HUIS, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht. DRAAT, jrkooping JDA en ERF, miNG, N'. 1137. .1891, Zaterdag 14 Februari. ja ZDDEN ;estaan. joiland, de Gouwekade in >VEN, JVEN. Bovenwoning, ITOOB. SCHUBElf voor Kalk en Tras, i en Houtwaren en J en liggende aan Gouda. Wjjk R, i uitkomende in de die kade staand EN ERF, eeen, aan- BINNENLAND^ ERKOOPING WA, n den Notaris jROOGLEEVER, ag 16 Februari nergens te elf uren, iehuis „Harmonie” DE POKKENWET. 7 BUITENLAND. Officiêele Kennisgevingen. nationalFmilitie. OPROEPING. groot stuk bij 'ANNOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. gebruik: prima Wijn, Tocayer, te bekomen bij •ichting te Leiden, op geeft voornoemde duOGLEEVER te i enen. Offerten, Amsterdam ROOGLEEVER van SGHOONHOmSCHE COURATI' noodig elkander klaren Alzoo, wanneer gij uw LES. Groenten essen- en Snij- Vruchten enz. merk „Klok.” )uken en Zolder, sgenover den Flu- Wijk L, No. 227. 1891. werkdagen vóór den igs van 2 tot 5 uren, gens van 9 tot 11 izamenlijke grootte zijn zeer gunstig i bijzonder geschikt iandel of nijverheid. 1 September 1891. oed onderhouden nderdag 26 Fe- i 8 9 I des mid- i 12 uren, in het lis „HARMONIE’ staan van den No- >ctie F. Nos. 128, 366. 459, 4ti3, len groot 66 Centiaren. 1891. ceelen t te Hide ictie A, Nos. 26, nen groot 2 Hec taren. Verhuurd 90,— per jaar. 'eeft voornoemde 9UGLEEVER te Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterhjk tot Dinsdags-avonds 8 - en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. 291, SCHUUR, ERVEN, en eenige ingeschrevenen, i opgeroepen, zelve hui dat ook voor ling de trekking kan ges< vader, moeder of voogd, niet is opgekomen, van dor brachten, over het gebreid t zij 1 van Dultacliland blijft zon doen. Zoo moet hij nóch Moltke 'aldersee geraadpleegd Jiebben bij ize van een opvolger voor dezen Die opvolger zou zelfs een per- van Waldersee. een bekwaam man Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. •nderhouden, aange- De Keizer derling nóch, Wi de keu; laatsten. Die opvolger soonlijken vijand zijn Nochtans wordt hij als beschouwd. Persoonlijk heeft de Keizer een onder zoek bevolen naar het aantal werkloozen in Berlijn. De politie heeft in last in de betrokken wijken van huis tot huis een onderzoek in te stellen. naar Engelandvergezeld kroost, ligt in de plannen Tienhoveu, prov. Utrecht. Voor de meer dan 370 vacante predikantsplaatsen bij de Herv. kerk is thans geen enkele candidaat meer beroep baar, daar van de 57 candidatendie in 1890 tot de evangelie-bediening zijn toe- gelaten, reeds 52 als predikant werkzaam zijn of een beroep hebben aangenomen. De 5 overige hebben zich nog niet beroepbaar gesteld. Z. D. H. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Pastoor te Bode graven de ZEw. heerH. W. J. Van Hertum, Pastoor te 't Veld, gem. Nieuwe Niedorp. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEE- RENLANDEN, 13 Febr. De kaas en boter- handel was deze week minder levendig dan te vorenbeide producten ondergingen eenige prijsvermindering en wel de kaas f 0,50 per 50 kiloboter 5 cents per half kilo. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas, van f21,50 tot 1 25 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goeboter f0,70, weiboter f 0,55 per half kilo. §LANGERAK, 11 Febr. Heden is door den heer Maquiné, deurwaarder bij de Arr. Rechtbank te Dordrecht, aan de raadhuizen alhier en te Ameide aangeplakt afschrift van het vonnis dier rechtbankwaarbij de heer C. Van der Mark, onderwijzer aan de bijzondere school alhier, is veroordeeld wegens beleediging van den heer F. J. Van den Bergarts te Ameide in het Chris- telyk Weekblad „do Drie Provinciën”, uit gever de heer öizoo te Gorinehem. Het is een lijvig stukwaarvoor niet minder dan 9 zegels zijn benoodigd geweest. 