N°. 1156. 1891. Woensdag 22 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. New-York Van Vollenhoven’s ioedewaagen Zonen, BORSTELWERK WATERLEIDING in deze gemeente; Overal verkrijgbaar. ierlandsch-Amerikaansche toomvaar.t-Maatschappjj. ITSTE ën GOEDKOOPSTE OVERTOCHT. BALTIMORE. Groote Opruiming A. J. DEN UIJL, (orstljjders vinden baat den voortreffelijken Rijnlandschen JIVEN-BORST-HONI& WRIJFWAS vanHW.KRUIJS&Zoon, ’s Bosch 5. VAN CAMPEN te NIEÜWPOOBT, BUITENLAND. Overt Ir-bt. MIKT, naast „DE WAAG”, C O U D A, lemen gelden a deposito: dag opvragens a 2} °/0 Officiëele Kennisgevingen. Vrijdag den 24. April a. s„ des avonds te acht urentot bijwoning waartoe de ingezetenen bij deze worden uitgenoodigd BINNEN LAND. BlATEN-GENkRAAL. f SCH00NH0VEJI8CHE COURANT dat blieke S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers- tERDAM FERDAM den rug en een lang lid lang, achter op den rechter krachti; Fre< en VAN BIJ Wetstraat Schoonhoven. i gezin* bijna ing van uitgaven vordert, ia gewone jaarljjkache om haar het besluit der mede te deelen, ia door haar De Ministerraad beraadslaagt W O =0 H m CO Wevelghem (W.-Vlaanderen). ds twintig jaar lang door een chro- n hoest gekweld wordende, heb ik de 'enomen met den Druiven-Borst Honig; ve geeft mij eene .bepaalde verlichting, ik daarvan nog meer wensch te ken gelieve mij dus te zenden enz. vang Mijnheer mijne hartelijke groete. J. 0. VAN ACKERE Burgemeester. alleen echt met nevenstaand fabriek- stempel in flesschen van fl. 2, fl. 1, en 65 Cent, te bij de Wed. Wolff Zn.; i a u;; Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. irden nog ■c hoofdelgke stemming aange- Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikaansche Alléén verkrijgbaar voor Haastrecht bij W. J. VAN DAMvoor Bergambacht bij Gebr. VAN DEN DOOL; voor Schoonhoven bij de Firma JOH. DE JONG, in fleschjes h 17} Cents. het overtollige water der Keulsche Binnen- 'een oombftggervaartuig de voor de fundeéring in-.JlWgebouw niet deugende specie uit- at^gerd, terwijl buiten in de rivier met Kulke machines het ter aanvulling noo- dige zand opgebaggerd en door eene sleuf in den dijk naar de bestemmingsplaats ver voerd wordt. Vormde het punt waar het gemaal zal verrijzen door de omgeving van windmolens, waterpartijen, griend- en rietlanden enz een echt oud-hollandsch landschap, zoodra een stoomwerktuig er zijne rookkolommen er doet opstijgen zal het wel is waar een meer modern aanzien verkrijgen, maar het penseel van den landschapsschilder daarom I niet minder waardig zijn. 15 Cents per 1/2 fl. 7 n ji el belegen Gersten 5 el Priflcesse 5 lijters genieten GROOT RABAT. Naar buiten in kisten van 25/1 of 25/2 fl FRANCO, zonder ver- ng van vracht. 'enstaande Biersoorten geregeld ver- aar bij den Agent Het is dus nu zeker dat de gewezen kanselier van het Duitsche rijk voor den Rijksdag in herstemming komt met den sociaal-democratischen, niet eens scboen- maar sigarenmaker, Schmalfeld. Wie bad het ooit te voren durven denkende groote Von Bismarck, de eenmaal door gansch Europa, ja zelfs daarbuiten geziene en geduchte Rijkskanselier van het Duitsche Rijk, komt te Geestemünde (Hannover) in herstemming met een sociaal democratischen sigarenmaker, Schmalfeld. Had hij niet ver diend ten minste door een groot aantal dis tricten als candidaat te worden gesteld, zonder kans zelfs, om zich aan eene her stemming te moeten onderwerpen De oor zaak is niet moeilijk te raden. Vorstengunst on ongunst hebben zulk een geduchten invloed, ook hier. Wie het te Geestemünde winnen zal F Algemeen verwacht mende Rijkskanselier, maar het algemeen stemrecht heeft soms zonderlinge grillen. Von Bismarck zelf schijnt in gedachten