Zaterdag 31 Januari, N°. 1133. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ikaolen jnbons, Schuurtje, lijks, alsmede een io Hooiland 1891. )P” zunmel, EST, elingen. fderkerk. )er Mille, 3ECEN” ik. ïNDLAND. 'kerk PING. ILLES 4 HOLM, 'ist. i/d Lek” nschrjjving, KEN; TER VOORBEREIDING. t BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. WOmVEME COURANT S. W. N. VAN NOOTEN TE Schoonhoven, geeft genoemde Uitgevers. wel bij de el. oefening* haar e, zachte Ut vestigen. verd' rAN NOOTEN. ren: Entree f 0,50. engst zal worden late der armen. rtelt Ige- als goed HOEST e oplossende ÜIGING V. d. DOOL, pen a/d Lek; i in den handel 5 Centsdoor 3RSTBONBON8, staande en gelegen m korenmolen, te Centiaren. Mei 1891. nningen den 14. e Streefkerk. m hrjj vi De J het pr houdei een l gc- des nnis van se paar- elfden geval. i ataat- lechts terdag 31 Jann* m 7} ure, in de er ong< ontstaa oplossii JWILLIGE CA8TELEIJN te J Donderdagen 'ebruari 1891, ten 10 ureten MG te Streefkerk, st openbaar veilen n worden vóór of nde ingewacht bij Polder, alwaar de sn en inlichtingen bekers en 20 Cent, sr H. T. VAN «GING /d LEK. H. DEEES. RDAPPELLAND, van Krimpen Het praeadvies van de Liberale Unie het r krijgsdienst n Februari 1891, ven ure, in het rv. Gem. te Loplk, n. HET BESTUUR. schikt, die alle valiede Nederlanders van het twintigste tot het veertinte jaar om vat, voorzoovorre zij niet tot ne vier boven genoemde categorieën beboc^gjk” Vervolgens wordt in het praeav..Jt,o door velen aangeprezen „stelsel van gene raal Reuther” met een kort woord be sproken, daarna komen nog eenige bijzonder heden in behandeling. Laat ons dat bewaren tot de volgende week. namens de Regee- i gedenken. beschuldiging, 5 Regeering aan haar programma heeft te gedaan en eischte van de linkerzijde dat _t hare zou openbaren. De heer Goeman jsius meende, dat de vrienden het niet ver innen brengen dan de tekortkomingen ver- met medewerking der liberalen is in wel iets gedaan, maar wat beloofd is ■wege. Aan de linkerzijde heerscht ral eenstemmigheid ton aanzien van en van inkomstenbelasting. Wat het lat, het stelsel van den census is rdeeld; misschien zal binnen wei- alleen de waarborg van lezen en 1 Drop de vorm het niet in den smaak van het pul liek vallen van een ander toonoelstuk, opg« roerd met medewerking van Coquelin aim dat wat roactionnair was. heeft iu Frankrijke hoofd- Faeadvies höT4 stiicT in d^laatire wöek' he# wat1 opschud ding veroorzaakt. De ex-Koningin Nathalie heeft verklaard niet linger in Servië te willen blijven, als ze niet met wat meer eerbied door de re geeringspersonen wordt behandeld. Nu deze het middel kennen om op een goede wijze van die laStige tante ontslagen te worden, zullen ze zeker niet eerbiediger worden 1 In Chili zal men 't waarschijnlijk met den president op een accoordje gooien. Wat in den iaatsten tijd in Zuid-Amerika voorviel, strekt niet om het verlangen naar een Re publiek te versterken. Een cijferaar in Brazilië rokende dezer dagen uit, dat do Republiek ongeveer ’t dubbele kostte van 't omvergeworpen Keizerschap 1 Hevige sneeuwstormen hebben gewoed in het Zuid-Westen van Rusland. In ver scheidene dorpen werden huizen geheel bedolven. Het spoorwegverkeer is gestaakt. Kharkoff werd van de gemeenschap) volslagen afgesloten, met uitzondering nochtans van de telegraaf. logvoerendo mogend- dat wij ons buiten het te houden. Niet door i aan beide partijen ter in, zouden wij aan onze irplichtingen voldoen beide te sluiten. Om moeten wij het kunnen jon aan ons vermogen dan is zij in haar eigen belang makt, die zorg zelf op zich te Maar dan is het ook dadelijk uit 4nei ue neutraliteit, dan zijn wij in den strijd werkelijk betrokken. De Commissie haalt uit het werk van een Fransch schrijver over volkenrecht deze woorden aan; .Stollen wij, een volk zij te zwak om aan een der knjgvoerenden