ML 1891. N’. 1143. Zaterdag 7 Maart. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht EN’S L8T, fecten, Zoolleer, ren, el aldaar, be- skins, Bever, akenFlanel nsLinnen-, Brabantsche sen. JIS, t PI ÏOOPING BAAR!! t, iïo. 't. NDIJK. I oor ENDEN. in naatn. rtrek, is i, :len, 4, VERT, KEN, ADEN. Goederen Secretaire, BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. PROGRAMMA’S. Officiëele Kennisgevingen. NATIONALE MILITIE. IOPING NATIONALE MILITIE. j - RRAAD van verkoop zal den verkoop, van itenlaud. van nooten. I S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. SCHOONHOVEKSCHE COURANT. t voornoemde Gouda. erkoop te be te Gouda. t voornoemde i Gouda. In de gisteren ge- i den gemeenteraad EÉN, HUIS- IES enz. enz. iet te worden GROENEN- is voornemens en 11. Maart uur, aan het tant geld, te R n bij A. HOU- int geldte HEE Cornz. in 1st, staat ter /ARTE leveren van m van LEEST- irijgbaar allerlei LTUREN, tegen ijnde ive naar keuze bestaande uit'. Vloer-, Schof fels Deur- en rhout. 1, 4 nieuwe ND HOUT. verkoop zal Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. zullen zouden wel moeten «ars te ver- ongeveer tot een dan ligt het in den hoofdpunten in korte deze samenvat In den Raad van Ministers is vastgesteld, dat de requesten, tot nog toe „aan den Koning” gerichtin het vervolg moeten gericht worden „aan de Koningin” of „aan de Koningin-Weduwe, Regentes". 11. M. do Koningin-Regentesis op verzoek van hot hoofdbestuur der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw opge- treden als Beschermvrouw der Maatschappij. De 60-jarige Vorst Georg V i c- tor Van Waldeck on Pyrmont, vader van H. M. de Koningin-Regentoszal hertrou wen met Prinses Louise Van Sleeswijk-IIol- stein-Glücksburg, een dochter van een brooder van den Koning van Denemarken. Zij is in 1858 geboren. De 2e luit. L. F. Duymaer van Twist, van het 4o reg. inf. te Gouda, is voor één maand gedetacheerd te Woerden. Do S taat s-C o u ran t (No. 53) be vat de statuten der volgons de wet van 22 April 1855 (StsbJ. No. 32) erkende veree- niging „Bewaarschoot-Voroenigiug” te Ou- dowater. Door Ds. Van Dijk te Douti- chem werd, nu 10 maanden geleden, in een vertrouwelijk schrijven het plan ont worpen, voor rekening van den voorsteller, lOu artsen en 100 zendelingen naar Nederl.- Indië uit te zenden, teneinde daar in bot belang van het christendom werkzaam te zjjn. Een en ander zou naar raming f 1.000.000 moeten kosten. In de vorige week vestigde Ds. Van Dijk bij vernieuwing de aandacht op deze zaak. Hij deelt mede; dat er nog slechts f 50.000 aan contanten en toezeggingen zijn omvangen. Mocht vóór 15 April a s. het ontbrekende niet worden toegezegd, dan beschouwt Ds. Van Dijk de zaak als niet gewild on zal hij zich ontslagen achten van een taak, aan do uit voering waarvan in elk geval vele en ge wichtige bezwaren zijn verbonden. Ds. N. C. J. De Minjer te Leer dam Heeft toezegging van beroep ontvangen naar Seksbierum. GOUDA, 4 Maart, houden vergadering van o werd behandeld een adres van Dr. D. Terp- stra, gepensioneerd rector van hot progym- nasium alhier, daarbij toestemming verzoe kende, overeenkomstig art. 15 van do ver ordening op hot pensioneeren van ambte naren, om zich buiten de gemeente te mo gen vestigen, waartoe hij zich door familie aangelegenheden genoopt zag. Burg, en Weth. waren van oordeel dat dit verzoek niet kon worden toegestaan, tenzij de Raad do verordening wilde wijzi gen. Zij brachten in herinnering dak be doelde bepaling niet door hen in de ont werpverordening was voorgesteld, maar daarin bij amendement was gebracht. Zij achtten die echter evenmin als vroeger wen- schelijk, en stolden daarom voorbedoeld art. 15 te doen vervallen, zoodat ieder ge pensioneerde vry zou zjjn zich buiten de gemeente te vestigen. Nadat een voorstel van den hoer Prince, om de behandeling van dit voorstel uit' te stellen, verworpen was met 9 tegen 7 stem men, werd