reeds op zijn zetel te zitten. Hij verklaarde het zijn plicht te achten, het vaderland te dienen door, waar het pas gaf, zijne meening te zeggen, vooral waar het gold overhaaste maatregelen op wetgevend gebied. Waar geene verande ring behoeft aangebracht te worden, daar verwekken nieuwe maatregelen maar onrust. Onnoodige hervormingen werken slecht. Ik zeg dit niet, zeide Von Bismarck, om oppo sitie te voeren, maar omdat ik zelf niets liever wensch dan verbetering der bestaande toestanden. Overigens gaf hij niet ondui delijk te kennen, dat het weder optreden op politiek gebied, zij ’t ook zoo geheel anders, hem zeer aangenaam was. Het Hngelscb Lagerhuis heeft de be raadslaging hervat over de wet tot aankoop in het groot en van Regeeringswege, van landerijen in Ierlandteneinde die aan kleing pachters weer over te doen. Te Benares, in Engelsch-lndift, zijn zeer ernstige wanordelijkheden ontstaan, naar aanleiding van het afbreken van den tem pel, welke afbreking noodzakelijk was voor den aanleg van waterwerken. De winkels zijn gesloten en de inboorlingen hebben den ar beid gestaakt. Eene sterke afdeeling inland- sche en Europeescbe troepen is afgezonden. De troepen bewaken de openbare gebouwen. Stanley is op zijn terugreis van Amerika naar Europa. Volgens bericht zou hij Directeur-Generaal der Britsche Oost- Afrikaansche Maatschappij wordendoch men wil hem ook benoemen tot Gouver neur van den Congo-Btaat. Het is niet be kend, welke van de twee benoemingen nn eigenlijk de ware is. De centrale sectie der Belgische Kamer heeft in zake de grondwetsherziening (25- jarige leeftijd en een belasting van 10 francs) het proces-verbaal vastgesteld, ’t welk aan de Regeering zal worden aangeboden. Een deel der minderheid wildp grootere uit- v breiding, terwijl een ander deel met den sociaal-democraat Janson aan het hoofd, algemeen stemrecht verlangde. In Portugal is de ministerieele crisis be zworen. De ministers hebben den koning zeer zeker een gewichtigen dienst bewezen, door allen, met uitzondering van den mi nister voor openbare werken, aan te blijven. Dit mag wel een groot geluk heeten, daar de politieke toestand in Portugal op ’t oogen blik zeer ernstig is. In een vorig overzicht maakten we mei- B tonhoven bij F. H. A. Wolff; Gorinchem by Hijdelaar; Haastrecht bij J. D. den Jaarsveld bij H. Donker; Lek te bij P. van der StarreOudewater Jonker Idenburg; Ötolwijk bij C. G. arg; Bergambacht bij Gebr. v. d. Dool; srk bij M. A. van Beekum; Krimpen e Lek bij W. Donker; Vinnen bij van Straateu. i vervoege zich aan de Kantoren der H. M. te Hotterdnm of te Amster- 3n bij de Agenten, of bij lecteur: J. E. KROES te Groningen. E/BOLÖIU8 te Ulster wijk. .nger termijn op overeen te komen rwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen; strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,— ti 4 ’s jaars; gen daarboven tot den prolongatie- irs, volgens Amsterdamsche beurs- irwaarden ien zich met het koopen en verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30 °/0 a onder 30°/»; (ook >r loten;) rlangd worden orders in de meeste dsen verantwoord tot den eerstvolgen- i middenkoers der Amsterdamsche irs; len Ooupons in boven de Amsterdam- e beursnoteeripgzonaer berekening i provisie ;en zich op voordeelige voorwaarden t het incasseeren van wissels op binnen- bnitenland. Tarieven op aanvrage tis verkrijgbaar. rmatiën worden verstrekt door den Heer AN DEN HEUVEL, Schoonhoven. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Schookhovsm geven bij deze kennis; dat zij door den Raad zijn verzocht, om met de ingezetenen eene bespreking te houden over het opricliten van eene dat die bespreking zal worden gehouden in het .Hotel Van Zessen”, van den Heer F. TIETER Jr. alhier, op dat de aanwezige personen dien avond niet zullen worden aangezocht zich mon deling of schriftelijk tot iets te verbinden. ScnooKHOVEM, 21 April 1891. Burgemeester en Wethouders Toornoemd, De Burgemeester, 8. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, H. O. GEELHOED. ding van het huwelijk van den grootvorst Michaël Machaeiowitsch, waardoor deze zijne rechten op alle rangen verloor. Zijne moe der, de Grootvorstin Olga Feodorovna was eveneens gestraft geworden, nl. door eene verbanning naar Zuid-Huslandop reis zijnde overleed zij echter plotseling; men denkt dat_ hier zelfmoord heeft plaats ge had. Te Petersburg is een Keizerlijk mani fest verschenen, waarin de Czaar aankon- digt, dat1 het den Almachtigen God behaagd beeft Zijner Majesteits beminde tante, Groot vorstin Olga Feodorovna, tot zich te nemen, en zijne getrouwe onderdanen oproept om hunne gebeden te paren aan die der Kei zerlijke familie voor de rust van de ziel der afgestorvene. Verder is aan het hof bevolen den rouw aan te nemen voor drie maanden. Vormen, die zelfs het heilige niet ontzien I Volgens bericht uit Moskau, is de Rus sische regeering thans voornemens de wet van 1865 in te trekken, waarbij aan Jood- sche werklieden het recht verleend werd, zich in het land te vestigen. Door dien nieuwen vervolgingsmaatregel zullen, naar men bericht, alleen uit Moskau 14 000 Is raëlieten verdreven worden. In verband met ons vroeger bericht, dat de Servische Regeering door de vertegen woordiging was opgedragen, om. nu op Milan’s vertrek orde was gesteldgelijke maatregelen ook op zijne vrouw toe te passen, meldt men, dat de gewezen Ko ningin Nathalie, in overleg met hare vrien den heeft besloten, nu haar man het land heeft verlaten, diens voorbeeld niet te vol gen Ze is voornemens te Belgrado te blijven en slechts voor geweld te wijken. Dat heeft ze indertijd ook te Wiesbaden gedaan, toen het de uitlevering van haren zoon gold. Eene audiëntie, door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken bij Nathalie aangevraagd, Skupschtina i geweigerd. I over wat te doen. Uit den „tronk” gevangenis te Johannesberg ontsnapte dezer dagen een kaffer, wiens beschrijving in de „Staats courant” aldus luidt: Een Zoeloe, 5 voet 10 duim hoog, middelmatig gebouwd, een lidteeken nabij de rechter borst, een lidteeken midden op de borst, drie kleine lidteekens op de lin ker ribbenzes medicinale merken op den linker schouder, verscheidene lidteekens op den linker arm en elleboog, verscheidene lidteekens op i’ teeken, 3 duim schouder. Dat is met recht een geteekende. Een brand in een dichtbewoond huis te Laeken, bij Brussel, heeft het loven gekost aan vier menschen. Op ééne verdieping vond men de lijken van eene vrouw, van haar 18-jarige dochter en van haar 12- jarigen zoon; op een hoogere verdieping lag het verkoolde lijk van een man. Een aantal menschen en kindeien zijn slechts aan de vlammen ontkomen door uit de vensters te springen, waarbij sommigen deerljjk gekwets^ werden. Verschrikkelijk is de gedachte, dit hier vermoedelijk boos opzet in het spel is. De Oostenrijksche Aartshertogin Maria Theresia, gemalin van den Aartshertog Karei Lodewijk, verstaat ook een ambacht, en wel dat van goudsmid. De Prinses moet daarin zeer bekwaam zijn en zij is dikwijls in de werkplaats, welke zij beeft laten inrichten, uren lang bezig met het maken van broches en andere sieraden voor hare bloedverwanten en vrienden. In haar vergadering van Vrjjdag 17 April behandelde de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de inge- Ijjfden bij de militie te land der lichtingen van 1885 en ’86 en voor de