weerstand te biedenen gedwongen om hem, gedurende den oorlogstijd, een vesting of een haven af te staanof hem door tocht te verleenen voor zijn troepenten einde den vijand aan te vallen. Dit volk week slechts voor gewelddesnTettemin is het niet meer neutraal, door het feit zelf, dat het een der oorlogvoerenden in de krijgsoperatiën geholpen heeft. De andere, gekrenkte partijkan de plaatswelke haren vijand afgestaan is, aanvallen, er zich meester van maken, haar behouden of vernielende vijandelijke troepen ver volgen en zelfs hun te gemoet gaan op het grondgebied van den zoogenaamd neu tralen staat en hen daar aanvallenhet oorlogstooneel op dit grondgebied over brengen, zonder eenig verlof, eenige mach tiging van den souverein te vragen; ja zelfs heeft hij het onbetwistbaar recht om hem als vijand te behandelen.” ten Duitsch leeraar in het volkenrecht drukt zich op nagenoeg gelijke wijze uit: „Ook wanneer (bij den doormarscb van troepen) van de zijde eons knjgvoerenden dwang tegen den neutrale gebezigd wordt, is de andere party niet verbondende neutraliteit te eerbiedigen, immers feitelijk dient het bedoeld gebied den vijand tot basis van operatie. Kon men daarmede zich verontschuldigen, dat men geweid ondergaat, dan zou de krijgvoerende, die er niet voor terugdeinst, geweld te ge bruiken, in het voordeel zijn tegenover dengene, die het schuwt, en zoo mogtlijk ook een neutrale haven of een neutrale vesting vermeesteren. Al zoodanige han delingen heffen metterdaad de neutraliteit van het gebied op en maken het tot oor logstooneel, al blijft ook de neutrale daarbij lijdelijk, hetzij, omdat hij niet bij machte is het te verhinderen, hetzij omdat hij niet zelf oorlogvoerend worden wilde andere krijgvoerende evenwel is niet gehouden een neutraliteit te eerbiedigen, die feitelijk niet meer bestaat. De neutrale ntoet zich in staat stellen, om zijn recht te handhaven, en kan hij het niethij heeft de gevolgen te dragen." Een sterk leger zal dus niet het mid del zijn om ons in den oorlog te betrek ken, maar het geeft ons de mogelijkheid tot deugdelijken weerstand; het zal, door het ontzag dat het inboezemt, lichtvaardige inbreuken op onze neutraliteit voorkomen. is m?n bovendien in het buitenland overtuigd dat wij ernstig voornemens zijn, en, met inspanning van alle krachten ook in staat zijn onze vrijheid te verdedigen men zal zich niet licht aan pep onder neming wagen, wetende dat de eigen aardige gesteldheid van onzen bodem ge legenheid schenkt tot duchtigen weerstand, rekenbare loop politiek er toe leiden der groote Prijs der Ad irtentiën: Van 1 tot 5 regels f (7,50. Iedere regel meer f 0,10. O iote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dim‘ags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandse ie Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 .naai in rekening gebracht. De heer Mees acht het niet de vraag, of de Regeering eenige min of meer goede wetten heeft ingevoerd en de vrees voor brandstapels beschaamd, maar wel of zij haar beloften heeft gestand gedaan, en dit werd .door spr. ontkend; geen enkel anti-revolutionair ^jeginpe! is in too- passing gebracht. Aan do overzijde heeft men geen kapitaal genoeg gehad; men heeft zelfs moeten leenen bij de „revolutie”. Van den eenigen Minister, die specifiek anti-revolutionair wilde regeeren, den heer Keuchenius, is het bewind onvruchtbaar gebleken. Die beginselen kunnen, als de Muzen, het leven begeleiden, maar niet het leiden, De heer Ileldt verklaarde zich tevreden met het antwoord der Regeering omtrent de mid delen om noodlijdenden van gemeentewege te ondersteunen. Ten aanzien van de belastingen, inzonderheid de accjjnzen die de toinbedeelden drukken, is spr. onbevredigd. Spr. verlangt algemeen stemrecht, niet wat de Regeering wil, een kleine uitbreiding van het getal kies- bevoegden. Als de