het voorstel van B. en W. aan genomen met 10 togen 6 stommen, die der heeren Van der Post, Hoogenboom, Oudijk, Straver, Prince en Van Iterson. Tot lid dor commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs word benoemd de heer H. Paul. •ALBLASSERWAARD en VIJFHEE- RENLANDEN, 6 Maart. Naar kaas en boter was deze week goede vraag kaas was iets lagerboter onveranderd in prjjs. Men be steedt thans in deze streken voorkaas van f22 tot f24 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteitgoêboter f 0,65woiboter f0,50 per half kilo. •AMEIDE, 5 Maart. Als opzichter bij den bouw van het te stichten Rijks stoom gemaal aan do oude Zedorik in deze ge meente, is alhier gestationeerd do heer L. H. Koolhoven, laatstelijk werkzaam te Gorinchem. Den 3. Maart, bij sterken westen wind, is alhier do oorsto ooievaar aangekomen. •BERKENWOUDE, 5 Maart. Hoewel hier geen bijzondere maatregelen worden genomen om het schoolverzuim tegen te gaan, bedroeg dit over de maand Februari toch slechts 1J pet. De verzuimen wegens ziekte zijn buiten rekening gelaten. •BRANDWIJK, 3 Maart. De heer P. Pruis, benoemd secretaris der Gemeenten Brandwijk on Molenaarsgraaf, is heden ge ïnstalleerd in de raadsvergadering. §GUDEWATER, ft Maart. LI Woensdag avond gaf hot muziekgezelschap „Euterpe”, onder directie van den heer J. Posthumus, in het lokaal dor vroegere openbare school eene openbare uitvoering voor de kunstlie vende leden o'n hunne dames. Zoowel de nommers voor het fanfare corps als do solo's op de piano, de fluit en de cornet van de heeren J. Posthumus, J. Kranenburg on M. Vrolijk worden over het geheel zeer tot genoegen der aanwezigen uitgevoerd.' •Tl EN HO VEN, 3 Maart. Bij de heden alhier gehouden herstemming, ter benoe ming van een notabel der Ned. Herv. Ge meente, is gekozen de heer A. Van Es. •W1LHGE-LANGERAK, 4 Maart. Door den kerkeraad dor Hervormde Gemeente alhier waren do manslidmaton dier gemeente opgeroopen, om te beslissen, of het beroe pen van een predikant voor de eerstvol gende 10 jaren zou opgodragen blyven aan don kerkeraad, dan of zulks door oen kies college zou geschieden. Heden had die stemming plaats. Er worden 15 stemmen uitgebracht, on mot algomeeno stemmen werd beslist, dat do beroeping aan den kerkeraad zou blijven opgedragen. Door den inspecteur van het lager onderwjjs in do 2o inspectie was bepaald, dat door de hoofden dor scholen in die inspectie oen staat hunner school zou op gemaakt worden, waaruit het te vroeg ver laten der school in hot jaar 1890 door sommige leerlingen zou kunnen blijken. Vóór Maart II. moesten die staten worden ingezonden. Met betrekking tot do school in deze gemeente is gebleken, dat 5/8 der leerlingen, dus rqim 60 percent, die de school in 1890 voorgoed verlaten hebben, slechts 3, 4 of 5 jaren had schoolgegaan. Wanneer men nu nog weet, dat bovendien veel schoolverzuim gemaakt was on het hoofd der school reeds vele vruchtelooze pogingen gedaan heeft, om vele ouders het verkeerde daarvan te doen inzien, dan ligt de vraag voor de hand, of zulke toestan den niet pleiten voor de noodzakelijkheid van leerplicht. I Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel I meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vnjdags-namiddags 5 uren. I AMe binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. In den Rijksdag zijn de Rijkskanselier Von Caprivi en de woordvoerder der vrij zinnigen, Richter, aan den stok geweest, om dat laatstgenoemde het voorstel, om na 9- of 12-jarigen dienst, aan de onderofficieren premiën te verleenen, bestreed. Von Ca privi verweet hemdat de vrijzinnigen, hoewel ze dèn mond vol hadden van de Regeering te willen steunen, elk regeerings- voorstel afwezen. Algemeen maakte de scherpe toon van den Rijkskanselier een ongunstigen indruk. De Oestenrijkers houden zich bezig met nieuwe afgevaardigden voor den Rijksdag te kiezen. De Duitsch-liberalen schijnen er niet