EN, 1891. N°. 1139. Zaterdag 21 Februari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht rkooping. ten, IASLAND, te ferswoniöfl, nr IJ, =^-=» HOVEN. F erk )PINC UIS mers FEMAKER erk, den tiendweg, in BUITENLAND. Overzicht. DE POKKENWET. BINNENLAND. Officiêele Kennisgevingen. NATIONALE MILITIE. OPROEPING. ■'■T F NOOTEN te S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers- wareu t intus- aven de Eigenaar J. E. K. VAN WIJNEN. on luder- FAN NOOTKN. de Lekdijk bjj I doet verdwijnen i in werkelijkheid dok- hem dun licht SCHOüKHOVEnSGHE COURANT. Jt op 'odeelte liep eohter in Juli en Augustus op zumerpeil bleef dun ge- De Nötaris CASTELEIJN te efkerk zal, krach- Woensdagen 4 Maart 1 89 1, 1 ure, ten huize i Groot-Ammers t openbaar veilen Bij hevige worden ook somtijds igetasthet is echter een do Waalde >nde hoogte uwaar- voel voe LLANDSCI1E i aan G. J. BUIJS. ietaling der koop- 1 1891. geeft genoemde ingen als te treden, secretarie vóór of op den 28sten :k. jkama h. ibod spoedig ver- ig dus noodig is. LE, Bazaar van ((erdain. Afge- na ontvangst rop, behalve de vermeld staat; 17 Centiaren, aarden 1 Mei a s zing. 'JW1LLIGE Woensdag 25 bruari 1891, des rgens ten 10 ure, BONTE PAARD” ■staan van den No- E te Bergambacht, <1 TUIN, gen te lijks, even boven 1 Are, 62 Cen- I, ten verzoeke van an AART SPEK- GIJSBERTJE DE n 25 Februari en niddags 2 uur, ten i JAN BARON te ilen en verkoopen: aet ERF, TUIN, of Hooiland, iveland, gemeente inters 38 A., 85 C., in leerd. betaling der koop- Apnl 1891. idel oorspronke- F. VAN REE8, ar. i-Scheurkalender toewijzing nningen op den Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddaga 5 uren. Alle binnenlandache Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. >0 Centen reeds eft ieder kooper daarbij gratis te ite W erken van oote druk, vroe- Deze Courant wordt de» Woemdags- en des Zaterdags morgen» uitgegeven. Prij»: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. aan de ’mo^lijWieiSlG/an een er’Éjod "kan denken, is alleen verklaarbaar als rekening wordt gehouden met de onmogelijkheid van een meer verstandigen bewijsgrond aan te voeren. Speciaal voor schouwburgen en sociëteiten zouden we willen vragen of daar ook kinderen komen, die do verantwoorde lijkheid voor hun daden missen. „Wil men”, zoo zeggen dezelfde leden der Tweede Ka mer, „wil men zooveel mogelijk de in enting bevorderen, dan moest, consequent, de directe dwang worden toegepast.” Goed gezegd, uitmuntend maar daar hebben we het thans niet over, hr is geen voorstel tot verscherping der wettelijke voorschriften gedaan. Mochten de hoeren daartoe het initiatief willen nemen, wij zullen hen niet tegenwerken. Dat bij aanneming dezer wet het getal niet gevaccineerden sterk zou toenemen, behoeft niet betwijfeld te worden. Als ieder huisvader kon volstaan, om zijn kind op de school geplaatst te krijgpn, met een briefje aan den Burgemeester, waarin hij verklaart tegen de inenting bezwaar te hebben, men zou den stroom dier brief jes zien wassen en de tegenstanders zou den daaruit natuurlijk een gevolgtrekking maken ter ondersteuning hunner zienswijze. Welke waarde aan die verklaringen te hechten zou zijn, is alleen uit te maken als men weet waar de bezwaren vandaan komen Er zou gewerkt worden, met toene menden ijver, bij do min-ontwikkelde massa men zou hun de gedrukte formulieren in de hand geven, en het plaatsen van hun naam of kruisje daaronder doen beschou wen als een gewetensdaad Och, als er de godsdienst maar bij te pis gebracht kan wordendan is die machtige hef boom tot alles aan te wenden! Er is toch gelukkig nog één punt, waar voor- en tegenstanders .elkander ontmoeten, en zulks bew.yak dat ouz» pai-tójg4»chil)en het