1 f= 1891. Zaterdag 14 Maart. N’. 1145. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht sche enz. enz. veu, )ING. eding. BESTEDING. Officiëele Kennisgevingen. i eene vaste len Peursum- iab(j Giessen- ter vernieu- 3 bestaande BUITENLAND. Overzicht. HET MANIFEST. BINNENLAND.- BTATKN-OENEKAAL. Vaststelling der Kiezerslijsten. Be- >RP het lid* Berlijn, rdigd, zoodat ils boven. UN SOOTB». Gemeente SCHOONHOVEN. c, thans gemeen- voor aan( tot Daar- voorstel CE HOEST ucbhoest. iwe Hoest. SCHOONHOVEBSCHE COURANT. ,een algemeenen in- nzage bij II. VER- ivkerk en bij D. r te !Vedrr-*illnge- 6 Maart a. s., ad >ost door het geheele rijk f 0,90. Ie Boekhandelaren, Agenten en f w. EEMRADEN van verwaard” zullen N9ides voor mid DE DOELEN te baar aan besteden 1891. urgemeester, U'iRDENDORP. Secretaris, GEELHOED. rkrijgbaar zijn bij eester, den Heer Gorlnchrm (Non- ibriek, den Heer jt EIMwnt, welke a geeft. eschiedt op Don des voormiddags raden voornoemd, Voorzitter, WISBOOM. Secretaris LANGEVELD. IN VAN STEDE, Ier Tienhoven, alle Materialen, ning liggen van af ter inzage bij den lovengenoemd. op Maandag 16 s ten 11 ure, door jDER te Amelde, inlichtingen ver- WETHOUDERS uilen Maandag rgens te elf uren, leden twee greppels elte der Droge n Kerkwegtot afwaterings- jstaande sloot daarna den it Haver, die en en vervol- npunten. week geld ont moet geschieden wjjzing Zaterdag te half 6 uren, if heden ter Se- J. J. MULDER te oen principaal op t 1891, des mor- et Koffiehuis van SG te Tlenhoven w, bij inschrijving, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. lijk genoemd wordt t1---—- druk weer te geven”. En deze is, wat ons betreft, - wij aarzelen «en oogenblik met het uitsprekon yaf'dti tirdeel, bo- slist gunstig. Hier en daar zou men wel licht nog eenige verscherping wenschen, doch we herhalen wat hierboven reeds is te kennen gegeven: een kiesvereeniging of kiezersvergadering is geen voorparlement. Eerst de wetgevende macht is geroepen, de punten op de i’s te zetten en in den vorm van wetsontwerpen, door de Regee- ring ingediend, door de Kamers beoor deeld, uitdrukking aan de algemeene be ginselen te geven. Het sterkst komt dit onderscheid uit bij hetgeen omtrent het bestuur der Koloniën wordt gezegd Dit gedeelte vsn het ma nifest is misschien het meest onbestemd en wij voorzien dat daarop wel aanmer king gemaakt zal worden Mair kan het eigenlijk wel anders? In de meeste bijeen- v komsten van stemgerechtigde burgers zijn misschien een paar personen, die, hetzij door hun vroegeren werkkring, hetzij door hun studiën, op de hoogte zijn van den toestand en de behoeften van land en volk; en het is bekend dat onder dezen nog veel verschil van meening bestaat. De eene „deskundige” beweert dat de in- landscbe bevolking te weinig ontwikkeld is voor zekere mate van zelfbestuur; de andere houdt staande, dat zulks geenszins het geval is. Zullen nü de niet-deskundige kiezers beslissen? De een wil algeheele opheffing van de verplichte koffiecultuur, en het manifest beweegt zich ook in die richting; de ander is van oordeel, dat slechts eenige hervorming noodig is om de belangen der inlanders met die der schatkist in overeenstemming te brengen. Zullen wij nu gaan stemmen over ophef fing of behoud? Onverdacht liberale man nen die Indië goed kennenhebben de meening uitgesproken dat met handhaving van de opiumpacht zoowel jiet misbruik als de smokkelarij bestreden kunnen wor den; vele anderen zijn met( ons van opinie, dat men zonder