ontevredenheid des volks cens tot bitterheid oversloeg, zou men moeten geven wat men nu weigert. De heer Van Asch van Wyk stelde het program der anti-revolutionaire partij voor als slechts een formaleering van wenschen; verkiezingen zal blijken, dat wie met haar mee gingen, haar getrouw blyven. In het opnemen van een conservatief en een liberaal in het Kabinet ligt het bewjjs dat men zich hield aan het stelsel van Groen, dat samenwerking wil tusschen mannen die het goede willen, uit verschillende partyen. Spr. vereenigt zich met de denkbeelden der Regeering op het stuk ran kiesrecht. Den Minister van Buitenlandsche Zaken verzocht hij een krachtig optreden in Zuid-Afrika, om onze belangen daar duurzaam te versterken. Vergadering van Woensdag der Kaay bestreed de c van Binnenl. Zaken oi der gemeentewet, beurde te Enschede Regeering schreef samenhang bij de den kan men weg uit willen. De liberale parf kpndig gebied; van zulk een De heer Zijp nemen van den tegenstaande den landbouw, de groi te verhoogen. Op daan, roerenc j,pver hét Wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst is een zeer belangrijk stuk, en we zoudeu meenen aan onze taak te kort te doen, indien we er niet het een en ander van mededeelden. Ofschoon we ons moeten bepalen tot de hoofdtrekken van het uitvoerig en zeer duidelijk betoog, hopen wij den lezer duidelijk te kunnen maken op welke gronden de commissie met het stellen van het advies belast, aan het slot van haar arbeid de overtuiging uitspreekt „dat in 's Lands belang het in gediend ontwerp, in hoofdbeginselen onge wijzigd, wet behoort te worden en dat het plicht is voor de liberale partij hare uiterste krachten in te spannen, ten einde een her vorming te doen tot stand komen, die het rechtsbewustzijn bevredigt en de weer baarheid van ons volk in belangrijke mate verhoogt.” In de eerste plaats wijdt de commissie haar aandacht aan een omschrijving van Neerland’» plicht in oorlogstijd. Sommigen meenen dat wij juist daarom ons defensie wezen tot het allernoodzakelijkste moeten beperken, om een waarborg te geven dat aanvalsplannen ons vreemd zijn. Maar nie mand kan in ernst gelooven dat iets an ders dan de verdediging van ons grond gebied en de verplichting tot het hand haven der neutraliteit onze houding be paalt. Bij de tegenwoordige politieke ver houdingen is het niet waarschijnlijk, dat de eene of andere mogendheid een poging zal willen doen om onze staatkundige zelf standigheid te vernietigen. Maar die ver houdingen kunnen veranderen. En boven dien wat in de tegenwoordige omstandig heden het meest op den voorrond moet staan, is de vraag, of wij in staat zijn onze neutraliteit te bewaren. Neutraal blijven beteekent niet hetzelfde als onpartijdig zijn. We kunnen niet vol staan met aan de oorh heden te zeggen geschil wenschen bijv, onze wegen beschikking te stellei volkenrechtelijke vei wèl door ze vooT dit te doenmoeiei Twijfelt een der partijc daartoe, J1 genoodzt nemen. u/inet de neutraliteit 8TATEN-GBNERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van Vrijdag 23 Jan. bracht de Voorzitter hulde aan de nagedachtenis van den heer Verniers van der Loelf, van wiens overljjden het bericht Was ont vangen; hulde aan zijn werkkracht en talenten, hulde aan den ijver en de toowjjding, waarvan hij steeds blijken gaf. Namens de linkerzijde sloot do heer Viruly zich bij het gesprokene aan, terwijl ook de heer Schaepman een warme betuiging van waardeering schonk aan de gees tesgaven van een man, die een sieraad van deze Kamer is geweest. Later vond ook de Minister van Koloniën gelegenheid om ring den overledene met eere te De heer Schaepman bestreed de I dat de Regeering aan haar kort gedaan en eischte van zij het hare zou openbaren. Borgesi der kui goelijken derdaad bleef achter' in elk gevi’ leerplicht e kiesrecht aangao algemeen veroorc