ingeljjfden bij de zee militie der lichting van 1887. De heer Van Vljjmen ontkende de noodzake lijkheid van dezen maatregel; geen buitenge wone omstandigheden rechtvaardigen dien. Heeft spr. vroeger meermalen voor een voorstel als dit gestemd, nu hem bljjkt dat er slechts een vooruitloopen mee bedoeld wordt op da door de Regeering in de Legerwet verlangde verlenging van den diensttyd, moet hjj tegen die staatkunde van misleiding opkomen. De Minister van Oorlog erkende dat er geen buitengewone omstandigheden zynde toestand is dezelfde als verleden jaar. Toen, evenmin als nu, wordt, door aanneming van het voorstel, iets gepraejudicieerd; de Kamer blijft volkomen Try, het moet afgescheiden van de definitieve regeling worden beoordeeld. Bp art. 1 stelde de heer Van Houten voor, de verlenging voor de oudste lichting der land militie te schrappen. Namens de Commissie van Rapporteurs adviseerde de heer Rutgers tegen het amendementhet voordeel van het ontwerp is, dat door langer diensttijd voor het oogen blik het nadeel wordt weggenomen dat het ge volg is van te zwakke lichtingen. Do Minister van Oorlog deed opmerken, dat by aanneming van dit amendement de 9 opgerichte reserve- bataillons voorgoed zijn verloren. De dienstver- lenging heeft geen bezwaren voor de manschap pen als zij het vragen krygen zjj verlof om te trouwen of om het land tjjdeljjk te verlaten. De heer Van Houten hield vol, dat de exoeptioneele 7e lichting reeds nu door den Min. wordt be schouwd als een bljjvend deel van onze krijgs macht; er wordt dus wel degeljjk op de latere beslissing vooruitgeloopen. Be heer Rooseboom zou het zeer betreuren als men zonder eenige noodzakelijkheid door aanneming van het amen dement ons leger van 8500 man ging berooven. De heer Seret zou tégen het amendement stem men, omdat hij geen verband ziet tussohen dit ontwerp en de definitieve vaststelling van den diensttyd. Het amendement werd verworpen met 47 te gen 32, het wetsontwerp aangenomen met 51 tegen 29 stemmen. Vervolgens werden nog twee onteigenings- vooratellen zonder nomen. ♦TIENHOVEN, 21 April. Van 1.1. Zondag op Maandag is op deTzalmzegenvis8cherij alhier slechts een zalm en geen elft ge vangen. §VLIST, 21 April. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dut bij de veehoud ster de wed. G. Z. alhier jl. Vrijdag een kalf van gewonen lichaamsbouw werd ge boren, dat niet minder dan 122 halve kilo’s woog. Een kalf van middelmatige grootte weegt 70 80 pond. LANDGENOOTENI Het is nu ongeveer zeven jaren geleden de geldeljjke toestand, waarin de „Maatschappij van Weldadigheid” toenmaals verkeerde, ons tot het houden eener Algemeene collecte in den lande noodzaakte. De directe aanleiding bestond destyds in het overlijden van H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden, de edele Vorstin, tegenover wie de Maatschappy zulke groote verplichtingen heeft en die haar vele jaren lang zoo ruim schoots steunde. De uitslag van de collecte beschaamde onze goede verwachtingen niet. Ruim f 55.000 werd aan giften ontvangen, tertfyl 825 nieuwe leden zich aanmeldden. Door deze uitkomst werdlen wij in staat gesteld den dienst in de Koloniën J tot op dit oogenblik naar behooren te doen vervullen en kunnen wij zelfs op deze laatste jaren)als op een tjjdpel*k van ontwikkeling voor de Maatschappij, terugzien. Van deze ontwikkeling getuigen de drie in dat tijdperk gestichte vakscholen voor Tuinbouw, Boschbouw en Landbouw, welker stichting voor namelijk te danken is aan den edelen weldoener der Maatschappyons Eerelidden heer F. H. L. Van Swieton en voor twee van welke ons eene rogeeringssubsidie is toegekend. Van die ontwikkeling getuigt ook de aanzienlijke uit breiding