invoering égie dat tweeledig doel niet zaljwiiken Doch ga^igr niet zeer r Mve bij ons Mr^sbare eisch le zedehjke be- Het medegedeelde zal wel voldoende zijn om aan te toonon dat bet Bestuur der Liberale Unie de aan de orde zijnde quaestiën van regeeringsbeleid met nauw gezetheid overwogen heelt. Het „ontwerp- manifest” is toegezonden aan de aange sloten kiesvereenigingen, die bp haar beurt advies zullen uitbrengen, waarna het, al of niet gewijzigd, als programma zal dienen voor de aanstaande verkiezingen. Het is natuurlyk niet mogelijk iets meer er van te zeggen dan g ènnen te Longchamps, JJen Fontainebleau, ’t jat de belanghebbenden alles jllen om de intrekking van ’t verbod te vel-krygen. Een geweldige sneeuwstorm heeft over geheel Engeland gewoed, de sneeuw voeten hoog opstuwend, zoodat allerwege het ver keer werd belemmerd of verbroken, ook hier en daar de scheepvaart. Heden zal de Regeering in het Lager huis de samenstelling der commissie voor het arbeiders-vraagstuk mededeelen Men wil voorstellen er ook eenige vrouwen in op te nemen. Italië is thans tot de ontdekking geko- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen Maandag 16 Maart 1891, ’s morgens te elt' uren, op het RAADHUIS, besteden: Het graven van twee greppels door het lage gedeelte der Droge Gracht, van af den Kerkwegtot den Opwegmet afwaterings- greppels op de bestaande sloot om de 100 Meters; daarna den grond bezaaien met Haver, die geleverd zal worden en vervol gens den grond ompunten. De aannemer kan per week geld ont vangen. De oplevering moet geschieden vóór 8 April a. s. Aanwijzing Zaterdag 14 Maart a. s., ’s namiddags tó half 6 uren. V oerwaarden liggen van af heden ter Se cretarie ter lezing. Schooahoven, 13 Maart 1891. De Burgemeester, 8. P. H. NOoRDENDORP. De Secretaris, H. G. GEELHüED. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. n het gevaar en sedert vele jaren g goed bevonden T-HONIG. t verkrijgbaar in fl. 2,die van ds van fl. 1, e en flacons t die van witte zien zijn, waarop te I Wolff 4 Zn.; Gorinchetn bij it bij J. D. den DonkerLek- irre; Oudewater olwijk bij C. G. Gebr. v. d. Dool; lekum; Krimpen eer; Vianeu bij jring de régie zal/bf is, bij dien twijfel, omzichugh aan te bevelen? Alleen uJ allen vaststaan als een onèfek De stoffelyke zoowel als langen van Insulinde’s bevolking moeten onafgebroken het voorwerp zijn van de zorgen der Regeering bier te lande en van den Vertegenwoordj/ger der Kroon in de tropische gewesten; jen door hartelijke samenwerking moeten (le Afgevaardigden, die het vertrouwen hebben van de liberale partij, die middelen daartoe vinden. Over de andere ^nderdeelen van het ontwerp-manifest zullen we nog weleens gelegenheid hebben van gedachten te wis selen gedurende de drie maanden, die ons nog van den dag der verkiezingen scheiden. Zaterdag (heden) komen de Elzassers te Berlijn, om den Keizer te bewegen de be lemmerende pas-bepalingen te verzachten of in te trekken. Een schoone gelegenheid om genade voor recht te doen gelden, in dien er al sprake kan zijn van recht. Want dat de jonge Keizer wat te hard van stapel liep, erkent thans iedereen, misschien Z. M. zelf wel. Sardou’s tooneelstnk „Thermidor”, waar van de opvoering te Parijs verboden werd uit vrees voorpolitieke demonstratie’s, maakt in OuitschlandH hoofdstad, vooral na ’t ge beurde met Keizerin FreJerik, een onge- wonen opgang. Stormachtige toejuichingen vielen den acteur ten deel, toen hij den zin uitsprakWie verlost ons van de ty rannic van het canaille (gepeupel), daarmede de Panjsche straat-radicalen bedoelende. 