UT HINE. JHOVEN’S 1891. Woensdag 11 Maart. N°. 1144. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. itoomoliefabnkanten lRNMOLEN te koop, loedewaagen Zonet, 1RKT, naast „DE WAAG”, )HE BANK, PRAAT, O 416. 3-, Rivier- en Zeeschade. iTaarden on Geldswaardige n. Overal verkrijgbaar. HOOGENDIJK. Ierland, randeerd zuivere, zachte K E N, leposito. GOUDA, emen gelden i\ deposito: dag opvragens h 3 °/0 nger termijn op overeen te komjn rwaarden en dwvorkiezende togn erpand in fondsen; le drank voor I HERSTELLENDEN. kundigen van naatn. L BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. fflOOHOÏBMS COURANT S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. t Huisgezin en de Huismoeder met voor do Ter vervanging verki van udlang i. i. ■j zeer wordt 'raagd. af dat de sn ten koste tp zijde aandacht vestigen. •AMEIDE, 10 Maart, plakte lijsten van 2de Kamer, der wenWinkelier de Stopmachine van de Firma N WINGERDEN te Dordrecht. in 2 soorten en grootten tot den n f 0,75 en f I,— per stuk. uw schrijft in haar nommer van 18 „Door de Firma TIM8 VAN te Dordrecht wordt eene 8TOP- den handel gebracht, die zich onder* neer practische vinding. Het werk- tannen bekroonde van den per stuk by de winkeliers of bij de iel, verhoogd met f 0,15 voor porto. EEN VOOR BILLIJKEN PRIJS, zien en te bevragen bij JAN RIET- 1 te Willige Langernk. Ouden en jongen mai wordtdozooovon verschonen b< nieuwe uitgave aanbevolen Med.-Haad Dr. Müller over met opgave voor radicale genezing. Na ontvangst van 60 cent in post zegels. toezending onder couvert. Eduard Bendt, Braunschweig. ezende togen de prolongatierento eenige kosten, in eena of bij ge- i van 9 tot 2 uur on dea aterdagavond en Zondag, mmissarisson van Toezicht, j. xan Roosendaal, Notaris. I AN DEL Ti., Koopman. jLEB, Koopman. 108, Wethouder van Gorinchom. töCHOOK VAN 8LEEUWUK. emeeiter van Sleeuwjjk. rente van 3| pCt. 3 igging tegen een rente van 2* pCt. Prijs dor Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. itrekken gelden op Effecten voor: jen onder f 1000,— A 4 °/e ’s jaari; jen daarboven tot den prolongatii- rs, volgens Amsterdamsche beirs* rwaarden en zich met het koopen en verkoopm E,xr*-i3D|^gen een provisie van: flKen boven de 30 °/0 onder f 30®/„: schikte hoofden onderteekend is. Het recht van den sterkste zal hier wel beslissend zijnPortugal zal ten slotte moeten toegeven. Donderdag is te Parijs op de gebruikelijke wijze, met gemaskerde optochten enz de Mi-Carême gevierd. Op den grooten bou levard zag men o. a. twee knapen en een meisje loopen: een gekleed als Russisch officier, oen als Fransch soldaat en het meisje als Alsacienne. Zij werden door sommige voorbijgangers, ongetwijfeld chau vinisten, stormachtig toegejuicht. Zooals gewoonlijk, vierden do wasch- vrouwen in de voorste rijen feest. Koningin was zekere juffrouw Fernando Sicard, en de optocht, waarvan zij met haar zegewagen deel uitmaakte, muntte uit door bijzondere pracht. In den laten avond ontaarde het feest. Ergerlijke tooneelen vielen op den boulevard voor en de politie was afwezig Tusschen Weissenbach en Grossroifling is een trein gedeeltelijk ontspoord en in de Ems gestort, ten gevolge waarvan vier beambten licht gekwetst werden. De stoker is spoorloos verdwenen; men vermoedt, dat hij verdronk. Aan de soldaten van het garnizoen te St. Petersburg is in de straten der stad het rooken verboden. Hevige stormen hebben te Marseille ge woed. Verscheidene schepen zijn opge houden. Op de aange- kiezers van leden der Provinciale Staten en van den Raad in deze gemeente komen voor 98 namen. Op I Januari 11. waren in deze ge meente aanwezig 221 kinderen van 6 tot 12 jarigen