met Tuin DEL, m draagbare maho- MKUBELEN, BED- ED, HUISRAAD, ren, VLOERKLEE- TUINMEUBELEN, jVER enz Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. brikaaien iten, rommel, 'erkooping it geld) .WONING, 1891. Zaterdag 28 Februari, RF, jur gevraagd ERKOOPING HIJ K, ag 4 Maart 1891, te 9 uren, aan het de Lek, 1 1 - ling, Jat i^l&^jlUoeu HoUandsche gul dens, vraagt de Öngelséhe Regeering voor 1891/92 voor hire Marine, en zulks in verband met eene algemeene wijziging die de schepen moeten ondergaan. Indirect zal die „verbetering” ook wel nawerken op de Europeesche Marine budgetten. tTEMAKER of Hooiland, ra vein nd, gemeente mmers Officiéele Kennisgevingen. NATIONALE MILITIE. NATIONALE MILITIE. OÏÏÏÏÉÏÏWÜS. IJ D E L H E I 0. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. STATEN-GENLRAAL. SCHOOBBOVEN8CHE COURANT des Zaterdags- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevw van van 'ere, zachte ikje Drop de vorm buitenge- V AN NOOTEN. lacht vestigen. EEN ining, rlinge nbare Vrijwillige van een HOEST, i en in den handel 25 Centsdoor IS, No. 42, a^n de eesteljjke godgeleerdh den werkelyken f BOUWLAND, net franco brieven, O8TKANTOOR te Febru ari 1891 ureten huize van Herbergier aldaar, tarisG J.SPRUIJT Jsel. omschreven. hand te koop. geeft genoètnden 90 Centen reeds heeft ieder kooper t daarbij gratis te idste Werken van groote druk, vroe- als: ijek De karna, sch. uinbod spoedig ver hing dus noodig is. JLLE, Bazaar van Rotterdam Afge- ico, na ontvangst raarop, behalve de ie, vermeld staat: Dundel oorspronke- H. F. VAN REES, tuur. lon-Scheurkalender I meer f 0,10. Groote letters naar uiterljjk tot Dinsdags-avonds 8- J Alle binnenlandsche Advertentiën, «uvds gemeld, dat de j voor ’92 53 millioen dan over ’t loopende jaar. d. DOOL, Berg- .ek;M PUNT W*., uderkcrk a/d IJsel. ot O re£ plaatsruimte. Inzending franco en tot Vrjjdags-namiddags 5 uren. voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. al, ten verzoeke van van AART SPEK- GI.JSBERTJE DE en 25 Februari en imiddags 2 uur, ten n JAN BARON te eilen en verkoopen met ERF, D, TUIN, 38 A., 85 C., in ineerd. betaling der koop- 8 April 1891. en SCHALEN, BA- ?EN en MATEN, GKN9, VRACHT WAGEN, PAAR AASSCHUIT, een en ’t geen meer ter ngeboden. Waart a s., van des iddags 4 uren geelt Not iris G. C. EVER te Gouda. Deze Courant wordt des Woensdags- ent’ morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neereu bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Schoonhoven maken bekend: lo. dat de EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIE-RAAD zal plaats hebben to Gouda op Woensdag 18 Maart a. s., v.m. 11} uur, en dat voor den Militie-raad behooren te verschijnen a. De vrijwilligers voor de militie. b. De lotelingen die vrijstelling beiitten wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. 2o. dat de TWEEDE ZITTING VAN DEN MILITIE-RAAD zal plaats hebben te Leiden op Maandag 18 April a s., des namiddags ure, en op Woensdag 22 April a. s, des voormiddags 9} ure, en dat in ge noemde zittingen voor den Militie-raad be hooren te verschijnen: o. De lotelingen wier zaak tot de tweede zitting is aangehouden. b. De lotelingen voor het geval dat zij plaatsvervangers of nummerverwisselaars mochten willen stellen. Schoonhoven, 27 Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. van ter kennis van Ouders mn Kinderen of Pupillen De Minister van Koloniën, als hoofd van het Kabinetheeft reeds m toet Verslag der afdeelingen soortgelijke vraag gevonden en in zijn Memorie