't Geheel droeg het karakter van eene politieke betooging. Sardou is met die ontvangst van zijn geestesproduct bijzonder ingenomen. Ib Frankrijk verwachtte men ongeregeld heden, tengevolge van het verbod om wed denschappen te houden bij de paardenwed rennen te Auteuil. Er waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, die geluk kig bleken niet noodig te zijn. De wed rennen waren slecht bezocht en eindigden kalm. Intusschen werkt het verbod’ zeer nadeelig voor de ondernemers dier verma kelijkheden. Le Figaro berekent het verlies aan entreegelden alleen op 7 millioen francs voor de wedrennen te Longchamps, Chan- telly, AuteijijJjen Fontainebleau, 't Laat zich denkq in ’t werk Spraken we in ons vorig hoofdartikel de verwachting uit, dat eerlang de Liberale Unie een concept programma het licht zou doen zien, op het oogenblik dat ons nummer.-van 7 Maart ter perse ging is het stuk verschenen. Het Bestuur heeft er den titel van ontwerp-manifest aan ge geven, misschien om uit te drukken dat men er meer in wenscht te zien een uit eenzetting van boofdbeginselendan wel een voor de te kiezen Volksvertegenwoordigers bindend programma van regeeringsbeleid. Het laatste zou ook minder constitutio neel zyn. Het is gevaarlijk, als de be voegdheden, aan elk openbaar lichaam toegekeud, niet voldoende worden afge bakend, en als de grenzen dier bevoegd heden niet nauwkeurig zijn aangegeven. Zoo licht strandt bet schip van den parle mentairen regeeringsvorm op deze on diepte, en een opeenstapeling van moeielijk- heden is daar doorgaans het gevolg van. De Regeering, draagster vau de staat kundige idealen der meerderheid, regeert; zij baant den weg langs welken men door middel van wetgeving en bestuursmaat regelen deze idealen zal trachten naderbij te komen, de Volksvertegenwoordiging beoordeelt, wijzigt zoo noodig, wat voor gesteld wordt, zoekt door gemeenschappe lijk overleg het beste te verkrijgen wat bereikbaar is, maar plaatst zich evenmin op de zetels der verantwoordelijke Minis ters, als den kiezer het recht kan worden toegekend aan de Afgevaardigden bepaalde voorschriften te geven. Zoowel de enkele kiezers als hun vereenigingen kunnen niets meer doen dan wenschen doen hooren en algemeene beginselen uitsprekenden vrijen vertegenwoordiger de wjjze overlatende, waarop hij het hem opgedragen mandaat meent ten uitvoer te moeten leggen. Aldus opgevat, wordt een „manifest” gelijk thans voor ons ligt geen oorzaak van verdeeldheid, maar een element van kracht. Alle vrijzinnigen kunnen er zich omheen scharen, en, hun bijzondere wen- schen tijdelijk ondergeschikt makende aan het vaderlandsch belang, aan het gezamen lijk bereikbare de voorkeur schenken boven op zichzelf begeerlijke zaken, maar waar van de tot standkoming niet tot de moge lijkheden behoort. overblijvende gedeelte der buitenhaven, met het doen van andere daarmede in verband staande werken. Laagste inschrijver W. H. Swets te Hardingsveld, voor f31.400. Men sefirijft uft Maassluis aan1 het Vaderland Naar een gerucht wil, zal toch de spoor weg Rotterdam—Maassluis reeds met den aanstaanden zomerdienst in exploitatie wor den gebracht. Zoolang nl. de onderhande- lingen met de Holl. Spoorwegmaatschappij tot overdracht' der lijn duren, zal de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen in de behoeften door middel van een1 tijdelijken locaaldienst voorzien. Naar wij vernemen, moet