leeftijd, waaronder 10, die alstoen geen onderwijs genoten5 daarvan hadden de school reeds verlaten. •AMMERSTOL10 Maart. Door het bestuur van het burger ziekenhuis te Am sterdam is aan den heer P. Zanen Hz., aannemer alhier, onderhands opgedragen het maken van een oprit met bestrating enz. voor de som van 1 2000. Het aantal kiezers in deze gemeente voor de Staten Generaal, Provinciale Staten en den Gemeenteraad bedraagt 78. BOSKOOP, 9 Maart. De som der ver langde schadeloosstelling voor te onteigenen perceelen ten behoeve eoner verbreediug van de O ouwewaarvan do eigenaars ter secretarie opgave hebben moeten doenbe draagt in zyn geheel f 460.000. Het zijn 123 huizen met circa 500 inwoners. •GOUDRIAAN, 9 Maart Vrijdag middag werd het hier bekend, dat de zoon van een geachte familie alhier, die, voor de rechtbank te Dordrecht wegens meineed aangeklaagd, vrijgesproken, ook vrijgesproken is door de kamer van strafzaken te 's Hage. Nagenoeg algemeen is de vreugde over die uitspraak, daar men hier overtuigd was van de vol komen onschuld van den beklaagde. •HEI- en BOEIGOP, 9 Maart. |^n de Vrijdag gehouden Raadsvergadering is vast gesteld het primitief kohier van den hoof- delijken omslag voor 1«91 op f412, en de gemeenterekening van 1 890 aangeboden tot een bedrag van f 3407,975 in ontvangst en f2922,225 in uitgaaf, alzoo een goed slot van f485,74. •HOORNAAR, 9 Maart. In don nacht lag op Maandag is de bekapping kerkmuur alhier weder over eene van ongeveer twaalf meter door bal- handen vernield. fadering van Vrjjdag verdedigde do ,vt ontwerp als een zeer gematigd de schatkist tegen benadeeling to de heer Clercx was van oordeel dat even noodig is thans de suikerfa- ..i landbouwers te helpen als vroeger de Indische suikerlords. De heer Uleiohman ondersteunde het gevoelen van den heer Mees; de heer Rutgers noemde de agitatie, door de suikerfabrikanten in hot leven geroepen, sterk overdreven. De heer Dyokineester verdedigde de winst, door de fabrikanten uit de overponden kregen, en achtte do voorgedragen verhooging den aanslag onbillijk. 8pr. waarschuwde tegen het plotseling ingrjjpen in den bestaanden, door huur en contracten reeds bestendigden toestand. De heer Olinderman noemde het on billijk dat de fabrikanten de voordoelen genieten die aan de schatkist toekomen: hij zou evenwel de voorgesteldo regeling niet reeds voor 1891, maar voor do volgende jaren willen zien toege past, met het oog op de roede aangegane ver bintenissen. De Minister van Financiën ver dedigde het ontwerp; de bezwaren voor den landbouw noemde hij „oen opgezweepto boel". Dat bjj mindere bescherming do productio sterk zal dalen, ontkende do Min.; men kan do Ro- georing niet kwalijk nomen dat zjj aan oen misbruik een einde wil makon. De heer Van Kerkwjjk kwam op togen het doudon van een industrie, en het kunstmatig opruimen van bietenteelt. By art. 1 stelden de boeren Van Nuneno. s. een amendement voor, om de jaartallen 1891-93 te vervangen door 1892-94, teneinde aan het ontwerp do terugwerkende kracht te ontnomen. Do Commissie van Rapporteurs adviseerde tot aanneming van het amendement. Bij kon. besluit van 5 Maart is do heer J. R. Kist benoemd tot burgemeester der gemeente Zuidscharwoude. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Kuilenburg c. a. A. H Bosman, ontvanger derzelfde middelen te Eindhoven, buitengemeenten.. van Zondag van den l lengte dadige handen vernield. Ten vorigen jure geschiedde zulks ook bjj herhaling, zoodat de muur eindelijk geheel vernieuwd moest worden. •KRIMPEN a/d LEK9 Maart. Zaterdag namiddag heerschte er eene buitengewone drukte op de wert van do heeron J. en K. &mit. Eene buitengewonezoggen wij want het is niet het gewone goklop on gehamer van don mjveren werkman, dat zich laat hooren. Neen do hamer rust maar 't is 't eigenaardige gegonsdat eene talrijke menschonmassa doet hooren, die wachtende op de dingen, die komon zullen langzamerhand aangroeit. In stille bewon dering slaat men het nieuwgebouwde stalon barkschip Martina Johanna" gade. Nog staat het kollossalo vaartuig op stapel, Wat het verzet van Nederland niet ver mocht uit te werkenzal het machtige Amerika doen. Men herinnert zich, dut Nederland niet tot het Cong«»-tractaat wilde toetreden, op grond hiervan, dat dit tractaat niet alleen bedoelde de slavernij tegen te gaan, maar door een achterdeur ook inbreuk maakte op het eenmaal aangenomen be ginsel voor vrijen handel. Nederland hield zijne weigering omstreeks een jaar lang vol. Na alles te hebben in 't werk gesteld om de overige mogendheden aan zijne zijde te krijgen, gaf het zich eindelijk gewonnen. Nu echter heeft de senaat te Washington, geroepen om het door de Kegeering ge sloten tractaat goed te keuren.^die goed keuring geweigerd, zoodat ten slotte het kleine Nederland nog tot zijn recht komt. Volgens de „Indépendance" zou de Senaat te Washington, die de Brusselsche confe rentie als door Engeland geïnspireerd be schouwt, zjjne goedkeuring aan de alge- meene akte alleen geweigerd hebben, om te behagen aan het lersche element onder de Amerikaansche kiezers, dus uit een oogpunt van radicale politiekzulks is echter niet te denken. Naar aanleiding van den pasdwang aan de Duitach Fransche grenzen, hebben de vertegenwoordigers van Elzas Lotharingen in den Rijksdag een toon aangeslagen, als nog nimmer vernomen is. Zij gaven den Keizer de verzekering, dat zij elke inmen ging van buitenaf allerkrachtdadigst afwijzen en dat geene beroering uit den vreemde ooit in staat is, hunne gevoelens te wij zigen. Zij vertrouwen op de welwillendheid van den Keizer en verzoeken om opheffing en verzachting van den pasdwang Wat Frankrijk betreft, zullen geene te genmaatregelen genomen worden. Naar bericht wordt uit Belfort, zal echter aan alle reizigers, dié naar 8Izas —Lotharingen gaan en geen pas bij zich hebben, namens de spoorwegdirectie de reis ontraden en de betaalde vracht teruggegeven worden. De stad Carlsruhe zal aanstaanden zo mer twee voorname bezoekers krijgen, n.l. Bismarck en Crispi, die elkaar daar vol gens afspraak ontmoeten zullen. Uit Weenen wordt gemeld, dat de onder- handelingen over een Duitsch-Uostenrijksch I handelsverdrag bijna tot een gewenscht einde zyn gebracht; men hoopt nog voor Paschen gereed te Zijn. Keizer Wilhelm en Keizer Frans Jozef van Oostenrijk worden 22 Mei te Bucharest verwacht, om de viering van bet jubileum van Koning Karei van Rumenifi bij te wonen. De Prins-regent van Beleren heeft het goedgekeurd, dat het bedrag van 25.01)0 mark, hetwelk naar aanleiding van den 7Daten verjaardag in den Paltz uit vrijwillige by- dragen bijeen werd gebracht, besteed zal worden voor eene naar hem te noemen weldadige stichting aldaar. x Het nieuwe Kabinet in Noorwegen is geheel uit liberalen samengesteld. De op lossing der crisis duurde zoo lang, omdat de gematigden drie zetels in het Kabinet eischten, 't geen hun echter niet gelukt sohynt te zijn. In de Fransche Kamer is het lid der arbeiderspartij Ferroul er tegen op geko men, dat op last der regeering de biljetten worden afgescheurd, waarin de werklieden worden uitgenoodigd tot deelneming aan de groote betooging op 1 Mei a. s. De minister Constans antwoorddedat hij zich niet bekommerde om Ferroul en alleen handelde in het belang der orde. In 3 steden had het aanplakken der biljetten