aan de Mandenmakerg gegevenwelke meer en moer een tak van kunst nijverheid werd en als eene ambachtsschool kan worden be schouwd, waarop thans aan 45 jongelieden onderwijs in dezen tak van ngverheid wordt gegeven. Daarvan getuigen ook de onlangs tot stand gekomen leerschool voor het boekdruk kersvak te Bteenwyk en de beUngrgke aanleg van bosschen ongetwijfeld de beste gelegenheid tot werkverschaffing in de wintermaanden. Ook op het gebied van armenzorg, heteige lyke terrein, dat tot den werkkring der Mat schappij behoort, zyn die zeven jaren niet o vruchtbaar geweestde aanvragen tot plaatsing van nieuwe gezinnen, gedurende geruimen tijd uiterst gering, zyn in de laatste jaren aanzienlyk vermeerderd, zoodat thans tal van verarmde gezinnen de koloniën hebben bevolkt en nog verscheiden andere op plaatsing wachten. l^oet men van de eene zijde deze herlevende belangstelling toejuichen, aan den anderen kant valt het niet té ontkennendat daarmede groote kosten gemoeid zyn. Hierby komt (*ftt WÜ van d° gemeentebestu ren, die in do eigenlijke verpleging van nen in 1870 nog ruim f7000 bydroegen niets meer ontvangen sedert de invoerii de in 1871 gewijzigde armenwet. Dal dit alles belangryko duidelyk. Behalve deze uitgaven moet bovendien nog gedurende 23 jaren een bedrag van f7000 betaald worden, als annuiteit aan de Rotterdamsche Hypotheekbank. Toch zou dit alles geen zorg barenwanneer de leden, die door hunne contributie de Maat schappy steunenzóó talryk waren als eene instelling, die ten bate van het algemeen werkt, verdient. Dit is echter niet het geval, terwjjl ook het bedrag der giften en legaten vermindert. Het zal dus ipemand verwonderendat wy buitengewone maatregelen moetende nemen tot het besluit kwamen de Koninkljjke machtiging tot het doen houden eener Algemeene Collecte in te roepen. Die machtiging is„ ons welwillend verleend. Dientengevolge zal die collecte overal in den lande worden gehouden in de week van 11 tot 16 Mei a. s. Wy roepen daarvoor aller mede werking in. Wy doen dit in goed vertrouwen en vleien ons, dat er velen in den lande gevonden zullen worden genegen aan onze roupstem ge hoor te gevenhetzy door het schenken van eene gift in eenshetzy door toe te treden tot het gewoon lidmaatschap tegen betaling eener jaarlyksche contributie van f2,60 of meer, hetzy door zich als begunstiger ad f 25of als dona teur ad f 10 per jaar te doen inschrijven. Moge ook de perswier medewerking door het Bestuur der Maatschappij van Weldadigheid nimmer te vergeefs werd ingeroepen, deze ver nieuwde poging tot opwekking van belangstelling ig steunen. ideriksoord, Maart 1891. Commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid: Jhr. Mr. J. K. W. Quarles van Ufford, Voorzitter. C. W. Graaf Van Limburg Stirum. Mr. A Van Naamen van Eemnes. Jhr. Mr. W. H. De Savornin Lohman, Secretaris. Gemengd Nieuws. Uit Heusden wordt d.d 15 April geschreven: Een droevig ongeval, dat al hier eene algemeene treurige stemming verwekt, had gisteren namiddag plaats op het werk Voor den Nieuwen Maasmond, onder de gemeente Heesbeen. De heer Bergevoet, een 22-jarig jongeling, die met opzicht en administratie belast was, zou ten circa 3} uur huiswaarts keeren en wilde, om den weg te bekorten, van de locomotief gebruik maken. Op een opge worpen zandheuvel staande, had hij de onvoorzichtigheid zich op de reeds in be weging zijnde locomotief te willen begeven, toen, op het laatste oogenblik, het zand onder zijne voeten wegzakte "en hij met beide beeuen onder de locomotief geraakte. In een oogwenk was het eene been boven Bij Kon. besluit is de heer C. M. Van Oosterzeepredikant bij de Hervormde Gemeente te Sliedrecht, benoemd tot predi kant bij de Protestantsche gemeente in Ned.