nige jaren o schrijven geëischt worden. c Min. van Koloniën was van oordeel, dat nrogram van actie wel degelijk is vastge len, al kon uit dat program vooreerst slechts keus gedaan worden. De liberale party mag tevreden zijn dat van de schrikbeelden, aan het optreden van een Regeering uit de rechterzijde verbonden, niets is verwezenlijkt. Van het denk beeld door den heer Domela Nieuwenbuis uit gesproken, ondersteuningonder de tegen woordige buitengewone omstandighedenvan behoeftigen, uit de Staatskas, toonde do Min. zich niet afkeerig. De Min. van Buitenlandsche Zaken zag geen reden om in de consulaire be moeiingen van Nederland ten opzichte van Luxemburgsche onderdanen verandering te bren gen. Over den Congo zal met meer vrucht ge debatteerd kunnen worden als de stukken be kend zyn; dan zal blijken dat de onschendbaar heid van het tractaat gehandhaafd en Nederlands waardigheid in ’t oog gehouden is. De Min. van Financiën trekt zich het verwjjt van wer keloosheid niet aan; er is wel iets belangrjjks voorgedragen, maar het is niet in behandeling gebracht. Een belasting op het roerend ver mogen is gereserveerd, om het tekort aan te vullen, door veripindering van de opbrengst van het personeel ontstaande. De Min. van Binnenlandscho Zaken is er niet verantwoordelijk voor dat de dure organisatie van Middelbaar en Hooger onderwjjs bezuiniging onmogeljjk maakt. Ook het Lager onderwjjs kost veel, maar het is nu voor allen geschikt geworden. De houding van den Burgemeester van Enschede bij de bekende onlusten werd nogmaals door den Min. in bescherming geno men. Ondersteuning van hulpbehoevenden kan niet anders geschieden dan in den vorm van subsidie aan gemeenten, die door armenzorg te zwaar werden gedrukt. Wat het kiesrecht be treft, de Min. wil alleen zeggen dat ook hij de noodzakelijkheid erkent den census, die overi gens reeds grootendeels is losgelaten, geheel te doen verdwjjnen. Do Tweede Kamer zette in haar vergadering van Dinsdag de algemeene beraadslagingen over Hoofdstuk XI der Staats-begrooting (on voorziene uitgaven) voort. De heer Domela Nieuwenhuis beweerde dat zoomin liberalen als clericalen iets gedaan heb ben voor de belangen van het volk. De Min. Lohman heeft door zjjn houding ten aanzien van den burgemeester van Enschede de mee- ning doen ontstaan, dat hoofden van gemeente besturen almachtig zijn als de Czaar van Rus land. Door zjjn weigering om tot invoering van het algemeen stemrecht over te gaan, blijft de Min. handelen tegen den tjjdgeest. Opnieuw drong spr. aan "op maatregelen tot leniging van armoede. De heer Kerdjjk verweet de meerderheid en de uit haar voortgekomen Regeering haar tekortkomingen, onder voor baar gunstige om standigheden. Hjj bestreed de opvatting van den Min. vin Binnenlandscho Zaken van het recht der burgemeesters. Omtrent de leniging van den nood der armen is spr. het met de Regeering eens. Het algemeen kiesrecht, ver standig toegepast, acht hjj een noodzakelijk heid; bet is slechts een quaestie van tjjd, en men geve het liever vrijwillig dan gedwongen. het bieden van En zoo de onbo van de buitenlandsche 1 iden zou, dat het voor een der groote mogendheden van over wegend staatkundig belang zou- schijnen een poging te doen om ons zelfstandig volksbestaan te vernietigendan zullen een sterk leger en een sterke vloot ons in staat stellentaaieu en hardnekkigen wederstand to bieden en ons door een eer bied afdwingende houding hulp waardig te maken, dio dan niet licht zal uitblijven.” De tweede vraag iswelk stelsel van legervorming wij moeten aannemen om naar binnen vertrouwen, naar buiten ont zag te wekken. Veel aanlokkelijks biedt het Zwitsersche, dat van den algemeenen oefenplicht, omdat bet een gelijken en tevens slechts lichten druk veroorzaakt. Maar het langs dien weg verkregen leger mist oen deugdelijken kern en laat aan tucht en