, benevens een vierhandig stuk op de piano uitgevoerd door mej. A. G. Kiewiet de Jonge en mej. H. Nielsen en een dito door mej Y. Zijlstra en denbeer P. J. Muntendam. Zeker was de heer J. Kiewiet de Jonge wel de tolk der aanwe zigen, toen hij directeur en vereeniging met dezen goed geslaagden avond geluk- wenschte en hun den dank der vergadering bracht voor zooveel goeds, ten gehoore ge bracht. Een zeer geanimeerd geimproviceerfl bal besloot dezen genolvollen avond. De diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier wendden zich dezer dagen voor de 3e maal in dezen winter tot de ingezetenen om hulp en bijstand voor de veelvuldige armen. Zij hadden de voldoening hun po gen ook ditmaal weer met goed gevolg be kroond te zien; voor ongeveer f 350 werd in een paar dagen tijds ingeteekend en het college daardoor in staat gesteld zjjne nobele taak verder naar behooren te ver vullen. VIANEN, 20 Jan. Op voorstel van den heer C. M Boorsma, gaat aan zijn mede leden van den Gemeenteraad een verzoek rond, om uit de presentiegelden, bedragende f240, een som van f 100 te besteden tot uit- deeling van brooderwten en boonen, aan behoeftige huisgezinnen in deze gemeente. WILLIGE-L ANGER AK, 21 Jan. Door de diakenen der Hervomde gemeente alhier is aan de huizen der leden dier gemeente eene collecte gehoudenmet het doeleene buitengewone bedeeling te kunnen houden, en vooral hen eenigen steun te kunnen ver strekken, die niet gewoon zijn van de diakonie ondersteund te worden. Dat doel werd volkomen bereiktde collecte vond veel bijval en bracht f 100,25 op, zoodat aan ongeveer een 12 tal huisgezinnen een flinke gilt kon gegeven worden. Uit het volgende kan blijken, dat de visschen het op dezen polder ook kwaad beginnen te krijgen. Aan het boveneinde van den polder waren een paar kwelslooten vrij van ijs gebleven. Duizenden visschen waren daarheen getrokken, zoodat ze daar door den huurder van het vischwaterH. Damsteeg, met manden vol konden geschept worden. In eenige oogenblikken was een kar vol visch gevangen. Men vreest, dat de langdurige vorst vele visschen zal doen sterven. WOERDEN, 21 Jan. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg 5 partijen prijs van Qoudsche le soort f22 a f25. GOUDA, 20 Jan. Heden had ten kantore van de Machinale Garenspinnerij de aan besteding plaats van het maken van een nieuw Machiaegebouw. Ingeschreven werd door W. Bokhoven te Gouda, voor f 20.200; W. De Jong Wz. te Gouda, voor f19.632; J. De Jong Wz te Gouda, voor f 19.223; H. J. Nederhorst te Gouda, voor f18.543; Alb. Leeuwes te Reeuwyk, voor f 18.500; C. 11. Wildenburg te Gouda, voor f I8.40U; P. A. Burghout te Goud.i, voorfl7.5ö5; U. P. W. Dessmg te Gouda, voor f 17.521) en Mees Visser te Papendrecht, voor 1’17.435, aan wien het gegund is. “GOUUEKAK., 22 Jan. Alhier zijn in deze week voor de behoeftigen twee flinke gitten ingekomen, de eene bestaande uit een honderdtal tarwebrooden en de andere uit f 1UU. Voorwaar in dezen tijd een loffelijk beginsel en voorbeeld. ♦GuUuKIaaN, 21 Jan. Door het hulp- kantopr alhier zijn in 1890 ontvangen: gefrankeerde brieven o 110, ongefrankeerde 34, dienstbrieven 12ö3, briei kaai ten 1Ï99, briefkaarten met betaald antwoord 10 Jrukwerk 2uo62, verzonden postwissels 201, bedragende f 1473,33, uitbetaalde postwis sels 40, bedragende f400,66. Postspaar- bankinlagen 90bedragende f533,05; terug- Gemeente SCHOONHOVEN. Aankondiging volgens Art. 7. De VOORZITTER van den raad der gemeente Schoonhoven noodigt de manneljjke inwoners dier gemeente uit, ten einde op de eerlang op te maken Ijjsten van Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad te worden geplaatst, om vóór den 15. Februari 1881, onder overlegging der vereischte beschei den, ter secretarie te doen big ken: 1. Van hunnen betaalden aanslag in de perso neels belasting over het dienstjaar 1889/90, elder» dan in de plaats hunner inwoning, indien de aanslag in hoofdsom wegens huur waarde, twintig maal genomen, een bedrag aangeeft van f 28 of meer; 2. Van hunnen betaalden aanslag in de grond belasting, voor het dienstjaar 1890, in eene of meerdere andere gemeenten, tot een bedrag van ten minste f 10, wordende hierbjj opge merkt, dat voor de grondbelasting de man geacht wordt te betalen den aanslag zjjner vropw, de vader dien ajjner minderjarige kin deren, wegens de goederen waarvan hij het vruehigenot heeft; 8. Door eene schrifteljjke aangifte, van de be woning van een gedeelte van een perceel, waarvoor ongeetoffeerd, bjj aanslag in de be lasting op het personeel (drie eerste grond slagen) volle belasting, dat is voor desa ge meente naar eene huurwaarde van minstens f 28, sou verschuldigd zjjn en het gebouw, waartoe het bewoonde porceelsgedeelte be hoort, minstens het dubbel bedrag dier huur waarde beloopt, Wordende den belanghebben den te dezen aar.zien herinnerd, dat het per- ceelsgedeelte door hen moet zjjn bewoond en in huur bezeten van den inwonenden eigenaar of eersten huurder, gedurende min sten» negen maanden, voorafgaande aan den 15. Februari 1891; 4. Door eene schrifteljjke aangifte door den