2 huizen en erven inbrachtsamen 9 H.A 12 cA. en 74 A., benevens eenige perceelen weilandgelegen in de gemeente Wilfëscop, groot 1 H.A, 3 A* 91 eA.j en verder de heerenF. J. Prins, F. A. Vriese. en Fr. BI. v. d. Berg. Het beheer is over gedragen aan een directeur, den heer L A. Van den Berg en twee commissarissen, de heeren F. A. Vriese en Fr. J. Prins. Do Staats-C on rant bevat de statuten der naamlooze vennootschap „De Goudsche Machinale Garenspinnerij” te Gouda, kapitaal f 160.000, directeur E. Kor tenoever, commissarissen O. C. H. Prince, H. C. Kortenoever en H. Straver. De afdoeling Vijf-Heerenlan- dende Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, hield Zaterdag te Gorinchem hare gewone voorjaarsverga dering. De voorzitter, de heer Mr. H. J. Dijck- meester, opende deze zeer talrijke bijeen komst en bracht in zijne openingsrede eene dankbare hulde aan de beide in 1890 over leden vrienden en beschermers van den landbouw, aan de hoeren Mr. D Visser van Hazerswoude, voorzitter der Hollandsche Maatschappij, en aan den tot voor enkele jaren deze vergaderingen geleid hebbenden voorzitter der afdeeling, den heer W. C. M. Begram van Jaarsveld. De welgekozen woorden van den voorzitter maakten diepen indruk op de aanwezigen en vonden blijkbaar groote instemming. De rekening der afdeeling over het jaar 1890 werd door eene commissie uit de leden nagezien en in orde bevonden welke reke ning sloot met een g ed slot van ruim f320. Als bestuursleden werden bij acclamatie herbenoemd de heeren T. Den Hartog te Hoog-Biokiand en J. Kloek te Peursum De heeren A. F. Koch en J. Van Baaien, afgevaardigd geweest naar de algemeene vergadering te Dordrecht in September 11., bij monde van den heer Koch, t daar verhandelde een zeer uit en zaakrijk verslag uit, waarvoor zij den bijzonderen dank van den voorzitter mochten ontvangen. In het reglement der jaarlijks te houden stierenkeuring, werden enkele kleine wij zigingen aangebracht en de eerste prijzen, thans f 30, met f 10 verhoogd. Ook werd bepaald dat de mededinging voor een ieder werd opengesteld; tot voor dezen was dit gedeeltelijk slechts voor leden der afdeeling het geval. In deze bijeenkomst hield de heer W. Boomkamp, van Watergraafsmeer, de aanwe zigen een tweetal uren zeer aangenaam en nuttig bezig, over „de voeding en de ver zorging van het vee” en „de zuivelberei ding”. Menige nuttige wenk word door spreker gegeven, waarvoor dezen bijzonder begaafden landbouwredenaar door de ver gaderden hartelijk dank werd betuigd. Mede werden de in deze afdeeling be haalde prijzen op de algemeene tentoon stelling te Dordrecht door den voorzitter met toepasselijke woorden uitgereikt. De uitgave der „Vliegende Blaadjes, door Nomo, 28 jaar geleden verschenenzal eerstdaags worden hervat. Zeker zuilen deze blaadjes niet minder dan destijds belangstelling wekken bij allen die zich aan de openbare zaak laten gelo gen liggen. Beroepen bij de Herv. gem. te Kralingen Ds. W. Van der Spek te Een uitatap van gade en van Z. M. 't Is te hopen, dat dan daar de werksta kingen zullen zijn geëindigd. Thans ziet het er nog treurig uit. Het te Liverpool gegeven voorbeeld is te Cardiff gevolgd door 3000 dokarbeiders. En 't kan een poosje duren, want de werkstakers krijgen onder stand van de Unie (eene voroeniging, van huis uit Amerikaansch, die gelden bijeen zamelt ten behoeve van werkstakers). Het regentschap in Servië heeft Koningin Nathalie, die hoe langer zoo meer preten* ties kreeg en immer wat had aan te merken, op zoo ronde en opene wijze de waarheid gezegd, dat zij bezwaarlijk langer haren zoon, den jongen Koning, zal kunnen blijven bewaken. Haar wordt verweten, dat zij haren gem ia! op alle mogelijke wijze ge dwarsboomd heeft on nog steeds voortgiat met hem op allerlei wijze te beleedigen zeker geen goed voorbeeld voor haren zoon en Servië door hare onverzadelijke zucht naar weelde een heel eind achteruit heeft geholpen. Nauwelijks is te Oporto de opstand on derdrukt, of uit Portugal wordt melding gemaakt van een opstand op het eiland 8t Thomas (Afrika’s westkust), aan Portugal toebehoorende. Voegt men hierbij een be rooide schatkist en standjes met Engeland, dan weet de Regeering daar (Jok wat haar te