rustverstoringen ten gevolge gebod. Door de politie te Parijs werden opnieuw tal van dergelijke biljetten afgescheurd, waarin de werklieden werden opgehitst tot deelneming aan de beweging op 1 Mei. De agenten, hadden zich echter nauwelijks ver wijderd of het spelletje begon opnieuw, nl nieuwe biljetten werden aangeplakt. Zoo doende kan men wel aan den gang blijven Met 284 tegen 250 stemmen besloot de Kamer tot beraadslaging over te gaan over het voorstel van Móline, waarin deze voor 1891 eene vermindering van grondbelasting vraagt voor de landerijen, die door de vorst geleden hebben. Een crediet van 3 mil- lioen wordt voor den minister van Finan ciën gevraagd. Na eenige beraadslagingen werd in plaats van 3 millioen, zes millioen voor dat doel toegestaan. De Times geeft thans een overzicht van de onderhandelingen tusschen Engeland en Portugal, betreffende Afrika. Nog altijd is er geene overeenstemming. Engeland blyft aandringen op uitvoering der con ventie van Augustus en wil den 33sten graad Oosterlengte als grens van Manica- land zien vaststellen. De Portugeesehe gevolmachtigde adviseerde een verdrag op dien grondslag te sluiten, doch de l’ortu- geesche regeering weigert zulks en blijlt beweren, dut haar tractaat met Qungun- hana rechtsgeldig is, terwijl Engeland dit niet erkent, daar Portugal slechts een stuk kan toonendat te Lissabon door een logeren Portugeescheq beambte en twee onderge- van wijlen den heer H. Veen Cz. te Leks- mond, zal den 1. April e. k. alhier eene verkiezing plaats hebben van een hoofd ingeland voor het eerste district van het hoogheemraadschap de Vijf-Boerenlanden. Thans is weder eene vacature van hoog heemraad ontstaan door het overlijden van den heer F. A. De Leeuw te Schoonre- woord, die, even als de heer H. Veen Cz., in 1892 aan de beurt van aftreding was. §VLI8T, 10 Maart. In onze polders wordt, nu het ijs verdwenen is, veel doode visch aangetroffen. In een bij een boeren woning gelegen sloot veroorzaakte de rot tende visch zulk een ondrageljjken stank, dat men de doode dieren in een schouw laadde en naar de mestvaalt bracht De schouw, die met ongeveer 2000 halve kilo’s kan worden bevracht, werd tot zinkens toe geladen en wat toen nog overbleef, werd met kruiwagens vervoerd. VREESWIJK, 4 Maart. Met den aanleg der voorhaven voor de nieuwe schutsluis alhier is men reeds zoover gevorderd, dat men deze week is begohnen met het weg graven van het gedeelte dijk, dat de bo vengenoemde schutsluis nog van de l<ek scheidt. Is deze slagboom weggevallen en de voorhaven op behoorlijke diepte gebracht, dan is het gedeelte van het nieuwe Mer- wedekanaal tusschen lltrecht en de Lek eindelijk voltooid. Het werk, dat uitgevoerd wordt onder hoofd-toezicht van den heer J. Lodder buitengewoon opzichter bij den waterstaat, moet tegen 1 Oct. opgeleverd worden. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. De bouwmanswoning met 6 hectaren land in Stolwijkj. 1. Vrijdag al daar ten overstaan van Mr. Molenaar, notaris te Waddingsveen, in ’t openbaar verkocht, bracht opbuiten de onkostende som van f10545. Effectei 0 voor Zo onder 30%"; (o* r loten;) rlangd worden orders in de meesle Iaën verantwoord tot den eerstvolgei- middenkoers der Amsterdamse!» rs; en Coupons in boven de Amsterdan- a beursnoteering, zonder berekeniqj provisie an zich op voordeelige voorwaarden het incasseeren van wissels op binnen* buitenland. Tarieven op aanvrage is verkrijgbaar. •matiën worden verstrekt door den Heer LN DEN HEUVEL, Schoonhoven, - 8TATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer, Dinsdag 3 Maart opnieuw samengekomen, hervatte Donderdag d. a. v. haar beraadslagingen. Bericht