gezond verstand niet geheel benevelen. Met ingenomenheid schrijven wij deze woor den over uit het versing: „Voor- en tegenstanders schen daarover eens, dat bij bestendiging van den indirecten vaccinedwang, de Re geering verplicht is te zorgen, dat bij de inenting van do beste methode en van de beste stof gebruik kan worden gemaakt die kunst en wetenschap aanwijzen. Bij een zoodanige toepassing der kunst zijn gelijk uit een onderzoek bleek, nooit nood lottige gevolgen daaruit voortgevloeiden uit ervaring kou een der leden mededeelen, dat door hem duizenden, zelfs met niet- animalo koepokstof waren gevaccineerd zonder dat één schadelijk gevolg daarbij was voorgekomen.” Ons eindoordeel over deze wetsvoordracht, die wij trouwens niet verwachten ooit in het Staatsblad te zien verschijnen, behoeven we zeker niet onder woorden te brengen. Het verslag zelf ontheft ons van die moeite: verpletterender kan het vonnis niet zijn, dan wat daar namens de meerderheid der leden is gezegd. „Zij zag in de indiening van deze wet een roekelooze daad en een dreigend ge vaar voor de volksgezondheid, allerminst gerechtvaardigd door de daarvoor aange voerde redenen.” JWILLIGE PINC. A CASTELEIJN zal op W o e n s- 5. February en b namiddags ten DE 8TIGTER te en afslag, in het ■open WOUDENBERG. lentiaren het Oude Klooster door. Ook fe WilUg.-L.n- gerak had wederom een dykbreuk plaats op dezelfde plaats, waar zulks in 1490 was voor gevallen. Hierdoor laat zich de ontzettende diepte van de Wiel aldaar verklaren. W aren door die twee dijkbreuken de Krim- pener- en de Lopikerwaerd geïnundeerdook de Alblasserwaard bleef niet van watersnood bevrijddoordien den Baten Februari de Lin- gedijk bij Kedichem doorbrak. Het water liep daar nog 3 A 4 voet hooger dan in 1709. De sluizen werden nu echter dadelyk geopend. Hierdoor en door do hulpgaten liep het water tot 31 Maart tot op 6 on een halve voet af. Op 17 April was men 8 voet kwyt, doch het overige water bleef den geheelen zomer op liet land staan. 1741. Den 2ósten December brak de Betuwe in door de Lek en de Waal beide. Dientengevolge braken er den 4den Januari daaropvolgende zoo te Leerdam als te Kedichem 5 gaten in den Lingedijk en steeg het water in de Alblasserwaard tot een ongekende hoogte. Te Nieuw-Lekkerland liep het water van binnen naar buiten. 1760. In dit jaar trof de Krimpener-en Lopiker- waard weder een hooge watervloed, door een doorbraak te Bergstoep. 1820- Den 26sten Januari brak de dijk in de Betuwe door. Kort daarop de Nieuwe djjk by lleukelom, en in minder dan 2 uren tyds volgden nog 7 doorbraken in den Lingedyk, bij Gorkum, by het Sprokkelenburgscho veer, bjj Leerdam en bij Kedichem. Hierdoor inun deerde de Alblasserwaard weder. Bovendien trof deze Waard oene overstrooming door een dijkbreuk bjj Lingerak b/z de Lek. Het water steeg in 2 A 3 dagen 11 A 12 voet™* het land. Het grootste ge’ nog al spoedig wegzoodat ij de polders in de Overwaard kwamen, doch de Nederwaard heelen zomer onder water. We zien uit het hiervoren medegedeelde uit eenige aanteekeningen, die ons dezer dagen in handen kwamen, dat de drie genoemde Waar den in vroegeren tijd nog al geteisterd zyn ge worden door inundatiöu. Geen wonder, dat menigeen dezon winter met bezorgheid dacht aan het losgaan der buiten rivieren, dewijl nu het ijs een ongekende dikte bereikt had. Alles is eohter gelukkig afge- loopen. Na 1820 heeft men in deze streek ge lukkig geen overstroomingen meer gehad. Moge dit tijdperk van 18201891 nog met menig jaar verlengd worden, want al moge het waar zyn, dat er in du laatste jaren veel ver betering gekomen is in de waterwegen tot af voer van het water bij inundatie, en vooral ook in het watergemaal der polders, vooral