F 1RKT ark. N'. 1149 1891. Zaterdag 28 Maart. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Kiezerfe IBOSSEn, BIJBELS. h irlk ‘I UWE OP: i Kaasmarkt 3n worden van af leurt a. s. O 1»: I 3 BUITENLAND. Overzicht. VERVOER s PASCHEN. BINNENLAND. DE POLITIEKE REDE, «Offiomsm COURANT Due Oounuit bestaat uit Twee Bladen ,50. 6.45 i n 5.45 uur. >estd., v. 9.35 i d. 8.10 uur. ten ling inde iredikant bij de Ned. Herv. ralingen is beroepen Dr. Jonker ELSHOUT, Ge nhulzen (Z.-ll.). JTER en WET- Meerkerk maken 8. 4 W. N. VAN i is verkrijgbaar: ichoonhoven, rs. Ook bij kleino Vretawijk. ■drecht v.m. 6.30. ihoven n.m. 1.30. oh&n II”. n Zessen. gen 6 October >n en Rotterdam. Dinsd. Woensd. v. 6.— m. 12.— v. 6 30. Dinsd. n. 11.45, Zaterd. n. 1.30. .Woensd. v. 6.—. id. v.7.30. Concordia”, hem. r 1890, tnuchen vdam. Zondag, v. 8.15 ongev. n.2 Zondag, v. 7.— v. 9.— sohe Stoom- pij. Arn bom, V roea- d en Rotterdam, tndagelbeh. ur. tgev. v. 11.30 a. nd., v. 5.uur. v 6.30 t tUBSühdD ouda. 'riesen. 1,15 en n 3.30. 5 30en n. 10.35 rvalt de laatste dt Gouda. n-Ha&strecht, naar Gouda, den Bergh. 15 Oct. 1890. loven eestd., uit der Synode de jaren 1618— Aan het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid te ’s Hage is Woensdag aanbesteed: ïo. de uitvoering van werken tot voort- zettlng-^BT rformaliseering van de Waal, onder de gemeente Ubbergen, boven de Groenenlanden, provincie Gelderland, tus- schen de kilometerraaien XIX en XXI dor herziene rivierkaart. Minste inschrijver was J. P. De Groot, Giesendam, voor f33.740; 2o. het bouwen van eene sluiswachters woning met bergplaats bij de schutsluis op de omgelegde Vleutensche watering onder de gemeente Utrecht, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Mer- wede. Minste inschrijver was W. Van Dijk, Jutfaas, voor f 4200. De raad der gemeente Hille- gersberg heeft tot onderwijzeres aan de openbare school te Terbregge benoemd mejuffrouw J. G. De Mooij, thans onder wijzeres te Bleskensgraaf. Tot p Gem te Kn te Nieuw-Leusden. uders voornoomd Burgemeester, H. BINKK8. e Secretaris, VAN EETEN. Goeden Vrijdag tende tegenover de brutale kracht van het égoïsme verovert het de wereldgelijk het begonnen is reeds tal van onrechtvaardig i°P Cn;.’“i6e„n der broeders wordt gedaan. De menschen hebben dit grootsche denk beeld niet willen aanvaarden. Zij zijn in verzet gekomen en brachten hem ter dood, die er de wereld mede kwam begiftigen. 1.1 dele pogingbet leefde voort in de harten der eenvoudige volgelingen; de banden des doods konden het niet boeien, het is opge staan en het oog des geloofs heeft het met blijdschap aanschouwd. Elke Paaschviering moet ons de vraag stellen, of wij het Evangelie in ons leven een plaats hebben bereid, of wij ijverig zijn in den arbeid om het krachtiger te doen worden in zijn invloed op de verhoudingen in de maatschappij. Opgestaanroepen wij ons zelven en anderen toe. Er is reeds veel gewerkt, maar oneindig meer is nog te doen. Ziet gij niethoezeer de maatschappij nog lij dende is aan velerlei kwalen? Voorwaarts, gij kent het redmiddelgeef mildelijk geef uzelven geheelwant dat is de eenige weg om haar te doen worden wat zij zijn moet. We leven in een tijdperk van groote on rust. Op elk gebied is men zoekende naar vrede, al moet die ook eerst door strijd verworven worden. Doch wat stelsels men ook uitdenkedie vrede zal niet der men- schen deel wordenwanneer zij slechts gegrond is op het eigenbelang, wanneer daaraan ontbreekt het heilig beginsel der liqfde. Opgestaan alzoode winter is voorbij de arbeid roept. Laat ons niet vertragen. ““3 