best te zullen afkomen. Dat in Beneden-Oostenrijk de candidaten verdeeld worden in Semieten en Anti Semieten pleit niet voor beeebaving en verdraagzaamheid. Koning Humbert van Italic heeft een zeldzaam voorbeeld van opofferende vader landliefde gegeven, door, met het oog op den weinig gunstigen toestand van 's lands geldmiddelen, een millioen lire (circa 5 ton gouds) ter beschikking der Regeering te stellen. Het feit verdient te eer vermel ding, wijl do Koning geenszins rijk is en zich al heel wat opofferingen heeft getroost om do schulden, die zijn vader achterliet, af te doen. Dit en de bezuinigingen vooral op leger en vloot toegepast, stelde de nieuwe Re geering in staat eene sluitende begrooting in te dienen, waarop niet minder dan 38 millioen bezuinigd is. Toch ontbrak het niet aan aanvallen, vooral gericht tegen de buitenlandsche staatkunde. Prins Jeróme Napoleon ligt te Rome zeer ernstig ziek. Koning Humbert bracht hem een bezoek. Uit de vooral in Frankrijk en Engeland zoo jnheemsche weddenschappen bij hard rijderijen had de Fransche regeering ge hoopt een slaatje te slaan door het voor stellen eener belasting op die weddenschap pen. Een zeker percentage zou ten bate der schatkist, een ander ten bate der armen komen, doch de Kamer wees dat voordeeltje van de hand. Noorwegen schikt zich niet langer in den voorrang, dien bij het bestuur der beide landen door Koning Oscar, Zweden geniet. Het wenscht eigen diplomatieke betrek kingen en dus ook een eigen Minister van Buitenlandsche Zaken. Tot dusver neemt die van Zweden de Buitenlandsche belangen van Noorwegen waar. Dientengevolge is het Ministerie afgetreden on heeft Koning Oscar den leider der ontevredenen, Stein genaamd, met de samenstelling van een nieuw Kabinet belast. Als nu maar 't spreek woord zooveel hoofden zooveel zinnen, zich niet bewaarheid in dien zin, dat het met de Unie van Zweden en Noorwegen uit is. Uit den aard der zaak zou de verbre kingen dier banden, die sedert |814 bestaan, niet zonder bloedvergieten gaan. In Zuid- en Midden-Amerika is het nog alles behalve rustig. In Argentinië dreigt de finantiëele crisis meer en meer zeer spoedig te zullen uit breken; Brazilië is nog steeds in rep en roer. In Chili doet do president vergeefsche moeite om zich tegen de opstandelingen te handhaven; deze winnen meer en meer veld; en in Guatemala maakt President Basillas zich gereed zijne biezen te pakken. Hij i verkocht zijn koffiooogst voor de eerstvol- gende drie jaren voor 1 millioen dollars en nam een hypotheek van ruim '2 millioen op zijne goederen. Neemt hij dus de wijk, dan kan hij zich met 7 a 8 millioen gul den voorloopig wel helpen! Er is menig een die het met minder doen moet! Het spreekt vanzelf dat in die ver gaderingen ook gesproken fo'ordt van het geen wij persoonlijk wenschon ten aanzien van de onderscheiden aan de orde zijnde zaken van regeeringsbeleidhet volk, dat door middel zijner wettige vertegenwoor digers deelneemt aan den wetgevenden ar beid is niet slechts gerechtigd maar ook verplicht van zijn zienswijze te doen blijken. Lat er, bij hen die niet eenvoudig ja en amen zeggen op een van elders aan gegeven wachtwoordbelangrijke ver schillen van gevoelen zijn op te merken, is zoo natuurlijk, dat men zich alleen zou moeten verbazen indien het anders ware. Niettemin, aan elk zijn zin te geven is niet mogelijk; waar ten slotte een enkele richting moet worden gevolgd, degenen, die wat meer zijwaarts gaan dan de meerderheid, w~' eindigen een beetje van koei anderen. Is men nu ongeveer conclusie gekomen, k- aard der zaak dat men de 1 over welke men het eens is, stellingen formuleert, en tot hetgeen men een programma noemt Welk vermogen moet nu aan zoo’n pro gramma worden toegekendwelke be- teekenis er aan worden gehecht? Vast- gesteld in den boezem eener kiezers vergadering, waarin door toevallige om standigheden soms maar een deel der kie zers van