de Koningin-Regentes het voornemen hebben te kennen gegeven, namens de Koningin, voortaan weer jaarlijks een gouden zweep als prijs uit te loven voor de Leeuwarden te houden harddraverij van Frieschepaarden. (Vod.) Dinsdag herdacht prov. Dr. T. Zaaijer te Leiden, dei\, dag, waarop hij vóór 25 jaar' bet hoogleeraarsambt in de faculteit der geneeskunde aanvaardde. Talrijk waren de bewjjzen van belangstelling hem gegeven. De visschers, die door den kantonrechter te Oud-Beierland werden ver oordeeld wegens overtreding van het zalm- tractaat, komen van dat vonnis in hooger beroep. De Staatscourant van Woens dag be/at o. a. de statuten van eene „Ver- eeniging tot oprichting en instandhouding van anti-revolutionaire bladen” (couranten, nieuwsbladen) en geschriften te Gouda. Zij bedoelt de oprichting en instand houding van bladen en geschriften. Haar grondslag is het program, den len Januari 1878 door het centraal-comité van anti revolutionaire kiesvereenigingen in het licht gezonden. Uitgangspunt is de overtuiging „dat in den staat gelden moeten de eeuwige beginselen vervat in de Heilige Schriftuur en dat deze beginselen door alle geoor loofde middelen moeten worden voorgestaan en verbreid, tegenover het verderfelijk stre ven naar den revolutionairen staat, dat zich bij velen openbaart.” Lid der Vereeniging kan zijn, al wie in stemt met haar doel en haren grondslag, en de door de Vereeniging bij reglement vast te stellen contributie, aan het lid* maatschap verbonden, betaalt. Blijkens de 43e jaarrekening der maatschappij „tot Uitkeering bij Over lijden,” te Utrecht, bedroeg op 31 Dec. 1890 de werkelijke waarde der eigendommen f 2.383.458,64s. In het jaar 1890 werd voor 10074 gevallen uitkeering verstrekt. Op 1 Jan. 1ö91 bedroeg het aantal con- tnbueerende leden 235098, contribueerende f 8379,53 s ’s weeks. De afdeeling extra- uitkeering telt 17947 leden, met 11033,92“ contributie ’s maande. De ontvangsten be droegen over 1890 f 546.193,53s en de uitgaven f 428.073,62. Voordeeüg saldo f 118.119,91». De directie der Haarlemsche brandverzekering heeft aan de buren van D. T., in het Beiersche, wiens woning in de vorige week verbrandde, eene premie van f 10 geschonken, wegens verleende hulp bij gelegenheid van dien brand. De. 0. H. Van Oosterzee te Sliedrecbt heeft een beroep ontvangen naar Kortenhoef. ♦ALBL ASSER WA ARDen VIJFHEE- RENLANDEN, 13 Maart. De kaas- en boterhandel was deze week flauw; 2de kwaliteit kaas daalde f 1 per 50 kilo, boter 10 cents per half kilo. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f21 tot f24 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit, góè- boter f0,55, weiboter f0,40 per half kilo, GIESENDAM, 11 Maart. Daartoe uit- genoodigd door de anti-revolutionaire kies- vereeniging „Nederland en Oranje,” zal de heer Jb. Van Oversteeg, uit Amsterdam, Maandag 16 Maart a. s., des avonds te 7 uren, optreden in een openbare vergadering, te houden in de Christelijke school alhier, om te spreken over den tegenwoordigen politieken toestand. GOUDERAK, 11 Maart. Ds. J. Kok, predikant alhier, heeft hot beroep bij de Herv. Gem. te Opheusden aangenomen. GOUDRIAAN11 Maart. Het aantal kiezers voor leden van den Gemeenteraad, de Provinciale Staten en de Tweede Kamer bedraagt voor 1891 in deze Gemeente 71, te Ottoland 76. De hoofdelijke omslag voor 1891 be draagt alhier volgens het vastgestelde ko hier f772, de hoogste aanslag is f43, de laagste f 0,50. Het geheele bedrag is ver deeld over 21 