F ;i ssitjs LL-’ i 09» r> S S. schen Hchoonho- de Stoomboot De lerHche strijdvraag of Parnellna alles wat er omtrent zijn gedrag gebleken is, nog langer als leider der ontevredenen kan optreden, zal nu aan de uitspraak van het volk onderworpen worden. Parnell heeft, in ’t nauw gejaagd, nl besloten zyn ontslag te nemen als lid van bet parle ment, mits zijn voornaamste tegenstander Healy zulks ook doet. Aan het lersche volk dan een beslissing wie van de twee het als hoofd verlangt. Als een eigenaardig voorspel van dien strijd wordt uit Cork gemeld, dat een aan hanger van Parnell de woning van Heaiy is binnengedrongen en dezen zulk een bevigen stomp in het gelaat heeft gegeven, dat de bril van den Afgevaardigde werd verbrijzeld. De gezichts organen zijn ern stig aangedaan. Na de kalk, die Parnell te Kilkenny bij een volksoploop in de oogen heeft ge kregen, zijn beide partijen nu tenminste quitte. De scheiding tusschen den ex Koning en de ex-Koningin van •'ervlê, Milan en Nathalie, zal nu toch als wettig worden erkend. In verband hiermede beeft het Regentschap een wijs besluit genomen, nl. om beiden het verblijf op Servisch grondgebied te ont zeggen en den minderjarigen Koning Alexander verlof te geven vier weken bij zijnen Vader en vier bij zijne Moeder te gaan doorbrengen. Alleen indien hij ern stig ziek mocht worden, zullen zijne ouders bij hem worden toegelaten. Bij die zelfde gelegenheid is Milan’s civiele lijst tot op 3u00U francs per maand teruggebracht. De Duiische Mini- r .au Boetticher ver keert in een onaanpHpI ■telling Het is namelijk uitgelekt, ddTlljj indertijd uit het z. g. Wellenfonds, bestemd tot bestrijding van Welfische woelingen, door tusschen- komst van don overleden Keizer Wilhelm en Von Bismarck een pommetje van 360 000 M. (dx f 1800601 ontving om zijn schoonvader, die in geldeljjke moeieljjkheden verkeerde te helpen. Natuurlijk maakt die onthulling, een geweldig schandaal on dringt men er vrij algemeen op aan dat fonds op te heffen, daar het doel noodeloos geworden is, en het geld aan de rechtmatige erven van Koning George uit te keeren. Dit nu zal nog al voeten in de aarde hebben. De Keizer is tegenwoordig aan het in praktijk brengen van zijne voor eenigen tijd aan de hand gedane hervormingen in het onderwijs. Hij liet een geschiedenis boek schrijven en op de kadettenschool invoeren, waarin niet moer van „de vroegste tijden tot op heden,” maar meer alleen over bet heden wordt gehandeld. De Eagelsche kolonie New-Foandland (Noord-Amerika) is weinig gesticht over de wijze waarop de Engelsche Kegeeringde vis- scherij in de wateren van bet eiland wil re gelen en waarover eene ernstige botsing met Frankrijk bestaat, die thans aan eene scheids rechterlijke uitspraak onderworpen is. De bewoners van het eiland zonden zelf een gezantschap naar Londen, om de Regeering van hare plannen terug te houden. Men vreest, als Engeland zijne plannen doorzet, voor een breuk tusschen het moederland en zijne kolonie. In Duitschland en Engeland heerscht groote ontevredenheid over de zoogenaamde bekeeringen tot de Russische Kerk van de de Lek. 9 a/d Lek. i 6 October 1890, nb. en Rotterd., Ichoonhoven” (8) Vreeswjjk” (V). Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-numiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts Z maal in rekening gebracht. Opgestaan1 Als een volle, breede klank gaat het door heel de menschheid heenhedenin de toekomst, in het diepst verleden. Zoolang er menschen geweest zijn, die •ALBLASSERWAARD en VIJFHEE- RENLANDEN, 27 Maart. De kaashandel was deze week weder flauw, die in boter tamelijk willig, kaas daalde fl per50kilo, 2de soort boter was 5 cent per half kilo hooger in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 19 tot f22,50 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit; goê- boter f 0,55, weiboter f 0,45 per half kilo. ♦AMEIDE, 25 Maart. In de heden-avond alhier gehouden nuts vergadering werd, bij monde van den heer H. Van Eeten te Meerkerk verslag uitgebracht, namens de commissie tot het nazien der boeken en waarden van de spaarbank, waarbij werd geconstateerd, dat die inrichting in alleszins ordelijken en gezonden toestand verkeert Verder werd benoemd tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering, te Amster dam te houden, de heer W. G. Degenhardt te Arneide en tot diens plaatsvervanger de heer H. Van Eeten Alsnu trad als lezer op de heerR. Koop- mans Van Boekeren, van Leiden, die met een boeiende novelle, getiteld „de Liefdes historie van Kaatje Knapp,” en eene niet minder de aandacht waardige bijdrage, over het gebruik van het woordje „maar,” beiden meesterlijk voorgedragen, den aanwezigen een hoogst aangenamen en nuttigen avond verschafte. •BOLNES, 25 Maart. Van de werf der heeren Gebr. Pot, scheepsbouwmeesters al hier, werd heden namiddag met goed gevolg te water gelaten, het gedeeltelijk uit staal en ijzer vervaardigd lichtorschip no. 4, ge bouwd voor rekening der Holl.indsch Duit- sche transport-maatschappijdirecteur de heer G L. W. Peters te Rotterdam. Daarna werd de kiel gelegd voor een petroleum- tankschip, groot pl. m. 725 last, voor re kening der heeren Gebr. Tendel te Aden. ♦HAASTRECHT, 25 Maart. Maandag avond gaf de heer G. C. Van ’t Hoog in het gebouw van den Protestantenbond eene openbare uitvoering met zijn kinder-, vrou wenkoor en Prima Volta. De meeste stuk ken werden zeer goed uitgevoerd en bij alle was vooruitgang op te merken. Het geheele publiek was zeer voldaan over den genotvollen avond, zoodat de voorzitter dier vereenigingen, de heer J. C. Muller, met recht mocht zeggen: „wij hopen u in den volgenden winter weer te mogen hooren.” Het vrouwenkoor bood den directenr een prachtig zwart ebbenhouten met zilver ge- monteerden dirigeerstok aan. De vijfde cursus in het teekenen, alhier gedurende de wintermaanden ge houden, is heden geëindigd. Hij werd be zocht door 15 leerlingen, waarvan er 5 kosteloos van dit onderwijs gebruik maakten, 9 leerlingen volgden de lessen in het hand- teeken en de overigen die in het bouw- i dat niet kundig teekenen. Hoe teekenen door onze nieuwe aanstaande handwerkslieden gewaardeerd wordt, kan hieruit blijken, dat verzuimen hoogst zelden voorkwam eu dat vele leer lingen al de 5 cursussen, die tot hiertoe gegeven werden, bijgewoond hebben. §JA ARS VELD, 26 Miart. De rekening van het waterschap „de Gecombineerde Uiterwaarden” onder Jaarsveld over 1890 bedraagt in ontvang f 2064,99in uitgaaf f 1240,04», batig saldo f824,94». Heden is herkozen, tot Gecommitteerde van het waterschap „de Gecombineerde Uiterwaarden” onder deze gemeente, de heer J. F. Schaly te Jutfaas. LEKKERKEKK, 24 Maart. De liberale kies vereen iging „Burgerplicht” hield heden eene goed bezochte vergadering. Ook uit de gemeenten Krimpen a/d Lek, Krimpen a/d IJsel en Ouderkerk a/d IJsel waren be langstellenden opgekomen. Na eenige huis houdelijke werkzaamheden werd door den voorzitter aan de orde gesteld het ontwerp- manifest der „Liberale Unie”. Met bijna algemeene stemmen heeft, na langdurige discussie, de vergadering zich vereenigd met de strekking van het manifest als pro gramma van regeeringsbeleid. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. dochters uit Protestantschl Vorstenhuizen, met Russische Grootvorsten gehuwd. Er hebben er in den laatstsn tijd ongeveer i zijn drie plaats gehad en mes soèn it niet vreemd bate aari net denkbeeld, dat‘zulks niot vrijwillig geschiedt. Van Prinses Elisabeth van Hes sen, gemalin van Grootvorst Sergius, ver zekert de Weener berichtgever van the Times met de meeste beslistheid, dat zij zwichten moest voor een „zedelijken dwang van de brutaalste soort,” en de berichtgever waarschuwt de Hoven, die dochters uit te huwelijken hebben, voor relaties in Rusland. In Engelsch Zanzibar zullen, krachtens eene overeenkomst tusschen den Sultan en de Britsch-Oost Afrikaansche maatschappij, de slaven binnen vijf jaren allen hunne vrij heid erlangen. De Fransche Kamers zijn met Paasch- verlof tot 27 April. In Algeria maakt men aanstalten voor den veldtocht tegen de sprinkhanen. Er is een bedrag van 538.000 francs voor dit doel beschikbaar gesteldwaarvan reeds 338.000 francs zijn uitgegeven. Men rekent dat de veldtocht, waaraan inlanders en mi litairen deelnemen, 8000 francs per dag zal kosten. Er zal dus waarschijnlijk nog een aanzienlijke som meer noodig zijn. Voor het hof van assises te Parijs hebben gisteren zeven jeugdige anarchisten terecht gestaan, die tijdens de loting te St. Denis de kreten hadden laten hooren: „Leve de anarchie! Weg met de politie! Weg met het leger!” Een hunner werd veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf; de anderen werden vrijgesproken. Onder het schreeuwen van: „Leve de anarchie!” verlieten deze heeren de zaal. Op het kermisterrein te Grenoble is de directeur van een paardenspel, zekere Auguste Mathurin, gevangen genomen, als verdacht van diefstal van 50 000 francs De consul-generaal van Hawaï (Australië) te Christiania is het voorwerp geweest van een moordaanslag, door een zijner bedien den, die hem wilde bestelen, gepleegd. Le toeleg mislukte echter en de bediende ein digde met het wapen tegen zich zelven te keeren. De wijzigingen in de postwet gebracht zijn, voor zooveel het publiek er rechtstreeks bij betrokken is, de volgende: Het port der couranten is nu, na aanne ming van een paar amendementen, bepaald op J cent per nommer van 40 gram; op 1 cent boven 40 tot en met 100 gram, en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram 1 cent daarboven. Uok zal, op door de Koningin te bepalen wijze, de heffing op bet cou rantenport kunnen geschieden bij wijze van abonnement. Het port van monsters werd bepaald op 2} cent per 75 gram of ge deelte van 75 gram. Er is een stadsport bepaald van 3 cent voor brieven van 15 gram en van 5 cent voor brieven van 15 tot 200 gram. De Staat behoudt het monopolie van brieven (niet van drukwerken); maar daar onder zijn niet begrepen en kunnen dus door ieder ander worden vervoerd brieven, vervoerd binnen den kring van een post- of hulpkantoor met het doel ze ter post te brengen; brieven, betrekking hebbende op voorwerpenwaarmede ze vervoerd worden; brieven af komstig van één persoon of van personen tot één gezin behoorende (of één brief tegelijk)brieven per scheeps gelegenheid aangebracht in een van de havens des rijks; brieven vervoerd binnen den kring van een post- of hulpkantoor krachtens Koninklijke vergunning. Het maximumrecht voor postwissels en postbe- wijzen werd gobracht op 5 ets. voor be dragen van f 12,50; maar op 2| cent voor bedragen tot en met f5. Het rapport over de legerwet is verschenen. Het vormt met het regee- ringsantwoord een boekdeel van 