beantwoord. Ditmaal be paalde hij zich tot een algemeene toezeg ging van „in nadere overweging nemen”, tegelijk met eene andere quaestie, of het namelijk aanbeveling verdient voor het dragen van zoogenaö-mde reddingsmedailles en onderscheidingsteekens wegens verdienste op wetenschappelijk gebied verleendverlof te geven. We verkeeren in een ernstige stemming, zooals een braaf journalist betaamt, en zijn geenszins geneigd tot spotten ofschoon het onderwerp er zich bijzonder toe eigent. Een snugger berichtgever uit Den Haag aan een der bladen, wist laatst te vertellen, dat de Regeering voornemens is de Koningin-Re- gentes te adviseeren het instellen eener nieuwe, voor wezenlijke verdienstengeen haar van ’s mans hoofd had daarbij aan een ongepaste aardigheid gedacht. Een jaar of wat geleden trad in enkele voorname gemeenten van ons land een be roemdnatuurlijk buitenlandsch vioolkun- stenaar opwiens bovenlijf van voren precies geleek op de uitstalkast van een handelaar in decoration geen plekje schier was on bedekt men zou bijna geen vinger hebben kunnen zetten zonder een van die flonke rende sterren en kruisen te verduisteren, ’t Was eigenlijk een potsierlijk gezicht. Iemand uit het publiek maakte de opmer king, dat het duidelijk bleek hoezeer de groote en kleine gekroonde hoofden van Europa er op gesteld zijn als beschermers en dien ten gevolge ook als kenners van muziek te poseeren; de honderdvoudig ge lauwerde deed eenvoudig dienst als recla mebord voor den vorstehjken kunstzin. Voor hooggeplaatste militairen, die het zoo ver gebracht hebben in de werelddat zij in de hofkringen verkeerenis het ver- krijgen van een groot aantal decoratiën slechts een quaestie van tijd. Namens hun souverein belast, hem bij een of andere plechtigheid buitenslands te vertegenwoor digen komen zij nimmer met ledige han den thuisomgekeerd zullen vreemde offi cieren, aan wie bij ons hof soortgelijke zending wordt opgedragenaltijd op gelijke onderscheiding, overeenkomstig hun rang, kunnen rekenen. Ieder weet, wat zulks te beteekenen heeft; slechts volslagen vreem delingen in Jerusalem zullen nog naïef ge noeg zijn er het denkbeeld van persoonlijke verdienste aan te verbinden. Dat zijn van die wederkeerige beleefdheidsvormendie strekken kunnen om het internationaal ver keer gemakkelijker te makenen evenals er in het gewone maatschappelijk leven tal van vormen zijnwaaraan men zonder veel moeite een bespottelyk kantje kan ont dekken maar die men daarom niet zoo maar klakkeloos afschaftis er alle reden om zich neder te leggen bij een gebruik, dat in den grond der zaak weinig kwaad doet. De Republiek der Vereenigde Staten wordt dikwijls aangehaald als een voorbeeld, dat men het best zonder een of meer rid derorden kan stellen. Wij spreken het vol strekt niet tegen, en het is zeer wel mo gelijk dat de stichters van dien nog betrek kelijk jeugdigen staat zijn uitgegaan van de grondstelling, dat elk burger, die alle krachten inspant om op zijn wijze het alge meen belang te dienennog volstrekt niets meer doet dan zijn plicht, en op een bij zondere, officiëele erkenning van zijn voor treffelijkheid geen aanspraak heeft. De vraag is evenwelof ten gevolge van de aanneming van dat beginsel de opvatting der burger lijke plichten zooveel ideëeler geworden is aan de overzijde des Atlantischen Oceaans, dan bij ons, die nog kinderlijk genoeg zijn aan kruisjes en lintjes waarde te hechten. Men weet dat in het land van Oom Sara en Broeder Jonathan meer materiëele din gen het lokaas