klassen. PAPENDRECHT, 11 Maart. De firma wede. P Van den Adel, scheepsbouwmees ters, liet heden met gewenscht gevolg van stapel loopen het ijzeren Rijnzeilschip „Wil helmina,” groot 66 Iqst, gebouwd voor re kening van den heer F. Mouthaan te Ko- lijusplaat. ünmiddellijk daarna werd de kiel gelegd voor een soortgelijk schip, groot 105 last, voor rekening van den heerG.J, Van Dordt te^Bergen-ep-Zoom. mendat in zijne nederzetting te Massouah (oostkust van Afrika) nog heel wat schulden te betalen zijnwaarop niet gerekend was. Wijselyk heeft de regeering dan ook beslo ten haar gebied aldaar wat te beperken en althans geen schatten meer uit te geven tot uitbreiding. Prins Jerome Napoleon, die eerst een weinig van zijn ziekte hersteldeis weer ingestort en ligt thans op het uiterste. Koning Humbert en de overige leden der familie bevinden zich bij hem. Andermaal heeft de Russische Regeering door middel van den Duitschen zaakgelas tigde, te Bulgarije vertoogen doen indienen tegen do aanwezigheid aldaar van een twee tal van nihilistisch streven verdachte Rus sische onderdanen. In het Zwitsersch kanton Tessino is gisteren door het volk gestemd over de nieuwe grondwet. Zij is met eene meer derheid van 350 stemmen goedgekeurd. Uit Mpanje zullen 6871) man naar Ci}ba worden gezonden, ter versterking van het garnizoen. Op den Atchinson-Topeca-spoorweg is een sneltrein ontspoord en in brand geraakt. Een persoon werd gedood en acht zijn gewond. Dezer dagen heeft de politie te St. Pe tersburg de hand gelegd op den nihilist Degajeff, die in 1883 den chef der geheime politie kolonel Sudeikin vermoordde, en op wiens hoofd een premie van 10.000 roebels was gesteld. Ook eenige andpre personen zijn gearresteerd, die verdacht worden van medeplichtigheid aan genoemde misdaad. Zekere Dussart, oud-consul van Frankrijk in Egypte, is te Parijs in hechtenis geno men, wegens knoeierij met ridderlintjes. Hij verkocht o. p. valsche brevetten van den Leeuw en de Zon van Perziö. Een Belg, die waarschijnlijk zijn medeplichtige is werd mede gearresteerd. Tijdens de repetitie is de leeuwentemmer Seeth eergisteren in het Hippodrome te Parijs door een zijner dieren aangevallen en op twee plaatsen zoo hevig in het been gebeten, dat men het ergste vreest. In brieven uit Berlijn wordt verhaald, dat de minste beleediging, Keizerin Fre derik bij haar vertrek uit Parijs aangedaan, do onmiddellijke mobilisatie van drie Duit- sche legerkorpsen ten gevolge zou hebben gehad Alle maatregelen waren reeds te Berlijn genomen en in het Keizerlijk Ka binet werd den nacht van Donderdag op Vrijdag gewaakt, terwijl der telegraafadmi- nistratie bevolen was zich gereed te houden. De Tweede Kamer vervolgde Dinsdag de be handeling van de artikelen van het ontwerp be treffende den suikeraccijns. Op art. I was in beraadslaging een amendement van de heeren Van Nunen o. s. om de jaren 1891, ’92 en'93 te vervangen door 1892, *93 en '94. Het amendement werd bestreden door den heer Mees, in beginsel met instemming bejegend door de heeren Sanders en Gieichman. De Minister van Financiën ontkende de terugwer- kende kracht, in hot artikel gelegen, en bestreed het amendement. Uit het laatste werd op voor stel van den heer Gieichman het jaar 1894 weggelaten, waarna de Kamer het met 44 tegen 40 stemmen aannam. B(j art 2, bepalende dat do omslag eerst begint bij een opbrengst boven de 29 millioen kilogram droge wittebioodsuiker, stelden de heeren Van Nunen c. s. voor, dit cjjfer te ver