ongeveer gelijke politieke begin selen zich hebben kunnen uitsprokenkan het, vooral wanneer het in bijzonderheden afdaalt, niet bindend zijn voor wien ook; of, zoo het een product is van afgevaar digden uit onderscheiden gelijkgezinde ver- eenigingen, zijn wjj wel-ingelichtdan is eerstdaags een concept-programma van de Liberale Unie te wachtendat zij in een bijeenkomst van elke bij haar aange sloten kiesvereeniging wenscht behandeld te ziendan kan het slechts de alge meene richting aan wij zen die wijindien gedurende de eerstvolgende vierjarige periode de regeertaak aan de liberale partij wordt opgedragenwenschon gevolgd te zien. Den mannen onzer keus leggen wij geenszins den eisch op, dat programma, hoeveel of hoe weinig het moge omvatteii, te onderteekenende kiezers hebben geen bindend mandaat uit te reiken, wat vol- koineur*-in strijd zq’jA^h ,met letter en geest van de Grondwet; alleen hebben zij toe te zienof hetgeen zij van hun ver tegenwoordiger in ’s lands vergaderzaal weten, een waarborg is dat hij naar zijn boste vermogen en in aansluiting bij hen die in hoofdzaak hetzelfde willenzal trachten tot werkelijkheid te brengen wat in die programma’s wordt verlangd. De aandachtige lezer zal misschien ge neigd zijn ons toe te voegendat wij van de practische werking van de programma’s der kiesvereenigingen geen te hoogen dunk hebben. Laat ons elkander goed verstaan: niet te vergeefs hebben wij met elkander het eerste parlementair tijdvak na de grond wetsherziening doorleefd, en we zijn eenige ervaringen rijker geworden. Programma’s helpen nietsals men er teveel van ver wacht: dat der anti-revolutionnairen bij voorbeeld heeft zoozeer fiasco gemaakt, dat zelfs de woordvoerders der partij gaarne de gelegenheid aangrepen om er zich aan te onttrekken. Maar zij hebben hooge waarde, wanneer men ze aanmerkt als een formuleering van beginselen, als aanwij zing van hetgeen men meent dat bereikt kan worden, indien het niet aan de noodige samenwerking ontbreekt. Deze laatste is natuurlijk onmogelijk, als men op een letter dood blijft. Als bijvoorbeeld kiesvereeniging A. in haar programma een regeling van het kiesrecht opneemtverschillende van die welke door kiesvereeniging B. wordt voorgestelden de respectieve afgevaardigden zich zedelijk verplicht achten slechts deze en geen an dere te aanvaardendan moet er natuur lijk spraakverwarring komenen wat daar uit voortvloeit weten we van den Babel- schen torenbouw. Eigenaardig zijn die programma’s weleens „verlanglijstjes” ge noemd, en die naam, herinnerde aan zekere vriendelijke gebruiken in den huiselijken kringf is wezenlijk nog zoo kwaad niet. Maar een dwaas is hij, die nijdig wordt als hij niet alles krijgt wat op het lijstje staatof zich met eenige der daar ge noemde voorwerpen van eenigszins min dere qualiteit moet vergenoegen dan hem voor den geest stond toen hij ze opschreef. Het verleden van de liberale partij leert, dat dergelijke kortzichtigheid haar eigen straf meebrengt, en het is zeer te hopen dat zij gedurende den tijd dat zij als op positie op loijale wijze heeft medegewerkt aan het tot stand komen van nuttige dingen, ook heeft leeren begrijpen hoeveel meer en beter zij in het vervolg zal kun nen doenwanneer zij haar kracht zoekt in aansluiting. We spreken hier natuurlijk van de libe rale partij in de Tweede Kamer. Doch die partij in het land kan ook tot bet goede doel medewerkendoor matiging in haar eischendoor samenwerking met gelijkgezinden in het geheele land. Verder met vertrouwen de toekomst afgewaoht met vertrouwen, dat de mannen onzer keuze met wijs beleid de te volgen rich ting zullen afbakenen. Haastige spoed is zelden goed. Dit zal de Duitsclie Keizer ook moeten ervaren, indien hij op dit oogenblik de waarheid van het spreekwoord niet reeds heeft ingezien. Zijne Moeder, Keizerin Frederik, die wel zal weten hoe. haastig gebakerd hair zoon is, schreef hem, dat zij niets