door het stichten van stoomgemalen, toch ia en bljjft een overstrooming een verschrikkelijke ramp. bchrjj- ver dezes heeft in Gelderland tweemaal een overstrooming bijgewoond, nl. in 1855 en 1861, en dus de ellende, daaruit voortvloeiende, van nabij aanschouwd. Hij roept daarom een ieder, die er belang bij heeft toe: Men wake zuo veel mogelijk door versterking van de rivierdjjken als Mun neme alle maar men nog En iet voor op te gedaan plaatsen in deze Daar en vluchtzolders, ’s op werpt w rokend zelfs ‘e overstroomingen, die men daar heeft. anderszins tegen zulke rampen, maatregelen om ze te voorkomenmaar bedenke ookdat een djjkbreuk toch altyd mogeljjk bljjft, b. v. door ysverstoppingon. met het oog daarop meenen wjjdat he deze streek wel zyn nut kan hebben er wijzen, dut in Gelderland veel meer p wordt, om by overstrooming veilige wjjkpl te hebben voor mensohen en vee dan ii streek over ’t algemeen het geval is. bouwt men sterke schuren terwyl men ook aarden vluchtheuvels die altijd boven water bljjvengerek naar de hoogste overstroomingen, die vroeger gehad heeft. En hoe is het in deze streek daarmede gelegen? Willige-Langerak 18 Febr. ’91. weinig omslag en moeite zich van de voor hun entingen benoodigde stof kunnen voor zien. De Regeering heeft zich bereid ver klaard, aan de uitbreiding van goede gele genheden voor vaccinatte van het kalf mede te werken, zoo noodig door vermeerdering van njkssubsidiön, als men haar slechts ter wille is bij de vrijlating van hen die voor hun kinderen van de zaak niet ge diend zijn. Een voortreffelijk denkbeeld, dat wij van heelerharte toejuichen, doch afgescheiden van de daaraan verbonden voorwaarde De Regeering kan het ten uit voer brengenzonder dat er iets aan de wet wordt veranderd, en zal dan ongetwij feld den dank van duizenden inoogsten. Bij vaccinaties van het kalf heeft men al leen daarop te letten, dat volkomen gezonde dieren worden gekozen vooral vrij van parelziekte. Ieder veearts is in staat de afwezigheid van dien vorm van tuberculosis te constateereu. Hiermede is dan hot zoo breed uitge meten „medisch bezwaar" opgeheven, want wat de tweede oorzaak van verkeerde toe passing betreft, het intreden van wond- roos na de kunstbeweYking, eéh gemak- kelijk te verrichten desinfectie van het instrument na elke inenting, indompeling in verdund carbolzuur of eenvoudig in ko kend water, kan tegen elk gevaar waar borgen. Ongeveer hetzelfde is met andere woor den gezegd in het afdeelingsverslag, waar wij het volgende lezenBij de bezwaren van medischen aard „heeMftht de schrome- lijkste overdrijving. Wafen er vroeger al gevallen voorgekomen, waarbij door niet voldoende voorzorgen, schadelijke gevolgen van de vaccinatie waren waargenomen, de tegenwoordige toestand >s te dien aanzien veel verbeterdvooral door de meer alge meen© invoering der animale koepokstof en de meer conscientious© toepassing. Men beriep zich hierbij op do zoo nauwkeurige statistieken van den jongsten tijd, o. a. op die door Korosi bewerkt en die in het rap port van de Engelsche Royal Vaccination Commission. Daarentegen valt op de be trouwbaarheid der door .de tegenstanders van de vaccinatie ingevoerde statistieken veel af te dingen.” Maar, zeggen diezelfde tegenstanders,— wat kan het u schaden of wij onze kinde ren oningeent laten, gij hebt daarvan niets te duchten; immers, gij bezit en be zigt een naar uw oordeel aldoend voorbe hoedmiddel, en daarmee gewapend kan men zich ongestraft begeven in de meest be smette omgeving? Al werden ook onze kinderen allen aangetast, de uwen zullen vrij blijven, zelfs zittende op dezelfde school banken. Waarom dus geen vrijheid ver leend? En voorts, hoe kunnen wij de voortreffelijkheid van