doen staat om de kerk in 't midden te houden. Wie niet sterk is moet slim zijn! De (hiliaansche president, die nog altijd op middelen zat te zinnen om den opstand voor goed te onderdrukken, de opstan delingen belegeren formeel sommige haven steden heeft er thans iets op gevonden, dat misschien doel zal treffen. Hij beloofde den soldaten, die niet aan den opstand deel nemen, 25 pet., dus een vierde meer soldij. Al dadelijk gingen een drietal scheden, tot dus ver in handen van de opstandelingen, naar de regeering over. In Amerika (Nebraska) heeft een sneeuw storm een zestal passagierstreinen, met hon derden passagiers, den tocht afgesneden Midden in de sneeuw moest de tocht ge staakt worden en moesten de reizigers een goed heenkomen trachten te zoeken. Ook elders kwamen dergelijke ongelukken voor. In China hebben weder groote overstroo- mingen plaats gehad. Vooral tien districten van Wen Chang zijn vreeselijk geteisterd. Honderden menschen hebben het leven ver loren en de ellende onder de liedendie gespaard bleven, verergert met den dag. Te Luxemburg is een werkstaking uit gebroken onder de gemeenteraadsleden Negen hunner nemen er doel aan. Het bezwaar is, dat het college van schepenen, benoemd bij besluit van den groothertog in dato 27 Januari, in zijne meerderheid niet is samengesteld naar de resultaten der gemeentelijke verkiezingen van October 1899 en Januari 1891. Er zal voor de Regeering niets anders opzitten, dan den raad te ontbinden en de kiezers uitspraak te laten doen. Jongens van den leeftijd van 13|16 jaar, zonder lichaamsgebreken, en lichamelijk en verstandelijk goed ontwik keld, die lust in het zeemansleven hebben, kunnen, mits zij goed oppasseu, eene eer volle en voordeelige betrekking bekomen, door eene verbintenis aan te gaan bij ’s Rijks zeemacht. Voorzien van de noodige stuk ken, kunnen zij zich op alle werkdagen aanmelden aan de Kweekschool voor Zee vaart te Leiden. Hebben de jongelingen don leeftijd van 16 jaar reeds bereikt, en wenschen zij toch in den zeedienst opgenomen te worden, dan behooren zij zich aan te melden bij een der kantoren van aanneming voor de marine te Amsterdam, Willemsoord, Rotterdam, Hellevoetsluis of Vlissingen, en worden daarna geplaatst aan boord van het wacht schip te Willemsoord, om hunne eerste opleiding te ontvangen. Nadere inlichtingen zijn den directeur dier inrichtii franco aanvrage. De Staats -courant bevat de statuten der Maatschappij tot exploitatie van steenfabrieken te Montfoort, met een kapitaal van f 145.900, waarvan fSO.uOO is geplaatst. Aandeelhouders zijn de firma v. d. Berg en Co., die als storting op hare aandeelen een steenfabriek met toebehooren inbracht, de heer L. A. v. d. berg, die eenige perceelen bouw- en weiland, alsmede onzer kinderen schrijft, maakt rechten. Ook dat is niets meer dan woordenspel. Want hoe staat het eigenlijk met dat ouder lijk recht? Als uw zoon achttien jaar is, eischt het staatsgezag hem op, verbiedt hem, langer de werkzaamheden te verrichten waarmede hij zich gewoonlijk bezighoudt, gelast hem, in een aangewezen gemeente een bepaald gebouw te gaan bewonen, laat zijn haar knippen naar een niet door hem gekozen model, steekt hem in een kleediug over welker vorm en kleur hij niets te zeggen heeft, enz. Mocht de Staat in oor log geraken, dan plaatst hetzelfde staats gezag, vertegenwoordigd door de militaire bevelhebbers, dienzehden zoon wellicht op een post, tegenover den vijand, waar de kansen om het leven te verliezen twintig tegen één zijn, zonder dat gij noch hy daar iets tegen kunt doen. Want mocht hij onder di,e omstandigheden weigeren, den aangewezen post te gaan bezetten, het krijgsrecht maakt, zooals men weet, niet veel praatjes. Doch dat is iets zeer buitengewoons, zal men zeggen. Wanneer het vaderlandsch Het wetsontwerp „tot gedeeltelijke her ziening van de wet tot voorziening tegen besmettehjke ziekten draagt in den mond des volks den naam dien we boven dit opstel plaatsen. Dergelijke namen teekenen. Zij bewijzen