zijn, dat de strijd om den dollar grootscher proporties heeft aangeno men dan ergens in Europa het hunkeren naar een ridderorde. Alle Amerikanendie in grootheid zijn gezeten, zijn bij lange na geen Franklins en Washingtons, eu het monopolie van onbaatzuchtigheid behoeven we waarlijk niet in het Westen te gaan zoeken. Een groot landsbelang staat of valt niet met het al of niet instellen van een ridder orde, en als men de Regeering niets van meer gewicht kan verwijten dan dat zij tot dusverre in gebreke is gebleven te voorzien in de leemte, op bet gebied van decoraties ontstaan door het overlijden van Z. M den Koning, dan zou het met de meeste gerust heid de uitspraak van de stembus kunnen afwachten. Van de honderd Nederlanders zijn er minstens negen-en negentig, wie deze quaestie volkomen koud laat. Een andere vraag, die wij wèl mogen stellen, is deze: of het in het algemeen goed is, van hoogerhand voedsel te geven aan de ijdelheid. Up deze vraag een ant woord zoekende, betreden wjj het gebied der publieke moraliteit, dat zich niet alleen uitstrekt over hetgeen wy al of niet mogen doen, doch ook de beweegredenen onzer handelingen binnen zjjn grenzen omsluit. Vergelijkingen tusvJÉfcfborhaen en thans rijn altijd *bedeilkeli|K *om<ïuT <fe maai'staf van beoordeeling voor beide niet dezelfde ismaar het wil ons toch zoo voorkomen dat onze groote mannen van vroeger be scheidener waren. In den bloeitijd onzer republiek bestonden geen dócoratiëngeen Leeuwen geen K ronen of wat dan ook een zeer enkele maal ontving de mandie zich op gausch bijzondere wijze had onder scheiden van de Staten een huldeblijk in den vorm van een gouden keten, een beker jen. Maar, zooals gezegd gebeurde bij uiterst zeldzame gele- I, en dan moest er heel wat gedaan terwijl er ook geen sprake van was aldus begiftigde er eenigszins op BURGEMEESTER en WETHOUDERS Schoonhoven maken bekend: lo. dat de lotelingen, die verlangen bij de Zee-Militie te dienen, zich vóór den laten April a. 8. ter Secretarie kunnen aanmelden. 2o. dat vóór den lOden April a. s. bij den Burgemeester dezer gemeente behooren te worden ingediend de aanvragen en bewijs stukken van geestelyken en stu denten in de godgeleerdheid, die ontheffing van den werkelyken dienst verlangen. Schoonhoven, 27 Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Schoonhoven brengen ter kennis van of Voogden, die hi op de School 1ste soort (Hoofdonderwjjzer de Heer L. AKKERHUIJS JEz.) of op de Be waarschool met 1 April a. s. wensohen geplaatst te zien, de aangifte daarvan moet plaats hebben op de gemeente Secretarie a. s. Vrjjdag 6 Maart, van 18 uur. Schoonhoven, 27 Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Er zijn sommige dingen in de wereld, die men neemt voor ’t geen zij zijnzon der er veel over te denken of lang over te praten. Dit was ongeveer den indruk, dien we verkregen uit het lezen van een zeer korte redevoeringdoor een zeer geacht lid der Eerste Kamer, den heer Verheijen, in de vergadering van Woensdag 18 Februari van onzen Senaat gehouden. Het gold een landsbelang van wone beteekenis. „Nu door ’s Konings dood zoowel de Eikenkroon als de Gouden Leeuw van Nassau voor het Koninklijk Huis verloren zijn ge gaan, en dientengevolge de Nederlandsche Leeuw de eenige orde is als onderscheiding te verleenen is ten deze voorziening noodig. „Vroeger kon de Regeering ook over een bepaald aantal Eikenkronen beschikken, waarvoor een post van uitgaaf op ’s Rijks begrooting was uitgetrokken. Later heeft men dien laten vervallenwat