-Indië De heer D. Kapte ij n, klerk- telegrafist 2e klasse bij de Staatsspoorwegen te Middelburg, slaagde te Utrecht voor de Fransche en Duitsche taal en is met ingang van 1 Mei a. s benoemd tot goederen klerk 3e klasse te Vlissingen. Op Vrijdag j 1. is te Stolwij- kersluis de jaarlijksche verhuring gehouden der landerijen, behoorende tot de opge heven vervening in de Krimpenerwaard. De opbrengst was f3706, zijnde f213 meer dai^ *n 1890. Blijkens een mededeeling van den heer J Van ’t Lindenhout word door hem sedert de oprichting van de Weesin- richting te Neerbosch27 jaar geleden daarvoor in ’t geheel f 1.900.000 aan giften ontvangen. Ingevolge de opdracht der jongste Alg. Vergadering van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, heeft het hoofdbestuur een aanvang gemaakt met het onderzoek naar den toestand der sala rissen van de onderwijzers in Nederland. Het heeft zich daartoe met de volgende heeren als commissie vereenigd M. F. Hazo te Rotterdam, O. Montauban te Haarlem, A. Rienks te Utrecht, W. F. Ke&er te Apeldoorn, H. R. van Ollefen te Hnschede, W. Westra te Franeker en J. De Boer te Groningen. Aan alle afdeelings-secretarissen, corres pondenten en algemeene leden zal nu een stel vragen worden toegezonden met ver zoek die vóór 1 Juni a. s te beantwoor den en in te zenden bij de daartoe aange wezen leden der commissie. Deze vragen luiden I. Hoeveel bedraagt het aantal openbare scholen in uwe Gemeente? II. Hoeveel bedraagt het aantal onder wijzers o) mot hoofdakte, b) zonder hoofd akte. c) Hoeveel zijn onder elke categorie met bijakte(n) en met welke? III. Hoeveel bedraagt de jaarwedde der hoofden van scholen? IV. Hoeveel die der onderwijzer^ a) 3e klasse; b) 2e klasse; f) le klasse? V. Hoeveel bedraagt de verhooging a) voor de boofdakte; b) voor een bijakte; c) voor een zeker aantal dienstjaren? VI. a) Hoeveel bedraagt gemiddeld de huur voor een burgerwoning? b) Hoe hoog is gemiddeld de vergoeding voor behoorlijken kost en inwoning? VII. Hoe groot is het inkomen van andere rijks- en gemeente ambtenaren in uwe gemeente? Verder zal aan niet-leden van den Bond, die tot het slagen van dit onderzoek willen medewerken, gaarne epn formulier verstrekt worden. Aanvragen te richten tot Th M. Ketelaar, v. Oldenbarneveldstr. 39, Am sterdam. •AMEIDE, 20 April. Onder de in de vorige week te Utrecht geslaagden voor de onderwijzersakte komt ook voor de kweekeling der rijksnormaallessen alhier W. De Bie Aan de sluizen onder deze gemeente, ter plaatse waar de hoogheemraadschappen van „de Alblasserwaard c. a.” en van „de Vyfheerenlanden” elkander ontmoeten, heerscht thans eene groote bedrijvigheid, door de werkzaamheden voor het aldaar te stichten rijks-stoomgemaal tot mede-afvoer van vaart tussenen Vinnen en Arkel. dijks in den Ouden Zederik wordt do< stoombj vai gd *G1ESENDAM, 20 April. Tot onderwij zeres aan de school van don heer J. Steijnis alhier is 11. Vrijdag door den gemeenteraad benoemd Mej G Den Ouden, te Zalt Bommel. Voor deze betrekking hadden zich acht sol licitanten aangemeld. HAASTRECHT, 20 April. Het Bestuur van de Ijsclub alhier heeft in den loop van den winter ruim 204 gulden uitgegeven aan werkloon op hare banen. De ijverige Voorzitter, de heer M. Verdoold, werd met algemeene stemmen tot eerelid benoemd, wel een bewijs dat men zijne talrijke dien sten heeft gewaardeerd. ♦HAASTRECHT, 21 April. Het burger- woonhuis, gisteren bij publieke verknoping te Hekendorp geveild door notaris Heijtnan alhier, is verkocht voor f1330 en gekocht door Hs. Van der Vlist aldaar. •HOOG-BLOKLAND, 20 April. Door den Raad dezer gemeente is besloten, aan Mej. Van