o:..’ar, wiens naam niet bjj den aan - vermeld, van aanslagen in de grond- wegens onverdeelde onroerende mits zyn aandeel in dien aanslag ■te f 10 bedraagt. Ten slotte wordt den belanghebbenden mede gedeeld, dat voor het doen der aangiften sub 3 en 4, van heden af ter Secretarie verkrjjgbaar zjjn blanco formulieren. Schoonhoven, den' 23. Januari 1891. De Voorzitter voornoemd, 8. P. H. NOORDENDORP. i moet steu- Srondwet nu ma elkander regeling moeten vormen maatschappelijke welstand en geschiktheid. Als ongeschikt zouden we alleen hen willen aangemerkt ziendie niet lezen en schrijven kunnenomdat het hun ontbreekt aan het middel om met hun landgenooten in voortdurende geestesge meenschap te staan en zij/ook niet in staat zouden zijn om zonder jiulp van anderen hun stem uit te brengen. Be eischen voor maatschappehjken welstand zijn moeielijker te vinden.wij gelooven echter dat het raadzaam is die niet langer te zoeken in de belastingaanslagen omdat dan vele on rechtvaardige uitsluitingen bestendigd blij ven. In het voorbijgaan zij nog even opge merktdat de thans bestaande „regeling” ook daarom niet aan het grondwettig voor schrift voldoet, omdat de eisch van geschikt heid geheel over het hoofd gezien en slechts door een vaag vermoeden, alweer overeen komstig den belastingaanslagis vervangen. Het eenige wat ons toeschijnt als maat staf van maatsehappelijkeii welstand in aan merking tc komenis de getaxeerde huur waarde van gebouwde en ongebouwde eigen dommen welke men in bezit of in gebruik heeft. Dezen maatstaf richtende naar plaat- sehjke gesteldheid, zal het mogelijk zijn grens te vindenbeneden welke ’s lan belang niet veroorlooft te gaan. De in llelgië’n hoofdstad geconsigneerde troepen hebben t gisteren rustig gehad De manifestanten voor algemeen stemrecht en grondwetsherzieningongeveer 40( 0 man sterk, zijn zeer bedaard, begeleid door de politie, de voornaamste straten der stad doorgetrokken, om ten slotte ’t was reeds zes uur 's avonds hunne petitie den Burgemeester, lid der Kamer, aan te bieden. Deze beloofde hun het verzoekschrift in dc Kamer te zullen overhandigd en zijn steun er aan te zullen verleenen. Dit laatste bracht de manifesteereuden eenigszins in op winding, zoodat zij de kreet „Leve de her ziening” aanhieven. In»de K.tmerwerdde regeering door een der liberale leden over hare voorzorgsmaatregelen geïnterpelleerd Dat het met den staatkuudig-kerkelijkeu strijd in Duitschland voor goed gedaan is, blijkt wel uit het voorstel, „thans door de Regeering opnieuw bij den Rijksdag inge diend en strekkende om aan de Katholieke kerk terug te geven, wat haar tijdens den strijd aan traktementen werd onthouden. Het beloopt 16 miliioen en zal nu be schikbaar worden gesteld voor de verschil lende diocesen, door wier bestuur 't is over gelaten met die gelden naar recht en bil lijkheid te handelen. Bij een vroeger in- gediend en verworpen wetsontwerp werd zooveel vrijheid niet gelaten. Met de thans ontworpen regeling is de Katholieke een trum partij zeer tevreden. Deze, overwe gende dat de eene dienst de andere waard is, heeft bij monde van haren leider Von Windt horst verklaart, dat zij de regeering nu ook zal steunen tot verkrijging van een handels verdrag met Oostenrijk. Als mandataris van HuMaiid, overhan digde de Duitsche vertegenwoordiger te Sofia aan de Bulgaarsche regeering eene nota, waarin ernstig geprotesteerd wordt tegen de gastvrijheid, die Bulgarije verleent aan Russische nihilisten. Zelis wordt be weerd dat de regeering hun vette baantjes geeft. De regeering beloofde een onderzoek. In Turkije wordt een Ministef van Justitie gevraagd. Zich aan te melden bij den Groot- Vizier, mqt wien men ’t eens moet zijn. Gelijke aanvraag kan vermoedelijk binnen kort weer verwacht worden uit Italië. Het gekibbel tusschen den Minister of tusschen dezen en den premier Crispi spruit ditmaal niet voort uit beschouwingen over het te kortmaar over een voorstel tot instelling van een enkele Bank. Uit Spanje komen meer berichten van republikeinsche samenkomsten. De jonge koning lijkt een zwak ventje. Dezer dagen leed hij weer aan koliek. De Franscbe Kamer stond een crediet van 6000.000 francs toe tot ondersteuning der behoeftigen op het platteland en in de steden. Ook daar moet de strenge winter zich duchtig doen gelden. De quaestie der handelsverdragen houdt ook Frankryks ver tegenwoordigers bezig. De regeering wil alle handelsverdragen opzeggen, om zoodoende voor 's lands kas voordeeliger voorwaarden te bedingen. Een gevaarlijke maatregel, gelijk door een der afgevaardigden werd in 't licht gesteld Toch werd eene motie aan genomen met 458 tegen 4 stemmen, waarbij de verklaringen der regeering in deze wer den goedgekeurd. De Russische officier Winter, die een voetreis maakte over St. Petersburg naar Parijs en dat bij dit weer! is Zaterdag te i arijs aangekomeu. r en talrijke meuigte wachtte hem aldaar op en dames boden hem ruikers aan. Hy had een marsch van 39 dagen achter den rug, maar was irisch «n gezond. De terugreis naar bt. Peters-

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1