o. a. ten ge volge haddat de Hooge Regeering ter ge legenheid van de Amsterdamsche tentoon stelling niet minder dan’ongeveer 75 Neder landsche Leeuwen bij een en hetzelfde besluit moest verleenen en dit verreweg voor het grootste gedeelte aan vreemdelingenvan wie zeer velen het wel met wat minder hadden kunnen doen.” Spr zette vervolgens uiteen, dat de waarde van onze thans eenige orde voor burgerlijke verdienste niet moet worden verminderd hetzij door haar al te kwistig uit te reiken, hetzij door er nog een klasse aan toe te voegen,en drukte den wensch uit, dat de Regeering mocht overgaan tot de instel lingeener nieuwe orde, die hy de Oranje- orde genoemd wilde zien. of een staatsiedegen, is, dat gi’ genheid, zjjn, - dat de had gerekend. Thans is dat anders gewordenmet de negentiende eeuw kwamen de ridderorden in zwang. In ons land werd er door Koning Lodewijk een begin inee gemaakt. Geen mo narchie schijnt in dezen tijd meer denkbaar, die er geen uitgewerkt stelsel van belooning of althans van onderscheiding op nahoudt, zoo ingericht dat het voor verschillende maatschappelijke lagen pasklaar is. Wie in de hoogere rangen dient, maakt er staat op dat hijbij de eerstetweede of zoo- veelste gelegenheid aan de beurt komt; mocht zulks niet geschieden, dan acht hij zich in de hoogste mate verongelijkt Ver schillende groepen, in de termen vallende van gedécoreerd te worden, maken verge lijkende statistieken, waarbij het aantal alsdan uitgereikte ridder-, officiers- en com mandeurskruizen den maatstaf vormt van de waardeering, in welke een of andere tak van dienst zich bij de Regeering mig verheugen. Gemor over miskenning, kren king, „passeering” zoo het heet, is aan de orde van den dag; en het is waarlijk soms of iemands levensgeluk onafscheidelijk verbonden is 'aan het Irezrc fan een of inder flonkerend eereteeken. Het is niet raadzaam aan dezp eigen aardigheid meer gewicht te hechten dan zij verdient, en er de gevolgtrekking uit af te leiden, dat het plichtgevoel, ’t welk niet vraagt naar erkenning of belooning, in onze dagen verslapt zou zijn. Toch is het niet kwaad, er eens op te wijzen. Wij gelooven niet, dat de honger naar een décoratie een van de sterkst toe te juichen teekenen des tijde is, integendeel, men heeft soms kunnen zien, - in Frankrijk bjjvoorbeöldtoen de Wilson-geschiedenis voorviel, tot hoe bespotteljjke dingen zij kan leiden. Dat een handelaar of industrieel er op gesteld is, het product dat door hetn aan het publiek wordt aangebodenmet een bijzondere door deskundigen uitgereikte be kroning te zien prijken, laat zich gemak- kelijk begrijpen; bet overbodig zijn van kransen voor goeden wijn is sinds lang een verouderd begripen zonder reclame steekt men zijn concurrenten de loef niet meer af. Maar dat er, om die bekroning te erlangen soms stappen worden gedaan over welke men zich, zoo zjj niet geheim blijven, moet schamendat is toch wel een bedenkelijk verschijnsel. Br is eens gezegd, dat het eerlang een onderscheiding zal zijn, niet onderscheiden te worden. Als men zich herinnert, hoe kort geleden, toen de bhah van Perzië in het land wasdoor mannen van aanzien werd gehengeld naar het bezit van een „Leeuw en Zon”, dan zou haast de meening gewettigd zijn, dat dócoratiën niet den gunstigsten invloed hebben op het karakter. En daar komt het ten slotte toch het meest op aan. Of de menschen hoog- geplaatsten het eerst, ons prijzen of laken, behoeft ons niet onverschillig te zijn; goed keuring en aanmoediging kunnen wij niet altijd