dat men terstond vat, waar het eigenlijk op aankomt. De opheffing van de verplichting tot inenting van kinderen, die de scholen zul len bezoeken, dat is de quaestie waar bet om te doen is; korter uitgedrukt, van den vaccine dwang. Men moge dien dwang „indirect" noemen, omdat ieder zich er aan onttrekken kan door zijn kinderen niet naar de school te aturen, dat verandert aan de zaak weinig, een dwang is het ontegenzeggelijk. Daar zijn menschen, die van dit woord een af keer hebben, ofschoon zij met de zaak zelve op honderderlei manieren dage lijks kennis maken Is het eigenlijk niet kinderachtig, over woorden te twisten? Of men nu zegt zich plaatsende op een wet telijk standpunt: verplichting of duang, is dat niet volmaakt hetzelfde? Wanneer de ontvanger van uw met moeite verkregen inkomsten een deel opeischt, opdat voorzien worde in uitgaven die u in 't m-inst geen belangstelling inboezemen als hij, nadat alle andere middelen zijn uitgeput om een onwillige tot onderwerping te brengen, ten slotte de hand laat slaan aan diens meu belen en andere roerende bezittingen, komt dan hetzelfde vrijheidsbesef, dat tegen het woord dwang protest aanteekent, niet in- opstand Maar dit geval is niet met de vaccine- quaestie gelijk te stellen, zegt men. Toe gegeven vergelijkingen hinken ook altijd een beetje. Een verkoop van goederen bij executie tast alleen de bezittingen aan; het lancet des vaccinateurs, gericht op bevel van de Regeering, bewerkt het lichaam en de wet, die zulks voor- inbreuk op onze vaderlijke schade verzekert, dwingt gij als het ware het Opperwezen het v>y van den hemel te zenden of «en veroor zaken, waardoor uw bezitting in vlammen opgaat als gij kistingen aanbrengt bij de rivieroevers, dan „verzoekt"’ gij Hem de wateren over uw velden te zendenja, zelfs de dijken kunnen als een trotseeren van zijn almacht worden beschouwd. En wanneer gij, in ziekte, een geneesmiddel gebruikt, dan toont gij een volslagen gemis van vertrouwen in Hem, die ook zonder dat middel u de gezondheid kan hergeven dan „verzoekt” gij Hem, uw verwaten poging te verijdelen. Wij zouden geneigd zijn, die opvatting van des menschen betrekking tot het Op perwezen in de hoogste mate goddeloos te noemen, indien zij niet zoo bedroevend be krompen ware. Er is dan ook in hetzelfde verslag gewezen op het resultaat van zekere enquête, ingesteld door de „Vereeniging vin Koepok-inrichtingen in Nederland’, waaruit blijkt dat het aantal van hen, die ernstige bezwaren tegen de vaccinatie heb ben, gering is en bovendien bijna uitsluitend nog voorkomen onder de zeer onontwik kelden in enkele deelen van het platteland. Wat de „medische” bezwaren betreft maar daarover later. Alleen, uit de hier boven afgeschreven verklaringen der voor standers blijkt, dat zij dankbaar zijn voor hetgeen althans nu zou worden verkregen. Dankbaar, nu ja, maar bij lange na niet voldaan. Deze stap zou slechts de eerste zijn, een hoogst bescheidene. Wat men eigenlijk wenscht is „opheffing van elke Staatsbemoeiing” in deze. O zoo, anders niet? Dat is te zeggen, neen, nog een weinig meer. „Zij beschouwen het zoo hoog gei rezen voorbehoedmiddel als een verderfelijk vergil, tegen welks aanwending eer met strengheid moest gewaakt worden dan dat ze door den Staat bevorderd en Begrijpt ge nu waarwe eigenlijk heen moeten De Afgevaardigde uit Ridderkerk heeft onlangs in de Tweede Kamer gezegd „Eer men kan vragen wat de anti-revolutionaire beginselen in hun vollen om vang uitwerken, zal een periode van 20, 30 jaren moeten voorbijgaan.” Goed, dat wij het weten en tevens, dat ons niet verborgen is gebleven wat op het punt dor vaccinatie die be ginselen in haar vollen ontvang te botee- kenen hebben. Want gesteld eens, men liet den voorstanders dier beginselen eens tot een eindje in de twintigste eeuw hun gang gaan, wat zou men dan zien ge beuren als gij, het Staatsbeleid in die rich ting ten spijt, uw kind door inenting tegen de vreeselykste ziekte trachttet te bescher men? Waarschijnlijk zou men