186 blad zijden, behalve 25 bladzijden mondeling overleg. In hoofdzaak is het ontwerp on veranderd. Persoonlijke dienstplicht, con tingent en vrijstelling bleven ongewijzigd. Behalve van het leger en do landweer, zal ook van de actieve zeemacht en de zeeweer de samenstelling bij Kon. besluit worden bepaald. Onderscheid tusschen veldleger, bezettings- en depöttroepen is vervallen; gezamenlijk heet het „leger”. De inschrij- vingsplicht ia beperkt tot de volbrenging van het 28ste levensjaar. De Regeering, erkennende de noodzakelijkheid van kazer- neverbetering, oordeelt dat daarvan de in voering van den persoonlijken dienstplicht niet afhankelijk mag zijn. Zij blijft de uitgaven voor eens op 6 millioen, per jaar op 2 millioen berekenen. Numinerverwis seling onder een en dezelfde lichting wordt niet toegestaan. Wel voor het zoogenaamd blijvend gedeelte onder bepadde voorwar den. De Commissje van voorbereiding over weegt of zij amendementen zal voorstellen, welke overweging eenigen tijd zal vorderen. Bij het personeel der Kijks- veldwacht is toegekend de rang van bri gadier titulair aan den Rijksveldwachter 3e kl. J. De Ree te Noordeloos. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgen s uitgegeven. Prjjsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering der „Liberale Unie” op 11 April werden gekozen de heeren M. Boo gaard te’Krimpen a/d Lek, A. Van Oosten te Lékkorkjsrir, en tut plaatsvervangers de heeren J. Hoeflaken te Krimpen a/d IJsel en7 J Van Holst te Ouderkerk a/d IJsel. ♦MOORDRECHT, 25 Maart. Bij de alhier gehouden tienjaarlijksche verkiezing tus schen kerkeraad of kiescollege, is de eerste met 29 of algemeene stemmen weder aan gebleven. Volgens de kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers in dezo gemeente voor de 2e Kamer, Prov. Staten on don Gtemeente- raad 144. ♦♦OUDERKERK a/d IJSEL, 26 Maart. Benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school ia wijk C alhier, op eene jaarwedde van f450, de heer J. Van Donkelaar te Dord recht. Met den benoemde stonden op de voordrachtde hh. J De Graad te Franeker en J. Teeuwen te Krimpen a/d IJsel. De thans gesloten kiezerslijst voor 1891 telt 195 kiezers voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en voor den Ge meenteraad. WOERDEN, 25 Maart. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 4 partijen; prijs van Goudsche le soort f20. gehouden door den Heer W. F. TAK, van Schiedam Te Schoonhoven op 25 Maart 1891, in het lokaal van den Heer F. Tieter Jr én te Stolwijk op 26 Maart 1891 in het lokaal van den Heer P. Stoppelenburg. Te Schoonhoven werd de vergadering geopend door den Voorzitter der Liberale kiesvereeniging aldaarden hoer Mr. D. Van Oosten Slingeland, en te Stolwijk door den Voorzitter der Liberale kies?ereeniging aldaar, den heer Dr. L. A. Van Langeraad. Do heer Tak nam daarna het woord en sprak o. a. het na volgende „Ze^r geachte toehoorders! Toen ik van het bestuur uwer kiesvereeniging de voor mij zeer vleiende uitnoodiging ontving om hier heden avond op te treden heb ik ge meend mij aan die uitnoodiging niet te mogen onttrekken. Ik acht het namelijk de plicht van* elk recht geaard Nederlandscli Staatsburger om naar ver mogen door woord of geschrift het volk voor te lichten. Het is niet voldoende zich kort vóór eene verkiezing in te spannen; neenlang vooraf moet het terrein verkond on zorgvuldig opge- nouien worden. Lang vooraf moot do organi satie zoo volkomen mogeljjk zijn en iedereen kan daartoe iets bjjdragen. Verwacht echter van mij geene sierlijke rede, zooals men kan