missenen komt deze in den vorm eener ridderorde, mits die alleen wordt uitgereikt voor werkelijke verdienste, dan is dat stellig een streelende gewaarwording. Maar hoofdzaak is dit 'niet. Wie een man isdoet wat bij kan en moetook al slaat niemand zijn arbeid met een waardeerenden blik gade, ja, zoo noodig, al is het oordeel der meesten niet bepaald ten zijnen gunste. In Egypte heelt er weder eens een tref fen plaats gehad tussohen de regeerings- troepen en die van Osman Digna. De aanval kwam van laatstgenoemde zijde, doch ein digde niet gunstig voor Osman, daar zijne troepen geheel verslagen werden, hij zelf nauwelijks ontkwam en Tokar door de En- gelsch Egyptische legermacht werd inge nomen. De vechtpartij bracht in het Eii- gehclie Huis de voortdurende bezetting van Egypte door Engeland weder eens tar sprake De radicale afgevaardigde Labouchère stelde voor om een begin te maken met de onti aiming, door het bezettingsleger met 3500 te verminderen. Zonder de mo lieven op te noemen, die bet voortduren der bezetting noodzakeltjk maken en zonder uitzicht te geven op vermindering der troepenmacht, vroeg de Regeering verwer ping van bet voorstel, dat dan ook met 124 tegen 52 stemmen viel. Veertien en een half millioen pond ster- gestegen, hetgeen juist is toe te schryven aan vroeger vastgestelde maatregelen, en over het gevaar, dat de kolonie dreigt Hoor opheffing van de arbeiders-immigratie uit Britsch-Indiö. De Min. van Koloniën beriep rich op adressen, waarin ingenomenheid betuigd wordt met het tegenwoordig bestuur, en op een zes weken ge leden van den Britschen Consul ontvangen gun stig rapport over de behandeling der koelies. De heer Fransen van de Putte besprak de be richten van lijfstraffen, op koelies toegepast, in strijd met de wet, eu oordeelde dat de belangen dezer menschen geheel op den achtergrond staan. De heer Wertbeim stelde, om den Gouverneur van Suriname duideljjk te maken dat zjjn be wind de goedkeuring niet wegdraagt, deze motie voor „De Kamer, van oordeel dat do Regeering spoedig maatregelen behoort te nemen of voor stellen te doen om aan den onhoudbaren toe stand in de kolonie Suriname een einde te ma ken, gaat over tot de orde van den dag,” onder verklaring dat hjj aan «leze motie geen vijandige strekking tegenover de Regeering wil geven. Zjj werd door den voorsteller ingetrok ken, nadat de Min. zich bereid bad verklaard ook voor de nu besproken zaken nauwgezet onderzoek te doen en maatregelen te nemen. Daarna werd het wetsontwerp zonder stemming aangenomen. Bij Hoofdstuk X (Koloniën) wees de heer Van Gennep op sommige lichtpunten in de begroo ting: de eerste posten voor de pakketvaait, en voor den eersten spoorweg op Sumatra’s west kust. Daar tegenover ook oen ernstige scha duwzijde door de vermindering van den koffie- oogst. Spr. drong aan op uitbreiding van be vloeiingswerken en op gewesteljjk zelfbestuur, welk laatste hjj niet verwachtte van dozen Mi nister, weinig bekend met Indische toestanden. De heer Fransen van de Putte bestreed de sub- sidiëering van Mohammedaansche scholen en ontried de opheffing van do contróle op toela ting van zendelingen. Ook waarsohuwdo Spr. tegen begunstiging van inlandsohe Christenen door vrjjetelling van heerendienstenging men hiertoe over, do Amsterdamsche brandweer ware onvoldoende om al de inlanders te doopen, die zich zouden aanmelden. Verlaging van tarieP* voor suikervervoer op de spoorwegen acht spr. zeer gewenecht. De Min. van Koloniën heeft reeds aangedrongon op meer spoed by de uit voering van bevloeiingswerken; decentralisatie van bestuur acht hjj voor Nederl.