u in de eene cel stoppen, en den geneesheerdie het gruwelstuk had uitgevoerdin de andere. Doch het „voorloopig verslag” is nogal bemoedigend voor hen, die de Staatsbe moeiing in zake de vaccinatie als een zegen voor ons volk aanmerken. We zullen er nog een blik in werpen, de volgende week. Overzicht. De Koning van Italië heeft Rudini, al vorens deze tot het bijeenzoeken van een nieuw Kabinet overging, tot eischen ge steld handhaving van het verbond met Oostenrijk en Duitschland. Mits die voor waarde wordt in acht genomen, keurde Z. M. toenadering tot Frankrijk en wat zeker niet minder van belang is bezui niging op de militaire en koloniale uitga ven goed. Nu, als de nieuwe Ministers dat alles weten te bereiken, dan zou Crispi overvleugeld worden. Tusschen voornemens en daden ligt echter vaak een lange, moeielijke weg! Aan de Europee- sche Kabinetten is intusschen mededeeling gedaan, dat de regeering de gedragslyn, die tot handhaving van den vrede en be houd der bestaande instellingen leidt, blijft volgen. Crispi heeft den adellijken titel, hem door den Koning bij zijn aftreden aangeboden, geweigerd. De groote man moet zich, van zijn nederlaag thuis ko mende, al zeer klein gedragen hebben. Hij zou nl. allen die hem tegemoet traden op barsche wijze hebben teruggewezen en den boel kort en klein hebben geslagen. Van vreugde over zijn aftreden sloegen zijne tegenstanders te Syracuse de glazen stuk bij een afgevaardigde, De Benédictus, geestverwant van Crispi. De nieuwe Mi nister van Financiën is de eerste Israëli tische Minister in Italië. Ook in Oostenrijk is een Israëliet met het beheer der geldmiddelen belast. Daar vindt hij echter een minder kritieken boedel Aartshertog Ferdinand, vermoedelijk troon opvolger van den Keizer Koning, wordt te St. Petersburg zeer gefêteerd En dit bezoek, èn het aftreden van Crispi in Italië, èn het aftreden van den chef van den generalen staf, Waldersee in Duitsch- land, worden in Husland beschouwd als zoovele waarborgen voor het behoud van den vrede. Waldersee moet dus, zou men zoo zeggen, in Rusland niet erg gezien zijn geweest. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Schoonhoven brengen ter kennis: lo. dat de LOTING voorde lichting van 1891 zal plaats hebben binnen deze Gemeente op Donderdag den 26sten Februari 18 9 1, <iez namiddags ten 1ureop het Raadhuis; 2o. dat de ingeschrevenen, naar alphabetische orde opgeroepen, zelve hunne nommers trek ken; dat ook voor den niet opgekomen Loteling de trekking kan geschieden door zjjn vader, moeder of voogd, terwijl, zoo ook deze niet is opgekomen, door den Bur gemeester of een Lid van don Raad zjjner Gemeente voor hem een Kommer zal wor den getrokken 3o. dat op Maandag den 1 6 d e n Februari 1891, des voormiddags ten 10 ure, op het Raadhuis aanvraag zal kunnen worden ge daan om de Getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens Broederdienst of op grond van te zjjn Eenige wettige Zoonen 4o. dat de ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, en daartoe bevoegd zjjn, zich ter secretarie kunnen aangeven vóór of op den 28sten dezer maand. Schoonhoven, 13 Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. O. GEELHOED. welzijn een offer vraagt, al is het ook van het leven, dan moet het gebracht worden. Daarvoor is men burger van den Staat Juist geredeneerd. De belangen der Staatsgemeenschap zijn, voor den burger, de hoogste wetdie belangen te verdedigen tegen welken vijand ook, dat is de plicht, die op allen rust. Men kan zich aan die gemeenschap onttrekken door ergens te gaan wonen waar zij opgehouden heeft haar invloed te doen gelden; mair wie gevestigd is of blijft binnen de grenzen van haar rechtsgebied, is verplicht zich aan haar beslissingen te onderwerpen. Ook waar het godsdienstig gemoed er tegen opkomt? Alweder laat ons toch niet met woorden spelen. De moderne Staat, uitdrukking zoowel van het rechtsbewustzijn als van het solidariteitsbegrip der beschaafde natiën, is gebaseerd op de volkomen