uw middel aannêmeu, nu nog geen enkel deskundige heeft kun nen zeggen hoe het werkt, hoe het de vat baarheid voor besmetting doet verdwijnen Deze logica in schijn is in werkelijkheid onjuist. Volstrekt afdoend is het voorbe hoedmiddel niet, zelfs bij een zorgvuldige en na een zeker aantal jaren herhaalde toepassing; alleen vermindert het de vat baarheid tot een minimum, pokken epidemiëen gevaccineerden aan{, zeldzaamheid, dat zij aan de ziekte sterven. Hoe meer ziektekiemen in de lucht zweven, des te grooter is de kans er door besmet te wordenen nu kan men niet ontkennen dat de aanwezigheid van een belangrijk getal niet gevaccineerden de gevaren voor allen vermeerdert. De eisch, een op we tenschappelijk© gronden rustende verklaring van de physiologische werking der vaccine te geven, is eenvoudig een voorwendsel; dezelfde menschen, die hem stellen, nemen zonder zoodanig bewijs chinine in tegen de koorts, ofschoon we daarbij stuiten op het zelfde raadsel De medische wetenschap gaat om zoo te zeggen van maand tot maand vooruit, en zal er ongetwijfeld in slagen veel, wat alleen door ervaring is geleerd, tot onweerlegbare waarheid te ver heffen. Maar wij kunnen niet zoolang de toepassing van een onmisbaar middel van voorzorg aan het goedvinden van een kleine minderheid overlaten. Er is nog een andere overweging, die zulks verbiedt, namelijk dat we hier te doen hebben met kinderen. Al zouden ook hun ouders die kleinen wil len blootstellen aan de gevaren hunner bekrompen zienswijze, de Staat mag dit niet toelaten: de Staat is verplicht, het hulpelooze kind te beschermen, als de ouders hun plicht verzaken. De tegenstanders van de vaccinatie,— ook zij, die mèt ons het „godsdienstig be zwaar een wanbegrip” noemen, schijnen van dit argument het gewicht niet to ge voelen Blijkens het verslag verklaren zij het een fictie, dat zonder de verplichte inenting de scholen brandpunten van be smetting zouden worden; ware dat zoo, „men zou ook het bezoeken van kerken sociëteiten, schouwburgen enz. door niet- gevaccineerden moeten verbieden." Nu, in tijden van epidemie is omzich tigheid bij het bezoeken van plaatsen van vereeniging altyd aan te bevelen; hoemea Opmerkelijk is, hoe de Dulfsche regee ring, met Keizer Wilhelm aau ’t hoofd, alles in 't werk stelt, om de verhouding tot Frankrijk, die in do laatste jaren van vijandig, verdraagzaam was geworden, lang zamerhand in een© vriendschappelijke ver houding te doen overgaan. Er is geen diner of bijeenkomst van diplomaten ten Hove, of den Fraïischen gezant worden allerlei attenties bewezen en thans is het reeds zoover gekomen, dat de Keizer een bezoek bracht aan do echtgenoote van den Franschen gezant te Berlijn. Buitendien wordt aan de Keizerin Frederik het voor nemen toegeschreven om bij haar aanstaand bezoek aan Engeland den weg over Calais te kiezen en bij die gelegenheid te Parijs middelen in ’t work te stellen om de Fransche artisten op te wekken, do Ber- lijnsche internationale tentoonstelling van 1891 niet te vergeten. Straks komt nog het bericht, dat Keizer Wilhelm, als contra-beleefdheid, wordt uit- genoodigd de groote manoeuvres in Frank- rijk, welke 1b dagen zullen duren, bij te wonen of deel te nemen aan het groote schuttersfeest, te Lyon te houden. ji«ftr- voor de regeering 59.000 francs tcÜJfnd Er waait inderdaad een geest van-Onder- linge toenadering. Na het bezoek van den Oostenrijkschen troonopvolger aan het Husshche Hof, heeft thans Keizer Frans Jozef don Czaar en de Russische Grootvorsten uitgenoodigd, tot bijwoning der groote jachtpartijen, welke dit jaar in Oostenrijk zullen plaats hebben. Die toenadering is vooral van belang voor de zaken in het Uosten, waar altijd Vorst Ferdinand