te klagen had over hare ontvangst in Frankrijk» hoofd stad. Alle ambtelijke personen, met wie zij in aanraking kwam, en door de Regeering voor hunne gedragingen zijn verantwoorde lijk te stellen, betoonden zich zeer hoffelijk en beleefd. En de Fransche regeering zelve bevestigde die verklaring, door onder aanbieding harer verontschuldigingen voor de taal door Paul Déroulède en consorten geuit, te kennen te geven, dat geen wet- telijke bepaling haar de bevoegdheid geeft, de hierbedoalde uitingen te verbieden of te bestraffen. Toch volgde onmiddellijk op het bericht wat er had plaats gehad de bekende orde tot verscherping der pasbepalingen, waar door het verkeer met Frankrijk zeer wordt bemoeielijkt. Het landscomité te Straats burg heeft zich thans tot den Keizer ge wend, met het verzoek om op dat bevel terug te komen of de beperkende bepa lingen te verzachten. Het voegt er bij, dat toch bezwaarlijk de inwoners van het nieuwe Rijkstand, die geen vreemde inmenging ver langden of inriepen, verantwoordelijk kun nen gesteld worden voor ’t geen een haudvol radicalen misdeden. Mogelijk dat het ge zond verstand bij den Keizer ten slotte de overhand heeft en hij terug komt op oen besluit, dat ook eenstemmig door de Duit- sche pers wordt afgekeurd. Gevaar voor internationale verwikkelingen is er gelukkig van het incident niet te wach ten. Indien het al waar is, dat er een oogen blik aan gedacht is de gezanten terug te roe pen, dan is nu dat gevaar geheel voorby. Een zeer te waardeeren verbetering door de nieuwe Grondwet in bet aanzijn geroepen is deze, dat niet gelijk vroeger om de tweedoch om de vier jaren de kiezers aan het woord komen. De langere duur van hetgeen men een parlementaire campagne noemt, veroorlooft hun ook een ruimeren blik op onze politieke geschie denis te slaan, geeft gelegenheid een voldoend aantal feiten te verzamelen naar welke zij hun gedragslijn hebben te regelen. Kiezers hebben, evenals alle andere soorten van menschenrust noodig. Als hun taak is afgeloopen, moeten zij kalm de rol van aandachtige toeschouwers kun nen vervullen. Is eenmaal de stembus ge sloten en het resultaat opgemaakt, dan is er voor hen niets meer te doen; zij heb ben hun aandeel in de behartiging van ’s lands openbare aangelegenheden ge leverd. Dan komen de gekozenen aan de beurt, om van den wetgevenden arbeid te maken wat hun plicht voorschrijft. Of zou men liever willen, dat het met kiesbevoegdheid bekleede deel der Neder- landsche natie voortdurend in den stroom der staatkundige beslommeringen zat? Men zegt weleens, dat ons volk op dat ge bied wat lauw isen haalt dan de Belgen en vooral de Franschen aan als voorbeelden van meer opgewektheid. Wat dat betreft, behoeven wij niemand te be nijden. Wij hebben meer te doen dan over politiek te praten, vergaderingen te houden en notulen te schrijven. Als wij ons door de couranten op de hoogte trach ten te stellen van hetgeen er voorvalt in de Volksvertegenwoordiging, en zoo stil letjes aan onze bouwstoffen verzamelen voor een billjjk oordeel op den dag der afrekening, dan doen wij meer en beter dan sómmige ophakkors, die eeuwig met de politiek in de weer zijn en elke ge legenheid te baat nemen om den boel in de war te sturen. Loopt evenwel zoo’n vierjarige période ten einde, dan moeten we bij de pinken zijn. Een goede arbeidsverdeeling heeft nauwkeurig onze taak ais kiezers aange wezen: haar op waardige wijze te ver vullen is een der eerste plichten van den staatsburger. Het gaat niet aan dan te zeggen, dat wij met die dingen van poli tiek niets uitstaande willen hebben, en het voornemen op te vatten, op den dag der verkiezing stilletje» thuis te blyven; Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Schoonhoven maken bekend: lo. dat de EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIE-RAAD zal plaats hebben to Gouda op Woensdag 18 Maart a. s., v.m. 11| uur, en dat voor den Militie-raad behooren te verschjjnen a. De vrijwilligers voor de militie. b. De lotelingen die vrijstelling bezitten wegens ziekeljjke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. 