IJsendoorn, als onderwijzeres aan de O. L School alhier, eene vacantie van 6 maanden te geven en hare betrekking ge durende dien tijd door eene plaatsvervangster te laten vervullen. Zaterdag had de verpachting plaats van de hooi en weilanden, toebehoorende aan de Kerk, de Groote Armen, de Diaconie- armen, den polder den Beemd en enkele particulieren. Er werden over het algemeen hoogere prijzen besteed dan bij de ver huring van het vorige jaar. Voor de Kork bedroeg de vermeerdering zelfs 20 ♦HOORNAAR, 20 April. De wei-en hooi landen, toebehoorende aan de gemeente, armen, kerk, land der zes molens en den polder Hoornaar, hebben gisteren bij pu- verpachting f 3093,50 opgebracht, zijnde f 1065 meer dan verleden jaar, en nog f 253 meer dan in 1889. •LEKSMOND, 20 April. Donderdag is door de commissie, welke-gedurende den afgeloopen winter is werkzaam geweest om eenigszins in den buitengewonen nood der armen te voorzienrekening en ver antwoording gedaan. Uit die rekening bleekdat de commissie beeft uitgereikt 1920 pond brood, 165| mud steenkolen en f 129,10 in geld. Do rekening sloot met een voordeelig saldo, f 3,975, welk bedrag in de alge meene armenbus is gestort. Behalve deze uitdeelingen is er bovendien door particu lieren, waarbij ook door elders wonende grondeigenaren, veel gedaan ter voorzie ning in de behoeften, zoodat men algemeen dankbaar gestemd is, daar de barre winter zich vroeg vertoonde en velen met zorg vervulde §OUDEWATER, 20 April. De handel in geslachte kalveren van hier op Engeland is zoo goed als afgeloopen. Bij de twee duizend werden er naar de Engelsche markt, met name naar Londen, Huil en Birmingham, verzonden. Er werd dit jaar echter heel wat minder goede rekening gemaakt dan het vorige Kon er toen nog van eenige, zij het al geen groote, ver dienste sprake zijn, nu is het, ondanks den lageren inkoopsprijs der kalveren, veelal verkoopen met verlies. De groote con currentie der Hollandsche en Belgische kooplieden onderling, gevoegd bij de tegen-, woordige lage prijzen van het spek, moet vooral als oorzaak van dezen min gunstigen handel genoemd worden. LI Zondagvoormiddag had het drie jarig zoontje van den machinist B wonende aan de even buiten Oudewater gelegen Willeskopsche water-machine, het ongeluk te water te geraken. Door bet herhaald geblaf van een hond werd de aandacht op het knaapje gevestigd. Nadat dit gevonden en opgehaald was bleek echter al spoedig, dat do levensgeesten goweken waren en de inmiddels ingeroepen geneesheer slechts den dood constateeren kon. PAPENDRECHT, 20 April De heer H. van Nes, in leven geneesheer in deze ge meente en door zijn jarenlange praktijken hulpvaardigheid algemeen bekend en be mind, is Woensdag in den ouderdom van 80 jaar overleden. ♦POLSBROEK, 21 April. Bij de op jl. Vrijdag gehouden stemming is met 32 van de 33 uitgebrachte stemmen uitgemaakt, dat, evenals tot nu toe plaats had, de be noeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten gedurende de eerstvolgende tien jaren door den ker- keraad zal geschieden. Als een bewijs, dat de kaasprijzen rijzende zijn, kan worden gemeld, dat in het laatst de? vorige week partijen zijn opgekocht tegen f23 en f23,50 en dat een landbouwer in deze gemeente zijn nog in deze maand te maken kaas heeft verkocht voor f 24,50. Zondag-morgon stapte bet 5-jarig dochtertje van v. d. H. alhier in een schouw, waaruit bet eenige oogenblikkon later in het water viel Onder de poging van den wal te bereiken was het kind bijna onder het vaartuig geraakt, doch gelukkig merkte de vrouw van zekeren H. de drijvende kleertjes op, zoodat het kind nog bijtijds kon worden gered.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1