van Hulgnri|i‘den scepter voert, zonder als Vorst door de andere staten erkend te zijn. De zaken gaan diar intusschen reeds jaren lang geregeld haren II. (Slot) Er hebben zichbij de toepassing der vaccinatie, enkele gevallen voorgedaan, waarbij die kunstbewerking schadelijke ge volgen heeft gehad Elk geneeskundige kont die gevallen, want zij zijn in medische tijdschriften en kringen met den noodigen ernst besproken. Het is voorgekomen, dat tegelijk met de overbrenging van pokstof van het eene menschelijke individu op het andere, de kiemen zijn voortgeplant van een, eerst te laat geconstateerde besmet te lijke ziekte. Dat is natuurlijk heel erg. Voorts heeft men weleens waargenomen, dat ten gevolge eener niet zorgvuldige be handeling, om de entingswondjes roos is ontstaan, die slechts langzaam en na een vrij ruim tijdsverloop kon genezen worden Eindelijk heeft, bij sommige zeer scrofu- leuze gestellen, de vaccinatie aanleiding ge geven tot het vormen van open wonden, iets dat door elke andere kwetsuur, om het even hoe en waar opgedaan, eveneens zou veroorzaakt zijn De laatste soort van gevallen kunnen we buiten bespreking laten, daar zij ten onrechte op de rekening van de inenting worden geschovendeze was slechts een aanleiding, die op iedere andere wijze ook kon zijn ontstaan, doch geenszins de oorzaak. De laatste zat bij den patiënt. Al ware nu het in de eerste plaats ge noemde niet geheel te vermijden, dan nog zouden de bestrijders der vaccine er geen wapen aan mogen ontleenen. Toch is dat met ijver gedaan, en wel door die zeer enkele geneeskundigen, die alleen om deze reden het verplichtend stellen van het voor behoedmiddel verwerpen. Wij zouden kun nen volstaan met te zeggen, dat de hoogst enkele gevallen van overbrenging van be- smettelijke ziekten geheel in het niet zinken bij de millioenen, die door de toepassing van Jenner’s vinding in het leven zijn ge bleven. Men moet toch zoo licht niet den ken over een pokken-epidemie. Het thans levend geslacht heeft geen voorstelling van de ellende, die zij te weeg brengt, en men moet de historie raadplegen om er eenigs- zins mee bekend te worden, de historie uit tijden, toen zoowel de stulp der armen als het paleis der vorsten het tooneel van haar verwoestingen was. Onze oudere tijd- genooten weten er nog van te spreken, hoeveel personen verminkt waren of af- schuwelijk geschondenals zij er nog het leven hadden algebracht, en het is een van de groote zegeningen der moderne bescha ving, dat het aantal dier door de ziekte levenslang geteekenden tot een onbeteeke- nend cijfer is gedaald. Al had dus de be strijding der besmetting eenige offers moe ten kosten, dan nog zou men er zich niet van mogen onthouden Maar we behoeven deze redeneering niet op den voorgrond te stellen om den drang tot opheffing der verplichting met goede redenen te weerleggen. In dd*laatste jaren is de enting met animale vaccine, d. i. pokstof rechtstreeks van het kalf getrokken, aanmerkelijk toegenomen, waardoor in de zelfde mate het gevaar, verbonden aan het bezigen van gehumaniseerde stof, zijn ver minderd. In de groote gemeenten zijn vaccinatie parken ingericht, waar de min vermogenden kosteloosde meer gegoeden tegen zeer ma^ge betaling worden gehol pen; terwijl daar, waar zulke inrichtingen nog niet bestaande geneesheeren met WATERSNOOD IN VROEGERE DAGEN. We deelen hier een 10-tal merkwaardige jaar tallen mede, die zeker bij vele lezers van dit blad wel belangstelling zullen wekken dewyl ze betrekking hebben op overstroomingen van de Krimpener-, Lopiker- en Alblasserwaard. 