-lndië nog niet geschikt. De beschuldiging dat de Regeering bjj de eubsidiëering van scholen haar neutraal standpunt zou hebben verlaten, is onjuist; uit sluiting van Mohammedaansche scholen zou onbillyk zjjn. Tariefsverlaging voor suikervervoer zou den staat genoodzaakt hebben om voor de rentebetaling der spoorwegmaatschappijen by te springen. Na aanneming' van dit Hoofdstuk (zonder stemming), is de vergadering tot nadere bjjeen- roeping gescheiden. Bjj Koninklijk besluit is be noemd tot notaris binnen het arr. Heeten- veen, tot standplaats Gorredjjk, gemeente Opsterland, M L. Spruyt, cand.-notaris te Ouderkerk aan den IJsel. Bij beschikking van den Mi- nister van Waterstaat enz. is met ingang van 1 Maart e k. eervol ontheven de Rijksopziener op de spoorwegdiensten A. R Witkop te Utrecht, van het dageljjksch toezicht op den dienst der spoorwegen Utrecht-Arnhem-Pruisische grens, Utrecht- Rotterdam en Gouda 's Gravenhage en is, mede met ingang van 1 Maart 1891, opgedragen aan den rjjks-opziener op de spoorwegdiensten: B. P. Bilheimer, ter standplaats Utrecht, het dagehjksch toe zicht op den dienst der spoorwegen Am sterdam Hilversum Utrecht, Amsterd im- BreukelenUtrecht, Utrecht Rotterdam Harmelen Breukelen Leiden Woerden en 's GravenhageGouda. De Commissaris des Ko- nings in deze provincie heeft gunstig be schikt op het verzoek van de afdeeling Waddingsveen, Zevenhuizen en omstreken dor Hollandsche Maatschappij van Land bouw tot verlenging der opheffing van de beschermende bepalingen der wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad No. 89) (Vogelenwet). Wegens het aanstaand ver- trek van den heer J W. K. Gerlach naar 's Gravenhage, is tot hoofdredacteur van het „Utrechtseh Dagblad” benoemd de heerG. L Kepper, gepensioneerd kapitein der genie. Het heden verschonen Maart- nr. van „de Ned. Politiegids”, onderredactie van Jac. van Waning, bevat: Bericht. Hoofdartikel: De kleeding en wapening der Gemeente-Politie. Bijdragen: Overzicht der Wet op de Vrijheidsbeneming II, door Burgemeester H A. Musquetier; Recidi visten Statistiek I (Casiers judiciaires, Val- sche namen en Geheim register) naar Prof, v. d Hoeven. Rechtspraak Vraag en Antwoord. Bondmeuws. Ver slagen over de Justitie, begrooting 1891. Correspondentie en Advertentiën. De in de afgeloopen week, gehouden verloting, uitgeschreven door het damescomité to Kralingeu, ten voordeele van de algemeene armen dier gemeente, heeft ruim f 2uüü opgebracht. §GORINCIIEM, 25 Febr. Ter benoeming van een hoogheemraad van het hoogheem raadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, in de plaats van den heer H. Bos Asn. te Sliedreoht, is door Zoo bv. wordt nu reeds Frunsche begrooting hooger zal zijn d - Waar moet het heen Koningin Victoria gaat in 't laatst van Maart naar 't zuiden van Frankrijk en zal daar 3200 francs per dag verteren met haar gevolg. Een buitenkansje voor de plaats door haar uitgekozen Het moet Keizerin Friedrich, die nog altijd te Parijs vertoeft, gelukt zijn een groot aantal kunstenaars over te halen op de Berlynsche internationale tentoonstelling te exposeeren. Een der mooiste zalen van het. tentoonstellingsgebouw wordt voor de inzendingen van Fransche zijde beschikbaar gesteld. De Pruisisch-DultNche leening van plus minus 500 millioen mark (300 millioen guldens) is niet minder dan 48 maal volteekend, en Duitschland, dat onlangs Frankrijks succës in een dergelijk geval benijdde, kan