eerbiediging van ieders geloofsovertuiging, en waar dit beginsel nog niet geheel tot zijn recht is gekomen, streeft men er naar om het allengs tot meer volkomenheid te brengen. Maar daarmee is volstrekt niet gezegd dat elke vorm van oppositie tegen eenig wettelijk voorschrift, in het algemeen belang vastge steld, ontzien moet worden, als men er slechts een godsdienstigen tint aan weet te geven Het is niet moeielijk dingen, waarmede het geloof of het godsdienstige begrip niets te maken heeft, onder de for mule van een geloofsbeginsel te brengen en dan te zeggen dat men gemoedsbezwaren heeft; gemakkelijk ook, de weerlegging van die bezwareu, bij gemis van logische gron den, af te wijzen met de bewering, „dat de tegenstanders zich weinig kunnen indenken in de gemoedsbezwaren van anderen-,” doch als men zich voorstelt, op die wijze vraag stukken van staatsbestuur op te lossen, dan moet men ook consequent zijn en een theologisch gezag erkennen waaraan dat van den Staat ondergeschikt is Dat zou gaan in een land, welks bewoners allen dezelfde belijdenis zijn toegedaan, een ideaal, dat men bijvoorbeeld in Rusland zoekt te bereiken Waar een gemengde, een op godsdienstig terrein in tallooze groepen gesplitste bevolking gezamenlijk naar hetzelfde doel streeft, is het dringend noodzakelijk, met het inbrengen van ge moedsbezwaren uiterst omzichtig te zijn Vóór ons ligt thans het verslag, door de afdeelingen der Tweede Kamer over de vaccine-wet uitgebracht, en we stellen ons voor, in dit en een volgend nummer daar iets uit aan te teekenen en te be spreken. Doch merkwaardig is het, hoe gering de plaats is, door de zoo hoog onge- vijzelde en vooral bij de stembus handig geëxploiteerde gemoedsbezwaren thans, nu het licht der practijk over het vraagstuk der vaccinatie is opgegaan, in bet over zicht van de sectien-bebandeling inneemt. De voorstanders van de Regeeringsvoor- dracht zien in het ontwerp slechts de toe passing van een der punteu van het anti- revolutionnair programma. Dat is zeer juist: er is met den vaccine dwang in de anti liberale kiesverenigingen druk gewerkt, en niet zonder succes Dat alzoo de anti- revolutionnaire leden der Tweede Kamer het voorstel „met ingenomenheid hebben ontvangen”, is niets meer dan natuurlijk Immers, van vele zijden is de vraag gesteld, in welk opzicht de Regeering getracht heeft de beloften te vervullen, bij de stembus afgelegd? Welnu, hier is het antwoord: daar hebt gij «1 vast de pokkenwet, de rest volgt later. Diezelfde voorstanders hinken echter op twee gedachten, zij zeggende aanwending van de vaccinatie is een verzoeken van het Opperwezen en bovendien, het zoo hoog geprezen voorbehoedmiddel beschou wen wij als een verderfelijk vergif, tegen welks aanwending eer met strengheid moest gewaakt worden dan dat ze door den 8taat bevorderd en opgedrongeu werd. Elke Staats bemoeiing moest, volgens deze leden, worden opgeheven; inmiddels waren zy «dankbaar voor hetgeen althans nu zou worden ver kregen Zoo staat er. En wie nu een logischen gedachtengang weet te waardeeren, vindt hier iets van zijn gading. Terloops merken wij op, dat het wel een eigenaardig verschijnsel is dat juist dezelfde menschen, die het bezwaar van „het upper ^wezen verzoeken zoo diep voelen, ook tegelijkertijd van de verderfelijkheid der vaccinatie, laat ons zeggen uit een medisch oogpunt, zijn doordrongen. Men zou haast zeggen dat zij met een dubbel stel kanonnen de muren der vaccinatie-vesting bestormen blijkt het eene te gering van kracht te zijn, dan hebben zij nog een ander in petto. Maar het pperwezen verzoekenDat wil zeggen, als wy het goed verstaan, door de eene of andere handeling de Hoogste Macht er toe brengen, iets te doen wat zonder die handeling niet zou goschiedon dus de menschelyke daad voorstellen als richtsnoer voor Gods tusschenkomst De lezer zal ons, hoop ik, wel veroorloven dui delijk te zeggen wat wij meenen het is wijn te schenken huis tegen brand- B

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1