van ontslag was in gekomen van den heer Walter, afgevaardigde uit Hontenisse, wegens zyn benoeming tot kan tonrechter te Njjmegen. Aangenomen word een wijziging van het han- delBtractaaf met Oroot-Brittaniö, in zake de be rekening van rechten naar de waarde. Bjj het ontwerp tot bekrachtiging van de verklaring met het Duitsche Rjjk, betreffende wederzjjdsche maatregelen tegen den zooge naamde» handel in vrouwen en meisjes, vroegen de boeren Van Bylandt en Van Ketnpen scher pere bepalingen, gericht tegen vreemde kellne- rinnen, die geheime ontucht plegen. De heer De Beaufort vreesde voor moeielijkhodon, indien in openbare inrichtingen vrouwen worden aan- getroffen die men verdenkt van prostitutie, maar weigeren verklaringen te geven. De Minister van Justitie had voor't oogenblik bezwaar tegen een algemeene prostitutie-regeling; plaatselijke voorschriften kunnen beter in do zaak voorzien. Het ontwerp werd aangenomen met 68 tegen 7 •temmen. Aan de orde was het ontwerp tot nadere re geling van den suiker-acojjns, strekkende om hetgeen deze minder dan 8millioen gulden opbrengt, bij een grooter totaal productie der beetwortelsuikerfabrieken dan 29 millioen kilo gram, over de drie volgende jaren te doen be talen tegen 6 gulden per 100 kilogram. De heer Levyssohn Norman bestreed in het alge meen de protectie, die genoemde fabrieken ge nieten tegenover de (ware lasten, die op de suiker-industrie in Indië drukken; hjj wil een voudig accjjnB-heffing naar de verkregen suiker, met afschaffing van het stelsel der overponden. De heer Van Nunen wees op het groote bolang van onzen landbouw bij de bietenteelt; zal het voorgedragen ontwerp dat belang benadeelen, tenzjj het ojjfer 29 in 45 v veranderd, wat in tal van adressen is govi Ook de heer De Ram keurde het af d Regeering de schatkist wil bevoordeelei van landbouw en scheepvaart. In de vergad heer Mees het middel om vrjjwaren; het minstens briekanten en ncasseert en disconteert WISSELS Gemengd Nieuws. Te Vreeswijk is Zaterdag morgen, op de plaats waar aldaar de voor haven der nieuwe schutsluis zal worden aangelegd, bet gedeelte Noorder-Lekdyk dat men wil doorgraven, voor de passage gesloten. De verscheping van teen riet begint reeds drukker te worden. Zaterdag 7 Maart lagen vóór Ammerst niet minder dan 8 schepen in lading, alle voor teen en riet. Nabjj het fort Honswijk is Donderdag middag brand ontstaan op de hofstede van B. Oostrum. In korten tijd waren het woonhuis, de schuren en de hooibergen door het vuur vernield. Het vee werd geredbehalve eene zeug. Ook van den inboedel werd nog een gedeelte uitge dragen. De felle wind maakte het blusschen ondoenlijk. Do schade is zeer groot. Het verbrande was verzekerd. De burgemeoester van Franeker waarschuwt tegen de prijsraadsels, welke uit die gemeente in de nieuwsbladen onder de rubriek advertentie's voorkomen en waarbij aan de goede oplossers, tegen toe zending van eene hoeveelheid postzegels, boekwerkenpryzen of cadeaux in geld worden voorgespiogold. Behalve dat de boekwerken op verre na niet de waarde der toegezonden postzegels vertegenwoor digen, worden de pryzen of cadeaux eerst dan bij loting toegewezen, wanneer zich de stellers der advertentie's, door het aantal ontvangen postzegelseene ruime winst hebben verzekerd. Hoden-nacht is, tengevolg van den hevigen storm, op het Tielsch voer do gierpont gezonken. Een der pas sagiers, de Ryksveldwachter T uit Wamel, is daarbjj verdronken. Do ongelukkige laat eene vrouw en acht kinderen na. Zijn lijk is nog niet gevonden. Een knaap te Goes sprong dezer dagen des nachts uit bed en rende in wilde vaart de trap af, haalde een mes te voorschijn en