1496. In Februari brak do Lelcdjjk te Willige- Langerak door in de onmiddellyke nabyheid van don vroegeren korenmolen aldaar, tegen over du tegenwoordige openbare school. Daar door stroomden du Lopiker- en Krimpener- waard onder water. Ook de Alblasserwaard was in die dagen overstroomd door een dyk- breuk in den Diefdyk, waardoor het water uit de Tielerwaard, die ook overstroomd was, die waard kon overstroonien. 1595. In dit jaar stegen de Maas, i Rijn en de Lek tot een ongekei. zoodat vele dijkbreuken plaats hadden door duizenden menschen en zeer v omkwamen. Den 5den Maart brak o. a. de Wolfersche djjk bij Gorkum door. Ook de Krimpenerwaard overstroomde, waardoor Schoonhoven zoo diep onder water liep, dat men vreesdedat de stadsmuren zouden omvallen. 1^*23 In dit jaar brak de NoonJ^r-Lekdyk in het Sticht van Utrecht door waardoor een groot gedeelte dier provincie onuor water liep en veel menschen en vee verdronken. 1624. Den 2den Februari brak do Lekdjjk in het Sticht wederom door en inundeerden de Lopiker- en <le Krimpenerwaard. Deze twee Waarden bleven het geheele jaar onder water. 1677. In den nacht van 20 op 21 Januari brak de Lekdjjk bij Lopiker-Kapel door. 1709. In dit jaar had een bijzonder strenge winter plaats. De Alblasserwaard overstroomde door eon dijkbreuk te Hardingsveld op i 19den Februari. Do sluizen werden di gehouden tot 16 April. Van 17 April tot 31 Mei liep het water af tot op 4 voet; van 31 Mei tot 31 Juli slechts 4 duim. Het water bleef den geheelen zomer 2 A 3 voet hoog op het land staan. Eerst in Maart 1710 was het weer op hot zomerpeil. 1726. Den 2laten Januari brak 81 Al'EN-GENERAAL. De Eerste Kamer, Maandag-avond opnieuw samengekomonving Dinsdag de algemeeno beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1891 aan. De heer Van Gennep vroeg welke zaken do tegenwoordige meerderheid in de Tweede Kamor nog samenbonden. Hy ontkende dat het de onderwijswet is geweest; deze draagt goon cle- ricaal karakter en handhaaft de neutraliteit van den Staat tegenover de school. Do heer De Bruyn is geschokt in zyn vertrouwen op deze bevriende Regeering, die oon twistappel onder ’t volk brengt on tweedracht zaait onder do fraction die de meerderheid vormen. 8pr. en zjjue politieke vrienden zullen voor de begroe tingen stemmen, maar de legorwet krachtig bestraden. De heer Fransen van de Putte kwam door verschillende feiten tot de conclusie, dat het de Regeering ontbreekt aan Staatkundig bewustzijn. Met het oog op de aanstaande ver kiezingen zal Spr. voor de begrootingen stemmen; hij verwacht dat de liberalen de meerderheid zullen krijgen, maar of dit nu reeds gewenicht is, is een andere vraag. In elk geval, de dagen van dit Kabinet zijn geteld, en weldra zal men op de grafzerk kunnen beitelen: „Hierrust, in vrede en tevreden, het Ministerie van de staat kundige onbewustheid." De heer Melvill van Lijnden acht de kastyding, de Regeering toe- gedn-nd, onverdiend; protesteerde tegen den naam „monsterverbond”, aan de samenwerking der rechterzijde gegevenon betreurde het besluit van den heer De Bruyn. Do heer Van Royen keurde de late indiening dezer begroeting af. Spr. deed uitkomen, dat de Min. van Binnenl. Zaken de onderwyswet uitvoert in een geest van neutraliteit, maar kon overigens ook het vereeni- gingskenmerk der rechterzijde niet ontdekken, lly weuscht een andere partygroepeering op zuiver staatkundigen grondslag. De Min. v. Koloniën gaf als kenmerk der partijverdeeling aan de erkenning van oen Hooger wil dan dien der menschen. Ten aanzien van do legerwet heeft de Reg. hftar plicht gedaan waar mogelyk zal zy tot wyiigingen medewsr* gang. Dézer dagen hadden 'tveder alge meens verkiezingen voor de volksvertegen woordiging plaats, waarbij alle regeerings- candidaten gekozen werden. De aanvankelijke oppositie van de Neder- landsche regeering tegen het