vorderen van mannendie een academische loopbaan achter den rug hebben of zooals men kan verwachten van die geniale leden der Tweede Kamer, die zich bjjna dage lijks oefenen in het woordentournooiNeen, het zal het woord zjjn van iemanddie de enkele urenwelke hem buiten zjjne dageljjk- sche bezigheden nog resten, wjjdt aan de zaak die velen uwer ter harte gaat, en daardoor slechts zjjn bescheiden aandeel levert in de talrijke werkzaamheden, welke in eene goed georganiseerde partjj noodzakeljjk zjjn Tot onderwerp voor dezen avond had spreker gekozen„Het kabinet Mackay" en in de eerste plaats werd da vraag besproken „Hoe werd de meerderheid verkregen waaraan het kabinet Mackay zjjn ontstaan te danken heeft Spreker zeide daarop Volgens art. 9 der addi- iioneele bepalingen van de nieuwe Grondwet moesten de verkiezingen van de Nieuwe Kamer der Staten-Generaal plaats hebben birinen vier maanden na de afkondiging dier wet. Bij Kon. besluit d.d. 4 Febr. 1888 werden die verkiezin gen bepaald op 6 Maart 1888. Deze verkie zingen hebben plaats gehad en de liberalen hebben in dien strijd het onderspit gedolven. Slechts 43 bekwamen een zetel in de Tweede Kamer, wat het kabinet Heemskerk bewoog den Koning ontslag te vragen, dat by Kon. besluit van 20 April 1888 op de meest eervolle wijze verleend werd. Toen werd aan het lid van het Centraal Comité der Ant. rev. kiesvereeniging, den heer Mackay, door Z. M. opgedragen een Kabinet te formeeren, zonder moeite gelukte en waarmede de Kamer op 1 Mei 1888 voor het eerst kennis maakte. Waaraan is het nu toe te schrijvendat de liberale party in 1888 in de minderheid gebracht werd In de eerste plaats aan de slechte, hoogst ongunstige oeconomiscbe toestanden; ten tweede aan de slechte organisatie der lib. party derde aan het samengaan van eenige onderling vijandige, in beginselen elkander bestrijdende partijenen ten vierde aan het bezigen van v&lsche leuzen en onverdiendo beschuldigingen. Deze vier redenen werden nader besproken. 1° de slechte „oeconomische toestanden". De uitvinding der stoomwerktuigen en de toepas singen daarvangepaard aan talrijke verbete ringen daarin aangebrachtzijn oorzaak geweest dat landen en volkeren tot elkander zyn gebracht, waarvan men vroeger niet durfde droomon. Trotsche zeekasteelen doorklieven in allerlei rich tingen de Oceanen en voortdurend komen be richten in dat de reizen in minder tijd worden volbracht. Bijna wiskunstig zeker berekent men den tyd, dat een of ander stoomschip uit Indië Australië, Noord- of Zuid-Amerika in een of Aangezien do redo, te Schoonhoven ge houden nagenoeg gelijkluidend is met die te Stolwykhebben wjj gemeend beide in één ver slag te kunnen opnemen. Ter wille der volle digheid heeft dit thans meer omvang verkregen, dan in den regel aan dergoljjke besprekingen kan worden gewjjd. o menschen geweest zijn, die gevoelden en dachten, werd het feest, voor ons het Paaschfeest, gevierd, en verbond men aan die viering de schoonste gedach ten, die in het gemoed opwolden. Hoe kan het anders, onder den machti gen indruk van het herleven der natuur? Niets grootachors, maar ook niet» liefeljj- kers, aanschouwt het oog dan die frissche atroomen van leven, dio de schijnbaar ten doode gedoemde schepping met nieuwe kracht bezielenen het hart moet wel op springen van blijdschapmoot zich wel ge heel veijongd gevoelen bij den aanblik van zooveel heerlijkheid. Is het wonder, dat een algemeen lente feest een duurzame instelling werd bij alle volken die tot eenige beschaving zijn ge komen, en dat men do sporen daarvan in de diepste