stond met woeste gebaren in de gang te schermen. Zijne ouders, door 't geraas gewekt, lieten hem begaan, tot hij eindelijk wakker werd. Toen bleek dat de jongep door ’t lezen van een roo- versgeschiedonis aan 't droomen geraakt was. en meende, dat er werkelijk roovers in 't huis zyner ouders gedrongen waren. De dokter, die ontboden werd, keurde het goed, dat do knaap niet door de ouders gewekt was, en raadde aan don jongen voortaan zulke lectuur te onthouden. Dit geval herinnert o na-aan een 13 jarig meisje te Schoonhoven, dat des avonds ook eene roovorsgeschiedenis las. Op verzoek der moeder de buitendeur openende, waar gescheld was, vloog zij plotseling hevig ontdaan on gillende do kamer binnen met den uitroep: „Een roover, een rooverl” Het bleek haar eigen broeder te zyn, die bedaard tehuis kwam. Wylen mejuffrouw C., te Kerkrade heeft haar geheele vermogen f 180,U00 vermaakt tuin den gewezen koster en wethouder W., aldaar. Eenige kleine legaten werden aan anderen vermaakt. Op- De 2e luitenant der mariniers J. Van der Kop wordt met 21 April a. s. geplaatst op Hr. Mr._jyegat „Evertsen”, hetwelk met dien datum in dienst is ge steld ter oefening van de in dit jaar in te lijven zeemiliciens. De conceptbbgrooting van het Hoogheemraadschap „Krimpenorwaard", dienst 18’ '/B. welke inde voreenigde ver gadering op Woensdag 25 Maart zul behan deld wordenbedraagt zoowel aan uitgaaf als ontvangst f62701,98’. Vanwege de afdeeling nVijf- heerenlandende Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op 15 April a. s. te Gorinchem eene stierenkeuring worden gehouden van 1-en 2-jarige stieren, waarbij f 180 aan prijzen worden uitgeloofd. Door eenige belangstellenden is op het eiland IJselmonde, op het initia tief van den heer H. De Jong te Barendrecht, eene vereeniging ter verbetering van het paardenras opgericht. Er zal een dekhengst worden gekocht De gelden worden verkre gen door aandeelen van f25. H. M. de Koningin-Regentes schonk f100 aan het dames-comitó voor de oprichting van eene kookschool te Haarlem. Te Dordrecht is, in den ouderdom van 78 jaren, ontslapen de heer J. H. Coert, die gedurende een lange reeks van jaren te Hendrik-Ido-Ambacht als ge neesheer werkzaam was. De overledene stond bij zijn talrijke patiënten in boog aanzien. De bekende architect, de heer J. C. Van Wijk, die te Rotterdam o. a. de Passage bouwde, is aldaar op 47-jarigen leeftijd overleden. ook buiten Rotterdam heeft de heer Van Wijk zijn naam gunstig bekend gemaakt, o. a. door het ainleggen van vele water leidingen. Dit jaar zal slechts óén exa men voor het verkrijgen eener akte als onderwijzer of onderwijzeres bij het lager onderwijs, plaats hebben. Beroepen tot predikant bij de Herv. Gem. te Gorinchem ds. C. Bout hoorn te Dirksland. ontdaan van alles, wat het vrije uitzicht op het gehoe) kan benemen, ’t Is alsof het zeekasteel daar met zich zelf wil pron ken nu wat ijdelheid daargelaten heeft het daarop waarlijk het volste recht. Sierlijk van vormafgeteekend door schoone lijnenzich vertoonendo als een reus boven zijne omgeving, staat het daar nog in volle, kalme rust. Nog staat het daar bewegingloos, zijn steven in de lucht verheffende, onbewust, hoe wellicht de stormen eenmaal de wateren om dien steven zullen doen spatten; onbewust, welke ge varen het zal te trotsoeren hebben, maar ook nog onbewust van zijne kracht en forschheidwaarmede hot de golven zal klieven. Het is half drie gewordendaar klinken enkele doffe mokerslagen en het trotsche gevaarte is van alle belemmeringen onthe ven het is vrij I Zal het gebruik maken van zijne vrijheid? Allen zijn in spanning; bene doodsche stilte heerscht in 't