anderen in 45. De Minister noemde dit amen dement onaannemelijk, doch gaf toe aan den wenk van twee leden der Comm, van Rappor teurs om ab maximum 32 te atollen. Het amendement werd verworpen, het artikel met 59 tegen 30 stemmen aangenomen. De heer Levyssohn Norman verkreeg verlof de Regeering te interpelleeren over het passeeren van den heer Land voor den huofdofficiersrang. Woensdag werd een amendement aangenomen van den heer Huber om art. 4 van het wets ontwerp (suikeraccijns) te vervangen door de bepaling, dat art. 37 der wet van 1867, over den borgtocht der suikerfabrikanten handelende, ook van toepassing zal z(jn op den omslag. Een overgangsbepaling, thans door den Min. voorgesteld, nameljjk, dat als de laatste 3 maan den van 1891 minder opbrengen dan de laatste 8 maanden van 1890, en dat verschil in de volgende 9 maanden niet wordt ingehaald, het te bereiken bedrag over 1891 met het verschil wordt verhoogd, werd met 67 tegen 18, het geheele wetsontwerp met 52 tegen 37 stem men aangenomen. Een ontwerp tot wjjziging van de wet op de personeele belasting, wat betreft den grondslag paarden bij den landbouw in gebruik, werd igenomen, met uitstel van de eindstemming den volgenden dag. irop ving de beraadslaging aan over het tel tot grensverandering van eenige ge- meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij Kon. besluit van 10 Maart is aan J. Nolen Wz., notaris in het arron dissement Rotterdam, op zijn daartoe ge daan verzoek, vergund zijne standplaats van CapellS a/d IJsel over te brengen naar de gemeente Rotterdam. Bij Kon. besluit van 9 Maart is aan 9. Lagerwey, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van i April a. s. eer vol ontslag verleend als notaris te Woerden. Maandag werd te Zieriksee aanbesteed: Het dempen van een gedeelte der binnenhaven, het verdiepen van het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend: La. dat de Igsten der personen, bevoegd tot het kiezen van Leden van de TWEEDE KAMER, van de PROVINCIALE STATEN en van den GEMEENTERAAD zijn yaatgosteld en aangeplakt, terwyl de Ijjsten met de schat- tingstaten gedurende 14 dagen, van 10 tot 4 ure, ter Gemeente-Secretarie ter inzage zjjn nedergeiegd en de bezwaren Gegen de Igsten, door de noodige bewijsstukken ge staafd, aan den Gemeenteraad moetert worden ingedjend vóór 28 Maart a. s. 2o. dat die lijsten zgn aangeplakt, alsook eene opgave van de tengevolge der herziening, overeenkomstig art. 35 der kieswet, ge schrapte namen der kiezers. 4 Schoonhoven, 13 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDO] De Secretaris, H. G. GEELHOED. Doorloopen wij thans het*stuk eens vluchtig. Het begint met een korten terugblik op het jongst verleden, en spreekt van de teleurstelling, die het beleid der tegen woordige meerderheid heeft gebaard. „Be driegen niet alle teekenen, dan wendt het land zich af van partijendie getooid hebben zijn behoeften niet te begrijpen, veel minder die te kunnen bevredig»; dan verlangt het niet anders, dan zijn jter- trouwen te hergeven aan een waarlijk liberale staatkunde.” Dat vertrouwen moet zijn grond vinden in de ernstige begeerte der liberale partij, om zich te wijden aan het tot stand brengen der hervormingen, die het belang der natie eischt. In de eerste plaats wordt genoemd de kiesbevoegdheid. „De wetgever ga aan stonds zoover, als een eerlijke uitlegging der Grondwet hem veroorlooft. Onder vast stelling van de noodige waarborgen tegen misbruik, geve hij het kiesrecht aan alle