2o. dat de TWEEDE ZITTING VAN DEN MILITIE-RAAD zal plaats hebben te Leiden op Maandag 13 April a s., des namiddags ure, en op Woensdag 22 April a. s, des voormiddags 9| ure, en dat in ge noemde zittingen voor den Militie-raad be hooren te verschijnen: a. De lotelingei? wier zaak tot de tweede zitting is aangehouden. b. De lotelingen voor het geval dat zij plaatsvervangers of nummerverwisselaars mochten willen stellen. Schoonhoven, 6 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. EK). GROENEN- i voornemens 10 Maart uur, aan het a de Gouwe, BURGEMEESTER en WETHOUDERS Schoonhoven maken bekend: lo. dat de lotelingen, die verlangen bij de Zee-Mi lit ie te dienen, zich vóór den laten April a. s. ter Secretarie kunnen aanmelden. 2o. dat vóór den lOdon April a. s. bij den Burgemeester dezer gemeente behooren te worden ingediend de aanvragen en bewijs stukken van geestelijken en stu denten in de godgeleerdheid, die ontheffing van den werkelijken dienst verlangen. Schoonhoven, 6 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHOED. wie geen gevoel heeft van zijn verant woordelijkheid, is niet waard ingezetene te zijn van een vryen staat, en verbeurt ook bet recht zich later te beklagen als het roer van de regeering komt in andere handen dan hij wenschelijk acht. Wie noch anarchie, noch achteruitgang wil, moet er van overtuigd zijn, dat het ook van hem afhangt, van een dier uitersten bevrijd te bleven; ja, moet voor die over tuiging uitkomenmoet er zich voor in spannen op een wijze alsof hij alleen het in zijn hand had de toekomstige richting aan te geven. Het verkiezingswerk eischt zorgvuldige voorbereiding. Natuurlijk, niet allen heb ben in dezelfde mate de staatkundige ge schiedenis van het tijdperkwaarover het oordeel bij de stembus moet worden uit gesproken, bestudeerd; niet allen hebben op de dingen denzelfden kijk. Daarom is het noodigdat wij elkander voorlichten ook dat die voorlichting wordt geleid door mannenvan wie wij vertrouwen dat zij in beginsel met ons op denzelfden bodem staan, liefst door dezulken, die den parlementairen veldtocht hebben medege maakt of van nabij hebben gadeslagen. In dit opzicht nu kunnen we gerust een démenti geven aan hen, die er plei- zier in hebben ons volk een brevet van politieke onverschilligheid uit te reiken. Nu de tijd aankomt, waarin de staatkunde uit de handen van Regeering en Kamers overgaat in die der kiezers, en hun uit spraak wordt afgewacht, is er leven ge komen in de brouwery. Een kalm en be zadigd levengelijk het past aan eeii natie die zichzelve eerbiedigt en de goede vor men weet in acht te nemen. We komen op vergaderingen en meetingsmaar schreeuwen geen sprekers van den katheder afwe slaan met geen stoelen en draaien geen gaslicht uit, zelfs onthouden we ons van zekere krasse uitdrukkingen, die het buitenlandsch politiek gebruik in de mode heeft gebracht. We debatteeren met ernst, die geen goede luim uitsluit, we trachten de puntjes op de i’s te zetten, doch zetten niet op den voorgrond dat onze politieke tegenstander niets anders kan zijn dan een domoor of een deugniet. Drie of vier maanden van te voren maakten we met die samenkomsten een begin; we nemen er dus behoorlijk den tijd toe, zoodat we ons niet behoeven te overhaasten, rustig over de dingen kunnen nadenken en ook onder ons met geestverwanten van ge dachten wisselen. En als het oogenblik gekomen is, dan zullen we nog een paar malen door middel van advertentiën en strooibiljetten tot krachtige deelneming aan het verkiezingswerk opwekken, daarna is het onze gedaan en koeren we weder tot den normalen toestandwaarvan we niet verder zijn afgeweken dan strikt noodzakelijk was. - Ka

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1