dus nu tevreden zjjn. In dat welslagen mag oen nieuw bewijs worden gezien, dat de groote geldmannen, die nog al eens apartjes hebben met de hooge staatslieden, in de vredelievende gezindheid van Europa vertrouwen stellen. De oude Von Bismarck moet reeds de gevolgen van zjjn napleiten ondervinden. Zijn schoonzoon, gehuwd met zijne eenige dochter, wordt van München, waar hij als Pruisisch vertegenwoordiger fungeerde, naar ’s Gravenhage overgeplaatst. Den ouden Rijkskanselier wordt het voornemen toe geschreven om naar Londen te verhuizen. DaAr zou hü dan zyne geschiedenis, zoo innig'rerbonaen met die van het Duitsche Rijk, schrijven. Met Engeland en Frankrijk wil het nieuwe Italiaan^rhe Kabinet op goeden voet komen. Voorts zal het voor slechts een paar jaren opgerichte Ministerie voor Posterijen en Telegraphie weer worden op- gedoekt, terwijl op Marine on Oorlog niet minder dan 50 millioen zullen worden geschrapt Altemaal maatregelen tot bezuiniging Een ontzettend mijnongeluk heeft in het Cumberlanddistrict,'Nieuw-Schotland, Ame rika) groote ontsteltenis, droefheid en el lende veroorzaakt. In de Springhill-mijn zijn 117 mannen gedood en 15 gewond door een ontploffing. Hoe die ontstond weet rtien nog niet. De mijn was nog don dag te voren door een inspecteur en een rnijn- werkers-comitó onderzocht en in goede orde bevonden. Het reddingswerk, waarvoor terstond een aantal vrijwilligers opkwamen (o. a. ook de Presbyteriaansche predikant David Wright', ging zeer moeilijk en er waren daaraan groote gevaren verbonden In den namiddag werden 26 dooden en 10 gewonden boven gebracht, waar een dichtopeengédrongen menigte betrekkingen van de mannen daar beneden in angst en wanhoop stonden te wachten. Wie toen nog beneden waren, moesten, daarvan was men zeker, door den verstikkenden damp gedood zjjn De mijn zelve is geheel vernield en al de gangen zijn versperd door ingestorte blok ken, hetgeen de redders zeer bemoeilijkte. De verslagenheid in den omtrek is groot. Twee nAchten lang deed bijna niemand een oog dicht en men zag een groot aantal vrouwenmeisjes en kinderen wanhopig schreiend en jammerend rondloopen. Er zjjn gezinnen, die deor de ramp al hunne manne lijke leden en kostwinners verloren hebben. Er werden in de omgelegen plaatsen gel den ingezameld voor de nagelaten betrek kingen der slachtoffers. Ook uit de Tranavnal wordt een treurig ongeluk bericht. Een troep trekboeren, uit Oranje Vrijstaat op weg naar Transvaal, kwam bij Engelbrecht’s Font, toen de rivier de Vaal zoo gevaarlijk was, dat de veerlieden weigerden hen naar den overkant te bren gen Zij besloten echter op eigen ver antwoording den overtocht te wagen. Zeven en-twintig boeren gingen met tweo wagens op de post en begonnen dio naar de voorzijde te trekken. Maar toen zjj midden op den stroom waren, brak een der touwen, de pont sloeg om on van de 27 mannen, die er op waren, kwamen slechts twee zwemmend weder aan land. De overige vijf en-twintig verdronken voor de oogen van hunne vrouwen en kinderen, die op den oever stonden. Wederom is een b inkier te Parijs met de noorderzon vertrokken. Zijn naam is Ollari en de plaats zijner financiëele ma noeuvres het plein Boisdieu. Hij laat een passief achter van 60U.UUU francs en heelt waarschijnlijk de wijk naar Londen genomen. In zjjn brandkast vond men geen centime Maandag, begrooting van Suriname. De heer Wertheim sprak in het breede over de spam in dese kolonie heerschendaover de son'derl

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1