organisatie veel te wenschen over. Gunstig bekende hoofd- en opperotficieren yan het Zwitsersche leger zelf keuren het beslist al. Door een verbeterde practijk zijn die fouten niet weg te nemenzelfs bij een zoo krijgshaftig volk als het Zwitsersche. Om het doel te kunnen bereiken moeten we, gehoorzaam aan de grondwet en in overeenstemming met de beginselen onzer naburentot grondslag aannemen de ver plichting voor allen, die niet ten eenen- male ongeschikt zijn, om als de nood aan den man komt, het vaderland te ver dedigen, dus het stelsel van den al gemeenen weerplicht. Maar bij de toe passing van dit beginsel bij de leger vorming moet gerekend worden met de. financieele krachten en de maatschappelijke belangen des volks Een leger van behoorlijke sterkte is te verkrijgen öf door hooge jaarhjksche con tingenten met korten diensttijd, (het Deen- sche stelsel), öf door lage contingenten met langen diensttijd. De eerste hebben het voordeel, dat do druk gelijkmatiger is, dat aan de beslis sing door het lot zoo min mogelijk ruimte wordt gelaten. De nadeelon zijn veel grooter. Vooreerst wordt de financieele druk aan het onder de wapenen hoyden van een groote lichting verbonden, voor de schatkist licht bezwarend. Men komt er dan ook toe omten einde dien druk te verminderen, den openingstijd korter te nemen dat met het oog op geoefendheid en krijgstucht gewettigd is. Om financieele redenen moet aan lage contingenten mot langoren diensttijd de voorkeur worden gegevenmits zorg dra gende, dat in die richting niet te ver wordt gegaan. Bij te groote verlenging van den diensttijd (niet te verwarren met tverke- lijken dienst), dreigt het gevaar dat voor eerst de ongelijkmatigheid van druk te groot wordt, ten tweede, dat de oudere lichtingen, door gebrek aan oefening* haar geschiktheid verliezen. Tusschen balde uitersten heeft, naar het oordeel der Commissie, het stelsel der Regeering hot rechte midden bewaard Het jaarlijksch contingent is slechts iets hooger dan in 1861, sedert welk jaar het bevol kingscijfer met 30 procent steeg. Wegens dit lage cijfer der lichting ondergaat de dienst tijd een verlenging, die weinig drukkend blijkt, als men in aanmerking neemt dat daardoor de tienjarige dienst bij de schut terij vervalt. Van den hoofdinhoud der voorgestelde wet wordt dit overzicht gegeven: „Op deze wijze zal vooreerst een leger verkregen worden, uit veldleger, bezettings troepen en depöttroepen bestaande” de laatste zijn de dienstplichtigen, die slechts voor drie maanden worden opgeroepon tot eerste oefening, en door loting worden aangewezen, „dat aan sterkte, tucht on geoefendheid weinig te wenschen over zal laten, zoo de door de wet gestelde oefenings- tijd in de practijk niet al te zeer wordt ingekrompen. Voorts zorgt het ontwerp voor een deugdelijke reserve in den vorm van een landweer, die alleen uit dienst- plichtigènin het leger geoefend, be staande, voldoende tucht en geoefend heid zal kunnen bezitten, om in en naast het leger krachtig op te treden. Dan kan bij het uitbreken van een oorlog de overige dienstplichtige bevolking als aanvuliings- reserve ter versterking der krijgsmacht worden opgeroepen Voor de vele werk zaamheden, behalve het voeren der wa penen, die de oorlogstoestand vordert, is in het ontwerp reeds in vredestijd een talrijke categorie aangewezen van personen, die niet tot de zee- of landmacht behooren, terwijl, waar het noodig mocht zijn, ook de manschappen der aanvullingsreserve voor die „bijzondere diensten” kunnen ge bruikt worden. Eindelijk kan in den uiter sten nood over een landstorm worden be- wuodag.De heer Van opvatting van den Min. imtrent artt. 184 en 18G met betrekking tut het le. Het tekort aan daden spr. toe aan het gem' rechterzijde. Met twet wel rjjden, mits zij denzel Dit was hier niet het g‘ nartij beweegt zich alleen op s .