meerderjarige mannelijke Nederlanders, die, bij een eigenhandig geschreven aanvrage aan bet plaatselijk bestuur hunner in woning, hun verlangen te kennen geven om op de kiezerslijst geplaatst te wprden, of op een andere door de wet» voor te schrijven wijze toonen te kunnen lezen en schrijven en belang te stellen in de open bare zaak.” Uitsluiting wordt verlangd, behalve van de door de Grondwet onbe voegd verklaarde bedeelden, van degenen die buiten staat zijn zelf in hun onder houd en in dat van hun gezin te voor zien. „Persoonljjke invulling van het stem biljet in het lokaal der stemming worde voorgeschreven.” Omtrent de hervorming van het samen stel onzer belastingen wordt verlangd: in voering eener progressieve directe be lasting, die een eind maakt aan het voor recht van het roerend vermogenopheffing, althans wijziging van de patentbelasting; afschaffing van accijnzen op eerste levens behoeften; verlichting van den druk der overgangsrechten. Zoo noodig uitbreiding van de successiebelasting met dien ver stande, dat bij nalatenschappen in de rechte lijn de kleine vermogens niet zwaarder worden belast Gewaakt moet worden tegen te grooten druk van den kleinen middenstand, en rekening gehouden met de belangen van den landbouw. Te vens moeten maatregelen genomen worden om de gemeenten te gemoet te komen in haar finauciëele moeielijkheden. Mocht onverhoopt de voorgestelde rege ling van den krijgsdienst niet tot stand komen, dan verlangt de Liberale Unie weder-indiening eener legerwet gegrond op het beginsel van den persoonlijken dienst plicht, en die getuigt dat Nederland vast besloten is zijn onafhankelijkheid en zijn neutraliteit tot het uiterste te verdedigen. 'len aanzien van het arbeidersvraagstuk wordt herhaald wat in het programma van 1887 is gezegd. Daarin werd gevraagd Maatregelen ter bevordering van veilig heid en gezondheid in fabrieken en werk plaatsen; waarborging, aan iederen ar beider, van een wekelijkschen rustdag, regeling van de verzekering van den werk man tegen ongelukken, voorzieningen bij ziekte, ouderdom en overlijden; onder steuning van overheidswege van vak onderwijs, met name het ambachtsfabrieks en landbouwonderwijs; regeling bij de wet van het arbeidscontract en betere verzeke ring van het naleven daarvan, mede door een buitendien hoog noodige vereenvoudi ging van ons procesrecht; organisatie van adviseerende arbeidskamers tot vertegen woordiging der arbeidera-belangenbov»pal invoering van leerplicht. De Liberale Unie verlangt in haar con cept een zoodanige regeling van do ad ministratieve rechtspraak, dat de burger gevrijwaard is tegen willekeurige wets toepassing door de overheid. Wat ten slotte Indië betreft, ook dat biedt een ruim veld aan van werkzaam heid voor een vooruitstrevende staatkunde. Een deel der bestuurstaak worde van het centraal gezag overgebracht naar geweste lijke of plaatselijke besturen. Gestadige vermindering van den druk, op de inland- sche bevolking gelegd door heeren- en cultuurdienstenzy het streven. Ook de laatstovergebievene der gouvernements-" cultures worde aan de vrije industrie over- gegeven. Van het opium-vraagstuk wordt alleen gezegd, dat men wenscht dat getracht worde „door een afdoende regeling het misbruik te keeren”. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Qroote letters naar plaatsruimte. Inzending franco I uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. J Alle binnenlaudsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1