rond. Maar die span ning duurt slechts weinige seconden, want zie daajAomt leven in die massaI Zal het zich voorwaarts bewegen P Hoor I daar breekt een oorvordoovend hoera! los en onstuimig, als oen langgekluisterdedie de vrijheid verkrijgt, splijt de Martina Jo hanna” voor de eerste maal de wateren. Prachtig en „met het beste gevolg" liep het schip te water Het stalen barkschik Martina Johanna", 1ste klasse Veritas met de Ster, en opge nomen in de hoogste klasse der Nederl. vereeniging van Assuradeurenis gebouwd op de werf van de heeren J. en K. Smit te Krimpen ad Lek. Het schip, dat bestemd is voor de groote vaart en gevoerd zal wor den door kapitein R. Bleeker, zal staan onder boekhoudorschnp van den heer P. v. d. Hoog te Krimpen a/d Lek. Het heeft een laadvermogen van 2100 Ton D. W. Zoo is onze handelsvloot op nieuw verrijkt. In opgewekte stemming keeren allen huiswaarts, want was de plek, waar de „Martina Johanna" gestaan bad, nu ledig, onmiddellijk daarna bewijst een vernieuwd hoera! dat de kiel van een nieuw zeekasteel gelegd is, dat zijne voorgangers, die op dezelfde plok gebouwd werdenverre in grootte overtreffen zal. Het te bouwen scbip zal een laadvermogen verkrijgen van 340ü Ton D. W., terwijl het getuigd zal worden als viermaster. Dit vaartuig zal het grootste zeilschip worden dat ooit op eene der Nederl. werven is gebouwd. Zoo heeft dus de arbeidende klasse in onze gemeente vooreerst werk genoeg in de naaste toekomsten waar wij ons ver blijden in dit go^jje vooruitzicht, roepen wij reederij en bouwmeester een driewerf „heil UI” toe. •MEERKERK, 9 Maart. LI. Vrydag-avond werd menigeen alhier naar buiten gelokt, omdat men in een der naburige gemeenten een’ zwaren brand meende te zien. Ver schillende gissingen werden gemaakt om trent de plaatswaar de brand woedde totdat later bleekdat de electrische proe ven genomen tusschen Slikkerveer en Krimpen oorzaak waren van bet gewaande gevaar. Toen 1.1. Zaterdag een zwaar beladen mallejan alhier de brug afreed had de 16- jarige voerman d. H. het ongeluk van de mallejan te vallen. Eerst ging bet rad van ’t voertuig en daarna hot achterste gedeelte van een dikken boom over zijne borst. Hoe wel men eerst het ergste vreesdeschijnt v. d. H. thans, hoewel zeer pijnlijk, buiten gevaar te zijn. MONTFOORt, 9 Maart. Door burge meester en wethouders is de heer J. Ben schop ambtenaar ter secretarietot schatter benoemd voor de localiteiten waarin sterke drank in hot klein wordt verkocht. ♦NIEUWPOORT, 10 Maart. Door onzen predikant, Ds. G. Timmer, is alhier eene Zondagsschool opgerichtdie aanvankelijk reeds meer dan zeventig leerlingen telt. Door hot gemeentebestuur- is welwillend toegestaan, het schoollokaal tot het houden der Zondagsschool te bezigen. OUD ALBLA8, 9 Maart. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door ds. H. G. Van Endt te Woerden. •POLSBROEK, 10 Maart Onze predi kant, Ds. A. Ton Havo, hooft voor het beroep naar Bunnik bedankt. Sedert een paar dagen komen in deze gemeente veel ziektegevallen voor. Enkele patiënten lijden aan influenza. De ziekte is niet minder hevig dun verleden jaar. •TIENHOVEN, 10 Maart. Van Zondag op Maandag 11. zijn op do zalinzogenvis- schery fdhier gevangen 3 zalmen Up 1 Januari jl. bevonden zich in deze gemeente 89 kinderen van 6 tot 12 jaren en daaronder 3 die toen van onder wijs verstoken waren. Op de in deze gemeente aangeplukte kiezerslijsten komen voor 31 kiozers voor leden der 2e Kamer van de Staten Generaal, der Provinciale Staten on van den ge meenteraad. •VIANEN, 9 Maart. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgen s uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1