„2; het volk zal inzien dat alt n partij hervormingen zyn te wachten. Zjjp verklaarde zich tegen het voor den Minister van Financiën om, niet- gedrukten toestand van den ouw, de grondbelasting met een milligen rhoogen. Op belastinggebied is niets ge- geen opheffing van 't privilegie van het id vermogen, geen afschaffing van accijn zen, geen herziening van do registratiewet. De heer Gleichman wedorlegde met feiten de bewering dat de liberale party, toen zij aan het bewind was, niots tot stand heeft gebracht. Om trent het kiesrecht wil spr. ais eerste kenmerk capaciteit, als tweede den betaalden aanslag in eenige directe belasting. Hij gelooft niet dat alleen bij algemeen stemrecht leerplicht is te verkrijgen. Wantrouwen in het volk heeftspr. niet, maar evenmin vertrouwen in de staatkun dige ontwikkeling van de minst ontwikkelden. De heer Van Houten verlangt een kiesrecht, dat alle belangen vertegenwoordigd doet zyn, maar daartoe is het niet noodig tot bet aller laagste deel des volks af te dalen. Wat de Re- geeringspartjj betreft, haar verdeeldheid wort in den verkeerden grondslag van het bondj, nootschap. De Regeering zelve is moedeloos, op alle punten teleurgesteld, zelfs niet eenstem mig omtrent de legei;wotspr. gelooft niet dat de Reg. in staat zal zijn haar tot stand te bren gen. Bjji de begrooting toonde de linkerzijde zich ongeneigd de regeertaak over te nemen, thans moet de stembus beslissen. Tot den heer Domela Nieuwenhuis, die den bekenden indus trieel Scholten te Groningen beschuldigde zijn werklieden 30.000 gulden per week te bestelen, richtte spr. het verwjjt, de groote maatschap pelijke verdiensten te jniskennen van dien edelen man, wiens schoenriemen hjj niet waard is te ontbinden. De heer Heemskerk beweerde dat men eerst na 20 of 25 jaar het recht zal hebben te oor- deelen over de vruchten der anti-revolutionaire beginselen. Deze eischon inkrimping van staats bemoeiing op geestclyk, niet op économisch ter rein. Dwang past in het stelsel der liberalen, niet in dat der rechterzjjde. Daar wil men dit Kabinet behouden, omdat het veel heeft gedaan en veel voorbereid. De heer Hartogh zag in het zwjjgen van de Katholieken behalve een korte rede van den heer Schaepman, dat zjj, nu de schoolwet is verkregen, om het overige zich niet bekom meren. De heer Hintzen waarschuwde den Min. van Financiën, naar aanleiding van het opzeg gen door Frankrijk van het handelstraqtaat, tegen protectionistische plannen. De heer Seret verweet den libdralen dat zjj zelfs kleine ver beteringen hebben tegengehouden en kwam op tegen de bewering, dat de anti revolutionaire partjj met de Regeering door dik en dun gaat. De Eerste Kamer hervatte Maandag-avond haar vergaderingen. De nieuwbenoemde leden voor Zuid Holland, de hoeren Cremers en Neb- bens Sterling, namen zitting, na goedkeuring hunner geloofsbrieven on hun beëediging door den voorzitter. De volgende dagen werd in de afdeelingen gewerkt. Bij koninkljjk besluit is, met ingang van 15 Februari, benoemd tot bur gemeester der gemeente lieerde F. F. baron d’ Aulnis de bourouillburgemeester der gemeente Vurenmet toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Met het oog op deijsbozetting der rivieren en de daardoor mogelijke ge varen is het niet ondienstig in herinnering te brengen de seinschotenwelke gelost worden om de inwoners met dringend ge vaar in kennis te stellen. Wanneer er gevaar dreigt, wordt dit in de meeste ge meenten langs de rivieren kenbaar gemaakt Bij de begrafenis van den Belgischen Kroonprins Boudewijn zullen alleen de naaste verwanten vertegenwoordigd zijn. Talrijke aanzoeken van bevriende Mogend heden, om zich door een bijzonderen afge zant te doen vertegenwoordigen, zijn, met het oog op de diepe droefheid der Konink lijke familie, beleefd van de hand gewezen. Nadat in de Sainto Cédule een plechtige lijkdienst heeft