oudheid waarneemt? Onderzoek de godsdienstleer van Fgypte- naren en Indiërsvan Grieken en Romeinen, van Germanen on Blavoniërsoveral vindt ge den terugkeer van de lente aangemerkt als een motief van feestvreugdede schoon ste mythen zijn aan dien terugkeer ver bonden Dat men er van don aanvang af een godsdienstig feest van maakte, en de lente verpersoonlijkte in een liefelijk goden beeld bewijst eenvoudig dat godsdienst en vreugde nauw verwant zijn een waarheid die door velen tot hun schade wordt miskend. Het volkdat op godsdienstig gebied den hoogsten rang innam, verbond aan zijn lentefeest, misschien van do Egyptenaren overgenomen, de gedachte aan het ontwa ken van zijn nationaliteitsgevoelden uit tocht uit het land der dienstbaarheid; en hetgeen men steeds ziet gebeurenhad ook hier plaats: wat zich van het algemeene met eenige scherpte onderscheidttreedt eindelijk zoozeer op den voorgrond, dat het weldra al het overige terugdringt. Om dezelfde reden hebben ook do volken die met elkander de Christelijke wereld vormen, gaarne in hun aan onderscheiden overleveringen ontleend lentefeest een plaats ingeruimd en vervolgens de geheele plaats afgestaan aan de meest grootsche gedachte die hun godsdienst aangeeft: de onsterfe lijkheid van het Christeljjk beginsel. Niet uitsluitend echter als afgetrokken begrip, maar bovenal als tastbaar, histo risch feit. We bedoelen hiermede niet voor namelijk datgene, waarover de meeningen verschillenen waarover het goed recht van elke opinie nadrukkelijk gehandhaafd moet worden, namelijk de vraag of men de gewijde verhalen, die do opstanding vermelden, in letterlijken dan wel in sym- bolischen zin heeft op te vatten. Wij meenen niets te kort te doen aan het hooge gewicht dezer vraag, wanneer wij haar niet de alles beheerschende noemen: van grooter belang nog is het zoo beteekenisvolle historisch feit, dat het Christendom optrad in de wereld, en eon nieuwe periode opendo in de ge schiedenis der beschaving. Het Christendom, het Evangelie, het Godsrijk. We hebben hierbij niet hoofdza kelijk te denken aan zeker kerkelijk ver band, waarin menschen van ongeveer ge- lijke belijdenis tot elkander staan, aan een uitwendige organisatie, uit kleine be ginselen ontstaan, en die van lieverlede een wereldveroverende macht is geworden. De Christelijke kerk met haar aantal ver takkingen is opgetreden als draagster van het Christelijk beginsel, als de vertegen woordigster van de denkbeelden van Hem, die liefde tot God on onderlinge liefde der menschen als het ééne noodigever ver beven boven godgeleerde meeningen en geloofsbegrippen, hoeft aangeboden; zij is niet altijd aan haar roeping getrouw geble ven en gaf menigmaal om den vorm den inhoud prijs. Toch is zij het middel geweest, waardoor het beginsel zich over de aarde verspreidde en met de maatschappij in aanraking kwam, om haar te zuiveren van ongerechtigheden. Dies zijn wij haar dank verschuldigd. Nog eeuwenlang kan zij haar taak voortzetten, en ziohzelve meer en meer voor haar groot- schen arbeid geschikt maken. Metals heer- scheres over de geesten maar als de die nende, gelijk de Meester dien zij huldigt de dienaar zijner broederen wilde zijn. Laat ons hierop den nadruk leggen, om aan onze feestviering met Paschen de hoog ste wijding te gevenhet ideaal van de zelfopofferende liefde, met wooid eu voor beeld gepredikt door den Menschenzoon is alleen bij machte de maatschappij op te leiden tot haar bestemming, namelijk al haar leden gelukkig te doen worden. Post vat- J

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1