bekende Congo-antislavermj tractaat, waarbij door België langs een achterdeur nog al be zwarende inkomende en uitgaande rechten werden ingevoerd, heeft, naar men mede deelt, toch vruchten gedragen. De patent belasting is afgeschaft, de uitgaande rech ten op verschillende artikelen, zooals ivoor en caoutchouc, zijn aanmerkelijk lager gesteld dan het voornemen was- Hoe het met het voorstel der grondwets herziening in België zal afloopen, is nog moeielijk te zeggen. Verwerping wordt waarschijnlijk geacht. Mocht dit inderdaad ’t geval zijn, dan zijn werkstakingen op uitgebreide schaal te verwachten. Reeds nu worden daartoe door de sociaal-demo- cratische raddraaiers de noodige voorbe reidende maatregelen genomen en o a. een weerstandsfonds, tot hulpverleening aan werkstakers, bijeengebracht. In de maand Juni a. 8. zal de groot- Hertog van Luxemburg met zijne gemalin zijnen plechtigen intocht in de hoofdstad houden. Een groot bal zal bij die gelegen heid aan Vorsten en diplomaten worden aangeboden. Luxemburg zal door do Duit- sche gezanten in het buitenland vertegen woordigd worden. Met de onderhandelingen tusschen Por tugal en Engeland staat het goed. Weldra zal het ontworpen nieuwe tractaat aan de goedkeuring der Portugeesche kamers wor den onderworpen, ’t Is te hopen dat die netelige quaestie dan tot eene oplossing komen zal. Van de dezer dagen weder plaats gehad hebbende vrouwen moord in Whitechapel wordt zekere Saddler verdacht do dader te zijn. Hij verscheen Maandag jl. voor den rechter. Nadat deze verschillende ge tuigen had gehoord, is de verdere behan deling der zaak nitgesteld.-i, Saddler is een man van zeer gewoon uiterljjk. Hij heeft den leeftijd van 50 jaar en was juist met de stoomboot „Fez” uit Turkije teruggekeerd. Op^llend is, dat hij juist 18 maanden geleden daarheen vertrok, gedurende welken tijd geen moord in Whitechapel werd gepleegd Toch heeft men blijkbaar in Saddler niet den moor denaar te zien. Dat hij met bloed bevlekt was, toen men hem gevangen nam, kwam waarschijnlijk hier vandaan, dat hij juist een hevige vechtpartij met eenige werkers had gehad. Ook een van afkomstig mes, waarop men bloedvlekken meende te bespeuren, bleek later slechts door nicotine verontreinigd te zijn. Alles wijst er op, dat de politie weder den ver keerde te pakken heeft. In Chili en Brazilië ziet het nog altijd alles behalve rooskleurig uit. Straks wordt de weggejaagde Keizer Don Pedro van Brazilië nog teruggeroepen. In de Australian Expres kwam dezer dagen een oolijke advertentie voor. Er werd een afslager voor openbare ver- koopingen gevraagd, en zij, die volleerd buikspreker zijn en daardoor ongemerkt kunnen helpen opbieden, zouden de voor keur hebben. GANG aan de )ND aan de west- >en perceel BOUW- slde ganir, beiden nnen de bakwete- rceelen TUIN of en een perceel n tiendeweg onder Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Schoonhoven brengen ter kennis: lo. dat de LOTING voor de lichting van 1891 zal plaats hebben binnen deze Gemeente op Donderdag den 26sten Februari 1891, des namiddags ten IJ ure, op het Raadhuis; 2o. dat de ingeschrevenen, naar alphabetische orde opgeroepen, zelte hunne nommers trek ken; dat ook voor den niet dpgekomen Loteling de trekking kan geschieden door zyn vader, moeder of voogd, terwyl, zoo ook deze niet is opgekomen, door den Bur gemeester of een Lid van den Raad zjjner Gemeente voor hem een Kommer zal wor den getrokken; en 3o. dat de ingezetenendie verlanj vrijwilligers bij de Militie op en daartoe bevoegd zijn, zich ter kunnen aangeven dezer maand. Bchoonhovek, 20 Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretarie, H. G. GEELHOED.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1