plaats gehad, wordt het lijk overgebracht naar en bijgezet in het fa miliegraf in de kerk te Laeken. Prinses Henriëtte, zuster van den over leden Prins, neemt in beterschap toe. Op de -Schelde voor Antwerpen heeft een vreeselijk ongeluk plaats geh id. Een reusachtige schots was komen aandrijven en h.id zich bij den oever vastgezet. Eenige personen waagden er zich op, niet wetende, dat zij zich op een stuk ijs begaven, het welk elk oogenblik los kon raken. Dit laatste nu geschiedde, toen de vloed op kwam, met het gevolg, dat het gladde ge vaarte plotseling in hevige beweging kwam en verscheidene personen in het water gleden. Een aantal hunner kon gered wor den, maar reeds zijn twee lijken opgehaald, en men vreest, dat nog meer personen ver dronken zijn. Na 24 dagen gesloten te zijn' geweest, is de vaart op de rivier weder geopend. Antwarpon is hierdoor ids’*prboren. Waren de kaden den Iaatsten tijd eenzaam en verlaten, thans heerscht er weder groote drukte. Handel en werklieden zijn hier door ten zeerste gebaat. De Duitsche Keizer vierde Dinsdag zijn 32en verjaardag. Om de gemeenten, die zooveel noodig hebben voor armenzorg, niet te zeer te drukken, werd op ’s Keizers ver langen bepaald, dat de kosten van illumi natie op dien dag uit de staatskas zouden worden betaald. Een vreemd besluit, indien men in 'toog houdt, dat de instandhouding van den luister van een Konings- of Kei zershuis inderdaad is een punt van staats belang De wacht van het paleis ontving op den feestdag een nieuw vaandel van den Keizer, gemaakt naar het model van dat der slot wacht van Frederik II, dat gelijk de Keizer bij de uitreiking zeide „door de handen van snoode vijanden is geroofd.” Joachim Frans Humbert, zoo heet de jongste telg van den Keizer, werd den 26. dezer gedoopt in de slotkapel. Als peet ouders waren tegenwoordig de Aartshertog Eugenius (van Oostenrijk) en de Hertog van Genua (van Italië). Onze Koningin was door Jhr. van Capellen vertegenwoordigd. Het ontwerp van wet omtrent de sperr- gelden (teruggaaf der ingehouden trakte menten van weerspannige geestelijken, tij dens den kerkelijk-staatkundigen strijd), is, natuurlijk heftig bestreden door den papen en jodenhater titöcker, in handen gesteld van een commissie van 21 leden De Duitsche sociaal-deraocraten vragen, in verband met de wet tot verzekering van werklieden tegen ziekte, ongelukken enz., thans een staats-apotheek. Zij wenschen dat de staat de bereiding en don verkoop van geneesmiddelen op aich neme. Als de staats-apotheek er is, zullen de staats- kindermeisjes er ook wel komen! Van 's Keizers liefde en sympathie voor de journalistiek blijkt niet onaardig uit eene aanteekening op een adres van dagblad uitgevers, om verlaging van den prijs der post-telegrammen. Z M schreef er nl. op de tegenwoordige prijs is volstrekt niet te hoog, dat voldoende bewezen wordt door hot groot aantal onnoodige telegrammen, door de dagbladen opgenomen I EngelaudOubtenrijk en Italië hebben zich bij Rusland en Duitschland aangesloten, om den Vorst van Bulgarije er op te wijzen hoe onvoorzichtig hij do«t met aan zoovele Russische nihilisten gastvrijheid, bescher ming en zelfs steun tc verleenen. Indien de Vorst nu maar aan die grieven, voor zoover ze rechtmatig zijn, gehoor geeft, is gezocht een begin tan samenwerking uin, die wellicht in de toekomst de iing der Oostersche quaestie verge makkelijken kan. Under instemmings betuigingen der Ka mer, diende de Italiaansche Minister van Financiën dezer dagen de staatsbegrooting in, sluitende met een lekoi t van slechts 43 milliuen lires (ruim 2ü millioen gulden). Do minder gunstige toestand werd geweten aan slechten oogst en het opzeggen van het handelstractaat met Frankrijk. Het verbod van staatswege van zeker toonoelstuk (a la Zola) op te voeren en Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1